Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../

Czas edycji minął więc tylko dopiszę to, ucięte z podsumowania w recenzji pclaba:

"Końcowy wniosek jest więc taki sam jak w poprzednich artykułach: im szybszy procesor (najlepiej o wydajnym pojedynczym wątku), tym karty AMD Radeon wypadają lepiej. Jak widać, różnica występuje już pomiędzy standardowo taktowanym Core i5-4690 a Core i7 @ 4,5–4,7 GHz. Nawet po użyciu tak szybkiego CPU teoretycznie porównywalna z Radeonem karta Nvidii nie tylko skutecznie z nim rywalizuje, ale też często go wyprzedza (średnio GTX 780 okazał się szybszy od Radeona R9 290X o 10%)."

Więc w sumie oznacza to dokładnie to co powiedziałem i co potwierdza recenzja z benchmarka - kręcisz procek, bierz R9 290X (choć lepiej R9 290, 300 zł tańszy i 3-4% wolniejszy od wersji z X-em). Nie? No to zostań przy GTX780. Albo wręcz wybierz GTX780Ti.

Ot, takie subtelne różnice w architekturze kart potrafią powodować duże różnice w wynikach końcowych zależnie od platformy testowej. Podobnie np. GTX780 na Pentiumie G działałby DUŻO gorzej niż R9 290X (choć ostatnimi czasy Nvidia poprawiała swoje sterowniki właśnie w tej kwestii) - ten pierwszy lubi Quady i źle działa w przeciwnym razie. Ten drugi preferuje dwa rdzenie, byle szybkie.

Zresztą pclab nawet zamieścił taki test:
http://pclab.pl/art55238-6.html
I nagle okaże się że R9 290X jest miejscami o 40% szybszy od GTX 780 ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2014 o 00:56, ziptofaf napisał:

>


Witam, nowa wiadomość od kumpla:

Zestaw na daną chwilę wygląda tak:
http://www.morele.net/inventory/info/XzygzB/
Słyszałem jeszcze opinię, że płyta główna jest .. słaba i warto doinwestować do jakiejś Z87 (np. MSI Z87-G43 GAMING Intel Z87 LGA 1150, wywalając dźwiękówkę). Dodatkowo, czy zasilacz 530 wystarczy do tych zastosowań?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ekhem. To niech kumpel się zdecyduje:

a) Z87 = poprzednie Haswelle a nie Refreshe. Odświeżone wersje może i na nich zadziałają ale tylko po aktualizacji BIOS''u. Różnice w stosunku do B85: możliwość podkręcania procesorów z serii K (np. 4670k). Różnice w stosunku do H97 - coś nie jestem pewny czy obsługują refreshe.
b) Jakie on ma oczekiwania od płyty głównej że jest "słaba"?
- potrzebny mu kontroler Raid?
- planuje wsadzać więcej niż 6 dysków twardych/napędów?
- będzie podkręcać procesor? (co jest możliwe tylko jeśli zamiast tego i5-4460 weźmie i5-4670k i płytę na Z87, nie ma jeszcze odświeżonych Haswelli z odblokowanym mnożnikiem)
- ma jakieś konkretne wymagania co do funkcji dostępnych w BIOS-ie?
- potrzebuje np. 8 portów USB 3.0?
- planuje wsadzać więcej niż jedną kartę graficzną?
- ma jakieś konkretne wymagania co do ilości portów PCI/PCI-E x1?


Zresztą... obecne combo procesora + płyty głównej jest jednym z najwolniejszych jakie mógł wybrać. Bo w podobnej cenie to może dostać:

http://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-e3-1220-v3-8m-cache-do-3-50-ghz-box-bx80646e31220v3s-593053/
+
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b85m-ds3h-b85-dualddr3-1600-sata3-hdmi-matx-ga-b85m-ds3h-612985/

Xeon E3 (aka po prostu Core i7 tylko nie da się go podkręcać) + typowa płyta - 4 sloty na RAM, 6 miejsc na dyski twarde, 6 złącz USB (2x 3.0 + 4x 2.0) i możliwość wyprowadzenia kilku na przód obudowy, 2 złącza PCI-E x1 (w praktyce jedno zostanie zasłonięte przez kartę więc pozostaje jedno do którego można podłączyć kartę dźwiękową). Może udałoby się też upolować E3-1225 V3 lub E3-1230 V3 - nieco wyższe taktowania.

Core i5-4670 + Gigabyte GA-GA-B85M-DS3H:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2014/haswell_refresh/charts/def/arma3_1920n.png - khe khe.
http://pclab.pl/art56366-5.html
Sam porównaj - 4670k bez podkręcania to dokładnie to samo co 4670. W każdym przypadku będzie szybszy od 4460 bo jest po prostu wyżej taktowany. Ba, nawet 4570 który sumarycznie wyjdzie taniej jest szybszy.

Zresztą... nawet nazewnictwo Intela wprost mówi co jest lepsze - 4460 czy 4570? 4460 jest następcą 4440 i tyle. Ale nadal nie dorównuje wyższym modelom i5.

Odświeżone Haswelle mają sens TYLKO gdy cena płyt głównych i procesorów zjedzie do tego samego poziomu co ich poprzedników. Bo to jest dokładnie ten sam sprzęt.

Cóż, decyzja znajomego co woli. Ja osobiście wybrałbym w tej samej cenie szybszy sprzęt aniżeli wolniejszy.

Co do zasilacza - i to z zapasem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2014 o 13:38, Sztywny_pl napisał:

Zestaw na daną chwilę wygląda tak:
http://www.morele.net/inventory/info/XzygzB/
Słyszałem jeszcze opinię, że płyta główna jest .. słaba i warto doinwestować do jakiejś
Z87 (np. MSI Z87-G43 GAMING Intel Z87 LGA 1150, wywalając dźwiękówkę). Dodatkowo, czy
zasilacz 530 wystarczy do tych zastosowań?


Płyta główna niech zostanie - do tego procesora i do typowych zastosowań powinna w zupełności wystarczyć, nie ma sensu brać Z87 (w dodatku chyba potrzebna by była aktualizacja UEFI).
Z karty dźwiękowej można zrezygnować, a w zamian dopłacić trochę do mocniejszego zasilacza (choć i ten ok) i może do lepszej obudowy. Nie jest to jednak konieczne, ot, taka rada ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, stwierdziłem, że nie będę już się wysługiwał kumplem, tym bardziej, że chyba aktualne siedze troszkę częściej, a i sprawę chciałbym w miarę szybko załatwić. Koniec biadolenia do rzeczy.

Ogólnie nie uparłem się na nic oprócz tego geForca, ta płyta główna i procek już być może mi się pomieszało, bo pytałem także kilka innych osób.

Pytając właśnie dostąłem informację o tej płycie głównej dostałem informację, że warto zmienić na Z87.

Odpowiadając na pytanie: kręcić procka przynajmniej na początku nie zamierzam. Czy grafikę drugą będe dorzucać? Nie wiem, raczej wątpliwę ale ewentualną furtkę na to można sobie zostawić, chociaż w tym momencie nie jest to za bardzo prawdopodobne. Z czasem dorzuciłbym na pewno kolejne 8 GB ramu, na razie nie mam funduszy a i myslę, że niepotrzebnie dodawać kolejną porcję, a wydajnościowo w tym momencie bardzo mnie nie wspomoże. Przy okazji, warto brać 2x4 w perspektywie dalszej rozbudowy o kolejne 8 GB?

Jeśli zintegrowana karta zapewni mi bezproblemową obsługę głośników 5.1 myślę, że też mogę zrezygnować na razie z karty dźwiękowej i przeznaczyć np. na procesor, czy płytę.

Podsumowując baze jakąś mamy, mam prośbę, jeśli mógłbyś podać taką konfigurację do powiedzmy 3300zł (możemy przekroczyć troszkę, ale wiadomo bez zbędnej przesady). Już chyba w sklepie morele, bo widze, że mają całkiem przyjazne ceny i mogę sobie odebrać w wygodny sposób osobiście (bo kurierom już na razie nie ufam -> rozwalili mi monitor w trakcie dostawy do serwisu).

8 portów USB 3.0 myślę, że to jest zbędne, nie wykorzystam tego.

Troszkę chaotycznie, wybacz. Podsumowując nie jestem za bardzo zorientowany w kontekście składania komputerów i muszę polegać na kimś. Trochę też za dużo ludzi chyba pytam i ciągle coś się zmienia, dlatego chyba trzeba się skupić na jednej osobie, z którą ":wypracujemy" najlepsza konfigurację. Masz wiedzę i myślę, że zaufam Ci w konfiguracji, dlatego proszę o jeszcze jakiś wybór procka i płyty głównej do tej mojej nieszczęsnej konfiguracji. Możemy zrezygnować z dźwiękówki.
Może z płyty to: MSI Z87-G43 ? Nie mogę sprawdizć ceny na morelach w tym momencie, bo coś strona mi się nie ładuje.

Dzięki za dotychczasową pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem, ponad budżet, bo aż 3600PLN w ESC (bo mają przyjemniejszy kreator, nie ma czegoś takiego w morele), więc pewnie 100zł urwiesz z tego. Możesz też zrezygnować z napędu DVD, a w ostateczności zamiast GTX770 wziąć 760.

Ogólnie masz wszystko to, co chciałeś (wziąłem jedynie płytę ASROCKA - ma to małe znaczenie w sumie). Dodatkowo 8GB ram w trybie dual channel oraz miły dodatek SSD. Procesor i5 z serii K pozwoli na BEZPROBLEMOWE podkręcenie do 4GHz (bez zmiany chłodzenia), a w skrajnych wypadkach do 4.5GHz-4.7GHz, ale do tego trzeba doliczyć setkę lub półtorej do zmiany chłodzenia.
Karta graficzna to rasowy potwór. Pograsz we wszystkie gry na najwyższych możliwych ustawieniach graficznych (lub prawie najwyższych, obniżając co najwyżej wygładzanie krawędzi) w rozdzielczości FULL HD.

20140523154237

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc - Z87 ci się nie opłaca jeśli nie podkręcasz. To nie jest tak że to są "lepsze" płyty główne. Że wykażę to na realnym przykładzie:
http://puu.sh/7mQCG.jpg - moja naprawdę ekstremalna konfiguracja (i jeszcze była trzecia karta graficzna) do pracy 24/7. Całość śmigała na płycie głównej za 180 zł (i to stabilnie). Gdzieś zgubiłem resztę fotek, dość powiedzieć że w obudowie się to nie mieściło i musiałem przenieść do tego plastikowego pudła 50x50 cm.

Dlaczego wybrałem taką tanią płytę? Bo nie potrzebowałem niczego więcej.

Ot, na tę chwilę mamy zasadniczo cztery standardy płyt głównych (i dwa rodzaje procesorów) dostępne dla normalnego zjadacza chleba:
H81, B75, Z87, H97, Z97.

A więc po kolei:
H81 - proste i minimalistyczne płyty główne, występują tylko w standardzie MicroATX. 2 złącza na RAM, 1 główne na kartę graficzną, od zera do 3 złącz PCI/PCI-E x1, 4-6 złącz USB, 4 złącza na dyski twarde/napędy.
B85 - lepiej wyposażone od H81 - czasem mają 2 złącza na kartę graficzną, 4 sloty na RAM, obsługują też więcej USB, dysków twardych itp.
Z87 - płyty z poszerzoną sekcją zasilania, możliwościami podkręcania, jeszcze większą ilością złącz. Dla entuzjastów którzy będą podkręcać, każdemu innemu wystarcza już B85.

Na razie to proste. A teraz uwaga - niedawno Intel wypuścił tzw. procesory Haswell Refresh. Które od zwykłych Core i5/Core i7 nie różnią się niczym. Działają nawet na wyżej wymienionych płytach głównych o ile zaktualizujesz w nich BIOS. Ot, lekko odświeżone procki, celem Intela było tutaj minimalne zwiększenie wydajności przy zachowaniu tej samej ceny.

Tylko że coś poszło nie tak bo:
H97 - następca B75. Dostępne od nie mniej niż 300 zł, 90 drożej niż B85 przy tych samych parametrach.
Z97 - następca Z87. Nie mniej niż 400. Jak wyżej.

Teoretyczną zaletą tych dwóch podstawek jest to że mają one w przyszłości obsługiwać także procesory z serii 5xxx która wyjdzie za półtora roku. Tylko jak będzie w praktyce - nie wiadomo, producenci płyt głównych z natury wolą wypuszczać nowe płyty główne aniżeli sterowniki do nich. Dlatego osobiście uważam że ta teoretyczna kompatybilność z CPU które dopiero co wyjdą nie ma znaczenia jeśli możesz TERAZ mieć lepszy model w tej samej cenie. Poza tym - to jest sprzęt który dopiero co wyszedł, nie masz gwarancji że to będzie idealnie stabilne itp, zazwyczaj w nowych generacjach sprzętu pojawia się nieco bugów.

I teraz dochodzimy do sedna sprawy:
Twój początkowy konfig zakłada Core i5-4460 + Gigabyte GA-H97M-D3H. Który byłby całkowicie w porządku gdyby był o 80 zł tańszy... i gdyby płyta główna była nieco lepiej wyposażona bo za 300 zł to oczekiwałbym chociaż jednego złącza PCI-E x1 a nie 3x 10 letnie PCI i 1x PCI-E x16.

Moim zdaniem lepiej jest w tym momencie po prostu wybrać sobie np. taką płytę:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85m-e45-b85-dualddr3-1600-sata3-hdmi-gblan-matx-b85m-e45-599722/
Albo taką jeśli zależy ci na większej ilości złącz i obsłudze dwóch kart graficznych:
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85-pro4-lga1150-atx-hdmi-dvi-vga-snd-gln-u3-sata3-in-b85-pro4-581488/

I wtedy zaoszczędzone pieniądze możesz po prostu przeznaczyć na lepszy procesor, odpowiednio zależnie od tego na który cię będzie stać:
Core i5 4570 (ok. 5% szybszy od 4460)
Core i5 4670 (ok. 8-9% szybszy od 4460)
bądź Xeon E3-1225 v3 - ten się liczy troszkę inaczej bo tak naprawdę to Core i7 ukryty pod inną nazwą. Zależnie od konkretnego tytułu w stosunku do 4460 będzie powinien być od 7 do 14% szybszy.

Konfigu pełnego nie mam po co budować bo dużo zmian w twoim nie trzeba, po prostu podmieniłbym płytę na nieco tańszą (dwa przykładowe modele podałem) i wybrał któryś z ww. procesorów zależnie od tego na który cię stać.

Chyba że naprawdę zależy ci na tym żebyś w przyszłości mógł sobie wsadzić procesor z nowej generacji która wychodzi za rok (choć tak naprawdę gwarancji na to nie ma, zależy od producentów płyty czy zdecydują się wypuścić lepszy BIOS czy nie), to wtedy wybrałbym taką:
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h97-pro4-h97-lga1150-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-h97-pro4-640930/ (z tego co widziałem to tańsze modele jak wybrany przez ciebie Gigabyte oparte na H97 są wykonane dość tandetnie - 0 portów PCI-E x1, dość ciasno poukładane elementy). I wówczas możesz zostać przy 4460. Choć jest to rozwiązanie z kategorii "wolniejsze dziś, może będzie szybsze jak kupię nowy procesor za 700 zł za rok" które mnie optymizmem nie napawa.

O, zestaw wykonany przez Jackala jest jedyną możliwością byś mógł wybrać płytę na Z87 i mógł skorzystać z jej potencjału podkręcania. Tylko on już przekracza budżet ;P Dlatego zresztą ja nie jestem zwolennikiem wybierania tak drogich płyt jeśli podkręcać nie zamierzasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby cena naprawdę grała rolę, to odrzuciłbym SSD i potem ew. bym go dokupił (gdy się uzbiera troszkę hajsu).
Wolałbym jednak przedłużyć żywot platformy właśnie otwierając sobię drogę do podkręcania, które jest bajecznie proste i wymaga w zasadzie kilku minut, by cieszyć się kilku-kilkunastoprocentowym wzrostem wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, wymyśliłem coś takiego i myślę, że to by była ostateczna decyzja. Montaż mam za złotówkę, więc cena spada do powiedzmy równej kwoty.
Jeszcze tylko pytanie, czy rozwalać RAM na 2x4GB?
Myślę także w przyszłości nad dorzuceniem drugiego monitora, zakładam, że ta konfiguracja nie będzie sprawiać problemów?

I na koniec jeśli mógłbym poprosić o taką luźną wycenę tego sprzętu komputerowego (mój aktualny).

AMD Athlon 4600+ 64X2, 2520MHz
Asus M2N-E
RAM: 2x2GB DDR2-800 DDR2
GeForce GTX 260 (896MB) -> Palit
Dysk 320 G, 7200 ROM, SATA-II
Dźwiękówka: Creative SB X-Fi Xtreme HD Audio (może i bym tą przerzucił do tego PC nowego).
Obudowa jakaś od Tracera
2 napędy DVD (no jeden, bo drugi sobie przywłaszczę).

Dzięki za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2014 o 18:05, frognatic napisał:

Dzięki Panowie, wymyśliłem coś takiego i myślę, że to by była ostateczna decyzja. Montaż
mam za złotówkę, więc cena spada do powiedzmy równej kwoty.

Nie dałeś linka do ostatniej wersji jaką zrobiłeś więc ciężko ocenić ;)

Dnia 23.05.2014 o 18:05, frognatic napisał:

Jeszcze tylko pytanie, czy rozwalać RAM na 2x4GB?

Zależy. Z jednej strony 2x4GB jest nieco szybsze niż 1x8GB. Z drugiej jednak oznacza to w przyszłości o jeden slot na pamięć mniej (choć to problem duży nie jest, nadal zmieścisz 2x8GB łącznie dając ci 20). W sumie więc jak wolisz.

Dnia 23.05.2014 o 18:05, frognatic napisał:

Myślę także w przyszłości nad dorzuceniem drugiego monitora, zakładam, że ta konfiguracja
nie będzie sprawiać problemów?

O ile nie planujesz na dwóch monitorach naraz grać w jakichś absurdalnych rozdzielczościach typu 3840x1080 (bo do takich celów to się używa GTX780Ti czy konfiguracji z wieloma kartami graficznymi) to będzie okej.

Dnia 23.05.2014 o 18:05, frognatic napisał:

I na koniec jeśli mógłbym poprosić o taką luźną wycenę tego sprzętu komputerowego (mój
aktualny).

Dnia 23.05.2014 o 18:05, frognatic napisał:

Asus M2N-E

Ok. 40-50 zł.

Dnia 23.05.2014 o 18:05, frognatic napisał:

RAM: 2x2GB DDR2-800 DDR2

Ok. 70 zł.

Dnia 23.05.2014 o 18:05, frognatic napisał:

2 napędy DVD (no jeden, bo drugi sobie przywłaszczę).

Z 20 zł.

W przypadku pozostałych części nie jestem pewny cen więc bym je osobiście po prostu wystawiał na allegro od złotówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ooops, przepraszam, najwazniejszego nie dałem :P
http://www.morele.net/inventory/info/EKu6x6/

2 monitory to głównie do pracy. Dużo zależy od tego, czy staż przerodzi się w etat :P

Co do tego komputera na tą chwilę na allegro nie chcę wystawiać myślałem o tzw poczcie pantoflowej najpierw spróbować i po prostu chciałem rzucić jakąś cenę :) Myslałem o rzuceniu hasła 500zł, ale wychodzi na to, że jednak trochę mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2014 o 19:32, frognatic napisał:

Ooops, przepraszam, najwazniejszego nie dałem :P
http://www.morele.net/inventory/info/EKu6x6/

H97 + Xeon E3... tym razem całość wygląda w porządku - to najmocniejszy procesor jaki możesz wziąć w tym budżecie jeśli nie będziesz podkręcać. No i potencjalnie masz płytę z możliwością modernizacji na nowszy model gdy się takie pojawią na rynku.

Dnia 23.05.2014 o 19:32, frognatic napisał:

2 monitory to głównie do pracy. Dużo zależy od tego, czy staż przerodzi się w etat :P

Jeśli do pracy to będzie oki. Tylko GTX770 ma różne złącza więc jeden z monitorów wypada podłączyć np. pod HDMI a drugi pod DVI.

Dnia 23.05.2014 o 19:32, frognatic napisał:

Co do tego komputera na tą chwilę na allegro nie chcę wystawiać myślałem o tzw poczcie
pantoflowej najpierw spróbować i po prostu chciałem rzucić jakąś cenę :) Myslałem o rzuceniu
hasła 500zł, ale wychodzi na to, że jednak trochę mniej.

Cóż, próbować możesz choć ja osobiście bym go za 500 nie brał. Bo za taką kwotę to można mieć całą nową maszynę opartą na platformie AM1 która wydajnościowo będzie podobna, za to z gwarancją i będzie pobierać 60W mocy zamiast 250.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budżet i tak zakładałem, że będzie 3k, więc o 400 zł poszedł w góre, ale jeszcze to potoleruję.
Płytę wziąłem faktycznie trochę przyszłościowo, żeby nie utonąć w kolejnych w kosztach w razie jakiekolwiek późniejszej chęci modyfikacji. Obudowę też w sumie wziąłem Silentium, raz, że polski produkt, dwa, że poczytałem trochę i spodobały mi się opcje np. wyciągania filtrów przecipyłkowym bez konieczności rozkręcania. Niby detal, ale ogólnie chyba to zaważyło. Może jeszcze wymienię zasilacz też na Silentiuma, żeby wesprzeć nasz rodzimy rynek.

Za tą szybką wycenę, dzięki popytam i zobaczymy jak wyjdzie, mam nadzieję, że udałoby się go sprzedać, a jak nie to najwyżej załatwię jakiś zwykły monitor i będzie jako drugie urządzenie.
Przy okazji te oba napędy w poprzednim kompie są pod ATA, jest sens bawić się w przejściówki ATA -> SATA, żeby je uzyć, czy lepiej po prostu będzie wydać te 70zł na nowy napęd?

Za całą pomoc dzięki ogromne, nie dośc, że udało się złożyć zestaw to czytając te różne artykuły sporo się dowiedziałem i pozwoli z pewnością poszerzyć horyzonty! Wirtualne piwo dla Ciebie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2014 o 19:56, frognatic napisał:

Przy okazji te oba napędy w poprzednim kompie są pod ATA, jest sens bawić się w przejściówki
ATA -> SATA, żeby je uzyć, czy lepiej po prostu będzie wydać te 70zł na nowy napęd?


Zależy. Ja bym osobiście brał nowy bo najpierw musisz kupić DZIAŁAJĄCĄ przejściówkę a nie taką zrobioną przez chińczyków na kolanie :P Inna sprawa że ważniejsze pytanie brzmi jak często będziesz tego napędu używać - jeśli tylko po to żeby zainstalować Windowsa i sterowniki do płyty głównej... to w sumie w ogóle bym go nie kupował a po prostu użył w tym celu pendrive''a, byleby miał powyżej 4GB aby się instalka Windowsa zmieściła. Jeśli to ma być w miarę częste to wtedy lepiej kupić nowy bo przejściówki, zwłaszcza te gorsze, potrafią generować błędy odczytu od czasu do czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2014 o 01:34, ziptofaf napisał:

a) Jaką masz rewizję karty - XTL czy XT2

''Revision'' to jedyne pole, które zarówno w GPU-Z jak i w Tweaku pozostaje puste, więc szczerze mówiąc, nie mam zielonego pojęcia.

Dnia 23.05.2014 o 01:34, ziptofaf napisał:

b) Próbowałeś zmniejszyć taktowania karty?

Tak, podobnie jak większość ludzi z tego typu problemami - nie pomaga ani Energy Saving mode, ani bardziej drastyczne downclockowanie karty.

Dnia 23.05.2014 o 01:34, ziptofaf napisał:

Catalyst i ustawić Power Tune na -15%

Ustawiłem -15% i odpaliłem GW2. O dziwo mogłem grać przez pewien czas bez artefaktów, ale ciężko stwierdzić czy to właśnie z tego powodu, że zmniejszyłem poziom zasilania. Zazwyczaj tekstury sypią się po pewnym czasie - może to być 15 minut, godzina albo cztery. W każdym razie gdy zaczęło artefaktować spróbowałem zmniejszyć do -20% jednak bez skutku - problem pozostał. Pomysł jednak bardzo logiczny, powinienem był tego spróbować na samym początku.

Dnia 23.05.2014 o 01:34, ziptofaf napisał:

f) Aktualizacja firmware karty graficznej:

Ściągnąłem jednak przy odpaleniu pliku wyświetla mi komunikat: ''Your graphic card no need to update VBIOS!''. Mogli sie chociaż trochę bardziej postarać przy formułowaniu tych komunikatów :D A skoro już jestem przy punkcie f) to znalazłem na YT film osoby, która również ma indentyczne problemy z R9280X ASUS:
Did try it with Windows 7 and Windows 8.1
Did try the AMD 14.3 Stable driver, and the AMD 14.4 beta driver
Did try the VBios Update from Asus
nothing did help

Wątpie więc, że nawet gdyby udało mi się odpalić tę aktualizację VBIOSu to coś by pomogło. Prawdopodobnie mam po prostu nowszą wersję karty i ten firmware jest już gotowy na płycie ze sterownikami dlatego faktycznie nie ma potrzeby aktualizacji.

Dnia 23.05.2014 o 01:34, ziptofaf napisał:

e) Zmień przepustowość szyny PCI-E na 2.0 zamiast 3.0

Sprawdzę jutro i dam znać czy coś pomogło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, otóż zwracam się do was z prośbą o pomoc. Planuję po pierwsze zakup zasilacza odpowiedniego do tego zestawienia sprzętowego i oprócz tego może proszę was o radę, co mógłbym dokupić ewentualnie do komputera aby trochę przyspieszyć jego działanie. Czy może kilka kostek ram'u, czy może drugą taką samą kartę graficzną i połączyć obie w CrossFire''a, czy może to i to.

Asus P5B Deluxe
Intel Core 2 Duo 2,4 Ghz @ 3,0 Ghz
ATI Radeon HD 4850
OCZ 2x2 GB 800 Mhz RAM
Dysk SATA 160 GB
Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Gamer

Komputer już ładnych parę lat ma za sobą ale myślę że po małej kosmetyce może spełniać swoją rolę typowo do użytku domowego. Jak na owe czasy to maszynka ta ciągnęła wszystkie najnowsze tytuły, swoje na niej przegrałem.

Z góry dzięki wielkie za pomoc, od jakiegoś czasu nie mam kiedy śledzić rynku nowinek komputerowych i byłbym wdzięczny za wasze wszystkie rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w ten komputer nie opłaca się ładować żadnych pieniążków.

Składając w dzisiejszych czasach zestaw oparty o najtańszego Celerona (około 150-200zł), budżetową kartę graficzną za około 400PLN otrzymujesz znacznie wydajniejszą maszynę niż tą, którą posiadasz.

Zasilacz jaki mogę Ci polecić.. ciężko, bo nie podałeś budżetu. Do tego zestawu spokojnie styknie Ci zasilacz polskiej marki (DOBREJ!!) - SilentiumPC Deus w wersji 500W za około 200zł. Możesz go w przyszłości wykorzystać do budowy kolejnego zestawu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Budżet to właśnie około 200 zł. No cóż, szkoda przykro mi to słyszeć ale czas jest bezlitosny dla mojej maszynki i nawet nie opłaca się jej ulepszać tak jak mówisz. No coż, dzięki wielkie za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna prośba, proszę jeśli ktoś by mógł o zaproponowanie sensownego zestawu tzn. płyta główna + procesor + karta graficzna + zasilacz + obudowa + ram za około 1500 zł który to w razie potrzeby mógłby być zmodernizowany i pociągnie coś tam przez parę lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się