Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../

A więc po kolei:
a) Crucial jest dość znaną marką na świecie. Czy potrzebna jest aż tak szybka kość? Nie. Ale te mające 1333 MHz są bodajże 7 zł tańsze a do tej dodatkowo dorzucają radiator. Nie daje to w zasadzie żadnego wzrostu wydajności chyba że akurat chcesz używać zintegrowanej karty graficznej, wtedy różnica jest kolosalna bo ta akurat musi pobierać RAM od komputera.
b) Czy warto brać najszybszy i5 - różnica w Watch Dogs przy naprawdę dobrej karcie to ok. 42.5 fps dla 4440 w stosunku do 49.5 dla 4690 (i 46.1 dla 4570). Sam oceń czy warto dopłacić, 4690 jest ostatecznie o jakieś 16% szybszy od i5-4440 co w sumie już robi miejscami wyraźną różnicę. Nie mówię że masz konieczne brać najdroższego oczywiście, po prostu warto dopłacić do nie-najtańszego ;P
c) Co do zintegrowanej karty - niezupełnie. Rozwiązania laptopowe działają na nieco innej zasadzie. W przypadku PC-tów MOŻNA używać obu tych kart np. mieć jeden monitor podłączony do jednej a drugi do drugiej. Ale o przełączaniu się między kartami zależnie od tego której chcesz używać to zasadniczo możesz zapomnieć.
Z własnego doświadczenia to ja osobiście wykorzystuję integrę Intela do streamowania - te GPU obsługują Intel Quick Sync (aka zamiast CPU potrafią używać GPU do kodowania wideo a to znacznie szybsze). Więc na swoim Radku gram a HD4600 używam żeby mi kodował wideo w czasie rzeczywistym, pozwala mi to uzyskiwać streamy w FullHD z 5-10% wykorzystaniem CPU (zamiast ok. 30-40%).
Więc o oszczędności energii możesz zapomnieć, za to da się wykorzystywać oba układy żeby przyspieszyć konkretne zadania i odciążać układ główny. Niektóre konwertery wideo też potrafią z niego korzystać więc da się np. konwertować film na tablet i jednocześnie grać w coś wymagającego bez 99% obciążenia CPU.

Od razu jednak uprzedzam - aby to działało to trzeba się nieco pobawić - najpierw w BIOS-ie należy aktywować zintegrowaną kartę (w BIOS-ie od MSI zwie się toto IGD Multi-Monitor, po jego aktywacji pojawi nam się kilka dodatkowych opcji które ustawiamy odpowiednio na PEG, 64-128MB, 256MB) bo standardowo po podłączeniu dedykowanej karty wyłączana jest ta zinegrowana. A potem jeszcze używamy tego małego poradnika:
http://mirillis.com/en/products/tutorials/action-tutorial-intel-quick-sync-setup_for_desktops.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zajęło mi to kilka dni, ale ostatecznie udało się zdecydować i zamówić poniższe częśći:

GPU: MSI GTX 780 Twin Frozr OC Gaming, bo trudno wskazać jednogłośnego zwycięzce w pojedynku z R9 290. Każda z nich ma swoje wady i zalety, zależnie od sytuacji jedna wypada lepiej od drugiej, ale moja niechęć do AMD ostatecznie przemówiła za opowiedzeniem się za "zielonymi".

Karta dźwiękowa: Asus Xonar DX, bo pomimo swoich lat to wciąż optymalny wybór dla osoby, której zależy na dobrej jakości dźwięku zarówno w grach jak i przy zwyczajnym słuchaniu muzyki. Co prawda nie wspiera najnowszych wersji EAX, ale z tego co wyczytałem ta technologia i tak jest martwa od wielu lat.

Obudowa: NZXT Hush 2 H2 Black. Nie wiem czy to nie był najtrudniejszy wybór spośród ich wszystkich. Głównie dlatego, że większość ciekawych pozycji, w tym proponowany przez Ciebie Fractal Design Define R4 zdyskwalifikowałem na wstępie ze względu na wysokość przekraczającą 50 cm. To górny próg, który zmieści mi się pod biurkiem, a prawie każda konkretna obudowa go przekracza. Mam również dosyć tandetnego podświetlenia i zbędnych bajerów, więc H2 odnalazł się w tej roli doskonale. Jednak przede wszystkim jest ekstremalnie cichy i świetnie chroniony przed kurzem. Mam tylko nadzieję, że nie będzie problemów z temperaturą wewnątrz pudła. Standardowo dołączone są 2 wiatraczki 120mm na przodzie oraz 1x 140mm z tyłu. Dodatkowo zakupiłem po jednej sztuce 140mm na górę i 120mm na spód. W komplecie z Arctic Freezerem 13 na procka myślę, że będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2013 o 13:24, Isildur napisał:

/ciach/

Cześć chciałem się zapytać czy warto poczekać z zakupem komputera do wakacji chodzi mi o to czy będą jakieś promocje,wyprzedaże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 15:31, Pawel5235 napisał:

> /ciach/
Cześć chciałem się zapytać czy warto poczekać z zakupem komputera do wakacji chodzi mi
o to czy będą jakieś promocje,wyprzedaże?


A tego to ja nie wiem czy będą jakieś promocje czy wyprzedaże. Jeśli masz pieniądze na zakup to wydaje mi się, że nie masz na co czekać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 15:17, Hartus napisał:

Obudowa: NZXT Hush 2 H2 Black. Nie wiem czy to nie był najtrudniejszy wybór spośród
ich wszystkich. Głównie dlatego, że większość ciekawych pozycji, w tym proponowany przez
Ciebie Fractal Design Define R4 zdyskwalifikowałem na wstępie ze względu na wysokość
przekraczającą 50 cm...


Bardzo gustowna obudowa ;) Na całe szczęście mam bardzo wysoko biurko i jednak chyba skuszę się na Define R4 z oknem, bo ma, wg mnie, najbardziej prosty i klasyczny wygląd.
5 wentylatorów powinno zapewnić Twojej obudowie dostateczne wietrzenie, choć równocześnie może też nanosić sporo kurzu do wnętrza. Od razu kup też sprężone powietrze ;)
Nie wiem jednak jak będzie z ciszą, tu wszystko zależy od tego jakie to są wentylatory.

EDIT: Define R4 ma chyba 46 cm wysokości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 15:17, Hartus napisał:

Zajęło mi to kilka dni, ale ostatecznie udało się zdecydować i zamówić poniższe częśći:

GPU: MSI GTX 780 Twin Frozr OC Gaming, bo trudno wskazać jednogłośnego zwycięzce
w pojedynku z R9 290. Każda z nich ma swoje wady i zalety, zależnie od sytuacji jedna
wypada lepiej od drugiej, ale moja niechęć do AMD ostatecznie przemówiła za opowiedzeniem
się za "zielonymi".


Och, pod kątem wydajności TEN konkretny GTX780 prawie niczym nie różni się od GHz Edition (nieco mniejsze taktowania w booście ale o tyle to możesz sam podkręcić). A jak go temu poddasz to będzie szybszy od R9 290, 290X i zbliżał się do 780Ti. Więc to rozsądna decyzja jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności ale po prostu znacząco przekraczająca poza budżet jakim był GTX770 jak i nawet R9 290 więc nie mogłem go zaproponować ;) Tym niemniej to bardzo fajna karta, zwłaszcza po OC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podczas grania w Skyrima, po pewnym czasie mój komputer zaczyna dosyć głośno chodzić. Postanowiłem ściągnąć Speedfana i zmniejszyć prace wiatraków, ale jestem w tym zielony i trochę się boję to zrobić, aby czegoś nie zepsuć. Jaka jest Wasza rada odnośnie tego? Da się to jakoś bezpiecznie zrobić? A może jest jakiś bezpieczny procent zaangażowania wiatraków, aby komputer chodził ciszej, a procesor się nie spalił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 22:43, Orion napisał:

Podczas grania w Skyrima, po pewnym czasie mój komputer zaczyna dosyć głośno chodzić.
Postanowiłem ściągnąć Speedfana i zmniejszyć prace wiatraków, ale jestem w tym zielony
i trochę się boję to zrobić, aby czegoś nie zepsuć. Jaka jest Wasza rada odnośnie tego?
Da się to jakoś bezpiecznie zrobić? A może jest jakiś bezpieczny procent zaangażowania
wiatraków, aby komputer chodził ciszej, a procesor się nie spalił?


Odpowiedź brzmi - kupić nowe chłodzenie. Albo obudowę która tłumi odgłosy. Poważnie. Jeśli irytuje cię głośno pracujący wentylator to najgłupszym co możesz zrobić jest zmniejszenie jego obrotów - właśnie po to pracuje na wyższych obrotach żeby zredukować temperaturę. A ''standardowe'' ustawienia chłodzące są akurat bardzo ciche pod tym względem, często się wręcz obroty wentylatora podbija bo domyślna opcja bywa zbyt gorąca (dla przykładu w niektórych kartach graficznych i prockach blokadą jest 50-60% obrotów które można przekroczyć tylko ręcznie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupno czegokolwiek nie wchodzi w grę, ponieważ w sierpniu zamierzam kupić nowy komputer, więc po prostu się to nie opłaca. Ale skoro tak mówisz, to bez problemu mogę zrezygnować z tej zabawy wentylatorami. Chciałem tylko jeszcze spróbować podwyższyć jakość grania na moim staruszku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2014 o 23:33, Orion napisał:

Kupno czegokolwiek nie wchodzi w grę, ponieważ w sierpniu zamierzam kupić nowy komputer,
więc po prostu się to nie opłaca.

Wiesz, to taka półprawda - np. dostępny za ok. 90 zł SilentiumPC Fera 2 HE1224 jest kompatybilny z:
AMD 754, 939, 940, AM2(+), AM3(+), FM1, FM2(+) Intel LGA 775, LGA 1150/55/56, LGA 1366, LGA 2011

Więc jeśli naprawdę cię irytuje hałas to możesz go sobie kupić a potem już przełożyć do nowego kompa (w stosunku do stockowego chłodzenia np. z Core i5 4xxx to jest o 20 stopni chłodniejszy ;P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy może się wypowiedzieć ktoś kto zna się na komputerach o takim zestawie do 1500 zł za pamięć ram, płytę główną, procesor i grafikę. Same cyferki nie wygląda to najgorzej w mojej opini.
Łącznie 6 gb pamięci ram
Procesor i5 cztero rdzeniowy
Karta graficzna 4 gb

http://allegro.pl/msi-h81m-e33-intel-i5-4430-4x3ghz-box-ddr3-4gb-i4262006309.html

http://allegro.pl/goodram-ddr3-2gb-2048mb-1333mhz-cl9-box-nowa-fvat-i4249310520.html

http://msi.strefamarek.allegro.pl/msi-radeon-r7-240-low-profile-4gb-ddr3.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ludzie w internetach narzekają na te płyty od MSI pod 1150 z końcówką g43. Może jakaś alternatywa ? Nie potrzebuje płyty do kręcenia, ważne żeby wszystko było ok(ewentualnie jakaś dobra karta dźwiękowa, ale to nie jest żaden wymóg).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Hmmm...
Jeśli budujesz maszynę która wymaga wydajnego procesora i większej niż zwykle ilości RAM (typowe zastosowania to np. rendering, programowanie, obróbka dźwięku/grafiki, DTP, serwer, bazy danych) to wtedy taka kombinacja nawet może być. Choć wówczas zrezygnowałbym z tego R7 240 i wybrał sobie Core i7 4770 - R7 240 jest niewiele lepszy niż karta zintegrowana z procesorem więc to tylko 200 zł wywalone na nią w błoto.

Ale jeśli to ma być coś do grania... to cóż, na tym ruszy saper. I tytuły tak do 2011 roku.

Wsadzenie 4-rdzeniowego Core i5 bowiem nie sprawia że wyświetlanie grafiki robi się szybsze, od tego jest właśnie GPU... jeśli budujesz maszynę do grania to staraj się by procesor był nie droższy od karty graficznej (w praktyce osobiście stosuję zasadę - procesor od 30 do 50% tańszy od karty graficznej - to zazwyczaj już dość żeby jej nie ograniczał).

No i 4GB pamięci w karcie za 200 zł... powiem tak - tyle nie ma nawet GTX780Ti za 2.5 tysiąca. A dlaczego nie ma? Bo nie potrzebuje. W przypadku low-endowej karty lepiej sprawdza się 1GB ale GDDR5 (która ma tak ok. 4500 MHz) aniżeli i 20GB GDDR3 (która ma średnio 1500-1800 MHz). Poza tym to jest R7 240. Absolutny low-end niestworzony z myślą o grach wideo.

Swoją drogą 1500 zł to dużo patrząc na te parametry. Za tyle to dostaniesz lepszy sprzęt od ręki w sklepie.
Jeśli to ma być do grania:

http://puu.sh/96CuZ/af67f5d369.png (ceny z morele.net)
Core i3-4130 + 8GB RAM + R9 270X

Różnica między R7 240 a R9 270X można zobrazować tak:
http://uk.hardware.info/reviews/5061/4/xfx-radeon-r7-240--250-passive-review-no-fan-low-price-3dmark-vantage--11--fire-strike
To na samej górze to R9 270, będący wolniejszym od 270X o kilkanaście %. To na saaaaaaaaamym dole to R7 240. Testy w grach też masz - np. 115 fps-ów dla R9 270tki zamiast 23 dla R7 240.


A jeśli jednak twoje wstępne rozwiązanie nie było losowe i z jakichś przyczyn naprawdę musisz mieć przynajmniej 4 rdzenie i nie zależy ci na GPU:
http://puu.sh/96D7Q/43a107f6ab.png
Core i7 4770. Jego wbudowane iGPU jest mniej więcej 30-40% wolniejsze od R7 240 ale biorąc pod uwagę że to i tak nie byłaby maszyna do grania nawet z nim to skupiłem się na CPU i wsadziłem jeden z najmocniejszych dostępnych w kwocie poniżej 2000 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2014 o 22:24, Net_com napisał:

Ludzie w internetach narzekają na te płyty od MSI pod 1150 z końcówką g43.

Mogę wiedzieć na co? Ja mam jedną, kumpel ma drugą i nic nam się ni dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2014 o 22:24, Net_com napisał:

Ludzie w internetach narzekają na te płyty od MSI pod 1150 z końcówką g43. Może jakaś
alternatywa ? Nie potrzebuje płyty do kręcenia, ważne żeby wszystko było ok(ewentualnie
jakaś dobra karta dźwiękowa, ale to nie jest żaden wymóg).


Ech, to jest właśnie problem z najnowszymi technologiami. Płyty oparte na H97 się ogółem pojawiły z tydzień czy dwa temu więc ciężko tutaj postawić na coś >sprawdzonego< (aż mnie dziwi że już są recenzje/opinie na ich temat). Asus ostatnio coś schodzi na psy więc szczerze polecić nie mogę, Asrock to w zasadzie budżetowy Asus, z MSI jak mówisz są problemy... Metodą wykluczania pozostaje Gigabyte:
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h97-hd3-640928/
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4954#ov
Na oko płyta wygląda w porządku - rozsądnie rozłożone złącza PCI-E x1, teoretycznie wsparcie dla Crossfire/SLI, jakiś radiator też na niej widzę. Układ dźwiękowy to oczywiście będzie typowy Realtek - dobre karty dźwiękowe czasem pojawiają się na płytach tak od 600 zł ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2014 o 22:32, Zgreed66 napisał:

> Ludzie w internetach narzekają na te płyty od MSI pod 1150 z końcówką g43.
Mogę wiedzieć na co? Ja mam jedną, kumpel ma drugą i nic nam się ni dzieje.

Mowa o H97, nie o wcześniejszych wersjach. Narzeka się głównie na dziwne akcje w biosie itd. Nie jestem w stanie znaleźć jakiejś porządnej recenzji więc teoretycznie mogą to być jakieś wróżby z fusów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się zbytnio na komputerach przez co zasugerowałem się rdzeniami procesora i pamięcią ram na grafie. Główne przeznaczenie komputera to gry tylko zastanawiam się czy nie lepiej zamówić te części z Allegro czy może lepiej nie ryzykować i zamówić z tradycyjnego sklepu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2014 o 23:10, I_dont_know napisał:

Nie znam się zbytnio na komputerach przez co zasugerowałem się rdzeniami procesora i
pamięcią ram na grafie. Główne przeznaczenie komputera to gry tylko zastanawiam się czy
nie lepiej zamówić te części z Allegro czy może lepiej nie ryzykować i zamówić z tradycyjnego
sklepu.


Na allegro nawet nie jest dużo taniej chyba że kupujesz używane części. Tylko takie pytanie - skoro chciałbyś zamówić tylko te cztery części (procesor, karta, ram, procek) to znaczy że masz już pozostałe? Jeśli tak - to jakie.
Dysk i napęd DVD koniecznie muszą być pod złącze SATA, zasilacz zaś przydałby się markowy o mocy nie mniejszej niż 400W. Markowy = NIE z tej listy:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
Jedynym sposobem żeby sprawdzić jaki masz jest otwarcie obudowy i przeczytanie naklejki na nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zatrzymałem się na poprzedniej generacji :D I chciałbym coś w tym kierunku zmienić.
Ile musiałbym dać za PC''ta, żeby móc odpalać nowe tytuły i nie zgrzytać zębami?
Nie jestem wymagający, ale na obecnym sprzęcie niektóre indie nie chcą już płynnie działać ;P.
Na pewno nie wydam też nie wiadomo ile, najbardziej interesowało by mnie coś, co cenowo porównywalne jest z PS4''ką.
Zestawy z purepc są spoko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2014 o 13:54, nightfaler napisał:

Zatrzymałem się na poprzedniej generacji :D I chciałbym coś w tym kierunku zmienić.
Ile musiałbym dać za PC''ta, żeby móc odpalać nowe tytuły i nie zgrzytać zębami?
Nie jestem wymagający, ale na obecnym sprzęcie niektóre indie nie chcą już płynnie działać
;P.
Na pewno nie wydam też nie wiadomo ile, najbardziej interesowało by mnie coś, co cenowo
porównywalne jest z PS4''ką.


Znaczy się ok. 1800 zł?
http://puu.sh/97vRU/2bb80b7aef.png
Core i3 + R9 270 + 8GB RAM.
A i pewnie jakiś DVD by się przydał.

Większość gier rusza na tym w max:
http://pclab.pl/art55237.html

Dnia 30.05.2014 o 13:54, nightfaler napisał:

Zestawy z purepc są spoko?

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_polecane_zestawy_komputerowe_na_maj_2014?page=0,6
Masz na myśli ten? Jest w porządku choć ja bym pewnie wrzucił 8GB RAM''u. GTX660 zamiast R9 270tki też jakiś sens ma (akurat w linku z pclaba są pokazane obie) choć ogółem jest odrobinę wolniejszy:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2013/11/r9_270/charts/avg_1080p.png

Więc jeśli już go brać to np. takiego:
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-660-2gb-ddr5-192-bit-oc-hdmi-dvi-dp-n660-2gd5-oc-530163/ - bo jest nieco tańszy niż 270tka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się