Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 23.06.2014 o 20:01, Jackal-pl napisał:

Cześć,
zasilacz 900W? A po co Ci taki :D 500W spokojnie wystarczy do tego co Ci złożyłem.
Ogólnie mocniejsze zasilacze wykorzystywane są w konfiguracjach multi-gpu.
Zamiast Radeona włożyłem GTX770 - w wersji 4GB (Watch Dogs uzasadniają tę wersję), karta
spokojnie wystarczy na fullhd w wysokich/ultra szczegółach.
Procesor - i5, w wersji z odblokowanym mnożnikiem - można kręcić, płyta na to pozwala,
wręcz zachęca. Dorzuciłem również chłodzenie, więc tym bardziej.

Obudowa to kwestai gustu. Mnie się podoba, możesz wziąć bez okna (wersja bez PLUS). Np.
Z9 usb3.
16GB RAM - jeżeli tylko gry, to branie takiej ilości ramu przeczy zdrowemu rozsądkowi.
Żadna gra w najbliższym czasei chyba nawet nie zbliży się do tego pułapu. W razie czego
za pół roku - rok dokupisz sobie kolejną czwórkę.

SSD 120/128GB Cruciala - dobry sprzęt w bardzo atrakcyjnej cenie.

SKLEP - konfigurację zrobiłem w esc.pl, bo mają fajnego konfiguratora. Obstawiam, że
na morelach możesz uciąć parę groszy.

500W? Nie za mało? Co prawda miałem prawie 3 letnią absencje od intensywnego użyktowania kompa, ale jakoś nie wydaje mi się, żeby sprzęt się nagle zrobił tak energooszczędny. Sam mam przy swoim obecnym phenomie pierwszej generacji i radku 5770 wsadzone 650 W, więc myśle, że do takiej konfiguracji, którą ja chce minimum to chyba z 700W, ale podkreślam - mogę się mylić, w temacie technikaliów byłem sporo czasu w tyle i dopiero od niedawna nadrabiam zaległości. Co do reszty sprzętu. Bardzo fajny i nawet jestem zaskoczony, że za taką cenę udało Ci się to złożyć, ale mam dwa zastrzeżenia. Po pierwsze grafa. Pal sześć, że GForce, ale stoi na szynie 256 bitowej, a to już troszkę przestarzałe, więc bardziej zależało mi na czymś co ma 512 bitów i myślę, że zwykły nie podkręcony R290 nadaje się do tego idealnie. A druga sprawa to RAM. Ja jednak bym postawił na to 16 giga, bo raz za chwilę wyjdzie znowu jakieś COD albo inne cudo, co będzie wymagać takiej pamięci, choć w ogóle nie będzie z niej korzystać, a dwa, zapomniałem dodać, że sporadycznie, ale jednak bawię się w edycje video, a tam procek 4 rdzenie i dużo RAM robi różnice.

Stosując się do waszych rad zlożylem sobie coś takiego. Jak myślicie, znośny zestaw?

20140624185023

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te 650W w Twojej obecnej konfiguracji się nudzi niemiłosiernie :D
Nadal obstawiam przy słąbszym zasilaczu - 500, góra 600W stykine i to z nawiązką!
Zestaw jest OK, ale skoro jużtyle dopłaciłeś, jesteś w stanie dorzucić 150zł na core i7 w wersji K?
Skoro bawisz się obróbką Video, to HT (8 wątków - 4rdzenie) mogą być pomocne.

Reszta zestawu jest OK, bazowałeś na moim i kolego Ziptolafa

Jeszcze raz - sprzęt jest wydajniejszy, a przy tym bardziej oszczędny. Zostaw tego Deusa 600W :)
A zaoszczędzone pieniążki wrzuć w Core i 7 w wersji k(choć to już wydatek nieco ponad 1200zł, czyli prawie 400zł więcej niż i5) - wybór należy do Ciebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2014 o 18:50, MLEKOPL07 napisał:

Stosując się do waszych rad zlożylem sobie coś takiego. Jak myślicie, znośny zestaw?


Zmieniłbym po pierwsze dysk SSD- ten Plextor nie jest zły ale w tej samej cenie dostaniesz Samsung Evo 840. Który ma bodajże 550 MB/s odczytu i 520 MB/s zapisu (realnie nieco gorzej ale i tak dużo lepiej od Plextora, zwłaszcza jeśli chodzi o zapis).
Po drugie - zasilacz to overkill:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-r9-290-test/strona/21161.html - to jest pobór mocy CAŁEGO komputera:
http://puu.sh/9Iua5/534d073216.png
Markowy zasilacz 500-600W spokojnie starczy. Ja na 1000W trzymałem bowiem takie coś:
http://imgur.com/taQEa8Z (i jeszcze jedna karta na dole). To 2xR9 280X i 1xR9 290. Więc jeśli do TRZECH high-endowych kart starcza 1000W to do jednej 600 to aż nadto.
Ale jeśli już ci naprawdę zależy na zasilaczu tak mocnym jak ten 850 (np. myślisz o Crossfire) to już nie Be-Quiet. A szukaj czegoś z 80Plus Gold/Platinum, np. Corsair RM czy Fractal Design Newton - o 6-9% wyższa sprawność energetyczna, często też mają w pełni modularne okablowanie i ogólnie są zbudowane z komponentów BARDZO dobrej jakości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wygląda w porządku poza jednym - od chłodzenia DirectCU Asusa to się trzymaj z daleka. Jeśli już to Sapphire Tri-X bądź Gigabyte Windforce (albo MSI Gaming). Bo o Asusowskim systemie chłodzenia R9tek to są już całe 40 stronowe tematy jak te karty nie działają (brak chłodzenia kości pamięci).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie - opłaca się obecnie modernizować kompa z AMD Phenom II X4 965 BE? Chodzi o zakup grafiki. Stara mi się spaliła i teraz nie wiem, czy konieczne kupno nowej maszyny, czy z tego procka da się jeszcze coś wyciągnąć. Ew wymiana procesora też wchodzi w grę. Cel: ustawienia wysokie [niekoniecznie maksymalne] w 1080p w nowych grach.

EDIT: Jakieś lekkie podkręcanie procesora też wchodzi w grę, o ile wiem jest na to dosyć podatny, a mam już nawet założony odpowiedni wentylator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 01:06, JayL napisał:

Takie pytanie - opłaca się obecnie modernizować kompa z AMD Phenom II X4 965 BE? Chodzi
o zakup grafiki. Stara mi się spaliła i teraz nie wiem, czy konieczne kupno nowej maszyny,
czy z tego procka da się jeszcze coś wyciągnąć. Ew wymiana procesora też wchodzi w grę.
Cel: ustawienia wysokie [niekoniecznie maksymalne] w 1080p w nowych grach.

Sam zmieniłem ostatnio phenomaII x4 940 na i5 4690 i wzrost wydajności(przy tej samej grafice, z wymienionymi ramami z 4gb ddr2 na 8gb ddr3) jest naprawdę spory. Szczególnie w tytułach, które lubią obciążać proca(Civ 5 np.). Wszystko zależy od tego ile masz pieniędzy do wydania i jakie podzespoły chcesz zostawić.

edit. Myślę jednak, że z tego proca można wciąż sporo wyciągnąć i jeżeli nie masz problemów z jakimiś grami itd. to wymiana raczej nie jest potrzebna. Wiadomo nie jest to już procesor pierwszej młodości, ale mi na podkręconym 940 wszystko działało płynnie w 1080p na medium/high. Inna sprawa, że haswelle zjadają nowe procki amd na śniadanie(tym bardziej stare już phenomy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2014 o 16:23, ziptofaf napisał:

/.../
W bardzo dużym stopniu? Nie.

W stosunku do poprzedniej wersji:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=68536
Zmieniłbym procesor na Core i5 4590 (odświeżona wersja i5 4570, kosztuje w zasadzie tyle
samo i jest odrobinę szybsza) lub i5 4690 a płytę na Gigabyte GA-H97-HD3 (która ma również
wspierać nowe Broadwelle wychodzące za rok). I tyle, więcej zmian nie trzeba.
Tylko jeśli chcesz SSD to dopłać kilkanaście złotych do Samsung Evo 840 lub GoodRAM-a
C50/C100 - A-Data SP900 zbierało mnóstwo negatywnych opinii.



Witam
kupiłem zestaw wg Twojej specyfikacji ( z SSD Evo 250Gb, W8.1, NOD Smart 2lata) za 4.600.
Nie wiem czy nie przepłaciłem ale mam przynajmniej dobry serwis w pewnym sklepie.
Maszyna jest super. Obecnie z bardziej wymagającyh graficznie gier mam tylko Skyrim ale efekt jest niesamowity.
Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi głównie w tym, że jeśli chciałbym wymienić procesor, musiałbym też dokupić płytę główną, więc kolejny wydatek dochodzi. Ale zdaję sobię sprawę, że to sprzęt stary i z drugiej strony lepiej poczekać i dozbierać może nawet na nowego kompa, niż wydać teraz kupę kasy na grafikę tylko po to, by okazało się, że wydajność nie jest taka, jakiej bym oczekiwał.

Stąd kolejnych parę pytań - jak mocno podkręcałeś tego 940? Jestem laikiem, więc nie chcę się bawić w jakieś ekstremalne kręcenie. Przy czym 965 jest na wyjściu trochę mocniejszy, więc może te high udało by się uciągnąć.

Kolejne - jaką maksymalnie grafikę mógłbym kupić, by procesor jej nie hamował? Cena bez znaczenia, chcę się po prostu zorientować, o jakim pułapie cenowym mówimy. Przez ostatnich parę lat kompletnie wypadłem z obiegu w tej kwestii. Ew w sumie ciekawą opcją byłoby też kupienie grafiki przekraczającej możiwości procka z zamiarem jego wymiany powiedzmy za rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 14:47, JayL napisał:

Problem tkwi głównie w tym, że jeśli chciałbym wymienić procesor, musiałbym też dokupić
płytę główną, więc kolejny wydatek dochodzi. Ale zdaję sobię sprawę, że to sprzęt stary
i z drugiej strony lepiej poczekać i dozbierać może nawet na nowego kompa, niż wydać
teraz kupę kasy na grafikę tylko po to, by okazało się, że wydajność nie jest taka, jakiej
bym oczekiwał.

Płytę kupisz za jakieś 250-300zł, jeżeli nie planujesz kręcić proca.

Dnia 25.06.2014 o 14:47, JayL napisał:

Stąd kolejnych parę pytań - jak mocno podkręcałeś tego 940? Jestem laikiem, więc nie
chcę się bawić w jakieś ekstremalne kręcenie. Przy czym 965 jest na wyjściu trochę mocniejszy,
więc może te high udało by się uciągnąć.

Zegar byl nominalnie ustawiony na 3,0 ghz. Z racji tego, że miałem dosyć słabą wentylację w obudowie(no i moja sztuka jakoś wyjątkowo się grzała mimo, że wymieniłem cooler) proc działał przez większość czasu na 3.6, ale bez problemu osiągał 3.8(dalej nie próbowałem kręcić).

Dnia 25.06.2014 o 14:47, JayL napisał:

Kolejne - jaką maksymalnie grafikę mógłbym kupić, by procesor jej nie hamował? Cena bez
znaczenia, chcę się po prostu zorientować, o jakim pułapie cenowym mówimy. Przez ostatnich
parę lat kompletnie wypadłem z obiegu w tej kwestii. Ew w sumie ciekawą opcją byłoby
też kupienie grafiki przekraczającej możiwości procka z zamiarem jego wymiany powiedzmy
za rok.

Tutaj musisz pytać innych. Sam zmieniałem swego czasu radeona hd4870 na 7850 i wzrost wydajności był naprawdę duży(tytuły takie jak Wiedźmin 2, Crysis 3, Tomb Raider działały bez problemu na medium/high). Myślę że 7850 to karta, która jednak ma lepszych konkurentów w tym przedziale cenowym. Jeżeli nie chcesz wymieniać proca to nie ma sensu ładować się w coś typu radeon 290 bo zwyczajnie nie wykorzystasz jego mocy. Zastanów się nad tym jakie pieniądze możesz przeznaczyć na wszystko i wtedy można myśleć o upgradzie. Wymiana karty to dobry początek(co miałeś wczesniej?) i jeżeli nie będziesz miał problemu z większością tytułów(na high może nie pójdą, ale na medium spokojnie) to z procem możesz się wstrzymać do czasu aż będziesz miał pieniądze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 15:45, Net_com napisał:

Płytę kupisz za jakieś 250-300zł, jeżeli nie planujesz kręcić proca.

Możliwe że z czasem chciałbym podkręcić, więc tu trzeba by to uwzględnić. Wolę podkręcić i poczekać rok z wymianą dzięki temu, dawniej już tak robiłem.

Dnia 25.06.2014 o 15:45, Net_com napisał:

Zegar byl nominalnie ustawiony na 3,0 ghz. Z racji tego, że miałem dosyć słabą wentylację
w obudowie(no i moja sztuka jakoś wyjątkowo się grzała mimo, że wymieniłem cooler) proc
działał przez większość czasu na 3.6, ale bez problemu osiągał 3.8(dalej nie próbowałem
kręcić).

W 965 jest 3.4GHz, znalazłem test pclaba w Watch Dogsach z podkręconym do 4GHz. W Ultra wyciąga jedynie 16 klatek średnio [max 26] z GTX 780, ale może do high by starczył w takiej konfiguracji.

Wspomniany test http://pclab.pl/art57916-13.html

Do tej pory szału nie było, bo 2 lata temu musiałem kupić laptopa. Wydatek niemal 4k zł nie pozwolił mi na upgrade kompa, więc siedziałem z GTX 470 O/C do czasu, aż mnie nie zawiódł. W laptopie mam GTX 660M, całkiem niezła karta, spokojnie ciągnie gry sprzed roku czy dwóch lat, ale najnowsze zapewne ją zarżną. Po obejrzeniu tego testu zastanawiam się, czy nie byłoby dobrą opcją kupienie jakiegoś GTX 780, czy nawet Radeona R9 290 w tym roku, a za rok dokupienie do tego reszty - procesora, płyty głównej i dodatkowych 4GB pamięci. Wydatek tych 1500zł jest zdecydowanie w moim zasięgu. W ostateczności maksymalnie mogę wyłożyć 2000, tyle że w tej cenie musiałaby się zmieścić grafika, procesor i płyta główna, bo z tego co widzę, nie ma sensu inwestować w AMD, są dosyć słabe. Ew kupić grafikę na miarę możliwości proca i za rok ją sprzedać. Jakieś rady, ktoś, coś? ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 16:09, lis_23 napisał:

Czy przy wymianie procesora i płyty głównej trzeba od razu wymieniać pamięć RAM?.

Jeżeli miałeś wcześniej np. płytę główną obsługującą pamięci typu ddr2,a teraz przesiadasz się na dajmy na to na nowy procesor, który wymaga takiej, a takiej podstawki(czyli kupujesz nową płytę główną) to obługuje ona już wyłącznie pamięci typu drr3. Wtedy musisz wymienić stary ram bo po prostu nie będzie działał. Jeżeli masz pamięci ddr3(a widze w opisie, że masz) to nie musisz kupować nowych kości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Własnie psy są taką produkcją, która nieźle daje w dupę procowi i jak widzisz nawet z bardzo dobrą kartą jest krucho. Radeon 290 to bardzo dobra karta i na pewno warta swojej ceny, ale z doświadczenia wiem, że jak planuje w tym roku kupić coś tam, a za rok resztę podzespołów to zawsze potem gryzę się w język. Jeżeli koniecznie chcesz robić upgrade w tym roku to poczekaj do jesieni na premierę nowych kart i wtedy nie odczujesz tak bardzo, że jednak mogłeś poczekać dłuzej i zamawiając wszystko razem później kupić w tej samej cenie lepszą kartę, procesor, dysk itd. Jeżeli jesteśmy już przy kwocie rzędu 2000zł to dałoby się zrobić kompletny upgrade(razem z procem i płytą). Podaj jaką masz obecną konfigurację(razem z zasilaczem) to łatwiej będzie się w tym wszystkim rozeznać.

edit. Twój obecny procesor na 100% będzie ograniczał radeona 290. Nie lepiej byłoby dokonać wymiany płyty i procesora, a z kartą poczekać ten rok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.06.2014 o 19:33, Jackal-pl napisał:

Te 650W w Twojej obecnej konfiguracji się nudzi niemiłosiernie :D
Nadal obstawiam przy słąbszym zasilaczu - 500, góra 600W stykine i to z nawiązką!
Zestaw jest OK, ale skoro jużtyle dopłaciłeś, jesteś w stanie dorzucić 150zł na core
i7 w wersji K?
Skoro bawisz się obróbką Video, to HT (8 wątków - 4rdzenie) mogą być pomocne.

Reszta zestawu jest OK, bazowałeś na moim i kolego Ziptolafa

Jeszcze raz - sprzęt jest wydajniejszy, a przy tym bardziej oszczędny. Zostaw tego Deusa
600W :)
A zaoszczędzone pieniążki wrzuć w Core i 7 w wersji k(choć to już wydatek nieco ponad
1200zł, czyli prawie 400zł więcej niż i5) - wybór należy do Ciebie :)


Dzięki za porady. A co do tego i7 to masz na myśli jakiś konkretny model, bo chyba nie wystarczy wziąść byle jakiej i7 z K na końcu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 18:40, MLEKOPL07 napisał:

Dzięki za porady. A co do tego i7 to masz na myśli jakiś konkretny model, bo chyba nie
wystarczy wziąść byle jakiej i7 z K na końcu?


Najlepiej to wziąć i7-4790k - bazowe 4GHz a z turbo nawet 4,4. To chyba jedyny "prawdziwy" i7 w tej generacji bo nawet PRZED OC potrafi zjadać podkręcone Core i5. Dodatkowo jest o 15-20C chłodniejszy niż i7-4770k:
http://pclab.pl/art58123.html
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4790k-socket-lga1150-64bit-do-4-4-ghz-88w-cache-8mb-box-bx80646i74790k-haswell-refresh-647917/

Inne i7 raczej odradzam i radzę pozostać przy i5 a np. wziąć większy SSD/lepszą kartę graficzną czy może np. dopłacić do dźwiękówki - w większości gier i7 4770 jest o 0-3% szybszy od i5 4670 a i podkręcony wcale nie wyprzedza znacznie i5-tek poddanych temu samemu procesowi. Z kolei taki dobry SSD potrafi przyspieszyć np. renderowanie o procentów 40 (i się nie dziwię - jest od 5 do 150x szybszy od HDD zależnie na co patrzeć). Co innego właśnie 4790k który bez OC dorównuje 4690k @ 4.2 GHz. A jak się chce to i 5 można na nim wycisnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.06.2014 o 13:20, jadam napisał:

Witam
kupiłem zestaw wg Twojej specyfikacji ( z SSD Evo 250Gb, W8.1, NOD Smart 2lata) za 4.600.

Nie wiem czy nie przepłaciłem ale mam przynajmniej dobry serwis w pewnym sklepie.
Maszyna jest super. Obecnie z bardziej wymagającyh graficznie gier mam tylko Skyrim ale
efekt jest niesamowity.
Dzięki


Niby to jest lekko przepłacone ale pewnie sam dysk twardy kosztował z 500 zł więc to nie są jakieś wielkie kwoty. Tym niemniej Core i5 + GTX770 to jest naprawdę wydajna konfiguracja i ciężko o grę która potrafiłaby ją przydusić. No i 250GB SSD a to jest już naprawdę szybkie. Więc raczej z najnowszymi grami, także tymi DUŻO bardziej wymagającymi od Skyrima, nie będziesz mieć problemu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio gadałem z jednym kolegą (forumowiczem, może jeszcze tu zagląda) i on powiedział, że lepiej wziąć GTX 770 niż R9 280X ponieważ lepiej działa na 4 rdzeniach. Testy jak to testy, nie odzwierciedlą tego, co będę mieć na swoim sprzęcie. Dlatego, jakie jest wasze zdanie na ten temat? Nadal mam zamiar nabyć R9 280X, lecz ciekawi mnie wasza opinia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się