Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Spaliła mi się jakiś czas temu karta graficzna w laptopie MSI GT683 i nie mam na czym grać, a naprawa dwuletniej maszyny wynosi ponad tysiąc złotych?! także wolę już kupić nowy sprzęt, który w pierwszej kolejności uciągnie FIFA 15, potem np. po upgradzie także GTA V i Wieśka III, a do tego będzie łatwy w przenoszeniu, z tego względu że często podróżuje.
Najbardziej pasowałby laptop, sprawdzał się w moim przypadku idealnie, ale po pierwsze ma słabsze bebechy od maszyn stacjonarnych, a po drugie i co bardziej istotne taki sprzęt za 4 koła może się spalić 2 miesiące po upływie gwarancji, jak w moim przypadku, także tym razem kupuję blaszaka za około 1500 zł,
Także przejdźmy do konfiguracji, jaką sobie wypatrzyłem:
- płyta Asus Z97I-PLUS,
- Intel i5 4590,
- RAM 8 GB,
- mała obudowa - ważne!!
Pytanie pierwsze czy taki sprzęt udźwignie FIFA 15 i WoTa? bo jak ta zintegrowana nie uciągnie to będę musiał jeszcze dodać kartę, plan jest jednak taki, że kartę kupuje po jakimś tam czasie - luty 2015 premiera Wieśka - którą może teraz już wypatrzę, a zimą przyszłego roku będzie tańsza, taką by Wiesiek poszedł na średnich-wysokich wymaganiach a była w granicach 500 zł.
Drugie pytanie czy macie lepsze propozycje co do tych wyżej wymienionych elementów.
Trzecie jaką kartę byście polecali do gry która jeszcze nie wyszła, czyli dla tego Wieśka. Wiem, wiem ciężko teraz o tym pisać, ale no bez przesady, raczej wielkiej różnicy w sprzęcie nie będzie, nowy komp raczej tą grę udzwignie.
Po czwarte szukam naprawdę małej obudowy, chciałem coś takiego - In win BQ 660, ale jak na te bebechy jest chyba za mała, także polećcie mi inną też małą, bym jak co bez problemu wrzucił do torby i jechać w trasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2014 o 20:00, Paoro napisał:

ciach

Aha dodam jeszcze, że dysk i DVD-RAM zabieram z laptopa, monitor, głośniczki i inne akcesoria mam. Interesują mnie tylko elementy o których napisałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Pamiętaj że małe budy mają swoje wady dot. długości GPU. Na chwilę obecną do czegoś w standardzie MicroATX wsadzisz max. R9 270X/GTX760, do MiniITX z kolei ciężko będzie wepchnąć coś więcej niż R7 260X (zwłaszcza że musisz wówczas dokupić choćby zasilacz w nietypowym formacie bo tam ci ATX nie wejdzie).

Zasadniczo więc biorąc pod uwagę charakterystykę sprzętu... można by się pokusić o dwie możliwości:

miniITX:
http://puu.sh/aEBa1/f7cc5efae4.png
Platforma AMD. Z prostego powodu - ich CPU może i są dość słabe ale zintegrowana karta jest o lata świetlne szybsza od Intelowskich:
http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_a107700k_tansza_wersja_apu_kaveri?page=0,26

Jeśli chcesz grać na jakiejkolwiek integrze to w tym przypadku jest to wybór o wiele lepszy niż Intel. Można też jako tako podłączyć do niego jakieś niskoprofilowe GPU typu R7 260X bądź jego następcę jak już jakiś wyjdzie (obudowa ma wbudowany zasilacz 200W, powinien wystarczyć a samo CPU w grach z dedykowaną grafiką nie jest aż tak tragiczne, wyprzedza zazwyczaj Pentiumy G w nowszych tytułach). RAM'y tej klasy bo zintegrowana karta akurat potrzebuje dobrych pamięci i 2133 MHz wprost przekłada się w niej na dodatkowe klatki.

Jeśli brać Intela to raczej od samego początku nastaw się na to że to będzie Micro ATX a nie Mini ITX i że bierzesz dedykowane GPU:
http://puu.sh/aEBRN/bd072c18d9.png
Jest to oczywiście maszyna nieporównywalnie szybsza (choć osobiście zjechałbym z CPU do poziomu Core i3 w zamian podbijając GPU do R9 270X, o wiele lepsze combo w grach) ale oczywiście droższa i zabierająca o 40% więcej miejsca (choć to jeszcze nie MidiTower więc jeśli znajdziesz torbę która ma z 43 cm wysokości to się zmieści).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jako iż mój temat został zamknięty jako dubel to ponawiam pytanie. czy ten komputer będzie dobry? jest to składak za około 3000zł. będzie służył do grania i modelowania w 3d.

Procesor intel i5-4590 max 3,7GHz s1150
Płyta Gigabyte B85 4xddr3 usb 3.0, z dodatkowym chłodzeniem sekcji zasilania procesora (radiator)
Pamięć Geil 8GB Dual Channel (2x4GB) 1866MHz z radiatorami
Dysk Sata3 1TB 7200rpm
DVD-RW DL LG Sata
Grafika Radeon R9 280OC Gigabyte 3GB DDR5 384bit z cichymi wentylatorami
Zasilacz Thermaltake 600W Active PFC, 2xPEG, 120mm wentylator

jest to składak za około 3000zł. będzie służył do grania i modelowania w 3d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Problem numer 1 - procesor klasy Haswell Refresh wsadzisz do płyty z B85 tylko i wyłącznie po aktualizacji BIOS''u. Jeśli kompa składa ci sklep to oki bo mogą zrobić aktualizację u siebie. Ale jeśli nie to musiałbyś mieć na moment starszy procesor żeby to zrobić.

Wstępnie zaproponowałbym takie coś:
http://puu.sh/aEWrB/a87fb46287.png (ceny z morele.net)

Nieco przekracza budżet ale w zamian masz:
R9 280X zamiast R9 280 - dodatkowe 10-13% wydajności w stosunku do zwykłej 280tki.
Płytę na H97 - wspiera od samego początku wszystkie procesory Intela włącznie z Refreshami, będą na niej także działać Broadwelle które wychodzą dopiero za rok. Co może uprościć ewentualny upgrade. Jest też nieco lepiej wyposażona od tej na B85 - o 2 porty USB 3.0 więcej, dodatkowe złącze PCI-E x1, 6 złącz SATA 3 zamiast 4.
Dysk SSD i to całkiem niezły - kilkukrotnie szybciej uruchamiające się aplikacje i sam komputer, prawdopodobnie przyda się też przy renderingu. Dodatkowo jeszcze 1TB HDD jako dodatkowy magazyn na dane. Jest to dobra kombinacja z kilku przyczyn:
- mając dwa dyski twarde intensywnie korzystając z jednego nie zamulasz sobie na śmierć komputera - niech sobie wrzuca render na HDD a ty w tym czasie możesz normalnie korzystać z maszyny.
- miejsce na porządny fizyczny backup danych - SSD może ma tylko 120GB pojemności ale i tak starczy na kopię najważniejszych plików (plus oczywiście system i krytyczne aplikacje). Co, jeśli to modelowanie 3D jest w jakimś stopniu profesjonalne, może uratować ci skórę.

Jeśli więc koniecznie chciałbyś zejść do kwoty bliższej równym 3000 to prawdopodobnie uciąłbym na GPU i zmienił na R9 280, raczej nie dotykałbym SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej :) chce kupic nowy komputer ale kompletnie nie znam sie na tym co do czego dopasować żeby było dobrze więc mam cichą nadzieje że znajdzie sie tu jakiś dobry duszek i doradzi mi jakiś zestaw :) Komputer do 4 tysiecy, do grania :) Monitor kupie oddzielnie, myszke mam, co do klawiatóry chetnie usłysze wasze propozycje ale nie wliczajcie jej w cene komputera. Chciałabym żeby był w miare cichy... i to chyba wszystkie moje wymogi :) Jeśli ktoś będzie miał czas i chęć podesłać mi jakieś propozycje będę przeszczęśliwa i bardzo wdzieczna! Pozdrawiam Marta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

W sumie kilka dni temu proponowałem już taki zestaw:
http://puu.sh/axweU/558f89d294.png (ceny z agito.pl)
GTX 780 GHz (z niereferencyjnym i cichszym chłodzeniem), najmocniejszy z całej rodziny i5, dysk SSD (absolutnie bezgłośny) + HDD, bardzo dobre pamięci RAM, płyta główna pozwoli też wsadzić procesory z rodziny Broadwell które wychodzą dopiero za rok co może ułatwić ewentualny upgrade jakbyś kiedyś potrzebowała.
Na chwilę obecną ruszy na tym każda gra jaka wyszła, także w max. detalach.

W przypadku klawiatur z kolei to od siebie mogę polecić tylko jedno - klawiaturę mechaniczną. Drogie ale niezniszczalne i zapewniające zupełnie inne doznania (tak dźwiękowe jak i dla twoich palców) od zwykłych:
http://pclab.pl/art49997.html
^ Tam znajdziesz dość dobry opis "z czym to się je" i całkiem sporo przykładowych modeli. Choć uprzedzę, to jest dość drogie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawa jest taka, że chciałbym kupić sobie napęd Blu-ray do kompa, bo jednak konsole to mnie już chyba nie tego. I chciałbym zapytać o jakieś konkretne modele które możecie polecić, bo dla mnie w sumie pierwszy z brzegu jest spoko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2014 o 18:40, Pablovy napisał:

Więc sprawa jest taka, że chciałbym kupić sobie napęd Blu-ray do kompa, bo jednak konsole
to mnie już chyba nie tego. I chciałbym zapytać o jakieś konkretne modele które możecie
polecić, bo dla mnie w sumie pierwszy z brzegu jest spoko.


I zasadniczo masz rację - bierz pierwszy z brzegu. Podobnie jak z napędami DVD, to jest taka rzecz która wytrzyma X lat a jak się zepsuje to po prostu wymieniasz na kolejny. Więc po prostu brałbym taki który ci pasuje kolorystycznie do kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziptofaf,wpadło mi trochę gotówki ( ok,3,5 tys. zł),kolega namawia mnie do zakupu PS4 ale nic mnie do tej konsoli obecnie nie ciągnie,ekskluzywnych tytułów jak na lekarstwo a większość gier to multiplatformówki,chcę sobie zakupić jakiś porządny sprzęt HI-FI ale myślę też,czy nie zainwestować w jakiś I7 za 1400 zł,nową płytę główną,HDD i pamięć z myślą o nadchodzących premierach,ale czy warto?.
Mam też wątpliwości co do obecnego dysku HDD (systemowego) oraz monitora: dysk posiadam od 4 października 2011,wtedy też instalowałem system,na razie wszystko jest ok,nie ma bad sectorów,siedzieć na nim dopóki nie padnie,czy profilaktycznie wymienić?

W kwestii monitora,od listopada 2010 r. posiadam Samsung SyncMaster P2470HD,na razie jeszcze działa ale od roku dłużej się uruchamia przy starcie i przy zmianie źródła sygnału 9DVI,HDMI,TV,itp.) i to mnie najbardziej martwi...myślę o czymś nowszym,np. Eizo Foris FS2434,arto już to zrobić?.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Zdecydowanie NIE warto. Chyba że tym procesorem miałby być Core i7 5820K (6-rdzeniowy Haswell-E), kupisz do niego pamięci DDR4 i do tego dorzucisz płytę pod Intel X99. Na dzień dzisiejszy tylko w przedsprzedaży, do kupienia od września. Na razie z tego co o nich wiadomo to ma całkiem przyjazne dla oka ceny (jak na absolutny high-end oczywiście) - ten procesor powinien być pierwszym sześciordzeniowcem o wysokim taktowaniu za mniej niż 1400 zł (choć pamięci i płyta będą kosztować sporo).

Co do HDD - a to w sumie bym wymienił. Na 256GB Samsung Evo 840 (lub, jeśli NAPRAWDĘ się boisz o sprzęt że ci wybuchnie to na profesjonalnego 128-256GB Samsung Pro 850 - bo to jest niezniszczalne i poza 5-letnią gwarancją to teoretycznie powinien przeżyć z 20 lat codziennego zapisywania na nim po 100GB danych).

Samemu już nawet w super ekonomicznych kompach za mniej niż 1000 zł staram się upchnąć choćby 128GB SSD zamiast 500GB HDD - chyba najtańszy sposób by drastycznie poprawić czas reakcji komputera na uruchamianie programów. A szybsze uruchamianie się aplikacji/systemu = wyższa produktywność!

Co do monitora - jak się zepsuje to się kupi nowy. Nie wiem czy jest sens zmieniać tutaj coś działającego (chyba że chodzi ci o jakość obrazu). Bo to że uruchamia się pewnie z 3 sekundy dłużej... nawet na SSD z włączonym Fast Bootem komp od kliknięcia przycisku zasilania do możliwości jego normalnego użycia potrzebuje ok. 9 sekund. Więc nawet w optymalnej sytuacji bym raczej tego ''problemu'' nie doświadczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.08.2014 o 12:01, ziptofaf napisał:


Co do HDD - a to w sumie bym wymienił. Na 256GB Samsung Evo 840 (lub, jeśli NAPRAWDĘ
się boisz o sprzęt że ci wybuchnie to na profesjonalnego 128-256GB Samsung Pro 850 -
bo to jest niezniszczalne i poza 5-letnią gwarancją to teoretycznie powinien przeżyć
z 20 lat codziennego zapisywania na nim po 100GB danych).

Samemu już nawet w super ekonomicznych kompach za mniej niż 1000 zł staram się upchnąć
choćby 128GB SSD zamiast 500GB HDD - chyba najtańszy sposób by drastycznie poprawić czas
reakcji komputera na uruchamianie programów. A szybsze uruchamianie się aplikacji/systemu
= wyższa produktywność!

Wiesz,SSD nie chcę kupować,po pierwsze,za drogo,po drugie,zbyt mała pojemność,po trzecie,ponoć gry z Uplay nie działają,gdy je się zapisze na innym,niż systemowy dysk.
Jeżeli już to chcę zakupić dwa dyski HDD po 2TB /prawdopodobnie Seagate/,jeden na system,gry,dokumenty,zdjęcia,itp. a drugi na resztę pierdół ale nie teraz,teraz zakupię może ten drugi a systemowy chciałbym jeszcze zostawić w spokoju (nigdy nie instalowałem sam systemu,ostatnim razem miałem spore problemy z aktualizacją świeżej siódemki,proces aktualizacji nie chciał się samoczynnie zakończyć i trzeba było uruchomić ponownie kompa,mam też obawy,czy znam wszystkie hasła do kont,forów,itp.),więc na razie nie palę się do tego,skoro jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 12:22, lis_23 napisał:

Wiesz,SSD nie chcę kupować,po pierwsze,za drogo,po drugie,zbyt mała pojemność,po trzecie,ponoć
gry z Uplay nie działają,gdy je się zapisze na innym,niż systemowy dysk.


Po trzecie - bzdura. Mam zainstalowane całkiem sporo gier z uplaya na zupełnie innej partycji i dysku:
http://puu.sh/aIjIT/7831c65dfc.png

Po drugie - ...to co na tym C: chcesz trzymać że ci by 256GB SSD nie starczył? o_O Mam u siebie 120GB (z overprovisioningiem więc realnie jest 108GB). System + LoL (4GB) + wszystkie ważniejsze programy + środowiska programistyczne (jakieś 8-9GB) i wciąż jest... o tyle wolnego miejsca:
http://puu.sh/aIjU9/69326531c9.png


Po pierwsze - 128GB SSD + 1TB HDD to jest z 450 zł, już nie przesadzajmy. Zwłaszcza jeśli się boisz o swój dysk że ci padnie to SSD jest bardzo dobrym rozwiązaniem - brak ruchomych elementów a te z nieco lepszych serii zasadniczo są naprawdę kilkanaście razy wytrzymalsze od HDD.

Ot, twoje podejście uważam za co najmniej dziwne - wydawać 1500 zł na procesor a skąpić z 200 na dysk... A to właśnie ten ostatni będzie ci już ograniczać prędkość systemu przy tak mocnej konfiguracji.

Dnia 07.08.2014 o 12:22, lis_23 napisał:

a drugi na resztę pierdół ale nie teraz,teraz zakupię może ten drugi a systemowy chciałbym
jeszcze zostawić w spokoju (nigdy nie instalowałem sam systemu,ostatnim razem miałem
spore problemy z aktualizacją świeżej siódemki,proces aktualizacji nie chciał się samoczynnie
zakończyć i trzeba było uruchomić ponownie kompa,mam też obawy,czy znam wszystkie hasła
do kont,forów,itp.),więc na razie nie palę się do tego,skoro jest ok.


A ktoś mówił że musisz przeinstalowywać system? o_O
http://puu.sh/aIk4w/2a0c663e83.jpg
Potrzebujesz tylko obudowy USB na dysk - podłączasz SSD-ka przez usb wtedy, uruchamiasz ten śliczny programik (ten akurat jest dorzucany do SSD-ków Samsunga ale są też inne, bardziej uniwersalne, darmowe też się znajdą), klikasz na start, skopiuje ci wszystkie dane z C: na nowy dysk, przekładasz go do środka kompa i działa jakby nigdy nic. Ot, co najwyżej musiałbyś część gier/programów przenieść gdzie indziej żeby te 120-250GB starczyło.

Choć jeśli nie starcza to znaczy że masz zasadniczo syf na kompie i wszystko wrzucasz na C: jak leci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Długo się wahałem nad dopłatą do ssdka(w lapku mam 840 evo, w pc też), ale zwiększa on szybkość pracy komputera w tak zauważalny sposób, że nie wyobrażam sobie życia bez niego. Windows z pendriva instalował się jakieś 10 min, system odpala się błyskawicznie i od razu po uruchomieniu możesz odpalać nawet wymagające gry czy programy bez czekania.W lapku mam hddka w obudowie i coraz rzadziej z niego korzystam(służy tylko do przechowywania gier i innych zasobochłonnych plików).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 16:58, Pawel5235 napisał:

Polecacie składać komputer w serwisach czy lepiej zamówić przez internet?


Jeśli nie chcesz dopłacać 100-500 zł to zamówić przez internet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 17:17, ziptofaf napisał:

> Polecacie składać komputer w serwisach czy lepiej zamówić przez internet?

Jeśli nie chcesz dopłacać 100-500 zł to zamówić przez internet.

a jakie strony polecasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z monitorem Lis_23 akurat nie przesadza, jakąś usterke monitor ma, mozesz sobie z nudow odswiezyc posty z poczatku kwietnia w "Problemy z komputerem" ;)

A przeczytalem ostatnio, ze skasowane pliki w SSD sa skasowane trwale, ze nawet programy do odzyskiwania danych nie dadza rady czyli z tego wynika, ze backup to podstawa. A jak dysk reaguje na nagły brak zasilania np. nie zapowiedziany brak pradu, awaria?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2014 o 20:08, Sarinew napisał:

Z monitorem Lis_23 akurat nie przesadza, jakąś usterke monitor ma, mozesz sobie z nudow
odswiezyc posty z poczatku kwietnia w "Problemy z komputerem" ;)

No to jak działać przestanie to się idzie tego samego dnia do komputronika, już chyba w każdym mają 24" IPSy.

Dnia 07.08.2014 o 20:08, Sarinew napisał:

A przeczytalem ostatnio, ze skasowane pliki w SSD sa skasowane trwale, ze nawet programy
do odzyskiwania danych nie dadza rady czyli z tego wynika, ze backup to podstawa. A jak
dysk reaguje na nagły brak zasilania np. nie zapowiedziany brak pradu, awaria?

Na nagły zanik zasilania reaguje dokładnie tak samo jak HDD - sprawdzone bo miałem niestabilny zasilacz przez kilka dni i mi wywalało komputer w powietrze. Nic się z tego powodu złego nie stało.

Co do punktu numer 1 - tutaj zależy to od ustawień systemu i dysku twardego. Bo głównie mówimy o TRIM. Normalnie jeśli usuwasz coś ze zwykłego dysku twardego to tak naprawdę znika tylko "odnośnik" do niego ale te dane tak naprawdę nadal istnieją. Do czasu aż nie zostaną nadpisane. Dlatego jeśli właśnie coś usunąłeś czego zdecydowanie nie powinieneś to należy natychmiast odłączyć zasilanie i:
a) Albo zanieść dysk do Ontracka (kwota czterocyfrowa).
b) Albo odłączyć swój dysk i podłączyć do innej maszyny tak żeby nie zapisywał danych na ten dysk i wtedy z jej poziomu odczytać te dane programem do odzyskiwania.

W przypadku SSD operacja usunięcia pliku jest dwuetapowa. Najpierw usuwany jest "odnośnik" i wtedy do akcji wkracza TRIM który w wolnej chwili usuwa te dane kompletnie. Jest to niezbędne bo operacja usunięcia czegoś z SSD jest mniej więcej tak samo długa jak zapisania (nie można po prostu "nadpisać" danych) więc prędkości by ci spadły dwukrotnie przy mocno zapchanym dysku.
I w tym momencie dane są już nie do odzyskania dla typowej osoby.
Ale mam sobie też serwer. Z dwoma profesjonalnymi SSD-kami Intela. Te mają TRIM wyłączone (Raid 1 uniemożliwia jego zastosowanie a same dyski mają dużo lepsze kontrolery które sobie radzą z tym bez strat prędkości). Wtedy mechanika jest taka sama jak w przypadku HDD - dopóki danych nie nadpiszesz dopóty są do odzyskania.

Zresztą nie musi to być od razu serwer, w Windowsie też możesz bezproblemowo wyłączyć Trim. Tylko że jeśli to robisz to prawdopodobnie zamiast jakiegoś Evo 840 powinieneś kupić Samsunga Pro 850/Intela itp.

A backup to... podstawa od zawsze. Samemu zawsze mam przynajmniej jeden dysk tylko na te potrzeby, czy to gdzieś w odległym serwerze czy to mniejszy dysk przenośny czy to nawet zwykła kopia na innym dysku wewnętrznym. Bo ludzie dzielą się na dwa typy - tych którzy robią kopie danych i tych którym nigdy nie padł dysk.

@Pawel5235
Chociażby agito.pl, morele.net czy esc.pl... w sumie nie mam tutaj jakichś osobistych preferencji, zazwyczaj kupuje tam gdzie mi wychodzi tanio i sklep na ceneo/opineo ma przynajmniej kilka tysięcy komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuje zakupić nową obudowę do kompa, mianowicie Gladiusa x60 pure black od silentiumPC

Budę się chwali, ale w minusach najcześciej pojawia sie zarzut iż może być ona za duża na nowe karty graficzne, gdyż największa przestrzeń na rozszerzenia to 325 mm...

Co prawda buda jest z marca tego roku, więc jest świeża, ale największe karty na rynku mają chyba ze 310 mm, więc w zasadzie każda powinna się zmieścić. Nawet nowe Gf 880 nie będą miały chyba większych rozmiarów.

Skąd więc taki minus !? Oni jakoś inaczej to liczą czy jak ?
Rozumiem że np. taki Gf 780 wejdzie bez problemu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się