Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 27.08.2014 o 20:43, ziptofaf napisał:

/..../


Wielkie dzięki za szczegółowe propozycje Mr Forneas ;)

Miałbym jeszcze pytanie odnośnie tych procesorów. Jak już wspominałem nie będą one służyć do skomplikowanych obliczeń etc. i stąd moje pytanie na temat ich możliwości sprawowania się w przeciągu kilku następnych lat. Czy decydując się na ten tańszy Pentium G we wcześniej wspomnianych sposobach użytkowania będzie się sprawował przez kilkuletni okres? Czy lepiej dołożyć do tego i3 i mieć spokój?
Rozumiem też, że zintegrowany IntelHD w zupełności wystarczy do obslugi rozdzielczości Full HD i ewentualnego oglądania filmów/prezentacji przez sieć lub z płyt?

I ostatnie (mam nadzieję) pytanie odnośnie możliwości instalacji dwóch systemów Win 7 w trybie 1 na SSD i 1 na HDD. Czy to może mieć jakiś wpływ na wydajność/ogólną sprawność działania czy jest to bez różnicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje zestawu płyta główna (pod intela) procesor i pamięci w cenie 1100 -1200zł. I odrazu pytanie czy zasilacz 400 w chieftec uciagnie to + George 550 ti + seagate 1 tb + scythe katana na procesorze. Jeśli nie to prosił bym o zestaw z zasilaczem w tej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2014 o 13:36, gracz_155 napisał:

Poszukuje zestawu płyta główna (pod intela) procesor i pamięci w cenie 1100 -1200zł.
I odrazu pytanie czy zasilacz 400 w chieftec uciagnie to + George 550 ti + seagate 1
tb + scythe katana na procesorze. Jeśli nie to prosił bym o zestaw z zasilaczem w tej
cenie


Hmmm... przy twoim budżecie niestety nie da się jeszcze wziąć niczego co da się podkręcać. Pozostaje więc np. takie combo:
http://www.morele.net/inventory/info/s7CCeY/
Nieco przekracza twój budżet ale żeby zejść do 1200 trzeba by:
a) albo zjechać do 4GB RAM''u - kiepski pomysł.
b) Albo wybrać płytę główną na H81/B85 - jest tylko jedno ale - płyty z chipsetem H97/Z97 będą też wspierać wychodzące w grudniu Broadwelle co ułatwi ewentualny upgrade. Starsze już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2014 o 13:29, sirufok napisał:

Miałbym jeszcze pytanie odnośnie tych procesorów. Jak już wspominałem nie będą one służyć
do skomplikowanych obliczeń etc. i stąd moje pytanie na temat ich możliwości sprawowania
się w przeciągu kilku następnych lat. Czy decydując się na ten tańszy Pentium G we wcześniej
wspomnianych sposobach użytkowania będzie się sprawował przez kilkuletni okres? Czy lepiej
dołożyć do tego i3 i mieć spokój?


G3420 jest... naprawdę szybki do typowych zastosowań. Zresztą jakikolwiek nowy typowo desktopowy procesor jest absurdalnie wydajny do pracy - byle Celeron G wyrównuje z dawnymi Phenomami II X4 czy pierwszymi Core i5. Core i3 jest prawdopodobnie więc sporą przesadą.

Dnia 28.08.2014 o 13:29, sirufok napisał:

Rozumiem też, że zintegrowany IntelHD w zupełności wystarczy do obslugi rozdzielczości
Full HD i ewentualnego oglądania filmów/prezentacji przez sieć lub z płyt?

Jak najbardziej. Intel HD zainstalowany w Celeronie G1820 radzi sobie z YouTubowym 1080p bez problemów.

Jeśli jednak masz większe wymagania dotyczące zintegrowanej grafiki to wsadzasz AMD A8-7600/A10-7700K/A6-7400K + Gigabyte GA-F2A88XM-DS2 zamiast rozwiązań Intelowskich. To wtedy nawet w BF4 w medium mógłbyś na tym grać (no, A6-7400K już raczej nie, jego iGPU jest tylko o jakieś 20% szybsze od tych w Core i3) bo zintegrowane GPU w tych prockach są... naprawdę mocne. Choć wątpię żeby to było konieczne biorąc pod uwagę że to ma być bardziej maszyna biurowa/codziennego użytku.

U mnie na G3220 zdarzało się otwarte po 100 okien w przeglądarce i dwa systemy operacyjne naraz. Nie odczuwałem z tego powodu jakichś nieprzyjemności - jakiś Word czy Excel nadal uruchamiały się w mniej niż jedną sekundę.

Dnia 28.08.2014 o 13:29, sirufok napisał:

I ostatnie (mam nadzieję) pytanie odnośnie możliwości instalacji dwóch systemów Win 7
w trybie 1 na SSD i 1 na HDD. Czy to może mieć jakiś wpływ na wydajność/ogólną sprawność
działania czy jest to bez różnicy?


Ten zainstalowany na HDD będzie działał zdecydowanie wolniej niż ten na SSD-ku ale to raczej oczywiste. Wypadałoby też się upewnić że nie będzie próbował defragmentować tego SSD-ka (ten zainstalowany na SSD automatycznie wyłączy tę funkcję u siebie) - dyski tego typu po pierwsze tego w ogóle nie potrzebują, po drugie negatywnie wpływa to na ich żywotność (u mnie wygląda to wręcz tak: http://puu.sh/bbq9l/aab2b427eb.png - SSD na C: + 2 partycje HDD). Poza tym chyba nic więcej nie trzeba robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK to pewnie zejde z ramu a za jakieś 2 -3 miesiące coś do kupie a jeśli 4GB to co możesz mi polecić i pytanie kontrolne zasilacz powinien to uciagnic tak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pogadałem już z babcią i przekonałem ją do stacjonarnego :d

Będę więc szukał komputera za max 1500 zł (cena razem z windowsem - najlepiej 7).
Przeznaczenie: internet, przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, skype, gry typu pasjans.

Wiem, że to nie jest nic wymagającego, ale ja trochę nie mam teraz czasu na przeglądanie, a też jakoś bardzo dobrze się na tym nie znam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj robię kolejne podejście do składania nowego PC, miałem wcześniej trochę wydatków więc trochę się budżet zmienił. Zastanawiam się nad takim zestawem:

Zestaw z i3 (439zł) :
http://www.morele.net/inventory/info/LdCk9Y/
Na kartę graficzną zostanie mi wtedy max. 390zł (najlepiej używaną).

Ewentualnie i3-4130 mogę zmienić na Pentium G3420 i wtedy na kartę graf. (raczej też używaną) zostanie mi prawie 600 zł, ale nie wiem, czy jest to opłacalne.

Zestaw z Pentium G3420 (225zł) :
http://www.morele.net/inventory/info/7Ig0Dh/

No i teraz mam dylemat, co wybrać, żeby jak najlepiej na tym wyjść. Czy warto dopłacać ponad 200 zł do i3? Dysku twardego nie potrzebuję nowego, bo już mam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2014 o 17:00, gracz_155 napisał:

OK to pewnie zejde z ramu a za jakieś 2 -3 miesiące coś do kupie a jeśli 4GB to co możesz
mi polecić i pytanie kontrolne zasilacz powinien to uciagnic tak ?


http://www.morele.net/pamiec-goodram-ddr3-play-4096mb-pc1866-gy1866d364l9a-4g-604762/
Na przykład taki - 1866 MHz CL9. Najnowsze Core i5/i7 lubią szybszy RAM i w stosunku do typowego 1333 MHz CL9 lepsze kości potrafią dawać do 15% więcej fps-ów w niektórych grach.

Zasilacz raczej to udźwignie, te części biorą w końcu mniej energii od twoich obecnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysz do grania za 70-80zł

Poszukuję myszy w podanej cenie, która będzie najlepiej sprawdzała się w grach FPS. Do tej pory używałem teoretyznie biurowej mszy 4tech evolution opto 518 i generalnie byłem z niej bardzo zadowolony. Jedynym problemem okazały się ślizgacze, które co prawda zapewniały bardzo niskie tarcie, niestety okazało się, że nie są zbyt solidnie przytwierdzone do myszy, a po częściowej ich utracie już tak fajnie nie było. Właśnie na tym aby mysz jak najpłynniej chodziła po drewnianym blacie biurka zależy mi najbardziej.

Mysz powinna mieć albo symetryczną budowę, albo stworzoną dla praworęcznych. Do tej pory 800 dpi wystarczało, ale powiedzmy, że fajnie gdyby w nowej myszy dąło się ustawić co najmniej 2000 dpi (z możliwością zmiany na niższe wartości). Oczywiście przewodowa, bo nie spodziewam się niczego dobrego-bezprzewodowego w tej cenie.

Makra generalnie nie są mi potrzebne, chociaż prawdę mówiąc gdyby dało się zrobić pewien skrypt to byłoby świetnie. Mianowicie: Mam wybraną broń X, naciskam LPM i oddaję z niej strzał po czym broń zmienia się na broń Y, naciskam ponownie oddając strzał po czym broń z powrotem zmienia się na X i tak w kółko. Jeśli istnieje jakaś mysz umożliwiająca zaprogramowanie czegoś takiego to byłoby świetnie.

Oczywiście jeśli będzie warto mogę trochę dołożyć do budżetu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

G3420 ograniczy ci kartę za 600 zł do okolic takiej za 450-500. Więc wydajnościowo na jedno wyjdzie w grach.

Dlatego ogólnie zrobiłbym w twoim zestawie z i3 kilka zmian:
- wywalił pastę termoprzewodzącą i został przy tej dorzucanej do procesora - ten komputer nie będzie kręcony a to 20 zł które można dołożyć do GPU.
- zmienił płytę główną na http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-h81m-k-h81-pcx-dzw-vga-glan-sata3-usb3-ddr3-615793/ lub http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h81m-p33-h81-dualddr3-1600-sata3-dvi-matx-h81m-p33-604814/
Kolejne 20-25 zł!
- Jeśli kupujesz na morele to oni mogą zaktualizować BIOS płyty głównej (trzeba jednak trochę podzwonić tu i tam po ich oddziałach bądź składać u nich zestaw). Ewentualnie musiałbyś od kogoś pożyczyć na chwilę starszy procesor na to złącze. I wtedy na model z H81 wejdzie to:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-4150-3-5ghz-lga1150-box-bx80646i34150-haswell-refresh-636602/
100 MHz więcej od 4130 i kolejne 30 zł taniej.

I tym oto sposobem mógłbyś mieć i3 i dodatkowe 75 zł na kartę graficzną. Co w praktyce oznacza albo nowego R7 260X... albo używana 270tka:
http://allegro.pl/obraz-i-grafika-4312?order=m&string=r9+270&bmatch=seng-v6-p-2-e-0805&buyUsed=1

A i3 4150 + R9 270 już potrafi pociągnąć najnowsze gry w high detalach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

O i teraz da się zbudować fajny komp w tej cenie. Tylko nie podałeś czy te 1500 zł z monitorem czy bez (a jeśli z - to jakie ma toto złącze).

Na razie więc założę że bez monitora ale że nie jestem pewny jaki to wrzucę coś co ma wszystkie możliwe gniazda:

Opcja 1:
http://puu.sh/bbLGr/5b891df02d.png - platforma AMD. Przeznaczona dla komputerów które mają jeść NAPRAWDĘ mało prądu (27-28W przy niewielkim obciążeniu, do 65W przy pełnym) będąc przy tym całkiem fajna do zastosowań multimedialnych, zintegrowany układ graficzny wyprzedza te zastosowane nawet w Core i5. Złącza pod wszystkie możliwe monitory.

Opcja 2:
http://puu.sh/bbLPS/26b626046b.png
Typowy komp oparty na G3420. Nieco tańszy, też jednak spokojnie spełni wszystkie wymogi. W sumie jest to szybszy procesor, wolniejszy układ GPU (raczej bez znaczenia) i ok. 20W więcej jedzonej energii. A, nie ma HDMI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem o Haswell Refresh, ale nikt w okolicy nie ma niestety CPU pod LGA1150, co do pasty, szczerze mówiąc nie wiedziałem, że jest dołączona do procesora. Co do składania na morelach, musiałbym dopłacić ok. 60 zł bo nie mam 8 przedmiotów w koszyku i kod promocyjny nie zadziała. No i nie jestem pewny czy aktualizacja BIOS nie łapie się pod montaż podzespołów i czy mnie nie skroją dodatkowo. Ewentualnie mógłbym na jakiś czas odłożyć zakup listwy, ale nie wiem, czy to dobry pomysł, bo aktualna ma prawie 6 lat i nie wiem czy nie padnie po drodze. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ta płyta MSI H81M-P33 pozwoli mi podkręcić R9 270 od Gigabyte? Zasilacz to: SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2014 o 10:37, Snafu napisał:

Mam pytanie, czy ta płyta MSI H81M-P33 pozwoli mi podkręcić R9 270 od Gigabyte? Zasilacz
to: SilentiumPC Vero L1 500W 80Plus.


Płyta główna w żaden sposób nie wpływa na podkręcanie karty graficznej. Więc nie ma znaczenia jaką weźmiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2014 o 07:31, Piotreq14 napisał:

Właśnie myślałem o Haswell Refresh, ale nikt w okolicy nie ma niestety CPU pod LGA1150,
co do pasty, szczerze mówiąc nie wiedziałem, że jest dołączona do procesora. Co do składania
na morelach, musiałbym dopłacić ok. 60 zł bo nie mam 8 przedmiotów w koszyku i kod promocyjny
nie zadziała. No i nie jestem pewny czy aktualizacja BIOS nie łapie się pod montaż podzespołów
i czy mnie nie skroją dodatkowo. Ewentualnie mógłbym na jakiś czas odłożyć zakup listwy,
ale nie wiem, czy to dobry pomysł, bo aktualna ma prawie 6 lat i nie wiem czy nie padnie
po drodze. :D


Odpowiedź brzmi - to jest darmowe. Ale musisz do nich zadzwonić, z tego co mi powiedziała jedna osoba która to robiła - po zakupie i opłaceniu części od razu do nich dzwonisz i niejako ''wysyłasz płytę na gwarancję zanim ją do ciebie dostarczą'' i w ramach gwarancji zaktualizują ci BIOS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://puu.sh/bcGPV/2f4bb03ccb.png
^To plus stare mobo z prockiem i pamięciami, wsadziłem do nowej budy, popodpinałem i kapa. Coś nie gra xD
Po odpaleniu wszystkie wiatraki zaczynają działać, słyszę na samiutkim początku pracę HDD (lampka się nie świeci ;/) i to wszystko. Żadnego POSTa, żadnego spekera, o obrazie już nie wspominając. Gdzie szukać błędu? Kartę (750ti) sprawdziłem u siebie, działa. Od siebie przełożyłem dysk, nic nie dało. Any ideas?

p.s.mobo resetowałem (może za krótko?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2014 o 16:02, ziptofaf napisał:

/.../
Podłączyłeś wszystkie kable?

Not today obvious sempai, kilka razy przepatrywałem ( z racji iż mam potworne grypsko i trybie trochę powoli ;p)

Dnia 29.08.2014 o 16:02, ziptofaf napisał:

Karta graficzna (6-12 pin)

O dziwo jest bez dodatkowego zasilania ;p

Anyway, przełożyłem procesor (jakiś athlon pod am2), dalej nic . Przełożyłem zasilacz, dalej nic...
Zostają mi mobo albo pamięci.

btw swego czasu jak wkładałem na tą płytę 2 kości po 1 GB (ten sam model) to działo się podobnie, albo nawet to samo, ale było to tak dawno, że już nie pamiętam. I prawdę mówiąc nigdy nie dowiedziałem się jak tą usterkę naprawić. Przekładałem kości do na wszystkie możliwe sposoby i w końcu na którymś się uruchomił.... meh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Zaraz zaraz - płyta to GA-MA770-UD3? Bo miałem dwie takie. I obie zdechły w ok. 3-10 godzin po podłączeniu do nich R9 290 (zmuszając mnie do kupna platformy Intela do koparki i wydania dodatkowych 500 zł). Podejrzewam że działały do momentu wyjęcia ich z obudowy i przełożenia gdzie indziej, to w końcu był model z 2008 roku i już dawno jego kondensatory straciły na sprawności. Widać całość padła w momencie gdy odciąłeś jej zasilanie i płyta już nie wstaje nie mogąc pobrać energii elektrycznej i nie mając żadnych zapasów z których mogłaby czerpać. Na 90% to właśnie to. Ot, stare budżetowe płyty główne rzadko potrafią przeżyć powyżej 8 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się