Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 03.09.2014 o 17:39, Paoro napisał:

a podaną konfigurację powinien uciągnąć rozumiem ten 400W?


Jeśli google nie kłamie i to jest ten zasilacz:
http://www.net-s.pl/obrazki_n/g452000/Komputery_Komputery__Podzespoly_Zasilacze_Fortron_FSP_9PA4008004_4711140488820_452420_5.jpg
To tak. Widzę 360W na linii 12V czyli dość dużo na mid-end.

Dnia 03.09.2014 o 17:39, Paoro napisał:

RAM to http://www.skapiec.pl/site/cat/7/comp/3820907 (BLS2CP4G3D1609DS1, miałem na kartce
napisane stąd błąd).

A, Crucial Ballistix. Są w porządku. Ewentualnie niezły w tym segmencie cenowym jest też GoodRAM Play.

Fakt że za części w standardzie mini-ITX się dopłaca jak za zboże więc nie jestem pewny czy może mATX by cię nie zadowolił - mówimy wtedy o obudowie w standardzie 35-42 cm wysokości, 17-20 szerokości i 35-44 głębokości. Potencjalnie masz wtedy o 100-200 zł tańszą płytę główną (i to zazwyczaj lepiej wyposażoną) + 2x tańszy zasilacz. No i dobre obudowy w tych rozmiarach z kompletem filtrów przeciwkurzowych, nóżkami przeciwko wibracjom itd to są koszta 80-100 zł. Ot, tak tylko mówię że za minimalizm się dopłaca :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawy stoją tak:
1. Wszystko ma być małe!
-wymiary 25(zasilacz wejście,gniazda płyty i szerokość podwójna slotu karty graf.)cm x 25 (długość zasilacza+wyjście kabli z niego)cm x 14 (głównie wysokość karty graf.)cm - wszystko z marginesami na grubość blachy, tak jak na rysunku.
2. czyli właściwie zasilacz formatu 1U nie podlega dyskusji i wymiary wymuszają ITX płytę.
3. dysk i CD tak jak powiedziałem od laptopa, ta płyta Z97I miała od spodu złącze M.2 więc perspektywicznie można SSD włożyć potem.

Co do reszty jestem otwarty, co proponujesz, może dwa zestawy (I.) max. pod podany zasilacz (pod dalszy rozwoju, czyli karta graficzna i proc) i(II.) drugi eco (czyli najtańszy będący w stanie udźwignąć najnowszą FIFA''ę 15 i pozwalający potencjalnie płynnie grać w Wieśka 3(wiem nie ma wymagań jeszcze) - chodzi o to, aby eco nie znaczyło, że chłam tylko tak załóżmy najlepsze co się da w zakresie do 2000-2300PLN (te 300 to taki margines lepiej do 2K), uwzględniając cały czas punkty 1-2 wymagań.) - więc poza a) zasilaczem, b) płyta c) proc d) RAM e) grafa wchodzą w wyliczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2014 o 18:22, Paoro napisał:

3. dysk i CD tak jak powiedziałem od laptopa, ta płyta Z97I miała od spodu złącze M.2
więc perspektywicznie można SSD włożyć potem.

SSD to włożysz i do gniazda 2.5", M.2 jest przydatne dla bardzo szybkich i bardzo drogich modeli. Więc Z97 to tak czy siak cenowy overkill.

Zaś co do reszty - załóżmy że Wiedźmin 3 będzie mieć wymagania równe Watch Dogs (choć prawdę mówiąc jak czytam jakie detale toto ma mieć na Xbox One - 720p + 30 fps... to coś czuję że w praktyce będą wyższe nawet od tego). I w tym momencie minimum do płynnej rozgrywki w medium i FullHD jest właśnie 750Ti + Core i5.

A do Fify 13 to nawet nie potrzebujesz GPU. Bierzesz AMD A10-7700K (którego zintegrowany układ graficzny jest kilkukrotnie szybszy od tych w Intelach) i śmiga. Więc to akurat żadne wymaganie :)

Ogólnie jednak twój tok rozumowania przy tym wymogach jest poprawny - Core i5 + mini-ITX i nie za wiele mogę doradzić w przypadku tego typu maszyn. Co najwyżej bym zjechał z płytą główną bo podkręcać i tak nie będziesz więc chipset przeznaczony do tego jest absurdem. Istnieje też realne ryzyko że Wiedźmin 3 na tym nie ruszy płynnie bo po prostu karta graficzna okaże się wąskim gardłem. A przy rozmiarach mini-ITX i tak nic szybszego od niej nie znajdziesz. A choćbyś dał radę to nie wyrobi zasilacz... więc cóż, tutaj nie za dużo da się zdziałać... małe i szybkie to są komputery Apple''a typu Mac Pro (gdzie zmieścili podwójnego R9 280X + 6-rdzeniowego Xeona w takiej oto tubce: http://images.techhive.com/images/article/2013/12/mac-pro-size-gallon-water-100221196-gallery.jpg)... i nie bez powodu jego cena jest pięciocyfrowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.09.2014 o 18:42, ziptofaf napisał:

A do Fify 13 to nawet nie potrzebujesz GPU. Bierzesz AMD A10-7700K (którego zintegrowany
układ graficzny jest kilkukrotnie szybszy od tych w Intelach) i śmiga. Więc to akurat
żadne wymaganie :)

Pisałem FIFA 15 :) i TW ROME 2 jak by chodził.

Czyli rozumiem, że wspomniany przeze mnie zestaw jest sensowny, z sugestią na płytę GA-H97N-WIFI, czy aby Asus w przypadku Gigabyte nie robi mniej stabilnych płyt?
Dodatkowo ta wspomniana promocja i Z97I z i5-4690K i5 się tu łapią.

Jak pisałem obudowę zrobię sam więc pod zakupione komponenty będzie przycięta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgłaszam się ponownie :)

Metodą prób i błędów ustawiłem HyperXa na: 2133mhz 11-12-12-33 1.65V (poprzednio pseudo-szybkie 2200 12-13-12-35). Wydaje mi się że jest nieco szybciej niż fabryczne 1866 10-11-10-30. Na pewno nie jest wolniej :) Niestety to absolutny max tego ramu. Można wyżej, ale wtedy opóźnienia tak się ''rozłażą'' że to bez sensu (tak jak pisałeś). Tyle dobrze, że kostka była tania i jest pod kolor radiatorów na płycie :D

Dzięki za wskazówki, teraz mam sprzęt ustawiony chyba perfekcyjnie. Aż sobie z tego szczęścia avatara zmieniłem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2014 o 18:59, Paoro napisał:

Czyli rozumiem, że wspomniany przeze mnie zestaw jest sensowny, z sugestią na płytę GA-H97N-WIFI,
czy aby Asus w przypadku Gigabyte nie robi mniej stabilnych płyt?

W tym budżecie ciężko o niestabilną płytę, to nie są budżetówki. Ale jeśli chcesz wypasu który przeżyje wszystko - Maximus VII Impact. 5 lat gwarancji door-to-door. Tylko jest droga jak diabli.

Dnia 03.09.2014 o 18:59, Paoro napisał:

Dodatkowo ta wspomniana promocja i Z97I z i5-4690K i5 się tu łapią.

A, jeśli i5 4690k to trochę to zmienia postać rzeczy. Wtedy fakt, Asus byłby lepszy bo nawet biorąc droższą płytę odzyskasz ze 150 zł. Fakt że sam procesor jest też odpowiednio droższy od zwykłego i5-4690 (bez K).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2014 o 03:10, ziptofaf napisał:

Dnia 28.08.2014 o 03:10, ziptofaf napisał:

A i jedno ale - AM1 jest jedyną nową podstawką (wyszła w 2014) która... ma wsparcie dla
Windowsa XP. /.../

Witam.
Kupiłem właśnie ten komputer (babci aż tak nie zależało na lepszym), ale mam teraz problem. Nie mogę zainstalować WinXP. Czyżby nie był jednak zbudowany pod XP? Błąd wyskakuje taki jak na screenie.

20140904143422

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 14:34, 8bit napisał:

Witam.
Kupiłem właśnie ten komputer (babci aż tak nie zależało na lepszym), ale mam teraz problem.
Nie mogę zainstalować WinXP. Czyżby nie był jednak zbudowany pod XP? Błąd wyskakuje taki
jak na screenie.


Hmm...
http://www.asrock.com/mb/AMD/AM1B-MDH/index.pl.asp?cat=Download&os=XP
Z tego co widzę to ta płyta główna ma wsparcie dla Windowsa XP.

Prawdopodobną przyczyną problemu jest dysk ustawiony w tryb AHCI a nie IDE. Aby to poprawić musisz wejść do BIOS-u. W momencie samego uruchamiania komputera wciśnij DEL albo F2.

Stamtąd skieruj się do zakładki advanced i włącz następujące funkcje:
Legacy USB 3.0 Support (w USB Configuration), prawdopodobnie też Legacy USB Support. (raczej nieobowiązkowe ale nie jestem pewny jak XP sobie radzi z tymi dwoma)
CSM (w Boot)
ASMedia SATA3 Mode (w Storage Configuration): IDE
SATA Mode Selection: IDE (o ile masz taką opcję)

PS Zakładam że masz najnowszą instalkę XP-ka jaka wyszła czyli z Service Pack 3. Te starsze mogą nie dać się łatwo zainstalować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 15:01, ziptofaf napisał:

> /.../
PS Zakładam że masz najnowszą instalkę XP-ka jaka wyszła czyli z Service Pack 3. Te starsze
mogą nie dać się łatwo zainstalować.

Oj, to może być właśnie problem... Mam tylko SP2. Reszta funkcji była już włączona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 15:44, 8bit napisał:

Oj, to może być właśnie problem... Mam tylko SP2. Reszta funkcji była już włączona.


Numer seryjny z SP3 wejdzie spokojnie do SP2, byleby wersja (32 czy 64-bit + Home czy Pro + język) się zgadzały.

Warto jednak upewnić się że twój problem nie jest rzeczywiście natury sprzętowej - proponuję żebyś sobie ściągnął Kubuntu (z http://www.kubuntu.org/getkubuntu), nagrał iso na jakąś płytkę (bądź pendrive''a, wtedy potrzebny ci będzie też http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/) i uruchomił z niej komputer. Jeśli wszystko będzie działało na nim poprawnie (nie musisz instalować systemu, ten Linux zapewnia wersję LiveDVD) to znaczy że prawdopodobnie będziesz musiał zdobyć skądś SP3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.09.2014 o 15:01, ziptofaf napisał:

/.../

A nie, jednak działa. ;)
Wielkie dzięki za wszelką pomoc i szybką odpowiedź (czyli coś co mi się nie udało...)
Ode mnie masz piwo, a od babci domowy obiad :D
Dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza karta graficzna

Mój komputer to 4 GB RAM, Pentium E5200 3,5 Ghz płyta główna Asrock G31M-S, oraz GF 9600 GT 512 MB. Zasilacz Fortron 400W

Zastanawia mnie jaką najlepsza kartę graficzną mógłbym zamontować, tak, żeby jak najlepiej komponowała się z procesorem oraz by nie przeciażała zbyt zasilacza. Karta może być z dowolnej serii, używana lub nowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie specjalizuje się w procesorach, więc krótkie pytanko.

Czy poczciwy czterordzeniowy model i5 2500k (podbity do 4ghz) nie będzie ograniczał gtx 770 ? Można spokojnie taki zestaw skomponować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.09.2014 o 13:44, Darkstar181 napisał:

Nie specjalizuje się w procesorach, więc krótkie pytanko.

Czy poczciwy czterordzeniowy model i5 2500k (podbity do 4ghz) nie będzie ograniczał gtx
770 ? Można spokojnie taki zestaw skomponować ?


Zależy od gry. W większości nie będzie, w pojedynczych już trochę tak (Crysis 3, niektóre miejsca w najnowszym Far Cry, Watch Dogs)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolega ze studiów poszukuje laptopa - właśnie na studia we w miarę przystępnej cenie i prosił żebym mu pomógł w poszukiwaniach.
Oto jego wymagania:
-15 cali,
-dobry procek, który da rade na programach CAD`owskich,
-bateria o dużej pojemności,
-ma zamiar na nim programować, czasem zagrać w jakąś grę.
-cena: do 2,5tys.
Myślałem nad którymś modelem z Sony VAIO, czy to dobra inwestycja? Jak uważacie?
Z góry dziękuje za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Może takie coś?
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/10436589
Chyba najtańszy model z realnym GPU + 4 rdzeniowym Core i7. Bez systemu operacyjnego - zakładam że twój znajomy studiuje kierunek związany z informatyką i ma dostęp do Dreamsparka więc Windowsa dostanie od MS za darmo.

Jedynym czego mi w nim brakuje to pełnoprawny dysk SSD - drastycznie zwiększa przeżywalność przy częstym przenoszeniu i wydajność laptopa. Samemu więc bym się zastanowił nad dokupieniem jakiegoś 128GB np. GoodRAM C40, wsadzeniu go do środka, wymontowaniu tego który jest standardowo i wstawieniu go do jakiejś obudowy USB (łącznie z 300 zł za nowy SSD + obudowę na stary).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie SSD i jest to duży komfort przy napiętym planie dnia, znacznie ułatwia pracę, jednak swoją cenę trzeba dać za niego.
Studiuje mikroelektronikę, lecz ma dużo informatyki na tym kierunku, dlatego potrzebuje dobrego laptopa. Ze studiów na jego wydziale ludzie otrzymują Windowsy po jakichś marnych groszach, a program CAD`owski mają za darmo, więc tutaj trochę można zaoszczędzić. Sądze, że tutaj trzeba będzie inwestować w jakiś mocny procesor i dużo RAM`u, żeby laptop udźwignął ten ogrom pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmm... najniżej jak można zejść bez oszczędzania na procesorze to:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/10388357
Standardowo 2200 zł, nawet sobie radzi w nowszych grach:
http://www.notebookcheck.pl/AMD-Radeon-R7-M265.109442.0.html

Wtedy zostaje z 300 zł na ewentualne rozszerzenie mu RAM''u (jedno złącze wolne więc najlepiej dorzucić 8GB do razu żeby mieć 12) lub SSD + oczywiście zdobycie systemu operacyjnego. Brzmi wykonalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2014 o 20:03, ziptofaf napisał:

ciach

Kupiłem sprzęt i jestem mega zadowolony, wszystkie moje najbardziej wymagające gry chodzą płynnie. Aha i kupiłem zasilacz 600W, bo tamten był faktycznie za mały. Ten jest w standardowej wielkości ale jakoś tam się zmieści :) jeszcze raz dzięki za pomoc w wyborze. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się