Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Wszystko będzie pasować, zasilacz spokojnie da radę.

A teraz trochę o systemie: OEMa formalnie nadal powinno sprzedawać się razem z komputerem ;)
Można naturalnie instalować go nieograniczoną ilość razy. Dziś nawet (nie wiem czy to do końca legalne) można go aktywować na kilku komputerach POD WARUNKIEM, że jednocześnie jest zainstalowany na jednym komputerze - ale nie wiem czy i na ile jest to legalne..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozwianie wątpliwości.
Pozwól jednak, że poproszę o doprecyzowanie w temacie zasilacza.
Ten 500W zasilacz ma na linii +12V 456W, z kolei 450W ma na linii +12V 432W, reszta linii taka sama
w obu modelach. Czy w takim razie nie wystarczyłby mi ten nieco słabszy (oczywiście zakładając, że na 120% poradzi sobie z tym zestawem)?

I jeszcze: czy cooler o wymiarach - wys. 135 mm, szer. 105 mm, gł. 77 mm zmieści się do obudowy o szerokości 19,3 cm (nie mam pojęcia ile zajmuje mobo)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.09.2014 o 18:58, Saddler napisał:

1. Czy to wszystko w ogóle do siebie pasuje?

Niby tak ale jest nieoptymalne. Poza tym to sklep musi ci złożyć kompa bo płyta główna nie obsługuje 4460 od razu i wymaga aktualizacji BIOS''u. I... karta graficzna tańsza od procesora? Jeśli to ma być zestaw do gier to tracisz przez to naprawdę sporo wydajności.

Dnia 18.09.2014 o 18:58, Saddler napisał:

3. Czy zasilacz nie jest przesadnie mocny, może wystarczyłby ten Be Quiet! SYSTEM POWER
7
450W ( http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-system-power-7-450w-bn143-80-silver-bn143-538406/)

Na dzień dzisiejszy by wystarczył. Ale już po wsadzeniu np. R9 280X/GTX770 czy jakimkolwiek innym większym upgradzie w przyszłości nie.

Dnia 18.09.2014 o 18:58, Saddler napisał:

4. Czy do tego procesora warto kupować coolera? Podobno to boxowe chłodzenie nie zachwyca

Nie podkręcasz więc nie ma to znaczenia.

Dnia 18.09.2014 o 18:58, Saddler napisał:

5. Na koniec zapytam, bo nigdzie nie znalazłem jasnej odpowiedzi: czy kupując Win 7 HP
OEM, będę mógł go dowolną ilość razy reinstalować (na tym samym kompie, ofc). Kiedyś oemy sprzedawali
tylko ze sprzętem, teraz nagle oddzielnie, przy czym nigdzie nie jest jasno napisane
co i jak. Jeśli dobrze rozumiem taki kupiony oddzielnie oem po prostu przypisze się do płyty gł. i tyle,
w razie czego będę go mógł przeinstalować.


Na twoim miejscu bym się zastanowił czy nie chcesz 8.1. W przeciwieństwie do siódemki ten jest przypisany do konta microsoftu a nie konkretnej płyty głównej. Więc będzie mógł legalnie działać tak długo jak jest zainstalowany na tylko jednym komputerze naraz. Istotne o tyle że jeśli np. padłaby ci płyta główna (co się jednak może zdarzyć) i by ci ją wymienili to nawet identyczny model ma inny numer seryjny i od strony czysto prawnej nie wolno by ci było używać więcej tego Windowsa 7. Plus 8.1 będzie mieć bardzo tanią możliwość aktualizacji do Windows 9 (z nieoficjalnych wycieków Microsoft mówił coś o 50-70 zł). Dochodzi też kwestia czysto techniczna - Windows 7 Home Premium x64 nie obsługuje więcej niż 16GB RAM''u. Ósemka ma limit 128. Już dziś do PC-ta wrzuca się w standardzie 8 i nie ma nic niezwykłego w większych ilościach.

Dnia 18.09.2014 o 18:58, Saddler napisał:

Z góry dziekuję za pomoc.


Ogólnie więc ja to bym raczej się skierował w kierunku takiego zestawu:
http://puu.sh/bFc7V/b4a45cdfa7.png

Różnice w stosunku do tego co sam wybierałeś:

Słabszy procesor - przy maszynie do grania to karta graficzna jest najważniejszym elementem. Jasne, Core i5 byłby fajny ale trzeba by wtedy uciąć na innych częściach z 300 zł a to dość trudne.

Dużo lepsza karta graficzna - R9 270X jest o klasę wydajniejszy od GTX750Ti, jego rywalem byłby raczej GTX760. W praktyce wygląda to tak:
http://puu.sh/bFbSC/a4b373184f.png
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_kart_graficznych_radeon_r9_270x_modele_niereferencyjne?page=0,12

Różnica w grach potrafi sięgać 50%. A podejrzewam że jak kupujesz nowego PC-ta to po to by móc bezproblemowo grać w większość tytułów w FullHD i max. detalach. GTX750Ti jest dobrą kartą średniego segmentu, jest sens by ją łączyć z Pentiumami G czy Core i3. Ale i5 jest dla niej overkillem. R9 270X odwrotnie. Ten i3 4130 jako tako powinien dla niego wystarczyć by był w stanie zazwyczaj pokazać z 90% swojej pełnej mocy obliczeniowej. Samemu zresztą wyznaję zasadę iż procesor może być do 2x tańszy od karty graficznej i całość będzie działała sensownie.

Nowsza płyta główna - chipset H97 od samego początku wspiera wszystkie procesory Intela, będą na nim działać też wychodzące w 2015 roku Broadwelle. Poza tym dostajesz więcej złącz USB 3.0 i SATA 6 Gbps.

Lepszy RAM - dopłacając niewiele zyskujesz kolejne kilka % wydajności.

Nieco tańszy a przy tym równie mocny zasilacz co ten Be-Quiet. 468W na linii 12V jest naprawdę dobrym wynikiem w tej klasie.

I jako taka obudowa. Mam identyczną, trzymam w niej i5 4690k, 16GB RAM, R9 280X + 2 dyski twarde. Problemów z temperaturami nie ma, jak na tani model jest naprawdę dobrze wykonana. Fakt że to akurat jest kwestia gustu, możesz zmienić na cokolwiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cholera, ale mi ćwieka zabiłeś ;)
Jeśli chodzi o płytę główną i RAM - dzięki za poradę, na pewno z niej skorzystam.

Ale mam wątpliwości co do duetu procesor-karta. Nie wątpię, że ten zestaw, który poleciłeś jest najbardziej wydajnym w tej klasie cenowej, ale na moje potrzeby taka karta byłaby za mocna (AA czy full HD to nie dla mnie). Ciekawi mnie jednak wydajność współczesnych dwurdzeniowców. Przykładowo: Watch Dogs (traktuję tę grę jako odniesienie do Wieśka 3 czy GTA V, chociaż wiem, że to wróżenie z fusów) wymaga w minimalnych Intel Core 2 Quad Q8400 @ 2.66Ghz, który zdaje się jest czterordzeniowy. Czy wydajność procesora, który mi poleciłeś (Core i3 4130) spełnia to minimum Watch Dogs?

Druga rzecz: chodzi mi o to, że choć zdaję sobie sprawę że Core i7+GeForce 750TI stanowią średnio dobraną parę, to traktuję to jako konfigurację przyszłościową - jako średnozaawansowanemu użytkownikowi w przyszłości łatwiej będzie mi wymienić kartę niż procesor.

No i zużycie prądu. Dla mnie ma to znaczenie, a Radeony podobno mają nieposkromiony apetyt w przeciwieństwie do GF750.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Pamiętaj o jednym - jeśli karta graficzna teraz wystarcza do FullHD i max. detali to za rok starczy do wysokich a potem już do średnich. GTX750Ti już teraz ledwo wytrzymuje np. Wiedźmina 2 w średnich detalach + FullHD. Na dowód:
http://pclab.pl/art56521-33.html
A zaraz wyjdzie trójka. W high detalach możesz też zapomnieć o Watch Dogs (chyba że średnio 30 klatek cię zadowala...):
http://pclab.pl/art57916-4.html

Oczywiście, w tym samym teście znajdziesz też informacje o tym jak ta gra się zachowuje na różnych procesorach. I zobaczysz tam że w Ultra:
i3-4150 - 33.8 fps
i5-4460 - 43.5 fps
Z jednym ale - to jest w połączeniu z GTX780 GHz. Do niedawna najmocniejszą kartą Nvidii. W praktyce więc R9 270 który jest o wiele słabszy prawdopodobnie nawet na tym Core i3 da z siebie wszystko nawet w grze która "wymaga" czterech rdzeni.

4 rdzenie są więc ogółem fajne ale tylko jeśli masz potężne GPU. W praktyce poniżej R9 280X/GTX770 często nie warto.

Jeśli zaś traktować to jako przyszłościową konfigurację łatwiejszą do rozbudowy - nieprawda. Kupowanie kompa z myślą o rozbudowie czy "przyszłości" się nie sprawdza. O tym że 4 rdzenie będą niezbędne w grach mówiło się już w 2009 roku. Ba, samemu przez jakiś czas polecałem Phenomy II X6. I co? Lata minęły. A 8-modułowe układy AMD są zazwyczaj zjadane przez 2 rdzeniowe Intele.

W wydajności tu i teraz kombinacja R9 270 + i3 4130/4150 sprawdza się o kilkadziesiąt % lepiej niż i5 4460 + GTX750Ti.

Pobór mocy oczywiście rośnie wprost proporcjonalnie do wydajności. Jakbyś znalazł GTX760 (który jest nieco szybszy od R9 270X) to też żre odpowiednio więcej prądu.

Jeśli chciałbyś dużą moc obliczeniową plus niewielkie zużycie energii to wstrzymaj się z zakupem karty graficznej z miesiąc-dwa. Bo właśnie wyszły GTX980 i GTX970 które pod tym względem są wręcz niesamowite. Szybsze niż GTX780 GHz/R9 290X o 20-30% biorąc przy tym o 100W energii mniej:
http://pclab.pl/art59688-21.html

Są to karty przekraczające twój budżet ale za miesiąc wyjdzie GTX960 który powinien już pasować idealnie. I jeśli (a to jest raczej pewne) będzie mieć architekturę podobną do 970/980 to będziesz mieć kartę o wydajności R9 270X/R9 280 i poborze mocy zbliżonym do 750Ti.


A jeśli celujesz właśnie w wymagania dużo poniżej FullHD czy AA to GTX750Ti też ma sens ale właśnie w połączeniu z i3 czy nawet G3420. Bo nie ma sensu kupować do niego lepszego procesora, lepiej wtedy albo pomyśleć o lepszych peryferiach (czy to karta dźwiękowa czy dysk SSD) albo po prostu wydać mniej aniżeli wsadzać części które wzajemnie będą się ograniczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.09.2014 o 21:33, ziptofaf napisał:

Są to karty przekraczające twój budżet ale za miesiąc wyjdzie GTX960 który powinien już
pasować idealnie. [...]


Właśnie czaję sie na takiego 960 :) Będzie idealny do tego co aktualnie posiadam (jeszcze raz dzięki za doradztwo, komp jest boski) i nie zrujnuje mi budżetu. Bo skoro najnowszy 970 ma kosztować jakieś 1400zł, to 960 pewnie będzie kosztował 800-900 (tyle co aktualnie 760). Mam nadzieję, że mam rację ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie a raczej mój kolega, i pytanie brzmi czy do płyty głównej Asus H81M-D wejdzie karta grafiki GTX 970 bo zamierza wymienić GTX 770 na niego i wtyk PCI-E się ciutke różni takim "wihajstrem" Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 14:15, Tarasada napisał:

Witam, mam pytanie a raczej mój kolega, i pytanie brzmi czy do płyty głównej Asus H81M-D
wejdzie karta grafiki GTX 970 bo zamierza wymienić GTX 770 na niego i wtyk PCI-E się
ciutke różni takim "wihajstrem" Z góry dzięki za pomoc.


Wejdzie. Ten wihajster to po prostu dodatkowe zabezpieczenie żeby karta nie mogła wypaść ze slotu.

Tylko jedno ale - jakkolwiek GTX970 jest dużo lepszy od GTX770 to musisz mieć co najmniej procesor klasy i5 4690 żeby zauważyć różnicę. Wszystko poniżej będzie ograniczać moc tej karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 14:23, ziptofaf napisał:

Wejdzie. Ten wihajster to po prostu dodatkowe zabezpieczenie żeby karta nie mogła wypaść
ze slotu.
Tylko jedno ale - jakkolwiek GTX970 jest dużo lepszy od GTX770 to musisz mieć co najmniej
procesor klasy i5 4690 żeby zauważyć różnicę. Wszystko poniżej będzie ograniczać moc
tej karty.

On ma I7 3770K z tego co się orientuję więc bez problemu będzie, a no i ma podkecany więc już w ogóle loozik ;p. Dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 14:29, Tarasada napisał:

On ma I7 3770K z tego co się orientuję więc bez problemu będzie, a no i ma podkecany
więc już w ogóle loozik ;p. Dzięki za pomoc.


Poza tym że na płycie z chipsetem H81 zasadniczo nie da się podkręcać a i7 3770K wyszedł na inne gniazdo i musiałbyś go upychać młotkiem żeby tam wszedł (z bliżej nieznanych powodów jednak by się po tym nie uruchomił) to rzeczywiście ''loozik''. Radziłbym dopytać znajomego co on tam rzeczywiście ma bo to co napisałeś nie trzyma się kupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 18:17, ziptofaf napisał:

Poza tym że na płycie z chipsetem H81 zasadniczo nie da się podkręcać a i7 3770K wyszedł
na inne gniazdo i musiałbyś go upychać młotkiem żeby tam wszedł (z bliżej nieznanych
powodów jednak by się po tym nie uruchomił) to rzeczywiście ''loozik''. Radziłbym dopytać
znajomego co on tam rzeczywiście ma bo to co napisałeś nie trzyma się kupy.

Ja tylko przekazuje to co on mi mówił może płyta mu się pomyliła, albo mi procesor. W każdym bądź razie dzięki za info. Jakby co jutro jak będe u niego to się dopytam wszystko w szczegółach i pozapisuje sobie. W każdym razie wiem że na tą płytę w razie co wejdzie ta karta to dobrze, w sumie mniej prądu pobiera z tego co patrzyłem na PC labie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przekonałeś mnie do tego i3 :)
Mam jeszcze dwa małe pytania - i przyrzekam, że dam Ci wreszcie spokój :P

Przyglądając się temu polecanemu przez Ciebie i3 w sklepie, zauważyłem jednak coś takiego: http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-4150-3-5ghz-lga1150-box-bx80646i34150-haswell-refresh-636602/
Ten model jest droższy o 30 zł, ale może warto dopłacić (ma rekomendacje eksperta i w ogóle). Ceny zestawu nie podwyższa o wiele, a te trochę mocy więcej nie zaszkodzi.

Mam jeszcze drugie pytanie, też o procesory: pamięć RAM, którą mi poleciłeś ma częstotliwość pracy 1866, a oba te procki i3 mają kontroler pamięci 1333-1600. Czy będą w stanie wykorzystać te dodatkowe megaherce?

Pomysł z kartą GTX 960 jest świetny i mocno się nad tym zastanawiam.

Po wszystkich korektach mój obecny pomysł to:
Intel Core i3-4130/ Intel CORE i3 4150
MSI H97 PC Mate s1150 H97
GTX 750Ti/ GTX960
GoodRam DDR3 PLAY 8192MB PC1866
WD Blue 1TB (HDD)
Zasilacz 500W
DVD
obudowa: Cooler Master ELITE 330U RC-330U-KKN1-GP (zmieści się to w ogóle tam w środku?)

Bardzo Ci dziękuję za dotychczasową pomoc, wyczerpujące odpowiedzi i prostowanie moich błędów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 18:54, Saddler napisał:

Ten model jest droższy o 30 zł, ale może warto dopłacić (ma rekomendacje eksperta i w
ogóle). Ceny zestawu nie podwyższa o wiele, a te trochę mocy więcej nie zaszkodzi.


i3 4150? Jak najbardziej. Jedyną jego realną różnicą względem i3-4130 jest o 100 MHz wyższe taktowanie. Czy warte 30 zł? W sumie jak kto woli. Ja osobiście nie lubię zbyt drogich Core i3 bo ich opłacalność maleje tym bardziej im bliżej są do Core i5. Dlatego za procka z tej serii raczej nie dałbym więcej niż 400-420 zł.

Dnia 20.09.2014 o 18:54, Saddler napisał:

Mam jeszcze drugie pytanie, też o procesory: pamięć RAM, którą mi poleciłeś ma częstotliwość
pracy 1866, a oba te procki i3 mają kontroler pamięci 1333-1600. Czy będą w stanie wykorzystać
te dodatkowe megaherce?


To bardziej zależy od płyty głównej niż procesora. Nawet i7-4790K teoretycznie nie wspiera nic wyżej niż 1600 a w praktyce radzi sobie nawet z 2600. Ten model płyty oficjalnie radzi sobie z 1600 MHz. Jest tylko jedno ale - megaherce to nie wszystko, są jeszcze opóźnienia. W praktyce więc 1866 MHz CL9 na twojej płycie powinny działać jako 1600 MHz CL8. Co jest dobrym wynikiem, na pewno lepszym niż typowy RAM:
http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,8
Te co poleciłem powinny chodzić w tych samych ustawieniach co te G.Skill TridentX 1600 MHz CL 8-8-8-24 czyli wyraźnie lepiej niż zwykłe 1600tki.

Żeby jednak wykorzystać w pełni 1866 i wyżej to musiałbyś mieć płytę główną na chipsecie Z97. Na przykład taką:
http://pclab.pl/art57950-78.html
bądź:
http://pclab.pl/art57950-16.html
czy nawet:
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z97m-pro4-z97-lga1150-pcx-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-matx-z97m-pro4-642227/

Jest to już klasa wyższa jeśli chodzi o wytrzymałość, ma też takie bajery jak dobrej jakości karta dźwiękowa. Często pojawia się też np. KillerLAN (w praktyce o 2-3 ms mniej w grach sieciowych), jest też możliwość podkręcania jeśli masz procesor z serii K itp. Prawdopodobnie zbyteczne do twoich potrzeb więc wspominam niejako przy okazji.

Dnia 20.09.2014 o 18:54, Saddler napisał:

Pomysł z kartą GTX 960 jest świetny i mocno się nad tym zastanawiam.

Pamiętaj tylko że jego cena będzie raczej bliższa GTX 760/R9 270X aniżeli 750Ti.

Dnia 20.09.2014 o 18:54, Saddler napisał:

Po wszystkich korektach mój obecny pomysł to:
Intel Core i3-4130/ Intel CORE i3 4150
MSI H97 PC Mate s1150 H97
GTX 750Ti/ GTX960
GoodRam DDR3 PLAY 8192MB PC1866
WD Blue 1TB (HDD)
Zasilacz 500W
DVD
obudowa: Cooler Master ELITE 330U RC-330U-KKN1-GP (zmieści się to w ogóle tam w środku?)

Pewnie tak, bardzo rzadko zdarza się by coś mogło się NIE zmieścić. Tylko w przypadku absolutnego high-endu - R9 290X w wersji z niereferencyjnym chłodzeniem ma coś koło 32 cm długości. I rzeczywiście musiałem się upewnić czy zmieści mi się w obudowie.

Poza tym wygląda w porządku - albo będzie to oszczędny energetycznie komputer do nieco mniej wymagających gier (i3 + 750Ti) albo powinien starczyć nawet do najnowszych produkcji w wysokich (jeśli uda ci się dostać 960tkę jak już wyjdzie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.09.2014 o 22:48, Mefisto napisał:

Witam,

Poszukuję monitora do gier, FHD 24" nie mam pojęcia jaki monitor wybrać, proszę o pomoc.
Pozdrawiam


Hmmm... może taki?
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/7960812#techniczne
Niezła matryca i odwzorowanie kolorów, poza tym komplet wyjść (VGA, DVI i HDMI), jest też bonus w postaci głośników. Do gier powinien być jak znalazł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Żaden z tych dwóch, oba to najzwyklejsze TN-ki. Radzę polować na monitory z matrycami IPS - zazwyczaj lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 17:16, ziptofaf napisał:

/.../

Żaden z tych dwóch, oba to najzwyklejsze TN-ki. Radzę polować na monitory z matrycami
IPS - zazwyczaj lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia.


A da rade wyrwac jakis rozsadny monitor 24 cale w cenie do 600 pln? No max 650?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2014 o 17:20, TigerXP napisał:

A da rade wyrwac jakis rozsadny monitor 24 cale w cenie do 600 pln? No max 650?


Pewnie. Może któryś z tych?
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/8724650
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/9472630#techniczne

Dosyć budżetowe ale jak najbardziej starczają do codziennego zastosowania. Odradzałbym je oczywiście przy zastosowaniach profesjonalnych, ich dokładność pokrycia palety kolorów to coś koło 80%. Ale w takich zastosowaniach to i tak zazwyczaj się widzi Eizo za 1000+ zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się