Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 30.09.2014 o 16:20, Xanas napisał:

Ja osobiście zawsze trzymam wszystko na jednym dysku


W przypadku SSD-ków to akurat nieco trudniejsze bo jest tylko 120GB ;) System się mieści, programy też i pewnie kilka gier. Ot, na niego wrzuca się to co chcesz żeby szybciej się ładowało. Ale wszystkiego jak leci to ty tam nie wsadzisz na dzień dzisiejszy ;P No chyba że kupujesz 500GB SSDka za 1000 zł, wtedy już się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2014 o 16:24, ziptofaf napisał:

W przypadku SSD-ków to akurat nieco trudniejsze bo jest tylko 120GB ;) System się mieści,
programy też i pewnie kilka gier. Ot, na niego wrzuca się to co chcesz żeby szybciej
się ładowało. Ale wszystkiego jak leci to ty tam nie wsadzisz na dzień dzisiejszy ;P
No chyba że kupujesz 500GB SSDka za 1000 zł, wtedy już się da.


No niedługo tak zrobię że będę miał na nim OS i kilka gier np własnie l2 i lola i to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem, że Z97X Killer ma 8 fazowe zasilanie procesora gdzie niektóre, droższe płyty mają 12 faz. Czy owa 8 wystarczy na procka i7-4790K?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2014 o 19:28, Reyer napisał:

Doczytałem, że Z97X Killer ma 8 fazowe zasilanie procesora gdzie niektóre, droższe płyty
mają 12 faz. Czy owa 8 wystarczy na procka i7-4790K?


Proponuję żebyś zerknął na TDP i7-4790K - wynosi ono bowiem tylko 88W. W praktyce możesz tego procka podłączyć więc nawet pod najtańszą płytę z H81 (po aktualizacji biosu) z 4-fazowym systemem i też będzie śmigać. Poza tym 8 faz ma np. Asus Maximus VII Formula kosztująca coś koło 1500 zł. Więc tak, wystarczy i to z olbrzymim naddatkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem już kompletny zestawik do zamówienia na dniach i zastanawiam się tylko jak z grafiką... Warto zamówić teraz msi gtx 970 www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-970-gaming-4096-mb-ddr5-gtx-970-gaming-4g-649152/ w tej cenie czy może lepiej szukać gdzieś indziej bądź odczekać trochę aż pojawią się inne, może nawet do tego czasu tańsze modele?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../


Drogo trochę imho, osobiście bym poczekał chociaż aż stanieje chociaż o te 100 zł. Chyba że już teraz masz jakiś wymagający tytuł w który musisz koniecznie zagrać ;) Tutaj widziałem nieco tańszy a też z niereferencyjnym chłodzeniem:
http://www.alternate.pl/ZOTAC/NVIDIA-GeForce-GTX-970-4GB/html/product/1157951?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukam dość taniego (ok. 100zł z ewentualnym niedużym zwiększeniem kwoty), wydajnego i cichego chłodzenia do zastąpienia stockowego coolera Phenoma II x4 965 na AM3. Jeśli coś będzie można wybrać to prosiłbym o SilentiumPC (dla wsparcia polskiej myśli technicznej). Głównie zależy mi na redukcji hałasu z boxowego wiatraka. Nie planuję podkręcania. Zakupu chciałbym dokonać jeszcze dzisiaj.
Pozdrawiam i dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2014 o 01:17, Sztywny_pl napisał:

Bardzo dziękuję, a warto dobrać do tego jakąś pastę za 20-30 zł czy ta w pakiecie wystarczy?


Powinna wystarczyć. Ale jak chcesz to możesz dołożyć Zalman ZM-STG2. Jest całkiem niezła i przy tym niedroga. Tym niemniej nie wiem czy jest sens jak nie planujesz podkręcania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.
Z góry przepraszam za tą wielką czcionkę ale ustawia się ona sama (piszę z telefonu).
Mam pewien problem. Jakiś rok temu złożyłem dość budżetowy komputer. Wszystko było pięknie do momwntu aż nie kupiłem jakiś czas temu BF3 i nie zauważyłem że dostaje zadyszki w nowszych grach. Całą tą sytuację skumulował dodatkowo fakt ze dostałem dzisiaj od dziewczyny BF4. Prezent trafiony , jednak po ściągnięciu gry z Origina..masakra..praktycznie wszystko na low, kombinacje z rozdzielczościa i masakryczne freeze na kilka sekund..
Moja specyfikacja to :
CPU: Intel Pentium G620.
GPU: MSI hd7790 1gb
Ram: 4Gb
Mobo: jakas plytka miniATX od asusa pod socket 1155 (budzetowa konstrukcja)
Psu: OCZ StealthXtreme 500W.

Tutaj moje pytanie. Co polecacie wymienic na "1szy strzal"?
Czy dobrze mysle ze procesor jest glownym problemem?
Czy karta wgl do tego sie nadaje?
Warto to wgl modernizowac?
Na modernizajce bede mial w granicach 1000zl ale im mniej tym lepiej . Zastanawialem sie tez czy nie przejść na AMD?

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam Serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2014 o 01:51, amek11 napisał:

Tutaj moje pytanie. Co polecacie wymienic na "1szy strzal"?

Dnia 01.10.2014 o 01:51, amek11 napisał:

Czy dobrze mysle ze procesor jest glownym problemem?

Prawdopodobnie tak.

Dnia 01.10.2014 o 01:51, amek11 napisał:

Czy karta wgl do tego sie nadaje?

7790 nie jest zbyt szybką kartą ale z BF4 powinien sobie jako tako radzić. To w zasadzie ta sama karta co R7 250X (ba, powinna nawet go wyprzedzać) na którym co prawda BF4 chodzi w 20 klatkach na sekundę... ale w Ultra i FullHD. W medium więc powinno być stabilne 50-60 klatek.

Dnia 01.10.2014 o 01:51, amek11 napisał:

Warto to wgl modernizowac?

Nie jest tak źle z możliwością modernizacji tego konfigu jeśli masz tysiaka. Więc pewnie tak.

Dnia 01.10.2014 o 01:51, amek11 napisał:

Na modernizajce bede mial w granicach 1000zl ale im mniej tym lepiej . Zastanawialem
sie tez czy nie przejść na AMD?

Zależy. Jeśli potrzebujesz na siłę wolniejszego komputera to tak. W przeciwnym razie chyba lepiej zostać przy Intelu. AMD robi dobre procki ale niekoniecznie do grania.

A więc po kolei, masz dwie drogi aby znacząco podbić wydajność PC-ta:
- Opcja pierwsza - użyj programu CPU-Z i zobacz jaką masz konkretnie płytę główną. Następnie znajdź ten model na stronie producenta i sprawdź z jakimi procesorami współpracuje. Przy odrobinie szczęścia obsługuje modele z rodziny i5-35xx. Albo chociaż i5-2500/i7-2600. Wtedy idziesz na Allegro.
I za poniżej 500 zł dostaniesz np. takie:
http://allegro.pl/core-i5-2500-4x-3-3ghz-3-7ghz-hd-graphic-pasta-i4649823572.html
Bądź, jeśli twój komp wspiera nieco nowsze modele:
http://allegro.pl/intel-core-i5-3350p-3-1ghz-6mb-slga1155-i4649727787.html
Rodzina 3xxx zresztą wciąż jest dostępna w sklepach więc nie musi to być używany procesor:
http://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/0.00,0.00,,,,,,,,,6493O364358,6502O500866/1/#product_list
I tańsze dwurdzeniowce (nadal dużo szybsze niż to co masz teraz, spokojnie starczą do tej karty graficznej):
http://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/0.00,0.00,,,,,,,,,6493O387022,6502O500866/1/#product_list


Ale jeśli masz pecha i jedynym co obsługuje ta płyta są starocie to wtedy będziesz musiał wydać nieco więcej. A konkretniej:
http://puu.sh/bUE7V/b6ff39badf.jpg - i3 4150 + płyta na H97. Od razu uprzedzę - bez reinstalacji systemu się nie obejdzie. Możesz trochę oszczędzić wybierając płytę główną jak w linku niżej z jednym ale - musisz wtedy się upewnić że zaktualizują ci BIOS bo i3 4150 niekoniecznie działa na najtańszych płytach od razu. Dodatkową zaletą modeli opartych na H97 jest wsparcie dla procesorów Intel Broadwell które wychodzą dopiero w 2015... co może się przydać za kilka lat jakbyś znowu chciał rozbudować swoją maszynę, prościej będzie o części.

Bądź nawet:
http://puu.sh/bUEeg/c3636dfde7.jpg
i5 4440 + dość budżetowa ale całkiem sensowna płyta główna (można zamienić na tę samą co w wersji wyżej). To procesor zdecydowanie za mocny w stosunku do obecnej karty graficznej, takie to się łączy zazwyczaj z kartami za nie mniej niż 800 zł. Co jest tak zaletą jak i wadą - znacznie ułatwia ewentualny upgrade gdybyś kiedyś jakiś planował. Można zmienić procka na 4460 (ta sama cena, 100 MHz więcej) jeśli wybierasz płytę na H97 (na której działa od razu) bądź jeśli w sklepie zaktualizują ci BIOS (wtedy może być Asus H81).

Sam procesor można też zastąpić i5-4570/4590, 4670/4690 (te z 9 w nazwie wymagają płyty z chipsetem H97 lub H81 z zaktualizowanym BIOS-em). Fakt że wtedy zbliżasz się już bardzo blisko do tego tysiaka. Za to tej klasy CPU radzą sobie już z każdym GPU do 1500 zł włącznie.

Ogólnie rzecz biorąc wydajnościowo wygląda to tak:
Core i3 3xxx < Core i3 4xxx (jakieś 15% różnicy na plus w stosunku do i3 3xxx) < Core i5 2500 (jakieś 30-40% różnicy, fakt że to dość stary układ i z gwarancją to go nie dostaniesz) < Core i5 3350 (jakieś 10%) < Core i5 4440/4460 (kolejne 10-15%). Z tym że nie ma to dla ciebie zbyt dużego znaczenia (a przynajmniej nie tu i teraz) - do tej karty z naddatkiem starczy dowolny Core i3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.10.2014 o 02:23, ziptofaf napisał:


Ogólnie rzecz biorąc wydajnościowo wygląda to tak:
Core i3 3xxx < Core i3 4xxx (jakieś 15% różnicy na plus w stosunku do i3 3xxx) <
Core i5 2500 (jakieś 30-40% różnicy, fakt że to dość stary układ i z gwarancją to go
nie dostaniesz) < Core i5 3350 (jakieś 10%) < Core i5 4440/4460 (kolejne 10-15%).
Z tym że nie ma to dla ciebie zbyt dużego znaczenia (a przynajmniej nie tu i teraz) -
do tej karty z naddatkiem starczy dowolny Core i3.


Generalnie na stronie Asusa przeczytałem że płyta główna wspiera Procesory i3,i5 oraz i7 drugiej generacji więc wydaje mi się że nie jest aż tak źle.
Z tego co pamiętam to 2-ga generacja to : 2500/k 2600/k itd. dobrze myślę?
Generalnie już się pogubiłem bo mam ją opisaną jako : P8H61-M LX3 Rev X.0x
Później Chipset Intel - Sandy Bridge - rev 09
SouthBridge Intel - H61 - Rev B3

Na stronie Asusa znalazłem tylko taką z dopiskiem PLUS.
Wygląda identycznie jednak nie wiem czy jest to to samo.
Niby wspiera tylko 2ga generacjię 32nm ( jak wynika z opisu ) a z listy wspieranych mam tego dużo więcej jak 3570k itd..
Zresztą zobaczcie sami : http://www.asus.com/Motherboards/P8H61M_LX3_PLUS/HelpDesk_CPU/
Ja już sam nie wiem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2014 o 11:10, amek11 napisał:

Na stronie Asusa znalazłem tylko taką z dopiskiem PLUS.

Bez plusa też jest~!
http://www.asus.com/au/Motherboards/P8H61M_LX3_R20/HelpDesk_CPU/ (to jest R 2.0, ty możesz mieć albo 1.0, 1.1 lub 2.0... tym niemniej one od siebie różnią się zazwyczaj tylko BIOS-em wgranym na start)

Dnia 01.10.2014 o 11:10, amek11 napisał:

Ja już sam nie wiem..


Ma wsparcie dla 2. i 3. generacji. Fakt że wypadałoby zaktualizować BIOS żeby zadziałały. Co stawia cię w świetnej sytuacji bo możesz wsadzić sobie i5-3450 itp. A to dobre procesory, nawet na dzień dzisiejszy całkiem wydajne. Ba, ta płytka, co ciekawe, wspiera nawet ten:
Intel Xeon E3-1230 v2
Który tak naprawdę mógłby się nazywać Core i7-3770 (aka dorównuje najszybszym obecnym Core i5 i dopiero obecne Core i7 4xxx go wyprzedzają), jedyną różnicą w stosunku do prawdziwej i7mki jest 100 MHz mniej i brak zintegrowanego układu graficznego (na którym pewnie i tak ci nie zależy). A i niższa cena - i7 3770 kosztuje koło 1000-1100 zł. Ten nie:
http://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-processor-e3-1230v2-8m-cache-3-30-ghz-bx80637e31230v2-479458/

W praktyce biorąc sobie taki model możesz go połączyć nawet z potworami klasy GeForce GTX970/GTX980 i będzie nieźle. Więc problem z CPU rozwiązuje to na przynajmniej kilka lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do mojego zestawu komputerowego. Czy nie warto zamienić na i5 4590 na np. AMD X8 FX-8320? Jest on dużo bardziej wydajny i dużo tańszy niż Intel, jeśli wierzyć stronie jakiprocesor.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2014 o 20:23, Achilleus napisał:

Wracając jeszcze do mojego zestawu komputerowego. Czy nie warto zamienić na i5 4590 na
np. AMD X8 FX-8320? Jest on dużo bardziej wydajny i dużo tańszy niż Intel, jeśli wierzyć
stronie jakiprocesor.pl.


Ech, pozwolę to sobie skomentować tak:
http://pclab.pl/art57916-13.html
FX-8350 (4 GHz~) - 36 fps-ów
FX-9590 (5 GHz, 300W pobieranej energii!) - 42.6 fps-ów.
Core i5-4570 - 45.6 fps-ów.
Idziemy dalej:
http://pclab.pl/art50000-108.html
A konkretniej interesuje nas porównanie między i5-4570 (i5 4590 w momencie premiery tego testu jeszcze nie było) a FX-8320:
http://puu.sh/bWBue/2fb69a5b43.png
Średnia wydajność w grach:
FX-8320 - 105%
i5-4570: 157.3%

FX8320 w większości gier wygrywa nawet Core i3 (wyjątki - tytuły bardzo dobrze wspierające wiele rdzeni jak Watch Dogs). A z Core i5 nie może się mierzyć żaden z procesorów AMD włącznie z FX-9590 podkręconym do 5 GHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bueh, nie mogę już edytować więc dopiszę:
Ot, AMD FX nie są rozwijane od końca 2011 roku. Od strony architektury to dinozaur. W tej chwili do grania istnieje więc tylko Intel. Prockami AMD możesz się zainteresować jeśli:
- budujesz komputer o bardzo niskiej cenie i bardzo niskim poborze energii, może nawet wciąż używającym Windowsa XP - Socket AM1.
- budujesz kompa który ma chodzić bez zewnętrznej karty graficznej - iGPU AMD są dużo lepsze niż Intela i na jakimś A8-7850K chodzi płynnie nawet BF4.
- będziesz czekać do 2016 roku bo wtedy wychodzą nowe procesory z serii do grania od AMD. Nie ma co oczywiście liczyć że będą miały jakiekolwiek szanse ze Skylake Intela ale może sobie znajdą jakąś ładną niszę (chociaż kto wie, jakby to były prawdziwe 8-rdzeniowce o wydajności pojedynczego rdzenia o 30-40% wyższej niż obecne FX'y to Intel nie miałby na nie żadnej odpowiedzi poza LGA2011 które ma z 1% użytkowników).
- masz zimno w pokoju i potrzebujesz dodatkowego kaloryfera. Nawet tutaj nie kpię, 3-4x wyższy pobór mocy niż porównywalny procesor Intela na dzień dzisiejszy. Więc jak już jakiś kupujesz to dolicz koszt dodatkowych 100-150W na zasilaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, zamierzam kupić nowy komputer za 3000 zł, wliczając w tą cenę system operacyjny.
Monitor, klawiaturę, myszkę i głośniki posiadam.
Komputer z myślą o nowszych grach.

Preferowałbym zakup w podanym niżej sklepie, jako że mógłbym odebrać złożonego kompa na miejscu:

http://www.x-kom.pl/g/5-podzespoly-komputerowe.html

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za wyjaśnienie. Czy w moim przypadku opłaca się wziąć trochę gorszy (tańszy) procesor Intela, a trochę lepszą kartę graficzną? Myślałem nad wymianą i5 4590 na i5 4460 oraz karty r9 280 na r9 280X. Co myślisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się