Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 04.10.2014 o 09:19, ziptofaf napisał:

/.../

GTX660 jest za szybki dla tego procesora (który, przypomnę, został wyprodukowany w 2008
roku, od tego czasu trochę się zmieniło i nawet Celeron G1820 za 140 zł jest równie szybki).
Więc możesz nieco oszczędzić i wybrać sobie GTX750Ti bądź R7 260X, na jedno wyjdzie wydajnościowo
przy tym CPU.
Osobiście też zamiast dokupować kolejny HDD jak już masz 1TB to wolałbym 120-240 GB SSD
(np. GoodRAM C50 bądź Crucial MX100):
http://www.youtube.com/watch?v=E4iGZs5BOJE
http://pclab.pl/art53297-5.html
Ot, drastycznie podbija wydajność PC-ta jako takiego - błyskawicznie się włącza, wszystkie
programy działają "płynniej" itd. Kupowanie kolejnego HDD imho jest kiepskim pomysłem
w 2014 roku chyba że potrzebujesz 1.5TB miejsca (a jeśli potrzebujesz to pewnie zajmujesz
się renderingiem/obróbką grafiki gdzie SSD zresztą też się przydaje)...


Wymieniam dysk, ponieważ ten Hitachi dziwnie "trzeszczy". Co do GTX 660, to procesor blokowałby, możliwości tej karty? A kasę na nowego procka nie mogę przeznaczyć, jedynie za pół roku.
A ta GTX 750, to od GIGABYTE http://www.komputronik.pl/product/218412/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/GeForce_GTX_750Ti_Gigabyte_2GB_HDMI_DVI_DSUB_PCI_E_z_NVIDIA_GeForce_Experience_10USD_In_game_value_World_of_Tanks.html, czy inną polecasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 10:55, v3M napisał:

Wymieniam dysk, ponieważ ten Hitachi dziwnie "trzeszczy".

A, chyba że w ten sposób. To rzeczywiście, zmiana na HDD może mieć sens bo 120-240GB mogłoby ci nie starczyć.

Dnia 04.10.2014 o 10:55, v3M napisał:

Co do GTX 660, to procesor blokowałby, możliwości tej karty?

Niestety tak. Jak mówiłem - procesor z 2008 roku. Wszystko wyżej niż R7 260X/GTX 750Ti to przesada.

Dnia 04.10.2014 o 10:55, v3M napisał:

A kasę na nowego procka nie mogę przeznaczyć, jedynie za pół roku.

Dlatego też nie ma sensu brać lepszej karty. Dobry procesor który starczy na kilka lat to dzisiaj koszt nie mniej niż 700-800 zł, musiałbyś też po drodze wymienić płytę główną więc sumarycznie wyszłoby nieco ponad tysiak.\

Dnia 04.10.2014 o 10:55, v3M napisał:


Za drogo!
Może taka?
http://www.komputronik.pl/product/240508/Elektronika/Sprz%C4%99t_komputerowy/GeForce_GTX_750Ti_Asus_2GB_HDMI_DVI_DSUB_PCI_E_z_NVIDIA_GeForce_Experience.html

W twoim przypadku nie ma znaczenia jaki model weźmiesz, zresztą 50 zł za 1% wydajności uważam za zdzierstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>[m-r]

Dnia 04.10.2014 o 11:05, ziptofaf napisał:

Za drogo!
Może taka?
http://www.komputronik.pl/product/240508/Elektronika/Sprz%C4%99t_komputerowy/GeForce_GTX_750Ti_Asus_2GB_HDMI_DVI_DSUB_PCI_E_z_NVIDIA_GeForce_Experience.html

W twoim przypadku nie ma znaczenia jaki model weźmiesz, zresztą 50 zł za 1% wydajności
uważam za zdzierstwo.


A więc skorzystam z Twojej propozycji. Mam nadzieję, że pogram w nowsze gry na wysokich. :) Dziękuje za pomoc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 11:11, v3M napisał:

A więc skorzystam z Twojej propozycji. Mam nadzieję, że pogram w nowsze gry na wysokich.
:) Dziękuje za pomoc. :)


Zdefiniuj >nowsze< gry. Bo obawiam się że możesz się przeliczać:
http://pclab.pl/art57916-5.html
W Watch Dogs gra na wysokich jest już w zasadzie na granicy płynności. I to przy procesorze klasy Core i7...
Przy twoim Phenomie z kolei:
http://pclab.pl/art57916-12.html
Cóż, ta gra właśnie dobrze pokazuje różnice między procesorami. Jedna z najmocniejszych kart graficznych a na Phenomie II X4 masz 23 klatki na sekundę w ultra. Która to liczba rośnie prawie trzykrotnie w przypadku Core i7.

Podobnie Shadows of Mordor nie ruszy ci na więcej niż średnich detalach. Ot, pojawiły się nowe konsole więc wymagania poszły w górę jak diabli i >wysokie< detale w najnowszych grach zaczynają wymagać kart klasy GTX970/GTX980 za 1500 zł (w połączeniu z procesorami za 800-1200 zł) wzwyż a Ultra być może wymagać nawet dwóch takich potworów.

Ot, radzę się przygotować że wraz z nowymi konsolami to czas gdy na jednej karcie można było grać w ultra przez 3 lata minął bezpowrotnie. Ba, najlepiej przestać uważać że wysokie detale to jedyne dostępne opcje. Bo to się właśnie zmieniło :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 11:25, v3M napisał:

Bardziej mi chodziło oto, że będzie duży skok wydajności, niż obecnie "jest".


Hmm... z GT520 na GTX750Ti. Skok wydajnościowo powinien być nawet dość wyraźny. Bez rewelacji ale powiedzmy ze... hmm... dziesięcio, może piętnastokrotny ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 11:28, ziptofaf napisał:

> Bardziej mi chodziło oto, że będzie duży skok wydajności, niż obecnie "jest".

Hmm... z GT520 na GTX750Ti. Skok wydajnościowo powinien być nawet dość wyraźny. Bez rewelacji
ale powiedzmy ze... hmm... dziesięcio, może piętnastokrotny ;P


Dlatego przy "jest", jest cudzysłowie. :D Chociaż Metro, czy Watch Dogs pociągnęło. :D Ważne, że już będzie czuć różnicę.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.10.2014 o 11:17, ziptofaf napisał:

Podobnie Shadows of Mordor nie ruszy ci na więcej niż średnich detalach. Ot, pojawiły
się nowe konsole więc wymagania poszły w górę jak diabli i >wysokie< detale w najnowszych
grach zaczynają wymagać kart klasy GTX970/GTX980 za 1500 zł (w połączeniu z procesorami
za 800-1200 zł) wzwyż a Ultra być może wymagać nawet dwóch takich potworów.

Czepiamy za słówka: na >high< w Shadow of Mordor mam stałe 60 fps(600zł GPU;p). Sprawdzę jeszcze dzisiaj jak sprawa ma się na GTX 750ti

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 12:25, nightfaler napisał:

Czepiamy za słówka: na >high< w Shadow of Mordor mam stałe 60 fps(600zł GPU;p).
Sprawdzę jeszcze dzisiaj jak sprawa ma się na GTX 750ti


A teksturki na high ustawione? ;p VRAM''u ci zabraknie. To znaczy możesz to ustawić ale tak naprawdę zostawia taką samą wartość jak wcześniej, 3 GB na karcie muszą być żeby to działało ^_^ Dlatego niektórzy mówią że grają na ultra przy jakimś plebejskim GTX780 a tak naprawdę to tylko high w przypadku tekstur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 00:53, ziptofaf napisał:

Więc jeśli myślisz o SLI to
tylko GTX970/GTX980.


Hmm, to w takim razie składam na GTX 970. Aktualnie kosztują niecałe 1400zł. Może jak pojawi się 960 to trochę stanieją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ostatnio zrobiłem upgrade kompa i z ciekawości, po podkręcaniu procesora, odpaliłem testy w 3DMarku i zastanawiam się: czy wszystko gra? W sensie, czy komp działa w 100% wydajności wynikającej ze specyfikacji, bo w grach sprawuje się dobrze. Jeśli jednak można jeszcze coś z niego wycisnąć, to czemu nie? ^^

Dla porównania daję link do testu mojego:
http://www.3dmark.com/3dm/4255229?
i do testu o zbliżonym wyniku:
http://www.3dmark.com/fs/2103219

Pytanie zadaję, ponieważ:
- w mojej konfiguracji procesor pracuje przy taktowaniu 4,5 GHz [max. temp. w stresie 74*C -> HWMonitor], a w teście porównawczym z taktowaniem 3,7 GHz,
- karta graficzna ma na ''sucho'' tylko 21MHz mniej na GPU Core Clock [choć w stresie skoczyło to to do 1254 MHz -> Zotac Firestorm, a max temperatura w stresie wyniosła 67*C -> GPU-Z, Firestorm] niż w wyniku porównawczym. Moja karta ma też 2GB VRAMu zamiast 4GB.
- ilość RAMu i częstotliwość wyglądają na te same
- w teście porównawczym jest dysk SSD przeciwko mojemu poczciwemu HDD, ale to raczej nie powinno robić różnicy [?]

Zasilacz w komputerze mam wystarczający [be quiet 630W].

Więc, tak jak zadałem pytanie wyżej, wynik nie powinien być wyższy?

EDIT: Dodam jeszcze, że komputer testowałem w FurMarku i IntelBurnTest i wszystko było ok, więc gdyby coś nie grało, to raczej nie będą to temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

W skrócie - nie, wynik nie powinien być wyższy. 4670K nie ogranicza GTX-a 770 nawet przy standardowych taktowaniach. Zresztą dobrze to widać po samych Detailed Scores:
Physics Test u ciebie to 28.41 fps, w drugim konfigu zaś 22.9. Co odpowiada stopniowi podkręcenia procesora. Ale reszta wyników jest już o wiele bardziej zbliżona.

A że wychodzi ogółem mniej? Masz 2x mniej pamięci na karcie, 25 MHz mniej na rdzeniu i 200 na pamięciach. A to ona głównie odpowiada za wynik w 3D Marku (chyba że po prostu ogranicza ją CPU).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 13:17, ziptofaf napisał:

A teksturki na high ustawione? ;p VRAM''u ci zabraknie. To znaczy możesz to ustawić ale
tak naprawdę zostawia taką samą wartość jak wcześniej, 3 GB na karcie muszą być żeby
to działało ^_^ Dlatego niektórzy mówią że grają na ultra przy jakimś plebejskim GTX780
a tak naprawdę to tylko high w przypadku tekstur.


Przykrością stwierdzam, że gra mnie o tym nie informuje ;p
No to jeśli się nie zmieniają to już nie moja wina :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.10.2014 o 15:56, Pawel5235 napisał:

sporo a za 2,5 tyś złoże coś sensownego?


Tak mnie jakoś olśniło. A nie masz w starym/aktualnym kompie jakiejś przyzwoitej karty graficznej, którą mógłbyś tymczasowo zamontować do nowego kompa? Wtedy spokojnie złożyłbyś kompa bez karty za 2000-2200zł (dosyć potężny konfig), a nową kartę graficzną byś sobie dokupił za kilka miesięcy. Starczyłoby na i5 4690K, dobrą płytę główną i szybkie 4GB ramu (potem mógłbyś sobie drugie 4GB dokupić).

Ja tak zrobiłem (mocny nowy komp + karta ze starego PC) i teraz sobie radośnie czekam na nowe Maxwelle :)

PS. Jeśli to głupi pomysł, to można mnie zjechać (a co!) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

aha czyli polecasz jednak włożyć lepszy procesor słabszą karte graficzną niż słabszy procek a mocniejsza karta tak? a jakby chciał np: za rok wymienić kartę to nie będę musiał dokupywać procesora itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 17:49, Pawel5235 napisał:

aha czyli polecasz jednak włożyć lepszy procesor słabszą karte graficzną niż słabszy
procek a mocniejsza karta tak? a jakby chciał np: za rok wymienić kartę to nie będę musiał
dokupywać procesora itd?


Tego nigdy nie powiedziałem. Samemu jestem zwolennikiem zbalansowanych zestawów bo dają najwyższą wydajność. Gdzie przez zbalansowany uważam CPU za 50-70% ceny GPU + sensownie dobrana reszta.

Czyli bez jakichś chorych cięć typu Core i7 4790K za 1300 zł połączony z najtańszym RAM-em i płytą główną za 170 i zasilaczem "na styk". Bo cięcia w tych miejscach wyjdą ci szybko bokiem - a to tylko 2 sloty na RAM zamiast 4 (więc o 2x 4GB zapomnij, tylko ósemki), a to tylko 4 złącza SATA (co niby wystarcza ale możesz mieć pecha, u mnie jedno się jakimś cudem wyłamało i to akurat to szybsze więc o 2x SSD mogę zapomnieć), a to nie możesz wsadzić lepszej karty graficznej bo zasilacz nie wyrobi albo po prostu masz gorszej jakości dźwięk i nie możesz nawet dołożyć do środka lepszej karty audio bo masz tak rozmieszczone złącza że po wsadzeniu karty graficznej właśnie zasłoniłeś wszystkie inne.

Wyjątkiem jest sytuacja gdy twój obecny komp zdycha (bądź po prostu musisz mieć jakąś nową maszynę) a ty masz ograniczone fundusze teraz ale wiesz że np. za 3-4 miesiące powinieneś nazbierać kolejnego tysiaka. To wtedy bierzesz możliwie dobry procesor i płytkę, jedziesz sobie na zintegrowanym układzie graficznym (czy tym co akurat ci się wala w szafie/obecnym PC-cie) i możesz potem dołożyć lepszą kartę.

Oczywiście to pytanie dość problematyczne bo można je też widzieć tak - czy lepiej teraz dokupić płytę + procesor a za 3-4 miesiące GPU? Nie. Chyba że po prostu nie masz wyboru.
Lepiej zaczekać te 3-4 miesiące i kupić wszystko razem bo a nuż cena tego procesora spadnie w międzyczasie o te 100-150 zł. Albo przeciwnie, model który GPU cię interesuje podrożeje? (co się zdarzyło, R9 280X musiałem w listopadzie zeszłego roku sprowadzać z zagranicy bo w Polsce chyba zeszły wszystkie jakie były i mimo oficjalnej ceny 1169 zł w sklepach u nas podchodziły pod 1400).

Teraz na pytanie "czy za rok będę musiał dokupić procesor" odpowiedź jest niejednoznaczna. Zależy jaki CPU i jaka grafika. Jak weźmiesz i7-4790K czy i7-5820K (które standardowo są diablo szybkie a jeszcze można je podkręcać) to na dzień dzisiejszy radzą sobie z każdym GPU jakie istnieje. I prawdopodobnie dopiero generacja procesorów Skylake która wyjdzie pod koniec 2015 roku będzie wyraźnie szybsza.

Tylko że sytuacja w której kupujesz CPU za 1300-1500 zł jest rzadka. Czy i5-4690K za 900 zł starczy do GPU które wyjdą za pół roku (zakładam high-end i karty w okolicach 1500-2100 zł)? Zapewne tak, po podkręceniu. Czy starczy do kart które wyjdą za rok? Prawdopodobnie też bo na rynku dużo się nie zmieni - GTX980 co prawda pewnie doczeka się o 15% szybszej wersji Ti, pojawią się też nowe Radeony ale nie będzie tutaj olbrzymiego skoku wydajnościowego. Moment w którym ten procesor na 90% nie starczy będzie mieć miejsce przy high-endzie który pojawi się za 2 lata czyli następców serii GTX9xx i R9 3xx. Bo coś obstawiam że wówczas powoli zacznie się migracja na 6-8 rdzeni.

Ot, zadajesz pytania na które nie da się dobrze odpowiedzieć, za dużo teoretyzowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.10.2014 o 22:36, Pawel5235 napisał:

To nie wiem co robić...

Tnij prosze cytaty, bo coraz więcej cytujesz, a coraz mniej piszesz. :P Cytat cytatu to już w ogóle przesada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2014 o 22:36, Pawel5235 napisał:

To nie wiem co robić...


Sprecyzować czego konkretnie chcesz. Jeśli liczysz na to że znajdzie się magiczne rozwiązanie które za 2.5 tysiaka uruchomi ci wszystkie gry w max - nie da się. 3.5 tysiaka - już prędzej (choć i tak znajdą się takie w których o stabilnych 50-60 klatkach możesz zapomnieć). Nie masz tyle? To albo zbierasz dalej albo zadowalasz się czymś słabszym. Proste.

A jeśli nie masz wiedzy w branży co do sprzętu to wymienianie na raty raczej ci nie wyjdzie. Czy może raczej - to nie będzie złe ale prawdopodobnie nieoptymalne. Bo albo weźmiesz coś zbyt taniego albo wręcz przeciwnie - przepłacisz na CPU, płycie czy czymkolwiek (bo jakkolwiek należy brać niezłe modele to np. raczej niepotrzebny ci byłby Asus Maximus VII Ranger za 640 zł) a potem 3 miesiące później okaże się że zabraknie 150 zł do świetnego GPU. Albo planowałeś że za te 3 miesiące będziesz mieć 1000 zł na GPU, coś wyszło nie tak i masz ledwo 400. A grać się chce, integra nadaje się tylko do Hearthstone''a i LoL-a w końcu ;P

W miarę prosto zbudować fajny zestaw jeśli określasz się "mam X złotych i potrzebuję kompa". Bo wtedy łatwiej o porady i dane jak optymalnie spożytkować ten budżet aniżeli rozkładając rozbudowę na kilka etapów. W tym drugim przypadku radziłbym się (zresztą w tym pierwszym też ale to prostsze) skonsultować ze stronami typu pclab, benchmark, techpowerup itp. I poczytać sobie co wychodzi w najbliższym czasie i jakie są tego prognozowane ceny.
Dla przykładu - za kilka miesięcy pojawia się nowa rodzina procesorów Intela, Broadwell. W tym samym roku wyjdzie jeszcze Skylake. Ten drugi będzie szybszy ale wymagać będzie droższych pamięci DDR4 i zupełnie innej płyty głównej. I tak dalej. Ot, uroki kupowania gdy chcesz wybiegać w przyszłość z niektórymi częściami, warto wiedzieć czy jest na co czekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się