Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 06.10.2014 o 15:10, ww3pl napisał:

Domyślam się, że na braku DDR5 wiele nie stracę i że z dołożeniem kolejnej kości 4 GB
problemu później nie będzie.

Aż musiałem się upewnić - ta karta graficzna MA pamięci GDDR5. A w przypadku normalnego RAM''u to dopiero wchodzi DDR4 a i to na razie tylko w płytach za 900 zł (i procesorach za 1500+).

I tak, drugie 4GB możesz dołożyć choć radziłbym od razu 8 - ta płytka ma tylko 2 złącza na RAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem tylko pewien procesora - widzę, że to budżetowy model, ale jeśli rzeczywiście w podobnej cenie nie znajdę nic lepszego, to przez najbliższe dwa miesiące będę składadał właśnie taką maszynę.

Dziękowałem jeszcze zanim mi odpisałęś, ale i tak dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2014 o 15:48, ww3pl napisał:

Nie jestem tylko pewien procesora - widzę, że to budżetowy model, ale jeśli rzeczywiście
w podobnej cenie nie znajdę nic lepszego, to przez najbliższe dwa miesiące będę składadał
właśnie taką maszynę.


Szybszy od tego procesora jest dopiero Core i3 4150. Kosztujący 2x tyle. Zresztą on wcale nie jest zły - Windows 7 twierdzi że G3220 (o 200 MHz niżej taktowany od G3420) zasługuje na wynik 7.0/7.9. I bez większych problemów mogłem na nim grać np. w BF4 (wszystkie detale max), Dark Souls 2, Starcraft 2, Civilization itd. Dopiero tytuły pokroju Watch Dogs okazują się zbyt dużym obciążeniem (choć nadal są w pełni grywalne w niskich).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Zestaw będę składał na raty na przestrzeni dwóch miesięcy (zaczynając od karty graficznej, ramu ii obudowy), więc pewnie przypomnę się w kwestii procesora, obudowy i zasilacza przy drugiej racie na wypadek, gdyby miało potanieć coś znacznie lepszego.

Nigdy wcześniej nie składałem samemu PC-ta, więc pochwalę się co wysadziłem w powietrze, kiedy zbiorę już cały zestaw do kupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2014 o 15:06, Malevyn napisał:

dostalem w prezencie samsung galaxy tab 4 z limitem 5gb. to moj pierwszy tablet. co moge
z nim robic ? do czego w ogole sluza te tablety ?

wiem ze ipady sa o wiele lepsze, i mozna zagrac w takie tytuly jak baldurs gate. ale
coz, nie dostalem tableta od apple :<


Piszesz w zlym watku, watek o tabletach: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=70596&u=91

Na androida tez sa gry, takze Baldur''s Gate:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.beamdog.baldursgateenhancededition&hl=en

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedługo planuje zmienić kompa i chciałbym opylić starego złoma ile ten sprzęt według was może być warty?
Procesor: i5 3350p 3,1ghz
Chłodzenie: Spartan HE923
Płyta Główna: MSI B75A-G43
Pamięć Ram: 16Gb Geil Dragon 1600Mhz CL 11
Karta Graficzna: Gigabyte GTX670
Zasilacz: Be Quiet Pure Power 630W
Obudowa: Fractal Design Core 3000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprzedajesz wszystko jak leci? Bo sporo z tych cześci (GPU, zasilacz, obudowa, RAM) są jak najbardziej w porządku nawet na dzień dzisiejszy.

Zaś ogółem z tego co widzę po allegro - procesor + płyta powinny pójść za jakieś 600-700 zł.
RAM spokojnie za 400, może nawet 500.
Karta - pewnie gwarancja minęła już dawno temu więc z 450-500.
Co do reszty to nie wiem czy jest w ogóle sens sprzedawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej cały, bo mam 2 potencjalnych kupców i oni chcą całość. Do nowego kompa to i tak jedyne co bym mógł zostawić, to zasilacz i obudowę, ramy raczej wezmę o taktowaniu 2133. Czyli za całość można spokojnie 2000 zł wziąć? No i komputer ma ok 1,5 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2014 o 18:25, Gacol08 napisał:

Raczej cały, bo mam 2 potencjalnych kupców i oni chcą całość. Do nowego kompa to i tak
jedyne co bym mógł zostawić, to zasilacz i obudowę, ramy raczej wezmę o taktowaniu 2133.
Czyli za całość można spokojnie 2000 zł wziąć? No i komputer ma ok 1,5 roku.

>

A nie lepiej zrobić solidny upgrade? Wymieniłbyś ram na taki (1600, bo szybszy z tego co widzę nie podchodzi pod płytę):
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-16gb-2x8gb-tridentx-1600mhz-cl7-xmp-f3-1600c7d-16gtx-530018/
I do tego jakiś wypasiony GTX 980 lub 970. I wszystko będzie śmigać w maksymalnych detalach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2014 o 18:45, KannX napisał:

I do tego jakiś wypasiony GTX 980 lub 970. I wszystko będzie śmigać w maksymalnych detalach.


I do tego jeszcze procesor bo i5-3350p jest zdecydowanie za wolny dla GTX-a 970 i ta karta by chodziła na nim jak R9 270X/GTX760. I płytę też oczywiście. I nagle okazuje się że wymieniamy w zasadzie wszystko ;P Nie powiem, osobiście wolałbym sprzedać wszystkie części główne (aka procesor, karta itd) ale zostawić sobie peryferia - bo te i tak musisz potem dokupić a kosztują więcej niż się wydaje na pierwszy rzut oka. A to zasilacz, a to dysk, a to buda, dołożysz jeszcze napęd - i nagle się znikąd pojawia 600 zł więcej które musisz doliczyć do ceny końcowej PC-ta. Tym niemniej sama wymiana karty + RAM''u byłaby błędem, wymienić musiałbyś i tak 2x tyle części.

@ Gacol08
2 tysiaki...hmm... brzmi całkiem sensownie. Na dzień dzisiejszy za taką kwotę nie otrzymałbyś porównywalnego sprzętu prosto ze sklepu - byłby tam jakiś i3, R9 270X i max. 8GB RAM''u. Więc tak, możesz celować w te okolice cenowe. Może nawet odrobinę więcej jeśli ma półtora roku bo to znaczy że niektóre z części będą wciąż miały 6-18 miesięcy gwarancji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zrobić solidny upgrade? Wymieniłbyś ram na taki (1600, bo szybszy z tego

Dnia 07.10.2014 o 18:45, KannX napisał:

co widzę nie podchodzi pod płytę):
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-16gb-2x8gb-tridentx-1600mhz-cl7-xmp-f3-1600c7d-16gtx-530018/
I do tego jakiś wypasiony GTX 980 lub 970. I wszystko będzie śmigać w maksymalnych detalach.


Akurat GTX 970 jest w planie do kupienia, a dokładnie ma to wyglądać tak:
Procesor: i5 4690k
Chłodzenie: Thermalright HR-02 Macho BW
Płyta Główna: MSI Z97 Gaming 5
Pamięć Ram: 2x 4GB G.Skill 2133 MHz CL9
Karta Graficzna: Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming
Dysk Twardy: WD Blue 1TB
Dysk SSD: Crucial MX100 256 GB
Zasilacz: XFX Pro Series Core 550W
Obudowa: SilentiumPC Gladius X60
Napęd: Ze starego kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

O, nawet SSD jest. Choć raz widzę tutaj zestaw który na oko wygląda prawie idealnie :P
Czemu prawie? Płytę główną możesz wyrwać nieco lepszą w tym segmencie cenowym:
http://pclab.pl/art57950-79.html

Zgodnie z recenzją polecanymi modelami w okolicach są:
http://pclab.pl/art57950-59.html
i
http://pclab.pl/art57950-12.html

Pewnie samemu jeszcze bym zmienił zasilacz na SilentiumPC o podobnej mocy bo polski a przy tym przynajmniej równie dobry ale to już kwestia gustu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad Asrockiem, ale naczytałem się dużo opini o wadliwych sztukach i dlatego wybrałem MSI. Gigabyte wydaje się lepszy ma Dual Biosa- nie wiem dlaczego nie zwróciłem uwagi na tą płytę. Co do dysków myślę jeszcze nad 2 SSDkami zamiast tego WD Blue 1 TB, tylko to znowu 200zł więcej trzeba wydać, a nie wiem czy się opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2014 o 23:24, Gacol08 napisał:

Myślałem nad Asrockiem, ale naczytałem się dużo opini o wadliwych sztukach i dlatego
wybrałem MSI. Gigabyte wydaje się lepszy ma Dual Biosa- nie wiem dlaczego nie zwróciłem
uwagi na tą płytę. Co do dysków myślę jeszcze nad 2 SSDkami zamiast tego WD Blue 1 TB,
tylko to znowu 200zł więcej trzeba wydać, a nie wiem czy się opłaca.


Nie lepiej wtedy 512GB SSD zamiast 2x256? Na pewno wyjdzie nieco taniej.

Inna sprawa że pojemność pojemnością ale jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo danych to o wiele lepiej mieć dwa dyski aniżeli 1. Wtedy pewnie zostałbym przy HDD + SSD aniżeli 2x 256GB SSD/1x 512GB SSD. Więcej miejsca na niezależne kopie zapasowe i mniejsza podatność na krytyczny zanik zasilania (czego dyski SSD mogą nie lubić, zazwyczaj im to nie przeszkadza ale ten raz na 1000 się może zdarzyć że to zabije dysk). Jasne, pewnie nie ma to krytycznego znaczenia przy wyborze dysku dla kompa do grania ale pewnie znajdzie się nieco danych które może jednak lepiej zabezpieczyć i pomoże to w podjęciu decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to w sumie lepiej że idziesz grubo i wszystko wymieniasz :)

Od siebie mogę polecić płytę główną Gigabyte Z97MX Gaming 5. Micro ATX, ale jest też format ATX (bez M w nazwie). Podkręciłem na tej płycie i5 4690K na 4.7GHz przy 1.3V, więc dobry wynik :) Testowany przez godzinę programem poleconym przez Ziptofafa (zapomniałem nazwy) i jest stabilny jak skała.

EDIT: Nic nie musisz aktualizować żeby ten i5 działał. Wsadzasz proca i jedziesz. Testowane u mnie. Działa mimo że obsługa techniczna Gigabyte'a pisała, że musze zrobić aktualizację. Ale jednak nie trzeba :) Aktualizację BIOSu zrobisz potem, poprawia ona działanie SSD

Płytę wyróżniają pozłacane końcówki wtyków audio, pozłacane stopki gniazda procesora i wbudowany (niestety niepozłacany) SoundBlaster X-Fi. I to chyba tyle, bo resztę rzeczy ma taką samą jak inne płyty gamingowe.

I mam do niej ram 8GB G.Skill 2400 CL10, ale nie wiem czy będzie różnica w wydajności pomiędzy nimi a 2133 CL9. I tyle moge polecić, bo ogólnie to się nie znam :)

PS. Do znających temat, żeby nie było że KannX jest rozrzutny ;) HyperXy zwróciłem na gwarancji (kupowane na Morelach, zwrócone osobiście do punktu), dopłaciłem 50zł i wziąłem te G.Skille 2400. I śpię spokojnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2014 o 23:41, Gacol08 napisał:

Wracając do płyty głównej to biorąc tego np. Gigabyte to będę musiał robic aktualizacje
biosa żeby i5 4690k śmigał jak należy?


Pół na pół. Teoretycznie żadna płyta na Z97 nie radzi sobie z i5-4690K/i7-4790K od razu. W praktyce zależy od daty pojawienia się konkretnego egzemplarza w magazynie.

Jeśli uważasz to za istotny problem (aka wiesz że w razie czego procka na czas aktualizacji nie ściągniesz gdyby komp nie wstawał bo trafił ci się pechowo model z najstarszym BIOS-em, ot takiego tylko mieli na stanie) to proponuję zainteresować się płytą Asus Maximus VII Ranger (lub Maximus VII Hero). Płyty z tej serii pozwalają na aktualizację nawet bez podłączonego procesora i RAM''u. Po prostu potrzebujesz pendrive''a z odpowiednio nazwanym plikiem z BIOS''em, wsadzasz go do slotu USB obok guziczka BIOS i przyciskasz ten ostatni. I płytka sama z siebie robi aktualizację. Tym niemniej - za tego typu przyjemności się dopłaca. I jakkolwiek to świetne płyty ( http://pclab.pl/art57950-30.html) to kwota o 120 zł wyższa niż Gigabyte boli.

@ KannX
Ekhem, tam nie ma X-Fi. Cytuję:
"Użyty kodek dźwięku to Realtek ALC1150. Sekcja audio została odseparowana na laminacie grubą kreską od reszty komponentów, a w układzie zastosowano kondensatory Nichicon oraz wzmacniacz słuchawkowy TI NE5532."
"Układowi audio towarzyszy oprogramowanie Creative X-Fi MB3"

Już nie przesadzajmy, do płyty głównej za 500 zł nie wsadziliby ci karty dźwiękowej za 300 :D Nie powiem, to niezły układ ale:
http://puu.sh/c3sAv/f1ed4cb057.png
Jeśli to jest jakość tego który jest wbudowany to prawdziwe X-Fi miałyby przynajmniej w 5 kategoriach Excellent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że nie trzeba- chodź to w sumie nie jest jakiś wielki problem. Co do audio, to ja i tak posiadam Asusa Xonara U7 więc na takie rzeczy nie zwracam uwagi w płytach głównych, ale dzięki za info.

@ziptofaf A jakbym przy składaniu komputera wziął opcję żeby odpalili sprzęt i go przetestowali to nie zrobią takiej aktualizacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2014 o 23:53, Gacol08 napisał:

@ziptofaf A jakbym przy składaniu komputera wziął opcję żeby odpalili sprzęt i
go przetestowali to nie zrobią takiej aktualizacji?


Wtedy nie mają wręcz wyboru bo jak przetestować kompa który się nie uruchamia. Jeśli składa ci go sklep to wersja BIOS''u nie ma najmniejszego znaczenia. To ostrzeżenie ma znaczenie tylko jeśli będziesz go składać samemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2014 o 23:51, ziptofaf napisał:

"Układowi audio towarzyszy oprogramowanie Creative X-Fi MB3"

Już nie przesadzajmy, do płyty głównej za 500 zł nie wsadziliby ci karty dźwiękowej za
300 :D


Zepsułeś mi wieczór :< Nie no żartuję, świadomości posiadania pozłacanych wtyków ratuje całą sprawę :P Ile to się człowiek ciekawych rzeczy dowie w tym temacie. Pozdrowienia od mojego umęczonego GTX 260 :) Jeszcze tylko trochę do premiery 960... Niestety droższej grafy nie kupię, bo budżet stopniał.

A właśnie. Niektóre serwisy przebąkuja coś o tym, że 960 ma mieć 3gb pamięci. Wierzyć mi się w to nie chce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się