Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.10.2014 o 14:05, panas54 napisał:

i to jeszcze


Tjaa... tyle dobrego że dysk na SATA. Tym niemniej do zmiany musiałoby iść wszystko jak leci zaczynając od procesora, płyty i RAM''u. I pewnie też zasilacz. Dopiero potem można myśleć o karcie graficznej. Ot, tutaj nie da się w żaden prosty sposób sprawić że ten komp zacznie się nadawać do gier. I budżet musiałbyś podbić do okolic 1200 zł, dopiero wtedy można by pomyśleć o czymś na czym da się grać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:


Summa summarum - jeśli uważasz że ta ocena ma jakiekolwiek znaczenie i jest głównym powodem
dla którego chcesz wymieniać COKOLWIEK - to odradzam bo ona nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Hmmm ... być może źle zinterpretowałem odpowiedź w innym wątku:

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=26359&u=3967

" Sprawdź sobie wyniki cząstkowe testu wydajności i już będziesz wiedział, że wąskie gardło jest tam gdzie są najmniejsze wartości. "

wyszło mi, że HDD obniża ocenę całości, ale być może źle to zrozumiałem.

Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:


Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:

Pytanie z kategorii dziwnych. Sama pojemność dysku nie ma wpływu na jego żywotność (no
chyba że to SSD, wtedy im większy tym dłużej żyje - 240GB teoretycznie wytrzyma 2x więcej
niż 120).


Czyli śmiało można brać 1x4TB?

Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:


Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:


Co do wydajności - jeśli w danej chwili używasz tylko 1 dysku to będzie taka sama. 2
dyski są szybsze od jednego jeśli używasz obu naraz (czy to poprzez macierz czy też np.
na jednym trzymając grę a na drugim akurat zapisujesz stream ze swoich w niej poczynań).

Oba dyski działały by jednocześnie, a właściwie cztery ( bo jeszcze systemowy SSD i dysk HDD 1TB, który jeszcze by został, obecnie mam dwa i tylko ten z systemem by wyleciał z kompa ).

Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:


Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:


A czemu nie WD, widać mniej awaryjne od Seagate :P



Ponoć i Sragate i WD wypadają słabo:

http://pclab.pl/news59829.html

>Zresztą poważniej - każdy producent

Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:

ma dyski tak konsumenckie gdzie skala zwrotów i uszkodzeń jest porównywalna jak i bardziej
profesjonalne które się psują bardzo rzadko. Jeśli boisz się utraty danych to zapomnij
o 4TB pojemności i raczej załatw sobie 2x2TB w Raid 1 lub jakiś 2TB z serii profesjonalnych
(np. z serii Seagate Constellation). Ot, to jest wybór - pojemność czy bezpieczeństwo.
Jeśli koniecznie 4TB to tutaj wyboru nie masz szczególnego i czego nie wybierzesz to
będzie mieć porównywalną żywotność bo to dysk typowo konsumencki.



To teraz sam już nie wiem ... jeden dysk miałby być na gry, lubię mieć porządek i chcę porobić osobne partycje dla Steam, Uplay i Orgin oraz dla innych gier ;) dopiero na drugim dysku były by inne rzeczy ale mam jeszcze zewnętrzny dysk 1TB - co prawda ma on uszkodzony bad sektor, ale na zgranie czegoś i odłączenie i późniejsze przeniesienie na nowy dysk się jeszcze nadaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja nie moge:P (losowy obrazek facepalma)
Gra (cien mordoru) - "obciaza" kompa z innego (nieznanego) powodu ( moze przez aero, pamiec ram lub "wirtualna", grafika, przesadzone ustawienia graficzne w grze, albo jeszcze cos innego ) a ten chce wymieniac dysk :P No chyba, ze to wina gry, a troche tematow na steamie o problemach z gra jest-rada wylaczyc aero jest czesta- i zaden nowy dysk nie pomoze, chyba ze to bedzie dysk

Spoiler

optyczny blu-ray z gra na ps4, ale upewnij sie, ze tam bugow tez nie ma XD


To juz lepiej zainstaluj sobie kolejnego windowsa na innej partycji i zainstaluj w nim rzeczy potrzebne do grania, moze bedzie lepiej gra chodzic. Albo zainstaluj stery beta do grafiki, tak wiem-miales pogorszone osiągi na karcie kiedys tam- ale warto sprobowac i zawsze mozesz odinstalowac stery i wrocic do stabilnej wersji, a nawet do starszych numerkow.
Pochwal sie czy usunales tekstury ultra fizycznie czy tylko odlaczyles zaznaczenie w steamie przy dlc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2014 o 14:17, ziptofaf napisał:

Co do wydajności - jeśli w danej chwili używasz tylko 1 dysku to będzie taka sama. 2
dyski są szybsze od jednego jeśli używasz obu naraz (czy to poprzez macierz czy też np.
na jednym trzymając grę a na drugim akurat zapisujesz stream ze swoich w niej poczynań).


Hejka. Czyli najmniejsze spowolnienie podczas nagrywania Frapsem filmiku z gry uzyskam: Gra idzie z jednego dysku (np. SSD), a nagrywany z niej filmik zapisuję na drugim dysku fizycznym. Czy lepiej na odwrót, żeby szła z HDD a zapisywać filmik na SSD?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2014 o 19:19, KannX napisał:

Hejka. Czyli najmniejsze spowolnienie podczas nagrywania Frapsem filmiku z gry uzyskam:
Gra idzie z jednego dysku (np. SSD), a nagrywany z niej filmik zapisuję na drugim dysku
fizycznym. Czy lepiej na odwrót, żeby szła z HDD a zapisywać filmik na SSD?


To drugie. Fraps wrzuca filmiki w formacie w zasadzie nieskompresowanym, to jest kilkadziesiąt MB na sekundę. Albo i lepiej jak w FullHD. Dla SSD który potrafi robić z 400 taka przepustowość to nie problem, dla HDD za to już czasem tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2014 o 18:23, Sarinew napisał:

Ja nie moge:P (losowy obrazek facepalma)
Gra (cien mordoru) - "obciaza" kompa z innego (nieznanego) powodu ( moze przez aero,
pamiec ram lub "wirtualna", grafika, przesadzone ustawienia graficzne w grze, albo jeszcze
cos innego ) a ten chce wymieniac dysk :


Dysk chciałbym wymienić z innego powodu: obecny dysk liczy sobie trzy lata, system też ( nie robiłem reinstalacji ) i pomyślałem sobie, że kal już robić reinstal to na nowym i szybszym dysku ;)

Tekstur nie usunąłem ale ich nie używam, mam ciągle na wysokich, ewentualnie przeinstaluję całą grę, ale to ma aż pięć płyt, pfff.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.10.2014 o 15:27, lis_23 napisał:

wyszło mi, że HDD obniża ocenę całości, ale być może źle to zrozumiałem.

Bo zaniża. Ja sobie nie wyobrażam powrotu na HDD po przesiadce na SSD. Jest tylko jedno ale - sytuacja w której to dysk twardy sprawia że ci Windows wywala info o konieczności przejścia w tryb podstawowy jest bardzo ale to bardzo mało prawdopodobna. Już bardziej prawdopodobny jest badziewny silnik gry który nie współpracuje z Aero jak trzeba.

Znowu - musiałbyś zerknąć jak dokładnie wygląda zużycie pamięci (tak fizycznej jak i wirtualnej) w momencie uruchomienia gry. Wtedy można by cokolwiek wywnioskować. A nie strzelać w ciemno.

Dnia 08.10.2014 o 15:27, lis_23 napisał:

Czyli śmiało można brać 1x4TB?

W sumie tak.

Dnia 08.10.2014 o 15:27, lis_23 napisał:

Oba dyski działały by jednocześnie, a właściwie cztery ( bo jeszcze systemowy SSD i dysk
HDD 1TB, który jeszcze by został, obecnie mam dwa i tylko ten z systemem by wyleciał
z kompa ).


Co znaczy dla ciebie >jednocześnie<? Bo dla mnie byłaby to sytuacja gdy np. masz serwer i na każdym dysku kopię danego pliku. I np. 100 osób pobierających naraz, 50 na dysk. Wtedy jest to odczuwalny skok względem jednego HDD. A nie że po prostu wszystkie naraz są podłączone do kompa. Bo jeśli grasz w jakiś tytuł to korzystasz z 1, max 2 dysków. Jeden to byłby systemowy. Drugi to ten z grą. Przy 4 dyskach dwa nadal śpią.

Dnia 08.10.2014 o 15:27, lis_23 napisał:


Wynika z tego że w sytuacji gdy mówimy o serwerach przechowujących blisko sto tysięcy terabajtów i muszących pracować w warunkach 24/7 Seagate''y mają rzeczywiście sporą skalę zwrotów. A przynajmniej jest tak z 7200.14 i 7200.11. Za to już Seagate Barracuda XT bądź Desktop HDD.15 ma akceptowalną liczbę.

Nie do końca wynika z tego jak te wyniki się mają do typowego użytkownika.

Dnia 08.10.2014 o 15:27, lis_23 napisał:

To teraz sam już nie wiem ... jeden dysk miałby być na gry, lubię mieć porządek i chcę
porobić osobne partycje dla Steam, Uplay i Orgin oraz dla innych gier ;) dopiero na drugim
dysku były by inne rzeczy ale mam jeszcze zewnętrzny dysk 1TB - co prawda ma on uszkodzony
bad sektor, ale na zgranie czegoś i odłączenie i późniejsze przeniesienie na nowy dysk
się jeszcze nadaje.


4 TB (ba, jeszcze SSD i 1x 1TB więc ponad 5 ale nie doliczam tego na razie). Na co ci 4000GB pojemności, planujesz trzymać 100 kopii Shadows of Mordor na tym kompie? Czy może 160x Watch Dogs...? Albo odpowiednik 300x Dark Souls II?
Dobra, nawet niech się gry zrobią 2x większe (chociaż nie zrobią szybciej niż za 5 lat), nadal masz miejsca na kilkadziesiąt tytułów klasy AAA.

Jeszcze bym zrozumiał taką pojemność gdybyś mi powiedział że zajmujesz się renderingiem wideo i masz nieskompresowane 1080p bo to koło 300 MB/s więc gigabajty zjada w tempie nieziemskim. Ale do gier to bzdura.
Zwłaszcza że 99.99% tytułów jakie wyszły na przestrzeni ostatnich 15 lat ma taką fajną funkcję >odinstaluj<. Dla mnie brzmi to jak pytanie klasy "mam 600 zł do wyrzucenia, co będzie najlepszym sposobem?". I samemu na twoim miejscu pewnie dorzuciłbym z 1x1TB. Może 2TB. A jeśli zależy ci na tym żeby ten dysk żył długo i szczęśliwe to bierzesz coś z serii typowo profesjonalnych, wtedy... mam takie w serwerze. 30000 godzin pracy, zero bad sectorów. 3.5 roku pracy 24/7. Co przekłada się pewnie na okolice 10 lat normalnego użytkowania.
A jak znowu zacznie ci brakować miejsca co nie powinno się zdarzyć szybko (bo jak niby, ile ty tych gier naraz chcesz trzymać!) to sobie za te kilka lat dorzucisz kolejny dysk jak ceny spadną. I pewnie wtedy to już za 450 zł to dostaniesz 2TB ale SSD.

Notabene, samo kupno SSD-ka nie sprawi że gry zaczną ci chodzić szybciej. Jak je tam wrzucisz to wtedy już tak. Tylko jeśli ty myślisz o 4000GB bo ci miejsca brakuje to obawiam się że za dużo na 200GB SSD nie zmieścisz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę kupować SSD na gry, tylko na system ( dałbym tam tylko Skyrima z modami, gdyż BMM działa tylko wtedy, gdy gra jest zainstalowana na dysku C, sam też tam musi być ) i nie z powodu MESoM.
W kwestii dużych dysków: obecnie same gry na Steama zajmują mi na trzech partycjach odpowiednio: 156, 155 i 115 GB, więc na samego Steama dałbym partycję 1TB + po 500 na Uplay i Orgin ( chociaż tych jest mniej i może by się zmieściły na 500 GB ), a że mam jeszcze trochę innych rzeczy na kompie to jeden HDD 2TB to za mało, a mniejsze dyski są nieopłacalne ( choć w 2012 dałem za 1TB 400 zł ), 500 i 1TB są nieopłacalne, więc lepiej dołożyć i kupić większy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, w tym momencie potrzebuje zakupienia części kompa (nazwijmy to bazy do dalszego rozwoju), które pozwolą w przyszłości na stworzenie bardzo mocnego kompa do gier i montażu video. Do wydania mam na ten moment 800-1000zł.

3 rzeczy, które muszę teraz kupić to
- procesor - mam stare AMD - teraz chce przejściowo taniego Intela - w przyszłości wymienię na Intel Xeon 1230
- płyta główna - musi obsługiwać dużo RAMu, pomieścić kartę muzyczną, no i kilka dysków twardych, no i przede wszystkim musi obsłużyć Intel Xeon 1230, nie obrażę się jak będzie mogła mieć dwie karty graficzne (nvidia)
- pamięć RAM - chcę zakupić 8GB w jednej kości - po to żeby w przyszłości rozszerzyć do 32GB. Nie wiem tylko jaką firmę wziąć i jaką prędkość (gry chyba nie potrzebują mega szybkich ale wymagające aplikacje?)

Z płyt głównych brałem pod uwagę:
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h87-hd3-h87-dualddr3-1600-sata3-hdmi-gblan-atx-ga-h87-hd3-581294/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h87m-pro4-582750/

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h87-g43-s1150-h87-4ddr3-usb3-glan-atx-h87-g43-581867/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h87-pro4-h87-lga1150-h87-pro4-582749/

Tylko trochę się pogubiłem już w tych chipach i obsługiwanych RAM więc nie wiem czy one pasują do moich kryteriów.

Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam cholerny problem padł mi komp nie mam kasy na oryginalnego windowsa i mam pytanie bo kumpel ma na dysku XP service pack 3 i jeśli byłby ktoś miły i pomógł jak zbootować płytke (nie wiem czy tak sie to mówi) bo nie znam sie na tym żeby po prostu z biosu mi odpalało poprzez rozruch dowolnym klawiszem np a laptop to HP 6530b. Proszę o pomoc jeśli to możliwe bo wgl komputer nie startuje nie chce sie włączyć windows.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc:
Zakładam że mówisz o Xeonie E3 1230 V3. V2 to odpowiednik starszego procka na LGA1155 a sam E3 1230 to i7 2600k ze zmienioną nazwą.

Dalej - zdecydowanie nie brałbym niczego na H87. Tylko H97 lub Z97. Z prostego powodu - wspierają także Broadwelle. Poza tym mają więcej złącz SATA 6 Gbps (a jak mówisz o obróbce wideo to podejrzewam że tam się pojawi przynajmniej jeden-dwa dyski SSD, jakiś HDD na magazyn pewnie też). Poza tym pozwalają wykorzystywać RAM szybszy niż 1600 MHz i są ogółem lepiej wyposażone.

A wbrew pozorom - gry akurat bardzo lubią szybsze pamięci:
http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,8

Jak widać, różnice między kości typowymi a nieco wyższej klasy są więcej niż wyraźne.

No i w ogóle najważniejsza kwestia - czemu ten Xeon? Taktowany zegarem 3.3-3.7 GHz, jakkolwiek jest lepszy niż większość Core i5 to nie umywa się do i7. Na twoim miejscu raczej wybrałbym sobie i5-4690K. W połączeniu z sensowną płytą główną pozwala na podkręcenie do grubo ponad 4 GHz. Co daje przewagę nad tym Xeonem - HT może i jest fajne ale nie da ci więcej niż 10% wzrostu wydajności względem i5 nawet w profesjonalnych zastosowaniach. Zresztą nawet przy standardowych taktowaniach różnica jest minimalna.

W ogóle jeśli myślisz o SLI to zresztą możesz o Xeonie zapomnieć. Tak przypomnę:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/05/watch_dogs/charts/wd_cpu_gf.png
Już pojedynczy GTX780 jest ograniczany przez niepodkręconego i7-3770K (a temu mniej więcej odpowiada E3 1230 V3). Jak chcesz wrzucić dwa takie (a pewnie myślisz raczej o GTX970/GTX980 które są jeszcze mocniejsze) to musiałbyś mieć przynajmniej procesor klasy i7-5820K.

Podsumowując, na twoim miejscu zacząłbym od:
Celeron G1820 - taniutki i świetny procesor na "tymczasem". A przy tym wcale nie taki wolny jakby się niektórym wydawało, na tym większość starszych gier chodzi całkiem sensownie.
Płyta główna - wybierz sobie coś z tej listy: http://pclab.pl/art57950-105.html (nie wiem ile konkretnie planujesz wydać na tą część). Osobiście pewnie dorwałbym MSI Z97 Gaming 3 lub Gigabyte Z97X-Gaming 5. Dość drogie ale świetnie wyposażone. Co imho jest ważne jeśli chcesz mieć dobrą bazę do rozbudowy kompa, dostajesz wtedy płytę wspierającą obecnie wszystko co się da włącznie ze złączami SATA Express i M.2. Wsparcie dla kilku kart graficznych też jest.

Pamięć RAM:
http://www.morele.net/pamiec-hyperx-savage-8gb-2133mhz-ddr3-cl11-hx321c11sr-8-661443/
8GB, 2133 MHz w jednej kości.

A w przyszłości już jak chcesz, będziesz mógł dołożyć Xeona E3 1230 V3, i5 4690K, i7 4790K czy też nawet ich następców z rodziny Broadwell jak już wyjdą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2014 o 14:29, maziiii napisał:

Mam cholerny problem padł mi komp nie mam kasy na oryginalnego windowsa i mam pytanie
bo kumpel ma na dysku XP service pack 3 i jeśli byłby ktoś miły i pomógł jak zbootować
płytke (nie wiem czy tak sie to mówi) bo nie znam sie na tym żeby po prostu z biosu mi
odpalało poprzez rozruch dowolnym klawiszem np a laptop to HP 6530b. Proszę o pomoc jeśli
to możliwe bo wgl komputer nie startuje nie chce sie włączyć windows.


Tak przypomnę - w internecie dostępny jest w pełni legalnie Technical Preview Windowsa 10. Ściągasz, nagrywasz .iso na DVD i możesz zainstalować ten system. Co prawda za kilka miesięcy przestanie działać ale jeśli potrzebujesz natychmiast legalnego systemu to może być niezłym wyborem. Poza tym są też w pełni darmowe systemy typu Kubuntu, OpenSuse itd. Nikt nie każe ci wrzucać pirackiego Windowsa XP który pewnie nawet instalator ma zawirusowany toną syfu. Zwłaszcza że jest to nielegalne.

Zaś co do samego problemu z bootowaniem - najpierw wchodzisz do BIOS''u. Jak - zapewne klawiszem DELETE albo F11. A potem szukasz sobie opcji która się zwie Boot Order/Boot Sequence itp. I przestawiasz tak żeby napęd DVD był #1 a dysk twardy #2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do porządnej płyty to polecam Gigabyte Z97MX-Gaming 5. Mam, działa pięknie. i5 4690K podkręcony na 4.7GHz przy 1.3V, w pełni stabilny.

I chyba znalazłem lepsze pamięci w podobnej cenie co podał Ziptofaf:

http://www.morele.net/pamiec-hyperx-savage-8gb-2400mhz-ddr3-cl11-hx324c11sr-8-661448/

Dopłacasz 4zł i masz 2400mhz zamiast 2133 przy takim samym CL :) Swoją drogą mega wypaśna pojedyncza kostka, nawet G.Skill takich nie ma w ofercie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ziptofaf tak sobie własnie myślę o tym co wcześniej pisaliśmy czy gdybym dołożył do tych 3 tyś jakieś ~ 500 zł i wpakował tam tego gtx970 to miałbym spokój z ulepszaniem przez 2/3 lata?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2014 o 17:37, Pawel5235 napisał:

ziptofaf tak sobie własnie myślę o tym co wcześniej pisaliśmy czy gdybym dołożył do tych
3 tyś jakieś ~ 500 zł i wpakował tam tego gtx970 to miałbym spokój z ulepszaniem przez
2/3 lata?


Może. A może nie. Nie powiem ci jak w tej chwili będą się kształtować wymagania gier za 2-3 lata. Na pewno będą działać i to pewnie całkiem płynnie. Ale czy będzie to low, medium, high czy ultra to już zupełnie inna kwestia. Shadows of Mordor i ultra detale są w końcu możliwe tylko na Titanie Z, nawet GTX980 nie wystarcza.Tym niemniej - GTX970 JEST o połowę szybszy od R9 280X/GTX 770. Co wprost przełoży się na jakość grafiki - tam gdzie 280tka starcza w medium, ta karta zapewnia high/ultra.

Znowu - zadawanie pytań czy ci komp starczy na X lat mija się z celem. Są tytuły w które chcesz zagrać tu i teraz a twój obecny PC nie wyrabia? Świetnie! To jest sens w wymianie części. W przeciwnym razie - nie. I naprawdę, zadawanie w kółko tego samego pytania NIE sprawi że odpowiedź się zmieni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2014 o 14:30, ziptofaf napisał:

No i w ogóle najważniejsza kwestia - czemu ten Xeon? Taktowany zegarem 3.3-3.7 GHz, jakkolwiek
jest lepszy niż większość Core i5 to nie umywa się do i7. Na twoim miejscu raczej wybrałbym
sobie i5-4690K. W połączeniu z sensowną płytą główną pozwala na podkręcenie do grubo
ponad 4 GHz. Co daje przewagę nad tym Xeonem - HT może i jest fajne ale nie da ci więcej
niż 10% wzrostu wydajności względem i5 nawet w profesjonalnych zastosowaniach. Zresztą
nawet przy standardowych taktowaniach różnica jest minimalna.


Myślałem, że Xeon będzie lepszym wyborem bo jest tańszy od i7 i nie planowałem podkręcać. Jeśli podkręcanie da wymierne rezultaty w np. Premiere Pro czy After Effects wtedy mogę porzucić Xeona. I czemu proponujesz i5? Zawsze sądziłem, że do wymagających aplikacji dużo lepszy jest i7?

Dnia 09.10.2014 o 14:30, ziptofaf napisał:

Płyta główna - wybierz sobie coś z tej listy: http://pclab.pl/art57950-105.html (nie
wiem ile konkretnie planujesz wydać na tą część). Osobiście pewnie dorwałbym MSI Z97
Gaming 3 lub Gigabyte Z97X-Gaming 5. Dość drogie ale świetnie wyposażone. Co imho jest
ważne jeśli chcesz mieć dobrą bazę do rozbudowy kompa, dostajesz wtedy płytę wspierającą
obecnie wszystko co się da włącznie ze złączami SATA Express i M.2. Wsparcie dla kilku
kart graficznych też jest.


Tak, też uważam, że tutaj nie ma co oszczędzać skoro ma to być baza pod dużo mocniejsze podzespoły. Pytanie tylko czy potrzebuje dopłacać do Gigabyte Z97MX-Gaming 5, czy wystarczy mi któraś z tych tańszych? Dopytuje się tak o tą płytę bo z jednej strony wiadomo nie chcę przepłacać, a z drugiej nie chcę za np. rok wymieniać płyty bo nowe procki czy coś innego nie będą jej obsługiwać.

Dzięki za bardzo wyczerpująco odpowiedź, pomogłeś mi trochę bałagan w głowie uporządkować. :)

KannX ----> Dzięki za RAM faktycznie opłaca się :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.10.2014 o 21:17, le2enda napisał:

Myślałem, że Xeon będzie lepszym wyborem bo jest tańszy od i7 i nie planowałem podkręcać.
Jeśli podkręcanie da wymierne rezultaty w np. Premiere Pro czy After Effects wtedy mogę
porzucić Xeona. I czemu proponujesz i5? Zawsze sądziłem, że do wymagających aplikacji
dużo lepszy jest i7?


i7 jest o 10% szybszy od i5 przy tym samym zegarze z uwagi na HT i więcej pamięci L3. Tylko że 10% to nie aż tak wiele - Xeon E3 1230 V3 ma zegary rzędu 3.3-3.7 GHz. To nie i7-4790K z 4.0-4.4 GHz. i5-4690K z kolei to 3.5-3.9 GHz. Co sprawia że jego wydajność jest identyczna co ten Xeon przy:
a) nieco niższej cenie.
b) da się go podkręcić bez problemu do stabilnych 4.2-4.3 GHz (można i wyżej ale zastosowania profesjonalne jednak wykluczają ekstremalne OC). Wyprzedzając wtedy tego 1230 v3 w wyraźnym stopniu.

Dnia 09.10.2014 o 21:17, le2enda napisał:

Tak, też uważam, że tutaj nie ma co oszczędzać skoro ma to być baza pod dużo mocniejsze
podzespoły. Pytanie tylko czy potrzebuje dopłacać do Gigabyte Z97MX-Gaming 5, czy wystarczy
mi któraś z tych tańszych? Dopytuje się tak o tą płytę bo z jednej strony wiadomo nie
chcę przepłacać, a z drugiej nie chcę za np. rok wymieniać płyty bo nowe procki czy coś
innego nie będą jej obsługiwać.


Akurat Z97M bym nie brał. Bo to microATX i jest przeznaczone dla ciasnych obudów. Lepiej w twoim przypadku wziąć coś pełnowymiarowego (czyli właśnie Z97X-Gaming 5). Więcej złącz PCI/PCI-E. I większy odstęp między procesorem/GPU/RAM-em co pozytywnie wpływa na temperatury. Chyba że cierpisz na problemy z miejscem.
Zaś czy potrzebujesz płyty tej klasy - możesz nieco zjechać z ceną, AsRock Z97 Pro4 czy MSI Gaming 3 nadal są niezłe. Fakt że tracisz wtedy choćby na jakości układu audio (nie wiem czy ma to dla ciebie znaczenie) i raczej o podkręceniu do 4.4 GHz i wyżej możesz zapomnieć (choć znowu - raczej nie to jest twoim celem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcę zmienić mobo na coś nowszego z pełnym wsparciem sata3 i 3generacji procków intela.Obecnie posiadam H61m us3s które strasznie ogranicza mi ssd.
Co polecacie na socket 1155
AsRock P67 pro 3
AsRock Z77 pro 4

czy może coś innego?

Na płyte główną mogę przeznaczyć do 400pln.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapytam czysto orientacyjnie, jak sensownie zmodernizować taki sprzęt:
asus p7p55d-e
core i5 760
12 GBRAM
GTX 460
Antec True Power 650

Ma służyć oczywiście do grania. Wsadzić lepsza kartę ? Czy może nie ma sensu się bawić i za jakiś czas kupić zupełnie nowy sprzęt ? Kwoty nie podaję bo sam nie wiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2014 o 08:46, wolverine napisał:

Zapytam czysto orientacyjnie, jak sensownie zmodernizować taki sprzęt:
asus p7p55d-e
core i5 760
12 GBRAM
GTX 460
Antec True Power 650

Ma służyć oczywiście do grania. Wsadzić lepsza kartę ? Czy może nie ma sensu się bawić
i za jakiś czas kupić zupełnie nowy sprzęt ? Kwoty nie podaję bo sam nie wiem :)


Raczej opcja numer 2 - CPU i tak ograniczałby nową kartę. Nie mówię że od razu wymieniać całego kompa ale procesor + płytę główną + GPU już tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się