Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 30.10.2014 o 09:51, ziptofaf napisał:

/.../
O, jeżeli schodzimy do poziomu Wiedźmina 2 to sytuacja nieco się zmienia - ta gra nie
wymaga zbyt mocnego procesora. Byleby wsadzić sensowną kartę graficzną.

Tylko że przez sensowną nie mam oczywiście na myśli GTX260/280/460. Bo to starocie sprzed
wieeeelu generacji. Nowej karty tego typu nie dostaniesz, za to jest spora szansa na
taką która padnie po miesiącu.
/.../

Moim zdaniem odrobinę przesadziłeś. W Wiedźmina 2 grałem właśnie z E 8400 z Radeonem 3700 i grało mi się bardzo dobrze, a GTX 460 jest kartą sporo wydajniejszą (wymieniłem Radeona 3700 na GTX 460 właśnie, w zeszłym roku). Również w Obliviona i Skyrima grałem w tym samym zestawie E 8400 i Radeon 3700. Mam teraz dwa komputery, jeden z E 8400 i GTX 460 i drugi z i7 4820 z GTX 780. A Radeon 3700 gdzieś leży w zapomnieniu bo szkoda było go wyrzucić. Mogę go oddać darmo w dobre ręce (jak tylko go znajdę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ależ ja nie napisałem że GTX460 jest wolny (zauważ że w moim poście pojawia się też wzmianka o R7 250 bez X w nazwie który jest od niego nawet nieco wolniejszy). I wcale by mnie nie zdziwiło gdyby Wiedźmin 2 ładnie śmigał w średnich/wysokich. Jedyne o co mi chodzi to jego żywotność - gwarancji na to nie dostaniesz, poza tym podobnie pod kątem zużycia energii ta karta jest już zdecydowanie przestarzała.

Ot, jeśli kupować używki to do jednej generacji wstecz. Ale na pewno nie cztery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie starczy mi kasy na kupienie:

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h97m-e35-h97-lga1150-matx-hdmi-dvi-vga-h97m-e35-640736/

Polecilibyście jakąś inną płytę główną, ale tańszą (minimum 40zł tańszą)? Płyta musi obsłużyć i5 4690, referenta GTX 970 od Palita, 8GB ram i pasować do tej obudowy: http://www.morele.net/obudowa-zalman-t4-usb-3-0-czarna-zm-t4-619114/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 16:43, maniekk napisał:

To przesada, czy całkiem realna kwota?


Za wszystko 400zł to okazja, a za 500zł nadal dobra cena ;)

Jeśli to wystawiasz np. na Allegro, to polecam zrobić aukcję od złotówki. Wtedy jest znacznie większa szansa na sprzedaż za dobrą cenę. Ja niedawno sprzedałem 4gb ramu ddr2 za 255zł :) Kilka osób mi proponowało mailem jakieś śmieszne 150zł za ten ram, a poszedł za prawie 2x więcej. Licytacja to przepis na sukces ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b85m-d3h-b85-dualddr3-1600-sata3-hdmi-gblan-matx-ga-b85m-d3h-582757/

To może ta? Przyzwoita, ale za tę cenę niestety gorszy chipset. Z jednej strony różnicy Ci to nie robi, bo nie podkręcasz procka. Ale nie wsadzisz do niej szybszego ramu niż 1600mhz. Z tego co pamiętam to masz właśnie takie kostki, więc powinno być ok.

Ktoś ma inne lepsze pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 17:53, KannX napisał:

Ktoś ma inne lepsze pomysły?


Z B85 jest problem - szanse na to że obsłuży i5 4690 od razu to pół na pół. Pozbawiasz się wtedy też kompletnie możliwości wsadzenia Broadwelli.

Więc zamiast na tym to już wolałbym ciąć na dysku twardym - 20 zł oszczędności:
http://www.morele.net/dysk-seagate-dysk-seagate-barracuda-3-5-500gb-sata-iii-7200rpm-16mb-ncq-st500dm002-promocja-407545/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 20:04, ziptofaf napisał:

Z B85 jest problem - szanse na to że obsłuży i5 4690 od razu to pół na pół. Pozbawiasz
się wtedy też kompletnie możliwości wsadzenia Broadwelli.


Jeśli o to chodzi, to sprawdziłem na stronie producenta i obsługuje 4690 od razu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 20:29, KannX napisał:

Jeśli o to chodzi, to sprawdziłem na stronie producenta i obsługuje 4690 od razu :)


O, rzeczywiście. Aż dziwne, ta płytka musiała wyjść w 2014 w takim razie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 22:32, SplitGrave napisał:

a ta płyta będzie w stanie obsłużyć i5 4690?


O dziwo obsłuży, ale nie wiem czy przy tych podzespołach które masz ta płyta będzie dobra. To jest totalny low-end. Ma tylko 2 sloty na ram, marną kartę dźwiękową, mało portów USB z tyłu.

Niech się Ziptofaf wypowie, bo ja wymiękam :) Tamten Gigabyte co podałem za 239zł będzie bardzo spoko, a co do niższej klasy płyt to nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kumpel chce wymienić kartę graficzną, jego 8800 GTX szwankował, przegrzewał się, tworzyły się artefakty, padał sterownik grafy i wywalało w pulpit podczas grania zamykając uprzednio wszystkie aplikacje.

Dziś rozebrałem u niego tego potwora, przeczyściłem (na radiatorze przy wentylu dosłownie dywan zlepionego kurzu uniemożliwiającego przepływ powietrza przez żeberka, a pasta termo-przewodząca sucha jak kreda).

Doprowadziliśmy całość do porządku, ale obawiam się że karta mogła dostać po tyłku, zobaczymy jak się spisze przez weekend.

Jeśli nie, to wymiana, budżet to 300 zł, z lekkim hakiem jeśli byłaby dobra okazja. Tutaj moje pytanie, co brać w tej cenie? Starszą kartę, jakąś ekonomiczną nówkę czy może coś z używek?

To stara karta ale jednak świetna swojego czasu, uda się uzyskać jakiś skok wydajności za tą cenę?

Może ktoś z forumowiczów ma coś na sprzedaż? Jeśli tak to propozycje wysyłajcie na maila.

Na allegro moją uwagę przykuło to: http://allegro.pl/palit-geforce-gtx-650-1gb-gddr5-karta-graficzna-i4751939939.html co prawda wąska szyna danych i jedynie 1 GB pamięci, ale jednak przeskok na DDR5 i rozsądna cena, ciężko było znaleźć coś w tej cenie, karta ma posłużyć przynajmniej te pół roku dopóki nie będzie budżetu na resztę sprzętu, aktualna konfiguracja to płyta Asus P5N-E, 4GB DDR2, bodajże intel Pentium E6300 ale nie jestem pewien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2014 o 22:32, SplitGrave napisał:


Nie lubię płyt na H81. One są okej jeśli wybór pomiędzy nią a H97 sprawia że zamiast i3 pojawi się i5. Albo gdy po prostu nie stać cię na więcej... ale w każdej innej sytuacji są kiepskie:
- 4 złącza SATA, z czego tylko 2x SATA 6 Gbps (a realne prędkości pozostałych 2x SATA 3 Gbps są na tyle niskie że niektóre HDD potrafią dobić do tego limitu, SSD-ki z kolei tracą na tym z 50% wydajności)
- Tylko 2 złącza na RAM działającego nie szybciej niż 1600 MHz
- Naprawdę kiepskiej jakości układ dźwiękowy
- O Broadwellach możesz zapomnieć
- Kiepska żywotność, w zasadzie nieosłonięta sekcja zasilania
- Tylko 2 złącza USB 3.0
- Złącze PCI-E x16 tylko w wersji 2.0 a nie 3.0.

I piszę to z kompa który używa chwilowo płyty Asus H81M-Plus. I gdy tylko znajdę z 400 zł nadmiaru wyrzucę to na śmietnik (choć jest to jedna z lepszych płyt pod ten chipset) by zamienić na coś normalnego na Z97.

Na tym ruszą ci procesory do i7-4790K włącznie (choć nierzadko wymagana jest aktualizacja BIOS''u, radzę każdy model pod ten chipset googlować i patrzeć na stronie producenta od której wersji wspierany jest dany CPU) ale strasznie ogranicza ci on rozbudowę - np. samemu mam teraz 12GB RAM w swoim PC-cie i nie mogę dorzucić więcej bo ma tylko 2 złącza, musiałbym wymontować 4GB kostkę. Poza tym 4 złącza SATA - dysk SSD, SATA, napęd DVD i może coś jeszcze. A może nie bo to chińszczyzna i u mnie jedno ze złącz padło.

Dlatego szczerze odradzam i wręcz zaleciłbym uciąć nawet na dysku twardym + dozbierać z 30 zł i wziąć sobie coś na H97/Z97. Bo to jest taka głupia oszczędność - teraz będzie 100 zł mniej ale za jakiś czas 400-500 zł więcej. Bo ani nie dorzucisz RAM''u ani nie wymienisz np. za 2 lata CPU. A jak ci taka płytka zdechnie (co chętnie uczyni dużo szybciej niż nieco bardziej wytrzymały model) to tracisz cały dzień na reinstalację systemu.

Ot, płyta musi być adekwatna do reszty PC-ta. Wsadzenie takiej za 150 zł do PC-ta którego reszta części kosztuje z 25x tyle to absurd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej się wypowiedział, lepiej trochę dołóż bo ta płytka zamknie Ci możliwość jakiegokolwiek sensownego upgradu w przyszłości.

Pod takie podzespoły wypadałoby wziąć coś solidniejszego, dostałeś najtańszą płytę pod H97 a w to powinieneś celować masz zamiar modyfikować komputer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dosłownie na dniach będę miał do sprzedania Asusa GTX 260 TOP. Wymaga dwóch wtyczek zasilających 6-pin, zalecany zasilacz 400W. Wiedźmina 2 ciągnie płynnie na medium. Wystawiam na Allegro.

Nie będę wciskał kitu, że to jest jakaś super karta (6 lat temu faktycznie była), ale na kilka miesięcy się nada i zapewniam że będzie znaaacznie szybsza od 8800.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, bo widzę, że się chyba zamotałeś po naszych dywagacjach na temat płyty do Twojego kompa :)

Podsumowując, absolutnie nie bierz płyty na chipsecie H81. Jeśli już koniecznie musisz wziąć coś słabszego od Z97/H97 to weź tę płytę co podałem wcześniej:

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-b85m-d3h-b85-dualddr3-1600-sata3-hdmi-gblan-matx-ga-b85m-d3h-582757/

Z B85 oferuje zdecydowanie najwięcej za niską cenę. Poniżej tego nie schodź, bo to głupota i marnowanie podzespołów które już masz. Jeśli nadal masz mało kasy, to weź tańszy dysk który podał Ziptofaf czyli:

http://www.morele.net/dysk-seagate-dysk-seagate-barracuda-3-5-500gb-sata-iii-7200rpm-16mb-ncq-st500dm002-promocja-407545/

Koniec kropka, więcej nie wyciśniemy z Twojego budżetu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Żeby nie obijać w bawełne przejdę do rzeczy.

Mój sprzęt:
procesor i5 2500k 3,30 Ghz nie kręcony.
Karta GeForce GTX 770 2 GB Gigabyte
Ram 16 GB Kingston Hyper DDR 3 1600 CL9
Płyta Z77-D3H Gigabyte
Zasilacz OCZ ModXStream-PRO 600W

I moje pytanie jest następujące. Co w obecnej chwili wymienić najpierw?

Płytę wymienić na Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5 oraz procesor na Core i7-4790K

czy samą kartę na Gigabyte Geforce GtX 970 G1 Gaming 4Gb DDR 5

Chcę mieć lepsze osiągi w grach typu Assassin Creed Unity czy FarCry 4 a mam ograniczony budżet. Więc muszę podjąc decyzję czy najpierw wymienić płytę z procesorem, a za parę miesięcy kartę czy raczej najpierw kartę, a procesor w innym terminie.
Co lepiej wpłynie na wydajność w grach i czy przy zmianie karty na GTX 970 mój procesor nie będzie jej ograniczał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2014 o 08:48, Javier66 napisał:

/.../ > I moje pytanie jest następujące. Co w obecnej chwili wymienić najpierw?

>/.../
Na Twoim miejscu nie wymieniałbym NIC, tylko przez 2-3 lata zbierał pieniądze na nowy komputer. Cokolwiek wymienisz teraz, nie doczekasz się rewelacyjnego wzrostu wydajności, a pieniądze wydasz. Nooo, chyba, ze ostatnio wygrałeś w lotto, albo masz wujka Rockefellera, a i wtedy to najpierw kupiłbym sobie monitor 4k. To zresztą i tak Cię nie minie, bo za 2-3 lata takie monitory na trwałe wejdą do użytku, a i procesory i karty graficzne dostosują się do wymagań przez nie stawianych. Teraz masz komputer lepszy, niż 80, może nawet 90% użytkowników, więc nie szalej, bo nie ma po co.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Najprościej - podkręć procesor, wymień kartę. Z tym że niekoniecznie na GTX970 - GTX780 GHz jest równie szybki a na Allegro używanego (ale nadal z przynajmniej 12 miesiącami gwarancji) dostaniesz przynajmniej 200-300 zł taniej. Jedyna wadą jest wyższy pobór mocy.

Jeśli podkręcenie procesora nie wchodzi w grę to wtedy zacznij od niego. Bo w obecnej formie on będzie ograniczać nawet GTX-a 770 w naprawdę wymagających grach zaś GTX780/GTX970 będą spowalniane o kilkadziesiąt procent.

Dodajmy - KrzysztofMarek też ma sporo racji, twój obecny komputer udźwignie każdą grę zaś wydanie 3000 zł (i7-4790K + płyta na Z97 + GTX970) da ci mniej więcej 40-50% wzrost wydajności. To wcale nie jest tak dużo. Najlepiej zazwyczaj zaczekać aż można wycisnąć +100% przy upgradzie bo dopiero wtedy jest to naprawdę wyraźne. Najprościej więc kupić jakieś uniwersalne chłodzenie typu SilentiumPC Fera 2 i można wycisnąć co nieco z twojego i5-2500K, zyskasz z 10-15% wydajności przy wydatku 100 zł.

PS Poza tym GeForce GTX 970 G1 Gaming jest najdroższym spośród wszystkich GTX-ów 970. Przy wydajności w żaden sposób nie wybijającej się - Palit JetStream jest o 1% wolniejszy a MSI Gaming przy tej samej wydajności oferuje niższą cenę i cichszy układ chłodzenia (to w Gigabycie jest najgłośniejszym spośród wszystkich GTX-ów 970, 35 decybeli w stosunku do 23-26 konkurencji).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się