Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.11.2014 o 13:52, Grodhar napisał:


Jeśli nie zamierasz dokładać kolejnej karty to jak najbardziej starczy 600W, sam model
też jest w porządku.


Konfiguracja zawsze będzie z jedną kartą. Dzięki wielkie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

poinstruujcie mnie co zrobic z mobilnym internetem zeby zaczal dzialac na laptopie.

wlozylem modem do wejscia usb, co dalej ? w dostepnych wifi raczej go nie bedzie bo przeciez nie nadalem mu nazwy, nie zablokowalem haslem itd.

to moj pierwszy mobilny net takze tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wkładasz modem, otwierasz mój komputer, powinien wyświetlić się jako nośnik danych, odpalasz z niego exe i instalujesz oprogramowanie. No chyba że dostałeś płytkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ok program zainstalowany. jest juz polaczenie z netem.
co teraz zrobic zeby chronic go haslem tak aby nikt nieznajomy nie mogl sie do niego podlaczyc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie do konca czegos rozumiem. mam mobilny internet w play 4g lte gdzie ponoc z moim miescie mial dzialac z predkoscia 30mb/s, w rzeczywistosci pobiera z predkoscia nie przekraczajaca 900kb/s a spada nawet do 600kb/s

na moim komputerze stacjonarnym pobiera z predkoscia 1.8mb/s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2014 o 15:45, Lisun napisał:

http://de.pcpartpicker.com/p/jjmdJx
Złożyłem sobie tego PC i mam pytanie - słyszałem, że nawet na tym zasilaczu da się podkręcić
R9 280 do poziomu R9 290X - prawda, czy zasilacz nie da rady?


...Że co proszę?

Jeśli chłodziłbyś ciekłym azotem to może i by się udało. Ale 280 a 290X to zupełnie różne układy scalone, inna ilość shaderów itd. Nie da się podkręcić karty tak żeby działała jak mniej więcej o 70% szybszy układ. Nawet dogonienie 280X nie będzie proste. Pomyliłeś R9 280 z R9 290. Ten drugi rzeczywiście potrafi dogonić bez problemu 290X bo różnią się w zasadzie tylko zegarami. Ale z 280tki do 290tki się fizycznie nie da.

Zaś sam zasilacz masz wręcz na wyrost, możesz wsadzić dowolną jednordzeniową kartę i podkręcić do oporu. 4440 + R9 280 prawdopodobnie nie będą bowiem jadły więcej niż ok. 350W.

Za to zmieniłbym dysk SSD:
http://ssd.userbenchmark.com/SanDisk-Ultra-Plus-128GB/Rating/1887 < to co chcesz
237 miejsce, realne prędkości ok. 400 MB/s odczytu i 224 zapisu. Nic niekawego. Nieco szybszy (i tańszy) jest choćby Crucial MX100 bądź polskie GoodRAM C50/C100.

Poza tym widzę że sprzęt kupujesz w Niemczech więc mógłbyś kompa dostać nieco taniej - np. www.mindfactory.de ma bardzo miłe ceny (np. 36€ za tą płytę główną a nie 50, o 15€ tańszego R9 280 itd).

Poza tym nie jestem zwolennikiem takiego oszczędzania na płycie głównej właśnie. To mimo wszystko istotna część PC-ta a ty już na starcie wybierasz taką która ma tylko 2 sloty na RAM. Które od razu zapełniasz. Więc jeśli postanowisz kiedyś dorzucić więcej pamięci (a 8GB to jednak JUŻ są wymagania zalecane gier) to będziesz musiał zmienić płytę.

Proponowałbym dorzucić tutaj te 19€ i wziąć taką:
http://www.mindfactory.de/product_info.php/MSI-H97-PC-Mate-Intel-H97-So-1150-Dual-Channel-DDR3-ATX-Retail_961283.html
4 złącza na RAM, będzie też wspierać procesory które wyjdą w 2015 roku. Oraz, co jest fajne - od razu wspiera Haswelle Refresh. Co oznacza że możesz i5 4440 zamienić na kosztującego dokładnie tyle samo 4460. Darmowe 100 MHz ;)

Ogólnie więc raczej poszedłbym w coś takiego:
http://puu.sh/cIeFy/1dbb7882bd.png

Mamy 709€ łącznie mimo dodatkowych 500 MHz na procesorze (i5-4590 ma dużo lepsze turbo i wyższe taktowanie standardowe) i lepszej płyty głównej. Zaś jeśli chcesz się zbliżyć do tych 750 to możesz wstawić coś lepszego niż R9 280 - http://www.mindfactory.de/product_info.php/3072MB-Club-3D-Radeon-R9-280X-RoyalQueen-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_936864.html - niereferencyjny R9 280X.

Poza tym nieco uciąłem na zasilaczu - zakładam że 3% więcej sprawności nie jest ci aż tak potrzebne (chyba że komputer będzie chodzić 24/7 z pełnym obciążeniem, choć wtedy to bym polecił Corsair RM 650) bo w praktyce oznacza to oszczędności na poziomie 5 zł rocznie. Dodajmy - identyczny Corsair VS650 napędza obecnie mój komputer. Który ma właśnie R9 280X.

Poza tym pojawił się właśnie nieco sybszy SSD, nie zmieniałem RAM''ów bo wydały mi się całkiem sensowne (i tanie ;)). Ogólnie jednak w stosunku do 4440 + R9 280 konfig z i5 4590 + R9 280X daje ci przynajmniej 20% większą moc obliczeniową. Masz też wsparcie dla nowszych procesorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2014 o 16:10, Malevyn napisał:

nie do konca czegos rozumiem. mam mobilny internet w play 4g lte gdzie ponoc z moim miescie
mial dzialac z predkoscia 30mb/s, w rzeczywistosci pobiera z predkoscia nie przekraczajaca
900kb/s a spada nawet do 600kb/s


Tak właśnie działa LTE. Poza tym nie mas tam "30 mb/s" a "do 30 mb/s", radzę się wczytać w umowę. Nie masz gwarancji prędkości. Ot, jeśli sporo osób wokół też ma LTE to ogólna prędkość spada, taka infrastruktura. Pewnie będą miejsca w mieście gdzie wyciągniesz 20 mb/s ale będą też takie gdzie 300-400 kb/s to rzadkość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmmm... to się nie da tak jak chcesz niestety. Z bardzo prostego powodu - spójrz na wymagania zalecane np. Lords of the Fallen albo Assassin''s Creed Unity. Bo mniej więcej takich możemy się spodziewać po Wiedźminie.

I okazuje się że musisz mieć:
6 GB RAM
Kartę graficzną klasy R9 280/GTX 760
Nie mniej niż nowy Core i3

I dopiero wtedy można się cieszyć płynna rozgrywką w sensownych detalach. Twój GT630 jest tak 4-5x wolniejszy od R9 280. Zaś sam procesor i płyta główna to modele z roku 2008. Tutaj się nie da nic zmodernizować. Ot, nowe procesory wymagają nowych płyt głównych. Możesz na Allegro poszukać jakiegoś szrota z 2009 roku ale to bzdura - kupujesz bowiem coś bez żadnej gwarancji co może podziała miesiąc, może nawet trzy... co tak czy siak jest stratą kasy. No i nadal wydajnościowo ledwo dogoni Celerona G1820 za 150 zł.

Pytanie numer jeden brzmi więc - jakie masz pamięci RAM? Z tego co widzę ta płyta główna wspierała tak DDR3 jak i DDR2. Jeśli masz to pierwsze to świetnie bo w 600 zł dostaniesz nowiutki Core i3 + sensowną płytę główną. Jeśli to drugie to trzeba będzie dorzucić ze 150 zł na 4GB RAM''u (i pewnie potem dołożyć jeszcze 4-8GB). Możesz to sprawdzić np. programem CPU-Z (zakładka memory).

Co sumarycznie daje nam takie coś:
http://puu.sh/cIgaN/1a571f5fc7.jpg
Różnica w wydajności samego procesora względem tego co masz teraz powinna być przynajmniej 200%. Oczywiście samo to nie sprawi że Wiedźmin 3 ruszy płynnie. Nadal koniecznie będziesz musiał mieć inna kartę graficzną, od tego zakupu nie uciekniesz, w końcu to grafika stanowi najbardziej wymagającą część każdej gry:

Ogólnie proponuję żebyś za "wzór" tego co będzie ci potrzebne do płynnej gry w Wiedźmina 3 uznał to:
http://pclab.pl/art60405.html
http://pclab.pl/art57916.html
I sam zobacz co jest potrzebne do jakich detali. Zwłaszcza radzę zerknąć na:
http://pclab.pl/art57916-4.html
Jak widać, GT640 + średnie detale w Watch Dogs = tytuł jest niegrywalny nawet w połączeniu z najdroższym Core i7 za 1500 zł. Nie ma co liczyć na to że Wiedźmin 3 będzie chciał od twojego PC-ta mniej.

A minimum żeby pograć sensownie w nowe produkcje jest obecnie takie coś:
http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx750-ti-1gb-ddr5-128-bit-mini-hdmi-2xdvi-zt-70603-10m-637437/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakbym dokupił wentylator do obudowy SilentiumPC Gladius X60 Pure Black i podłączył go do zasilacza, a nie płyty głównej to on by chodził ciągle na max obrotach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2014 o 23:39, Gacol08 napisał:

Jakbym dokupił wentylator do obudowy SilentiumPC Gladius X60 Pure Black i podłączył go
do zasilacza, a nie płyty głównej to on by chodził ciągle na max obrotach?


W skrócie, tak.

Właśnie po to w sprzedaży są moduły regulujące PWM wentylatorów, ponieważ nie da się tego kontrolować bezpośrednio z poziomu zasilacza, do którego możesz podłączyć dwa piny (+ i -) co da obroty odpowiednie dla

Oczywiście wszystko jeszcze zależy od rodzaju przewodu który wychodzi wentyla.
2-pinowe, najzwyklejsze, kręci się albo nie :)
3-pinowe wentylatory posiadają kontroler obrotów, który pilnuje żeby wszystko się kręciło i informuje Cie o tym.

W przypadku 2 powyższych oczywiście szybkość obrotów zależy od V (domyślnie raczej 12V, masz określone na naklejce), podłączając do wtyczki molex w zasilaczu masz do wyboru 5V (czerwony) i 12V (żółty) i oczywiście ground, czarny.

Można stosować kombinacje kabli + i - które zapewnią 10V, 17V czy 24V ale mówi się że to ryzykowne metody, wymagana też znajomość elektryki na poziomie ameby.

4-pinowe zaś posiadają moduł PWM (przeważnie przewód niebieski) i to dzięki niemu można kontrolować obroty. Zakładam że taki właśnie jest twój model, oczywiście możesz go podłączyć do zasilacza, ale tylko jak w przypadku 2-pinowego, co wyklucza możliwość kontroli obrotów.


Jeśli coś pomieszałem proszę o poprawki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie kupiłem żadnego wentylatora tylko orientuje się jak to wygląda. Poprostu obudowa, którą posiadam posiada 3 wentylatory-2 z przodu wdmuchujące i 1 z tyłu wyciągający. Myślę żeby dokupić jeden wentylator który umieszczę nad prockiem lub przełożę jednego i wtedy by to wyglądało tak- 1 wciągający (przód) 2 wyciągające(tył i góra). Wszystko po to aby poprawić temp procka (i7 4790k) który potrafi mieć skoki temp nawet do 90 C, niby to jest chwilowy skok ale mimo wszystko troche mnie to niepokoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie to SilentiumPC Fera 2 HE1224. Generalnie podczas grania temperatury to 60-70C tylko w grach typu MMO czy taki Lord Of The Fallen potrafi mieć skok do 80+, a w programach OCCT, LinX potrafi po ok 10min dochodzić czasami do 90+.

20141110100629

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2014 o 10:06, Gacol08 napisał:

Chłodzenie to SilentiumPC Fera 2 HE1224. Generalnie podczas grania temperatury to 60-70C
tylko w grach typu MMO czy taki Lord Of The Fallen potrafi mieć skok do 80+, a w programach
OCCT, LinX potrafi po ok 10min dochodzić czasami do 90+.


Podkręcałeś procesor? Problemy z temperaturami może powodować również źle nałożona pasta termoprzewodząca.
Jeśli chodzi o umieszczenie wentylatorów w obudowie, to wdmuchujących i wydmuchujących powinno być mniej więcej tyle samo, ewentualnie wdmuchujące powinny mieć nieco większą wydajność.
Dwa wdmuchujące z przodu i dwa wydmuchujące (z tyłu i nad prockiem) to dobre rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi na standartowym taktowaniu, które i tak wynosi 4,0ghz a w turbo 4,4ghz. Ogólnie czytałem, że te procki tak lubią mają te swoje skoki i winą jest pasta pod IHS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się być w porządku, osobiście do tego procka zainwestowałbym w trochę większy kaliber chłodzenia, ale wątpię żeby Ci się zmieścił. Faktycznie 90 stopni przy tej konfiguracji to sporo, boje się pomyśleć jak ludzie jadą przy takich zestawach na boxowym intela...

Podkręcałeś procek? Jeśli tak to czy koniecznie musi być podkręcony?

Czy masz najnowszy BIOS? Kiepskie ustawienia mogą pomieszać w pracy wentylatorów.

Takie skoki temperatur to też często wina źle nałożonej lub kiepskiej pasty, odkręć radiator i sprawdź jak wszystko styka.

edit: @pawbuk mnie wyprzedził ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2014 o 10:16, Gacol08 napisał:

Chodzi na standartowym taktowaniu, które i tak wynosi 4,0ghz a w turbo 4,4ghz. Ogólnie
czytałem, że te procki tak lubią mają te swoje skoki i winą jest pasta pod IHS.


Coś mi się tu nie podoba... mam tego procka, takie samo chłodzenie oraz gladiusa m40 z 3 defaultowymi wiatrakami ustawionymi na low. Bez podkręcania nie osiągnąłem temperatury wyższej niż 53 stopnie pod 100% obciążeniem w aidzie64.
Przy grze w średnio wymagających tytułach utrzymuje się temperatura jak przy idle czyli 34-37 stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2014 o 10:20, Grodhar napisał:

Takie skoki temperatur to też często wina źle nałożonej lub kiepskiej pasty, odkręć radiator
i sprawdź jak wszystko styka.


Gdyby to był jakikolwiek inny procesor to twoje rady miałyby sens. Ale i7-4790K się grzzeeeeeje. I grzać będzie.
Ot, średnio ponad 4 GHz i to mimo wszystko Haswell. Byleby w grach nie przekraczał 85 ale faktem jest że podchodzenie pod 100 w benchmarkach jest możliwe. Tematów na forach na ten temat to są dziesiątki - widziałem co prawda takich którzy mieli po 70C przy maksymalnym obciążeniu ale dopiero po wycięciu górnej części z obudowy i wymianie pasty w samym jądrze CPU (bo to przez nią niezależnie od tego jakie masz chłodzenie to sam rdzeń nie oddaje dość dobrze ciepła, 4790K i tak jest zresztą pod tym względem lepszy od i7-4770K, ten w benchmarkach resetował komputer bo miał 100 stopni mimo 500 MHz niższego taktowania. Poza tym trafiają się egzemplarze lepsze i gorsze, w niektórych Intel ładnie rozprowadził pastę w środku, inne miały mniej szczęścia i się grzeją). Oraz zastosowaniu chłodzenia wodnego/2.5k obrotowych wentylatorów.

Fakt, można wymienić pastę na jakiegoś Coollabolatory Liquid Pro czy innego potwora i zyskasz wtedy z 5-10C ale ogólnie i7-4xxx już tak mają. Można też zmniejszyć napięcie rdzenia o jakieś 10%, powinien nadal być stabilny przy domyślnych taktowaniach. Ale tak długo jak w grach jest poniżej 85 to jest okej.

Co najwyżej bym docisnął wentylator bo być może najzwyczajniej w świecie jeden z kołków go trzymających się poluzował. To wtedy nawet Celerony G się przegrzewają.

@Reyer
Aida64 akurat przekłamuje. Spróbuj Prime95 albo Lynxa i zobacz co się wtedy dzieje :P
Inni też mają takie problemy:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-2250033/4790k-prime95-aida64-temps-stress-tests.html
Aida64 - 70C. Prime - 100.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się