Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../

Nie zainstalujesz ŻADNEJ wersji Windowsa XP na nowym laptopie. Jeśli ściny systemu są tak dużym problemem to proponowałbym się zainteresować systemami Linuxowymi - Kubuntu czy Xubuntu mają wymagania nawet niższe niż Windows XP a od ręki oferują całkiem niezłe wsparcie dla większości typowych celów - przeglądarka, coś do edycji tekstu, grafiki itp. Raczej nie będziesz też musiał na nich instalować ręcznie żadnych sterowników. Trochę gorzej ze wsparciem dla gier (choć jeśli już myślałeś o XP-eku to mówisz o dość starych produkcjach, te zazwyczaj chodzą dobrze). No i jest to w pełni darmowy system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 17:17, ziptofaf napisał:

/.../

Nie zainstalujesz ŻADNEJ wersji Windowsa XP na nowym laptopie. Jeśli ściny systemu są
tak dużym problemem to proponowałbym się zainteresować systemami Linuxowymi - Kubuntu
czy Xubuntu mają wymagania nawet niższe niż Windows XP a od ręki oferują całkiem niezłe
wsparcie dla większości typowych celów - przeglądarka, coś do edycji tekstu, grafiki
itp. Raczej nie będziesz też musiał na nich instalować ręcznie żadnych sterowników. Trochę
gorzej ze wsparciem dla gier (choć jeśli już myślałeś o XP-eku to mówisz o dość starych
produkcjach, te zazwyczaj chodzą dobrze). No i jest to w pełni darmowy system.


Ten laptop jest od rodziców.Oni używają go tylko do internetu/prac pisemnych. A co do Xpka to dlaczego nie można instalować go na nowszych laptopach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 17:17, ziptofaf napisał:

/.../ > Nie zainstalujesz ŻADNEJ wersji Windowsa XP na nowym laptopie. /.../

A niby dlaczego?
Jeśli ma wersję boxową, to może sobie instalować ile razy chce.
Ja ostatnio reinstalowałem XP na starym stacjonarnym i tylko musiałem aktywować telefonicznie, bo automat jest wyłączony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 18:00, KrzysztofMarek napisał:

Jeśli ma wersję boxową, to może sobie instalować ile razy chce.



Z bardzo prostego powodu - brak sterowników + uefi zamiast biosu. Przy próbie instalacji zobaczy tylko niezbyt piękny bluescreen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 18:07, ziptofaf napisał:

> /.../ > Z bardzo prostego powodu - brak sterowników + uefi zamiast biosu. Przy próbie instalacji
zobaczy tylko niezbyt piękny bluescreen.

Pewnie masz rację, ale ja mam win7 na UEFI. A, o ile pamiętam, 7 była wcześniej niż UEFI.
P.S.
Morał z tego taki, żeby nie pozbywać się starego komputera, bo można bezproblemowo będzie korzystać z WinXP


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie od forum powracam z zapytaniem odnosnie upgradu kompa, a dokładniej karty graficznej. Dokładnie jestem na kupnie nowego GPU ( w grę wchodzi używana i nowa ). Z początku jak to jest z tymi kartami bo są i używki i nówki wiadomo że nowe sie bardziej opłaca bo pewnośc i gwarancja etc, ale używki też czasem są z gwarancją rozruchową... Budżet 200zł - bez szału, doskonale wiem, ale mając Raden''a HD 5670 512 MB DDR5 byłem z niego zadowolony bo wiem, że z moim CPU nie zaszaleję z FPS itp.. Za 5670 dałem 130 zł i za tyle poszla. Teraz szukam czegoś podobnego wiadomo lepsze mile widziane i raczej takie bym chciał. Zasilacz miałem gówniany juz wymieniłem przy zmianie na 5670, więc mam teraz Aerocool 450W. Musze mieć DX11, gdyż dzisiaj w niektórych grach jest wymagane do samego odpalenia, tak więc tak sprawa wygląda... Patrzyłem na 4850/4870 ale nie mają one dx11 no i ddr3... Wiadomo jaka cena taki sprzęt, ale przy 5670 miałem ddr5 i dosc spoko pamięć, szyna 128bit dawała radę. Ktoś może zapytać czemu nie kupie tej samej - nie chcę, raz na jakiś czas robiła mi coś w stylu bluescreen, więc poszła do żyda :d Grałem w fc3, tomb rider 2014, bf3 i podobne tytuły, więc po tym upgradzie spodziewam się nawet ciut większej wydajnosci... Czytałem po forach, akrtykułach odnoscie kart do ''''200zl'''', ale czuje niedosyt, niewiedzę i mam mętlik bo jest pare kart nowych np - R7 240, patrząc na benchmarki wychodzi conajmniej kiepsko. Jakie macie na ten temat zdanie ?

Specyfikacja PC:
CPU: Intel Pentium E5800 3.20GHz
GPU: Radeon HD 5450 <---- będzie zmiana
Ram: 6 GB DDR3
Płyta głowna: MSI G41M-SP20

Bez obaw, siedzę już w tym trochę i z chęcia poczytam odpowiedzi od specjalistów

Pozdro

PS. Oczywiscie rozważałem też GeForce, ale tak jak wyżej czekam na wasze zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 18:22, Stian3D napisał:

Jakie macie na ten temat zdanie ?


Moja opinia jest prosta - jeśli kupować coś na czym realnie da się grać to minimum wśród nowych kart jest R7 250. Ale przekracza twój budżet. Jednocześnie jednal - R7 240 w benchmarkach może sobie wypadać fatalnie ale nawet absolutnie low-endowa karta z obecnej generacji jest znacząco szybsza od tego co masz teraz... i oczywiście o wiele zbyt mocna dla twojego procesora.

Więc możesz kupić tą 240tkę - wydanie więcej nie doda ci FPS-ów w grach, nadal o nowych tytułach możesz zapomnieć, nie przy tym procesorze i nie w dobie gier które nawet się nie uruchamiają na dwurdzeniowych CPU.
Zwłaszcza że:
http://media.bestofmicro.com/F/H/420461/original/Avg-Perf.png
R7 240 > HD6670 a to oznacza że jest znacząco wydajniejszy od HD5670.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 18:17, KrzysztofMarek napisał:

Pewnie masz rację, ale ja mam win7 na UEFI. A, o ile pamiętam, 7 była wcześniej niż UEFI.


O tak, tylko że Windows 7 jest najpopularniejszym OS-em, to producenci płyt głównych muszą się podporządkować, nie odwrotnie (spróbowałbyś wydać płytę na której Win7 nie chodzi, użytkownicy by cię zjedli). I UEFI akurat z nim dobrze współpracuje. Jedyną współczesną platformą która ma wsparcie dla WinXP jest AM1 a i to głównie dlatego że to absolutny low-end stworzony z myślą o krajach trzeciego świata.

Dnia 13.12.2014 o 18:17, KrzysztofMarek napisał:

P.S.
Morał z tego taki, żeby nie pozbywać się starego komputera, bo można bezproblemowo będzie
korzystać z WinXP

To ja już wolę w takich sytuacjach instalować Linuxy. Wymagania podobne, chodzi szybko, do jakiejkolwiek pracy biurowej starcza aż nadto. A pograć na tym da się tak samo co na tym XP (Hearthstone i Starcraft 2 mi śmigają na Xubuntu, prawdę mówiąc ten drugi był bardziej grywalny niż na Siódemce ;P).

No i masz wsparcie techniczne a nie rosnącą kolekcję exploitów i wirusów... prawdę mówiąc śmiem twierdzić że osobom które nie za bardzo ogarniają całe te "komputery" lepiej dać coś z Kubuntu/OpenSuse niż Windowsem. W tym drugim przypadku po kilku miesiącach jak włączysz przeglądarkę na takim PC-cie to widzisz setki okienek dialogowych, malware, adware bo użytkownik zamiast przeczytać co mu się wyświetla na ekranie automatycznie klika na Yes. A tak to - plików .exe i tak nie uruchomisz, antywirusa nie potrzebujesz, zepsuć się za dużo też nie da bez wiedzy o tym co robisz. Same zalety dla serwisującego!

Ale to już takie dywagacje :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 22:53, Citkowsky napisał:

Odpowiedziałbyś mi na pytanie? Przymierzam się do zakupu kompa na święta akurat.
A jakby kosztem karty graficznej pójść w procesor i3-4130T który pożera max 35W?


Nie warto. Jeśli już to AMD A8-7600. Max. 45W (AMD inaczej liczy TDP i ich 45W to ~38-45W Intela) ale o połowę szybsze zintegrowane GPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>>>............

Jeżeli byłbyś tak miły i miał chwilę- mógłbyś złożyć mi kompa w x-kom?

Cena: 1650zł- absolutny max

Przeznaczenie: internet, filmy, słuchanie muzyki, gry pokroju Fifa 14, Cod MW4, Driver San Francisco;

Wymagania: bardzo niski pobór prądu, ciiiiicha praca, dobra karta muzyczna (planuję kupić dobre głośniki za ok. 1k zł), szybkość działania, wifi, bluetooth.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmmm...
http://puu.sh/dtxcC/d9acce0a6f.png
A8-7600 (sam oceń czy wydajność w grach ci wystarcza: http://pclab.pl/art56011-7.html - w przeciwnym razie wybrałbym A10-7700 lub A10-7850), 4GB RAM, 120GB SSD, 350W zasilacz. Do tego dość dobra karta dźwiękowa (choć jeśli brać głośniki za ponad 1000 to być może lepszym wyborem byłby X-Fi Titanium lub Xonar U7).

A tak, WiFi i bluetooth. W obu przypadkach nie mam szczególnego doświadczenia więc ciężko mi coś doradzić, samemu wziąłbym jakąkolwiek kartę WiFi pod PCI-E z 2 antenami, co do Bluetooth to w ogóle nie wiem co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 22:14, ziptofaf napisał:

> /.../ > Ale to już takie dywagacje :P

Dywagacje całkiem pożyteczne - inaczej sam musiałbym to wszystko zrobić, żeby się przekonać. A jeśli Diablo 1 i Morrowind pójdą na Xubuntu, to sobie na starym komputerze zainstaluję Xubuntu równolegle z XP. Każdy na oddzielnym dysku w szufladzie - można dowolnie wymieniać i nie będą się gryzły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2014 o 22:01, ziptofaf napisał:

> Jakie macie na ten temat zdanie ?

Moja opinia jest prosta - jeśli kupować coś na czym realnie da się grać to minimum wśród
nowych kart jest R7 250. Ale przekracza twój budżet. Jednocześnie jednal - R7 240 w benchmarkach
może sobie wypadać fatalnie ale nawet absolutnie low-endowa karta z obecnej generacji
jest znacząco szybsza od tego co masz teraz... i oczywiście o wiele zbyt mocna dla twojego
procesora.

Więc możesz kupić tą 240tkę - wydanie więcej nie doda ci FPS-ów w grach, nadal o nowych
tytułach możesz zapomnieć, nie przy tym procesorze i nie w dobie gier które nawet się
nie uruchamiają na dwurdzeniowych CPU.
Zwłaszcza że:
http://media.bestofmicro.com/F/H/420461/original/Avg-Perf.png
R7 240 > HD6670 a to oznacza że jest znacząco wydajniejszy od HD5670.



Dzięki za odp. Skoro HD 5670 512 MB DDR5 mnie zadowalalo w grach ( moim zdaniem ledwo ale dawał rady bo grywałem w róznie gierki takie jak wspomniane wyżej) Czyli ten Radeon R7 240, dajmy stoi teraz jako nowy w komputroniku za 230 cos ale jest nowa a chyba bez szału jak w tym przedziale. Obecna karta jest na przetrwanie i nawet nie myśle na niej cos sprawdzac b o najprosze gry potrafi przecinac ( 5670 sprawowal sie o niebo lepiej dla mnie). Co sądzicie o GTX 260 ? albo inne używane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie Radeon R9 290 4GB wystarczy to uciągnięcia GTA V? Potrzebuję porad dotyczących złożenia komputera tak w granicy od 2000 zł do maks 2200-2300 jak uda mi się sprzedać aktualny to tak do 2500. Zależy mi głównie do gier właśnie typu GTA V, wiesiek 3. Pewnie poczekam jeszcze z tym do stycznia na wymagania Gta i dopiero zacznę zakup. BEZ DYSKU!! Aktualny 1tb WD mi wystarczy zdecydowanie i przełoże go po prostu. jakaś i5 procek? Używki R9 290 widziałem już za 800-900 zł z gwarancją. Ale możecie podawać nówki a wezmę na to poprawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2014 o 08:19, KrzysztofMarek napisał:

Dywagacje całkiem pożyteczne - inaczej sam musiałbym to wszystko zrobić, żeby się przekonać.
A jeśli Diablo 1 i Morrowind pójdą na Xubuntu, to sobie na starym komputerze zainstaluję
Xubuntu równolegle z XP. Każdy na oddzielnym dysku w szufladzie - można dowolnie wymieniać
i nie będą się gryzły.


Z tego co widzę:
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=74
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=29952
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3383
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3498

Nawet Diablo 3 więc chodzi, gry Blizza zazwyczaj działają dobrze na Linuxach. Morrowind też zresztą. Ot, opinia iż na systemach Linuxowych nie chodzą gry jest obecnie o tyleż popularna co błędna. Mimo wszystko komputery Valve korzystają właśnie z tego systemu co ułatwia sprawę, o ile mi wiadomo to żeby dostać się obecnie do Steam Greenlight musisz oferować wsparcie dla tego systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2014 o 12:18, ziptofaf napisał:

> /.../> Nawet Diablo 3 więc chodzi, gry Blizza zazwyczaj działają dobrze na Linuxach. Morrowind
też zresztą. Ot, opinia iż na systemach Linuxowych nie chodzą gry jest obecnie o tyleż
popularna co błędna. /.../

Będę miał to na uwadze. Chyba zaraz po Nowym Roku zamówię kieszenie i dyski, a że mam Win95, Win98SE, Win2000, WinXP i Win7, to jak dołożę Linuxa, to nie będzie gry, w którą bym nie zagrał. Nie wiem tylko, jak zachowa się taki Win95 mając 4 GB RAM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupuję nowy komputer, części już wybrane i chciałbym żebyście mi powiedzieli czy wybrałem dobre podzespoły. W niedalekiej przyszłości chciałbym też dołożyć drugą kartę graficzą i kartę muzyczną i kolejne pytanie czy zasilacz jest do tego odpowiedni?
płyta główna: GA-Z97X-GAMING 7
procesor: BX80646I74790K
karta graficzna: GV-N970G1 GAMING-4GD
RAM: HX321C11T3K2/16
SSD: SH103S3/240G
HDD: ST1000VX000
zasilacz: RS750-AMAAG1-EU
obudowa: C COS-5000-KKN1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się