Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Siemka. Poszukuje porad dotyczących złożenia kompa tak do 2500zł maks. Planuje zakupić grafikę Radeon R9 290 4gb, używane kilka miechów widziałem już w cenach 850-900zł. Lepej kupić taka używaną czy niżej r9 280? Na resztę sprzetu zostanie mi mniej więcej 1500zł.
Dajcie mi też zestaw bez dysku bo mam własny 1TB i po prostu go przełoże i tyle, chociaż ostatnio we wszystkich grach (WoT, WoW, Heartstone, Diablo 3, Dragon Age Inkwizycja) mam co kilka/kilkanaście minut kilku sekundowe ścinki. Format zrobiony 2 tygodnie temu (już tak miałem przed formatem), avast jest, ccleaner i wczoraj robiłem ComboFix ale nic nie pomogło. Może być dysk już coś uszkodzony? W grach multi czy Diablo 3 jest to dosyć mocno uciążliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.12.2014 o 16:00, Przemkoj napisał:

Siemka. Poszukuje porad dotyczących złożenia kompa tak do 2500zł maks. Planuje zakupić
grafikę Radeon R9 290 4gb, używane kilka miechów widziałem już w cenach 850-900zł. Lepej
kupić taka używaną czy niżej r9 280?

290tka jest znacznie szybsza (miejscami o 40%) od 280tki. Tylko że mając 1500 zł na resztę to robi się ciężko - do tej klasy karty graficznej przydałby się przynajmniej ten i5-4590 (z 800 zł) więc obawiam się że mając 2.5 tysiaka sensownego zestawu opartego na R9 290 nie zbudujesz.

Nie chce mi się robić pełnej wyceny ale tak na oko - w okolicach twojego budżetu będzie bardzo ciężko wsadzić coś lepszego niż i5-4460 + Asus H81M-E + 8GB RAM + może R9 280X jak się uda. Bo nadal musi być zasilacz (R9 290 wymaga potężnego źródła zasilania - bez markowego 550-600W to bym do niego nie podchodził bo PC oparty na nim potrafi brać ponad 420W), do tego pewnie z 1TB HDD (bądź 120-240GB SSD), jakaś obudowa (Zalman Z1 bądź SilentiumPC Brutus pewnie, są tanie i niezłe).

Dnia 31.12.2014 o 16:00, Przemkoj napisał:

Może być dysk już coś uszkodzony?

Możesz to sprawdzić.
Np. ściągnij sobie program SpeedFan i jest tam zakładka S.M.A.R.T.
http://puu.sh/dTsYd/2a469a967e.png
Na dole masz Fitness i Performance. Jeśli jest poniżej 90% to znaczy ze jest coś nie tak z dyskiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No nic, może jeszcze odrobinę poczekam do stycznia na wymagania GTA V, bo chciałem się nastawić na to i na wieśka 3, zobaczymy co będzie wtedy coś wykombinuję. Może wybiorę jednak tą 280x. A na benchmarku odrobinę wyżej widzę 285 ale z tego co widze po wynikach 280x prezentuje się lepiej chyba. Jeśli chodzi o Pamięć ram to szukać już pod 1600MHz? Na dniach zajmę się też sprawdzeniem dysku, zawsze jak by było ok to te 200zł odejdzie na resztę sprzętu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jak bym zamienił procesor i5 4460 na AMD X8 FX-8350 ? W rankingu w ocenie jest wyżej sporo, a cena ta sama. Nie znam się na procesorach aż tak więc pytam. Aktualnie posiadam Phenoma II X4 840 od 5 lat i nie narzekałem na niego. Taki procek 700zł, pod to płyta główna nie wiem bo sie nie znam, ale w podobnej cenie do asus h81m-e widze Asrock 960GC-GS(pod procesor FX z socketem AM3+), wiem ze cena to nie wszystko ale nie mam bladego pojęcia nic o płytach głównych jedynie o socketach jak dobrać :D 200zł. Pamięć RAM DDR3 2x4GB 1600MHz 300zł, Zasilacz ATX 550W Corsair 200zł, ostatecznie cos z 600W, Obudowa SilentiumPC Brutus S30 100zł. I jest to 1500zł, do tego albo używany Radeon r9 290 4 GB, albo r9 280x 3GB. Przejdzie taki zestaw? :)

W większości porównuje sprzęt korzystając ze strony Benchmark.pl

Płyta główna widze ma tylko 2 sloty na DDR3 więc troche lipa, chyba że lepiej jest już kupić jedna DDR3 1600MHz 8GB, albo zamienić na ASUS M4A785TD-V EVO lub coś innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2014 o 18:56, Citkowsky napisał:

dysk zew 500gb ale 3,5 w obudowie z wiatrakiem


Mozesz tez sprobowac go rozebrac z obudowy i dysk wlozyc do kompa;) jak dysk bedzie ata to bedzie potrzebna przejsciowka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../


Eeeee, FX-8350 jest.... wolniejszy od i5-4460.
http://pclab.pl/art57916-12.html
http://pclab.pl/art60405-7.html

Dopiero po podkręceniu do 4.7 GHz jest porównywalny. Tylko że wtedy jeden procesor bierze 70-80W energii a ten FX ponad 200. Więc radzę zostać przy Core i5.

RAM - 1600 MHz CL9 jeśli już. Zdecydowanie nie 1600 MHz CL11 itd bo to akurat byłby szajs, 1333 MHz CL9 to też śmieć który spowolni ci kompa o 5-10%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję jakiejś grafiki pod zestaw AMF FX 6300 3,5Ghz i 8Gb ram w cenie do 500zł. Co można polecić ? Oczywiście może być Geforce i Radeon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaki zasilacz wybrać do tego zestawu żeby to ładnie chodziło, pytam bo się na tym nie znam a wiem, że obecny jest słaby i znajduje się na czarnej liście
Intel Core i5 2320 4x3.00
GeForce GTX 560
6GB Ramu
Płyta głowna Asusa jakaś
A obecny zasilacz to Logic 520 albo 550

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziptofaf, sorry, że piszę tutaj ale tu jest największe prawdopodobieństwo, że się Ciebie zastanie ;)
Przedwczoraj pobrałem w końcu ten nowy patch do AC Unity i jednak mogłem go sobie darować ( obawiałem się jednak, że bez niego Uplay nie będzie mi zapisywał postępów w rozgrywce ). Na pierwszy ogień, gra nie chciała się uruchomić i konieczna była instalacja nowych sterowników Invidii .... które okazały się być krokiem wstecz, względem tych grudniowych ( usunięto MFAA z panelu sterowania ). Przedwczoraj gra chodziła jakby ciut gorzej ( były ścinki podczas walki lub gdy pojawiali się przeciwnicy ), dziś już było lepiej ( ścinka była jedna, w, o zgrozo!, całkowicie pustym pomieszczeniu ) ale i we wtorek i dziś, miałem do czynienia z innym zjawiskiem, które zaczęło występować chyba po najnowszym patchu, lub sterownikach, lub obu na raz ( wcześniej tego nie zauważyłem ). Mianowicie: w niektórych ( nie wszędzie ) miejscach, szczególnie gdzieś pod dachem, w lochach, lub losowo na ścianach budynków, podczas wspinaczki, pojawiają mi się białe, przerywane i migające linie, czasem same pojedyncze, migające białe kreski, zwykle na ścianach, na murach, w miejscu otwartych drzwi, itp. jakby grafika była nie do końca wykończona, itp. Co to może być? Czy to wada gry, czy coś nie tak z kartą graficzną? ( liczącą sobie dwa miesiące ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Zastanawiam się nad kupnem procesora, pyty głównej i dysku twardego. Maksymalnie mogę na wszystko wydać około 1500zł. Moje pozostałe podzespoły:
Karta graficzna: Radeon R9 270X OC 4GB
Pamięć RAM: 2x 4GB
Zasilacz:Corsair CX500 500W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Czy problem występuje tylko w jednej grze? Winna jest gra.
Czy problem występuje w dużej ilości gier? Winna jest karta/sterowniki.

Ot, albo Ubisoft albo sama Nvidia skopała coś w nowej wersji sterowników/patchu do gry. To że Unity jest walnięte to wiemy wszyscy, błędy renderingu były w nim od zawsze.

Sam problem brzmi trochę podobnie do tego co miałem w Dark Souls 2 na R9 290. Czasem się pojawiały pojedyncze różowe linie tu i tam. Nie przeszkadzało mi to nadmiernie w rozgrywce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmmm.... tak na teraz - Corsair VS450/SilentiumPC Vero L1 500. Jedne z tańszych zasilaczy ale wykonane są w miarę solidnie, na pewno o kilka klas jakościowych lepiej niż Logic którego elektronika w środku jest warta z 20 zł.

Jeśli chcesz mieć coś wyższej jakości - za 270 zł dostaniesz Corsair CX 600W (a 10 zł drożej jest jego modularna wersja). Przy takim zasilaczu nie będziesz musiał się też martwić o modernizację w przyszłości - potężna linia 12V, naprawdę dobre wykonanie i wysoka sprawność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Masz całkiem sensowny budżet i można się pokusić o niezłe części:
Intel Core i5-4590
MSI H97 PC Mate
GoodRAM C40 240GB

Jeden z wyższych modeli Core i5 (powinien starczyć nawet do mocniejszej karty graficznej niż posiadana przez ciebie), sensowna płyta główna (4 złącza na RAM, chipset H97 który umożliwi potencjalnie modernizację procesora o dopiero co nadchodzące modele co może się okazać przydatne za parę lat), do tego wydajny 240GB dysk SSD. Jeśli do tej pory myślałeś że wolałbyś jednak zwykły HDD to radziłbym przeczytać to:
http://pclab.pl/art53297-4.html
Różnica w wydajności całego systemu jest olbrzymia.

Dostępna jest też alternatywa:
GoodRAM C40 120GB + WD Blue 500GB. Cenowo wychodzi z 30 zł drożej niż 240GB SSD - wtedy masz i pojemność i wydajność (ot, rzeczy które chcesz żeby wczytywały się szybciej + Windowsa wrzucasz na SSD a resztę trzymasz na HDD).


@ Ichvander

Dnia 01.01.2015 o 23:32, Curly_Guy napisał:

Witam,

Dnia 01.01.2015 o 23:32, Curly_Guy napisał:

czy Tagan TG530-U15 starczy do tego zestawu:

Dnia 01.01.2015 o 23:32, Curly_Guy napisał:


Odpowiedź brzmi - tak. Samemu trzymałem R9 280X na Chieftecu 500W, działał stabilnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmmm... pomyślmy. Zakładając że bierzemy wszystko poza GPU, dyskiem twardym i napędem optycznym:

Core i5-4590 (rozsądne minimum dla R9 290, dla R9 280X pewnie mógłby być i5-4460/i5-4440)
MSI B85M-E45 (najtańsza sensowna płyta a nie H81)
8GB (2x4GB) GoodRAM Play 1600 MHz CL9
Corsair VS650 (znowu - R9 290 ma wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dla R9 280X można by wziąć coś nieco tańszego)
SilentiumPC Brutus M25
Suma: 1691 zł. I nie za bardzo widzę jak zejść poniżej tej sumy żeby to miało sens. Bo jasne, na płycie możesz uciąć 70 zł, na zasilaczu z 50, nawet na obudowie pewnie z 20 zł. Tylko że schodzimy wtedy do nieco zbyt budżetowych modeli... a R9 290 jest high-endem. Tak pod kątem wymaganego hardware'u jak i pobieranej energii elektrycznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.01.2015 o 08:00, ziptofaf napisał:

Hmmm... pomyślmy. Zakładając że bierzemy wszystko poza GPU, dyskiem twardym i napędem
optycznym:

Napęd i dysk przełoże z aktualnego, dysk WD 1TB ale specyfikacji konkretych nie pamiętam.

Dnia 02.01.2015 o 08:00, ziptofaf napisał:

Core i5-4590 (rozsądne minimum dla R9 290, dla R9 280X pewnie mógłby być i5-4460/i5-4440)
MSI B85M-E45 (najtańsza sensowna płyta a nie H81)
8GB (2x4GB) GoodRAM Play 1600 MHz CL9
Corsair VS650 (znowu - R9 290 ma wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dla
R9 280X można by wziąć coś nieco tańszego)
SilentiumPC Brutus M25
Suma: 1691 zł. I nie za bardzo widzę jak zejść poniżej tej sumy żeby to miało sens. Bo
jasne, na płycie możesz uciąć 70 zł, na zasilaczu z 50, nawet na obudowie pewnie z 20
zł. Tylko że schodzimy wtedy do nieco zbyt budżetowych modeli... a R9 290 jest high-endem.
Tak pod kątem wymaganego hardware''u jak i pobieranej energii elektrycznej.


Obudowe zamienił bym sobie na SilentiumPC Brutus ale S30 ze względu na panel z przodu a nie u góry obudowy, ale ogólnie fajna obudowa więc może być. Dzięki za porady i chyba skuszę się na droższy zakup pod r9 290, mam nadzieje że znajdę jakiś ciekawy egzemplarz w dobrym stanie. Dołoże te 100-200zł z tym procesorem 4590.

Chciałem właśnie napisać czy jak kupie 2x4 GB ram to nie zablokuję sobie możliwości dokupienia kiedyś pamięci ale właśnie zobaczyłem że płyta główna ma 4 sloty na DDR3 :)
Dzięki wielkie za poświęcony czas na pomoc :) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2015 o 07:24, ziptofaf napisał:

/.../

Czy problem występuje tylko w jednej grze? Winna jest gra.


W sumie to nie sprawdzałem. Staram się zmienić zwyczaje i grać w jedną grę na raz, a nie w 30, jak to ongiś bywało ;) Na Steamie miałem tyle zainstalowanych gier, że już nie pamiętałem, jak się w niektórych z nich steruje ;) a teraz mam 10-12 na Steam, Orgin i Uplay.

Dnia 02.01.2015 o 07:24, ziptofaf napisał:

Czy problem występuje w dużej ilości gier? Winna jest karta/sterowniki.


Wydaje mi się, że winny jest patch i sterowniki.
Po pierwsze, pierwszy raz spotkałem się z czymś takim, że do poprawnego działania spatchowanej gry potrzebne są najnowsze sterowniki graficzne, inaczej gra się nie uruchomi ... I tu nurtuje mnie jedno pytanie:
sterowniki Invidii ukazały się 23 grudnia ale sam patch do AC Unity ukazał się kilka dni wcześniej. W jaki sposób posiadacze kart Invidii grali w spachowaną grę przed wyjściem nowych sterowników? Bez nich gra przed wejściem do menu, minimalizowała się do paska na pulpicie i wyłączała obsługę myszki.
Wydaje mi się, że namieszał i sam patch Ubi i sterowniki Invidii ( już sam fakt wycofania MFAA sprawia, że coś tu śmierdzi ).

Dnia 02.01.2015 o 07:24, ziptofaf napisał:


Ot, albo Ubisoft albo sama Nvidia skopała coś w nowej wersji sterowników/patchu do gry.
To że Unity jest walnięte to wiemy wszyscy, błędy renderingu były w nim od zawsze.

Popatrz sobie na to:

https://www.youtube.com/watch?v=zBdmabcZtbw

przyjrzyj się ziemi i wodzie w rzece z panoramy Notre Dame.

Albo na to:

https://www.youtube.com/watch?v=C1zEpZDU2KY

To wszystko po patchu nr. 4, więc w porównaniu z tym, mój problem to pikuś ;)

Dnia 02.01.2015 o 07:24, ziptofaf napisał:

Sam problem brzmi trochę podobnie do tego co miałem w Dark Souls 2 na R9 290. Czasem
się pojawiały pojedyncze różowe linie tu i tam. Nie przeszkadzało mi to nadmiernie w
rozgrywce.


Rozgrywki to nie utrudnia, myślałem jednak, że mogę mieć coś z kartą, dopóki nie obejrzałem sobie powyższych filmików ;)
W sumie, mogłem nie instalować tego patcha ale wyczytałem gdzieś, że bez aktualnego patcha, Uplay nie zapisuje postępów w rozgrywce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz i jednoczesnie przepraszam, ze znow zawracam gitare ;)

limit mialem 3k zlotych. Lekko przekroczone, ale uznalem, ze jest bardziej przyszlosciowe (lubie podkrecac procki a jak zauwazylem, ze wg Ciebie 4460 jest odpowiednie maks. dla R9 280X, postanowilem zmienic proca a za tym mobo. Chlodzenie do OC w jakiejs przyszlosci). Takze co myslisz o tym zestawie:
http://www.morele.net/inventory/info/Ct5o7Y/

wszystko chodzi na Taganie, ktory podalem kilka postow wyzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Hmm... praaaawie dobrze.
Sekcja zasilania tej płyty nie wytrzyma podkręcenia i5-4690K. A przynajmniej Z97 Pro4 nie dał rady, wątpię więc żeby jego wersja Micro była lepsza w tej kwestii:
http://pclab.pl/art57950-17.html
"Jednak radiator po dłuższym czasie stawał się bardzo gorący i maksymalne podkręcenie procesora Core z odblokowanym mnożnikiem może na dłuższą metę skrócić żywot płyty."

Więc jeśli już coś typowo pod OC to MSI Z97 Gaming 3 lub Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3. Są nieco droższe ale wytrzymają maksymalne podkręcanie oraz są modelami pełnowymiarowymi - nie za bardzo widzę po co wybierać coś na MicroATX, komputer w końcu budujesz normalny, nie musisz oszczędzać na miejscu.

No i wybierając płytę na Z97 nie obowiązuje cię już limit RAM''u do 1600 MHz.
http://www.morele.net/pamiec-team-group-dark-gray-2x4gb-2133mhz-ddr3-cl10-tdged38g2133hc10qdc01-662764/
lub
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-2x4gb-2133mhz-cl9-f3-17000cl9d-8gbxm-478206/

Przy minimalnej dopłacie cenowej podbiją wydajność twojego PC-ta o 5-10%.

No tak, powiesz, ale te zmiany tylko podbijają mi cenę PC-ta! Można więc zmienić choćby to:
http://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-120gb-sata3-2-5-550-430-mb-s-7mm-ssdpr-c40-120-636652/ < dysk SSD na ten. Jest wolniejszy jeśli mowa o prędkości zapisu ale prędkość odczytu jest w zasadzie ta sama. I o 25% tańszy + to polski produkt ;P

No i jest niestety jedno ale - ogółem nie kupowałbym tego zestawu. W tym miesiącu wychodzi bowiem GTX960 (co oznacza że pewnie na początku lutego powinien się pojawić u nas w sklepach). Gdzieś w styczniu-lutym pojawią się też Radeony R9 390/380. I prawdopodobnie w okolicach 1000 zł dostaniesz przynajmniej o 15% szybszy układ od tego 280X przy 30-40% mniejszym poborze energii.

Opcje jakie widzę to więc albo się w ogóle wstrzymać albo na razie kupić PC-ta bez dedykowanej grafiki i przez ten krótki okres czasu korzystać z Intel HD4600 zintegrowanym z Core i5 i zaczekać aż pojawią się lepsze alternatywy. Bo naprawdę nie ma sensu wydawać sporej kasy na GPU które lada moment zostanie zastąpione nowszymi modelami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się