Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 06.01.2015 o 19:32, Snafu napisał:

Hmm, na YT widziałem filmik i generalnie testy i ten i3 spisywał się naprawdę nieźle.
Wraz z R0 260 "ciągnął" BFa4 na maksymalnych w ok.50 FPSach z Assassinem też dawał radę
i to na wysokich/ultra ustawieniach. Stąd pytanie, czy warto dopłacić te 300 zł to i5,
czy lepiej po prostu dobrać R9 280.

Dobrać 280 lub zależy od tego kiedy ewentualnie będziesz skłonny modernizować kompa.
Generalnie sprawa z kompami jest taka, że CPU jest w stanie wyciągnąć "tyle", a GPU "tyle".
Jeżeli przyjąć hipotetycznie, że pentium da 30fps, i3 da 45 a i5 da 60 fps. To jak dobierasz grafę to szukasz takich, aby przypasowały do procka. Jakieś słabej co wyciągnie 30 do pentiuma, ze 45 do i3 i jak najmocniejszej do i5.
I3 radzi sobie dobrze i warto dobierać do niego niezłe grafy.
Branie słabszej karty miałoby jakiś sens przy dość szybkiej wymianie podzespołu.
Niektórzy uznają, że lepiej wziać wtedy i5 i słabszą grafę. Bo ten pierwszy wolno się starzeje, a grafy szybko wychodzą lepsze i tańsze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ma się ogólnie tak, że będę dopiero składał kompa pod i3. Zestaw niestety musi być dość budżetowy, stąd i3 a nie i5. Te 100 zł przy karcie nie robi różnicy, ale chciałem się dowiedzieć czy jest sens :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2015 o 21:01, Snafu napisał:

Sprawa ma się ogólnie tak, że będę dopiero składał kompa pod i3. Zestaw niestety musi
być dość budżetowy, stąd i3 a nie i5. Te 100 zł przy karcie nie robi różnicy, ale chciałem
się dowiedzieć czy jest sens :D

Nie, lepiej dodać do karty jak do i5. To karta będzie ograniczeniem, szczególnie w FHD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam Chcialbym Prosic o pomoc posiadam komputer o parametrach
procesor : AMD II X4 965 3.4
4 gb Ramu
Płyta Głowna Giabyte MA77OT-ES3
Karta Graficzna Radeon 5850
Nie pamietam jaki zasilacz

1.Chcialbym ulepszyc to moze podkrecic procek jak sie da a jak nie to taki zostanie
2. Dodac co anjmniej 2 gB Ramu lub 4 gb, jaki ram gdzie znalezc ?
3. Zmienic karte graficzna po podanych wymaganiach Wieska minimum aby zagrac Rdaeon 7870 ale chcialbym miec lekki zapas
4. Czy Plyta Głowna do wymiany czy wytrzyma inna karte graficzna

I prosilbym o podanie upgrade w jakiej cenie by mnie wyszlo na jakie pieniadze musze sie przygotowac
Jade na Windowsie 32 bitowym i niesttey czeka mnie pzresiadka i zakup 64 bitowego bede sie zastanawial czy jest sens znowu 7 czy pusc na 8.1

Za Pomoc bede wdzieczny jest tu wielu expertów ktorzy znaja sie na tych sprawach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cze,
Procesor można podkręcić, bo to w końcu black edition, jeżeli masz lepsze chłodzenie, to wal do oporu (tak, żeby temperatura nie przekraczała 70 stopni w obciążeniu np. programem OCCT. Jeżeli to box - warto by kupić coś lepszego, zawsze możesz to potem przerzucić do nowego komputera, a 120złto nie aż tak dużo pieniędzy. Od siebie mogę polecić jakiegoś Spartana, np: http://www.ceneo.pl/27834297 lub wybierz coś droższego (do około 120-130zł) z testu: http://pclab.pl/art44739.html
Płyta główna uciągnie każdą kartę, niestety nie wiadomo jak z zasilaczem. Najlepiej jakby miał CO NAJMNIEJ 500W i był MARKOWY. Jak to jakaś firma krzak (lub kogucik) typu codegen czy inny modecom to od razu kwalifikuje się do wymiany - musisz to sprawdzić.
Jeżeli chodzi o kartę graficzną - ciężko coś Ci polecić, nie podałeś kompletnie żadnego budżetu, nawet orientacyjnego. Kartę można kupić za 500zł, ale i tak 2500zł...
Na chwilę obecną poleciłbym GTX760 lub 770, albo poczekać do GTX960. Firmy jakie powinieneś brać pod uwagę to Gigabyte (3 lata gwarancji, dobre coolery i bardzo dobre ceny) lub Asus (te same zalety co Gigabyte, tylko nieco droższe).

Lista kiepskich zasilaczy: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam
Planuje dokonać modernizacje kompa. Domyślnie miało być kupienie nowego ale po zrobieniu małego rekonesansu wydaje mi się, że część komponentów może zostać. Zweryfikujcie proszę moje założenie i wytknijcie co powinienem rozważyć jako dodatkowy zakup.

Na całość jestem gotów przeznaczyć 3000-3200zł.
Sprzęt będzie służył do grania.

Co posiadam:
Płyta główna - ASRock Z68 Pro3-M
Procesor - Intel Core i5 2500K @ 3,30 GHz
Pamięć RAM - Kingston DDR3 2x2GB 667 MHz
Karta graficzna - Radeon HD 5770
Zasilacz - Tacens Valeo 480 Smart
Dysk twardy - Samsung HD321KJ 320GB

Części do wymiany:
- Karta graficzna
- Dysk twardy
- Pamięć RAM
- Zasilacz ??? - nie mam pojęcia czy da radę obsłużyć nowe wynalazki

Części których kupno rozważam:

Karta graficzna:
- GeForce GTX970 G1 Gaming 1178/7000 LUB GeForce GTX970 OC 1114/7010
- Radeon R9 290 OC 1040/5000

Dysk twardy:
Seagate Barracuda 7200 1TB, SATA-III, 64MB cache

Pamięć RAM:
DDR3 16GB 1600MHz Kingston HyperX Blu XMP (2x8GB, DualDDR, CL10)

Zasilacz - jeśli okaże się konieczny (nie wiem jak sprawdzić ogólny pobór konieczny do funkcjonowania wszystkich elementów)
- Polećcie proszę jakąś sensowną markę

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ogółem:
Nie będziesz musiał raczej zmieniać zasilacza jeśli zdecydujesz się na GTX970 (wybór tak wydajniejszy jak i dużo oszczędniejszy energetycznie od R9 290). Z tego co widzę ma on 444W na linii 12V więc powinien starczyć bez problemu.

Poza tym pewnie wsadziłbym lepszy RAM (chociaż 1600 MHz CL9 jak już a biorąc pod uwagę budżet to pewnie najlepiej 2133 MHz CL9 - różnica cenowa względem tych 1600 MHz CL10 pewnie nie przekracza 50 zł a da ci 5-10% wzrost wydajności całego PC-ta).

Dalej - jeśli już to wsadziłbym np. 120-240GB dysk SSD + 500GB-1TB dysk HDD. Sam zobacz jak olbrzymie są różnice:
http://pclab.pl/art53297-4.html

Co prawda wyjdzie nieco drożej (120GB SSD to wydatek rzędu 220-260 zł - GoodRAM C40, C50, Seagate Evo 840, od 390 zaczynają się dobre modele 240GB np. Crucial MX100) ale w zamian zyskujesz absurdalnie duży wzrost wydajności komputera jako całości. Kupowanie tylko HDD w dzisiejszych czasach mija się z celem zwłaszcza że masz sensowny budżet i powinno starczyć na SSD + HDD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.01.2015 o 21:30, karolekx23x napisał:

I prosilbym o podanie upgrade w jakiej cenie by mnie wyszlo na jakie pieniadze musze
sie przygotowac
Jade na Windowsie 32 bitowym i niesttey czeka mnie pzresiadka i zakup 64 bitowego bede
sie zastanawial czy jest sens znowu 7 czy pusc na 8.1


Nie musisz kupować systemu 64bit. klucz ten co posiadasz do systemu 32 bit zadziała też na 64. Musisz mieć tylko płytę z systemem w wersji 64bit, a możesz ją legalnie pobrać stąd: http://www.w7forums.com/official-windows-7-sp1-iso-image-downloads-t12325.html
niestety nie ma tam języka polskiego do wyboru, ale to załatwisz dzięki temu programikowi: http://www.froggie.sk/download.html
a tu masz program do wrzucenia obrazu na pendrive coby nie wypalać systemu: https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie rdzennej natury ;)

Podane zostały wymagania sprzętowe Wiedźmina 3. W zalecanych jest i7, 8gb ramu i GTX770. Spodziewałem się czegoś takiego ALE. Ale nie spodziewałem się i7 w zalecanych.

Jest to wogóle możliwe, aby ta gra wykorzystywała aż 6 rdzeni? Nie wiem czy na PC którakolwiek gra robi użytek z 4, a co dopiero z 6.

A jak znam życie to na zalecanych będzie się dało grać w detalach ''medium-high'', a do ultra będzie potrzebne coś pokoru 980 albo 970 SLI :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2015 o 17:55, Nufiko napisał:

> I prosilbym o podanie upgrade w jakiej cenie by mnie wyszlo na jakie pieniadze musze

> sie przygotowac
> Jade na Windowsie 32 bitowym i niesttey czeka mnie pzresiadka i zakup 64 bitowego
bede
> sie zastanawial czy jest sens znowu 7 czy pusc na 8.1

Nie musisz kupować systemu 64bit. klucz ten co posiadasz do systemu 32 bit zadziała też
na 64. Musisz mieć tylko płytę z systemem w wersji 64bit, a możesz ją legalnie pobrać
stąd: http://www.w7forums.com/official-windows-7-sp1-iso-image-downloads-t12325.html
niestety nie ma tam języka polskiego do wyboru, ale to załatwisz dzięki temu programikowi:
http://www.froggie.sk/download.html
a tu masz program do wrzucenia obrazu na pendrive coby nie wypalać systemu: https://www.microsoft.com/en-us/download/windows-usb-dvd-download-tool


Przejscie na 64 bitowy z 32 bez kupowania i to wszystko legalnie ? Teraz to mnie zaskoczyles

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Stosując się do rad otrzymałem coś takiego:

Płyta główna - ASRock Z68 Pro3-M
Procesor - Intel Core i5 2500K @ 3,30 GHz
Pamięć RAM - DDR3 16GB 2133MHz HyperX Savage (2x8GB, DualDDR, CL11)
Karta graficzna - GeForce GTX970 G1 Gaming 1178/7000
Zasilacz - Tacens Valeo 480 Smart
Dysk twardy - Seagate Barracuda 7200 1TB, SATA-III, 64MB cache + GoodRAM C40 240GB SSD, 2.5", SATA3

RAM Kingston''a 2133MHz jest niestety droższy o około 200zł. Jako że wolałbym nie płacić za samą markę znalazłem inną opcje, ale tu pytanie do Was. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z HyperX?
Swoją drogą sądzicie, że wymieniony procesor będzie sobie radził dobrze w tej konfiguracji?
Sprawdziłem również czy moja płyta główna posiada wejścia na SATA 3...tu o dziwo znalazłem informacje potwierdzające jak i zaprzeczające. Zapytam w sklepie podczas zakupu by być pewnym.

Ogarnąłem również odliczenie VATu przy zakupie więc zostaje około 800zł na rozdysponowanie. Pomysły?
Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2015 o 17:56, KannX napisał:

Podane zostały wymagania sprzętowe Wiedźmina 3. W zalecanych jest i7, 8gb ramu i GTX770.
Spodziewałem się czegoś takiego ALE. Ale nie spodziewałem się i7 w zalecanych.

Zobacz na procek AMD. Tam jest FX 8350. Co oznacza, że spokojnie starczy i5. Możliwe, że i haswellowy i3.
Choć sądzę, że inna sprawa to będzie po wyciągnąć po prostu 30fps ;p

Dnia 08.01.2015 o 17:56, KannX napisał:

Jest to wogóle możliwe, aby ta gra wykorzystywała aż 6 rdzeni? Nie wiem czy na PC którakolwiek
gra robi użytek z 4, a co dopiero z 6.

Użytek zawsze jest. Choćby to miałoby być 65 fps zamiast 60 :D
Problem jest to "zobaczyć" ^.^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słaby ram wybrałeś. 2133mhz jest ok, ale CL11 to słabizna (im mniejsze CL tym lepiej).

Dlatego polecę to, czego sam używam: http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ddr3-16gb-2x8gb-tridentx-2133mhz-cl9-f3-2133c9d-16gtx-530019/

Doskonałe kostki 2133mhz, CL9! Posiadam bardzo podobne ramy tej firmy (2400mhz, CL10) i są świetne. A radiatory można odkręcić jeśli okażą się zbyt wysokie. Bardzo polecam te pamięci, są również bardzo korzystne cenowo. I są pięknie wykonane :)

A co do SSD, to polecam dopłacić paręnaście (parędziesiąt?) złotych i wziąć model C50 (C40 ma bardzo mało pamięci podręcznej). Posiadam GoodRama 120GB C50 - pięknie i szybko działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2015 o 18:15, Dark_Assasin napisał:

RAM Kingston''a 2133MHz jest niestety droższy o około 200zł. Jako że wolałbym nie płacić
za samą markę znalazłem inną opcje, ale tu pytanie do Was. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia
z HyperX?

Odpowiem na wpół żartobliwie:
https://www.youtube.com/watch?v=zHR9Lvq-edE

Tak, Kingston = HyperX.

Dnia 08.01.2015 o 18:15, Dark_Assasin napisał:

Swoją drogą sądzicie, że wymieniony procesor będzie sobie radził dobrze w tej konfiguracji?

GTX970 jest dla niego za mocny niezależnie od stopnia podkręcenia więc w przyszłości wypadałoby zmienić też procesor i płytę główną.

Dnia 08.01.2015 o 18:15, Dark_Assasin napisał:

Sprawdziłem również czy moja płyta główna posiada wejścia na SATA 3...tu o dziwo znalazłem
informacje potwierdzające jak i zaprzeczające. Zapytam w sklepie podczas zakupu by być
pewnym.

Masz 2 złącza SATA3 3.0 Gbps (w sam raz na napędy optyczne) i 2 SATA3 6.0 Gbps (pod te wypada podłączyć SSD)

Dnia 08.01.2015 o 18:15, Dark_Assasin napisał:

Ogarnąłem również odliczenie VATu przy zakupie więc zostaje około 800zł na rozdysponowanie.
Pomysły?

Na dzień dzisiejszy brak. Ale w tym roku pojawi się Intel Broadwell (następca obecnych i5-4xxx, ostatnia generacja która wciąż będzie korzystać z pamięci DDR3) i Skylake (ten już będzie wymagać pamięci DDR4 więc raczej cię nie interesuje). Jako że procesor będzie za słaby dla GTX-a 970 to jego wymiana w tym roku powinna przynieść wymierny skok wydajności rzędu 30-40%. Ale na dzień dzisiejszy nie warto - i5-4690K kosztuje z 900 zł, sensowna płyta z 450-500. W 800 zmieściłbyś się tylko z i5-4460 + jakaś płyta na B85 a to nie jest jakieś wyraźnie wydajniejsze niż to co masz teraz.

Na chwilę obecną pewnie dokupiłbym co najwyżej dobre chłodzenie do twojego procka i zajął się jego podkręceniem do okolic 3.6-4.0 GHz żeby w większym stopniu wykorzystać GPU. Choć nie jest to konieczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.01.2015 o 17:56, KannX napisał:

Jest to w ogóle możliwe, aby ta gra wykorzystywała aż 6 rdzeni? Nie wiem czy na PC którakolwiek
gra robi użytek z 4, a co dopiero z 6.


Watch Dogs częściowo potrafi - sześciordzeniowy i7 4960X (3.6 GHz) wyprzedza podkręconego do 4.5 GHz i7-3770K i wyrównuje z 4.5 Ghz i7-4770K. Konsole same w sobie mają 6-7 rdzeni dostępnych do spożytkowania w grach... i z tego co mi wiadomo to tam się używa ich wszystkich jak leci (wydajność pojedynczej jednostki jest dość niska, cały Jaguar prawdopodobnie nie wyprzedza nawet najtańszego Core i3).

Więc ogółem to się da. Inna sprawa że i7 3770K (bo tego widzę w wymaganiach zalecanych) ma 4 rdzenie. HT to tylko rdzenie logiczne. Realny skok wydajności względem tak samo taktowanego Core i5 nie przekracza 10-12% jeśli dany produkt potrafiłby wykorzystywać 8 rdzeni (nie wiem skąd ci się ta szóstka wzięła, rdzeń logiczny =/= 50% prawdziwego... a już prędzej 2.5%). Gdyby się pojawiła informacja o i7-5820K/5960X to co innego, wtedy można by mieć podejrzenia co do prawdziwego wykorzystania 4+ rdzeni w tym tytule. Ale jako że jest tylko 3770K to obstawiam że gra po prostu chce 4 szybkich rdzeni.

AMD oszukuje trochę mniej - ich 8 rdzeni rzeczywiście można nazwać 6 - jest 8 jednostek do obliczeń na liczbach całkowitych i 4 do obliczeń na liczbach zmiennoprzecinkowych (nadal dość odległe od pełnych 8 które powinny mieć 8 jednostek do liczb całkowitych i 8 do ułamków ale na pewno bliższe niż Intelowe HT).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wielkie wyjaśnienie, teraz już wszystko wiem.

Z konsolami i ich słabymi rdzeniami jest o tyle fajnie, że tam się pisze grę pod dokładnie jeden rodzaj procka i można wszystko ładnie zaprogramować pod każdy rdzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się