Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Po wielu poradach, czytaniu recenzji, sprawdzaniu kosztów w końcu udało mi się ustalić nowy skład mojej maszyny pożerania czasu. Do tego garść pytań na koniec i mam nadzieje wyprawa do sklepu po części już jutro. Oto on:

Płyta główna - Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5 LGA1550
Procesor - Intel Core i5 2500K 3,3GHz ---> w planie zrobienie z niego 4,4GHz / 4,6GHz
Chłodzenie procesora - SilentiumPC Fortis
Pamięć RAM - DDR3 16GB 2133MHz G.Skill RipjawsX (2x8GB, DualDDR, CL9)
Karta graficzna - GeForce GTX970 G1 Gaming 1178/7000
Zasilacz - Tacens Valeo 480 Smart
Dysk twardy - Seagate Barracuda 7200 1TB, SATA-III, 64MB cache + GoodRAM C50 120GB, SATA-III

Dla zainteresowanych kosztami całość wychodzi około 3500zł, BEZ kupowania ZASILACZA i PROCESORA. Całość jest naprawdę sensowna jeśli chodzi o wydajność pomijając 4 letni procesor, jednak koszt porządnej i7 to prawie połowa calościowego kosztu wszystkiego powyżej.

Pierwsza rzecz - moja obecna płyta główna to ASRock Z68 Pro3-M. Zamierzam ją zmienić patrząc w przyszłość w razie kupowania Intel Core i7. Czy jeśli nigdy nie wstawie tam wspomnianej i7 to wymiana jej na Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5 LGA1550 ma sens czy jest raczej wyrzuceniem pieniędzy bez wzrostu wydajności?

Jak wspomniałem chciałbym zrobić z tej i5 coś w stylu stabilnego 4,4GHz, a w miare możliwości ciut wyżej na 4,6GHz. Z tego co przeczytałem zarówno procesor, płyta główna jak i zasilacz wymienione wyżej są przyjazne tego typu modyfikacjom, ale chciałbym usłyszeć wasze zdanie na temat tego czy przy takich częściach moge myśleć o takim podkręcaniu.

Czy powinienem zmienić chłodzenie na jakieś lepsze chcąc podkręcać procesor czy obecne będzie sobie radziło? Przypominając obecne to SilentiumPC Fortis.

Nie mam obecnie budżetu na kupowanie sobie Intel Core i7, więc staram się nieco przyszłościowo złożyć PC. Domyślnie chciałbym żeby starczył na 2-3 lata bez konieczności pakowania do niego nowych części stąd pomysł żeby i7 dokupić w razie potrzeby jak budżet się nieco poprawi, a jeżeli taka konieczność nie nastąpi to dalej spokojnie pracować na mojej i5.

Prosze o ocene jak to wygląda okiem ludzi bardziej doświadczonych jako komputer mający przetrwać około 3 lat bez konieczności remontowania go, a także czy będe w stanie uzyskać z takiego zestawu podkręcenie procesora do 4,4GHz / 4,6GHz bez katowania komputera.

Odpowiadając na pytanie sylwasss:
Moja obecna płyta to ASRock Z68 Pro3-M, a więc nieco nowsza wersja od twojej byłej :). Swego czasu udało mi się na niej uzyskać bezproblemowo 4.0GHz z Intel Core i5 2500K 3.3GHz.

Dziękuje za pomoc!
Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Um.... O ile same części są sensowne o tyle widzę jeden problem...
Nazywa się on - nie wsadzisz i5 2500k na nową płytę główną. Chyba że młotkiem. Inne gniazdo.
Więc jeśli zmieniasz płytę główną to procesor też musisz (niekoniecznie od razu i7 4790K, i5-4690K po OC odstępuje mu o 5%). Choć jak pisałem - tutaj bym zaczekał na nową generację CPU - ten i5-2500k i AsRock Z68 wciąż powinny się trzymać całkiem dobrze, nie ma sensu wydawanie 1500 zł na 30% skok wydajności.

Reszta zmian jest w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2015 o 17:48, ManweKallahan napisał:

Do tej pory mam (miałem?) Radeona HD4850 i już
naciąłem się, że chociaż dwie generacje młodszy, to taki HD6450 jest dużo gorszy, a tego
wolałbym uniknąć. Gorzej, jeśli zachowanie jakości przy takiej kwocie okaże się niemożliwe
:/

W okolicach 300 zł masz R7 250X:
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/9732225
To niezła budżetowa karta graficzna, następca HD7770 (więc jej wydajność znacznie przewyższa HD4850). Inna sprawa że >niezła< to nieco za mało na dzień dzisiejszy - nie spełniasz na niej nawet minimalnych wymagań Wiedźmina 3, Unity, z trudem łapiesz się na Lords of the Fallen.

Dnia 11.01.2015 o 17:48, ManweKallahan napisał:

Moja płyta główna to Asus P5Q-PRO, a procesor Intel Core 2 Duo E8400. Niedawno pytałem
o opinię w kwestii RAMu i doradzono mi wymianę większości bebechów na coś nowszego ( http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=69388)
i w sumie tym razem jestem skłonny coś takiego rozważyć...


Cóż, jak pewnie sam zauważyłeś - twój PC powoli dokonuje żywota. Teraz padła ci karta, procesor i płytę masz z okolic 2010 roku i też pewnie nie pożyją już zbyt długo. Więc to jest takie łatanie dziur w tonącym okręcie. I osobiście raczej proponowałbym już celowanie w nową maszynę aniżeli wymianę jednej części po drugiej (a to cię niechybnie czeka w niedalekiej przyszłości, płyty główne nie są nieśmiertelne).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fail z mojej strony...przeczytałem specyfikacje techniczną innej płyty, a wstawiłem jeszcze inną -_-. Dzięki za wytknięcie pomyłki.

A więc ostatecznie zostaje taki układ:

Płyta główna - ASRock Z68 Pro3-M
Procesor - Intel Core i5 2500K 3,3GHz ---> podkręcenie do 4,4GHz / 4,6GHz
Chłodzenie procesora - SilentiumPC Fortis
Pamięć RAM - DDR3 16GB 2133MHz G.Skill RipjawsX (2x8GB, DualDDR, CL9)
Karta graficzna - GeForce GTX970 G1 Gaming 1178/7000
Zasilacz - Tacens Valeo 480 Smart
Dysk twardy - Seagate Barracuda 7200 1TB, SATA-III, 64MB cache + GoodRAM C50 120GB, SATA-III

Cena całościowa to około 2600zł przy kupieniu PAMIĘCI RAM, KARTY GRAFICZNEJ i DYSKÓW.

Dziękuje wszystkim, którzy dodali swoją cegiełkę wiedzy pomagając mi ogarnąć co kupie.
Specjalne podziękowania dla ziptofaf za wszystkie uwagi i kontrolowanie moich wyczynów przy doborze sprzętu.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny upgrade obecnej konfiguracji za jakieś 900zł

Phenom II x4 940 BE

Radeon HD 7850 1gb

4gb ram ddr2

tagan superock 600w
W grę wchodzi kupno używanych częśći na allegro. Przede wszystkim szukam jakiegoś taniego procka plus płyta i ram. Myślałem nad jakimś i5 2500k z dobrą płytą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co powinienem wymienić, by móc oglądać filmy w internecie w rozdzielczości fullhd.
AMD Athlon 64 3200+ 939, GeForce 6600GT 256 MB RAM.
Obecnie mogę oglądać filmy na youtubie maksymalnie w 480p. Filmy z płyt DVD działają bez przycięć. W czym problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2015 o 22:04, Achilleus napisał:

Co powinienem wymienić, by móc oglądać filmy w internecie w rozdzielczości fullhd.
AMD Athlon 64 3200+ 939, GeForce 6600GT 256 MB RAM.
Obecnie mogę oglądać filmy na youtubie maksymalnie w 480p. Filmy z płyt DVD działają
bez przycięć. W czym problem?

Problem pewnie w przepustowości łącza internetowego. Potrzebujesz około 10 Mb/sek. Na to nie pomoże modernizacja komputera tylko wykupienie u dostawcy szerszego pasma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2015 o 22:57, Achilleus napisał:

Filmy z płyt DVD działają bez przycięć.

Pewnie dlatego że to 480p (i to jeszcze o niewielkiej kompresji więc nie mordują CPU). Spróbuj jakości Blu-ray.

Dnia 11.01.2015 o 22:57, Achilleus napisał:

Filmy zacinają się nawet wtedy, gdy ściągną się w całości. Jak to wytłumaczysz? I co
ma w tym momencie do tego szybkość łącza?


To zacznijmy od prostego testu: uruchom jakiś film w FullHD, wciśnij CTRL+Alt+Del i zerknij na wydajność. Jeśli zużycie CPU skacze ci powyżej 90% to już wiesz skąd się bierze ten lag.

Co w sumie jest możliwe - jak próbowałem oglądać 15GB film FullHD (10-bitowy .mkv, 2 godzinny materiał wideo) to zadusił mi Core i3 2310M, Athlona X2 3800+ i dopiero na Phenomie II X4 945 chodziło płynnie.

Tak naprawdę to rozwiązania masz dwa:
a) lepszy procesor
b) lepsza karta graficzna

W dzisiejszych czasach to GPU bierze na siebie lwią część obciążenia przy odtwarzaniu materiału wideo. Np. gdy uruchamiam film na YouTube w 1080p to wykorzystanie karty graficznej skacze z zera procent do 5-25%, procesor z kolei dzielnie trzyma się w okolicach 5-15%.
Oczywiście - dotyczy to w miarę nowoczesnych GPU a nie takich które mają 10 lat.

Rozwiązaniem numer dwa jest po prostu lepszy procesor (fakt że tak naprawdę w twoim przypadku oznaczałoby to pewnie zmianę wszystkich części jak leci...). Byle Celeron G za 150 zł jest więcej niż wystarczający dla FullHD (zwłaszcza że wbudowany w nim układ IntelHD też potrafi dekodować wideo).

Warto się upewnić też że masz włączoną sprzętową akcelerację wideo we Flashu:
http://puu.sh/eofuJ/8331a09e8b.png < prawy przycisk myszy w okienku YouTube''a -> Ustawienia. Można też używać odtwarzacza HTML5 zamiast flashowego, może będzie lepiej działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2015 o 22:04, Achilleus napisał:

Co powinienem wymienić, by móc oglądać filmy w internecie w rozdzielczości fullhd.
AMD Athlon 64 3200+ 939, GeForce 6600GT 256 MB RAM.
Obecnie mogę oglądać filmy na youtubie maksymalnie w 480p. Filmy z płyt DVD działają
bez przycięć. W czym problem?


Jeżeli przez przycięcia masz na myśli jakby fpsy spadły poniżej 20 to spróbuj prawym w film -> Ustawienia i odznacz lub zaznacz (w zależności od obecnego ustawienia) włącz przyspieszenie sprzętowe. Wyłączenie przyspieszenia sprzętowego przenosi obliczenia dot. wyświetlania filmu z karty graficznej na procesor.
Ewentualnie przeinstaluj sterowniki do karty graficznej/zainstaluj panel sterowania sterowników.
Ostatnio miałem podobny problem i któraś z wymienionych operacji zadziałała. Najpierw wyłączyłem przyspieszenie sprzętowe ale wtedy użycie procesora sięgało w porywach prawie 70%, w międzyczasie przeinstalowałem sterowniki i zainstalowałem panel sterowania do Catalystów i po włączeniu s powrotem na przyspieszenie sprzętowe wszystko działa ładnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2015 o 19:02, ziptofaf napisał:

W okolicach 300 zł masz R7 250X:
http://www.skapiec.pl/site/cat/14/comp/9732225
To niezła budżetowa karta graficzna, następca HD7770 (więc jej wydajność znacznie przewyższa
HD4850). Inna sprawa że >niezła< to nieco za mało na dzień dzisiejszy - nie spełniasz
na niej nawet minimalnych wymagań Wiedźmina 3, Unity, z trudem łapiesz się na Lords of
the Fallen.

Dzięki za pomoc, ale jednocześnie przepraszam za kłopot. Okazało się, że karta żyje, a winę ponosi monitor.
Poza tym wiem, że nie dałbym z tym rady tegorocznym, zeszłorocznym, a pewnie i niejednym z poprzednich lat tytułom, ale tak szczerze... nawet w to nie celuję, ogrywam obecnie ledwie parę gier rocznie, a nazbierało mi się trochę starszych tytułów w kolejce. A do Football Managera w zupełności wystarczy :)
Chociaż pewnie masz rację co do żywotności mojego kompa, ale jeszcze daje radę. Zdradzę, że mam jeszcze drugiego, dużo starszego (z komunii), w którym płyta główna i procesor mają już prawie 14 lat, a pozostałe komponenty są niewiele młodsze i jeszcze jakoś funkcjonuje. Ledwo, bo ledwo, ale jednak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.01.2015 o 15:28, ziptofaf napisał:

/.../

Mysl byla zeby zrobic upgrade pod wieska zagrac na tym minimum ale zagrac, te wymagania sa pod Wieska sadze lekko zwyzone i po premierze spokojnie na tym moim procesorze sadze ze ruszy
obawa jest o ram jak i karte graficzna
jezeli bym robil upgrade to pewnie zeby zaoszcedzic kase to gdzies 2-3 tygodnie przed premeira

Chcialem zrobic upgrade najtanszym kosztem ale widze ze sie nie da i teraz pytanie jaki koszt by wyszlo nie stawiajac budzetu wyjdzie wiecej trudno tyle bym wlozyl
Jak Bys dal rade zrobic upgrade nie patrzac na budzet
Zostawic procek bez zadnego podkrecania

jestem ciekaw jaka bedzie cena i jaka byla by roznica mojego upgrade od zlozenia nowego kompa
Tym bardziej ze mam niedaleko sklep gdzie koles jest dobrze zaopatrzony w uzywane czesci w maire dobrej cenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2015 o 09:21, karolekx23x napisał:

Mysl byla zeby zrobic upgrade pod wieska zagrac na tym minimum ale zagrac, te wymagania
sa pod Wieska sadze lekko zwyzone i po premierze spokojnie na tym moim procesorze sadze
ze ruszy


Ludzie to samo mówili o Unity. I Watch Dogs. I Dragon Age. O Lords of the Fallen też. I co? Okazało się że te wymagania minimalne nie były wcale zmyślone i do płynnej rozgrywki w której piksele nie wydłubią ci oczu potrzeba naprawdę niezłej maszyny. Ot, najnowsza generacja konsol jest dość szybka - sama ma procesory nieco szybsze od Phenoma II X4 a ich GPU odpowiada mocą HD7850-7870. Nie nastawiaj się na to że na PC-cie będziesz mieć niższe wymagania niż parametry konsol. Zwłaszcza że tam jest łatwiej o optymalizację (i to DUŻO łatwiej) - wszystkie gry multiplatformowe jakie do tej pory wyszły w zasadzie wymagają już Core i3 + chociaż GTX750Ti żeby mówić o jakości grafiki niższej/porównywalnej do konsol. A żeby cieszyć się równą/lepszą niż one - no to wypada sobie kupić Core i5 + R9 280X/GTX770. W czym zresztą nic dziwnego nie ma.

Ot, najtańszym sposobem żeby cieszyć się płynną rozgrywką w tytułach które pojawiły się na PS4/Xbox One... jest właśnie kupno którejś z tych konsol. Rozbudowa PC-ta na dzień dzisiejszy wcale nie wychodzi taniej - 700 zł za Core i5, 1000 za dobre GPU, pewnie z 300 zł na płytę główną. Dopiero za dwa lata to się zmieni i typowy mid-end będzie 2x szybszy niż konsole (a 2x wyższa wydajność PC-ta daje nam mniej więcej taką samą jakość grafiki co konsola).

Poza tym Phenom II X4 945 najzwyczajniej w świecie będzie ograniczać dowolną nową grafikę. W różnym stopniu - w przypadku R9 280X i tego procka miałem 5900 punktów w Fire Strike zamiast 7200. W przypadku niektórych gier różnice były wyraźniejsze - jeśli włączenie Mantle w BF4/Civ:Beyond Earth podbija ci liczbę klatek o połowę to znaczy tylko tyle że CPU normalnie nie wyrabia.

Dnia 12.01.2015 o 09:21, karolekx23x napisał:

Jak Bys dal rade zrobic upgrade nie patrzac na budzet
Zostawic procek bez zadnego podkrecania

To kup jakiegoś GTX-a 750Ti (biorąc pod uwage twój CPU - raczej unikałbym R9 270 - jest szybszy ale GTX750Ti lepiej działa na wolnych ale 4-rdzeniowych procesorach) do tego jakieś 4GB syfnego RAM''u (1333 MHz CL9 bo taki masz) i tyle. 700 zł całość. Nie opłaca się wsadzać nic lepszego bo CPU i tak to ograniczy (a podkręcanie tego mija się z celem).

O, jeśli chcesz to możesz też przy okazji wymienić CPU - Core i3 4150 to ok. 450 zł, do tego jakaś tania płytka typu Asus H81M-E (ok. 160-180). Nadal nie do końca spełniasz wymagania Wiedźmina 3 (wciąż za słaba grafika, tutaj się bez allegro nie obejdzie - R9 270X/R9 280 to rozsądne minimum dla najnowszych tytułów jeśli chcesz grać w FullHD... fakt że w ich przypadku Core i3 to minimum i nie ma co podchodzić z Phenomem) ale przynajmniej się do tego zbliżasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.01.2015 o 10:51, ziptofaf napisał:

>


Czyli nie bardzo jest co z moim kompem zrobic na to wyglada ze bez bawienia sie zlozyc nowego niz dokladanie i robienie upgrade ?
Troche sie zawiodlem ale coz najlepszym wyjsciem na ta chwile bedzie czekanie do maja jak Wiesiek wyjdzie i wtedy kombinowanie z uprade
I tak bym nie kupil raczej preodera bo nie chce miec niespodzianki jak gracze z unity.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To co proponujesz na obecna chwile znasz moj sprzet. Jestem fanem Wieska zagranie w nia o moj priorytet jak dla mnie jedna gra w ktora musze a reszta inne to dodatki an zabicie czasu.
Kupowanie konsoli do tego bym musial zmienic na jakis wiekszy telewizor to drugi wydatek
Cchcialem takze zauwazyc ze nie posiadam Phenom II X4 945 tylko Phenom II X4 965 zegar 3,4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2015 o 11:44, karolekx23x napisał:

Kupowanie konsoli do tego bym musial zmienic na jakis wiekszy telewizor to drugi wydatek

Hm? A to czemu? Konsolę można normalnie podłączyć pod każdy monitor, byleby miał HDMI (albo DVI i wtedy idzie przez przejściówkę) i FullHD. Jasne że najlepiej się rozwalić na kanapie przed wielkim TV z pizzą w łapie ale to akurat jest dodatek a nie konieczność ;P Jakość grafiki na PS4 na pewno będzie zresztą lepsza niż na PC-cie który z trudem spełnia minimalne wymagania, niezależnie od przekątnej ekranu.

Dnia 13.01.2015 o 11:44, karolekx23x napisał:

Chcialem takze zauwazyc ze nie posiadam Phenom II X4 945 tylko Phenom II X4 965 zegar
3,4.

W sumie żadna różnica - i tak w większości gier ma zbliżoną wydajność do Pentiumów G3220. Te kilkaset megaherców tutaj różnicy niestety nie robi, za niska wydajność pojedynczego rdzenia.

Ot, na chwilę obecną doprowadzenie PC-ta do stanu w którym uczciwie spełniasz zapowiadane wymagania minimalne Wiedźmina to koszt ok. 1450 zł - nowy R9 270 (lub używany R9 280/280X), do tego Core i3 (plus płyta pod niego) + 4-8GB niezłego RAM''u. Żeby zaś spełnić wymagania zalecane... na oko potrzebny jest procek klasy i5 4590-4670 i GeForce GTX770/R9 280X (a pewnie lepiej celować w GTX780/R9 290). To już koszta podchodzące pod 2000 zł (i to zakładając używaną kartę graficzną a nie nówkę ze sklepu).


Najprościej i najtaniej - zmieniasz samą grafikę na jakiegoś GTX-a 760. Gra na pewno RUSZY. Ciężko oceniać jakość rozgrywki przed premierą ale w najniższych detalach pograsz. Chcesz czegokolwiek więcej? No to CPU do wymiany. I w tym momencie sumarycznie cenowo na jedno ci wyjdzie czy kupisz PS4 czy zmodernizujesz sprzęt. Oczywiście z jakimikolwiek zakupami bym zaczekał i zainteresował się tym dopiero na tydzień-dwa przed premierą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takze myslaem zrobic cos takiego zakupic Radeona 7870 lub na R9 270 i podkrecic procka do ok 3,7-3,8 obecnego dac jakies chlodzenie dodatkowe dokupic ramu
Okazalo by sie ze jednak ze procek nie da rady to wtedy wymienic wiec nic bym nie tracil na obecna chwile

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym do bebechów ze starego komputera dobrać jakąś płytę główną pod socket AM3. Nie chcę OC, żadnego SLI, żadnego upgrade''u czegokolwiek w przyszłości. Komp jest dla starszej osoby, która trochę się zna na komputerach i " hobbystycznie" maltretuje photoshopo-podobne software z miliardami różnych filtrów graficznych. Sprzęt ma po prostu dobrze chodzić z aktualnymi komponentami aż padnie. Problem w tym, że niezbyt orientuję się w płytach głównych, czy to nowych czy to starych i nie wiem co miałbym wybrać.
Komponenty, które posiadam to:
Phenom II x6 1055t,
Radeon HD 6870,
RAM DDR3 HyperX 1600 cl9
oraz zasilacz BeQuiet l7 530w.
Za czym się rozglądać? Cena preferowana by była jako najniższa z możliwych bądź po prostu jedna z niższych. Stosunek wagi ceny do jakości określiłbym jako 2:1, czyli częściowa faworyzacja ceny względem wydajności (tak by jakość była, ot, wystarczająca ale nie ograniczająca). Z góry dzięki za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się