Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 18.01.2015 o 22:08, Feallan napisał:

Komp za 5000 zł i SSD tylko 120GB? :)

No cóż - procesor za 1600 zł :P Ale poważniej - a to potrzebne więcej? Trzymam na swoim C: wszystkie środowiska programistyczne, system operacyjny, Office''a, większość programów, nawet z 3 gry tam wsadziłem... i mam 53GB wolnego miejsca (i to mimo faktu iż specjalnie pozostawiłem 8GB w ogóle nieprzydzielone więc mam 106GB łącznie).
Ja wiem że jakieś GTA ma zajmować 60GB czy coś koło tego ale takich rzeczy i tak się nie trzyma na SSD-ku chyba że zapłacisz 800 zł za model 500GB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.01.2015 o 23:31, ziptofaf napisał:

nie trzyma na SSD-ku chyba że zapłacisz 800 zł za model 500GB.

No tak, ale już wersję 256gb można dorwać w miarę tanio i wtedy spokojnie nawet takie gta wrzucisz. Zresztą im więcej mb tym dysk dłużej "żyje". Chociaż jak ktoś ma przeglądarkę na hdd i tam się wszystkie śmieci zapisują to problem znika. Problem mam np. z laptopem, gdzie wchodzi mi tylko ssd, a hdd mam w obudowie na kablu, więc nie zawsze jest możliwość komfortowego podłączenia np. w podróży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.01.2015 o 20:20, ziptofaf napisał:

/.../

Odpisuję dopiero teraz, bo wczoraj zbierałem szczenę z podłogi ;) A serio to wow, trochę przegięcie, zwłaszcza z tym DDR4 (nie widzę sensu póki co inwestować w tą technikę). No i raczej chciałbym się zamknąć w 5k wraz z monitorem, bo jednak ten dodatkowy tysiąc póki co pewny nie jest (no i trochę szkoda ^^).
Jeśli chodzi o grafikę to wiadomo - raczej nie ma co brać czegoś innego niż 970.
Procesor - tu mam zagwozdkę, bo początkowo myślałem o i7-4790 ale natknąłem się też na propozycję wstawienia zamiast niego Xeona E3-1231v3 - z tego co widzę to traci się tylko na zintegrowanej grafice, a zawsze parę stówek do przodu.
RAM - wydaje mi się, że 1866 MHz będzie sensownym taktowaniem, zastanawiam się tylko, czy pchać się w 16 GB czy poprzestać na 8.
Niemniej, dzięki za wszystkie porady, mniemam, że po obronie na ich podstawie coś posklejam i podzielę się moją wizją :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2015 o 11:39, Net_com napisał:

No tak, ale już wersję 256gb można dorwać w miarę tanio i wtedy spokojnie nawet takie
gta wrzucisz. Zresztą im więcej mb tym dysk dłużej "żyje".

Samsung Pro 840 - przeżywa ponad petabajt zapisanych danych w wersji 120GB. Evo 850 też. Pro 850 jest nieśmiertelny i pewnie przetrwa 5+ petabajtów. Modele typowe mimo gwarancji na 70-100TB zazwyczaj spokojnie dożywają 300+. Więc to jest już tak naprawdę bez znaczenia - ja mam swojego Evo 840 7 miesięcy, zapisane 2.07 TB. Czyli do poziomu gwarancji (70TB) dobiję tak za 15 lat.

Akurat ten argument jest więc absolutnie bez znaczenia - w dyskach SSD może paść elektronika ale wtedy nie ma znaczenia czy kupiłeś model 500GB czy 60GB. Zaś same sektory żyją naprawdę długo i te terabajty mogą iść w setki - a czy masz tych setek trzy czy osiem jest już bez znaczenia - i tak za 4-6 lat wymienisz ten dysk na nowszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2015 o 16:34, tykus napisał:

zwłaszcza z tym DDR4 (nie widzę sensu póki co inwestować w tą technikę).

Tutaj akurat jest to niezła inwestycja - Broadwell będzie ostatnią rodziną procesorów wciąż korzystającą z DDR3. Pod koniec 2015 czeka nas przesiadka na DDR4 czy tego chcemy czy nie :P

Ale fakt - i7-5820K jest overkillem. To mimo wszystko high-end od Intela (sama platforma zresztą nazywana jest High-End PC) o poziom wyżej od Haswelli. 6 rdzeni swoje kosztuje.

Dnia 19.01.2015 o 16:34, tykus napisał:

Jeśli chodzi o grafikę to wiadomo - raczej nie ma co brać czegoś innego niż 970.

Tak naprawdę - zależy. Używane GTX''y 780 można wyrwać za 1000 zł a odstępują tej 970tce wydajnością o 5%. No i zaraz wyjdą nowe Radeony więc też może dojść do kolejnych przetasowań na rynku.

Dnia 19.01.2015 o 16:34, tykus napisał:

Procesor - tu mam zagwozdkę, bo początkowo myślałem o i7-4790 ale natknąłem się też na
propozycję wstawienia zamiast niego Xeona E3-1231v3 - z tego co widzę to traci się tylko
na zintegrowanej grafice, a zawsze parę stówek do przodu.

Ekhem. Spójrz na i7-4790K a nie 4790. Podpowiem - 4.0 GHz fabrycznego taktowania, do 4.4 w trybie turbo. E3-1231v3 ma bodajże 3.4. Różnica jest... wyraźna.

Dnia 19.01.2015 o 16:34, tykus napisał:

RAM - wydaje mi się, że 1866 MHz będzie sensownym taktowaniem, zastanawiam się tylko,
czy pchać się w 16 GB czy poprzestać na 8.

http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,8
Jest pewna różnica między 2133 a 1866, liczą się też opóźnienia. Ogólnie różnica cenowa wynosi koło 30-40 zł więc pewnie warto dopłacić.

Zaś co do ilości - RAM-u zawsze można dołożyć (fakt że po 2015 zrobi się to droższe - fabryki przestawią się na DDR4) więc wzięcie 8GB nie będzie cię bolało. Zależy od tego czy w pracy (bo gry jeszcze tyle nie używają) potrafisz dobić do takiego zużycia pamięci - wiem że Photoshop to zeżre i 50GB RAM'u jeśli dasz mu wystarczająco duży plik graficzny do załadowania ale już w przypadku programowania to rzadko kiedy widzę takie sytuacje (no chyba że uznasz że zamiast wskaźnika/referencji do wektora zawierającego 50000 obiektów jakiejś dużej klasy doskonałym pomysłem będzie jego skopiowanie 300 razy i przesłanie do jakiejś funkcji, wtedy pewnie będziesz mieć zużycie RAM'u idące w dziesiątki gigabajtów).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję porady dotyczącej upgrade''a komputera.

Stan aktualny:
Grafika: AMD Radeon HD 7750
Procek: AMD FX-4100 3.6 ghz
Płyta główna: Gigabyte 970A-DS3
Ram: Kingston KHX1600C9D3B1K2/8GX (2 kości po 4 gb)
Zasilacz: OCZ-CXS500W

Zastanawiam się nad wymianą karty na np używanego radeona r7 260 / r9 270 ale nie wiem czy procesor nie będzie jednej albo drugiej zbytnio ograniczał. Stąd bierze się pytanie nr 2: czy opłaca się owego fx-4100 podkręcać w takiej konfiguracji?

Dziękuję za uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

R7 260 = HD7790... różnica względem tego co masz nie jest tego warta. R9 270 to HD7850, tu już trochę lepiej.

Ale ogółem - twój procesor jest za słaby już nawet dla tego HD7750. Podkręcanie go w sumie niestety też niewiele da chyba że będziesz to robić do okolic 4.8 GHz - to po prostu dwumodułowy układ pochodzący z 2010 roku. Więc to zmiana CPU a potem GPU powinna być właściwą kolejnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W twoim wypadku najlepiej rozejrzeć się za nowym zestawem. Możesz zostawić dysk i napęd to trochę stów w kieszeni zostanie. Wymiana procka na coś sensownego i nowszego pociąga za sobą wymianę płyty głównej... a bez wymiany CPU jak już wspomniane wyżej nie ma zbyt sensu ruszać karty. FX 4100 były kiepskim wyborem do gier jeszcze za czasów swojej nowości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kilka lat temu z pomocą tego tematu złożyłem sobie peceta. Było to w 2009 roku. Komputer działał świetnie przez te lata, wszystko hulało bezproblemowo. Do czasu.

Mój komp:

Procek:
AMD Phenom II AM3 X3 10 /Box

Pyta główna:
AM3 Gigabyte MA770-UD3

RAM:
DDR2 4GB/1066 A-DATA

Dysk twardy:
HDD 500GB SEGATE 16c 7200.12

Grafa:
ATI Radeon HD4870 Power Color

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-S223L SATA (black)

Obudowa:
COOLER MASTER ELITE 331

Zasilacz:
CHIEFTEC ATX 500W

Nazwę karty graficznej pogrubiłem nie bez przyczyny. Najdalej przedwczoraj odmówiła współpracy. Komputer dawno po gwarancji - oddałem do serwisu. Werdykt: karta graficzna jest do wymiany.

I tutaj zwracam się do Was z prośbą o dobór modelu karty. Sprawa jest dość pilna, pecet jest mi potrzebny w zasadzie na co dzień.

Wymagania co do karty: żeby była co najmniej tak dobra jak ta, co była. Tyle. Komputer między innymi do grania. Budżet na kartę: 400 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Chce dokonać dużej modernizacji komputera i tutaj chciałbym wymienić nowe podzespoły:

Intel Core i5 4460;
Radeon R9 280x 3 GB;
Jakieś pamięci 1600 MHz myślę wystarczą mi (8 GB);
Jakaś tam płyta główna, ale myślałem o tańszej gdyż nie zamierzam podkręcać procesora.

Ogólnie to gram głównie w gry Blizzarda, lecz stary komputer już nie daje rady. Najbardziej mi zależy żeby World of Warcraft działał bardzo dobrze i aby też tak wyglądał pod względem graficznym.

Moje pytanie jest następujące, czy ten zestaw jest coś wart względem moich wymagań?
Czy może taki zestaw nie jest potrzebny by grało się komfortowo?
Chciałem dodać iż nie będę grał w Full HD, gdyż nie mam takiego monitora(1680x1050).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2015 o 17:33, script_user_name napisał:

Wymagania co do karty: żeby była co najmniej tak dobra jak ta, co była. Tyle. Komputer
między innymi do grania. Budżet na kartę: 400 zł.

W zasadzie co byś nie kupił, byłoby mocniejsze. Choc w cenie 400zł najopłacalniejszym wyborem wydaje się być 250x.
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-r7-250x-1gb-gddr5-128bit-dvi-hdmi-displayport-r7-250x-1gd5-640345/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2015 o 23:59, The_Warrior napisał:

Moje pytanie jest następujące, czy ten zestaw jest coś wart względem moich wymagań?
Czy może taki zestaw nie jest potrzebny by grało się komfortowo?
Chciałem dodać iż nie będę grał w Full HD, gdyż nie mam takiego monitora(1680x1050).

Problem z wowem jest taki, że jest zależny głównie od CPU. Wszelakie ograniczenia wynikają z tego, że wow ma swoje lata. Jednak drugiej strony ciężko jest wymyślić coś ponad i5 intela. Więc mimo wszystko zestaw jest dobrze spasowany i generalnie jak najbardziej spełni swoje zadanie. Jednak jak wpadniesz do jakiegoś Ashran, albo coś podobnego to mogą się trafić niespodziewanki. Ale pod względem sprzętowym wszystko będzie w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ludzi zorientowanych w temacie, na ile obecnie można ocenie wycenić te podzespoły :
procesor - intel core i5 - 2500k LGA 1155 3,3 GHz 6MB cache
płyta główna - MSI P67A - GD65 (B3)
pamięć RAM - KINGSTOM Hyper X 8GB DDR 3 - 1600 MHz CL9 2 x 4GB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Przydałoby się żebyś podał budżet. Bo ogółem wygląda toto bardzo w porządku - byleby pamięci to było 1600 MHz CL8 (lub CL9) a nie jakieś 1600 MHz CL11 a płyta główna na chipsecie H97 (np. MSI H97M-G43) - to drugie głównie dlatego że taka płyta obsłuży też procesory które wyjdą za kilka miesięcy (i będą ostatnią generacją Intela korzystającą z pamięci DDR3) co za jakiś czas może znacznie uprościć ewentualna rozbudowę.

Ogólnie na kompie tej klasy WoW powinien ci tak czy siak jednak śmigać w maksymalnych detalach - R9 280X + Core i5, nawet najtańszy, to potężna kombinacja. Fakt że za 60-70 zł więcej masz i5-4590 - jest o jakieś 7-10% szybszy, niby niewiele ale przekłada się to na dodatkowe 3 klatki na sekundę w momencie gdy normalnie miałbyś spadki do ok. 29-30 przy i5-4460.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chciałbym zmodernizować kompa.
Procesor - QuadCore Intel Core i5-2500, 3400 MHz (34 x 100)
Płyta główna - ASRock P67 Pro3 SE (2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR3 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Karta graficzna - NVIDIA GeForce GTX 560 Ti (1 GB)
Pamięć - GoodRAM GR1333D364L9/4G x2
Posiadam tęż oryginalnego Windowsa 7 Home Premium.
Dyski, napęd i reszta zostają stare.
Fajnie by było gdyby można w miejsce starej karty, do tej płyty władować geforce gtx 970 da się?? Jeśli nie to czekam na jakieś ciekawe propozycje. Tylko żadnych radeonów.
Koszt modernizacji nie może przekroczyć 2000zł. Chcę się przygotować na nowego Wiedźmina i pyknąć na przyzwoitych ustawieniach. Zrobimy z tym sprzętem coś sensownego??
Z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2015 o 20:48, KannX napisał:

Do tego co podałeś wystarczy dokupić GTX 970 tak jak pisałeś i będzie pięknie:

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-256bit-hdmi-dvi-i-dl-displayport-gv-n970g1-gaming-4gd-665541/

Jaki masz zasilacz? Sprzęt masz dobry, to i pewnie zasilacz masz markowy i mocny.


Wielkie dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się