Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 02.02.2015 o 22:46, nurbi napisał:

Tak, wentylator z przodu spowoduje znaczny spadek temperatury - jak kiedyś miałem GTX
560Ti temp. spadły z około 80 do max 60/70. Dopóki nie masz wiatraka powinno pomóc też
zdjęcie panelu bocznego z obudowy, ale jeśli komputer stoi na ziemi pewnie szybko się
zakurzy.


Zdejmowanie panelu bocznego w wielu wypadkach zwiększa temperaturę podzespołów, bo zaburza przepływ powietrza wewnątrz obudowy, wstrzymałbym się więc z takimi radami kompletnie w ciemno ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak otwarcie obudowy ma zaburzać przepływ powietrza jeśli zamontowany jest tylko jeden wiatrak z tyłu wyrzucający powietrze na zewnątrz? W takim wypadku może go tylko poprawić, bo przepływ jest żałosny - wręcz zerowy. Co innego kiedy mamy wiatrak z przodu zasysający powietrze albo pełny komplet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie, po otwarciu obudowy po 10min testu przy max obciążeniu karty temperatura wahała się między 71 a 72 *C. Tak więc kupię wentylator :) Jeśli ktoś zna model godny polecenia, do 50zł, który byłby dla mnie najwydajniejszy to proszę o propozycje i z góry dziękuje. Oczywiście im taniej, tym lepiej, jednak nie chciałbym kupić też badziewia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.02.2015 o 23:09, nurbi napisał:

Jak otwarcie obudowy ma zaburzać przepływ powietrza jeśli zamontowany jest tylko jeden
wiatrak z tyłu wyrzucający powietrze na zewnątrz? W takim wypadku może go tylko poprawić,
bo przepływ jest żałosny - wręcz zerowy. Co innego kiedy mamy wiatrak z przodu zasysający
powietrze albo pełny komplet.


Obudowy często mają otwory wentylacyjne z boku obudowy na wysokości procesora z podpiętą tubą, która skierowuje powietrze bezpośrednio do wentylatora na procesorze. Nie potrzebny jest wtedy dodatkowy wentylator żeby zapewnić kontrolowany obieg powietrza, bo ten z procesora w zupełności wystarcza - zasysa chłodne powietrze z zewnątrz obudowy i wdmuchuje je do środka. Po wywaleniu bocznej obudowy cały mechanizm szlag trafia - wentylator procesora zaciąga ciepłe powietrze ze swojej okolicy i wydmuchuje je prawie w to samo miejsce.
Poza tym nawet bez tego wywalenie bocznej obudowy może zaburzyć obieg powietrza. Wentylator wydmuchujący powietrze musi je skądś wziąć. Jeśli obok niego jest dziura po obudowie, to bierze je stamtąd, dzięki czemu staje się bezużytecznym generatorem hałasu przepychającym powietrze z zewnątrz na zewnątrz. Jeśli obudowa jest zamknięta, musi powietrze wyssać przez inne otwory wentylacyjne - jeśli te są sensownie umieszczone, powietrze wędruje po całej obudowie zanim wydmucha je wentylator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żeby zdjęcie boku obudowy zaburzyło obieg powietrza musi on w ogóle występować. Przeceniasz skuteczność bocznej tuby. Sprawdzałem temperatury gdy miałem tylko jeden wentylator, komputer "gejmingowy" zamknięty w takiej obudowie jest jak piekarnik. Poza tym tuba sprawdza się tylko z boxowym chłodzeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.morele.net/silentiumpc-wentylator-zephyr-120x120x25mm-cichy-13-6-dba-spc016-321476/

Powalający stosunek cena/jakość, łożysko kulkowe, podkładki silikonowe w zestawie. Jednym słowem baja. Mam dwa wentylatory Silentiuma, jeden z przodu obudowy taki jak w linku, a drugi 92mm chłodzi mi GTXa 750Ti. Oba świetne i bardzo ciche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, testowałem różne ustawienia i dużo ważniejszy od wentylatora wdmuchującego powietrze jest ten wydmuchujący, jak masz powietrze wydmuchiwane z tyłu obudowy przez wentylator na obudowie + wentylator z zasilacza, to automatycznie jest ono zasysane przez inne otwory obudowy, znajdujące się z reguły niżej i z przodu obudowy niż wentylatory. Takie zassane powietrze następnie wędruje przez całą obudowę odbierając ciepło ze wszystkich innych elementów i jest wydmuchiwane z wnętrza komputera. Zdjęcie boku obudowy może poprawić co najwyżej temperatury na elementach chłodzonych aktywnie (z wykorzystaniem wentylatorów), ale zaburza chłodzenie wszystkich innych elementów (dysków twardych, pamięci, chipsetów płyty głównej).

Zamontowanie wentylatora wdmuchującego powietrze do obudowy, podnosi jedynie ciśnienie w obudowie sprawiając, że powietrze będzie uciekało wszystkimi możliwymi szczelinami wcale nie gwarantując optymalnego odbioru ciepła z układów.

Duża różnica temperatur po otwarciu boku obudowy wynika zwykle z zasyfionych otworów wlotowych powietrza, bądź złego projektu obudowy, niepoukładanych kabelków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku ten spadek temperatury po otwarciu obudowy być może jest spowodowany tym, ze po prostu jest ona ciasna? Kurzu nie mam, bo obudowa była ciągle zamknięta, zresztą temperatury są takie same od nowości. Zalman t4 jest na prawdę niewielka, a gtx970 jetstream zajmuje sporo miejsca, dodatkowo tuż pod nią jest już zasilacz zamontowany na dole obudowy. Odległości między poszczególnymi podzespołami są tu bardzo małe, wentylator zamontowany z przodu obudowy byłby praktycznie przy samej karcie graficznej, więc może to coś ta.

Dzięki KannX za propozycje, może faktycznie nie warto przepłacać i kupie tego silentiuma, mam nadzieje, ze będą jakieś efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przy ciasnych obudowach z ograniczoną cyrkulacją powietrza tak to niestety wygląda, sporo zależy oczywiście od odpowiedniego, strategicznego rozmieszczenia wiatraków. W każdym razie im większa buda tym lepiej, dodatkowo jakość użytych Fanów też ma znaczenie, z doświadczenia wiem, że nie warto na nich zbytnio oszczędzać. Te tanie są głośne, zapewniają marny dodatkowy przepływ powietrza i do tego często dość szybko wysiadają.

Zresztą jak zsumujesz temperatury wydzielane przez swoje podzespoły w ciasnej obudowie, to możesz się czasem przerazić tym jakie warunki muszą panować wewnątrz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.02.2015 o 22:38, Wonka123 napisał:

Procesor jest na boxowym chłodzeniu i pod dużym obciążeniem w wymagających grach (typu Crysis 3) osiąga czasami 70 stopni

Tak z ciekawości... jakie napięcie wyciąga twój procek pod obciążeniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.02.2015 o 23:34, nurbi napisał:

Żeby zdjęcie boku obudowy zaburzyło obieg powietrza musi on w ogóle występować.


Obieg powietrza zawsze występuje, nawet w pasywnych układach (no chyba że układ praktycznie się nie grzeje), co najwyżej może być niewystarczający. Efekt naprawdę zależy od obudowy - jeśli jest dobrze zaprojektowana, zdjęcie obudowy przeważnie powoduje zwiększenie temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2015 o 05:03, Zgreed66 napisał:

> Procesor jest na boxowym chłodzeniu i pod dużym obciążeniem w wymagających grach
(typu Crysis 3) osiąga czasami 70 stopni
Tak z ciekawości... jakie napięcie wyciąga twój procek pod obciążeniem?


Po włączeniu czy to Watch Dogs czy Crysisa proesor działał na napięciu 1.048V.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, w najbliższym czasie zamierzam nieco "unowocześnić" swojego kompa, zastanawiam się nad tymi dwoma kartami graficznymi :
http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-960-g1-gaming-2gb-ddr5-pci-e-box-84-1054382.html?attr=246-1611

http://www.agito.pl/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-760-oc-4gb-ddr5-pci-e-box-84-870015.html?attr=246-1611,248-652637

Która z nich, Waszym zdaniem będzie lepszym wyborem?
I drugie pytanie, razem z kartą będzie współpracował procek Intel Core i7-4790 3.6 GHz, będę musiał zmienić również płytę główną, jaka według Was będzie w tej sytuacji dobrym wyborem? Na płytach nie znam się w ogóle, planuję przeznaczyć na nią ok.500 zł, można w tej cenie dostać coś przyzwoitego?

Pozdrawiam serdecznie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem kupować GTX 960, ale po premierze okazało się, że jest słaba i droga. Wiele osób spekulowało, że będzie miała wydajność na poziomie GTX 770, a tymczasem jest od niej wyraźnie wolniejsza. No i posiada tylko 2gb pamięci (mówiono o 3gb) i wypada bardzo słabo w porównaniu z kartami AMD, które w tej samej cenie mają 3gb pamięci. Ogólnie rozczarowanie. Tutaj 2 obszerne testy:

http://pclab.pl/art61530.html
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premiera_geforce_gtx_960_test_kart_graficznych_za_1000_zlotych

Jeśli chcesz faktycznie porządnie ulepszyć kompa, to w grę wchodzi GTX 970 za 1400-1500zł. Na inne karty do tego procesora szkoda kasy, ale niech się jeszcze Ziptofaf wypowie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem do czynienia z paroma obudowami i uważam, że to ty się mylisz. Wiatrak wdmuchujący powietrze jak napisałeś podnosi ciśnienie - dzięki czemu powietrze które już odebrało ciepło z układów zamiast kisić się w obudowie jest wypychane. Wiatrak wyciągający powietrze wyciąga to co jest w jego pobliżu, na pewno nie wyciągnie za wiele z powietrza wokół radiatora karty graficznej. Tymczasem wiatrak z przodu obudowy kieruje powietrze na praktycznie wszystkie podzespoły - zwyczajnie wlatuje ono do środka. Spadek temperatury jest znaczny.
Zdjęcie obudowy z boku zaproponowałem jako tymczasowe rozwiązanie, dopóki nie sprawi się kompletu wiatraków. Wzrost temperatur dysku czy mobo nie będzie znaczny o ile w ogóle jakiś wystąpi - na krótką metę nie będzie mieć żadnego wpływu na żywotność, za to podczas gry karta i procesor nie będą się gotować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Jeśli planujesz kupować tak drogi procesor to łączenie go z mid-endową kartą jest... dziwne. To GPU powinno być droższe od CPU jako że ma 10x więcej do roboty i o wiele bardziej liczy się w grach. Dla procka tej klasy to wypada podłączyć przynajmniej R9 290 a najlepiej GTX970.

Tym niemniej jeśli już wiesz że będzie ci potrzebny tak wydajny procesor a grafika ma pełnić rolę drugorzędną (czyli budujesz maszynę do Photoshopa/renderowania grafiki/programowania/konwersji a granie pełnić ma rolę dodatkową) to samemu zacząłbym od wizyty na Allegro. W okolicach 1000-1100 zł bez problemu znajdziesz używane (ale wciąż z 12-24 miesiącami gwarancji) Radeony R9 290 i GeForce GTX780.
Względem GTX-a 760/960 da ci to kosmiczny wzrost wydajności rzędu 50%:
http://pclab.pl/art60028-6.html
A jak gra wykorzystuje więcej niż 2GB VRAM''u to się dzieje takie coś:
http://pclab.pl/art60028-8.html

Nowe egzemplarze R9 290 nieco niestety przekraczają twój budżet i modele niereferencyjne są dostępne w okolicach 1290-1350 zł.
http://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-radeon-r9-290-947m-dd-4096-mb-ddr5-r9-290a-edfd-626618/

Jeśli w grę wchodzą tylko produkty nowe - Radeon R9 280X jest dostępny w okolicach 1000 zł oferując o 10-15% wyższą wydajność od GTX-a 960 i jakieś 20-25% od GTX-a 760. Niezłe są:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-r9-280x-3072mb-ddr5-384bit-gv-r928xoc-3gd-599376/

http://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-r9-280x-1000m-dd-boost-edition-3072-mb-ddr5-r9-280x-tdfd-611378/

Zaś co do płyt głównych - bez problemu i w tym segmencie cenowym to już są naprawdę dobre płyty.
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z97x-gaming-3-z97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z97x-gaming-3-641682/
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-gaming-3-intel-z97-4xddr3-1x-m2-vga-gblan-atx-z97-gaming-3-640720/
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z97x-gaming-5-z97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z97x-gaming-5-641683/

http://pclab.pl/art57950.html < tu recenzja mnóstwa różnych modeli (w tym tych które wymieniłem wyżej), możesz sobie coś dobrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2015 o 19:59, nurbi napisał:

Miałem do czynienia z paroma obudowami i uważam, że to ty się mylisz.


No widać mamy różne doświadczenia w moim wypadku w 2 przypadkach na 2 testowane zamontowanie wiatraka z przodu zamiast z tyłu podniosło temperaturę na podzespołach o ok 5 st C. Kłócić się nie będę bo nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Wielkie dzięki za obszerną odpowiedź, rozjaśniła mi ona kilka kwestii ;) Sprzęt składam przede wszystkim po to, abym przez kilka lat mógł komfortowo pograć w nowe tytuły, na w miarę wysokich ustawieniach. Widzę, że nie przemyślałem dobrze kwestii procesora i trochę się wygłupiłem, bo jednak tej klasy procek + karta pokroju GTX 970 to już byłby zbyt duży wydatek :) Mocno zainteresował mnie ten Radeon R9 280X, naprawdę zacna karta w niezłej cenie, dzięki że mnie z nią zapoznałeś, heheh Widzę, że bardzo dobrze ogarniasz temat, więc zapytam jeszcze, jaki procek byś polecił właśnie pod R9 280X, tak aby był to zgrany duet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Spokojnie wystarczy i5-4690. Ewentualnie i5-4690k (można go podkręcać jeśli łączysz go z niezłą płytą główną - choćby tymi które wymieniłem post wyżej). W obu przypadkach warto dokupić jakieś lepsze chłodzenie typu SilentiumPC Grandis XE1236 (lub chociaż SilentiumPC Fera 2 za niecałą stówkę) - Core i5 oraz Core i7 grzeją się naprawdę mocno a te 150 zł wydane na dobry wentylator sprawia że potencjalnie możesz na i5-4690K wycisnąć wydajność przewyższającą i7-4790:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/05/watch_dogs/charts/wd_cpu_r.png

Bylebyś tylko połączył to z jakimś dobrym RAM-em:
http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,8

Ot, istnieje olbrzymia różnica w wydajności PC-ta między kiepskimi kośćmi 1333 MHz a dobrymi 2133 MHz (rzędu 15-20%). A cenowo to jest 30-40 zł. Naprawdę dobre i niedrogie są np. te:
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjawsx-ddr3-2x4gb-2133mhz-cl9-f3-17000cl9d-8gbxm-478206/


PS Inna sprawa że jeśli zjeżdżasz w dół z procesorem to być może cenowo uda ci się upchnąć R9 290 zamiast 280X - 200 zł różnicy co prawda ale wydajnościowo powyżej 30% zysku w naprawdę wymagających tytułach. i5-4690 powinien sobie z nim poradzić całkiem nieźle - różnica względem i7 będzie rzędu 4-6%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się