Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../

Różnica którą zauważyłbyś byłaby dość wyraźna - mianowicie musiałbyś użyć młotka żeby wsadzić ten procesor do płyty głównej - zupełnie inne gniazdo, napięcie zasilające... tak się nie da.

A wsadzenie HD7850 mija się z celem - znowu, to jest poprzednia generacja. Ta karta ma bezpośredniego następcę w formie R9 270 (to dokładnie ten sam układ, po prostu nieco odświeżony). A zejście w dół z 280tki na 270tkę/HD7850 będzie cię kosztować dużo - o AC: Unity/Shadows of Mordor już w tym momencie możesz całkowicie zapomnieć w wyższych detalach.

Więc te zmiany to odradzam. Jeśli już koniecznie chcesz zjeżdżać w dół z ceną to się da zrobić 100 zł na płycie głównej, wywalić nagrywarkę DVD i pewnie z 20-30 zł na pamięciach RAM. No i 70 zł jeśli złożyłbyś go sobie sam a nie poprzez sklep.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Oczywiście masz rację.

Po prostu aktualnie mam ten i3 i HD 7850 i sądziłem, że być może zmiana karty graficznej wystarczy do odświeżenia sprzętu.

Dzięki za pomoc linka do zestawu już skopiowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.02.2015 o 21:21, Zebek napisał:

Po prostu aktualnie mam ten i3 i HD 7850 i sądziłem, że być może zmiana karty graficznej
wystarczy do odświeżenia sprzętu.


Hmm... osobiście to bym te części sprzedał na Allegro i dorzucił kasę do nowego PC-ta jak już. Bądź zamiast budować nową maszynę zmodernizował obecną. Bo to naprawdę nie są złe podzespoły i biorąc pod uwagę twój ogólny budżet - PC za 2500 zł (i3-4150 + R9 280) jest średnio o 20-30% szybszy od i3-3220 + HD7850 (no, poza sytuacjami w których zacznie się liczyć ilość pamięci GPU, wtedy 3GB vs 1GB daje ci tak 200% wzrost wydajności). To nie jest aż tak olbrzymia różnica i nie wiem czy warto wydawać tyle pieniędzy.

Ot, jeśli teraz masz PC z i3 + HD7850 to to może bardzo znacząco zmieniać postać rzeczy. Bo zmienić CPU + GPU + płytę główną jest dużo taniej niż budować od zera nowego PC-ta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te aktualne ceny są jakieś straszne... Zestaw który upatrzyłem sobie jeszcze miesiąc temu za 4780 teraz podchodzi pod 5000. Pytanie czy czekać jak ten głupek aż będą lepsze czasy... Zwłaszcza że chciałbym mieć komputer najpóźniej w marcu.
http://www.morele.net/inventory/info/BgE7uU/ jakieś propozycje zmian? Budżet nie może przekroczyć 5k ani o złotówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2015 o 11:57, tykus napisał:

http://www.morele.net/inventory/info/BgE7uU/ jakieś propozycje zmian? Budżet nie może
przekroczyć 5k ani o złotówkę.


W sumie kilka rzeczy bym zmienił:
http://www.morele.net/inventory/info/QlkzNH/
Ogółem znacznie lepsza płyta główna (umożliwia podkręcanie, wykorzystanie lepszych pamięci RAM, zapewnia możliwość rozbudowy o procesory z rodziny Broadwell, lepszej jakości zintegrowany układ audio, nawet złącze M.2 i SATA Express się znalazły, recenzja tutaj: http://pclab.pl/art57950-17.html) i pamięci RAM (w praktyce względem modelu na B85 który maksymalnie jest w stanie wykorzystać kości taktowane 1600 MHz da ci to 5-6% wzrost wydajności PC-ta jako takiego: http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,8), CPU standardowo równie wydajny (HT w Xeonie jest niezłe ale on sam jest nieco niżej taktowany, poza tym i5-4690K daje się podkręcać wyprzedzając go wtedy o 20-30%). Poza tym nieco większy monitor i GoodRAM C40 zamiast Cruciala - wydajnościowo te modele są identyczne a ten pierwszy jest nieco tańszy. Poza tym znacząco lepszy zasilacz - Corsair CX to dużo wytrzymalsza i sprawniejsza (gwarantowane 83% sprawności, ten Cooler Master nie ma nawet podstawowego certyfikatu 80+) konstrukcja niż CoolerMaster.

Czy warto czekać - ciężko ocenić. Sklepy komputerowe chętnie podbijają cenę w górę gdy rośnie kurs dolara (nawet jeśli towar mają na magazynie od 3 miesięcy) ale potem niechętnie z niego schodzą nawet jeśli ten pójdzie w dół. Więc jeśli chcesz PC-ta kupić w terminie do 20-30 dni to równie dobrze możesz zrobić to właśnie teraz, na obniżki w tak krótkim czasie nie ma co liczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2014 o 02:27, ziptofaf napisał:

> U mnie jest podobnie:

To tylko wchodzisz do UEFI i do http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/opson/Plyty_Z97/Gigabyte_Z97X-Gaming5/uefi/8.jpg
Dać X.M.P na enabled, zapisać zmiany i tyle.

Potem tylko się upewnij że jest okej - CPU-Z i zakładka Memory. Powinieneś mieć tam DRAM
Frequency w okolicach 1066 MHz. Z góry uprzedzam - nie mam tej płyty głównej więc jeśli
nie możesz znaleźć jakiejś opcji to pytanie mnie gdzie to jest pozostanie bez odpowiedzi.
Chyba że zadowalającą odpowiedzią jest "sprawdź w instrukcji do płyty głównej".


Sorry, że wyciągam tak stary post, ale nie wykonałem jeszcze Twoich zaleceń odnośnie pamięci RAM. Pisałeś, że po zmianie, DRAM Frequency powinien być w granicach 1066 Mhz, a u mnie, bez zmiany jest 666,5 Mhz.
Ja nie tylko nie wiem, jak wejść do BIOSu, ale jak z niego później wyjść? Wystarczy restart PC?
Przy okazji, jak ustawić turbo na procesorze? Też trzeba wejść w jakąś zakładkę w BIOSie?
Jak juz mam tam wchodzić na własną rękę, to zrobiłbym dwie rzeczy za jednym zamachem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2015 o 13:05, lis_23 napisał:

Sorry, że wyciągam tak stary post, ale nie wykonałem jeszcze Twoich zaleceń odnośnie
pamięci RAM. Pisałeś, że po zmianie, DRAM Frequency powinien być w granicach 1066 Mhz,
a u mnie, bez zmiany jest 666,5 Mhz.

To znaczy że masz wyłączone XMP (dobre jakościowo kości same wiedzą jakie powinny mieć taktowania, napięcia itd i XMP im to ustawia). A jeśli twoje pamięci tego nie wspierają to wtedy musisz ustawiać to ręcznie - wtedy radzę zahaczyć stronę producenta kości i spisać sobie parametry twoich kości - taktowanie, każdy z timingów i napięcie zasilające.

Tu masz filmik jak się włącza XMP:
https://www.youtube.com/watch?v=hE76PEpSp1I
W skrócie:
BIOS -> Performance -> Memory -> Extreme Memory Profile(X.M.P)-> zmieniasz na Profile1 -> Save & Exit.

Badź BIOS -> Frequency -> Extreme Memory Profile(X.M.P)->reszta bez zmian.

Dnia 10.02.2015 o 13:05, lis_23 napisał:

Ja nie tylko nie wiem, jak wejść do BIOSu, ale jak z niego później wyjść? Wystarczy restart
PC?

W instrukcji do płyty głównej masz... Zapewne wciskasz DEL od razu po uruchomieniu kompa. A jak wyłączyć? Cóż, myszką klikasz na Save and Exit.

Dnia 10.02.2015 o 13:05, lis_23 napisał:

Przy okazji, jak ustawić turbo na procesorze? Też trzeba wejść w jakąś zakładkę w BIOSie?

Samo się ustawia domyślnie, możesz to co najwyżej wyłączyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2015 o 13:52, lis_23 napisał:

to nie wystarczy?


A co ja powiedziałem? Żebyś włączył XMP. I to samo mówię teraz.

Zaś co do twojego pytania co do kwadratów - wciśnij F2 (pewnie dwukrotnie choć może raz wystarczy). Pojawi ci się tryb klasyczny (taki jak widziałeś na filmiku i obrazkach ode mnie) a nie kwadraty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2015 o 14:06, ziptofaf napisał:


A co ja powiedziałem? Żebyś włączył XMP. I to samo mówię teraz.

Zaś co do twojego pytania co do kwadratów - wciśnij F2 (pewnie dwukrotnie choć może raz
wystarczy). Pojawi ci się tryb klasyczny (taki jak widziałeś na filmiku i obrazkach ode
mnie) a nie kwadraty.


Przepraszam, że tak Ci zawracam głowę, ale czy mam dać tylko Dać X.M.P na enabled i zapisać zmiany, czy dać BIOS -> Performance -> Memory -> Extreme Memory Profile(X.M.P)-> zmieniasz na Profile1 -> Save & Exit, czy może oba na raz?
Sorry, ale jestem zielony w tej dziedzinie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2015 o 14:14, lis_23 napisał:

Przepraszam, że tak Ci zawracam głowę, ale czy mam dać tylko Dać X.M.P na enabled i zapisać
zmiany, czy dać BIOS -> Performance -> Memory -> Extreme Memory Profile(X.M.P)->
zmieniasz na Profile1 -> Save & Exit, czy może oba na raz?
Sorry, ale jestem zielony w tej dziedzinie ...


Hmmm... dobre pytanie! Ja bym wybrał opcję numer 2 - to z BIOS -> Performance -> Memory. Na moje oko obie robią to samo :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! W ciągu tygodnia powinienem zamówić, jak przyjdzie wypłata. Do zestawu nie mam zastrzeżeń. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2015 o 14:26, ziptofaf napisał:


Hmmm... dobre pytanie! Ja bym wybrał opcję numer 2 - to z BIOS -> Performance ->
Memory. Na moje oko obie robią to samo :P


Teraz jest ok?:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za szybko mi wysłało, fotka:
widok klasyczny wyglądał zupełnie inaczej, niż na Twojej fotce i musiałem się trochę natrudzić ;) dałem profile1.

20150210155456

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2015 o 15:55, lis_23 napisał:

Za szybko mi wysłało, fotka:
widok klasyczny wyglądał zupełnie inaczej, niż na Twojej fotce i musiałem się trochę
natrudzić ;) dałem profile1.


Jest dobrze chociaż widać że Kingston jednak odstaje nieco od high-endu - CL11 to nic aż tak ciekawego... tym niemniej względem tego co miałeś wcześniej (1333 MHz CL9) właśnie zyskałeś bonusowo z 10-15% klatek na sekundę w grach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.02.2015 o 16:00, ziptofaf napisał:


Jest dobrze chociaż widać że Kingston jednak odstaje nieco od high-endu - CL11 to nic
aż tak ciekawego... tym niemniej względem tego co miałeś wcześniej (1333 MHz CL9) właśnie
zyskałeś bonusowo z 10-15% klatek na sekundę w grach.


Ja tam się nie znam, taką pamięć polecono mi tu na forum, choć różni się ona trochę, a konkretnie tym dopiskiem Hyperx.
A do czego jest, np. profil2? Do kolejnych, dokupionych kości pamięci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2015 o 16:17, lis_23 napisał:

Ja tam się nie znam, taką pamięć polecono mi tu na forum, choć różni się ona trochę,
a konkretnie tym dopiskiem Hyperx.

Kingston = HyperX. Po prostu zmieniali nazwę marki żeby była bardziej rozpoznawalna wśród graczy czy coś takiego. Ot, po prostu niektóre kości są nieco szybsze, choćby G.Skill Trident.

Dnia 10.02.2015 o 16:17, lis_23 napisał:

A do czego jest, np. profil2? Do kolejnych, dokupionych kości pamięci?

Nie. Profil XMP to niestandardowe ustawienia kości, szybsze niż zwykle. Możesz mieć profil który mówi:
2133 MHz, CL10-11-10-29, 1.65V. I to będzie profil1.
Ale może być też np. 1866 MHz, CL9-10-9-28.
Ot, inne niestandardowe ustawienia.

Jak zerkniesz do CPU-Z to w zakładce SPD często jest więcej niż jeden profil mający XMP w nazwie. I to właśnie o nie chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czolem, pisze z nastepujacym pytaniem. Czy w laptopach ASUSa, konkretnie serii N55, jest mozliwosc wymiany karty graficznej? I czy to ma w ogole sens?

Lapka kupilem 3,5 roku temu robiac interes zycia, ma i7-2630QM, 4GB RAM (kurde, tu nie jestem pewny czy przypadkiem nie ma 8), GeForce 555M, bluray, fajna matryce - calosc wtedy 2600zl. Generalnie wszystko jest super, tylko grafika nie wyrabia. Pociagnie wiekszosc nowych gier, ale na najnizszych detalach i malych FPSach. Poza tym sie grzeje nieco, ale podejrzewam ze sensowna podkladka + solidne wyczyszczenie go rozwiaze problem.

No i wlasnie, da sie ja wymienic na cos fajniejszego czy raczej musze pomyslec o nowym lapku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.02.2015 o 09:59, Piotrek-14 napisał:

No i wlasnie, da sie ja wymienic na cos fajniejszego czy raczej musze pomyslec o nowym
lapku?


Nie da się. Laptop to laptop - dołożysz RAM''u, czasem uda się też zmienić procesor (podkreślę - czasem, te elementy są dobierane dość starannie i wsadzenie bardziej grzejącego się nowszego modelu może powodować przegrzewanie się) i tyle. GPU nie zmienisz - zazwyczaj jest wlutowane w płytę główną a jeśli nawet nie to są to modele o niestandardowych rozmiarach i musiałbyś znaleźć kogoś z laptopem z tej samej serii co twój, za to z lepszym GPU w środku. Gra niewarta świeczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się