Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Cześć!
Chcę kupić laptopa/notebook''a w cenie do 1000 zł. Chcę aby był nowy i aby dobrze pracowało mi się na nim z programami, np. Corel, oraz Office.
Wiem, że powinien on mieć na pewno wielordzeniowy procesor(dwa) no i dużo pamięci. Co do dysku to nie musi być duży, fajnie jakby znalazła się okazja z dyskiem SSD.
Co do budżetu wiem, że nie jest ogromny, ale myślę, że do pracy jak i nauki taki mi wystarczy.
Nie chcę zbytnio notebook''a bo wiem, że uciążliwie się na nich pracuje. Także fajnie byłoby jakby ktoś coś znalazł fajnego w przestępnej cenie.
Zatem mógłby ktoś pomóc?
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc powiem tak - wymagania niemożliwe do spełnienia. Notebook w okolicach 1000 zł z realnej wielkości ekranem (a nie malutki netbook) będzie mieć w tej cenie parametry tak dobre że:
- standardowo będzie tam Linux - system operacyjny Windows kosztowałby zbyt dużo
- nawiasem mówiąc - instalacja tam Windowsa byłaby bardzo ale to bardzo złym pomysłem
- powodem powyższego jest wydajność. Komputer jaki kupisz w tej cenie... cóż, jak będziesz chcieć włączyć sobie głupiego Worda to zaczekasz 40-60 sekund. Czas uruchomienia się systemu? A z 3 minuty (no, nieco mniej jeśli będzie tam jakiś OpenSuse/Ubuntu).
- Nawet przeglądarka będzie ci ciąć - wszystko powyżej 480p na YouTube to będzie już zbyt duże obciążenie.
- A o Corelu (który wśród wymagań minimalnych ma Core 2 Duo/Atlona 64, 2GB RAM) w ogóle możesz tylko pomarzyć. Ta aplikacja do dobrego działania wymaga czegoś całkiem przyzwoitego.

Bo ogółem w twoim budżecie dostaniesz pewnie coś z tej klasy CPU:
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+E-350

Wydajność? Porównywalna z układami desktopowymi z 2006 roku.
Podsumowując:
- Albo PC (w tej cenie już da się zbudować działającą maszynę która się do czegoś nadaje), mini-PC też się da (taki w obudowie którą wsadzisz spokojnie do plecaka).
- Albo proponuję zwiedzić Allegro i poszukać używanego sprzętu, może wtedy coś upolujesz.
- Albo znajdź jeszcze 400-500 zł. Wtedy można dopiero uczciwie polecić coś nowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spoiler

> /.../

Dnia 14.02.2015 o 16:47, ziptofaf napisał:


A więc powiem tak - wymagania niemożliwe do spełnienia. Notebook w okolicach 1000 zł
z realnej wielkości ekranem (a nie malutki netbook) będzie mieć w tej cenie parametry
tak dobre że:
- standardowo będzie tam Linux - system operacyjny Windows kosztowałby zbyt dużo
- nawiasem mówiąc - instalacja tam Windowsa byłaby bardzo ale to bardzo złym pomysłem
- powodem powyższego jest wydajność. Komputer jaki kupisz w tej cenie... cóż, jak będziesz
chcieć włączyć sobie głupiego Worda to zaczekasz 40-60 sekund. Czas uruchomienia się
systemu? A z 3 minuty (no, nieco mniej jeśli będzie tam jakiś OpenSuse/Ubuntu).
- Nawet przeglądarka będzie ci ciąć - wszystko powyżej 480p na YouTube to będzie już
zbyt duże obciążenie.
- A o Corelu (który wśród wymagań minimalnych ma Core 2 Duo/Atlona 64, 2GB RAM) w ogóle
możesz tylko pomarzyć. Ta aplikacja do dobrego działania wymaga czegoś całkiem przyzwoitego.


Bo ogółem w twoim budżecie dostaniesz pewnie coś z tej klasy CPU:
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+E-350

Wydajność? Porównywalna z układami desktopowymi z 2006 roku.
Podsumowując:
- Albo PC (w tej cenie już da się zbudować działającą maszynę która się do czegoś nadaje),
mini-PC też się da (taki w obudowie którą wsadzisz spokojnie do plecaka).
- Albo proponuję zwiedzić Allegro i poszukać używanego sprzętu, może wtedy coś upolujesz.

- Albo znajdź jeszcze 400-500 zł. Wtedy można dopiero uczciwie polecić coś nowego.


rozumiem. oczywiście budżet może ciut wzrosnąć, co zależy o zaproponowanego laptopa.
Co do wymagań oczywiście masz rację, ale teraz jest mnóstwo ofert laptopów, choćby na allegro. Teraz jest początek roku, gdzie są różnego rodzaju wyprzedaże, więc myślę, że na pewno da się znaleźć coś w tym budżecie cenowym.
Co do mojego użytkowania (przyszłego) Corel, owszem jest wymagający, aczkolwiek jak się potrafi umiejętnie korzystać, to praca nie będzie, aż tak uciążliwa. Każdy wie, że wymagania sprzętowe programów graficznych są zawyżone, ale i to zależy jak bardzo zaawansowanie korzystamy z niego.
Myślę, że nico powyżej tego tysiąca da radę coś upolować. Także proszę, o jakiś pomysł. Wiadomo, że laptop to nie PC, którego da się złożyć lecz trzeba kupić tzw "składaka". Nie mam dużych oczekiwań względem owego sprzętu, ale choćby konfiguracje, które są na allego mogą być, ważne aby propozycja była dla mnie uzasadniona dlaczego ten jest dobry niż inny.
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

oke, dzięki. Wezmę, go pod uwagę. Aczkolwiek dodam, że to już wyższa półka.

Chciałbym chyba coś poniżej tego, co wyżej jest zaproponowane.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zmieniłem założenia do kupienia nowego PC

i częściowo korzystam z zaproponowanego zestawu

http://www.morele.net/inventory/info/kOGMCN/

Zamówiłem
Procesor (Intel Core i5-4590 3.3GHz LGA1150 BOX),
grafike (Sapphire Radeon R9 280 Dual X-Boost
płytę (MSI H97M-G43 H97 SATA3 M.2 USB 3.0 1150 mATX)


Zrezygnowałem z napedu dvd i hdd, będę celował w:
dysk ssd 128 Giga pod windows
dysk ssd 256 Giga pod gry

1
Czy zasilacz Corsair VX450W pociągnie powyższy zestaw? Czy powinienm celować w inny?
Jeśli tak to jaki?

2
Przeczytałem opis płyty głównej i taktowanie RAMU jest do 1066/1333/1600 MHz. w zaproponowanym zestawie RAM to Pamięć HyperX Savage 2x4GB 1866MHz DDR3 CL9 (HX318C9SRK2/8).
Nie znam się na RAMie , ale żadnego problemu nie będzie?

3
Proszę o popozycję 2 dysków ssd 128G (windows) i 256G (gry)

4
Ciągle szukam najmniejszej obudowy :(

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siema Wale(w)tynkowe :)

Słuchajcie, czy nowego laptopa warto od razu podłączać pod podkładkę chłodzącą, czy lepiej na początku po prostu postawić go na czystym biurku? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2015 o 19:18, Zebek napisał:

Czy zasilacz Corsair VX450W pociągnie powyższy zestaw? Czy powinienem celować w inny?

VX? Takiego nie ma. Jeśli masz na myśli VS - to najsłabsza seria Corsaira a model 450W ma coś koło 380W realnej mocy. CX nieco lepiej ale nadal niepowalająco. Radziłbym dopłacić do modelu 500-550W z rodziny CX.

Dnia 14.02.2015 o 19:18, Zebek napisał:

Przeczytałem opis płyty głównej i taktowanie RAMU jest do 1066/1333/1600 MHz. w zaproponowanym
zestawie RAM to Pamięć HyperX Savage 2x4GB 1866MHz DDR3 CL9 (HX318C9SRK2/8).
Nie znam się na RAMie , ale żadnego problemu nie będzie?

Problemu nie będzie, po prostu będzie pracować z taktowaniami 1600 MHz.

Dnia 14.02.2015 o 19:18, Zebek napisał:

3
Proszę o popozycję 2 dysków ssd 128G (windows) i 256G (gry)

GoodRAM C40 jest tani i polski (w sam raz na wersję 240-250GB dla gier), poza tym:
Samsung Evo 850 - droższy niż inne, za to ma dłuższą gwarancję, nieco wydajniejszy i w zasadzie niezniszczalny. Niezły jest też Crucial MX100. GoodRAM C100 też jest fajny. W sumie którykolwiek z tych modeli powinien być niezły pod system (są droższe od C40 ale wydajniejsze).

Dnia 14.02.2015 o 19:18, Zebek napisał:

Ciągle szukam najmniejszej obudowy :(

Zalman ZM-T3 może? Mini-ITX ci się nie zmieści więc zostaje tylko standard MicroATX.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2015 o 19:55, ziptofaf napisał:

> Czy zasilacz Corsair VX450W pociągnie powyższy zestaw? Czy powinienem celować w
inny?
VX? Takiego nie ma. Jeśli masz na myśli VS - to najsłabsza seria Corsaira a model 450W
ma coś koło 380W realnej mocy. CX nieco lepiej ale nadal niepowalająco. Radziłbym dopłacić
do modelu 500-550W z rodziny CX.


Co prawda nie ma go na morele.net i nie wiem czy jest jeszcze dostepny gdzies w sprzedazy, ale seria VX jak najbardziej istnieje, pierwsze modele wyszly w 2007 roku, sam mialem kiedys VX550.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupowal z was ktos moze kiedys na morele.net gotowy komputer? Np: http://www.morele.net/komputer-morele-harcot-g2500-553072/ lub http://www.morele.net/komputer-morele-harcot-g3300-546703/
Byliscie zadowoleni? Bo ja sie przymierzam wlasnie, bo sam raczej nie dam rady sobie kompa zlozyc. Jestem w tym temacie za ciemny a interesuje mnie jakis sprzet do 3 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.02.2015 o 16:05, Ziggy napisał:

Kupowal z was ktos moze kiedys na morele.net gotowy komputer? Np: http://www.morele.net/komputer-morele-harcot-g2500-553072/
lub http://www.morele.net/komputer-morele-harcot-g3300-546703/
Byliscie zadowoleni? Bo ja sie przymierzam wlasnie, bo sam raczej nie dam rady sobie
kompa zlozyc. Jestem w tym temacie za ciemny a interesuje mnie jakis sprzet do 3 tys.

Skopiuję swój obecny post sprzed kilku dni, akurat ktoś pytał o maszynę w podobnym segmencie cenowym:
"
http://www.morele.net/inventory/info/kOGMCN/

Core i5 4590 + R9 280 to wydajna konfiguracja która potrafi sobie poradzić z najnowszymi grami (recenzja jego konkurencji tutaj: http://pclab.pl/art61530-15.html, możesz zobaczyć jakie gry będą ci na tym śmigać), nawet niesławne Unity powinno działać dość płynnie o ile nie przesadzisz z detalami. Poza tym dobre pamięci RAM, sensowna płyta główna (umożliwi wymianę na procesory które wyjdą w 2015 roku co może ułatwić ewentualny upgrade w przyszłości), ma też niezgorszy układ audio.
Do tego 120GB dysk SSD (z którego raczej bym nie rezygnował - naprawdę ta dopłata jest tego warta: http://pclab.pl/art53297-4.html) + 1TB HDD.
"

I tak, w zestawie jest usługa montażu, dostajesz gotowego PC-ta, tylko Windowsa musisz mu zainstalować. Ogółem jest to szybsza maszyna niż te gotowce - nieco wydajniejszy CPU, pojawił się SSD. Będzie łatwiej też o modernizację - płyta na chipsecie H97 umożliwi rozbudowę o procesory które wyjdą za kilka miesięcy, możliwości B85 kończą się na obecnym i7-4790 i nic nowszego już nie upchniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2015 o 21:42, Deluldor napisał:

Witam,
Zastanawiam się nad zakupem komputera i "stworzyłem" taki zestaw http://www.morele.net/inventory/info/7mCImw/
jako że nie znam się na tym za bardzo wole zasięgnąć rady :P zastanawiam się też czy
lepiej by nie było wziąć radeon r7 260x zamiast 750 ti.



To zacznijmy od pytania nr 1 - do czego ten PC ma być? Bo na razie to nie jest komputer do grania - GTX750Ti to fajna karta ale spokojnie wystarcza do niego i3. Skoro bierzesz i5 to znaczy że zamiast stawiać na jakość grafiki bardziej interesuje cię wydajność CPU czyli celem ma być... no właśnie, co? RAM dość wolny, SSD nie ma więc do pracy w Photoshopie to kiepski zestaw. Ogółem więc taki PC do niczego którego jedyną siłą jest Core i5 ale wszystko pozostałe jest gorsze (i to znacząco). A w grach sam CPU ci klatek na sekundę nie doda. Zasadniczo i5-4460 to wsadzałbym dopiero gdy masz już kartę graficzną za powyżej 800 zł, sytuacja w której to CPU jest droższy jest kuriozalna. Bo choćbyś upchnął nawet Core i7 5960X za 3000 zł to jego połączenie z GTX-em 750Ti za 500 zł jest znacznie wolniejsze w grach niż dajmy na to R9 290 za 1200 zł + Core i3 za 500.

Biorąc pod uwagę twój budżet to dałoby się zbudować coś znacznie lepszego (zakładając że to ma być PC do grania), np:
http://www.morele.net/inventory/info/BUWWfX/

Core i5 został zastąpiony przez i3, za to GTX750Ti zamienił się z R9 280. Ten procesor prawdopodobnie nie zdoła ujarzmić 100% mocy R9 280tki ale nadal będzie zestawem DUŻO wydajniejszym:
http://pclab.pl/art57916-4.html
http://pclab.pl/art60405-9.html
Ot, średni zysk wydajności GPU powinien sięgać 50-60%. Miejscami więcej. Zaś i3 4150 powinien temu GPU wystarczyć dla uzyskania ~90% swoich realnych możliwości.

Poza tym pojawił się lepszy RAM (który pozostanie częściowo niewykorzystany ale nawet wtedy powinien dać ci z 5-6% więcej wydajności niż 1600 MHz CL10 które są crapem), znacznie lepszy zasilacz (trochę na wyrost ale uznałem że na tym nie ma co oszczędzać). Płyta główna w zasadzie identyczna z tą którą wziąłeś, za to nieco tańsza (wolałbym tam wsadzić coś na H97 ale takie kosztują nie mniej niż 300 zł, gdybyś był w stanie wygospodarować dodatkową stówkę to zdecydowanie zalecałbym zmianę na MSI H97M-G43 - znacznie uprościsz sobie ewentualną rozbudowę w przyszłości, dostaniesz lepszy układ audio, więcej szybkich złącz SATA itd). Dorzuciłem też dodatkowe 500GB - różnica cenowa rzędu 30 zł a 1TB prezentuje się dużo lepiej niż 500GB ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to dzieki za rade. Ta maszyna ma byc tylko do grania i nic wiecej. Dobrze ze bedzie sie ja dalo potem upgradeowac. O to mi chodzilo. Zastanawiam sie jakiego Windowsa do tego wziazsc. W sumie nie testowalem nic oprocz 7 ostatnimi czasy wiec nie mam pojecia czy jest sens brac cos innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy są aktualnie do kupienia jakieś dobre monitory LED o rozdzielczości 1680x1050. Taką rozdzielczość bym właśnie chciał, bo między 1680 a FHD jest niewielka różnica, a jest kilka/kilkanaście fps więcej podczas grania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2015 o 13:46, KannX napisał:

Mam pytanie. Czy są aktualnie do kupienia jakieś dobre monitory LED o rozdzielczości
1680x1050. Taką rozdzielczość bym właśnie chciał, bo między 1680 a FHD jest niewielka
różnica, a jest kilka/kilkanaście fps więcej podczas grania.

Jeśli będziesz miał monitor Ful HD, to zwykle będziesz mógł ustawić sobie taką rozdzielczość, jaka chcesz. Ja mam od lat iiyamę ProLite E2607WS i rozdzielczość 1920x1200 i po ustawieniu sobie rozdzielczości 1680x1050 nie widzę większej różnicy w jakości obrazu.
Ponadto mogę sobie ustawić inne rozdzielczości - 1440x900, 1280x800, czy nawet 800x600 (pośrednie też, ale te są wyodrębnione). Stąd sądzę, że lepiej byś zrobił kupując monitor 1920x1080 i ewentualnie do gier zmniejszał rozdzielczość. Na pewno znajdziesz wielu doradców, którzy zakwestionują to, co napisałem, ale ja piszę z doświadczenia. Teoretycznie mój monitor (1920x1200) też musi przeskalować obraz, chociażby telewizyjny, zarówno analogowy (bo mam takie) jak i cyfrowy ( też mam takie) i daje sobie doskonale radę. Najlepiej w sklepie poproś o zademonstrowanie różnych rozdzielczości i będziesz miał wtedy własny pogląd na to, jak dany monitor działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może, czy problem alokacji pamięci w nowych chipach nvidii dotyczy też kart mobilnych tzn. w laptopach? Mam zamiar wziąć sobie asusa g751 z GTX980M na raty, ale boję się trochę, że mogą wyniknąć jakieś problemy z grafiką.
Drugie pytanie. Czy jest jakaś alternatywa wydajnościowo jakościowa oraz cenowa dla tej serii lapków?
Dla tych, którzy mnie nie kojarzą od tej strony, od razu zaznaczam, że gram głównie przebywając w delegacjach zagranicznych, dlatego nie interesuje mnie, co ktoś sądzi o lapkach do grania, tylko konkrety na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2015 o 15:55, KrzysztofMarek napisał:

Najlepiej
w sklepie poproś o zademonstrowanie różnych rozdzielczości i będziesz miał wtedy własny
pogląd na to, jak dany monitor działa.


O, i tak zrobię :) Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2015 o 18:01, KannX napisał:

O, i tak zrobię :) Dzięki.


Przy testach weź tylko poprawkę na wyświetlane treści. Dla LCD praca na nienatywnej rozdzielczości zawsze powoduje pogorszenie jakości obrazu (wyjątkiem są sytuacje gdy natywna rozdzielczość jest wielokrotnością aktualnie ustawionej rozdzielczości, np 960x540 dla monitora o rozdzielczości 1920×1080 ale to sytuacje marginalne). To jak bardzo te zniekształcenia będą widoczne zależy od tego co jest na ekranie - przy zdjęciach czy filmach jest to mało widoczne, ale takie ustawienia mogą zmasakrować obraz z ostrymi krawędziami, chyba najbardziej jest widoczne przy wyświetlaniu tekstu czy tabelek, ale interfejsy też potrafią ucierpieć.
Ważne jest też z jakiej rozdzielczości skalujemy do jakiej. Przykładowo 1920 to 1.5*1280. Czyli na każde 2 piksele obrazu 1280 przypada 3 piksele obrazu 1920, czyli o 1 więcej. Przy takim skalowaniu dzielimy obraz na pary pikseli, obliczmy ich średnią i wynik wstawiamy w środek jako środkowy piksel - w takim układzie tylko 1/3 pikseli jest zniekształcona przy skalowaniu, 2/3 obrazu pozostaje bez zmian. W przypadku gdy nie ma żadnego prostego podzielnika każdy piksel jest zniekształcony, a obraz w rezultacie rozmyty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się