Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dzięki wielkie :)
Odświeżona wersja podzespołów:
Procesor Intel i5-​4460 (myślę jeszcze nad SilentiumPC Fera 2, muszę się dowiedzieć, czy sklep oferuje tego procka bez boxowego wiatraka, szkoda przepłacać)
Pamięć G.SKILL 8GB 2133MHz RipjawsX CL9
Płyta główna MSI Z97 PC MATE
Dysk twardy GoodRam 120GB C100
Obudowa Zalman Z3 PLUS
Zasilacz Antec True Power Classic GOLD 550W (masz rację z tym modularnym okablowaniem)

Nasunęło mi się teraz parę kolejnych pytań:
Jak wygląda sprawa z przednimi portami USB w obudowie? Czy są one podłączane do złącz, które są w każdej płycie głównej, czy trzeba szukać odpowiedniej, która będzie je wspierać?
Wybrana przeze mnie obudowa posiada 4 wbudowane wiatraki zasilane wtyczkami 3-pin. Czy płyta główna będzie miała odpowiednią ilość złącz, żeby zapewnić im zasilanie?
Tak ogólnie, czy moja płyta jest wystarczająco dobra jak na ten zestaw, czy może warto dołożyć te kilkadziesiąt złotych i zainwestować w lepszą? Na przykład taką:
http://pclab.pl/art57950-50.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.04.2015 o 16:59, Kubelo napisał:

Nasunęło mi się teraz parę kolejnych pytań:

Dnia 02.04.2015 o 16:59, Kubelo napisał:

Jak wygląda sprawa z przednimi portami USB w obudowie? Czy są one podłączane do złącz,
które są w każdej płycie głównej, czy trzeba szukać odpowiedniej, która będzie je wspierać?

Są w każdej ale nie do końca - niektóre modele nie mają np. USB 3.0 a tylko 2.0, wtedy nie podłączysz jednego ze złącz. Z tego co widzę Z97 PC Mate ma 1x USB 3.0 i 2x USB 2.0 w środku więc obejdzie się bez problemów i możesz podłączyć wszystkie złącza.

Dnia 02.04.2015 o 16:59, Kubelo napisał:

Wybrana przeze mnie obudowa posiada 4 wbudowane wiatraki zasilane wtyczkami 3-pin. Czy
płyta główna będzie miała odpowiednią ilość złącz, żeby zapewnić im zasilanie?

Widzę 3 gniazda na wentylatory na tej płycie. Podejrzewam że te 4 wbudowane wiatraki zaś są podzielone kablami po 2 więc znowu powinno się obejść bez większych problemów. Przysiągłbym też że Zalman Z1 (więc pewnie też Z3) zamiast gniazd 3-pinowych ma zwykły molex który po prostu idzie z zasilacza.

Dnia 02.04.2015 o 16:59, Kubelo napisał:

Tak ogólnie, czy moja płyta jest wystarczająco dobra jak na ten zestaw, czy może warto
dołożyć te kilkadziesiąt złotych i zainwestować w lepszą? Na przykład taką:
http://pclab.pl/art57950-50.html

Zacznij od realnej oceny swoich wymagań - bierzesz sprzęt którego nie będziesz podkręcać więc sekcja zasilania nie musi być potężna. 6 gniazd na dyski twarde ci zapewne starcza, raczej nie stać cię na SSD pod złącze M.2 albo SATA Express więc ich obecność na płycie głównej nie jest niezbędna. Jakość zintegrowanej karty dźwiękowej - czy ma dla ciebie znaczenie? Jeśli masz dobre jakościowo słuchawki które wymagają wzmacniacza to fakt, one będą brzmiały na tańszej płycie paskudnie. Inna sprawa że jeśli coś takiego masz to pewnie nie byłoby problemu z wydaniem kiedyśtam 100-250 zł na dedykowaną kartę dźwiękową która będzie porównywalna do układów w płytach za 500+ zł. Dwóch kart graficznych raczej wsadzać nie będziesz - wtedy zalecany byłby zasilacz o mocy 700W a te które taką mają i są DOBRZE wykonane kosztują 500 zł wzwyż, poza tym Crossfire daje więcej problemów niż pożytku. Złącz PCI masz 2, są też 2x PCI-E x1. Osobiście nie lubię tych pierwszych bo to antyk i bardziej widziałbym 4x PCI-E x1 ale... to nadal daje ci dość miejsca na wsadzenie przynajmniej 2-3 kart rozszerzeń (zakładam że karta graficzna może jedno zasłonić) - czyli np. WiFi + karta dźwiękowa. Ogółem jednak masz tego aż nadmiar zapewne. I jedynym realnym wymogiem jaki pozostaje jest wsparcie dla pamięci powyżej 1600 MHz - to jest rzeczywiście tylko oferowane przez płyty na chipsecie Z97.

Więc ogółem - nie, nie dopłacałbym. Gdybyś budował PC-ta o którym już teraz wiesz że będzie tam i5-4690K + lepsze chłodzenie i będziesz kręcić albo planował wsadzenie superszybkich SSD (np. takich: http://www.morele.net/dysk-ssd-kingston-hyperx-predator-240gb-m-2-pcie-gen2-x4-read-write-1400-600-mb-s-shpm2280p2h-240g-725780/) to dopiero wtedy należy wsadzić mocniejszą płytkę.

A tak - co do chłodzenia CPU - wersja OEM, pozbawiona wentylatora częściej jest droższa od BOX która go ma ;P Więc jak takiej nie znajdziesz to nic nie tracisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, prosiłbym o poradę w sprawie zakupu nowego blaszaka, od dawna nie siedzę w podzespołach i ogólnie sprzęcie komputerowym i całkowicie nie mam pojęcia jak się za to zabrać. Z góry dzięuję za wszystkie propozycje :)

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
-2000 złotych
Sprzęt będzie służył do:
-Do gier, Internetu i oglądania filmów
Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
-Nic
Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
-karta sieciowa?
Jestem Absolutnym Fanboyem:
----- (nie ważne jaka firma, ważne żeby było dobrze :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mam już trochę leciwy sprzęt:

Athlon X2 64 5200 + (2.7ghz na rdzeniu)
3GB ramu ddr2
GF9600 GT
Zasilacz Chiefftec 500 W

Mam zamiar kupić nową grafikę w kwocie do 300 zł. Zupełnie się nie orientuję w rynku tych części, bo przestałem je śledzić na końcówce rozwoju serii 9xxx czyli z tego co widzę to kilka generacji temu.

Co moglibyście mi doradzić? Szczerze to kartę kupuję pod wpływem gierki The Crew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zwracam się z prośbą do gramowiczów którzy wiedzą co nie co o podzespołach do PC. Otóż stoję przed wyborem części do komputera. Oto części wytpowane przeze mnie :
http://www.morele.net/inventory/info/ETrhZM/

Chciałbym, grać w W3 na najwyższych detalach tak samo jak i w GTA5. Jak widać dodany jest też monitor który wydaje mi się dobrym wyborem. Zastanawiam się nad wyborem obudowy :

http://www.morele.net/obudowa-nzxt-h440-ca-h440w-m1-640107/
http://www.morele.net/obudowa-nzxt-source-340...w-b1-690004/
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gla...c095-633083/

Proszę odnieść się do zestawienia tych części jak i monitora. Proszę również o pomoc przy wyborze obudowy. Z góry dziekuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dawno mnie tu nie było, a potrzebuję pomocy w złożeniu sprzętu, bo już sam sobie nie daję rady (szczególnie, że od ostatniej chwili przygotowywania konfiguracji podskoczyły niektóre ceny...).

Żeby trochę to uporządkować:
Kwota jaką chcę przeznaczyć na zakup - 5000 zł
Sprzęt wykorzystywany będzie głównie do obróbki graficznej (Photoshop, InDesign, Illustrator), GameDev''u (chociaż to raczej należy traktować jako dodatek) oraz grania (MOBY, RTSy, Counter Strike)
Ze starego komputera niestety nic nie można przenieść.
Wymagane peryferia: Monitor IPS (grafika i gry)
Jestem Absolutnym Fanboyem (no dobra - nie jestem, ale może być problem mnie przekonać): Intel, nVidia

Za wczasu dziękuję za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Core i5 4690
MSI H97 PC Mate
GeForce GTX970 Gigabyte (GV-N970IXOC-4GD)
SilentiumPC Fera 2
GoodRAM C100 240GB
Seagate 1TB
Antec True Power Classic GOLD 550W
HyperX Beast 16GB 1600 MHz CL9
SilentiumPC Brutus M23
Suma: ok. 4500-4600 zł.
Zestaw celowo pozbawiony możliwości podkręcania (raz że podbijałoby to znacząco cenę, dwa że to niezbyt rozsądne przy pracach którę będą ciągnąć z CPU równe 100% obciążenia), choć nawet niepodkręcony i5-4690 nadal jest bardzo mocnym CPU. Do tego GTX970, 240GB SSD (prawde mówiąc biorąc pod uwagę ile pamięci potrafi żreć Photoshop to można nawet pomyśleć nad Samsungiem Evo 850 - dla niego zaalokowanie 50-100GB to nie problem bo wytrzyma całe petabajty) + 1TB HDD. Ponadto 16GB RAM''u (znowu - im więcej tym lepiej biorąc pod uwagę co ma na tym PC-cie być robione), najlepszy w swojej klasie cenowej zasilacz. Bez monitorka, ten już sobie musisz wybrać samodzielnie - samemu pewnie brałbym coś typu 29" 21:9 (bo są supeeeer szerokie i można spokojnie mieć jednocześnie włączoną przeglądarkę + Unity/CodeBlocks/Visual Studio) ale to już wydatek powyżej 1000 zł i żeby się w tym zmieścić musiałbyś zmniejszać wielkość dysku SSD do 120GB a ilość RAM''u do 8 (co nie jest zbyt rozsądne). Na wszelki wypadek jest też dodatkowe chłodzenie CPU - jakoś bardziej wolę widzieć 60-70 stopni w pełnym obciążeniu aniżeli 90. Buda na zasadzie >byleby była<, tutaj bez rewelacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Ogółem widzę w twoim zestawie sporo źle rozdysponowanych funduszy:

WD z serii Red - po co? To jest do pracy ciągłej w macierzach RAID i np. w monitoringu. Dla typowych PC-tów raczej używa się Blue. Albo zwykły Seagate Barracuda.
Corsair RM 750 - PO CO? http://pclab.pl/art59679-23.html
To jest pobór całego PC-ta - z GTXem 980 nie przekroczysz 350W... jakbyś wsadzał 2-3 takie to dopiero jest sens kupować tak mocny zasilacz. Możesz spokojnie zjechać np. do Antec True Power Classic 550/650 albo Corsair CS 650.
Dyski SSD Intela nie są najszybszymi w swojej klasie cenowej i nigdy zresztą takie nie były. To model z końcówki roku 2013 - Samsung Evo 850 go zjada pod każdym względem oferując o połowę wyższą prędkość zapisu i 10x wyższą żywotność. Ba, zjedzą go również typowo konsumenckie GoodRAM C100 bądź Crucial MX100 - realne prędkości tego dysku nie przekraczają bowiem 480 MB/s odczytu i 300 MB/s zapisu.

MSI Z97 Gaming 5...
http://pclab.pl/art57950-79.html
Z tego co widzę - niepowalający układ audio, stosunkowo kiepsko rozwiązany BIOS, dość wysoka cena. Gigabyte Z97X-Gaming 5 oferuje więcej kosztując nieco mniej. A Asus Maximus VII Ranger kosztując nieco więcej oferuje DUŻO więcej.
Procesor w porządku, RAM''y też.

No i dochodzimy do karty graficznej. Jeśli tam ma po prostu sobie być jeden GTX980 to wszystkie moje porady wyżej pozostają w mocy. Z jednym ale - na twoim miejscu poważnie zastanowiłbym się nad 2x GTX970. Cenowo wyjdzie niewiele drożej a wydajnościowo miejscami o 70% lepiej. Wtedy rzeczywiście jest też szans pakować 750W zasilacz.
http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_970_sli_review,11.html < tutaj testy wydajnościowe.

O ile normalnie SLI nie polecam to w twoim budżecie ma już to sens. Nawet w sytuacji gdy SLI wspierane przez dany tytuł nie jest to pojedynczy GTX970 zapewnia wydajność niewiele niższą od GTX''a 980. Zaś jeśli da się użyć obu kart... to cóż, masz 40-50% więcej niż GTX980.

Ostatnim punktem jest monitor. Chcesz taki który ma 144 Hz (skądinąd - pojedynczy GTX980 tyle w grach ci klatek nie zapewni, 2x GTX970 też będzie mieć z tym od czasu do czasu problemy) co jest wyborem niezłym. Ale masz jeszcze dwie opcje - albo dobrej jakości ekran IPS (np. Eizo Foris) - dużo wyższe kąty widzenia i o wiele lepsze odwzorowanie barw albo na 29" ekran 21:9 - masz wtedy baaaaardzo szeroki monitor o rozdzielczości 2560x1080 na którym gry prezentują się niesamowicie ( http://techau.com.au/wp-content/uploads/2009/01/image27.png, http://i.imgur.com/H7vNJ6j.jpg). Herce hercami ale warto zerknąć czy alternatywa dla nich nie prezentuje się ciekawiej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam :)
Otóż mój starzejący się komputer nie nadaje się już za bardzo do nowych gierek, w które też mam ochotę pograć, z racji tego chcę kupić nowy, tym razem jednak zdecydowałem się na laptopa. Mam do dyspozycji mniej więcej 1500 zł, patrzyłem na allegro w tych cenach często pojawiają się w kartach graficznych Radeony R4, R5. Oczywiście szukam co najmniej czterordzeniowców, z 8 gb ram. Czy obecni tu forumowicze daliby radę jakoś pomóc? Chcę przede wszystkim się bardziej doinformować w tym temacie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 11:53, Ezio napisał:

Witam :)
Otóż mój starzejący się komputer nie nadaje się już za bardzo do nowych gierek, w które
też mam ochotę pograć, z racji tego chcę kupić nowy, tym razem jednak zdecydowałem się
na laptopa. Mam do dyspozycji mniej więcej 1500 zł, patrzyłem na allegro w tych cenach
często pojawiają się w kartach graficznych Radeony R4, R5. Oczywiście szukam co najmniej
czterordzeniowców, z 8 gb ram. Czy obecni tu forumowicze daliby radę jakoś pomóc? Chcę
przede wszystkim się bardziej doinformować w tym temacie. Pozdrawiam


Jeśli szukasz realnych 4 rdzeni w laptopie to tylko Core i7 (i to nie z serii U) - laptopy tej klasy kosztują z dedykowanymi grafikam na których gry rzeczywiście ruszą nie mniej niż 4 tysiące - Core i3/Core i5 mają tylko 2. Nie pomaga to iż laptop odpowiada wydajnością mniej więcej 2x tańszemu PC-towi więc za te 1500 zł kupisz odpowiednik najtańszego możliwego PC-ta z zintegrowaną grafiką na którym nie ruszy płynnie żadna nowa gra.

Ogólnie więc jesteś w kiepskiej sytuacji - laptop na którym ci ruszą jakieś gry (ale bez cudów, w takim AC: Unity będziesz mieć z 5 klatek na sekundę) to nie mniej niż 2000. Taki do NOWYCH produkcji a nie LoL-a/WoT-a/WoWa to już ok. 3 tysięcy. Jedyną realną opcją do grania w twoim budżecie byłby PC - wtedy powinno się udać upchnąć Pentium G3420/Core i3 + GTX750Ti (choć możliwe że RAM''u na start tylko 4GB, zależnie od tego czy jakieś części dałoby się przenieść z obecnej maszyny) a wtedy nowe gry chodzą już całkiem całkiem (to mid-endowe GPU odpowiada wydajnością laptopowemu GTX870M którego normalnie spotkasz dopiero w takich notebookach za powyżej 4 tysiecy):
http://pclab.pl/art56521-31.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli ogólnie muszę albo dozbierać jeszcze na lapka, albo zdecydować się na PC który jako tako pociągnąłby nowe gierki. No to nie mam zbyt dużego wyboru w tym temacie, wielkie dzięki za szybką odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc:
Core i3 4150 zje tego FX-a w grach biorąc przy tym dwa razy mniej energii elektrycznej. Połącz go z jakąś sensowną płytką np. Asrock B85.

Zasilacze Chiefteca są w porządku... i nic ponadto. Słaba linia 12V (model 500W ma realnie ok. 410 do oddania), niepowalająca sprawność. Zalecałbym raczej Corsair CX500 bądź Be-Quiet Pure Power L8 500 - certyfikat 80Plus Bronze, komplet zabezpieczeń, pełna zgodność z Intel Haswell.

RAM''y okej, obudowę mam taką samą i nie narzekam (choć w slot na SSD-ki nie wchodził mi Evo 840 i wkręciłem go tylko do połowy). R9 270 jest okej choć za 850 masz R9 280 od Sapphire''a, kartę o dobre 30-40% szybszą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 04.04.2015 o 15:12, ziptofaf napisał:

Połącz go z jakąś sensowną płytką np. Asrock B85.

Dnia 04.04.2015 o 15:12, ziptofaf napisał:

RAM''y okej,


Ramy wybrałem na 1866 a ta płyta główna obsługuje chyba tylko do 1600 czy się mylę. Jeśli tak to czy wybrać ram na szynie 1600 i tą samą płytę czy kombinować coś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 15:31, sajmonL napisał:

Ramy wybrałem na 1866 a ta płyta główna obsługuje chyba tylko do 1600 czy się mylę. Jeśli
tak to czy wybrać ram na szynie 1600 i tą samą płytę czy kombinować coś innego?


Płyty Intela wspierające powyżej 1600 to tylko Z87 i Z97, dosyć drogie. Tym niemniej - kości nie musisz zmieniać. Po prostu jeśli weźmiesz za szybkie to zwolnią do maksimum obsługiwanego przez daną płytę główną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 17:11, ziptofaf napisał:

Płyty Intela wspierające powyżej 1600 to tylko Z87 i Z97, dosyć drogie. Tym niemniej
- kości nie musisz zmieniać. Po prostu jeśli weźmiesz za szybkie to zwolnią do maksimum
obsługiwanego przez daną płytę główną.


Ok wykombinowałem taki zestaw wyszło ostatecznie trochę więcej niż przewidywałem ale chyba będzie dobrze?:)
http://www.morele.net/inventory/info/lQsnnN/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 17:38, sajmonL napisał:

Ok wykombinowałem taki zestaw wyszło ostatecznie trochę więcej niż przewidywałem ale
chyba będzie dobrze?:)
http://www.morele.net/inventory/info/lQsnnN/


Hm, mówiłem o Asrocku B85 za ok. 250 zł. Jeśli wydajesz 299 to o wiele lepszym wyborem będzie to:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h97m-g43-h97-sata3-m-2-usb-3-0-1150-matx-h97m-g43-640735/

Złącze M.2 gdybyś kiedyś chciał sobie kupić dobry jakościowo SSD, więcej szybkich złącz SATA, więcej USB 3.0, wsparcie dla procesorów Broadwell które wyjdą dopiero za kilka miesięcy. Poza tym PC wygląda naprawdę okazale i powinien starczyć nawet do najnowszych produkcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 08:30, ziptofaf napisał:

/.../

Po pierwsze wielkie dzięki za odpowiedź :). Patrząc na Twoją konfigurację odrobinę ją zmodyfikowałem biorąc pod uwagę, że płyta zdaje się nie obsługiwać takich częstotliwości RAMu (po co więc brać takie, skoro i tak zwolnią?) i możliwość wybrania i7 nadal mieszcząc się w 5000 zł (No cóż - na monitor trzeba będzie poczekać :D).

Zastanawiam się teraz tylko, czy ta płyta główna będzie "odpowiednia" pod ewentualną rozbudowę. Wybrałem 8GB ramu, bo zdaje mi się, że dodatkowe 8 będę mógł dokupić jak tylko zaistnieje taka potrzeba.

Jeśli chodzi o monitor - tutaj również docelowo (za rok czy coś) będę chciał mieć 2, z tego też powodu 29 cali będzie dla mnie po prostu za duże, masz jakiś pomysł na 23 cale?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 18:38, SSj2 napisał:

Po pierwsze wielkie dzięki za odpowiedź :). Patrząc na Twoją konfigurację odrobinę ją
zmodyfikowałem biorąc pod uwagę, że płyta zdaje się nie obsługiwać takich częstotliwości
RAMu (po co więc brać takie, skoro i tak zwolnią?) i możliwość wybrania i7 nadal mieszcząc
się w 5000 zł (No cóż - na monitor trzeba będzie poczekać :D).


Eee, RAM''y które ci wsadziłem to 1600 MHz CL9. Obsłuży bez najmniejszego problemu. W praktyce można brać i 2133 MHz CL9 - jeśli jakieś kości obsługują takie taktowania to na słabszej płycie prawdopodobnie zadziałają np. jako 1600 MHz CL8 - a niższe opóźnienia przekładają się na wydajność prawie tak bardzo jak odpowiednio wyższe taktowania. Więc to nie jest "zmarnowana" wydajność ;)

Core i7 jest w porządku choć wtedy radzę już wsadzić SilentiumPC Grandis XE1236 - nieco droższy ale naprawdę potężny system chłodzenia, w sam raz do wychłodzenia potwora jakim jest i7-4790K (bo innych nie warto brać - 4770/4790 kosztują za dużo względem Xeona E3 o którym niżej).

Skądinąd - akurat na procku możesz oszczędzić i to prawdopodobnie dość dużo:
http://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-e3-1240v3-8m-cache-do-3-80-ghz-box-bx80646e31240v3s-591965/
To jest pełnoprawny Core i7 (pasuje też do normalnej płyty głównej wbrew słowu serwer), po prostu pozbawiono go układu graficznego i ma nieco niższe taktowania niż cywilna i7mka. Ale HT i dodatkowa pamięć względem i5 już są.

Dnia 04.04.2015 o 18:38, SSj2 napisał:

Zastanawiam się teraz tylko, czy ta płyta główna będzie "odpowiednia" pod ewentualną
rozbudowę. Wybrałem 8GB ramu, bo zdaje mi się, że dodatkowe 8 będę mógł dokupić jak tylko
zaistnieje taka potrzeba.

Będzie o ile nie masz nietypowych wymagań - jeśli już teraz wiesz że potrzebne ci np. złącze M.2/Sata Express czy wysokiej jakości zintegrowany układ audio to możesz dopłacić do MSI Z97 Gaming 3/Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3. Wtedy masz też pełne wsparcie dla pamięci powyżej 1600 MHz.

RAM''u zaś dołożyć można zawsze choć z mojego doświadczenia 8GB to dla Photoshopa szybko się robi za mało, on by chciał najlepiej przynajmniej drugie tyle od razu gdy tylko próbuję w nim edytować jakiekolwiek pliki w formacie A3 + 300 dpi + duuużo warstw :P

Dnia 04.04.2015 o 18:38, SSj2 napisał:

Jeśli chodzi o monitor - tutaj również docelowo (za rok czy coś) będę chciał mieć 2,
z tego też powodu 29 cali będzie dla mnie po prostu za duże, masz jakiś pomysł na 23
cale?

Pamiętaj że 29" 21:9 w pionie odpowiada mniej więcej 22" 16:9 - to wcale nie jest takie wielkie jakby się wydawało a po prostu szerokie (choć znowu - nie AŻ tak, bodajże 15cm więcej w poziomie niż 22" 16:9). Tym niemniej - Iiyama robi naprawdę dobre modele w okolicach 23-24".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 18:53, ziptofaf napisał:

Eee, RAM''y które ci wsadziłem to 1600 MHz CL9. Obsłuży bez najmniejszego problemu. W
praktyce można brać i 2133 MHz CL9 - jeśli jakieś kości obsługują takie taktowania to
na słabszej płycie prawdopodobnie zadziałają np. jako 1600 MHz CL8 - a niższe opóźnienia
przekładają się na wydajność prawie tak bardzo jak odpowiednio wyższe taktowania. Więc
to nie jest "zmarnowana" wydajność ;)


Musiałem spojrzeć na zły model w takim razie :)

Dnia 04.04.2015 o 18:53, ziptofaf napisał:

Skądinąd - akurat na procku możesz oszczędzić i to prawdopodobnie dość dużo:
http://www.morele.net/procesor-serwerowy-intel-xeon-e3-1240v3-8m-cache-do-3-80-ghz-box-bx80646e31240v3s-591965/
To jest pełnoprawny Core i7 (pasuje też do normalnej płyty głównej wbrew słowu serwer),
po prostu pozbawiono go układu graficznego i ma nieco niższe taktowania niż cywilna i7mka.
Ale HT i dodatkowa pamięć względem i5 już są.


Nad tym muszę się jeszcze zastanowić - dziękuję za info!

Dnia 04.04.2015 o 18:53, ziptofaf napisał:

Będzie o ile nie masz nietypowych wymagań - jeśli już teraz wiesz że potrzebne ci np.
złącze M.2/Sata Express czy wysokiej jakości zintegrowany układ audio to możesz dopłacić
do MSI Z97 Gaming 3/Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3. Wtedy masz też pełne wsparcie dla pamięci
powyżej 1600 MHz.


Zmodyfikowałem "na wszelki wypadek".

Dnia 04.04.2015 o 18:53, ziptofaf napisał:

RAM''u zaś dołożyć można zawsze choć z mojego doświadczenia 8GB to dla Photoshopa szybko
się robi za mało, on by chciał najlepiej przynajmniej drugie tyle od razu gdy tylko próbuję
w nim edytować jakiekolwiek pliki w formacie A3 + 300 dpi + duuużo warstw :P


Ja takie robię obecnie na swoim laptopie z 4GB Ramu ;p

Dnia 04.04.2015 o 18:53, ziptofaf napisał:

Pamiętaj że 29" 21:9 w pionie odpowiada mniej więcej 22" 16:9 - to wcale nie jest takie
wielkie jakby się wydawało a po prostu szerokie (choć znowu - nie AŻ tak, bodajże 15cm
więcej w poziomie niż 22" 16:9). Tym niemniej - Iiyama robi naprawdę dobre modele w okolicach
23-24".


16:9 chyba po prostu bardziej mi odpowiadają. Potrafiłem mieć problemy w ogarnięciu tego co się dzieje na ekranie grając na 21:9. Co do Iiyam'' masz jakiś konkretny model na myśli?

http://www.morele.net/inventory/info/eU84Dr/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się