Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

>brak sterowników do chipsetu
Czasami mozna pobrac z neta, ale ja bym sie tam do niego udal i zadal wyjasnien. Nie wiem czy vista ma jakies czytelne logi, ze cos zmieniano w systemie?, jakby byly to mozna je przejrzec.

Dziwi mnie jedno, ze szukales karty za 300-400, a ostatecznie wybrales karte co wg neta ma ceny ~ 500. a moze złe ceny widze i na zla karte patrze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2015 o 18:26, Ichvander napisał:

Jednak jak mowilem na poczatku- poczekaj na ziptofafa, u mnie pewnie sa bledy ;)


Kilka się nawet znajdzie tych błędów znajdzie, i owszem :P
Po pierwsze wypadałoby wsadzić płytkę na H97 zamiast B85 - dopłata 30 zł a od razu masz wsparcie dla wszystkich procków Intela w tym tych które dopiero wyjdą, poza tym to po prostu nowszy chipset - więcej złącz USB 3.0, szybszych SATA itd.

Po drugie zaś - Corsair VS to tykająca bomba. Model VS650 u mnie skakał z napięciami (przy poborze mocy rzędu 300W) miejscami w dół aż do 11.4V powodując resetowanie się komputera w 3 minuty po włączeniu jakiejkolwiek wymagającej gry. A mówię o jednorocznym zasilaczu, wciąż nawet na gwarancji. Brak też pełnego wsparcia dla Haswelli. Jeśli już to Corsair CX, Be-Quiet Pure Power L8 bądź Antec True Power Classic - zasadniczo lepiej kupić 500W CX-a aniżeli 650W VS-a.

Reszta w sumie w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2015 o 18:51, Manigoldo napisał:

Też fakt. Na ten moment lepszej grafiki nie potrzebuję, a moja poprzednia (wraz z płytą
główną) się spaliła, zresztą dobrze to zdiagnozowałeś kilka tygodni temu na forum jak
napisałem objawy. :P

Cóż, objawy spalonej karty graficznej ciężko pomylić z czymś innym.

Dnia 11.04.2015 o 18:51, Manigoldo napisał:

Sęk w tym, że przez ten PieC w ostatnich 2 tygodniach mam zawalony czas, który bym mógł
na co innego poświęcić. :/ Mówiąc też o częściach mówiłem ogólnie o zakupie części i
samodzielnym złożeniu.

Hmmm, to akurat zajmie ci jeśli nigdy tego nie robiłeś z godzinę. Jeśli się już wie jak to można zejść do okolic 20 minut. O pomyłkę ciężko - wszystkie kable wchodzą tylko w jedno miejsce. Jedynym "trudniejszym" miejscem jest chłodzenie do procesora bo w Haswellach trzyma się na 4 kołkach które trzeba wepchnąć na miejsce :P

Dnia 11.04.2015 o 18:51, Manigoldo napisał:

A jak chcę wsadzić sobie tylko kartę dźwiękową, to już muszę mieć inny typ płyty niż
podałeś? I czy wydajnościowo mniejsze i większe płyty główne są w miarę podobne?

Nie musisz. Miałoby to znaczenie gdybyś np. chciał sobie wsadzić dwie duże karty graficzne - wtedy dodatkowe wolne miejsce się przyda. Ale w typowych zastosowaniach obejdzie się bez tego. Co do jakości wykonania - cóż, a to już kwestia ceny. Są pełnowymiarowe płyty główne za 300 zł, są i maleńkie miniITX za 700. Tym niemniej jeśli patrzeć na modele podobne cenowo to jakość wykonania w obu przypadkach jest podobna.

Dnia 11.04.2015 o 18:51, Manigoldo napisał:

Ugh, tego to już kompletnie nie wiem... :S

Cóż, jeśli byś znalazł jej nazwę to mógłbym to sprawdzić. Tym niemniej - to nie jest tak że jeśli na wszelki wypadek wsadzi się tam nieco mniejszą płytkę to cokolwiek tracisz.

Skądinąd - możesz też podać nazwę samej obecnej płyty głównej jeśli tą znajdziesz łatwiej niż obudowy - to też będę mógł sprawdzić czy to model pełnowymiarowy czy nieco mniejszy.

Dnia 11.04.2015 o 18:51, Manigoldo napisał:

Jak wrócę do domu to może odważę się sprawdzić ten mój zasilacz, jednak obawiam się,
że będę musiał go zmienić tak czy siak, skoro technologia tak poszła do przodu.

Ach, to nie technologia aż tak poszła do przodu - zasilacz który wszystkie wymogi spełnia można było kupić i w 2011 roku. Po prostu są zasilacze rzeczywiście markowe (które mają pełnoprawne nalepki 80Plus Bronze/Silver/Gold) ale są i takie które pochodzą od niby markowego producenta ale w środku chińszczyzna (czyli Corsairy z serii VS, większość Chiefteców iArena, niektóre OCZ''y).

Ogółem twój PC będzie tak czy siak mieć bardzo niski pobór mocy (rzędu 250-300W przy pełnym obciążeniu) i teoretycznie nie wymaga niczego naprawdę mocnego. Teoretycznie - na czymś takim się ostatnio samemu przejechałem bo choć wcale nie musi być mocny to jednak musi dobrze trzymać napięcia. Ot, otworzysz budę i będzie można ocenić czy należałoby go wymieniać (a jeśli tak to cóż, drogie toto aż takie nie jest - okolice 300 zł za dobre modele 550-600W, niecałe 200 za 430W).

Dnia 11.04.2015 o 18:51, Manigoldo napisał:

Tzn. system mam 32bitowy, taki jaki był poprzednio (Vista). Tylko, że wcześniej wykrywał 4gb RAM, ale
pokazywał, że w użyciu jest maksymalnie tych 3.5gb czy ile to tam było, na pewno nie 4gb. Teraz pokazuje
3gb przy włączaniu i w raporcie dxdiag.


To akurat nie wina serwisanta. Zmieniałeś kartę graficzną na taką z większą ilością pamięci. Windowsy w wersji 32-bitowej mają limit 4GB ale jest to rozłożone na CAŁĄ pamięć operacyjną. Więc jeśli miałeś kartę z 1GB RAM'u a teraz wsadziłeś taką z 2GB to nagłe zniknięcie 500MB-1GB jest logiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2015 o 21:11, Ichvander napisał:

wyszlo kilkadziesiac zlotych drozej niz plan poprzedni. Nie wiem czy oplaca sie (tu niech
sie wypowie ziptofaf) oszczedzic na procku i wlozyc 4460 i dolozyc jakies ~100zl i kupic
280X.


Hmm, zależy. Obie kombinacje są poprawne, teoretycznie 4460 + R9 280X byłby o jakieś 10-15% szybszy w grach chociaż Radeony bywają dość wymagające względem CPU i miejscami ta różnica byłaby niższa.

Co innego gdyby w grę wchodziły używane karty graficzne (ale wciąż z gwarancją) - w okolicach 900-1000 zł to dostałby takie cacko jak R9 290 (o 40% szybsza od 280X w najbardziej wymagających tytułach), wtedy w połączeniu z i5-4590 miałby sprzęt który mu powinien pociągnąć Wiedźmina 3 w Ultra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jaka karta byłaby najlepszym i najtańszym znaczącym upgrade''m dla tej w podpisie? Biorę pod uwagę także używane.
Głównie pod kątem nadchodzących GTA V i Wiedźmina 3.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Sensownym i ekonomicznym - GTX 750Ti.
Wzrost wydajności względem tego co masz teraz - mniej więcej 100%.
Najbardziej znaczącym - GTX 760 (choć biorąc pod uwagę jego ceny to równie dobrze może być GTX 960 lub R9 280, wszystkie 3 są ogółem dość podobne wydajnościowo a może wyrwałbyś jakiegoś nieco taniej)
Wzrost wydajności względem tego co masz teraz - a tak z 200% (choć CPU już cię zacznie ograniczać wiec realnie będzie nieco gorzej).

W przypadku używek - R9 270 i R9 280X. Tylko takie z gwarancją rzecz jasna, te którym się pokończyły to już niezbyt ciekawa oferta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.04.2015 o 21:11, Ichvander napisał:

(i @ziptofaf :P)

po uwagach w/w uzytkownika:

http://www.morele.net/inventory/info/6ltaFV/

wyszlo kilkadziesiac zlotych drozej niz plan poprzedni. Nie wiem czy oplaca sie (tu niech
sie wypowie ziptofaf) oszczedzic na procku i wlozyc 4460 i dolozyc jakies ~100zl i kupic
280X.


Wrzuć jeszcze raz proszę te zestawy (tańszy i droższy), bo wyskoczyło, że nie ma, a chciałem dziś złożyć zamówienie :D

I dziękuję za wszystkie rady :)

PS. A co do tej karty graficznej, to właśnie coś brat wspominał, że Radeony są wymagające bardziej pod względem procesora i w tym przypadku chyba lepiej byłoby wziąć GF'a... Jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2015 o 18:48, Maniaks6 napisał:

I dziękuję za wszystkie rady :)

PS. A co do tej karty graficznej, to właśnie coś brat wspominał, że Radeony są wymagające
bardziej pod względem procesora i w tym przypadku chyba lepiej byłoby wziąć GF''a... Jak
to jest?


Jest to prawda w high-endzie. W przypadku najbardziej wymagających gier i najmocniejszych kart tam gdzie do 60 klatek wystarczyłby np. i5-4690k + GTX970to zestaw z Radeonem R9 290X potrzebowałby np. Core i7-4790.

Tylko że ciebie ten problem nie dotyka - i5-4460/4590 maksuje możliwości R9 280X (który jednak jest o połowę wolniejszy od 290/290X). Więc tutaj znaczenia czy weźmiesz GTX-a 760/960/R9 280 większego nie ma. Zaś 280X jest ogółem odrobinę szybszy tak od 960tki jak i 760tki (i zasadniczo zrównuje się z 770tką).


Ogółem zaś co do zestawu:
http://www.morele.net/inventory/info/hpy93a/
To jest wersja pełna, lekko przekraczająca twój budżet. Możesz na niej uciąć nieco pieniędzy poprzez:
Zalman Z1 zamiast Z3 - kwestia głównie estetyczna, 20 zł oszczędności.
http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-l8-500w-80plus-bronze-bn223-585606/ zamiast Corsair CX500 - 14 zł oszczędności, jakość wykonania w zasadzie identyczna. Oba to naprawdę dobre sprawdzone zasilacze (Be-quiet ma bodajże nieco mocniejszą linię 12V co działa na jego korzyść).
Core i5-4460 zamiast i5-4590. Tracisz nieco na wydajności CPU jednak nadal pozostaje to całkiem niezłym PC-tem.

Jeśli trafisz na problemy z dostępnością R9 280 - w podobnej cenie dostępne są te karty od innych producentów. GTX960 też jest okej o ile nie przekracza 900 zł, podobnie 760tka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

We wtorek lub środę odbiorę mojego starego procka. Jeśli będzie do użytku, to jeszcze przez kilkanaście tygodni pociągnę na starym PieCu, a przy modernizacji wezmę pod uwagę listę, którą podałeś.
Jeśli nie będzie działał, no to cóż... a new one. :P

Jeszcze takie pytanie, czy fakt posiadania 22" calowego monitora 16:10, GTX 750, Visty 32bit z 4 gb RAM nie sprawi, że karta graficzna się "zjedzie" jako zbyt mocna na taki słaby układ? Nie chciałbym, żeby się uszkodziła, a zdaję sobie sprawę, że jej mocy nie wykorzystam na obecnym sprzęcie nawet w połowie.
Jestem tylko ciekaw, czy komputer będzie mulił, skoro ma 6gb całkowitej pamięci (4 RAM i 2 z GPU), a jest wykorzystywanych tylko 3.5 ...

Płyta główna to Gigabyte 945GCMX-S2 i też chcę się spytać - czy nie jest to jakiś szajs? W sensie, jest odpowiednia do mojego procka, bo ma wejścia etc., ale czy nie będzie jakoś kiepska dla karty graficznej, powodując problemy z jej działaniem np. po modernizacji sprzętu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2015 o 22:54, Manigoldo napisał:

We wtorek lub środę odbiorę mojego starego procka. Jeśli będzie do użytku, to jeszcze
przez kilkanaście tygodni pociągnę na starym PieCu, a przy modernizacji wezmę pod uwagę
listę, którą podałeś.

Tak z góry uprzedzam że to co chcesz zrobić to nie >modernizacja< a w zasadzie wymiana wszystkiego, nawet RAM''u nie przełożysz :P

Potencjalnie jednak gdybyś miał problemy ze sprzętem i to poważne a kasy brak to da się zbudować sensowną maszynę za jakieś 1000 zł (i wsadzić do niej GTX-a 750) a potem tylko nieco rozbudować - a to o SSD bo byłby bez niego na początku, o więcej RAM''u, pewnie też wypadałoby oszczędzić na płycie głównej. Samemu na podobnej jechałem przez pewien czas, nawet bez dedykowanej karty graficznej - do grania kiepsko ale do pracy codziennej zdecydowanie nie narzekałem, nawet PC za 900 zł jest 5x szybszy od maszyny z 2006 roku.

Dnia 12.04.2015 o 22:54, Manigoldo napisał:

Jeszcze takie pytanie, czy fakt posiadania 22" calowego monitora 16:10, GTX 750, Visty
32bit z 4 gb RAM nie sprawi, że karta graficzna się "zjedzie" jako zbyt mocna na taki
słaby układ? Nie chciałbym, żeby się uszkodziła, a zdaję sobie sprawę, że jej mocy nie
wykorzystam na obecnym sprzęcie nawet w połowie.


Grafikę da się uszkodzić tylko na dwa sposoby - jednym jest jej absurdalne podkręcanie i spalenie, drugim jest niestabilny zasilacz bo ten to może palić części. PC który jest po prostu za słaby tego nie powoduje a wręcz przeciwnie - karta będzie cały czas chłodna bo wykorzysta zaledwie ułamek swoich prawdziwych możliwości.

Dnia 12.04.2015 o 22:54, Manigoldo napisał:

Jestem tylko ciekaw, czy komputer będzie mulił, skoro ma 6gb całkowitej pamięci (4 RAM
i 2 z GPU), a jest wykorzystywanych tylko 3.5 ...

Aby uściślić - zasadniczo pamięć GPU jest osobna. Niezbędne jest tylko przydzielenie pewnej części RAM''u (nie pamiętam dokładnej ilości, pewnie z 1/4 pamięci samego GPU) do jej obsługi. Więc jeśli masz napisane 3.5 GB to znaczy że 500 poszło na obsługę GPU. Czyli nie będzie źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2015 o 20:01, ziptofaf napisał:

Ogółem zaś co do zestawu:
http://www.morele.net/inventory/info/hpy93a/
To jest wersja pełna, lekko przekraczająca twój budżet. Możesz na niej uciąć nieco pieniędzy
poprzez:
Zalman Z1 zamiast Z3 - kwestia głównie estetyczna, 20 zł oszczędności.
http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-l8-500w-80plus-bronze-bn223-585606/
zamiast Corsair CX500 - 14 zł oszczędności, jakość wykonania w zasadzie identyczna. Oba
to naprawdę dobre sprawdzone zasilacze (Be-quiet ma bodajże nieco mocniejszą linię 12V
co działa na jego korzyść).
Core i5-4460 zamiast i5-4590. Tracisz nieco na wydajności CPU jednak nadal pozostaje
to całkiem niezłym PC-tem.

Jeśli trafisz na problemy z dostępnością R9 280 - w podobnej cenie dostępne są te karty
od innych producentów. GTX960 też jest okej o ile nie przekracza 900 zł, podobnie 760tka.


Podziękował serdecznie. Te 3 koła to jest do przełknięcia, więc niech będzie taki, jak w linku podałeś :)


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2015 o 01:03, Maniaks6 napisał:

Podziękował serdecznie. Te 3 koła to jest do przełknięcia, więc niech będzie taki, jak
w linku podałeś :)


A, w sumie to za dokładnie dyszkę drożej masz Corsair CX600:
http://www.morele.net/zasilacz-corsair-builder-series-cx-600w-80-bronze-cp-9020048-eu-522539/


100W więcej za 10 zł to całkiem niezły ficzer :P Teoretycznie niepotrzebny na dzień dzisiejszy ale jeśli kiedykolwiek będziesz myśleć o porządnym upgradzie sprzętu to realne 552W na linii 12V powinny starczyć każdej możliwej kombinacji sprzętu z jedną kartą graficzną. Choć powtórzę - nie jest to wymagane, cały PC z R9 280 + i5-4590 będzie pod obciążeniem jeść z 280W.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale mam teraz problem. Właśnie doszedł do mnie sprzęt. Pomijam fakt, że karta graficzna się odłączyła chyba w trakcie transportu, ale ta karta muzyczna w płycie głównej ma 3 wyjścia. I jak ja mam teraz podłączyć swój zestaw 5.1?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/..../

Instrukcja obsługi się kłania. Na pewno kanały są łączone. W instrukcji będziesz miał to dokładnie opisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2015 o 11:05, mrosi napisał:

/..../

Instrukcja obsługi się kłania. Na pewno kanały są łączone. W instrukcji będziesz miał
to dokładnie opisane.


Już śmiga. Wystraszyłem się z początku, bo po prostu myślałem, że zawsze jest 6 wyjść na kartach 5.1 i wyżej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie głupie pytanie mam. Jak mam w kompie 2x4GB ramu i chcę dokupić dokupić drugie tyle to będzie jakaś różnica w działaniu między 4x4GB a 2x4GB+1x8GB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się