Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Rozumiem, że podkręcenie procka będzie raczej konieczne (lub wysoce wskazane)? Procek mam obecnie ciut tylko podkręcony do bodajże 3.9, najwyżej będę kombinował. Obecnie mam chłodzenie cpu http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/, czy takowe starczy do jakiegoś mocniejszego podkręcenia?

I jest jeszcze sprawa z tym PCI-E 3.0, rozumiem, że mimo tego, że moja płyta główna jak i procek obsługują 2.0 nie stanowi to problemu z kompatybilnością z tymi kartami? Bo szczerze już mam mały mętlik w głowie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2015 o 19:59, KamyK_84 napisał:

I jest jeszcze sprawa z tym PCI-E 3.0, rozumiem, że mimo tego, że moja płyta główna jak
i procek obsługują 2.0 nie stanowi to problemu z kompatybilnością z tymi kartami? Bo
szczerze już mam mały mętlik w głowie :P


Najmniejszego. Nawet w najnowszej generacji budżetowe płyty wciąż nie mają PCI-E 3.0. Co wcale nie przeszkadza w podłączeniu do nich R9 290X czy GTX''a 980.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2015 o 19:59, KamyK_84 napisał:

Rozumiem, że podkręcenie procka będzie raczej konieczne (lub wysoce wskazane)? Procek
mam obecnie ciut tylko podkręcony do bodajże 3.9, najwyżej będę kombinował. Obecnie mam
chłodzenie cpu http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/,
czy takowe starczy do jakiegoś mocniejszego podkręcenia?


Na pewno warto ten procesor podkręcić, bo nadaje się do tego idealnie :) Nie wiem ile możesz wyciągnąć na tym chłodzeniu, musisz spróbować :) Jasne, będzie to wymagać pewnie kilku godzin siedzenia, ale warto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w takim razie trzeba będzie się za to wziąć i zamawiać kartę :)

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.05.2015 o 19:26, KamyK_84 napisał:

Mógłbyś wytłumaczyć tą część, na tyle nie siedzę w tych klockach :P


PCI-E 3.0 ma bardzo dużą przepustowość danych co jest przydatne, gdy na karcie brakuje pamięci (textury wysokiej jakości potrafią zapchać nawet 4GB).

Wtedy system/sterownik odwołuje si do pamięci RAM.

Jak masz procesor i plytę z wsparciem PCI-E 3.0 + bardzo szybkie pamięci RAM, przycięcia w grach są znacznie mniejsze, niż w przypadku PCI-E 2.0 i wolnych pamięci RAM.

Sama wydajność pojedynczej karty jest praktycznie taka sama przy PCI-E 2.0 i 3.0.

Ogólnie rzecz ujmując, warto mieć pełne sprzętowe wsparcie PCI-E 3.0.

EDIT: kiedyś było to tuaj omawiane, gdy weszły płyty z PCI-E 2.0, np. P45 vs P35 socket 775 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki zestaw:
Intel Core i3 4150 3.5 GHz
8GB RAM DDR3 1600MHz (2x4GB Dual Channel
MSI Nvidia Geforce GTX 750 ti twinfrozr OC 2GB
AsRock H81M-DGS
Corsair CX Series 500W ATX, Modular, 80 Plus Bronze(CP-9020059-EU)
Na yt na tym sprzęcie gry typu gta v, watch dogs, cod advanced warfare,wolfenstain the new order i the old blood, ac unity chodzą na ultra/high w 1920x1080 35-60 fps. Wyjątek unity 1280x720 na ustawieniach high ale to przez optymalizacje. Co sądzicie? Mam 1500/1800 na kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 15:49, edge34 napisał:

Znalazłem taki zestaw:
Intel Core i3 4150 3.5 GHz
8GB RAM DDR3 1600MHz (2x4GB Dual Channel
MSI Nvidia Geforce GTX 750 ti twinfrozr OC 2GB
AsRock H81M-DGS
Corsair CX Series 500W ATX, Modular, 80 Plus Bronze(CP-9020059-EU)
Na yt na tym sprzęcie gry typu gta v, watch dogs, cod advanced warfare,wolfenstain the
new order i the old blood, ac unity chodzą na ultra/high w 1920x1080 35-60 fps. Wyjątek
unity 1280x720 na ustawieniach high ale to przez optymalizacje. Co sądzicie? Mam 1500/1800
na kompa.



Całkiem sprytny zestaw.

Dałbyś radę zamiast I3 kupić używkę I5 do tego zestawu ?

I3 ogranicza GTX750Ti w nowych grach.

Zobacz na uzycie I3 3220 w GTA5 - monitoring w lewym górnym rogu:

https://www.youtube.com/watch?v=5vO_asBUeh8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 15:55, leven napisał:

I3 ogranicza GTX750Ti w nowych grach.


Też nie przesadzajmy bo tu ciężko mówić o ograniczaniu - takie najnowsze i najbardziej wymagające gry płynnie po prostu nie ruszą w wyższych detalach na GTX750Ti więc CPU nie ma tutaj wiele do powiedzenia. No, chyba że zadowalają cię okolice poniżej 30 klatek... i to niezależnie czy to będzie Core i7 czy Pentium G:
http://pclab.pl/art59163-4.html

Zaś gra oparta w zasadzie tylko na fizyce:
http://pclab.pl/art63572-32.html
i3 zapewnia nam tutaj w połączeniu z najlepszymi GPU okolice 44-48 fps. Czyli i tak więcej niż GTX750Ti dałby radę:
http://pclab.pl/art63572-10.html

W Very High tak czy siak nie pogramy też w GTA V na tej karcie, znowu nie z powodu CPU (który w tym samym miejscu wraz z GTX970 osiąga 43 klatki znowu przewyższając moc jaka jest potrzebna GTX''owi 750Ti i to znacznie):
http://pclab.pl/art57777-15.html

Ten sam trend można zaobserwować również w Lords of The Fallen (niegrywalne w najwyższych detalach) bądź Shadows of Mordor. Ba, w tym pierwszym nawet Medium może być problematyczny w bardziej wymagających miejscach:
http://pclab.pl/art60405-9.html
I ponownie, źródłem problemu wcale nie jest Core i3, ten osiąga całkiem przyjemną liczbę klatek jeśli połączyć go z mocniejszym GPU:
http://pclab.pl/art60405-7.html


Więc kupowanie Core i5 4xxx do tej karty mija się z celem w tym co nazywasz najnowszymi grami bo tam i tak wąskim gardłem jest karta. Zaś nawet używanego CPU tej klasy nie wyrwiesz za poniżej 550 czyli tyle samo ile musiałbyś zapłacić za GPU. Nie powiem, skok między i3 a i5 jest olbrzymi ale obawiam się że nie w tym budżecie i jeszcze niekoniecznie przy tej karcie, tutaj Core i3 wydaje się wystarczać (choć jeśli masz jakieś testy które przeczą temu twierdzeniu to chętnie się z nimi zapoznam).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać. Gry niekoniecznie muszą być na ultra. Spokojnie starczy mi low/medium byle chodziło płynnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 16:25, edge34 napisał:

Zapomniałem dopisać. Gry niekoniecznie muszą być na ultra. Spokojnie starczy mi low/medium
byle chodziło płynnie.


Cóż, jak na ten budżet to wybrałeś całkiem fajne części. Co prawda przydałyby się informacje nt. dysku twardego/napędu optycznego/obudowy na wszelki wypadek ale poza tym całość wygląda w porządku i o ile nie zależy ci na jakichś bardzo wysokich detalach... bądź Wiedźminie 3/AC Unity... to powinien starczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 16:31, ziptofaf napisał:

> Zapomniałem dopisać. Gry niekoniecznie muszą być na ultra. Spokojnie starczy mi
low/medium
> byle chodziło płynnie.

Cóż, jak na ten budżet to wybrałeś całkiem fajne części. Co prawda przydałyby się informacje
nt. dysku twardego/napędu optycznego/obudowy na wszelki wypadek ale poza tym całość wygląda
w porządku i o ile nie zależy ci na jakichś bardzo wysokich detalach... bądź Wiedźminie
3/AC Unity... to powinien starczyć.

Unity rusza na tym sprzęcie na high w 1280x720 to podejrzewam że na medium ruszy w 1920x1080. A co do wiedzmina to mam kontakt z gościem który ma ten sprzęt i będzie miał wieśk.a to da znać czy działa. Tu link. Obczaj inne filmy http://m.youtube.com/?#/watch?v=_Uoyu5nsy4k

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 16:39, edge34 napisał:

Unity rusza na tym sprzęcie na high w 1280x720 to podejrzewam że na medium ruszy w 1920x1080.
A co do wiedzmina to mam kontakt z gościem który ma ten sprzęt i będzie miał wieśk.a
to da znać czy działa. Tu link. Obczaj inne filmy http://m.youtube.com/?#/watch?v=_Uoyu5nsy4k


Jeżeli zakup PC-ta planujesz opierać na filmikach z YouTube''a to może się to skończyć różnie. Co innego portale branżowe w których najpierw kończy się daną grę i dopiero potem wybiera miejsca do testu (pclab przykładowo szuka takich które trzeba przejść żeby ukończyć grę i przy tym wymagających dla sprzętu ale niekoniecznie najbardziej w całej grze, są też inne warunki testowe dla testów CPU i osobne dla GPU gdzie żeby wyeliminować błąd pomiarowy używa się podkręconych Core i7...) a co innego ktoś kto poświęca 10 minut na zrobienie filmiku na YouTube. Nieświeży system operacyjny, cholera jedna wie co robił z tym sprzętem, czy GPU jest/nie jest podkręcone, miejsca "testowe" wybrane zazwyczaj z początku gry. Które może akurat będą chodzić płynnie podczas gdy mnóstwo innych obszarów nie. Albo wręcz przeciwnie.

W moim poprzednim poście możesz zobaczyć całkiem sporo różnych gier, w tym Unity. W skrócie - nie nastawiaj się na to że ten tytuł będzie u ciebie śmigał płynnie. Nawet w low (pierwszy link w moim poście). Trafią się nawet takie miejsca gdzie będziesz mieć poniżej 20 (najbardziej tłumne lokacje i niektóre zbugowane budynki w których ni stąd ni zowąd ilość klatek spada o połowę). Będą też takie lokacje gdzie tych klatek jest 60+ (zresztą Unity to ogółem śmiga bardzo fajnie na dużej ilości komputerów... dopóki nie wjedziesz do Paryża, nagle słabsze maszyny zostają zmasakrowane ;)).

Wymagania minimalne Unity są po prostu o poziom wyżej niż to co oferuje GTX750Ti, naprawdę nie bez powodu tam w minimum jest info o GTX770/R9 280X, kartach dwukrotnie szybszych. Czasem twórcy są mili i da się grać na sprzęcie który teoretycznie jest za słaby. W tym przypadku - nie. Jak będzie z Wiedźminem 3 - osobiście oceniam że podobnie do Unity. To i to są konwersjami z konsol najnowszej generacji których moc obliczeniowa wcale nie odstaje od tego GTX''a 750Ti... tylko że tam jest dużo wyższy poziom optymalizacji. Fakt że Wiedźmin 3 ma też nieco niższe oficjalne wymagania sprzętowe i tak pi razy drzwi - minimalne powinieneś spełnić.

Ot, nie twierdzę że to co kupisz będzie złym PC-tem. Ale jeśli liczysz na wysoką płynność w najnowszych produkcjach i w miarę wysokim poziomie detali - to prawdopodobnie się przeliczasz bo do tego na dzień dzisiejszy po prostu potrzeba PC-ta znacznie droższego.
http://pclab.pl/art56521.html < tu zresztą możesz zobaczyć czego można się spodziewać pod kątem wydajności na GTX''ie 750Ti. Albo tu:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-750-i-geforce-gtx-750-ti-test/strona/21770.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Masz rację i nie masz racji.

Wszystko zależy od danej gry.

Taki C3 zabija wydajność grafiki, bo procesor dosłownie paruje (I3).

Zobacz na słynną mapę "z trawką"

https://www.youtube.com/watch?v=DHq9tnUldLw

Gdyby tu był I5, minimalny FPS leci do góry przy tym ogryzku 750Ti XD

Ale są momenty gry, gdzie GTX750Ti nie daje rady na bardzo wysokich ustawieniach i tutaj masz rację.

Tak czy siak lepiej mieć I5 niż I3 prawda ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 17:00, leven napisał:

Gdyby tu był I5, minimalny FPS leci do góry przy tym ogryzku 750Ti XD

A pewnie, takie miejsca też będą. Choć z tego co widzę po testach z pclaba i techpowerup to nie ma ich aż tak wiele.

No i znowu, widzę pewną nieścisłość pomiarową na tym filmiku. Dość istotną. To jest nagrywane w 1080p + 60 fps. Takie ustawienia potrafią same zarżnąć CPU w Xsplicie/OBS-ie. Jeśli jest tam zainstalowana karta do streamingu z WYSOKIEJ półki żeby w ogóle nie obciążać CPU to wtedy jest okej. Bądź jeśli masz osobny PC podłączony do wyjścia wideo który zajmuje się tylko enkodowaniem. W przeciwnym razie sama procedura testowa jest błędna, połowa mocy procesora idzie na kodowanie materiału wideo.

Dnia 10.05.2015 o 17:00, leven napisał:

Tak czy siak lepiej mieć I5 niż I3 prawda ?

Ha, zależy czym przyjdzie ci za to zapłacić. Jeśli nie poświęcasz przy tym GPU to owszem. Ale samemu wolałbym np. Core i3 4360 + R9 280/GTX 960 aniżeli i5 4590 + GTX750Ti ;) Ot, procesor jest ważny ale mimo wszystko jest #2 w PC-cie do grania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 17:12, ziptofaf napisał:

> Gdyby tu był I5, minimalny FPS leci do góry przy tym ogryzku 750Ti XD
A pewnie, takie miejsca też będą. Choć z tego co widzę po testach z pclaba i techpowerup
to nie ma ich aż tak wiele.

No i znowu, widzę pewną nieścisłość pomiarową na tym filmiku. Dość istotną. To jest nagrywane
w 1080p + 60 fps. Takie ustawienia potrafią same zarżnąć CPU w Xsplicie/OBS-ie. Jeśli
jest tam zainstalowana karta do streamingu z WYSOKIEJ półki żeby w ogóle nie obciążać
CPU to wtedy jest okej. Bądź jeśli masz osobny PC podłączony do wyjścia wideo który zajmuje
się tylko enkodowaniem. W przeciwnym razie sama procedura testowa jest błędna, połowa
mocy procesora idzie na kodowanie materiału wideo.

> Tak czy siak lepiej mieć I5 niż I3 prawda ?
Ha, zależy czym przyjdzie ci za to zapłacić. Jeśli nie poświęcasz przy tym GPU to owszem.
Ale samemu wolałbym np. Core i3 4360 + R9 280/GTX 960 aniżeli i5 4590 + GTX750Ti ;) Ot,
procesor jest ważny ale mimo wszystko jest #2 w PC-cie do grania.

To co radzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 17:06, edge34 napisał:

Ale jeśli ustawie ustawienia low/medium to powinno chodzić płynnie.

Znowu - dostałeś dużo różnych linków z testami z gier. Są tam też różne poziomy detali do podejrzenia. Sam zobacz na co dokładnie możesz liczyć. Są gry które nawet w low będą ci ścinać. Są takie które w ultra będą płynne. Nie sugeruj się filmikami z YouTube''a (w których ilość klatek ludzie sprawdzają amatorskimi narzędziami typu Fraps który potrafi dawać wyniki o 50% wyższe niż w rzeczywistości bo mówi tylko o tym ile klatek zostało wygenerowanych przez GPU ale nie o tym ile z nich w ogóle pojawiło się na ekranie: http://pclab.pl/art56032.html) ani nawet tym co ci tutaj powiemy, dostałeś kilka linków z uznanych serwisów branżowych żeby samemu przekonać się jak to z płynnością w grach będzie. Jeśli uważasz że ci to wystarczy to kupujesz takiego PC-ta jak podałeś bo to fajna maszyna w tym budżecie. Jeśli nie - to cóż, następnym progiem wydajnościowym jest R9 280/GTX 960.

Możesz też zaczekać z miesiąc na dwie istotne rzeczy - premierę Windowsa 10 oraz Radeonów z serii 3xx. Ten pierwszy będzie oferować wsparcie dla DX12 oraz, co ważniejsze, Nvidia i AMD przygotowały pod niego naprawdę dużo lepsze sterowniki niż obecne pod Win 7/8/8.1 - miejscami na tym samym sprzęcie masz z 20-30% więcej klatek na sekundę. To drugie z kolei może bezpośrednio wpłynąć na ceny obecnych kart graficznych - może akurat pojawi się coś ciekawego w okolicach 600-700 zł? Albo chociaż na rynku używek zrobi się zatrzęsienie bo ludzie uznają że pora pozbyć się obecnych R9 280X/290 i przerzucić się na nową generację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kompa i tak bym kupował w okolicach września. Teraz tak teoretycznie sie dowiaduje bo nwm czy napalać się na nowego pc czy jednak skłaniać się ku PS4/XONE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2015 o 17:24, edge34 napisał:

No niestety nie mam kasy na tą karte chyba że bym używke gdzieś kupił.


Akurat używaną R9 280 to na Allegro wyrwiesz od ręki tu i teraz za 600-700 zł. 280X za jakieś 750. Byleby brać taką z gwarancją.

Ale jeśli kupujesz PC-ta dopiero we wrześniu to... proponuję napisać na tydzień-dwa przed datą zakupu. Niedawno pojawiły się GTX 9xx, teraz wyjdą R9 3xx. W międzyczasie gdzieś na wakacje pokażą się nowe procesory Intela. Do września to pewnie już nie będziesz chcieć i3-4150 + GTX750Ti a jakiegoś i3-5150 + GTX 950Ti. Ciężko ocenić co takiego wydadzą producenci w międzyczasie i czy będzie to warte swojej ceny :P

Zwłaszcza że stosunkowo niedawno wyszły PS4 i Xbox One. PC-tom potrzeba jeszcze trochę czasu by w niskim budżecie mogły oferować wyższą jakość grafiki od nich. Powiedziałbym że potrzeba mniej więcej dwukrotnie mocniejszego PC-ta niż teoretyczne parametry konsoli żeby uzyskiwać podobne/nieco lepsze rezultaty. Stąd i biorą się prawdopodobnie nieco rozczarowujące wyniki tańszych PC-tów, nie pomaga to iż jeszcze nie ma budżetowych kart najnowszej generacji i wszystko co tańsze pochodzi z poprzedniej. Wcześniej czy później PC-ty znowu ostatecznie wyprzedzą konsole w każdym sensownym budżecie ale na dzień dzisiejszy oceniałbym takie maszyny za kosztujące w okolicach 2.5 tysiąca, poniżej tego prawdopodobnie lepszą jakość grafiki dostaniesz na PS4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się