Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 12.05.2015 o 14:59, Ponczeg65 napisał:

Potrzebuję 4 gb ramu, aby grać w gry typu wiedźmin 2, risen 3 itp., może gta V na minimalnych
ponieważ moja płyta właśnie tyle maksymalnie obsługuje, więcej nie da rady. Planuję właśnie
kupno karty za ok. 200zł takiej aby wykorzystała ten ram co posiada. W niektórych przypadkach
4gb to jest minimum. Dzięki za pomoc ;)


Ech, nie chcę być złym prorokiem ale jeśli masz procesor tak wiekowy że wciąż używa pamięci DDR2 to nieważne ile tego RAM''u wsadzisz. To i tak CPU (a w efekcie też karta graficzna) będą wąskim gardłem - Wiedźmin 2 to dość wiekowy tytuł i jeśli reszta PC-ta jest sensowna (czyli chociaż coś klasy Phenoma II X4 + HD6850) to ten będzie działać w miarę płynnie. Ale minimalnych wymagań GTA V już nie spełnisz na pewno.

Zresztą to że na papierze jest jakaś minimalna liczba nie oznacza że gra nie ruszy (a przynajmniej nie jeśli chodzi o RAM).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

procek 4x2,4 z możliwością oc słyszałem że daje radę jeszcze w tych granicach quad q6600 jest to jeden z najlepszych procków na ddr2. Na youtube sprawdzałem jeszcze testy z podobnym sprzętem i dawały radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.05.2015 o 15:40, Ponczeg65 napisał:

procek 4x2,4 z możliwością oc słyszałem że daje radę jeszcze w tych granicach quad q6600
jest to jeden z najlepszych procków na ddr2. Na youtube sprawdzałem jeszcze testy z podobnym
sprzętem i dawały radę


Ech, będę musiał się powtórzyć więc bo jak słyszę "testy i youtube" to...

Nie sugeruj się filmikami z YouTube''a (w których ilość klatek ludzie sprawdzają amatorskimi narzędziami typu Fraps który potrafi dawać wyniki o 50% wyższe niż w rzeczywistości bo mówi tylko o tym ile klatek zostało wygenerowanych przez GPU ale nie o tym ile z nich w ogóle pojawiło się na ekranie: http://pclab.pl/art56032.html).
Co innego portale branżowe w których najpierw kończy się daną grę i dopiero potem wybiera miejsca do testu (pclab przykładowo szuka takich które trzeba przejść żeby ukończyć grę i przy tym wymagających dla sprzętu ale niekoniecznie najbardziej w całej grze, są też inne warunki testowe dla testów CPU i osobne dla GPU gdzie żeby wyeliminować błąd pomiarowy używa się podkręconych Core i7...) a co innego ktoś kto poświęca 10 minut na zrobienie filmiku na YouTube.
Nieświeży system operacyjny, cholera jedna wie co robił z tym sprzętem, czy GPU jest/nie jest podkręcone, miejsca "testowe" wybrane zazwyczaj z początku gry. Które może akurat będą chodzić płynnie podczas gdy mnóstwo innych obszarów nie. Albo wręcz przeciwnie. Poza tym - co znaczy "podobny" sprzęt? Ciężko porównywać niektóre wyniki nawet w obrębie tej samej generacji a co dopiero szukać wyników najnowszych gier na PC-cie sprzed 7 lat. Zdarzają się też trolle które powiedzą że gra im śmiga na <tu wstaw konfigurację PC-ta za 1200 zł> a w rzeczywistości mają takiego za 3x tyle. Jeśli jeszcze ten test jest wykonany częściowo rzetelnie (aka tester ma dedykowaną kartę do streamowania żeby nie używać procesora/GPU podczas nagrywania, ukończył całą grę i ma benchmarki które ciągną się godzinami bądź specjalnie poszukał miejsc które mu dobrze obciążały maszynę, zaś jego konfiguracja sprzętowa ma ładny i możliwy do podglądu np. wynik w 3D Mark Fire Strike, do tego podał informację o wersji używanych sterowników - to MA znaczenie i to czasem wręcz kluczowe, w niektórych tytułach sterowniki w wersji beta od AMD/Nvidii poprawiają wydajność o kilkadziesiąt procent względem innej, odrobinę starszej wersji) to jeszcze można takiemu zawierzyć. Ale naprawdę mało kto ma chęci (i wiedzę!) by zrobić to rzetelnie więc później wychodzą wyniki zaniżone/zawyżone o kilkadziesiąt procent bardziej mieszając ci w głowie niż pomagając. Jak w AC:U gdzie mnóstwo idiotów wrzuca te swoje frapsowe benchmarki zanim nawet odwiedzą Paryż (że o tłocznych lokacjach w nim nie wspomnę) więc mają 2x więcej klatek niż normalnie.

http://pclab.pl/art57777-9.html < tu masz GTAV. Z tego co widzę JAKIŚ poziom płynności zapewnia sprzęt już leciwy więc jeśli masz GPU średniej klasy kupione w ostatnich 4 latach to nie będzie źle. Q6600 sam w sobie jest jednak procesorem naprawdę wolnym, nawet po podkręceniu do 2.9-3 GHz nie dorówna Phenomowi II X4 945 z 2008 roku. Który z kolei jest obecnie zazwyczaj wolniejszy nawet od obecnych Pentiumów G za 200 zł.

Ot, taka częściowa dygresja ale chyba wystarczająco powiązana z tym wątkiem. Lepiej czasem sobie jakiś tytuł odpuścić bo na podstawie sprawdzonych źródeł wynika że z płynnością na danym GPU będzie kiepsko aniżeli łudzić się że dana gra będzie działać dobrze bo komuś gdzieś na YouTubie "śmiga".

Zresztą nawet to "śmiganie" jest kwestią dyskusyjną - w jakiejś przygodówce do płynnej gry starczy ci 30 klatek. A choćby i miejscami spadło to nie zauważysz. A teraz włączasz CS:Go i... niegrywalne w mniej niż 60. A najlepiej mieć powyżej 100. Gra w GTA V w okolicach 30 fps to nie jest płynna rozgrywka niezależnie od tego co twierdzą konsolowcy, tam przydałoby się 40 i więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie zależy mi aż tak bardzo na Gta, głównie mam na celu gry trochę starszej daty, a to czy pójdzie na średnich czy wysokich to już wyjdzie w praktyce. Chce tylko je zaliczyć, bo trochę się ich nazbierało dla mnie patrząc na moją obecną kartę (350~ mb). Jeśli się uda GTA to ok, jeśli nie to żadna strata, i tak budżet nie pozwala mi na większą inwestycję. Musiałbym już cały nowy komputer złożyć, czego nie zamierzam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

W takim razie sprzedajesz Nanye i kupujesz moduł DDR2 2GB 800 MHZ CL5.

To "powinno" działać w dualu z obecnym modułem DDR2 2GB 800MHZ CL5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam wymienić wentylator w zasilaczu na starym PC-cie i tu moje pytanie odnośnie szybkości obrotów wentyla. Mam na oku dwa modele:
-Fander Roxo 120mm HX
-Fander Roxo 120mm LX
HX ma prędkość obrotową 1600, natomiast LX 1050. Czy predkość ta ma znaczenie gdy go podłączę? Zółty kabelek oczywiście odcinam, więc nie będzie kontroli obrotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2015 o 18:42, Aziral92 napisał:

Zamierzam wymienić wentylator w zasilaczu na starym PC-cie i tu moje pytanie odnośnie
szybkości obrotów wentyla. Mam na oku dwa modele:
-Fander Roxo 120mm HX
-Fander Roxo 120mm LX
HX ma prędkość obrotową 1600, natomiast LX 1050. Czy predkość ta ma znaczenie gdy go
podłączę? Zółty kabelek oczywiście odcinam, więc nie będzie kontroli obrotów.


No pewnie, że ma znaczenie.

Wolniejszy wentylator będzie cichszy, za to w zasilaczu będzie nieco cieplej.

Wszystko zależy, jaki masz zasilacz i jaki masz komputer.

Jak zasilacz ma te 200Wat zapasu, to można zastosować wolnoobrotowy wentylator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. A więc ja mam taka zagwozdkę chciałbym kupić sobie nowe głośniki do komputera zależy mi dobrej jakości dźwięku i przyzwoitcyh basach. Głośniki mają służyć głównie do gier i trochę do słuchania muzyki. Karty dźwiękowej nie posiadam. Cena do 700zł ale to jest granica nie do przekroczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uszanowanie!
Mam na sprzedaż lapka lenovo y580. Przy dobrych wiatrach, jak się pospieszę może uda mi się go w miarę dobrze opchnąć i jakieś 50% ceny mi odejdzie. W zamian chciałbym nabyć sobie stacjonarkę i się ustatkować :D
Jako że w sprzęcie dawno nie siedziałem, totalnie wypadłem z obiegu. Na szybko sklepałem sobie taki zestaw: (załącznik)

I tu pytanie dla znających się - co wymienić, na co lepiej postawić, żeby było lepiej, wydajniej, a jak się da to taniej?
ps. mam nadzieję, że o żadnym z podzespołów nie zapomniałem xD
Słyszałem, że ta grafika jest średnio opłacalna ale do 1k ciężko mi znaleźć coś konkretnego od nvidii.

20150515091932

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

W obecnej formie ten zestaw mi się nie podoba - mocny procesor, niezłe ale niepowalające GPU (R9 290 jest o połowę szybszy, GTX970 o jakieś 70%... to spora różnica, nie sądzisz?), budżetowa płyta główna (tego typu sprzęt się wsadza do maszyn za 2000 a nie takich prawie 2x droższych), zasilacz z najgorszej budżetowej serii Corsaira (on ci będzie resetować PC-ta jeśli masz czułą na zmianę napięć płytę główną - jednoroczny model VS-a 650 wciąż z gwarancją u mnie miał napięcia skaczące sobie do 11.4V z 12.0V przy poborze mocy powyżej 300W...), RAM''y też co najwyżej przeciętne. Zaletą jest za to SSD, monitorek też fajny.

Ogółem jednak poleciłbym coś takiego:
http://www.morele.net/inventory/info/7B6XYF/
Musiałem uciąć nieco na procesorze (choć jeśli masz budżet na poziomie 4 tysiaków to możesz z powrotem zmienić na i5-4690) i pozbyć się SSD (szkoda trochę) oraz wybrać tańszy monitor (choć nadal jest to całkiem dobry sprzęt jak na tę półkę cenową), w zamian jednak udało się wepchnąć Corsaira CX 500W (a ten jest już wykonany porządnie), GTX-a 970, dużo nowszą płytę główną (2x więcej slotów na pamięci RAM, więcej złącz USB 3.0, wsparcie dla Intel Broadwell, więcej złącz USB 3.0, lepsze chłodzenie mostków) i nieco szybszy RAM.
Różnica w wydajności względem GTX-a 960 jest... spora:
http://pclab.pl/art61530-29.html
A w praktyce nawet nieco wyższa niż pokazują te wykresy - porównywany jest bowiem referencyjny GTX970 (a ten którego wsadziłem takim nie jest - ma zmienione chłodzenie i jest fabrycznie podkręcony) do niereferencyjnego GTX-a 960. Możesz też pomyśleć nad Radeonem R9 290 - nie jest tak wydajny jak GTX970 jedząc przy tym więcej prądu ale jest też nieco tańszy i nadal zmiata 960tkę z powierzchni ziemi. Wtedy też starczy ci prawdopodobnie na dysk SSD.

PS Jeśli podasz kod promocyjny W3FHN58JFW to montaż całego zestawu będziesz mieć za złotówkę zamiast za 70.
PS2 Jeśli ci się nie spieszy to zaczekaj mniej więcej 20-30 dni. Pojawią się Radeony R9 3xx:
http://pclab.pl/news63743.html
Biorąc pod uwagę pierwsze wykresy wydajnościowe to prawdopodobnie skłonią tym Nvidię do zmniejszenia cen GTX''ów 970. Albo po prostu dadzą im godnego rywala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2015 o 20:26, ziptofaf napisał:

(ciach!)


Więc ogarnąłem troszkę inny zestaw i chciałbym zapytać, czy wygląda on dobrze :)

ASRock Z97 EXTREME 4 (Z97 3xPCI-E DDR3) - 556
Silentium Brutus M25 Pure Black - USB 3.0 - 149
ASUS GeForce GTX970 4096MB 256bit DirectCu II Strix - 1 548
HyperX 8GB 1600MHz HyperX XPM Beast CL9 (2x4096) - 249
Antec True Power Classic GOLD 550W - 309
Silentium Grandis XE1236 - 159 lub Shadow Rock 2 - 176
Intel i7-4790K 4.00GHz 8MB BOX - 1 449
WD 1TB 7200obr. 64MB BLUE - 229
Samsung 250GB 2,5'''' SATA SSD Seria 850 EVO - 459

Wszystkie ceny z x-kom.pl, łącznie wyszłoby 5127 zł. Co sądzisz? Jakieś zmiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmm... nie mam nic do zarzucenia. Samemu pewnie wolałbym Gigabyte Z97X-Gaming 5 (jakoś mam większe zaufanie do tej marki) ale nie oznacza to że ten Asrock jest kiepski, wręcz przeciwnie. Można też odrobinę oszczędzić i wybrać sobie nieco tańszą wersję GTX''a 970 (np. od Palita czy Gigabyte''a), wydajnościowo na jedno wyjdzie a zawsze stówka w kieszeni.

Choć się powtórzę - radzę zaczekać te ostatnie 30 dni o ile niepotrzebny ci PC na >teraz< a planujesz wydawać tak wysoką kwotę:
http://pclab.pl/news63743.html
AMD wydaje się szykować niespodziankę dla Nvidii i jeśli te testy się potwierdzą to GTX970 dostanie lada moment bardzo mocną konkurencję. Choć ma to znaczenie raczej jeśli chcesz oszczędzić co nieco - Nvidia pewnie zareaguje jeśli pojawi się dla niej realna konkurencja i będzie zmuszona obniżyć ceny 970tki do okolic 1200 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2015 o 17:56, ziptofaf napisał:

(ciach!)

Gdyby informacje o tych kartach pojawiły się trochę wcześniej niż za miesiąc, to pewnie poczekałbym. Obecnie natomiast mam problem z laptopem, który ze względu na swoje kopnięte chłodzenie zaczął dogorywać. Nie bardzo chcę pakować w niego pieniądze, kiedy możliwościami już dawno odstaje od stawki.

Ciężko też powiedzieć jak to będzie wyglądało z cenami tych kart. Hmmm... Trudna decyzja, a wiedźmin przychodzi już niedługo... Zastanowię się jeszcze. Myślisz, że warto czekać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2015 o 18:20, SSj2 napisał:

Ciężko też powiedzieć jak to będzie wyglądało z cenami tych kart.

Jeśli powtórzy się sytuacja z poprzedniej generacji - AMD wyda je w kwotach na papierze nieprzekraczających cenowo produktów Nvidii lub uzna że pora wypełnić luki jakie obecnie istnieją w segmencie 1000-1200 zł i 1600-2100 by tam ulokować swoje produkty. Ale będą problemy z dostępnością co może się na kwotę zakupu przełożyć. Wiadomo na razie tyle że najpierw pojawią się R9 380 i 380X które prawdopodobnie będą odświeżonymi R9 290/290 (tutaj można obstawiać ceny rzędu 800-1200 zł). Tydzień później mają się pokazać R9 390 i 390X czyli właśnie najnowsza zabawka z fabryki AMD.

Dnia 15.05.2015 o 18:20, SSj2 napisał:

Hmmm... Trudna decyzja,
a wiedźmin przychodzi już niedługo... Zastanowię się jeszcze. Myślisz, że warto czekać?

Jeśli już masz dogorywającego laptopa - nie. GTX970 jest szybki, to czołówka Nvidii. AMD może skłonić Nvidię do obniżenia jego ceny o 10-15% ale samo też nie wyda o połowę szybszej karty w podobnej cenie nawet jeśli ma do tego technologię (bo wtedy o wiele rozsądniejsze jest po prostu taką wydać za 1500-1750 zł :P). Co innego gdyby ci się nie spieszyło i nie było niczego w co już teraz chcesz zagrać, wtedy ten miesiąc oczekiwania w niczym by ci nie zaszkodził.

Więc w sumie możesz kupować już teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, ostatnio zakupiłem kartę GTX 470 1,2gb. Po założeniu jej było wszystko ok, ale gdy włączam grę na full detalach to temperatura natychmiast dochodzi do 95 stopni (możliwe że by więcej pokazało ale szybko wyłączam, bo zaczyna niebezpiecznie wyć). Czytałem że są problemy z chłodzeniem tej karty i tutaj pojawia się moje pytanie. Jakie najtańsze chłodzenie można by było tutaj zakupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2015 o 10:18, Wujek-Alfred napisał:

Polecacie jakieś fajne ciche chłodzenie do i5 3470, tak do ~150zł ?


Nawet coś takiego - na pewno znacznie lepsze niż boxowe:

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/

A jak i tak będzie za głośne, to zawsze można wentylator zmienić na cichszy ;) Niczego droższego nie będę polecał, bo procesor i tak nie nadaje się do kręcenia, a do stockowych zegarów takie coś wystarczy ;)

EDIT: Dwie osoby Ci dokladnie to samo poleciły, już wiesz co brać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy karta graficzna? W pierwszej kolejności wymień pastę termoprzewodzącą i zobacz czy będzie jakaś poprawa - mi przy źle nałożonej paście temperatury poszły w górę o 20 stopni.
Jak u Ciebie z chłodzeniem obudowy i jaką masz obudowę? Zacznij od sprawdzenia takich rzeczy, żeby nie zaczynać od wydawania kasy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się