Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Witam Was forumowicze
Chciałbym prosić Was o stworzenie mi dobrego komputera do gier żebym mógł pograć na tych chociaż wysokich w rozdzielczości FHD. Budżet jakim dysponuje to 2500 zł. W cenie tylko sam komputer gdyż resztę komponentów posiadam. Jeśli to pomoże jestem w stanie kupić Radeona R9 290 w dobrej cenie, więc jeśli ta karta jest dobra wg Was to wtedy budżet mój wynosi 1600 bez karty graficznej.
Z góry dziekuje za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.05.2015 o 10:56, ziptofaf napisał:

/.../


Dzięki za zainteresowanie tematem i sugestie :) Parę zmian naniosłem i w ostatecznym rozrachunku wyszedł mi taki zestaw:

MSI GeForce GTX 970 4096MB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-E (1241/7010) (wer. OC - OverClock)  
Intel CORE i5-4690 3,5GHz BOX 6MB LGA1150
SSD GOODRAM C100 120GB SATA III 2,5 RETAIL
HDD SEAGATE 1TB ST1000DM003 SATA III 64MB
KINGSTON HyperX DDR3 2x4GB 1600MHz HX316C9SRK2/8 Savage
MSI Z97 GAMING 3 Z97 LGA1150 (PCX/DZW/VGA/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE)
BE QUIET! PURE POWER L8 530W CM (BN181) 80+ BRONZE
Corsair obudowa komputerowa Carbide Series™ SPEC-03 RED LED Mid Tower Gaming
IIYAMA MONITOR LED 24" E2483HS-B1

Co prawda ciut drożej niż w początkowym zamyśle, ale mam nadzieję, że na dłuższy czas mi starczy.
Nie miałem w hurtowni tylko dostepu do wersji 4G :/ ale mam nadzieję, że różnicy wielkiej nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2015 o 12:32, ArkStorm napisał:

Intel CORE i5-4690 3,5GHz BOX 6MB LGA1150


Szkoda, że bez K, możliwość podkręcenia zawsze w cenie. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że przy dobranej płycie aż się o to prosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2015 o 12:53, Shinigami napisał:

> Intel CORE i5-4690 3,5GHz BOX 6MB LGA1150

Szkoda, że bez K, możliwość podkręcenia zawsze w cenie. Szczególnie biorąc pod uwagę
to, że przy dobranej płycie aż się o to prosi.



No niestety coś za coś :) Zmuszony byłem wziąć z konkretnej hurtowni... plus jest taki że nie będę musiał płacić vatu xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2015 o 13:09, ArkStorm napisał:

No niestety coś za coś :) Zmuszony byłem wziąć z konkretnej hurtowni... plus jest taki
że nie będę musiał płacić vatu xD


Wygląda prawie że w porządku. A dlaczego prawie? Masz śliczną płytę główną na chipsecie Z97. Co oznacza że nie obowiązuje cię już limit 1600 MHz RAM''u i proponowałbym taki typu G.Skill RipJaws 2133 MHz CL9. Różnica cenowa rzędu 20-30 zł a w wydajności PC-ta jako całości 3-5%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na stronie piszą że dołączona jest pasta termo, nada sie czy lepiej kupić inną ?

I może ktoś ułatwi mi życie i powie czy zmieści się to w mojej obudowie Zalman z3 plus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.05.2015 o 21:35, Wujek-Alfred napisał:

Na stronie piszą że dołączona jest pasta termo, nada sie czy lepiej kupić inną ?


Można zostawić, choć generalnie nie jest to pasta najwyższej jakości :) Ja sam mam Arctic Silver 5 ( http://www.morele.net/arctic-silver-pasta-na-procesor-arctic-srebrny-5-3-5g-92371/ ) i mogę z czystym sumieniem polecić :) Więc jeśli nie musisz bardzo oszczędzać, to możesz też od razu zamówić pastę :)

Dnia 17.05.2015 o 21:35, Wujek-Alfred napisał:


I może ktoś ułatwi mi życie i powie czy zmieści się to w mojej obudowie Zalman z3 plus


Gdzieś wyczytalem, że w tej obudowie jest ok 162 mm na cooler ( http://www.pctechreview.com.pl/obudowy/zalman-z3-plus-recenzja-obudowy/ ), Fera ma 152 mm wysokości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O, są i pierwsze testy z Wiedźmina dla tych którzy nie wiedzą czy ruszy im płynnie!
http://pclab.pl/art63116-10.html

W wielkim skrócie jak się komuś nie chce dokładnie przeglądać:

Medium - R9 280X (więc pewnie też i GTX770) aby mieć okolice 40-50 klatek.
High - ponownie, R9 280X wystarcza do okolic 35-40 fps.
Ultra - nie podchodzić bez R9 290/GTX 780Ti. A jeśli chcemy należeć do PC Master Race i mieć 60 klatek to i GTX980 nie wystarcza.
Ultra 4k - nawet 2x GTX980 mogą nie wystarczyć.
Testy CPU - z tego co widzę to do medium/high + okolic 30 fps starczy nawet Pentium G. Zalecany jednak realnie jest i3 a jeśli chcemy śmigać w Ultra - i5.

Jak na grę sygnowaną znaczkiem Nvidii to zaskakująco przyjemnie działa na Radeonach, R9 290 wyprzedza w wielu miejscach GTX780Ti często niewiele odstając od 970tki.

Więc w sumie potwierdziły się poprzednie przypuszczenia - bez przynajmniej jakiegoś GTX''a 760/R9 270X lepiej nawet nie zbliżać się do tego tytułu a nawet do Medium potrzebne jest już całkiem mocne GPU. Za to są niskie wymagania co do CPU i tutaj jakikolwiek współczesny model powinien wystarczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie trzeba to 700 - 800 zł na kartę wydać, żeby przyjemnie pograć :)
Natomiast od razu powiem, że 30 kl/s to w tej produkcji też płynna i bezproblemowa gra. Chyba lepiej ustawić limit na 30 kl/s niż grać z takimi spadkami płynności :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2015 o 10:22, pawbuk napisał:

Czyli generalnie trzeba to 700 - 800 zł na kartę wydać, żeby przyjemnie pograć :)
Natomiast od razu powiem, że 30 kl/s to w tej produkcji też płynna i bezproblemowa gra.
Chyba lepiej ustawić limit na 30 kl/s niż grać z takimi spadkami płynności :)


Cóż, ogółem jest dużo lepiej niż w Unity :P R9 280/280X to próg dość wysoki do medium/high ale jeśli jest płynne 30 fps-ów to do RPG-a starczy.
Mnie tam bardziej cieszą niskie wymagania co do CPU. Nie trzeba inwestować w jakieś Core i7 by pograć w ultra :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że mój pierwszy post w tym roku tutaj w wątku będzie na temat nowego kompa ale jeszcze muszę chwilę poczekać. Mój 7 letni komp który był tutaj składany właśnie poszedł do serwisu. Prawdopodobnie siadła karta graficzna. Parametry to:

hd 4870
E8400
4 gb ramu
P5Q pro

Tak jak już pisałem pewnie w tym roku będzie nowy komp, ale chcę aby ten również był sprawny. Upgrade przy tym procku jest pewnie wykluczony, ale w sumie mi nie zależy. Najważniejsze aby nie było gorzej. Na jaką kartę wymienić jeżeli będzie taka potrzeba? Poniżej 200 zł raczej nie zejdę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie o monitor. Wyszukałem taki: LG 24GM77. Ogólnie we wszystkich testach jest oceniany bardzo wysoko (polecają np. w Tom''s Hardware). Co prawda matryca TN (ograniczone kąty widzenia mi nie przeszkadzają, bo zawsze gram sam), ale reszta parametrów ponoć świetna. No i aktualna cena 1169zł jest na tle innych porównywalnych monitorów bardzo atrakcyjna.

Czy to byłby dobry zakup? Bo zbroję się do nowego Wieśka, jeszcze tylko te nowe Radeony za miesiąc...

A czy G-sync to nie jest jakaś bujda? Bo np. taki AOC g2460Pg ma G-sync i wydaje się być atrakcyjny. I mógłbym kupić do niego 2x GTX 970 (jak stanieją po premierze nowych Radków).

Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2015 o 22:20, gumeczka napisał:

Czyli jak mam R9 270 I5 2500K 3.3GHz i 8 GB to nie ma co zamawiać ??


Sam zobacz:
http://pclab.pl/art63116-10.html
Okolice 33-38 klatek w medium na 270X. Bez cudów (medium wygląda gorzej niż wersja konsolowa, tej odpowiada mniej więcej high) ale grać się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.05.2015 o 21:10, KannX napisał:

Czy to byłby dobry zakup? Bo zbroję się do nowego Wieśka, jeszcze tylko te nowe Radeony
za miesiąc...

144 Hz a to jest już wyższa półka, zresztą IPS-ów z takim odświeżaniem nawet za bardzo nie ma. To już jest dobry monitor. Fakt że akurat nie do Wieśka bo do niego nawet podwójny GTX970 nie da ci więcej niż 80-90 FPS ale do wielu innych produkcji już tak.

Dnia 19.05.2015 o 21:10, KannX napisał:

A czy G-sync to nie jest jakaś bujda? Bo np. taki AOC g2460Pg ma G-sync i wydaje się
być atrakcyjny. I mógłbym kupić do niego 2x GTX 970 (jak stanieją po premierze nowych
Radków).

G-Sync nie jest bujdą. I rzeczywiście pozytywnie wpływa na odczuwaną płynność w grach.

Fakt że podwójny GTX970 wydaje mi się pewną przesadą. Zwłaszcza Wiedźmin 3 dobitnie pokazał poziom wykarczowania tej karty względem 980tki. Fakt że 290X ją wyprzedza już w 1920x1080 a w 2560x1440 nawet zwykły 290 potrafi się zrównać z tą kartą oznacza że prawdopodobnie lepiej wyjdziesz kupując pojedynczego GTX''a 980. No i znowu, o tym co się stanie z konfigiem SLI w najbliższym czasie już możesz się przekonać patrząc np. na wyniki GTX''a 780Ti z pclaba. Które są za niskie bez wyraźnego powodu. A dokładniej - bo Nvidii nie opłaca się wydawać na te karty lepszych sterowników. A co za tym idzie - jest spora szansa że i wsparcia SLI nie ma już dla tych układów więc traciłbyś 50% wydajności.

Więc jeśli to SLI ma ci starczyć na 2 lata to się opłaca. W przeciwnym razie chyba lepiej wyjdziesz kupując 980tkę/980Ti/R9 390 (jak już się pojawią) - nie jesteś wówczas uzależniony od widzimisię Nvidii (które właśnie w Wiedźminie jest zbyt wyraźne, nikt mi nie wmówi że GTX960 miejscami w zasadzie wyrównuje z GTX-em 780/780Ti i jest jednocześnie o 50% szybsza od GTX''a 760 chociaż ich średnia różnica w starszych grach nie przekracza 10%).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Super, jak zawsze treściwie i dokładnie.

To wybieram opcję pierwszą, czyli ten LG + nowy Radek (lub przeceniony GTX 980 po premierze Radków). Właśnie o tym myślałem. Dziękuję bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi ocenić ten zestaw: http://www.morele.net/inventory/info/Q21gab/
Do tego mam dwa pytania. 1. Czy będzie alternatywa dla tej płyty głównej ale ze slotem PCI. Chodzi mi o niego ze względu na kartę dźwiękową X-fi Elite Pro. Nie chce się jej pozbywać a kupowanie nowej za 500 zł na PCI-E mija się z celem.

2. Czy dodanie drugiego GTX''a 970 w SLI będzie dobre czy może zakupić GTX 980 ? I czy zasilacz mocniejszy będzie potrzebny ?

Dzięki ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
1.) Jak najbardziej. Może taka?
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z97x-gaming-5-z97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z97x-gaming-5-641683/
Fakt że zasłonisz to złącze PCI jeśli będziesz wsadzać drugą kartę graficzną (chyba że można drugie GPU wsadzić do 3. gniazda bez straty wydajności a nie jestem tego pewny).

2.) Spójrz na mój poprzedni post na tej stronie, masz tam moją opinię co do SLI z 2x GTX970. Zasilacz przydałby się mocniejszy (choćby dlatego że nie będziesz mieć tyle złącz zasilających a przejściówkom jakoś nie ufam, nie po tym jak jedna mi się kiedyś... stopiła), poza tym jednak SLI to zabawa w "na dwoje babka wróżyła" - w tej grze zadziała od razu, w tej po 3 tygodniach, a w tej wcale bo twoje GPU mają już ponad 2 lata i Nvidii nie opłaca się wydawać dla niej sterowników (przykład - właśnie Wiedźmin 3 gdzie GTX7xx działają o wiele gorzej niż powinny). Lepiej zostać przy jednym GTX-ie 970 (bądź 980 choć w tym przypadku lepiej zaczekać 25 dni do R9 3xx - w poprzedniej generacji zmusiło to Nvidię do obniżania cen GTX'ów 780 i wypuszczania wersji GHz bo R9 290X zjadał zwykła 780tkę bez popity) i w kolejnej generacji po prostu kupić kolejną kartę z podobnego progu cenowego. Chyba że już teraz natychmiast musisz mieć 60 fps w rozdzielczości 4k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2015 o 22:43, ziptofaf napisał:


Dobra a jakieś mobo od AsRocka? Nie napaliłem się na tą firmę, ale jakoś wydaje mi się, że jest pewniejszą firmą ;p

Dnia 20.05.2015 o 22:43, ziptofaf napisał:

2.) /../

Więc w tym momencie nie opłaca się robić SLI ? Zastanawiałem się nad GTX 980, ale kurde jest o 1000 zł droższa niż 970, która też w Wieśku 3 nie jest najlepsza ;p I tutaj mam dylemat. W ogóle nie interesuję mnie 4K i a tym bardziej granie na takiej rozdzielczości. Nie mam takiego monitora nawet :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamiast i7 wziął i5 4690K. W grach różnicy nie uświadczysz, a 500zł w kieszeni zostanie.
Dysk SSD może taki: http://www.morele.net/dysk-ssd-goodram-c100-120-gb-sata3-2-5-500-360mb-s-ssdpr-c100-120-602910/
Dobry i polski.
Chłodzenie procka mocno przepłacone. Taki sam efekt uzyskasz na świetnym (i również polskim) SilentiumPC Fera 2, tańszym o ponad połowę:
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fera-2-he1224-spc094-616308/
Płytę weź taką jak podał Ziptofaf (mam taką w wersji mATX, bardzo dobra jest).

EDIT: A tak w ogóle to też bym poczekał na nowe Radeony. Ja czekam, możesz poczekać ze mną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się