Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 27.05.2015 o 15:00, ziptofaf napisał:

I, choć wiem że prawie nie
ma to szans, chciałbym żeby zrobili pewną reewaluację cen - wsadźcie tego R9 390X za
1900 zł a Fuji za 2500. Wtedy to wszystko ma sens...


O! Tak też bym chciał. Dzięki za wyjaśnienie kwestii sterowników AMD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2015 o 15:44, Kamilson914 napisał:

Na chwilę obecną wole nie kupować sobie karty graficznej i tak dalej. Bo jak już kupie
to wtedy bd tylko grał w wieska xD A jeszcze przydałoby się poprawić oceny :) Więc po
22 czerwca mam zamiar zakupić. I wtedy gdzie mam szukać tej karty?


W sklepach :P
Choć z tego co widać po zapowiedziach AMD to nie ma co się łudzić na rewolucję - może w tej samej cenie dostaniesz z 10% wyższą wydajność o ile sprzedawcy nie uznają że należy się "podatek od nowości". W sumie zawsze coś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.05.2015 o 16:39, ziptofaf napisał:

Zależy. Prawdziwa pięćsetka starczy. Udawana - nie.
Prawdziwa = patrzysz na tabliczkę znamionową zasilacza i czy na linii 12V ma powyżej
440W. I czy ma certyfikat 80Plus Bronze. Wtedy starczy.

Ale jeśli to takie chieftecowe 500W czyli realnie 412 to jesteś niebezpiecznie blisko
limitu mocy. Zaś jeśli to modecomowa jakość czyli zamiast 500 naprawdę jest 350 to zdecydowanie
nie :P


Trochę się naszukałem, ale mam Corsair CX500 i na 12V ma tylko 408W :/ Chyba jednak będę zmuszony wymienić ten zasilacz chociaż bardzo chciałem się bez tego obejść. Polecasz jakieś konkretne modele w dobrej cenie? Czytałem gdzieś, że nie ma sensu brać na wyrost. 600W powinna chyba starczyć żeby później jeszcze uciągnąć nowy procek od Intela, jak myślisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 14:45, WeziWoo napisał:

Chyba jednak będę
zmuszony wymienić ten zasilacz chociaż bardzo chciałem się bez tego obejść. Polecasz
jakieś konkretne modele w dobrej cenie? Czytałem gdzieś, że nie ma sensu brać na wyrost.
600W powinna chyba starczyć żeby później jeszcze uciągnąć nowy procek od Intela, jak
myślisz?


Jeśli już dochodzić ma do wymiany zasilacza (a to koszt ok. 270-300 zł za sensowne 600W) to zamiast R9 290 kup GTX-a 970. Cenowo wyjdzie ci na jedno a dostaniesz szybszą kartę. Rozwiąże to też problemy z potencjalnie niewystarczającą ilością energii elektrycznej - GTX''y 970 jedzą o jakieś 30-50W mniej niż 290tki.

Nowe procki Intela zaś ciągną mniej prądu niż obecne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic, próbuję odkręcić zakup, może uda mi się dogadać ze sprzedawcą, jeżeli nie - zwrócę towar zgodnie z tymi nowymi prawami. Głupi byłem, że wcześniej nie pomyślałem o tym... to było takie proste. :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 15:39, WeziWoo napisał:

Nic, próbuję odkręcić zakup, może uda mi się dogadać ze sprzedawcą, jeżeli nie - zwrócę
towar zgodnie z tymi nowymi prawami. Głupi byłem, że wcześniej nie pomyślałem o tym...
to było takie proste. :|


Z allegro od prywatnego sprzedawcy nie zwrócisz bo limit 10 dni nie obowiązuje.
Ale możesz spróbować tej karty użyć przy 500. CX500 to dobry zasilacz, zgodnie z danymi pclaba mieścisz się w granicach normy i nie powinieneś przekroczyć 380W na linii 12V. Gwarancji nie daję ale jeśli komp ci się nie będzie resetować w grach (a nic gorszego się stać nie może) to problemu nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko załatwiłem, anulowałem to kupno. Biorę się teraz za tę 970. Zacznijmy od początku, bo mam jeszcze kilka pytań:

1. Jaki model jest najbardziej polecany? Widziałem dość spore rozbieżności w cenach sięgające nawet 300zł. Rozumiem, że lepszym wyborem będzie wersja z lepszym chłodzeniem?
2.Tu miało być pytanie odnośnie tego czy jeżeli zasilacz nie wystarcza to podzespoły ulegają uszkodzeniu, ale na to pytanie już odpowiedziałeś.
3. Mam 4GB RAM (2x2) Lepszą rozbudową będzie kupienie kolejnych 4, czy może brać od razu 8 i będzie w sumie 12? I też czy 1x8 czy może 2x4? Kiedyś czytałem, że RAMy w duecie pracują lepiej. No i w końcu jakie te ramy mają być? Obecnie mam 1333mhz.
4. Co do procka to pytałem o niego w temacie o Wiedźminie 3 i bodajże nawet Ty poleciłeś i3 4150 i tego się będę trzymał na chwilę obecną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 16:32, WeziWoo napisał:

1. Jaki model jest najbardziej polecany? Widziałem dość spore rozbieżności w cenach sięgające
nawet 300zł. Rozumiem, że lepszym wyborem będzie wersja z lepszym chłodzeniem?

Ja wyznaję zasadę - możliwie najtańszy z niereferencyjnym chłodzeniem. Palit i Gigabyte mają karty spełniające oba te założenia w cenie ~1450 zł.Ten pierwszy jest cichszy, ten drugi odrobinkę szybszy.

Dnia 28.05.2015 o 16:32, WeziWoo napisał:

2.Tu miało być pytanie odnośnie tego czy jeżeli zasilacz nie wystarcza to podzespoły
ulegają uszkodzeniu, ale na to pytanie już odpowiedziałeś.

Nie ulegają bo i co może się stać, sprzęt nie psuje się od dostania zbyt małej ilości prądu. Po prostu działa niestabilnie bądź się wyłącza.

On się może popsuć jeśli przegniesz w drugą stronę - czyli jeśli na linię 12V puścisz dajmy na to 13.2V. Te bardziej szajsowate zasilacze tak zresztą robią - w miarę jak obciążenie rośnie, napięcia świrują coraz bardziej (jest pewien margines, dla linii 12V jeśli pod pełnym obciążeniem masz te 11.8-12.2 to się nic nie dzieje).

Dnia 28.05.2015 o 16:32, WeziWoo napisał:

3. Mam 4GB RAM (2x2) Lepszą rozbudową będzie kupienie kolejnych 4, czy może brać od razu
8 i będzie w sumie 12? I też czy 1x8 czy może 2x4? Kiedyś czytałem, że RAMy w duecie
pracują lepiej. No i w końcu jakie te ramy mają być? Obecnie mam 1333mhz.

Ogólnie rzecz biorąc - różnice w grach między dobrymi kości 2133 MHz CL9 a 1333 MHz CL9 potrafią sięgać 15%. Ale nieważne jaką kość wsadzisz bo i tak zwolni do prędkości najwolniejszej z zainstalowanych.

No i lepszy RAM jest obsługiwany tylko przez odpowiednio lepsze płyty główne, modele domowe kończą swój potencjał na kościach 1600 MHz (choć nadal można się bawić opóźnieniami - przykładowo 1600 MHz CL8 nie ustępuje 1866 MHz CL9 czy 2133 MHz CL10). Dopiero te na chipsetach Z87/Z97 (u Intela) obsługują bezproblemowo te szybsze.

Czy wsadzisz 2x 4GB czy 1x 8GB - nie ma szczególnej różnicy.

Dnia 28.05.2015 o 16:32, WeziWoo napisał:

4. Co do procka to pytałem o niego w temacie o Wiedźminie 3 i bodajże nawet Ty poleciłeś
i3 4150 i tego się będę trzymał na chwilę obecną.

GTX970 jest wydajną kartą. Zależnie od gry czasem wystarczy Core i3 a czasem aby wykorzystać pełnię jego mocy to przydałby się i7-4790K. Do Wiedźmina starcza i3. Do Cars podkręcony i5. Podobnie do AC:Unity.
Ogólnie rzecz biorąc jeśli już kupować nowy CPU to pewnie Core i5. Mimo wszystko to uczciwe 4 rdzenie co daje dużą przewagę. i3 jeśli cierpisz na problemy z budżetem. Tym niemniej tu i teraz bym raczej nic nie wymieniał i zaczekał kilka miesięcy na pojawienie się większej ilości Broadwellów (rodzina 5xxx) bądź nawet Skylake (6xxx). Choć w tym drugim przypadku będziesz musiał się też przerzucić na pamięci DDR4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie powinienem pisać w temacie kart graficznych, ale już jak tyle tutaj o grafice pisałem to te ostatnie pytania też tutaj wrzucę. Wrócił komp z serwisu z tą r7 260x. Wszystko wydaje się ok. Tylko sterowniki chyba jakoś dziwnie musieli wrzucić przez to, że na win xp. Wydaje mi się, że w ogóle nie ma ccc (da się tak?). W takim razie jak mogę "obsługiwać" kartę? Jaki program do obserwowania temperatur polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 16:59, Nightdew napisał:

Wydaje mi się, że w ogóle nie ma ccc (da się tak?)

Instalacja niestandardowa. Może też być ukryty/wyłączony.

Dnia 28.05.2015 o 16:59, Nightdew napisał:

W takim razie jak mogę "obsługiwać" kartę? Jaki program do obserwowania temperatur polecacie?

MSI afterburner

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc, widać, że starasz się niemało, wszystko co chciałem wiedzieć wiem. Teraz pozwolę Cię rozchwytywać innym, pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 17:07, LaplaceNoMa napisał:

MSI afterburner


Rozumiem, że działa na wszystkich kartach, nie tylko na tych z msi? W sumie nie przejmować się chyba brakiem ccc jak będę miał tego typu program do zwiększania obrotów i obserwowania temperatury?

Ostatnie pytanie. Jakie różnice (zapewne niewielkie) powinienem zaobserwować po wymianie hd 4870 na r7 260x? Aktualnie zauważyłem, że na low w wowie pojawiły się cienie. Ale to też może zasługa wymiany moich starych 3 letnich sterów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 18:12, Nightdew napisał:

Rozumiem, że działa na wszystkich kartach, nie tylko na tych z msi?

Dokładnie, tak. Ja przykładowo używałem go na dwóch gigabyte''ach.

Dnia 28.05.2015 o 18:12, Nightdew napisał:

się chyba brakiem ccc jak będę miał tego typu program do zwiększania obrotów i obserwowania temperatury?

Yep.

Dnia 28.05.2015 o 18:12, Nightdew napisał:

Ostatnie pytanie. Jakie różnice (zapewne niewielkie) powinienem zaobserwować po wymianie
hd 4870 na r7 260x?

260x jest ze 2x szybszy. Przechodziłem z 4870 na GTX 660, a ten jest porównywalny.
Różnica jest generalnie miła. Choć przy tej karcie to w wowie jeszcze prockiem wypada się martwić.
Mam i5 4570 i paradoksalnie na GTX 660 miałem lepsze wyniki niż na R9 290.

Dnia 28.05.2015 o 18:12, Nightdew napisał:

Aktualnie zauważyłem, że na low w wowie pojawiły się cienie. Ale
to też może zasługa wymiany moich starych 3 letnich sterów.

Mi się wydaje, że cienie mają inne (dodatkowe) ustawienie, albo low ma inny "profil" ustawień.
Coś z tego ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Sorry że nie na temat ale mam pytanie. Jak wysłac wiadomość do battelnetu że chce usunac trwale konto ze wszystkim co tam jest? Nie ma do nich e-maila? 2. Czy to prawda że po roku konto sie samo usunie jak nieloguje sie do niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2015 o 18:32, LaplaceNoMa napisał:

260x jest ze 2x szybszy. Przechodziłem z 4870 na GTX 660, a ten jest porównywalny.
Różnica jest generalnie miła. Choć przy tej karcie to w wowie jeszcze prockiem wypada
się martwić.
Mam i5 4570 i paradoksalnie na GTX 660 miałem lepsze wyniki niż na R9 290.


W sumie nie chodzi mi tylko o wowa tylko tak ogólnie. Wiadomo, że mój e8400 będzie zwalniał kartę ale tak się zastanawiam jakie niuanse powinny się poprawić bo wiadomo zawsze to nowa karta i 1gb--->2gb. Zauważyłem aktualnie tylko, że temperatura jest super w porównaniu do kaloryfera hd4870 i chodzi dużo ciszej.

Czemu aktualne gpu-z nie pokazuje temp całego kompa. Miałem dawniej jakąś starą wersję i pokazywało też procka/pamięci/dysku itd. Teraz tylko grafa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj sobie:
https://www.piriform.com/speccy
Całkiem przydatne narzędzie.

Co do ustawień, możesz zainstalować (niezbyt dokładnego, ale lepsze to niż nic) FRAPSa, pokombinować w konfiguracji i sprawdzić ilość klatek, oraz ogólną płynność, choćby tak na oko przy lepszych teksturach, efektach etc.

Przydałoby się też przejść na nowszego Windowsa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ziptofaf - są już ludzie, którzy mają 2xGTX Titan X - jakiego oni używają procka, żeby im to pociągnął?
A może po prostu godzą się na ograniczenie karty przez CPU?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 22:49, lis_23 napisał:

Ziptofaf - są już ludzie, którzy mają 2xGTX Titan X - jakiego oni używają procka,
żeby im to pociągnął?

W sumie nie wiem nawet po co to komu. W grach różnica między jednym Titan X a dwoma rzadko przekracza 20%.

Dnia 28.05.2015 o 22:49, lis_23 napisał:

A może po prostu godzą się na ograniczenie karty przez CPU?

Zgadłeś. To są po prostu pro-super-komputery budowane przez Alienware''a dla ludzi którzy w sumie na sprzęcie i tak się nie znają ale chętnie wydadzą na niego 10000$. Bo innego logicznego wyjaśnienia nie ma.

Z drugiej strony - dla stacji roboczej 8000 zł za GPU to całkiem standardowa kwota. Titan X może mieć tam jakąś niszę - choć jakość obrazu oferuje zauważalnie niższą od profesjonalnych GPU i nie nadaje się za bardzo do renderingu w OpenGL to 2 takie potencjalnie potrafią wydatnie przyspieszyć niektóre obliczenia, bardziej niż mid-endowe GPU z serii Quadro/Fire Pro.

Wtedy komp z 2 takimi, jakimś 6-8 rdzeniowym prockiem i 32-64GB RAM''u łącznie wyjdzie ci niedrogo bo za niecałe 16 tysięcy złotych (i nie, ja nie kpię, to jest niedrogo). Ot, taka całkiem znośna stacja robocza do obliczeń/bardzo wstępnego renderingu. Choć pewności nie mam czy to ma sens, musiałbym podpytać ludzi z branży czy tak się da.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2015 o 23:40, ziptofaf napisał:

W sumie nie wiem nawet po co to komu.

Ponoć nawet dwa Titany wysiadają przy całkowicie zmodowanym ini w Wiedźminie 3 - choć podejrzewam, że to nie Titany padają, tylko CPU nie daje rady ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się