Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 29.05.2015 o 02:05, lis_23 napisał:

Ponoć nawet dwa Titany wysiadają przy całkowicie zmodowanym ini w Wiedźminie 3 - choć
podejrzewam, że to nie Titany padają, tylko CPU nie daje rady ;)



Jak już mówisz o Alku z laba to wystarczyło wejść w profil i byś wiedział jaki ma CPU. Ale podam bo widzę że niektórym stwarza to problemy. i7 4930K podkręcony na 4,50GHz

http://www.benchmark.pl/uploads/zestaw_komp/9243/big/TXscbench.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.05.2015 o 16:32, WeziWoo napisał:

1. Jaki model jest najbardziej polecany? Widziałem dość spore rozbieżności w cenach sięgające
nawet 300zł. Rozumiem, że lepszym wyborem będzie wersja z lepszym chłodzeniem?


Ja polecam 970, ktora sam kupilem - czyli MSI Gaming 4G. Glowna zaleta to polpasywe chlodzenie - wiatraczki zaczynaja prace dopiero przy bodajze 60 stopniach C. Ponizej ten temp jet cichutko :) Choc oczywiscie wplyw ma tu tez moja obudowa :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, serdecznie od pewnego czasu przymierzam się do kupna drugiej karty graficznej które chce połączyć mostkiem w Crossfire, chciałbym się tylko upewnić że mój zestaw podoła drugiej karcie graficznej i dlatego też mam pytanie do ekspertów czy na zasilaczu Zalman 700-GLX 700W jest możliwość uruchomienia tej drugiej karty, poniżej zamieszczam pełną specyfikacje mojego PC:

Płyta Główna: ASRock - Z87 Extreme4
Procesor Intel(R) Core(TM) i7-4770K CPU @ 3.50GHz
Karta Graficzna: Club3D Radeon R9 280X royalKing
RAM: Corsair Vengeance - 32GB Quad Channel DDR3
Zasilacz: Zalman 700-GLX

Pozdrawiam : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę:
http://www.chicrabbit.com/ebay/zalman/zm700/ZALMAN_ZM700_GLX_005.jpg
http://images.anandtech.com/graphs/graph7400/58715.png

Nie ma szans, szczególnie gdy kartę chciałeś jeszcze podkręcić. Lepiej będzie jak poczekasz na nowe odświeżone kotlety AMD (może nas pozytywnie zaskoczą przynajmniej cenowo) lub zainwestujesz w jedną mocą (970,290X) już teraz. Wymiana zasilacza oraz karty to moim zdaniem niezbyt dobry pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2015 o 11:02, Shinigami napisał:

Nie ma szans, szczególnie gdy kartę chciałeś jeszcze podkręcić. Lepiej będzie jak poczekasz
na nowe odświeżone kotlety AMD (może nas pozytywnie zaskoczą przynajmniej cenowo) lub
zainwestujesz w jedną mocą (970,290X) już teraz. Wymiana zasilacza oraz karty to moim
zdaniem niezbyt dobry pomysł.


Czyli jednym słowem, lepiej nie przepłacać i poczekać na nowe karty. Dzięki za informacje. : )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmm, 630W na linii 12V...
Cały PC z R9 280X żre ok. 360W mocy. Dołożenie drugiej zwiększy obciążenie do okolic 560-590.
Więc teoretycznie mieścisz się w limicie.... ale tylko teoretycznie - ten zasilacz to budżetówka. Ledwie zwykłe 80Plus (nawet nie Bronze), wyprodukowany w dodatku przez Sirteca który nie słynie z jakości.

Jeśli poważnie myślisz o konfiguracji Dual GPU to nie radzę do tego podchodzić bez Corsairów CS/Fractal Design Newton/Enermaxów itp. które kiedy mają informację o 700W to mają tyle na samej linii 12V a nie jakieś 630. Zresztą nie bez powodu te zasilacze kosztują po 450 zł za modele w okolicach 700W w przeciwieństwie do twojego za niecałe 300.
Z doświadczenia mogę powiedzieć że setup Tri-Fire z 280X żarł mi z gniazdka jakieś 915W (przy Corsair RM1000 czyli realny pobór mocy wynosił jakieś 860W) - fakt że było to przy użyciu 100% mocy wszystkich GPU co w grach się raczej nie zdarza.


Radzę jednak zwrócić uwagę na potencjalne problemy z konfiguracją MultiGPU - microstuttering naprawdę wciąż istnieje:
http://pclab.pl/art56032-11.html
Spójrz tylko na to co wyprawia się w Far Cry 3. To jest niższa płynność niż na jednej karcie. Na papierze klatek może dużo ale co z tego jeśli jedna pojawia się na 1ms, kolejna na 30, kolejna na 10, potem jakaś na 20... to jest niegrywalne.

Konfiguracje MultiGPU mają sens dopiero w najnowszych kartach Nvidii (klasy GTX970 lub wyżej) z uwagi na wbudowane w nich rozwiązania sprzętowe które pomagają zsynchronizować pracę kart. AMD też ma coś takiego ale dopiero w rodzinach Tonga (R9 285) oraz Hawaii Pro/Hawaii XT (290/290X). Wcześniej... cóż, sam zobacz.
Więc naprawdę odradzam. Zwłaszcza że zaraz wychodzi odświeżona generacja czyli 3xx i jest szansa że AMD, na wzór Nvidii, uzna że tylko najnowsze karty zasługują na wsparcie sterowników. I bum, nie ma profili Crossfire do najnowszych gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1600 to jednak dla mnie za drogo. W planach miałem wyrobić się do 1000, ale jakoś tak po sznurku "lepiej dołożyć dyszkę i mieć lepszy" doszedłem już do 1500 ^^. A i tak będę musiał opchnąć komuś kody do Wiedźmina i Batman Arkham Knight żeby mój portfel nie głodował :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.05.2015 o 02:28, sylwasss napisał:



Jak już mówisz o Alku z laba to wystarczyło wejść w profil i byś wiedział jaki ma CPU.
Ale podam bo widzę że niektórym stwarza to problemy. i7 4930K podkręcony na 4,50GHz


Nie tylko. Na Wiedźmińskim forum widzę, że do 2xTitan X mają mój procesor, lekko podkręcony (4,7 ) ale i tak uważam, że to jest przerost formy nad treścią: jedna taka karta powinna zapewniać max wydajność w grach, a skoro dwie nie wyrabiają to coś tu jest nie halo i albo to wina CPU, albo już sam nie wiem, czego ( silnika gry? ).
Ponoć W3 nie jest zasobożerny, jeśli idzie o CPU, więc tym bardziej dziwi fakt, że dwa Titany nie radzą sobie z maksymalnym confingiem gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.05.2015 o 12:38, lis_23 napisał:

Nie tylko. Na Wiedźmińskim forum widzę, że do 2xTitan X mają mój procesor, lekko podkręcony
(4,7 ) ale i tak uważam, że to jest przerost formy nad treścią: jedna taka karta powinna
zapewniać max wydajność w grach, a skoro dwie nie wyrabiają to coś tu jest nie halo i
albo to wina CPU, albo już sam nie wiem, czego ( silnika gry? ).

A to niby czemu? Nvidia gdzieś napisała "SLI = każda gra jaka kiedykolwiek wyszła będzie chodzić w 4k @ 60 fps"?
Titan X jest o jakieś 20-30% szybszy od GTX''a 980. Tylko tyle i aż tyle. W 4k da się znaleźć miejsca gdzie na GTX''ie 980 będziesz mieć z 20 klatek na sekundę. Podwójny GTX Titan X zapewni więc tylko (i aż) ok. 40 (skalowanie SLI to jakieś 70-80% a nie 100).

Dnia 29.05.2015 o 12:38, lis_23 napisał:

Ponoć W3 nie jest zasobożerny, jeśli idzie o CPU, więc tym bardziej dziwi fakt, że dwa
Titany nie radzą sobie z maksymalnym confingiem gry.


A co w tym dziwnego? To są rozdzielczości rzędu 4k. 4x więcej pikseli niż FullHD. Jeszcze modyfikowany plik ini powyżej konfiguracji maksymalnej więc to coś nietestowanego przez samych twórców.

Dopiero za 1-2 generację pojawią się komputery zdolne do pracy w tych rozdzielczościach - tutaj już dobijasz do limitu samego sprzętu. Co z tego że masz 12GB VRAM''u jak to tylko (zbyt wolne już) GDDR5, brakuje jednostek cieniujących, DX11 też nie pomaga bo wcale bym się nie zdziwił gdybyś dobijał do jego limitu.

Zwłaszcza że jakbyś renderował film 3D to na tych 2 Titanach byś miał z pół klatki na sekundę. Albo mniej. Ot, jak się przesadza z detalami to w pewnym momencie nie wystarczy żadna konfiguracja sprzętowa. Nie wszystko da się robić w czasie rzeczywistym jeszcze.

Więc twoje zdziwienie mógłbym zrozumieć dopiero gdyby ten Wiedźmin 3 ścinał na TYM:
http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/b/fotki_newsy/2015-03/PM/nvidia-quadro-m6000-karta-graficzna-3.jpg
http://www.benchmark.pl/uploads/backend_img/b/fotki_newsy/2015-03/PM/nvidia-quadro-m6000-karta-graficzna-4.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, zapomniałem o 4K - mi chodzi przede wszystkim o FHD ;) w takim wypadku jest to przerost formy nad treścią, ale jak ktoś gra w 4K to ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Możecie polecić jakiś dobry cooler do procesora(1150) z max. wysokością 150nn i jakąś paste termo-przewodząc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2015 o 11:18, Snafu napisał:

Możecie polecić jakiś dobry cooler do procesora(1150) z max. wysokością 150nn i jakąś
paste termo-przewodząc?


http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-spc081-518093/

Bardzo fajny cooler polskiego producenta. W komplecie jest pasta przewodząca, ale jeśli chcesz inną to mogę polecić Arctic MX4, której używam przy 4690K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki Waszej pomocy trochę upgrade''owałem kompa.
Wrzuciłem MSI GTX 970
Pamięci 2133 MHZ 2 x 4 GB Ripjawsx
Chłodzenie do procesora SilentiumPC Grandis
Dwa dyski- jeden SSD BX100 250 GB oraz zwykły WD Blue 1TB
Zmieniłem również obudowę na Zalmana Z3 Plus White
Wnioski- dla przyszłych zainteresowanych podobną konfiguracją- Pamięci wejdą pod Grandisa- ale dosłownie na ścisk. Grandis wejdzie do obudowy, ale zahacza od wewnątrz o czarny pin przytrzymujący szybkę. Jest to do obejścia i do upakowania.
Co mnie wkurza? Montowanie Napędów DVD w obudowie- co chwilę mi odskakuje zaczep- dla mnie beznadzieja. No i wiatrak z tyłu ewidentnie się kolebie (to są chyba te sławetne cewki)- słychać jakby miał luzy. W związku z konfigurację mam pytania- czy można jakoś wyregulować, aby chłodzenie CPU samo wskakiwało na odpowiednie obroty? Bo zamontowałem SilentiumPC Grandis na mojego i5 2500k i jeszcze go nie podkręcałem, a już wiatraki zaczęły zasuwać na maxa. To trochę poszukałem i ściągnąłem program speedfan, zmniejszyłem obroty chłodzenia na 30% i teraz chodzą z prędkością ok. 700 Rpm a temp. procka 27 stopni (oczywiście wg programu). Chodzi mi o to, aby wiatraki same się załączały pod obciążeniem, a nie zawsze chodziły na maxa.
Drugie pytanie-jaki wiatrak byście wstawili zamiast tego tyrkającego z tyłu obudowy- proszę o polecenie mi czegoś cichego, bo mi jego stukanie przeszkadza ;DDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zalmanowskie wentyle mozna o kant du.. rozbic. Sam obecnie wymieniam wszystkie stockowe wentyle (w budzie Zalman Z3) na SilentiumPC Mistral. Jednak one dosc wyja na najwyzszych obrotach, takze moze Zephyr (tego samego producenta) by Ci podpasowaly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I jak kojarzycie może problem z tym chłodzeniem na CPU? Jak tylko załączam kompa to od razu wiatraki chodzą na 100%. Poprzednie chlodzenie fabryczne od i5 2500K jakoś samo regulowalo sobie obroty, a nic w ustawieniach nie grzebalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2015 o 10:16, ruden napisał:

I jak kojarzycie może problem z tym chłodzeniem na CPU? Jak tylko załączam kompa to od
razu wiatraki chodzą na 100%. Poprzednie chlodzenie fabryczne od i5 2500K jakoś samo
regulowalo sobie obroty, a nic w ustawieniach nie grzebalem.


Zapewne źle podłączony wentylator CPU - musisz go wsadzić w gniazdko 4-pinowe a nie 3-pinowe. To właśnie ten 4-pin decyduje o obrotach.

Jeśli to nie pomoże to masz kilka opcji - poszukaj w BIOS-ie czegoś o wentylatorach (np. w płytach Asusa zowie się toto "Q-Fan Control"). Po włączeniu tych funkcji dostaniesz kilka opcji do regulowania prędkości (ustaw wentylator na tryb PWM jeśli jest na 4 pinach, Voltage jeśli na 3).

Metoda numer 3 - kupić zewnętrzny kontroler obrotów. Takie zabawki kosztują od 30 do 200 zł. Przykład:
http://www.morele.net/nzxt-kontroler-sterowania-wentylatorami-ac-sen-mix2-m1-600382/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na pewno chlodzenie mam wpiete pod 4 piny. Ale może ma znaczenie to że są dwa wiatraki w Grandisie i za one wpiete w łącznik i potem dopiero w gniazdko 4 pin CPU fan.
Znalazłem w BIOS-ie ustawienia wiatraków - już wcześniej to widziałem. Tam jest target CPU speed i jest podana temperatura, a poniżej target fan speed. Czy to oznacza że po osiągnięciu ustawionej temperatury włączy wyższe obroty? Ustawiłem target temp na 50 stopni C oraz prędkość na level 5, no i kręci wolniej. Ale co gdy przyjdzie obciążenie? Włącza się wyższe obroty? Trochę tego nie kumam.
Druga sprawa- wrzuciłem ramy 2133mhz i w 3dmarku wskazuje mi na 800mhz (czyli 1600). Sprawdzałem też w BIOS-ie i tam gdzie mogłem ustawiłem na 2133mhz. CPU-Z wskazuje mi w zakładce memory Dram frequency 1064,2, a w SPD max bandwidth 800. No i kurde już nie wiem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Co do RAM''u:
Jak pokazuje 1064.2 to jest okej. x2 = 2128.4 czyli praaaawie te 2133 które miały być.

Target temp = wentylatory będą pracować tak by utrzymać zadaną temperaturę. Do okolic 50 będzie chodzić na minimalnych obrotach, jak do nich dobijesz to się załączy. Taka tylko uwaga - 50 to strasznie nisko skądinąd więc w wymagających grach będziesz mieć wyjący na maksa wentylator który desperacko próbuje zbić temperaturę do tej wartości. A że już niedługo lato i w samych budynkach będzie 25+ stopni to tego wycia będzie naprawdę dużo.
Więc radzę to nieco podbić.

Ogółem tutaj zależy sporo od konkretnej płyty. Najprościej samemu sprawdzić - program OCCT, zakładka CPU: Linpack. Ustaw mu test na 10-15 minut i zobacz jak zareagują temperatury i samo chłodzenie.


Od razu uprzedzę - Linpack naprawdę mocno rozgrzewa sprzęt. Na fabrycznym chłodzeniu taki i7-4770K rozgrzewa się w nim do okolic 100 stopni. Więc jeśli będzie w nim stabilnie (aka nie więcej niż jakieś 70-80 stopni na Grandisie) to masz pewność że ustawienia które wrzuciłeś są okej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2015 o 00:07, ziptofaf napisał:

Co do RAM''u:
Jak pokazuje 1064.2 to jest okej. x2 = 2128.4 czyli praaaawie te 2133 które miały być.

No niby tak, ale czemu w 3DMarku pokazuje ciągle 800 (czyli 1600 MHz)? No i w CPU-Z w SPD przy wyborze slotów pamięci- Max Bandwidth 800.

Dnia 01.06.2015 o 00:07, ziptofaf napisał:

Więc radzę to nieco podbić.

Pamiętam, że gdzieś czytałem o maksymalnych temperaturach dla i5 2500K zalecanych przez Intel, po przekroczeniu których następuje degradacja procesora. Nie mogę tego teraz znaleźć- kojarzysz może? Albo ewentualnie jaki poziom proponujesz? Nie ukrywam, że zamierzam go trochę pokręcić- no ale najpierw muszę wszystko podogrywać (z chłodzeniem, ramami itd.)

Dnia 01.06.2015 o 00:07, ziptofaf napisał:

Ogółem tutaj zależy sporo od konkretnej płyty. Najprościej samemu sprawdzić - program
OCCT, zakładka CPU: Linpack. Ustaw mu test na 10-15 minut i zobacz jak zareagują temperatury
i samo chłodzenie.

Tak zrobię, dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się