Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 22.06.2015 o 18:09, treek napisał:

Wracając do tematu: przekonałeś mnie ;p
Szybkie pytanie tylko. Z tego co widzę, mobo na którą planuje to wsadzić (MSI H81M-P33)
wspiera ten procek, ale nie ma jakichś dziwnym drowbacków przy prockach tej klasy i praktycznie
najsłabszym chipsetem przy tym gnieździe (H81)? ;p


Hmm... nie powinno być. Na pewno odradzałbym i7-4790K z uwagi na potężne fabryczne taktowania - do tego procka poważnie zalecane są niezłe jakościowo płytki na H97 a najlepiej Z97. W przeciwnym razie możesz sobie spalić sekcję zasilania. Ale Xeon E3-1231 jest już taktowany znacząco niżej więc nie powinien w żaden sposób skrzywdzić twojej płyty głównej. Choć nie będę ukrywać - nie sprawdzałem! Bylebyś BIOS zaktualizował do najnowszej wersji, na pewno się toto wówczas uruchomi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Chciałbym zadać pytanie z grupy tych, które wymagają jasnowidza.. ale może istnieje możliwość udzielenia choć przybliżonej, czy choć teoretycznej odpowiedzi. Mam obecnie w kompie takie części:
-karta grafiki - GF 770 GTX,
-płyta główna - Gigabyte Z97 Gaming 5,
-procesor - i5 4670k podkręcony do 4,5 GHz.
-zasilacz - 630 W od be quiet 80 plus bronze.
jeśli potrzeba podania innych, dajcie znać.

Zastanawiam się nad wymianą karty graficznej, tylko już nad strzałem w coś z wyższej półki. Mam ekran fullHD 60Hz, więc poza ewentualnym korzystaniem z DSR od Nvidii wyższe rozdzielczości od tej mnie nie interesują, a dzisiejsze topowe karty są praktycznie nawet za mocnę do fullHD i próbują celować w 4k.. więc to może być dobry moment na zbudowanie w miarę trwałej konfiguracji sprzętowej na kilka lat [przy dobrych wiatrach].

Wymiana by nastąpiła najwcześniej w październiku. I tu pojawia się moje pytanie [ogółem jestem fanem Nvidii - po prostu wolę ich karty, nigdy mnie nie zawiodły]:
1. Kupić coś z obecnej serii kart graficznych typu GTX 980 albo 980Ti?
czy
2. Poczekać do 2016 r. na Pascale?

Pytanie to zadaję w związku z tym, że zastanawiam się czy już w tej chwili mój procesor nie jest za słaby na karty z pytania nr 1, a co dopiero na Pascale? Czy potencjalnie DX 12 może coś z tym zmienić gdyby był za słaby [choć czytałem że to głównie pomoże wolniejszym procesorom]?

Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Na twoim miejscu czekałbym na Pascala. GPU masz całkiem sensowne do FullHD a obecne karty Nvidii, choć wydajne, to jednak są dość drogie - jak chcesz bowiem budować kompa na >lata< to rozsądek podpowiada 980Ti. Tylko że to się nie za bardzo opłaca - o ile typowy high-end w okolicach 2000-2400 zł ma sens z uwagi na to że nie traci aż tak szybko na wartości o tyle klasa najwyższa cierpi o wiele bardziej.

Jeszcze z 3 miesiące temu bowiem kupowało się co? Titana X za 4500 zł. AMD ogłosiło Radeona Fury to Nvidia wypuściła GTX-a 980Ti który ma w zasadzie identyczne parametry (no dobra, jest o te 3-4% wolniejszy) za 1500 zł mniej. Jest więc spora szansa że w momencie pojawienia się Pascali i Arctic Islands cena układu o takiej mocy obliczeniowej spadnie o kolejne 50%.

Ot, w PC-tach nie za bardzo opłaca się jednorazowo wydawać mnóstwo kasy. High-end - tak. Najwyższe modele danego producenta - nie. Na dłuższą metę wydajniej jest kupić 2 karty w okolicach 1400-1500 zł, jedną teraz a drugą gdzieś po premierze Pascali albo i jeszcze później. Czyli np. GTX 970 teraz i jakiś GTX1070 za rok. Przy okazji używkę łatwiej sprzedasz i nie spadnie aż tak jej wartość.

Za to jak teraz wydasz 3000 zł i będziesz używać tej karty aż nie okaże się za wolna sprawia że sprzedać toto dobrze ciężko (gwarancji już nie ma), poza tym obecna generacja Nvidii (i w większości u AMD, poza Fury) to zaledwie rozwinięcie poprzednich kart. Pascal i Arctic Islands będą już wykonywane w 2x niższym procesie technologicznym, Nvidia też zacznie używać pamięci HBM.

Co do twojego CPU - nie on będzie wąskim gardłem. A nawet gdyby to niewiele można tutaj poprawić. Prawdę mówiąc to ja nie rozumiem po co ty go na razie trzymasz podkręconego przy GTX''ie 770, co najwyżej słupki w benchmarkach wzrosną. Do pojawienia się gier korzystających z DX12 droga jeszcze naprawdę daleka (na razie nawet nie ma systemu operacyjnego pod to!). Skądinąd - akurat obecne karty Nvidii w DX12 dostają naprawdę ostro po tyłku od Radeonów i są testy w których Titany w tym środowisku przegrywają z R7 260X. Więc jeśli już budujesz PC-ta pod to środowisko to kupno jakiegokolwiek obecnego GeForce''a jest bzdurą - ŻADNA karta Nvidii nie jest jeszcze w pełni zgodna z DX12 (włącznie z Titanami X/GTX980Ti). Radeony o dziwo już tak i to od kilku dobrych latek.

W skrócie - jak obecnie ci gry chodzą już za wolno - kup sobie jakiegoś GTX'a 970, 980 jeśli już naprawdę wydać dużo. Albo AMD Fury (bez iksa) jak się pojawi w lipcu i nie będzie zbyt drogi. Sprzedaj karciochę za jakieś 60-75% wartości w 2016, kup sobie nową kartę z serii Pascal/Arctic Islands. Tak cenowo jak i wydajnościowo to o wiele lepsze podejście aniżeli wydawanie majątku na 980ti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Dnia 23.06.2015 o 10:20, ziptofaf napisał:

Co do twojego CPU - nie on będzie wąskim gardłem. A nawet gdyby to niewiele można tutaj
poprawić. Prawdę mówiąc to ja nie rozumiem po co ty go na razie trzymasz podkręconego


Zainwestowałem na starcie w lepsze niż fabryczne chłodzenie do tego procesora i w ramach testów wyciągnąłem go do tych 4,5 Ghz, porobiłem testy stabilności, nie grzał się, system się nie wieszał, to stwierdziłem że niech już tak zostanie.

Dnia 23.06.2015 o 10:20, ziptofaf napisał:

W skrócie - jak obecnie ci gry chodzą już za wolno - kup sobie jakiegoś GTX''a 970, 980
jeśli już naprawdę wydać dużo. Albo AMD Fury (bez iksa) jak się pojawi w lipcu i nie
będzie zbyt drogi. Sprzedaj karciochę za jakieś 60-75% wartości w 2016, kup sobie nową
kartę z serii Pascal/Arctic Islands. Tak cenowo jak i wydajnościowo to o wiele lepsze
podejście aniżeli wydawanie majątku na 980ti.


Ok, dzięki wielkie za pomoc :) Poczekam na testy nowych Radeonów i się zobaczy jak się sytuacja na rynku ukształtuje.

Ogółem gry działają wciąż dobrze jednak ze względu na 2GB VRAMu są tytuły gdzie 770 GTX przestaje sobie radzić. Nie będę ukrywał, lubię sobie obczaić grę z lepszymi wizualiami, a gier do przejścia jest tyle [a też dochodzi do tego praca], że najczęściej nie ma czasu by wrócić do starszych tytułów by wreszcie zobaczyć wyższe ustawienia graficzne w stabilnej ilości klatek gwarantowane nowym sprzęciorem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2015 o 13:42, KannX napisał:

Ciekawe czy będą jutro już jakieś testy Fury X? Czekam niecierpliwie :)


Będą~
NDA upływa bodajże o 18:00, ci co karty do recenzji mieli dostać to już kilka dni temu otrzymali śliczne paczki od AMD. I tylko tyle wolno na chwilę obecną powiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2015 o 13:52, ziptofaf napisał:

Będą~
NDA upływa bodajże o 18:00, ci co karty do recenzji mieli dostać to już kilka dni temu
otrzymali śliczne paczki od AMD. I tylko tyle wolno na chwilę obecną powiedzieć.


Czyli testować mogli już wcześniej? Byli jedynie wstrzymani z publikacją benchmarków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2015 o 14:37, KannX napisał:

Czyli testować mogli już wcześniej? Byli jedynie wstrzymani z publikacją benchmarków?


Jak najbardziej. Większość wyników już nawet jest. Zazwyczaj zresztą tak to się odbywa w branży IT, ostatnio nawet niektóre testy OBUDÓW miały NDA. Z 3xx też zresztą tak było kilka dni temu, karty już dawno przetestowane, dlatego wszystkie większe portale udostępniły recenzje praktycznie w tej samej chwili.
Ot, po prostu do godziny zero nie wolno o otrzymanej karcie mówić nic, taka cisza przedwyborcza (nawet kara za złamanie podobna) :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.06.2015 o 20:31, ziptofaf napisał:

Ale Xeon E3-1231 jest już taktowany
znacząco niżej więc nie powinien w żaden sposób skrzywdzić twojej płyty głównej. Choć
nie będę ukrywać - nie sprawdzałem! Bylebyś BIOS zaktualizował do najnowszej wersji,
na pewno się toto wówczas uruchomi.

Jeszcze coś :D
Zakładając, że wezmę tego Xeona, (albo którąś I5 (4590, 4670, 4690)) to w przypadku dobrania do niego jakiegoś GTX 970, jakiego zasilacza będę potrzebował?
http://www.morele.net/zasilacz-chieftec-gps-500a8-80-500w-gps-500a8-536571/ wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Gdybyś brał jakąkolwiek mocniejszą kartę to odpowiedź brzmiałaby nie. Ale 408W (bo tyle jest na linii 12V) z zapasem wystarczy Xeonowi/Core i5 + GTX 970.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.05.2015 o 13:46, ziptofaf napisał:

/.../

Ogółem jest okej. Samemu wolałbym jednak dorzucić do nieco lepszego zasilacza z uwagi
na to że SilentiumPC zbiera sporo negatywnych opinii (a seria Vero jest ich budżetową)
- wolałbym np. Corsair CX500. Jest niewiele droższy a to już 80Plus Bronze.


Od twojej odpowiedzi minął miesiąc, ale wciąż w pamięci mam tego posta :P Wypłata za kilka dni i teraz już na pewno składam sobie jakis zestaw. Skorzystałem z twojej rady propo zasilacza, ale ''zmieniłem'' kartę - z sugerowanej w zestawie(z pclab) R9 280X chcę wziąć GTX 970. Generalnie zestaw wygląda tak -> http://www.morele.net/inventory/info/JZWrLQ/ Coś jeszcze zmienić/poprawić? Przy okazji chcę sprawic sobie nowy monitor i myślałem nad iiyama X2483HSU-B1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie chcę wymądrzać, ale po co taka wielka i dosyć droga obudowa do płyty Micro ATX? Lepiej wziąć Brutusa S20 za 99zł. Jest tak samo funkcjonalny jak ten Zalman za 191zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Na oko wygląda okej choć samemu pewnie wybrałbym tańszy wariant 970tki, np. któryś z tych:
http://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-970-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-dp-box-zt-90101-10p-665620/
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-970-oc-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-dp-gtx-970-4gd5t-oc-694685/
http://www.morele.net/karta-graficzna-palit-geforce-gtx-970-jetstream-4gb-gddr5-256-bit-dvi-hdmi-3x-minidp-box-ne5x970h14g2j-649213/

Wydajnościowo to jest praktycznie rzecz biorąc to samo (+/- 2%), we wszystkich przypadkach jest też rozbudowany układ chłodzenia. Ponad 1500 zł to już imho za dużo na GTX''a 970. Lepiej mieć stówkę do kieszeni i zainwestować ją np. w lepszą płytę główną czy też szybszy procesor (i5-4590 kosztuje niewiele więcej niż 4460 oferując wyraźnie wyższą wydajność).

Nie jestem też tak do końca przekonany co do dysku - na co ci model do monitoringu? o_O Za 220 zł dostaniesz już Seagate 1TB/WD Caviar Blue 1TB i naprawdę, o ile nie budujesz kompa pracującego 24/7 mającego mielić dane na dysku to nie zobaczysz różnicy.

W sumie... gdybyś wziął niemodularną wersję tego zasilacza (30 zł oszczędności), wybrał cywilny dysk twardy (45 zł oszczędności) oraz GTX''a 970 innej marki (100-180 zł oszczędności) to idealnie starczy ci na 120GB dysk SSD (np. GoodRAM C100 bądź Crucial BX100). A to największy potencjalny wzrost wydajności jaki możesz zaoferować swojemu PC-towi - Windows na SSD''ku + podstawowe aplikacje = OLBRZYMI wzrost wydajności względem HDD. Komputer uruchamiający się w 20 sekund (i mam na myśli w pełni gotowy do pracy a nie tylko pokazanie się pulpitu), dużo szybciej ładujące się aplikacje... jeśli tylko istnieje taka opcja to warto dopłacić do takiego dysku. Sam zresztą zobacz (test z 2013, dzisiejsze SSDki są nieco szybsze :P):
http://pclab.pl/art53297-4.html

W sumie zgodzę się z KannX-em co do obudowy - płytkę masz w standardzie MicroATX, GTX970 jest też bardzo krótką kartą. Spokojnie możesz zjechać do czegoś o kilkanaście cm mniejszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hm hm, co my tu mamy.
Dysk jest okej. RAMy są fajne, nagrywarka jak to nagrywarka. i5-4590 + GTX 970 to dobre combo. Zdecydowanie lepsza płyta główna niż w wersji pierwotnej. Nie podoba mi się tylko zasilacz - certyfikat 80Plus ale już nic więcej, tylko 2 lata gwarancji, średnie wykonanie ( http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/silentiumpc-vero-m1-600w-test/strona/23723.html) - chińska masówka. Nie umywa się toto do Antec True Power Classic 550 (który we wnętrzu ma japońskie części z wyższej półki) czy też Corsairów CX500-600.
Tutaj naprawdę o wiele lepiej dopłacić te 30-60 zł - im niższa cena za wat tym gorsze wykonanie. A jak kupujesz PC-ta za 3.5 tysiaka to te 3 stówki na zasilacz naprawdę nie powinny być przeszkodą ;( Zazwyczaj lepiej też kupić zasilacz teoretycznie słabszy ale oferujący wyższą sprawność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.06.2015 o 22:32, KannX napisał:

Z racji tego, że mam jutro egzamin to mi się nudzi i skonfigurowałem Ci lepszego kompa
w nieco niższej cenie ;)

http://www.morele.net/inventory/info/sdB9yh/


Dzięki :) Przeczytałem wasze sugestie i złożyłem teraz coś takiego(co do dysku SSD - myślałem nad nim i nawet miałem go pierwotnie zaplanowanego) -> http://www.morele.net/inventory/info/xoF34Z/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czytałem tę samą recenzję tego Vero i uznałem, że jest całkiem ok i ugrałem parędziesiąt złotych :) To w sumie tamten CX 500 z poprzedniego konfigu był dobry.

A z innych ciekawych rzeczy, to kupiłem ostatnio na Allegro nowy kabel zasilający (schuko cośtam) o długości... 50cm :D Kilka miesięcy szukałem takiego (już miałem z Niemiec zamawiać) i teraz mam idealny porządek z kablami. Wszystkie kable mają idealnie dobraną długość i nic się nie plącze. Mała rzecz i tania (2zł kosztował) a cieszy niezwykle ;)

EDIT: Sob-styl - Goodram daje radę. Rok jadę na C50 120gb (ciut gorszy od C100, mam na nim system i wymagające gry) i działa pięknie, nic się nie psuje. Polecam. Wg mnie, teraz to co dałes w linku jest idealne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować już posta i będzie jedno pod drugim :( Ale płytę to bym jednak wziął H97 Anniversary od Asrocka. Reszta ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się