Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dobra, jak myślicie, co tu wybrać. Obecnie mój prywatny PC prezentuje się tak:
Pentium G3220, 12GB RAM, Asus H81M-Plus (lekko skopana, jeden port SATA nie działa), R9 280X.

Budżet: 1550- 1650 zł (CPU + mobo, to pierwsze kupię tak za miesiąc już po premierze Skylake''ów bo i tak mi na nie nie starczy a może obecna generacja nieco spadnie cenowo):

Asus Z97 Pro Gamer - 599 zł. Z uwagi na fajną promocję - dostaję za darmo Asus Gladius. Czyli naprawdę niezłą mychę kosztującą z 250 zł. Którą mogę albo sprzedać albo sobie zostawić. Tylko że nie jestem jedyną osobą która tę promocję zauważyła (a to oznacza że na Allegro tych myszek już kilka jest) i to jest potencjalnie właśnie wydatek 600 zł zostawiając mnie z ledwie tysiakiem na CPU.
Gigabyte G1. Sniper - 469 zł. Nieco starszy chipset (Z87) ale w zamian jest 16-fazowa sekcja zasilania, 2x LAN, wbudowane Wifi, miejsca na dowolną konfigurację multiGPU, niezły układ audio. Ta płyta w zeszłym roku szła za 1600 zł :P Wada? To jest E-ATX i może mi się nie zmieścić do obudowy. A taka do której wejdzie na pewno to wydatek 250 zł. Czyli 250 zł mniej na CPU... a 469 + 250 = 719 zł... i równie dobrze mogłem iść do sklepu prosto po Maximusa VII (ba, za 699 to on jest w promocji razem z Gladiusem)... i łączyć go z i5-4460 bo tylko na to mi starczy.
Gigabyte Z87X-OC - 369 zł. Znowu, płytka z poprzedniej generacji. Oferuje wysoki potencjał OC... i to w sumie tyle. Układ audio jest kiepski, brak jakichkolwiek dodatków.
AsRock Z97 Killer - 519 zł. Żadnych bonusów, jakość wykonania ogółem nieco wyższa niż Asus Gamer. Dobrze wykonana płyta i tyle.

Wymiana samego CPU i pozostanie przy obecnym mobo raczej nie wchodzi w grę - i7-4790K spaliłby mi sekcję zasilania, poza tym potrzebne mi działające 4. złącze SATA 6Gbps. No i brak XMP/OC oraz fakt że RAM''u to mi 12GB z trudem starcza. Założenie jest też takie że albo gdzieś we wrześniu pojawi się Radeon Fury (albo GTX980 biorąc pod uwagę że Nvidia obniża ceny a AMD nie a kasa się jednak liczy) albo nieco później jakiś Pascal/Arctic Islands. A że to dość mocna karta to bez chociaż i5-4690 ani rusz. Jako że nie celuję w high-end to nie opłaca mi budować platformy na Skylake''u - DDR4 dołoży swoje, poza tym już widać po i7-5775C i i5-5675C ile nowe CPU będą kosztować, $ jest drogi i nie wygląda by miał spadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął tego Z97 Pro Gamera, a myszkę wystawił na Allegro od złotówki i niech sobie ludki licytują. Taką metodą sprzedałem dobrze stare DDR2 i GTX 260. Ludzie lubią walczyć i ram poszedł za wyższą cenę niż w aukcji ''sklepowej'' z ofertą Kup Teraz :)

Aktualnie na Morelach Pro gamer jest za 569zł, więc skłaniałbym się ku niemu. Nawet jak sprzedasz myszkę za 100zł to i tak będzie dobry deal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2015 o 22:18, KannX napisał:

Ja bym wziął tego Z97 Pro Gamera, a myszkę wystawił na Allegro od złotówki i niech sobie
ludki licytują. Taką metodą sprzedałem dobrze stare DDR2 i GTX 260. Ludzie lubią walczyć
i ram poszedł za wyższą cenę niż w aukcji ''sklepowej'' z ofertą Kup Teraz :)

Ech, i tak i nie. Istnieje bowiem realne ryzyko że myszka mi się spodoba bardziej niż obecna a wtedy już jej nie sprzedam :P A tak to mogę żyć w przeświadczeniu że mój Natec Genesis GX77 to świetny produkt!

Dnia 15.07.2015 o 22:18, KannX napisał:

Aktualnie na Morelach Pro gamer jest za 569zł, więc skłaniałbym się ku niemu. Nawet jak
sprzedasz myszkę za 100zł to i tak będzie dobry deal.

Na morele nie ma tej promocji :P Ale z odbiorem w lokalnym sklepie mam za 599 zł to już sobie zamówiłem. Może do piątku dojdzie :P Trochę drożej niż chciałem (ba, sporo drożej) ale jeśli liczyć to jako "bonusowa myszka za 250 zł w prezencie" to już boli mnie to nieco mniej. No i nie ma USB 3.1 (choć Asus chętnie sprzeda mi do tego dodatkową kartę za 150 zł :P). Cóż, przyjdzie to ocenię.

Śmiesznie mój PC będzie się teraz prezentować przez to - płyta główna za 6 stów, GPU za tysiąc, zasilacz za 300, RAM''u z 20GB zaraz będzie... i Pentium G3220 :P Ech, wydatki wydatki. Znając życie to pewnie jeszcze plan budżetowy mi runie po raz drugi (płytka miała być do 500 zł...) przy okazji zakupu procesora i z 1500-1600 zł zrobi mi się jeszcze więcej (w sumie to jeden z powodów dla którego uciekam przed Skylake''ami - chronię swój portfel przed samym sobą ;)).

Zaś co do twojego monitorowego dylematu - jeśli chcesz Radeona Nano to nie G-Sync a FreeSync. G-Sync jest wspierany obecnie tylko przez karty Nvidii. Raczej bym też tej Iiyamy nie kupował - nie mówię że masz brać jakiegoś Asusa Roga za 4000 zł ale 144 Hz ekran to dziś wydatek niepowalający:
http://www.ceneo.pl/28513296
Co prawda nie ma Free/G-Synca ale nadal masz dwukrotnie wyższą częstotliwość odświeżania. Podobnie ten LG na którego zwróciłeś wcześniej uwagę.

Mimo wszystko - monitor jest wydatkiem na długo. Często na o wiele dłużej niż PC do którego go podłączasz. Więc pomyśl sobie że te 4 bonusowe stówy rozkładasz na najbliższe 5-6 lat. Ot, gracze komputerowi powoli będą emigrować albo w kierunku szybkości albo rozdzielczości, FullHD @ 60 FPS może i jest nieosiągalnym snem dla konsolowców ale dla PC-towców staje się powoli limitem i chcielibyśmy więcej.

Choć, to też zależy. Grafika grafiką, monitor za 7 stów zamiast 1170 zł jest okej o ile te dodatkowe środki przeznaczysz np. na lepszego pada/słuchawki itp, bo to też wpływa na komfort rozgrywki w stopniu nie mniejszym niż herce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, faktycznie monitor to inwestycja na długie lata. Ten LG co podałem wcześniej za 1169zł mi się podoba, więc skoro nie będzie G i Freesynca to niech reszta parametrów będzie wysoka.

Pochwal się jak płytę odbierzesz i opisz co jest w niej fajne, a co mniej fajne. A myszki nie wyjmuj z pudełka, to nie będziesz miał pokusy i łatwiej ją sprzedasz ;) A nie da się tego G3220 podkręcić z tą płytą? Zablokowany jest to wiem, ale może płyta coś tam udostępnia.

EDIT: Czy jak podepnę pod złącze 4pin (procesora) wentylator 3pin, to będzie regulacja prędkości jego obrotów? (Gigabyte Z97MX Gaming5)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2015 o 00:00, KannX napisał:

Pochwal się jak płytę odbierzesz i opisz co jest w niej fajne, a co mniej fajne. A myszki
nie wyjmuj z pudełka, to nie będziesz miał pokusy i łatwiej ją sprzedasz ;) A nie da
się tego G3220 podkręcić z tą płytą? Zablokowany jest to wiem, ale może płyta coś tam
udostępnia.

Nawet gdyby się dało - to jest jak tuningowanie Fiata 126p. Po co? To niezły procesorek do pracy a i do grania w połączeniu z R9 280X się jako tako nadawał (fakt że Unity już go przerósł, fps nawet nawet ale 5-sekundowe freeze''y też były i to często). Ale skoro nawet G3258 podkręcony do 4.5 GHz zazwyczaj nie daje rady wyprzedzić w grach Core i3 4170 to tym bardziej z tym nie warto się męczyć dla 100 MHz.

Za to w międzyczasie morele obniżyło mi cenę 5675C o stówkę. Jakbym tak odliczył sobie VAT po zakupie, hmhm... ;P Teoretycznie bez OC on w grach jest nieco szybszy od 4690K taktowanego 400 MHz wyżej. A po OC może rywalizować z podkręconym 4790K (fakt że muszę wówczas podbijać poważnie napięcia i przygotować sobie przynajmniej SilentiumPC Grandis a najlepiej to całość zwodować). Jeszcze z 50 zł i będę musiał poważnie przemyśleć taką opcję.

Dnia 16.07.2015 o 00:00, KannX napisał:

EDIT: Czy jak podepnę pod złącze 4pin (procesora) wentylator 3pin, to będzie regulacja
prędkości jego obrotów? (Gigabyte Z97MX Gaming5)

Nie będzie. To właśnie ten 4pin odpowiada za obroty. Choć niektóre płyty pozwalają na robienie tego bezpośrednio poprzez zmniejszanie napięcia ale nie jest to tak komfortowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2015 o 06:42, ziptofaf napisał:

Za to w międzyczasie morele obniżyło mi cenę 5675C o stówkę. Jakbym tak odliczył sobie
VAT po zakupie, hmhm... ;P Teoretycznie bez OC on w grach jest nieco szybszy od 4690K
taktowanego 400 MHz wyżej. A po OC może rywalizować z podkręconym 4790K (fakt że muszę
wówczas podbijać poważnie napięcia i przygotować sobie przynajmniej SilentiumPC Grandis
a najlepiej to całość zwodować). Jeszcze z 50 zł i będę musiał poważnie przemyśleć taką
opcję.


A nie lepiej trochę tańszy 4690K? Czy te nowe 5xxx mają jakieś ciekawe ficzery?

Dnia 16.07.2015 o 06:42, ziptofaf napisał:

Nie będzie. To właśnie ten 4pin odpowiada za obroty. Choć niektóre płyty pozwalają na
robienie tego bezpośrednio poprzez zmniejszanie napięcia ale nie jest to tak komfortowe.


To szkoda, bo chciałem zmienić wentylator na chłodnicy. Fabryczny Corsair jest głośny, a czasami buczący, a dobrych wentylatorów z PWM 2000obr (łożysko olejowe albo kulkowe, byle nie sleeve) jakoś nie widzę. SilentiumPC ma jednego z PWM, ale kręci się ledwo do 1300obr. Są jeszcze wypasione Noiseblockery, ale one są bardzo drogie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2015 o 17:50, KannX napisał:

A nie lepiej trochę tańszy 4690K? Czy te nowe 5xxx mają jakieś ciekawe ficzery?

Mają. Po pierwsze ich iGPU jest znacznie szybsze i obsługuje choćby sprzętowe dekodowanie materiału 4k.
A to przydatna funkcja - G3220 po włączeniu np. tego https://www.youtube.com/watch?v=6pxRHBw-k8M w 4K zapycha mi od razu 100% CPU. Że o 4k@60 fps nie wspomnę, tam to trzeba Core i7 na chwilę obecną...
Po drugie żrą mniej energii. Po trzecie - zegar w zegar są do 15% szybsze w grach (i jakieś 5% w aplikacjach) od 4xxx. To naprawdę sporo. Podkręcony i5-5675C w grach dorównuje nawet 4790K. Fakt że jedną z wad jest trudniejsze OC - łatwo wyciągnąć okolice 4.1-4.2 GHz. Potem będę musiał drastycznie zwiększać napięcie zasilające (chociaż... płytkę zamówiłem mocną, sekcja zasilająca nieźle chłodzona, można szaleć). Po czwarte - to ostatnie już procesory jakie pojawią się z DDR3 i traktuję to jako pewnego rodzaju inwestycję żeby mi starczyło toto na jak najdłużej. Po piąte - mam wówczas "uzasadniony" zakup tak drogiej płyty na Z97 zamiast poprzedniej generacji z Z87 - 5xxx działa tylko z najnowszymi chipsetami ;P

Dnia 16.07.2015 o 17:50, KannX napisał:

To szkoda, bo chciałem zmienić wentylator na chłodnicy. Fabryczny Corsair jest głośny,
a czasami buczący, a dobrych wentylatorów z PWM 2000obr (łożysko olejowe albo kulkowe,
byle nie sleeve) jakoś nie widzę. SilentiumPC ma jednego z PWM, ale kręci się ledwo do
1300obr. Są jeszcze wypasione Noiseblockery, ale one są bardzo drogie.


Cóż, tutaj za wiele nie pomogę, na rynku chłodzenia nie siedzę już w ogóle i moja wiedza ogranicza się do: pasta - Zalman ZM-STG2. Chłodzenie - Fera 2 albo Grandis. Albo NZXT Kraken jak masz kasy jak lodu... albo właśnie suchy lód tylko wtedy potrzebujesz albo najmocniejszego AsRocka albo MSI Mpower bo mają dodatkowe systemy ochronne przeciwko obiektom o niebezpiecznie niskich temperaturach i 16-20 fazowe systemy zasilania, w sam raz na napięcie o 200% wyższe od bazowego :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2015 o 20:37, ziptofaf napisał:

> A nie lepiej trochę tańszy 4690K? Czy te nowe 5xxx mają jakieś ciekawe ficzery?

Mają. Po pierwsze ich iGPU jest znacznie szybsze i obsługuje choćby sprzętowe dekodowanie
materiału 4k.
A to przydatna funkcja - G3220 po włączeniu np. tego https://www.youtube.com/watch?v=6pxRHBw-k8M
w 4K zapycha mi od razu 100% CPU. Że o 4k@60 fps nie wspomnę, tam to trzeba Core i7 na
chwilę obecną...


Mam 30fps w 4K :) I nie jest płynnie. Koleś wrzucał ten filmik przez... 3 i pół miesiąca!! :D

Dnia 16.07.2015 o 20:37, ziptofaf napisał:

Po drugie żrą mniej energii. Po trzecie - zegar w zegar są do 15% szybsze w grach (i
jakieś 5% w aplikacjach) od 4xxx. To naprawdę sporo. Podkręcony i5-5675C w grach dorównuje
nawet 4790K. Fakt że jedną z wad jest trudniejsze OC - łatwo wyciągnąć okolice 4.1-4.2
GHz. Potem będę musiał drastycznie zwiększać napięcie zasilające (chociaż... płytkę zamówiłem
mocną, sekcja zasilająca nieźle chłodzona, można szaleć). Po czwarte - to ostatnie już
procesory jakie pojawią się z DDR3 i traktuję to jako pewnego rodzaju inwestycję żeby
mi starczyło toto na jak najdłużej. Po piąte - mam wówczas "uzasadniony" zakup tak drogiej
płyty na Z97 zamiast poprzedniej generacji z Z87 - 5xxx działa tylko z najnowszymi chipsetami
;P


Każde uzasadnienie jest dobry w przypadku zakupu hi-endu ;) A jest sens w przyszłości (rok, może 2) zmiany z 4690K na takiego 5xxx? Oczywiście chodzi o gry.

A co do wentylatora, to wypatrzyłem na Allegro tanio Noiseblockera i może go łyknę, bo po suchy lód musiałbym autem jechać ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.07.2015 o 21:37, KannX napisał:

Mam 30fps w 4K :) I nie jest płynnie. Koleś wrzucał ten filmik przez... 3 i pół miesiąca!!
:D

Cóż...
http://pclab.pl/art63078-2.html
Z tego co widzę o ile 4k + 30 fps powinno działać płynnie o tyle 60fps robi się płynne dopiero na 4770K. Podkręconym. Albo dowolnym sześciordzeniowcu (dobry powód by uzasadniać zakup takiego CPU!).

Dnia 16.07.2015 o 21:37, KannX napisał:

Każde uzasadnienie jest dobry w przypadku zakupu hi-endu ;) A jest sens w przyszłości
(rok, może 2) zmiany z 4690K na takiego 5xxx? Oczywiście chodzi o gry.


Zero. To jednak tylko te 10-15%. Co innego jeśli dopłacasz 150 zł a co innego jeśli miałbyś płacić z 800 (zakładając że za tyle będzie używka za 2-3 lata co wcale nie jest pewne - nawet antyczne i5-2500k wciąż są w cenie).

Zresztą to co kupuję to jednak nie high-end. Bo gdyby to miało nim być to czekałbym sobie spokojnie do okolic 5-10 sierpnia i po prostu wziął i7-6700K + 16GB DDR4 + Asrock Fatal1ty Z170 czy coś podobnego. I prawdę mówiąc ta opcja nawet kusi (fakt że z i5-6600K) ale obawiam się że podatek "od nowości" + wysoki kurs dolara + niska dostępność + sama cena pamięci DDR4 (choćbym nawet zaczynał od 8GB) razem dadzą mi mur nie do przeskoczenia bo musiałbym szykować przynajmniej z 2200 zł. A tyle to ja mam naszykowane ale na GPU.

No i czego by Intel z nimi nie robił - to nadal tylko 4-rdzeniowce o przeciętnym potencjale OC (to jest już w zasadzie pewne - 14nm Broadwelle dobrze to okazują, 4.5 GHz wymaga mnóstwa wprawy). A teoretyczna "inwestycja" jaką byłby zakup pamięci DDR4 już teraz jest skutecznie stopowana przez fakt że obecne kości tego typu to niedopracowany szajs. Podobnie zresztą jak było z DDR3 - zanim tak jak teraz od ręki dostaniesz potężne 1866-2400 MHz to wszyscy przecież kupowali jakieś 1600 MHz CL11 czy 1333 MHz CL9 bo tylko takie były. Takie sensowne DDR4 (3 GHz, CL15) to obecnie wydatek rzędu przynajmniej 700 zł za 16GB/400 za 8GB.

I jeśli moja teoria się sprawdzi (aka Intel nie zrobi jakiegoś psikusa i Skylake okaże się jakimś cudem o 30% szybszy od Broadwelli i byle Core i5 zmasakruje obecne i7... jakoś powątpiewam, nie miało to miejsca od 4 generacji :P) to po Haswellu/Broadwellu następnym zakupem powinien już być Zen+/Kaby Lake. Czyli druga generacja procesorów w 14nm gdy 16GB DDR4, Windows 10, DX12, Pascale i Arctic Islands będą już standardem. Co finansowo wyraźnie zaboli ale innej drogi za bardzo nie ma. I przy okazji powinno dawać prawdziwy skok wydajności bo tak AMD jak i Intel będą już musieli oferować 6-8 rdzeniowe procesory dla desktopów (a z DX12 to będzie można je w pełni wykorzystać...). Swoją drogą aż szkoda że jeszcze nie testują Radeonów na Win 10, pclab pokazał miesiąc temu bardzo ładny wykres:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/windows/charts/pcars_proc_t1.png

Dnia 16.07.2015 o 21:37, KannX napisał:

A co do wentylatora, to wypatrzyłem na Allegro tanio Noiseblockera i może go łyknę, bo
po suchy lód musiałbym autem jechać ;)


Ech, moim rozwiązaniem na głośnego PC-ta są dobre zamknięte słuchawki (otwarte w sumie też mogą być). Gwarantuję, nie usłyszysz nawet wołania dwa metry od ciebie a co dopiero jakiegoś tam szumu :P Jeszcze tylko dołóż klawiaturę mechaniczną (taką z przełącznikami Cherry Blue) i masz aż dwa źródła do zagłuszenia wentylatorów. Tylko tej drugiej opcji zdecydowanie nie polecam jeśli masz współlokatorów/współpracowników/rodzinę w okolicy - to dosłownie brzmi jak maszyna do pisania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że mam spokój z procesorem :)

Dnia 16.07.2015 o 22:34, ziptofaf napisał:

[duże ciach] Swoją drogą aż szkoda
że jeszcze nie testują Radeonów na Win 10, pclab pokazał miesiąc temu bardzo ładny wykres:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/windows/charts/pcars_proc_t1.png


Dlatego skłaniam się do kupna R9 Nano, bo w połączeniu z Windowsem 10 i DX 12 może być ciekawie. Będzie powód, żeby zmienić system.

A to nie, maszyny do pisania nie chcę. Aktualny Natec za 20zł mnie zadowala i nawet 8 gumowych klawirków dali w zestawie :) A słuchawki mam fajne ogromne Phillipsa, ale niezbyt używam, bo muszę mieć ciągłe baczenie na kocią gromadkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie czy te zestawy są wartę swojej ceny czy trochę sprzedających poniosła fantazja,
Jakby ktoś mógł od razu doradzić czy któryś zestaw wart zakupu.
Linki:
http://allegro.pl/pc-i5-4690-3-5ghz-geforce-gtx-980-4gb-12gb-ram-i5551368721.html
http://allegro.pl/komputer-pc-komputronik-infinity-intel-extreme-i5535968413.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym kompie słaby zasilacz (dobrej firmy ale tylko 530W i sprawność ledwo 80+), a w drugim bardzo słaby RAM i nie wiadomo jaki zasilacz. Jak dla mnie nie warte swych cen. Lepiej złożyć coś samemu.

A tak z innej beczki. RADEON R9 NANO JUŻ W SIERPNIU :) Czekam niecierpliwie, ma być najszybszą kartą ITX, czyli będzie szybszy od GTX 970 (oby!).
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/radeon_r9_nano_premiera_kompaktowej_karty_w_sierpniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A więc, krótka minirecenzja Asus Z97-Pro Gamer jakby ktoś chciał kupić:

a) Przesiadka z Asusa H81M Plus sprawia że Windows wylatuje w powietrze i wali bluescreenami (z 2 razy się nawet uruchomił ale nie działała myszka i klawiatura ;)). Linux działa oczywiście normalnie. Ech, pora zainstalować Win 10 i liczyć na to że będę mógł to zaktualizować do pełnej wersji po nakarmieniu go serialem z Siódemki ;)
b) Wyposażenie jest okej jak na tę klasę cenową. Naprawdę niezły układ audio, 4-6 złącz SATA (4 jeśli chcesz używać SATA Express), 1x LAN, 4x USB 3.0, 2x USB 2.0, M.2, HDMI, DVI, nawet VGA (w sumie to nie wiem po co, wolałbym tam złącze USB) się znalazło.

c) Wbrew temu co piszą niektóre portale branżowe - ta płyta nie ma startu do serii Maximus. Braki widać już na pierwszy rzut oka. Resetowanie BIOS''u nie z pomocą przycisku a zworki, dużo krótsza gwarancja, brak możliwości włączenia/zresetowania/testu pamięci z poziomu samej płyty głównej. Co mnie trochę boli bo muszę spędzać dodatkowe 15 minut na wciskanie małych szajsowatych zworek odpowiedzialnych za działanie tych przycisków na obudowie zamiast sprawdzić czy wszystko jest okej od razu. Przy okazji - bez instrukcji tego nie wsadzisz w ogóle, nie ma żadnych oznaczeń co do tych dzyndzli (że o ich pokolorowaniu jak w niektórych Gigabyte''ach nawet nie wspomnę). Nie ma też funkcji Bios Flashback więc radzę nie mieć zaników zasilania podczas aktualizacji BIOSu.
d) A przy okazji pamięci - próba wsadzenia 4GB 1600 MHz CL9 i 1866 MHz CL10 w Dual jest z góry skazana na niepowodzenie. Za to świeci się nam śliczna dioda "memory fail" (skądinąd - wygodne rozwiązanie, jest info o problemach z CPU/GPU/pamięciami/dyskiem już na samej płycie, to się chwali). Te dwie kości zadziałały mi tylko w slotach 1 i 2. W innych waliły błędami :P

e) UEFI jest estetyczne i funkcjonalne. Można regulować naprawdę sporo, włącznie z ustawieniami profili XMP czy wydajnością systemu chłodzenia CPU (i to na kilka różnych sposobów). Tutaj nie ma żadnych cięć względem droższych płyt.

f) Obecnie sporo płyt Asusa jest sprzedawanych wraz z bonusowym Asus Gladius. To jednak o czym się nie wspomina to fakt iż jest to wybrakowana wersja tej myszy, pozbawiona wyposażenia dodatkowego. Jest tylko jeden kabelek i 4 dodatkowe ślizgacze.

g) Sama płyta jest estetyczna, czerwone podświetlenie sekcji audio naprawdę mi się podoba. Fakt że w sumie nie wiem po co mi jakaś mała czerwona dioda w prawym dolnym rogu która informuje mnie o tym że komputer jest włączony. Mam kilka zastrzeżeń co do rozmieszczenia elementów - o podłączeniu dysku możesz zapomnieć bez uprzedniej deinstalacji karty graficznej. Nie zachowano również sensownego odstępu między pierwszym slotem PCI-E x16 a PCI-E x1 poniżej niego - R9 280X go skutecznie zasłania w całości. Podobnie jak złącze PCI... Czy naprawdę nie można było skopiować layoutu z Maximusa VII Rangera gdzie pod pierwszym złączem na GPU jest mnóstwo wolnej przestrzeni?

h) Potencjał OC - na szybko pożyczony 4670K + Fera 2 doprowadziłem do 4.6 GHz. Nie zauważyłem przegrzewania się sekcji zasilania ani niestabilności (a że jest tylko 8 fazowa sekcja zasilania to byłem co do tego niepewny).
Podsumowując - gdyby nie promocja co do prawie że darmowej mychy z wysokiej półki to dostajemy produkt okej ale bez żadnego wypasu. Porównywalny cenowo Z97X Gaming 5 oferuje o 2 złącza USB więcej i podwójną kostkę UEFI. AsRock Fatal1ty Z97 Killer to 8 złącz USB, lepiej rozmieszczone złącza SATA (poważnie, te wieżyczki po dwie może i ładnie wyglądają ale spróbuj tylko wymienić dysk twardy...) i znacznie lepszy odstęp między kartami rozszerzeń. Tylko UEFI ma nieco brzydsze. Ogółem produkt jak to w zwyczaju Asusa bywa za drogi o jakieś 50 zł (a to jeszcze nie jest ten segment gdzie cena ma rolę drugorzędną...). Zwracać do sklepu jej nie zamierzam ale ciężko mi wyobrazić sobie dlaczego brać akurat tę płytę a nie konkurencyjny produkt, niby ma sporo fajnego oprogramowania (choćby do kontroli zużycia łącza) ale... nie po to się wybiera płytę główną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako że będę niedługo budował sobie w domu mini-sieć, potrzebny mi będzie jakiś router, polecacie coś konkretnego w relacji solidność-cena?
Raczej nie potrzebuję nic rozbudowanego, wszystko na czym mi zależy to wi-fi w promieniu max 30 metrów.
Do tej pory człowiek żył sobie w słodkiej przeszłości, gdzie kabel sieciowy szedł od skrzyneczki światłowodowej do kompa i wszystko działało jak potrzeba. A teraz telefon, laptop, i wszystkie te urządzenia potrzebują sieci jak kania dżdżu.xD

Przy okazji zapytam też o coś zgoła innego, czyli o dżojstiki. Od jakiegoś czasu mam możliwość za free korzystać sobie z drugiej wersji Oculus Rifta, a tam aż prosi się o wykorzystanie tego typu kontrolera(zwłaszcza kiedy leci się jakimś samolotem). Wątpię żeby ktoś tutaj w temacie siedział, ale może znacie chociaż jakieś linki z testami które nie mają 10 lat wstecz, i dałoby się przyzwoitego w miarę rozsądnej cenie(ot, powiedzmy do 200zł).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2015 o 23:53, ziptofaf napisał:

a) Przesiadka z Asusa H81M Plus sprawia że Windows wylatuje w powietrze i wali bluescreenami
(z 2 razy się nawet uruchomił ale nie działała myszka i klawiatura ;)). Linux działa
oczywiście normalnie.


A czemu tak się dzieje? Płyta nie ma oficjalnego wsparcia dla Windows 7?

Dnia 17.07.2015 o 23:53, ziptofaf napisał:

Mam kilka zastrzeżeń co do rozmieszczenia
elementów - o podłączeniu dysku możesz zapomnieć bez uprzedniej deinstalacji karty graficznej.


U mnie też tak jest, to chyba powszechna przypadłość :) Ale w sumie wyjęcie karty i ponowne wsadzenie to niewielki problem (i jeszcze sobie ją człowiek ładnie wyczyści ;))

Dnia 17.07.2015 o 23:53, ziptofaf napisał:

Nie zachowano również sensownego odstępu między pierwszym slotem PCI-E x16 a PCI-E x1
poniżej niego - R9 280X go skutecznie zasłania w całości. Podobnie jak złącze PCI...
Czy naprawdę nie można było skopiować layoutu z Maximusa VII Rangera gdzie pod pierwszym
złączem na GPU jest mnóstwo wolnej przestrzeni?


Myślę że zrobiono to celowo, bo to jednak nie jest drogi Maximus :)

A na brak Dual Channel z dwiema różnymi kostkami bym nie narzekał, bo różnica między single a dual jest marginalna, gdzieś o tym czytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.07.2015 o 14:38, KannX napisał:

A czemu tak się dzieje? Płyta nie ma oficjalnego wsparcia dla Windows 7?

Ma ale wsadzenie zupełnie innej płyty głównej i liczenie na to że Windows się po tym ponownie uruchomi jest bardzo optymistyczne. W końcu nagle masz zupełnie inny chipset, układ audio, sterowniki do karty sieciowej, kontrolerów USB i dziesiątki innych rzeczy. Czasem masz farta i ruszy. Częściej nie.
Linux działa nieco inaczej (ma bardziej modularną budowę i w razie poważnego konfliktu uruchomi się choćby i bez grafiki, dźwięku czy sieci ale jakoś będzie działać) i naprawdę trzeba robić straszne rzeczy żeby ześwirował. Windows już na etapie instalacji systemu wybiera sobie konkretne wersje niektórych sterowników których potem nie odświeża. Nieco upierdliwe bo dziś stracę na tym cały dzień - zainstalować Win 10 (i liczyć na to że Microsoft nie ściemnia co do możliwości jego aktualizacji do pełnej wersji), przeinstalować wszystkie używane przeze mnie aplikacje a potem jeszcze naprawić bootsector bo mi Linux przestanie działać jak zainstaluję Windowsa :P

Dnia 18.07.2015 o 14:38, KannX napisał:

Myślę że zrobiono to celowo, bo to jednak nie jest drogi Maximus :)

Ech, drogi jak drogi. To jest już tylko stówa różnicy od Maximusa a niektóre konkurencyjne produkty nawet w nieco niższej cenie już takiego problemu nie mają.

Dnia 18.07.2015 o 14:38, KannX napisał:

A na brak Dual Channel z dwiema różnymi kostkami bym nie narzekał, bo różnica między
single a dual jest marginalna, gdzieś o tym czytałem.

To ja wiem. Mnie tylko zirytowało to że jakakolwiek inna kombinacja slotów nie działa - ani 1 i 3, ani 2 i 3, ani 1 i 4 :P Taka zgadywanka. A ja nie lubię zgadywanek i wolałbym mieć przycisk MemOK! która sama mi dostosuje to tak żeby działało, co najwyżej poustawiam sobie te kości inaczej już potem a nie będę się zastanawiać która z 10 kombinacji rozmieszczenia kości będzie działać.

Ot, ogółem udana płyta ale dziwi mnie jej tak wysoka ocena na portalach branżowych. Ma kilka zalet (choćby sieciówka Intela + cFos zamiast Killera który jest wyraźnie bardziej niedopracowany, świetne audio, na razie darmowa mycha w pakiecie) ale wszystkie oceny twierdzące że to super produkt pozbawiony wad to moim zdaniem bzdura. Jest to produkt stworzony na zasadzie "celujemy w Z97X-Gaming 5". Przy nieco wyższej cenie. Ot, ogółem dobry krok ze strony Asusa który do tej pory w ogóle nie miał mid-endu ale do oferty konkurencji jeszcze mu nieco brakuje. Może przy okazji premiery Z170 pokaże coś ciekawszego bo wystarczy by dopracowali nieco samo rozmieszczenie złącz.

Choć przy okazji przekonałem się co do jednego - płyty pod E-ATX to ja bym jednak do swojej budy nie zmieścił. Pełnowymiarowy ATX już było dość ciężko wsadzić... w sumie buda za 109 zł to się nie mam co nadmiernie dziwić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się