Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Znajomemu padł w dosyć starym/słabym PC procesor i płyta główna. Karta graficzna jaką posiada to Palit GeForce GT 620 2GB. Chciałby kupić jakąś mocno budżetową płytę i procesor oraz ewentualnie pamięci, aby przywrócić kompowi życie. Pecet służy do grania w starsze/mało wymagające gry i nie będzie już rozbudowywany, więc główną wytyczną jest minimalizacja kosztów ;p

Mógłbyś coś odpowiedniego polecić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Hmm...
Opcja sensowna:
http://www.morele.net/procesor-amd-a8-7600-socket-fm2-64bit-3-1ghz-65w-cache-2mb-box-ad7600ybjabox-659484/
bądź nieco nowszy A8-7650.
Do tego płytka główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-f2a88xm-hd3-a88x-dualddr3-2133-sata3-raid-matx-ga-f2a88xm-hd3-609756/
I kostka RAM''u:
http://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-ddr3-4gb-1866mhz-cl10-hx318c10fr-4-637852/

A8-7600 zawiera zaskakująco wydajne zintegrowane GPU, dużo lepsze niż GT620. Idzie nawet na tym w coś pograć:
http://pclab.pl/art56011-7.html

Opcja absolutnie budżetowa:
http://www.morele.net/procesor-amd-athlon-5150-am1-1-6-ghz-2mb-cache-l2-25w-box-ad5150jahmbox-634018/
http://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-ddr3-4gb-1866mhz-cl10-hx318c10fr-4-637852/
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-am1b-m-am1-ddr3-2xsata3-matx-635667/

Socket AM1, przygotowany przez AMD dla ludzi o bardzo skromnym budżecie.
http://pclab.pl/art57195-5.html

Nie polecam do niczego poza pracą codzienną bo to jest stosunkowo wolne ale jeśli budżet jest naprawdę napięty to może być całkiem niezłym wyborem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Mam zasilacz Chieftec A80 750W. Ogólnie go nie obciążam, maksymalnie to nawet 200W w stresie nie robię. Chciałbym wymienić w nim wentylator na cichszy, bo tam siedzi GlobeFan 2000obr na łożysku ślizgowym. Czy jak zamontuję/dolutuję np. SilentiumPC Mistrala 1500obr, to coś się może stać? Czy lepiej poszukać wentylatora z takim samym/bardziej zbliżonym zakresem obrotów jak fabryczny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2015 o 17:54, KannX napisał:

Mam pytanko. Mam zasilacz Chieftec A80 750W. Ogólnie go nie obciążam, maksymalnie to
nawet 200W w stresie nie robię. Chciałbym wymienić w nim wentylator na cichszy, bo tam
siedzi GlobeFan 2000obr na łożysku ślizgowym. Czy jak zamontuję/dolutuję np. SilentiumPC
Mistrala 1500obr, to coś się może stać? Czy lepiej poszukać wentylatora z takim samym/bardziej
zbliżonym zakresem obrotów jak fabryczny?


Hmm... nic się strasznego nie stanie o ile wiesz jak się za to zabrać - czyli cały proces w gumowych rękawiczkach. Zasilacze komputerowe potrafią bowiem przechowywać w sobie spore ilości energii, nawet po wyłączeniu komputera. Choć samemu nie mam doświadczenia w tej konkretnie dziedzinie i dużo ci nie podpowiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.07.2015 o 17:54, KannX napisał:

Mam pytanko. Mam zasilacz Chieftec A80 750W. Ogólnie go nie obciążam, maksymalnie to
nawet 200W w stresie nie robię. Chciałbym wymienić w nim wentylator na cichszy, bo tam
siedzi GlobeFan 2000obr na łożysku ślizgowym. Czy jak zamontuję/dolutuję np. SilentiumPC
Mistrala 1500obr, to coś się może stać? Czy lepiej poszukać wentylatora z takim samym/bardziej
zbliżonym zakresem obrotów jak fabryczny?

Nie powinno to mieć znaczenia. Silnikiem steruje wbudowany komutator. Sygnał PWM jest jedynie sygnałem określającym tzw. wypełnienie, czyli wentylator wbrew temu co myślę, że Ty myślisz, nie będzie próbował wbrew sobie wchodzić na obroty wyższe niż 1500. Upewnij się jednak co do przepływności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, jak będę wymieniał kartę to przy okazji zmienię wentylator w zasilaczu i zrobię jakieś fotki. Pozdrawiam obu Panów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

O, tak przy okazji, znalazłem wyjaśnienie i powód dla którego tak Intel jak i AMD ostatnio dążą do integracji pamięci w swoich chipach graficznych w APU i są nawet plany by wepchnąć tam HBMv2.
http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=195&n=1
100.0 = 4 GHz 4670K.
To co mnie dotychczas dziwiło czyli "czemu Broadwell jest szybszy, przecież to nie ma sensu!".
I mam wyjaśnienie. Te dodatkowe 128MB pamięci L4 zintegrowane z Iris Pro. Normalnie wykorzystywane przez układ iGPU ale CPU TEŻ może z niego korzystać. I w tym momencie w sytuacji w której normalny i5 jest ograniczony do 6 MB swojego cache a później musi już drenować RAM (a to jest wooooooolne) Broadwelle mają jeszcze swoje 128MB pamięci L4 - może nieco wolniejszej niż L3 ale dużo szybszej niż RAM.

W sumie pod sporym znakiem zapytania stawia mi to wydajność Skylake''ów - te typowo PC-towe mają układy graficzne niewiele lepsze od Haswelli (za to te notebookowe będą miały GT4 o 50% mocniejszą od iGPU z Broadwella) i prawdopodobnie pozbawiono je L4... a szkoda bo z tego co widać to ta technologia daje więcej niż tylko zintegrowaną grafikę - ten 30% wzrost w Total War to już naprawdę nie w kij dmuchał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe! Te 128mb dla procesora to ogromna ilość pamięci podręcznej do wykorzystania. Mniejszą szybkość nadrabia ilością. Swoją drogą, jaki ten ''kościany'' RAM jest nadal powolny. Tak jak piszesz, jak tylko któryś komponent musi z niego korzystać to jest biedny.

Ech, ale super że mam tego 4690K. Nic tylko się cieszyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heyho!

Nie wiem jak tak długo wytrzymałem na tych 8GB ramu, ale czas na upgrade.

Dokupywać to co już mam?
GoodRam PLAY 8GB/1866MHz PC3-15000 10-11-10-30

Czy może inwestować w jakiś nowszy/lepszy?
Docelowo 24GB, do fotoszopa, 3ds i after effects.

Z czym to miałoby działać:
Intel Core i5-4690K
ASRock Z97 PRO4 Z97 LGA1150
Dysk SSD GoodRam C40
Gigabyte Radeon R9 280 Oc 3GB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.07.2015 o 18:27, qq_MoaR napisał:

Czy może inwestować w jakiś nowszy/lepszy?

Dokupuj to samo co już masz. Nieważne jaką wsadzisz kostkę - całość będzie chodzić z prędkością najwolniejszej z zainstalowanych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Nie mam najmniejszego pojęcia. Obstawiam że to dlatego iż ten tańszy wyszedł później a ten drugi to resztki magazynowe z niezmienioną ceną (morele często tak ma, czasem nawet 2 identyczne produkty ma w różnych cenach). Albo przez inny kolor radiatorów :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;]
Znajomy i jego ojciec wybrali się dziś by zakupić któryś z proponowanych przez ciebie zestawów. Wrócili z...

Spoiler

Core i5-4460 i zamiarem kupna nowej karty w niedługim czasie

XD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2015 o 21:12, Kosmitus napisał:

Dzięki za odpowiedź ;]
Znajomy i jego ojciec wybrali się dziś by zakupić któryś z proponowanych przez ciebie
zestawów. Wrócili z...

Spoiler

Core i5-4460 i zamiarem kupna nowej karty w niedługim czasie


XD


Cóż... tak też można. Tylko to jest 800 zł na CPU, 200 na płytę główną, od 120 w górę za 4GB sensownego RAMu i przynajmniej 300 na kartę (R7 250X jest niezłą budżetówką). A pewnie dotychczas w środku był jakiś syfiasty zasilacz i też do zmiany będzie przy dodawaniu karty graficznej więc kolejne 150 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2015 o 21:26, ziptofaf napisał:

Cóż... tak też można. Tylko to jest 800 zł na CPU, 200 na płytę główną, od 120 w górę
za 4GB sensownego RAMu i przynajmniej 300 na kartę (R7 250X jest niezłą budżetówką).

Mhm, rzecz jasna płytę i RAM też kupili, nie wiem tylko dokładnie jakie i w jakiej cenie.
Co do karty... ciekawi mnie jaka jest różnica wydajności pomiędzy tym ich starym gt620 a integrą z tego CPU.

Dnia 31.07.2015 o 21:26, ziptofaf napisał:

A pewnie dotychczas w środku był jakiś syfiasty zasilacz i też do zmiany będzie przy
dodawaniu karty graficznej więc kolejne 150 ;)

To samo pomyślałem. Na razie jadą na starym, ale przy zakupie karty będą musieli się nad zasilaczem zastanowić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.07.2015 o 22:53, Kosmitus napisał:

Mhm, rzecz jasna płytę i RAM też kupili, nie wiem tylko dokładnie jakie i w jakiej cenie.

Cóż, podejrzewam że zależało to od skuteczności rozochoconego sprzedawcy (a całkiem niezły musiał być żeby nakłonić na wydatek 800 zł za sam procesor w komputerze prawie biurowym ;P)... i tak dobrze że wcisnął 4460 a nie jakiegoś leżaka magazynowego. Pewnie jakaś pro-gamerska płyta i potężne RAM'y ;P

Dnia 31.07.2015 o 22:53, Kosmitus napisał:

Co do karty... ciekawi mnie jaka jest różnica wydajności pomiędzy tym ich starym gt620
a integrą z tego CPU.

Porównywalne. Intele mają w większości naprawdę słabe iGPU:
http://www.xbitlabs.com/images/cpu/amd-richland-intel-haswell-gpu/crysis-1.png

Gdyby to był procek AMD to byłoby dużo lepiej. Albo i5-5675C, ten wyprzedzałby wszystkie karty w benchmarku z obrazka i to znacząco. Ot, PC-towe Core mają w większości bardzo słabe układy graficzne. Notebooki za to posiadają sporo naprawdę niezłych integr. No i jeszcze niektóre wychodzące w sierpniu 6xxx mają mieć najnowszy układ Intela GT4e (fakt że tylko notebookowe modele, nie PCty), ten teoretycznie powinien móc się mierzyć z dedykowanymi GPU typu GTX750Ti za 500 zł.

Dnia 31.07.2015 o 22:53, Kosmitus napisał:

To samo pomyślałem. Na razie jadą na starym, ale przy zakupie karty będą musieli się
nad zasilaczem zastanowić.

W sumie nie będą musieli. Zasilacz sam im wyjaśni w spektakularnej eksplozji jeśli przypadkiem pójdą do tego samego sklepu, pan sprzedawca pewnie z ochotą opchnie im ostatni egzemplarz R9 290X jaki mu został :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nadeszła historyczna chwila, zmieniam moją maszynę na coś nowego :). Dlatego też chciałem poprosić o pomóc w ogarnięciu odpowiednich części. Interesuje mnie komputer do 2500 zł, to aktualnie cały mój budżet, oczywiście bez monitora, klawy, myszki itd, sama stacja. Chciałbym osiągnąć jak najlepsze wyniki w Guild Wars 2, ponieważ najwięcej w nią gram i do tego zbliża się dodatek. https://wiki.guildwars2.com/wiki/Running_the_game Na wszelki wypadek wrzucam wymagania. Nie jestem fanboyem żadnej firmy, czepialskim itd, zależy mi po prostu na jak najlepszym komputerze w tym przedziale cenowym. Z góry dzięki, pozdrawiam :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Spytaj za tydzień. 5 sierpnia wychodzi nowa platforma Intela. Co oznacza że obecne części mogą pójść cenowo w dół. Jakakolwiek propozycja dzisiaj może się okazać marnotrawieniem kasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 13:22, ziptofaf napisał:

Spytaj za tydzień. 5 sierpnia wychodzi nowa platforma Intela. Co oznacza że obecne części
mogą pójść cenowo w dół. Jakakolwiek propozycja dzisiaj może się okazać marnotrawieniem
kasy.

Ok, dzięki za informacje, nawet nie wiedziałem. Ponowię pytanie 5 sierpnia :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koło końca sierpnia zamierzam zmienić kompa. Udaję się do Was po poradę jakiego sprzęta mam kupić, bo sam się na tym średnio znam. Zamierzam kupić wszystko, czyli cała buda, monitor (jakaś 19), system operacyjny (to chyba nie ma znaczenia czy 7 czy 8 bo i tak się zupgradeuje za darmo do 10).

Dajcie sugestie :)

EDIT: Aha, kasa to jakieś 3 - 3,5 tyś. Chodzi mi głównie o kompa do gier, tak aby ciąć na maksa w takie gry jak Wiedźmin 3 czy GTA V (których jeszcze nie mam, ale zamierzam zakupić).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się