Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 05.08.2015 o 14:15, pawbuk napisał:

A nie masz w zasilaczu drugiej wiązki SATA? To by wszystko znacznie uprościło :) Może
podaj jaki masz zasilacz dokładnie i coś się wymyśli :)

Corsair TX650M 650W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nieźle!

Aczkolwiek jestem ciekaw, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby Skylake''i posiadały cache L4,

Pozostaje mi czekać dwa lata na Skylake-E.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 14:20, ziptofaf napisał:

W skrócie - jeśli budujecie PC-ta za powyżej 3800 zł to zapomnijcie już o 4xxx


Czyli rozumiem że jeżeli ktoś zastanawia się nad opcją do 3k to buda taka jak ta: http://www.morele.net/inventory/info/0ZnBlz/ będzie nadal rozsądnym rozwiązaniem?

Dodatkowo pytanie: czy ktoś mógłby zrobić konfigurację do 3k zł ale z monitorem i jak mocno ucierpiałaby na tym wydajność takiego komputera.

[komputer który mam zamiar składać służyłby głównie do grania]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 14:28, Rick napisał:

Corsair TX650M 650W


Z tego co widzę, to ten zasilacz ma też dodatkowe modularne okablowanie, w tym wiązkę SATA. Łącznie masz 8 SATA, a masz nimi zasilić 4 podzespoły. Jeśli nie da się tego osiągnąć przy pomocy jednej wiązki, to spróbuj z dwoma. Ja też mam problem z SATA, jakoś tak odpowiednio wyginać się nie chcą, więć czasem trochę na nich używam siły :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 14:31, Henrar napisał:

Aczkolwiek jestem ciekaw, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby Skylake''i posiadały cache L4

Samemu mam i5-5675C... i pamięć L4 daje mnóstwo. Gdyby Skylake toto miał to dostałby 10% kopa (nieco mniej niż w przypadku Haswelli bo jednak do Skylake''a wsadzisz 3 GHz pamięci DDR4 które ustępują L4 w nie aż tak dużym stopniu).

Zakładam że taki będzie krok Intela przy skoku do Kaby Lake, prosty i skuteczny sposób na dodatkową wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wzrost wydajności ladny, tylko aktualny kurs dolara powoduje, że skladanie teraz kompa mija się z celem :D W listopadzie składalem bratu komputer za ok 2,5 tys zł, teraz byłby z 200 - 300 zl droższy ;)
Niestety, powoli mój kręcony 3570K nie daje rady, pewnie w przyszłym roku trzeba będzie pomyśleć o zmianie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 14:35, sajmonL napisał:

Czyli rozumiem że jeżeli ktoś zastanawia się nad opcją do 3k to buda taka jak ta: http://www.morele.net/inventory/info/0ZnBlz/
będzie nadal rozsądnym rozwiązaniem?

Jak najbardziej. Skylake 6400 i 6500 które mają zastąpić 4460 wyjdą dopiero w przyszłym miesiącu.

Dnia 05.08.2015 o 14:35, sajmonL napisał:

Dodatkowo pytanie: czy ktoś mógłby zrobić konfigurację do 3k zł ale z monitorem i jak
mocno ucierpiałaby na tym wydajność takiego komputera.

Hmm... uznajmy że sensowny monitorek kosztowałby 500 zł. Trzeba by:
- Uciąć na dysku twardym. Na SSD nie starczy. Bierzemy w zamian jakiś 500GB-1TB HDD za 200 zł. 160 zł oszczędności.
- Zjeżdżamy z płytą główną o jedno oczko do czegoś na chipsecie B85. 40 zł oszczędności.
- Innych peryferiów nie mamy, trzeba zjeżdżać na CPU. I to aż do Core i3. i3-4170 kosztuje ~500 zł. 300 zł oszczędności.

Wydajnościowo to aż tak nie zaboli o dziwo ale w zasadzie możesz zapomnieć o upgradzie kompa o lepszą kartę graficzną bo procesor zacznie ją ograniczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 14:47, pawbuk napisał:

Wzrost wydajności ladny, tylko aktualny kurs dolara powoduje, że skladanie teraz kompa
mija się z celem :D


Czy ja wiem, dolar może spaść ale może też wzrosnąć. A ogólny współczynnik cena/wydajność i tak już wzrósł bo i5-6600k zjada 4790K po OC.

Dnia 05.08.2015 o 14:47, pawbuk napisał:

Niestety, powoli mój kręcony 3570K nie daje rady, pewnie w przyszłym roku trzeba będzie
pomyśleć o zmianie :)

Ja ostatnio wreszcie w prywatnym kompie pozbyłem się G3220 który siedział tam blisko rok bo mi poprzedni CPU zdechł (skutki nadmiernego podkręcania :P) i sprawiłem sobie i5-5675C. Fajna zabawka, nieco za droga ale w sumie z tego co widzę na wykresach to zegar w zegar kosi nawet 6600k (fakt że po OC Skylake ją zje) :P
Ale naprawdę miło wrócić do 4 rdzeni, 2 to jednak za mało już.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 14:50, ziptofaf napisał:

Hmm... uznajmy że sensowny monitorek kosztowałby 500 zł. Trzeba by:
- Uciąć na dysku twardym. Na SSD nie starczy. Bierzemy w zamian jakiś 500GB-1TB HDD za
200 zł. 160 zł oszczędności.
- Zjeżdżamy z płytą główną o jedno oczko do czegoś na chipsecie B85. 40 zł oszczędności.

- Innych peryferiów nie mamy, trzeba zjeżdżać na CPU. I to aż do Core i3. i3-4170 kosztuje
~500 zł. 300 zł oszczędności.

Wydajnościowo to aż tak nie zaboli o dziwo ale w zasadzie możesz zapomnieć o upgradzie
kompa o lepszą kartę graficzną bo procesor zacznie ją ograniczać.


Chyba w takim razie zostałbym przy opcji 3k z budę i monitor wymienił przy kolejnej okazji.

Dnia 05.08.2015 o 14:50, ziptofaf napisał:

Jak najbardziej. Skylake 6400 i 6500 które mają zastąpić 4460 wyjdą dopiero w przyszłym
miesiącu.


A może jednak warto poczekać na następców... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli Twoj obecny komp sie nie sypie i wytrzymasz jeszcze z miesiac, poltora, to poczekaj. Sam chce bratu kompa skladac, bo jego laptop ledwo zipie (i chcialem robic to PRZED wakacjami ;) ), ale uznalismy, ze warto czekac, przemeczy sie troche dluzej a dostanie cos duzo lepszego (mam nadzieje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 14:59, sajmonL napisał:

A może jednak warto poczekać na następców... :)


Prawdopodobnie tak. Dostajesz wówczas platformę którą o wiele łatwiej rozbudować - pamięci DDR4 będą obowiązującym standardem jeszcze przez przynajmniej 5-6 lat, zaś najnowsze płyty główne mają również wspierać Kaby Lake który wyjdzie w drugiej połowie 2016. Inna sprawa że radzę sobie wówczas przygotować dodatkowe 200-250 zł - pamięci DDR4 wciąż są nieco droższe, za sam procesor i płytę główną też zapłacisz pewien podatek "od nowości". Samemu osobiście się nieco pospieszyłem i ostatecznie wybrałem 5675C i Z97 zamiast zaczekać do dzisiaj i nadmiernie nie żałuję ale to głównie dlatego że już miałem 16GB RAM'u i ograniczony budżet na potencjalny upgrade (chroniłem swój portfel przed samym sobą, gdybym zobaczył dzisiejsze wykresy wcześniej to teraz jechałbym na Vifonach i chlebie smarowanym nożem po wykosztowaniu się na 16GB DDR4 ;)). Gdybym składał nową maszynę to wolałbym się wstrzymać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 15:10, ziptofaf napisał:

Gdybym składał nową maszynę to wolałbym się wstrzymać.


Rozumiem, dzięki za cenne rady i właśnie chyba tak zrobię, sprawa nie jest paląca a jeżeli mogę dostać platformę która posłuży mi znacznie dłużej i będzie całkiem świeża to warto poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2015 o 15:20, Henrar napisał:


Hmm, to już drugi portal na którym widzę takie wyniki. I co ciekawe, wszystkie benchmarki i testy syntetyczne wypadają okej.
"From a clock-to-clock performance perspective, Skylake gives an average ~25% better performance in CPU based benchmarks, and when running both generations of processors at their stock speeds that increase jumps up to 37%. In specific tests, it is even higher".
Prawdę mówiąc aż się zastanawiam co aż takie różnice powoduje. Nikogo w PurePC Intel nie przekupił ani tym bardziej nikt z AMD nie zapłacił Anandtech :P Może coś nie tak z płytą główną, samymi sterownikami chipsetu albo wręcz nieprawidłowe ustawienia UEFI dot. magistrali PCI-E. Tak czy siak - dziwne toto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem teorię, że na Windows 10 wyniki są poprawne a na starszych systemach właśnie takie rzeczy się dzieją (chyba na PCLabie właśnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję w najbliższym czasie wymienić monitor - w tej chwili mam dość już wiekowego Samsunga SyncMaster 2243 o przekątnej ekranu 21,6" - chciałbym na pewno coś większego, lepszego, ale raczej FHD. Jeśli chodzi o cenę, to chciałbym się zmieścić w 800 zł, ale maksymalnie mogę wydać 1200 zł.
Monitor będzie prawie do wszystkiego - gry, przeglądanie zdjęć, programy statystyczne, wszelkie Wordy, Excele, rzadziej filmy. Musi być matowa matryca, fajnie gdyby mial regulację wysokości.
Myślałem nad monitorami 144Hz, ale FPSy to tylko jeden z gatunków, w które gram i to raczej w BFy, a nie CSa, więc pewnie pozostanę przy monitorach z mniejszym odświeżaniem.
Bardzo podobają mi się proporcje 21:9, ale te 25" będą za małe (w pionie to odpowiedniki 19"), a 29" to koszt ok 1250 zł - jestem w stanie tyle wydać, ale czy warto? Może ktoś miał okazję testować taki monitor?
np: http://www.x-kom.pl/p/179685-monitory-lcd-led-29-lg-29um65-p-czarny.html

Drugi monitor, o którym myślałem to:
http://www.x-kom.pl/p/159635-monitor-lcd-led-24-iiyama-xb2483hsu-czarny.html

Mój brat ma dokładnie taki sam - świetny do programów graficznych, ale czy w grach też da sobie radę?

Bardzo polecany jest też:
http://www.x-kom.pl/p/169642-monitor-lcd-led-24-dell-u2414h.html

IPS, chyba regulowana wysokość, cena nieco wyższa.
A mozę jakiś inny monitor byście polecili? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.08.2015 o 13:22, ziptofaf napisał:

Spytaj za tydzień. 5 sierpnia wychodzi nowa platforma Intela. Co oznacza że obecne części
mogą pójść cenowo w dół. Jakakolwiek propozycja dzisiaj może się okazać marnotrawieniem
kasy.

I jak, ceny jakoś się zmieniły? Jeśli masz możliwość to byłbym wdzięczny za jakąś specyfikację ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.08.2015 o 12:18, QuandorX napisał:

I jak, ceny jakoś się zmieniły? Jeśli masz możliwość to byłbym wdzięczny za jakąś specyfikację
;)


Przy twoim budżecie na razie brak zmian. Pojawiły się i5-6600k oraz i7-6700K ale to dość drogie zabawki - ten tańszy to wydatek 1099 zł (plus przynajmniej 500 zł za płytę główną i 300 za RAM). Więc na razie to świetny wybór w innym segmencie budżetowym (tak w okolicach 3800 zł wzwyż), tańsze 6xxx i budżetowe płyty główne dla mniej wymagających użytkowników pojawią się dopiero w przyszłym miesiącu.

Czyli wyszłoby coś takiego:

Core i3 4170
Asrock B85
WD Blue 1TB
Sapphire R9 380 OC
Zalman Z1
Corsair CX430 bądź CX500
HyperX Savage 2x 4GB 1866 MHz CL9

Gdyby istniała możliwość to zdecydowanie warto byłoby dopłacić do i5-4460 ale to wywindowałoby ci cenę do okolic 2700 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biorąc obudowę SilentiumPC Brutus S20 zamiast Zalmana i kartę graficzną Gigabyte 380 G1 oszczędzisz w sumie 50zł. A zawsze lepiej mieć 50zł w kieszeni niż nie mieć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się