Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 13.08.2015 o 21:55, Kraju napisał:

Na co zwracać szczególną uwagę przy porównaniach procesorów? Bo rozumiem, że częstotliwość
taktowania zegara to nie wszystko.


Na kilka rzeczy:
a) Procesor z serii k lub c można podkręcać (o ile łączysz go z dobrej jakości płytą główną na chipsecie Z, np. Z97/Z170).
b) Nowa architektura to średnio 10% zysk wydajności. 3xxx to 10% mniej niż 4xxx, 4xxx to 10% mniej niż 5xxx, 5xxx to akurat 5% mniej w grach i 10% mniej w programach od 6xxx.
To może się wydawać bardzo małą liczbą do czasu aż nie zauważysz że 4690K musi być trzymany na 4 GHz żeby mniej więcej wyrównywać z 6600k na 3.5 GHz.
c) Core i7 w stosunku do i5 oferują dodatkową pamięć L3 i HT. Raczej nie wpływa to na gry (w większości) ale w aplikacjach profesjonalnych oznacza 15-20% wzrost wydajności.

Dnia 13.08.2015 o 21:55, Kraju napisał:

Co to za nowa generacja GPU?


Nvidia Pascal i AMD Arctic Islands. Pokażą się w 2016 roku i to zdecydowanie bliżej jego początku niż końca. Całkowity przeskok na pamięci HBM (obecnie tylko Fury i Fury X takie mają i to pierwszej generacji, HBM2 może mieć do 32GB pojemności), dużo niższy proces technologiczny... obecna generacja GPU to takie przedłużanie przed premierami właśnie tej nadchodzącej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2015 o 21:32, ziptofaf napisał:

Nie pomaga to że architektura FX''ów pochodzi z roku 2011. Tylko je podokręcali w ostatnich
modelach. Więc potrzebują bardzo wysokich zegarów żeby w ogóle zbliżyć się do procesorów
Intela w większości gier.


Eee, nie do końca. Obecne FXy to nie Bulldozery, tylko nieco nowsze Piledrivery, które mają lepsze o 10% IPC względem poprzedników i dodatkowo podpite zegary, pozwalające uzyskać łącznie jakieś 30% lepszą wydajność.*

Tutaj warto dodać jeszcze fakt, że FXy jako architektura jest mało energooszczędna i przez to ma duże TDP (właśnie spojrzałem, TDP najpotężniejszych FXów jest porównywalne z procesorami Intela serii Extreme a ich wydajność to ułamek tego, co oferują procesory Intela tej serii).


*Sama zaś architektura została dalej rozwinięta, ale to było głównie do APU (Kaveri, Carrizo i Toronto) i low-endowych Opteronach. Cztery lata na skopanej architekturze niestety bardzo zaszkodziły AMD i mam nadzieję, że Zen okaże się na tyle dobry, by chociaż próbować nawiązać walkę z Intelami. Planowane TDP wróży dobrze (95W), pytanie tylko co z wydajnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2015 o 22:45, Henrar napisał:

Eee, nie do końca. Obecne FXy to nie Bulldozery, tylko nieco nowsze Piledrivery, które
mają lepsze o 10% IPC względem poprzedników i dodatkowo podpite zegary, pozwalające uzyskać
łącznie jakieś 30% lepszą wydajność.*

Mój błąd. Zapomniałem o tym że po drodze jeszcze pojawił się Piledriver.

Dnia 13.08.2015 o 22:45, Henrar napisał:

Tutaj warto dodać jeszcze fakt, że FXy jako architektura jest mało energooszczędna i
przez to ma duże TDP (właśnie spojrzałem, TDP najpotężniejszych FXów jest porównywalne
z procesorami Intela serii Extreme a ich wydajność to ułamek tego, co oferują procesory
Intela tej serii).

I to lekko powiedziawszy... FX-9590 potrafi żreć po 220W prądu. A po tyłku dostaje od mojego 65W i5-5675c...

Dnia 13.08.2015 o 22:45, Henrar napisał:


*Sama zaś architektura została dalej rozwinięta, ale to było głównie do APU (Kaveri,
Carrizo i Toronto) i low-endowych Opteronach.

A to też prawda. Kaveri to udane procki, A8-7600 nadal oferuje naprawdę fajną kombinację iGPU i CPU do codziennego zastosowania.

Dnia 13.08.2015 o 22:45, Henrar napisał:

Cztery lata na skopanej architekturze niestety
bardzo zaszkodziły AMD i mam nadzieję, że Zen okaże się na tyle dobry, by chociaż próbować
nawiązać walkę z Intelami. Planowane TDP wróży dobrze (95W), pytanie tylko co z wydajnością.

AMD twierdzi że ma być o 40% szybsze zegar w zegar względem FX''ów i że mają być warianty 4 rdzenie + APU albo 8 rdzeni. Więc teoretycznie doścignie Haswelle a jednowątkowych aplikacjach a jeśli masz coś co potrafi skorzystać z wszystkich 8 to i Haswell-E może dostać po tyłku.

Inna sprawa że to jednoczesna zmiana płyt głównych, przeskok z bodajże 32 nm do 14, wykorzystanie nowych pamięci i zupełnie inna architektura. Nie jestem taki pewny czy AMD jest w stanie zrobić to wszystko bez większych niedociągnięć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2015 o 22:45, Henrar napisał:

TDP najpotężniejszych FXów jest porównywalne z procesorami Intela serii Extreme
a ich wydajność to ułamek tego, co oferują procesory Intela tej serii).

Tylko z drugiej strony "topowe" FXy to wyżyłowane FXy. O ile te 8350 mają napięcie z tego co pamiętam koło volta.
To te wykręcane dobijają 1.45-1.5. Ba, ludzie overclockują te 83x0 o te 400-500mhz podbijając te napięcie, często o te 0.4v*. Samo wypuszczenie tego czegoś to było wręcz samobójstwo marketingowe.

* W sumie to też ciekawe, że często widzę na fbekach śmieszne komentarze, "o jakie to prądożerne", a tymczasem procek po OC z podniesionym napięciem ;p
Kek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2015 o 14:31, Kraju napisał:

Podasz do siebie jakiś kontakt, abyśmy mogli porozmawiać, bo mam kilka pytań odnośnie
procesorów?


Na moim gs-ie znajdziesz Skype''a i mail.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2015 o 20:19, ziptofaf napisał:

Potrzebny ci nowy czy możesz przenieść jakiś z obecnego komputera?


Gdyby można było wymontować napęd z laptopa i dorzucić do PCta, to z chęcią to uczynię. Powiedz mi tylko jak :D

/.../

Dnia 13.08.2015 o 20:19, ziptofaf napisał:

Dodajmy - prawdopodobnie ceny tego lepszego zestawu sobie nieco spadną w ciągu 2-3 tygodni
- pojawiają się bardziej budżetowe płyty główne, same sklepy też doliczają sobie podatek
od "nowości". Więc jest spora szansa że o tą stówkę spadnie.


Nie ma zbytniego ciśnienia. Fundusz czeka zabezpieczony, także nie ma dla mnie zbytniej różnicy czy dokonam zakupu teraz lub za miesiąc. Jeśli rzeczywiście twierdzisz, że ceny mogą spaść, to z chęcią zaczekam. Zawsze zostanie parę groszy na piwo :)

Dziękuję serdecznie za pomoc i radę. Gdy tylko skompletuję sprzęt nie omieszkam podzielić się wrażeniami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2015 o 18:50, Tuchaczevsky napisał:

Gdyby można było wymontować napęd z laptopa i dorzucić do PCta, to z chęcią to uczynię.
Powiedz mi tylko jak :D


Hmm... dać się da. Ale to uciążliwe.
http://www.morele.net/naped-samsung-dvd-r-rw-24x-sh-224db-black-sata-bulk-bez-softu-ba-sh-224db-bebe-574386/
Wybierasz sobie taki (albo w sumie jakikolwiek inny, wszystkie to i tak chińszczyzna) i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I oto jestem, po wielu miesiącach. Rozumiem że nowe rodzinki są już na rynku, nie ociekają już śliną napaleńców, więc i ceny stały się pewnie trochę bardziej sensowne. Powiedzmy że mam do dyspozycji 3-4 tysiące na ulepszenie tego oto zestawu:

1. Intel Core i5 2400 4x3.10 GHz BOX (LGA1155, 6MB, HD2000, 95W)
2. Gigabyte GA-PH67-DS3-B3
3. DDR3 4GB 1333MHz Kingston CL9
5. GeForce GTX560Ti Gigabyte 1024MB, DDR5, miniHDMI, 2xDVI, PCI-E
6. SilentiumPC Brutus 410 Pure Black
7. Zasilacz OCZ StealthXStream 2 600W
Do tego mam dwa dyski twarde, jeden 500 GB drugi podobnie.

I tak mi się marzy SSD z jakimś 120GB żeby system i parę drobiazgów na tym trzymać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Tak od razu uprzedzę - do wymiany sporo ale z wiadomości dobrych: jak to co masz teraz wystawisz na Allegro to odzyskujesz okolice 1500-2000 zł.

Tak czy siak:

http://www.morele.net/inventory/info/zuZm6G/

Najnowszy i5-6600k, Asus Z170 Pro Gaming (alternatywa: Asus Z170-K ale nie jestem pewny jak jest tutaj z podkręcalnością), 8GB pamięci DDR, podkręcony GTX 970 (alternatywa - http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gtx-970-4gb-256-bit-2xdvi-hdmi-3xdp-gv-n970ixoc-4gd-694686/, wersja mini, w sumie niewiele wolniejsza ale gorzej się podkręca), 250GB bardzo szybki SSD (tu możesz oszczędzić 180 zł wybierając 120GB). A, jeszcze jakieś chłodzenie procesora się przyda a na morele akurat dużo ich nie mają - SilentiumPC Fera 2 powinna spełnić twoje oczekiwania (najnowsze procesory są chłodne ale nie mają żadnego wbudowanego wentylatorka w zestawie bo Intel uznał że i tak sobie ludzie kupią lepsze).

Reszta zostaje ze starego PC-ta.

I ziuuum, masz potwora który wydajnościowo wgniata w fotel twój obecny zestaw a jako że procek to najnowsza generacja którą daje się podkręcać to powinien spokojnie starczyć na 4-5 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę powinienem Ci kiedyś sprawić kratę browarów za ratowanie mnie z opresji...

Ok, to po kolei. Widzę że calutkie 4k zostały wykorzystane, ale sporo mogę odzyskać z allegro. Kojarzysz jak to jest ze zbytem, lud to kupuje?

Drugie pytanie: Montaż. W te klocki nie jestem najlepszy, co nieco tam potrafię, ale czy dobrym pomysłem jest, żebym robił to sam, zwłaszcza montowanie tego chłodzenia itd.? I tu od razu pytanie, podkręcanie. Znam termin, wiem co daje, ale jak i co za tym idzie (konsekwencje energetyczne no i ciepło) no i sam czyn są dla mnie obce. Link albo tłumaczenie, jakbyś miał ochotę.

Dysk twardy. 5400 rpm. Upgrade do 7200 jest odczuwalny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2015 o 12:26, ziptofaf napisał:

twoje oczekiwania (najnowsze procesory są chłodne ale nie mają żadnego wbudowanego wentylatorka
w zestawie bo Intel uznał że i tak sobie ludzie kupią lepsze).


I ma rację, lepiej niech tego szajsu nie dodaje do procków :D Przeprowadzam się do nowej, mniejszej obudowy (NZXT S340) i postanowiłem od razu zmienić też chłodzenie na zestaw AIO LC (wyrwałem tanio używane H100i od Corsaira). Przeniosłem już wszystkie podzespoły do nowej budy, zdemontowałem Macho i co? Sprzedający H100i zapomniał mi wrzucić do paczki backplate :D No to szybka decyzja - kilka dni będę się męczył na boxowym. Szybko zamontowałem (montaż to jedyna zaleta boxowego coolera, przy Macho zawsze się meczę) cooler, włączyłem kompa, zresetowałem płytę główną do domyślnych wartości (już wiedziałem, że z podkręconym prockiem nie da sobie rady) i...85 stopni w stresie, 45 stopni w idle.
Jasne, temperatury są teraz wyższe, ale na Macho podkręcony procek ledwo dochodził do 70 stopni, w grach maksymalnie było 65 :D
W każdym razie polecam wszystkim wymianę coolera z boxowego na jakiś inny, nawet tani (SPC Fera), nawet jeśli nie macie procków przygotowanych do OC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2015 o 17:59, necron1501 napisał:

Ok, to po kolei. Widzę że calutkie 4k zostały wykorzystane, ale sporo mogę odzyskać z
allegro. Kojarzysz jak to jest ze zbytem, lud to kupuje?


Jeszcze kupują. Jak nie walniesz jakiejś chorej ceny i zażyczysz sobie dajmy na to 400 zł za procesor to pójdzie bez problemu. Można też walnąć aukcję od złotówki tylko wtedy jakieś podświetlenie czy promocję na Allegro wykup za dychę.

Dnia 15.08.2015 o 17:59, necron1501 napisał:

Drugie pytanie: Montaż. W te klocki nie jestem najlepszy, co nieco tam potrafię, ale
czy dobrym pomysłem jest, żebym robił to sam, zwłaszcza montowanie tego chłodzenia itd.?


Da się samemu. Jeśli masz jakiegoś smartphone''a czy cokolwiek z kamerką to mogę nawet popatrzeć jak ci idzie i powiedzieć gdy coś robisz nie tak. Ale ogółem to NIE jest trudne. Zapewne zejdzie ci z godzina-dwie ale w necie jest milion filmików instruktażowych.

Fera 2 ma całkiem przyjemny sposób montowania, bylebyś to robił zanim wsadzisz całość do obudowy.

Dnia 15.08.2015 o 17:59, necron1501 napisał:

I tu od razu pytanie, podkręcanie. Znam termin, wiem co daje, ale jak i co za tym idzie
(konsekwencje energetyczne no i ciepło) no i sam czyn są dla mnie obce. Link albo tłumaczenie,
jakbyś miał ochotę.


Ot, sprawiamy że procesor robi się szybszy niż normalnie. W praktyce dobre płyty główne (ta którą ci tam wsadziłem się do tego zalicza) robią to za ciebie jednym kliknięciem, same popatrzą na temperatury, zamontowane chłodzenie i poustawiają wszystko tak żeby działało i się nie przegrzewało.

W praktyce z dobrym chłodzeniem można wycisnąć 40% większą moc obliczeniową niż zwykle. Co oczywiście wiąże się ze wzrostem temperatur i poboru energii (Fera 2 może sobie nie poradzić z tak wysokim OC ale do 4 GHz powinno być bezproblemu) ale przy dobrym systemie chłodzenia jest to bardzo fajna sprawa. Bo przedłuża życie twojego procesora o przynajmniej 1-2 generację zanim będzie się opłacało go zmienić.

Dnia 15.08.2015 o 17:59, necron1501 napisał:

Dysk twardy. 5400 rpm. Upgrade do 7200 jest odczuwalny?

Jest ale dostajesz SSD na kluczowe aplikacje a to jest odczuwalne 100x bardziej niż dowolny HDD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.08.2015 o 18:39, pawbuk napisał:

i...85 stopni w stresie, 45 stopni w idle.

Nawet na Hawellu, który wcale prostego iHS nie miał, tyle nie miałem ;p
Jakie to ma napięcie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2015 o 14:47, LaplaceNoMa napisał:

Nawet na Hawellu, który wcale prostego iHS nie miał, tyle nie miałem ;p
Jakie to ma napięcie?


Ja na niepodkręcanym Broadwellu (i5-5675c) mam okolice 50C w idle i 80 w stresie. A to bardziej energooszczędny CPU niż Haswelle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2015 o 17:15, necron1501 napisał:

Ok, jeszcze jedno pytanie. Mam obudowę : AeroCool PGS Vs-9, czy wszystkie te rzeczy które
teoretycznie kupię się tutaj zmieszczą?


Pełnowymiarowa obudowa ATX. Żaden problem.

Chociaż nie, karta graficzna w tej wersji którą podałem może być problematyczna bo to chyba najdłuższy ze wszystkich modeli 970tki.

Za to ta już bez problemu:

http://www.morele.net/karta-graficzna-gainward-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-256-bit-dvi-hdmi-3x-minidp-box-426018336-3361-649303/

Podobnie jak te (te są akurat malutkie i pasują nawet do obudów miniITX):

http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-asus-geforce-gtx-970-oc-4gb-gddr5-256-bit-hdmi-2xdvi-dp-gtx970-dcmoc-4gd5-706586/

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gtx-970-4gb-256-bit-2xdvi-hdmi-3xdp-gv-n970ixoc-4gd-694686/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2015 o 17:36, necron1501 napisał:

Czy długość ma tu jakiekolwiek znaczenie? :D


Może mieć jeśli jakaś jest ZA DŁUGA i nie wchodzi do obudowy :P Poza tym większe karty są zazwyczaj cichsze z uwagi na odpowiednio większe i potężniejsze radiatory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.08.2015 o 15:50, ziptofaf napisał:

Ja na niepodkręcanym Broadwellu (i5-5675c) mam okolice 50C w idle i 80 w stresie. A to
bardziej energooszczędny CPU niż Haswelle.

Energooszczędny w sumie nie znaczy, zimniejszy ;p ale może właśnie w tym rzecz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się