Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Zastanawiam się nad zmianą budy, w końcu na coś cichego, padło na Define R5. Na przód chłodnica 240 + 2x120mm, dół 140mm, tył 140mm + dodatkowy 140mm nad chłodnicą.

Wiem, że można wpakować dodatkowe wiatraki na górę budy, tylko to trochę zepsuje ogólny cel w jakim ludzie ją kupują.

Rzućcie okiem na konfigurację, która lepsza, która gorsza i co tam jeszcze można zmienić nie naruszając względnej ciszy całego zestawienia. Mile widziany jakiś solidny typ wiatraka na tył bo przy takiej konfiguracji będzie miał co robić :P

20150816224019

20150816224024

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza byłaby obudowa, w której chłodnicę 240 można zamontować na górze. I zaraz pod nią wentylator 120 wydmuchujący z obudowy to co wciągnęła chłodnica. Zasilacz na dole, tak aby brał sobie chłodne powietrze z otworów na dole obudowy. Odradzam montaż chłodnicy na froncie, bo to jednak trochę hałasuje. Na front jeden wolnoobrotowy wentylator, żeby był ruch powietrza i to wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, przede wszystkim zasilacz z wentylatorem na dół - obieg powietrza jest wtedy poza wnętrzem obudowy :) jeśli już chłodnica na przód, to może z wentylatorami wydmuchującymi powietrze z obudowy? To rozwiązanie ma zalety (pozbywamy się nagrzanego powietrza z budy), ale i wady (powietrze jest nagrzane zanim w ogóle trafi do chłodnicy, bo karta graficzna i inne podzespoly grzeją). Musisz o tym pomyślec. Darowałbym sobie w ogóle ten wentylator na dole. Z tyłu ta 140 i wystarczy. 3 wentylaory obudowy spokojnie sobie dadzą radę, jeśli beda to dobre konstrukcje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra więc tak:

a) jak najbardziej mogę zamontować chłodnicę na górze, tylko, jak pisałem trochę kłóci się to z celem kupna takiej obudowy, na górze jest wyciszona,
b) Fractal ma na froncie maty wygłuszające, więc o hałas bać się nie muszę (przynajmniej tyle wynika z testów które widziałem) - dodatkowo ze sprytnie ''ukrytym'' kontrolerem obrotów, zresztą nie planuję tam wrzucić jakiś wyjących śmigieł,
c) wentylator na dole (dodam delikatny) nie jest taki zły, zaszkodzić nie zaszkodzi, a jakoś muszę to miejsce zagospodarować, w końcu planuje się pozbyć zbędnych mi zatok, prawdopodobnie wszystkich,
d) zasilacz to RM 850i więc bez odpowiedniego obciążenia nawet się nie odpala, sam oczywiście nie jestem przekonany do takiego (czerwonego) wykorzystania zasilacza jednak w tym wypadku, z obiegiem od frontu, może to być całkiem niezłe rozwiązanie.

W każdym razie dzięki, pewnie i tak skończy się na pomiarach temperatury :P

Jak macie jakieś typy zaufanych śmigieł na tył z odpowiednio dużym przepływem powietrza to dajcie znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:
moja obudowa to widniejąca w podpisie SilentiumPC Gladius x80 Pure Black. Mam w niej sześć wentylatorów:
- dwa na przedzie / froncie - nawiew
- dwa u góry - wywiew
- jeden z tyłu - wywiew
- jeden pod zasilaczem - nawiew
i teraz, czy to jest dobra proporcja? Tzn. czy te dwa u góry nie powinny nawiewać powietrza do obudowy, a ten pod zasilaczem go wywiewać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie, możesz sobie wszystko ładnie rozrysować; proporcje masz dobre, trzy wentylatory dostarczają świeże, zimne powietrze, trzy usuwają nagrzane z wnętrza obudowy. Zasilacz stanowi obieg ''zamknięty'' więc na temperatury zbytnio nie wpłynie.

Tutaj bardziej liczy się cel (cisza, wydajność, balans) oraz jakość zastosowanych wiatraków, bo tych jest na rynku sporo, lepszych, gorszych i tragicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 10:09, Shinigami napisał:

W sumie, możesz sobie wszystko ładnie rozrysować; proporcje masz dobre, trzy wentylatory
dostarczają świeże, zimne powietrze, trzy usuwają nagrzane z wnętrza obudowy. Zasilacz
stanowi obieg ''zamknięty'' więc na temperatury zbytnio nie wpłynie.

Chodziło mi raczej o to, że gdybym u góry dał nawiew, a u dołu ( pod zasilaczem ) wywiew, to powietrze szło by z góry na dół, wwiewało by zimne powietrze a dołem wywiewało ciepłe i może po drodze chłodziłoby kartę graficzną? Nie znam się na tym, więc pytam ;)

Dnia 17.08.2015 o 10:09, Shinigami napisał:

Tutaj bardziej liczy się cel (cisza, wydajność, balans) oraz jakość zastosowanych wiatraków,
bo tych jest na rynku sporo, lepszych, gorszych i tragicznych.

Mam trzy wentyle zamontowane w budzie z tym, że ten co był oryginalnie z tyłu dałem pod zasilacz a z tyłu dałem lepszy wentylator. W sumie wentylatory zakupiłem po 0k. 40 zł za sztukę a było to w grudniu 2013 r.
Te na froncie mam ustawione na max obroty, podobnie ten z tyłu i pod spodem a dwa u góry na minimum i przełączam na maxa jak gram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Weź to na logikę.

Czy gorące, nagrzane powietrze w normalnych warunkach gromadzi się na dole obudowy?
Czy wiatraki na dole (biorąc pod uwagę to, że buda stoi na biurku, a nie lewituje w powietrzu) będą lepiej odprowadzały ciepło niż te na górze? Czy czasem blat nie ograniczy ich wydajności?

To ile wiatrak kosztował, a jaką ma specyfikację to dwie różne rzeczy.

W każdym razie, układ masz dobry. Sam pewnie zdecyduje się na coś podobnego, bez dodatkowego chłodzenia na górze, zawsze możesz pokombinować z ustawieniem wiatraków i sprawdzić temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 10:27, lis_23 napisał:

Te na froncie mam ustawione na max obroty, podobnie ten z tyłu i pod spodem a dwa u góry
na minimum i przełączam na maxa jak gram.


Nie widzę sensu ustawiania któregokolwiek wentylatora na max przy niepodkręconym procesorze. Po co sobie robić zbędny hałas w pokoju? A na karcie masz tak wydajne chłodzenie, że spokojnie sobie poradzi nawet jeśli reszta wentyli będzie na normal/silent. Przedni sobie ustaw na silent, a resztę na normal i porównaj temperatury. Nie będzie wielkiej różnicy w temperaturach a głośność spadnie diametralnie.

Oczywiście nie musisz się zgadzać z moją opinią (jestem fanem ciszy) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 11:45, KannX napisał:

Nie widzę sensu ustawiania któregokolwiek wentylatora na max przy niepodkręconym procesorze.

Czy na podkręconym procesorze będzie to miało sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 12:09, LaplaceNoMa napisał:

Czy na podkręconym procesorze będzie to miało sens?


Zależy którego. Tego na samym procesorze tak (fakt że mogę z doświadczenia powiedzieć że poza hukiem jaki cię czeka drastycznie skracasz też żywotność systemu chłodzenia i jest raczej znakiem że pora kupić lepszy cooler). W obudowie nie.

http://pclab.pl/art60570-4.html < tu możesz popatrzeć na max vs min obroty w dobrej obudowie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 13:28, LaplaceNoMa napisał:

XD
Nie, mi chodziło każdy pozostały (no może poza grafą itp.).


To w linku wyżej masz odpowiedź właśnie - wentylatory na grafie i CPU bez zmian, tylko te w obudowie ustawione odpowiednio na min i max. Przy takiej naprawdę dobrej budzie jakaś różnica jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 13:33, ziptofaf napisał:

Przy takiej naprawdę dobrej budzie jakaś różnica jest.

Różnica musi być z zasady, jednak pytanie brzmiało o sens przerzucenia wentylatorów na max :)
W sumie nie dziwne, że dostaje najwięcej GPU i mostek, ale sam procek...
Może to zależy od persony bardziej ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, Phanteks do mnie dojechał i m/w wszystko ogarniam z wyjątkiem huba od wszelkich wentylatorów. Wyjaśni mi ktoś na chłopski rozum jak to podłączyć żeby dobrze działało i nic nie popsuć? ;s

20150817140330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znowu ja. Tak troszkę przejrzałem rynek i czy oprócz magicznej liczbie 14nm (która nie wiem co daje) socketom 1151 za którymi idzie zakup turbo nowych i drogich płyt głównych, co jeszcze zyskuje w porównaniu do i5-4600K?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 15:32, necron1501 napisał:

Znowu ja. Tak troszkę przejrzałem rynek i czy oprócz magicznej liczbie 14nm (która nie
wiem co daje) socketom 1151 za którymi idzie zakup turbo nowych i drogich płyt głównych,
co jeszcze zyskuje w porównaniu do i5-4600K?

Wydajność. Niższy pobór energii. O 20C niższe temperatury. Lepsza podkręcalność. Bardziej przyszłościowa podstawka - DDR4 będziesz używać jeszcze przez wiele długich lat. DDR3 już nie wejdzie do niczego nowego. Same płyty na Z170 będą prawdopodobnie też działać z procesorami Kaby Lake więc i upgrade samego CPU wchodzi w grę.

http://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i56600k_skylake_mocne_cztery_rdzenie?page=0,13

Ale jeśli RAMu bardzo zmieniać nie chcesz to opcja typu i5-5675c + Asrock Z97 Killer + aktualizacja BIOS''u ( http://www.morele.net/aktualizacja-biosu-649058/ < bez tego nie ruszy! Alternatywą jest Asus Maximus VII Ranger, ten potrafi dokonać aktualizacji BIOSu nawet bez podłączonego procesora, jest w fajnej promocji teraz: http://www.x-kom.pl/p/240968-plyty-glowne-socket-1150-asus-maximus-vii-ranger-rog-rog-gladius.html < ta mycha jest warta z 300 zł :P) - wydajnościowo w grach identyczny po podkręceniu. Fakt że to mnóstwo kasy wpompowane w podstawkę która jest już dead-endem. Jeśli masz 16GB dobrego RAM''u to warto. W przeciwnym razie wybierasz LGA1151.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 14:05, Nephren-Ka napisał:

Ok, Phanteks do mnie dojechał i m/w wszystko ogarniam z wyjątkiem huba od wszelkich wentylatorów.
Wyjaśni mi ktoś na chłopski rozum jak to podłączyć żeby dobrze działało i nic
nie popsuć? ;s


Nic nie popsujesz :) Z jednej strony podpinasz wtyczkę z zasilacza, a z drugiej strony kabelek 4-pin, który idzie do płyty głównej (złącze 4-pin wentylatora procesora). Od tego momentu płyta główna poprzez PWM steruje wszystkimi wyjściami wentylatorów w hubie. Teraz musisz podpiąć rozgałęziacz pod złącze 3-pin huba (fan2) i od niego wentylator chłodzący procesor. Wszystkie inne wentylatory podpinasz pod huba i będą one sterowane wedle temperatury procesora. Obstawiam straszliwy burdel w kablach :)

Ja osobiście bym się w to nie bawił, tylko podpiął wszystko normalnie (wentyl procka pod 4-pin, bez zabawy w huba), a wszelakie dodatkowe wentylatory zasilane z płyty ustawił na silent, ewentualnie tylny na normal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok. Proponowałeś mi tą kartę: http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-970-oc-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-3xdp-box-gv-n970wf3oc-4gd-649207/

Ale ze względu na obudowę twierdziłeś że może nie wejść. A co jeśli usunę gniazdo w obudowie? Podobno wtedy bez problemu wszystko gładko wejdzie. No i też pytanie. Płyta główna kosztuje w zestawie 700 zł. Widziałem na morele parę modeli w granicach 500-600. Niby stówa, ale zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 16:19, necron1501 napisał:

Ale ze względu na obudowę twierdziłeś że może nie wejść.

I jednocześnie poleciłem 3 takie które wejdą na pewno.

Dnia 17.08.2015 o 16:19, necron1501 napisał:

A co jeśli usunę gniazdo w obudowie?

Masz na myśli gniazdo na dyski? Jeśli się da to wtedy wejdzie.

Dnia 17.08.2015 o 16:19, necron1501 napisał:

Podobno wtedy bez problemu wszystko gładko wejdzie. No i też pytanie. Płyta główna kosztuje
w zestawie 700 zł. Widziałem na morele parę modeli w granicach 500-600. Niby stówa, ale
zawsze.


Gdyby można było kupić taką za 500 to bym ci ją wsadził. Minimum jakie na chwilę obecną uczciwie mogę do czegoś polecić to AsRock Z170 Pro4. Możliwe że nieco taniej niż Z170 Pro Gaming znajdziesz też MSI Z170A Krait (w takim fajnym białym kolorze). Nie polecę na chwilę obecną niczego niżej bo ich sekcje zasilające nie wyglądają zachęcająco. W przypadku ww. modeli mam przynajmniej pewność że to kontynuacje udanych serii przeznaczonych dla graczy i umożliwiające podkręcanie. A nie coś co się zjara gdy na procku przekroczysz 4 GHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się