Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

A ja mam pytanie w kwestii RAMu. Czy lepiej brać płyty Z170 które obsługują DDR4 czy DDR3? Te z DDR3 są wyraźnie tańsze, a aktualnie wydajność obu typów pamięci jest niemal taka sama. Pytam hipotetycznie, bo płyty nie zmieniam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 18:56, KannX napisał:

A ja mam pytanie w kwestii RAMu. Czy lepiej brać płyty Z170 które obsługują DDR4 czy
DDR3? Te z DDR3 są wyraźnie tańsze, a aktualnie wydajność obu typów pamięci jest niemal
taka sama. Pytam hipotetycznie, bo płyty nie zmieniam :)

DDR4 będzie standardem na następne parę lat, więc przy ewentualnym upgrade mógłbyś zachować pamięci. Wada tego rozwiązania - koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 18:56, KannX napisał:

A ja mam pytanie w kwestii RAMu. Czy lepiej brać płyty Z170 które obsługują DDR4 czy
DDR3? Te z DDR3 są wyraźnie tańsze, a aktualnie wydajność obu typów pamięci jest niemal
taka sama. Pytam hipotetycznie, bo płyty nie zmieniam :)


DDR4. Pamiętaj że sam Intel nie wspiera Skylake + DDR3 i jest to rozwiązanie które działa prowizorycznie. Co oznacza że możesz np. nie mieć już w ogóle wsparcia dla Kaby Lake a "normalne" płyty na ZZ170 mieć będą. Poza tym na DDR4 i tak się przesiądziesz. Czy dziś czy za rok - nieważne. Ale ta zmiana i tak cię nie uniknie.

Mi tam się nie spieszy, zegar w zegar Broadwell wyprzedza w grach Skylake'i więc ewentualny upgrade procesora będzie jeśli:
* Z jakiegoś powodu będę musiał używać PC-ta jako pełnoprawnej stacji roboczej a nie maszyny ogólnego przeznaczenia. Bardzo wątpliwe bo jakby do tego doszło to pewnie i tak złożyłbym osobny komputer do tego albo po prostu kupił Maca Pro.
* AMD Zen okaże się taką konkurencją że Intel zrobi jakieś 6-rdzeniowe Core i9.
* Niepodkręcony procesor X (nie z high-endowej serii) będzie szybszy niż podkręcony 5675c.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodziło mi o kwestię możliwości zachowania dobrych ramów przy upgradzie procesora i zmianie płyty. Swoją drogą myślę, że po premierze producenci wypuszczą płyty obsługujące Kaby Lake i DDR3. W kwestii Z170 z DDR3 liderem jest Asus - jego płyty obsługują DDR3 aż do 3100mhz. Gigabyte ledwo 1600, Asrock 2133, a MSI nie ma w ofercie takich płyt :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 20:14, KannX napisał:

Właśnie chodziło mi o kwestię możliwości zachowania dobrych ramów przy upgradzie procesora
i zmianie płyty. Swoją drogą myślę, że po premierze producenci wypuszczą płyty obsługujące
Kaby Lake i DDR3. W kwestii Z170 z DDR3 liderem jest Asus - jego płyty obsługują DDR3
aż do 3100mhz. Gigabyte ledwo 1600, Asrock 2133, a MSI nie ma w ofercie takich płyt :)

RAMy o takich częstotliwościach akurat w 99% przypadków nikomu się nie przydadzą. Wzrost wydajności widać w takich przypadkach zwykle w konfiguracjach z kilkoma kartami graficznymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 21:04, necron1501 napisał:

Rozumiem i doceniam fachowe tłumaczenie.

Jakiś SSD 120 GB polecasz czy mam się po prostu opierać na cena/szybkość odczytu,zapisu?


Polecam Samsung Evo 850 i Cruciala MX200. Jak kasy mniej to Crucial BX100. Jak jeszcze mniej to GoodRAM C40 albo C50.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, płyty główne na X99 (i X79) bootują się znacznie dłużej niż płyty na chipsecie typu Z97. Różnica jest znaczna (czterokrotnie większa - trwa to wg Windowsa 18-20 sekund i to z włączonym fast bootem). Ktoś wie dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten zasilacz. Po pół roku wentylator zaczął stukać. Jakiś problem z łożyskiem, który jak wyczytałem często w tym modelu występuje. Można to oczywiście reklamować, ale wiąże się to z odstawieniem kompa do szafy na pewien czas. Kupiłem więc be quiet! L8 500W, który może jest kilkadziesiąt złotych droższy, ale w ogóle go nie słychać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2015 o 01:32, Andrzej15 napisał:

Mam pytanie. Czy ten sprzęt będzie działał stabilnie? Czy jest "w miarę" dobrze zbalansowany?
http://www.morele.net/inventory/info/7JxDO8/


Zasilacz można zmienić na Antek 500 Wat

Pamięci masz w jednym module.

Lepiej kupić dwa moduły 2x4 GB i mieć dual channel.

Zasiłka: https://cenowarka.pl/antec-vp500w-0-761345-06485-9-a1030557.html?hloc=pl

RAM: https://cenowarka.pl/g-skill-ripjawsz-dimm-kit-8gb-f3-2400c10d-8gzh-a764808.html?hloc=pl

Gdybyś byłzdziwiony, dla czego tak szybkie memki proponuję, to tutaj masz odpowiedź: http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie lepiej, zeby mial 2x4. Mobo ma tylko 2 sloty na RAM a DL to ledwie kilka procent na +. Lepiej, zeby jeden slot mial wolny na ew. dolozenie kostki jak mu zabraknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.08.2015 o 16:18, KannX napisał:

Ja osobiście bym się w to nie bawił, tylko podpiął wszystko normalnie (wentyl procka
pod 4-pin, bez zabawy w huba), a wszelakie dodatkowe wentylatory zasilane z płyty ustawił
na silent, ewentualnie tylny na normal.


Tak też zrobiłem z praktycznego powodu, którym okazał się kabelek od boxowego chłodzenia, który potrzebowałby być 2x dłuższy żeby w ogóle marzyć o podłączeniu go do tego huba.
Generalnie musiałem nieco poeksperymentować i przedni wiatrak z obudowy podpiąłem pod ''power fan connector'' zaś ten tylny pod ''cpu fan connector 2'', jest to dobre rozwiązanie? Choć patrząc na logikę może być ciężko o inne, bo zwyczajnie tych 3-pin wtyczek od wiatraków nie mam gdzie indziej podłączyć. Są jeszcze dwa wejścia dla ''chassis fan connector'' ale są przeznaczone dla 4-pin(pewnie do jakiś innych wiatraków, przynajmniej tak się domyślam).


Teraz parę pytań ogólnych.;d Kabelek ''hd audio'' który jak mniemam odpowiada za wejście słuchawkowe i mikrofonowe wędruje na płytę główną i pewnie żeby to działało muszę mieć włączoną zintegrowaną kartę muzyczną. Teraz korzystam ze stareńkiego Creative X-Fi do którego nie ma gdzie takiego kabelka podłączyć(ale karta ma swój przedni panel), jak wymienię kartę na jakąś nowszą to będę miał gdzie podpiąć ten kabel od panelu obudowy?
Druga sprawa to montaż zasilacza, popatrzyłem w necie trochę i wszędzie montują go wiatrakiem w dół, co też zrobiłem. Ale że pierwszy raz montuję w kompie zasilacz na dole obudowy to wolę zapytać, czy tak na pewno ma być?

A trzecia sprawa już czystko sprzętowa - potrzebuję złożyć znajomemu budżetowego kompa w cenie do ~1k, płyta główna, procesor, zasilacz(dysk, obudowa, ramy[ddr3], napęd, karta dźwiękowa już są, bez karty graficznej jako że istnieje opcja wykorzystania jakiejś starszej która aktualnie jest używana) żeby wycisnąć z niego ile się da(wiem, ciężkie zadanie), i zrobić to możliwe tak żeby dało się go rozbudować(o jakiś lepszy procesor, bo pewnie do tego najlepiej nadawałby się poczciwy G3258). Any ideas?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pewnie odpowiadaliście już na tysiące takich pytać ale jeżeli możecie powiedzcie co sądzicie o takim zestawie i jaki ewentualnie monitor w granicy do 1000 zł (24 cale lub więcej) byście do niego polecili:

Karta graficzna: PCI-E Gigabyte GeForce GTX970 4096MB 256bit WindForce III OC
Procesor: Core i5 Intel i5-4590 3.30GHz 6MB BOX
Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fera 2 HE1224
Płyta główna Socket 1150 Gigabyte GA-B85M-D3H
Pamięć: DDR3 Kingston 8GB 1600MHz HyperX Savage CL9 (2x4096)
Dysk SSD: Sandisk 120GB 2,5'''' SATA SSD Ultra II 7mm
Dysk twardy: SATA III WD 1TB 7200obr. 64MB BLUE
Zasilacz: Be Quiet 500W Pure Power L8 BOX
Obudowa: ATX/BTX SilentiumPC Gladius M20 Pure Black - USB 3.0

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

O ile poskładanie nowego kompa nie ma dla mnie żadnego kłopotu, ot tyle mam kłopot z moim - mianowicie mam w nim P2 955 (freq stock), podkręcenie go nie jest kłopotem, choćby dlatego, że to BE. A ponadto siedzi na nim Contac 29, więc 4-4.4GHz nie powinno stanowić kłopotu.
NA czym polega problem? Na doborze karty graficznej. Obecnie siedzi tam głośna i, niestety, nie tak wydajna jak kiedyś, HD4870.
Myślę nad czymś, co mógłbym tam wrzucić i po głowie chodzi mi albo GTX750Ti albo 760. Myślę raczej o używanej, co by nie wydać zbyt wiele.
Gry? Noo, GTA V, Wiedźmin III. Fanatykiem detali nie jestem, także granie w 1920x1080 na, bo ja wiem, medium mi wystarczy.
Co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2015 o 14:40, Nephren-Ka napisał:

Są jeszcze dwa wejścia dla ''chassis fan connector''
ale są przeznaczone dla 4-pin(pewnie do jakiś innych wiatraków, przynajmniej tak się
domyślam).


Wtyczki 3-pin pasują pod złącze 4-pin. Jeden pin zostaje odkryty, ale wszystko działa. Nawet wtyczka wentylatora 3-pin ma takie 2 ząbki żeby nie dało się tego źle podłączyć :) A przedni wiatrak bym podpiął pod chassis_fan, a najlepiej podpiąć tam gdzie jest najbliżej, wtedy będzie porządek z kabelkiem :)

Co do reszty pytań niestety nie pomogę, bo nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2015 o 15:15, Antarax5 napisał:

Pewnie odpowiadaliście już na tysiące takich pytań

O dziwo nie, zazwyczaj ludzie wolą prosić o zbudowanie im zestawu od zera a nie budują coś własnego i tylko proszą o poprawki :P

Dnia 18.08.2015 o 15:15, Antarax5 napisał:

ale jeżeli możecie powiedzcie co sądzicie
o takim zestawie i jaki ewentualnie monitor w granicy do 1000 zł (24 cale lub więcej)
byście do niego polecili:


/.../

Ogółem fajny zestaw. Podejrzewam tylko że zmieniłbym SSD na Cruciala BX100/MX200 albo Samsunga Evo 850. Reszta jest okej. No, chyba że chcesz dopasować wszystkie elementy wewnątrz obudowy kolorystycznie, wtedy pewnie można tu i tam coś pozmieniać :P Ale od strony samych komponentów nie mam nic do zarzucenia.

Co do monitorka - w sumie wpasowujesz się w budżet (no, prawie) który pozwala na dobranie sobie czegoś lepszego niż zwykle. Do wyboru:
G-Sync (sprawia że całość jest płynniejsza, http://www.nvidia.pl/object/g-sync-monitor-technology-pl.html)
144 Hz (świetne w CS-ie i dynamicznych grach, http://pclab.pl/art62453.html)
Proporcje 21:9 - ultrapanorama! http://gamezilla.komputerswiat.pl/publicystyka/2014/03/jak-gra-sie-w-proporcjach-219-sprawdzamy

http://www.x-kom.pl/products/222527/show
http://www.ceneo.pl/28513296#tab=spec
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/11581218

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2015 o 16:20, ziptofaf napisał:

Ogółem fajny zestaw. Podejrzewam tylko że zmieniłbym SSD na Cruciala BX100/MX200 albo
Samsunga Evo 850. Reszta jest okej. No, chyba że chcesz dopasować wszystkie elementy
wewnątrz obudowy kolorystycznie, wtedy pewnie można tu i tam coś pozmieniać :P Ale od
strony samych komponentów nie mam nic do zarzucenia.


Wow dzięki za tak szybką odpowiedź :) Nie, poszczególne elementy nie były dobierane kolorystycznie ( obudowa i tak zamknięta, z resztą dla mnie wygląd nie jest aż tak istotny :P ) Prozpzycję dysków rozpatrzę :)

Zapytam jeszcze tylko o zasilacz bo z nim miałem problem czy uciągnie - da rade?

Dnia 18.08.2015 o 16:20, ziptofaf napisał:


Co do monitorka - w sumie wpasowujesz się w budżet (no, prawie) który pozwala na dobranie
sobie czegoś lepszego niż zwykle. Do wyboru:
G-Sync (sprawia że całość jest płynniejsza, http://www.nvidia.pl/object/g-sync-monitor-technology-pl.html)


Słyszałem ale nie widziałem w praktyce. Różnica jest wyraźna?

Dnia 18.08.2015 o 16:20, ziptofaf napisał:

144 Hz (świetne w CS-ie i dynamicznych grach, http://pclab.pl/art62453.html)


Nie zależy mi. Nie grywam w tego typu rzeczy więc zwykły 60 hz wystarczy :)

Dnia 18.08.2015 o 16:20, ziptofaf napisał:


Widziałem parę takich i szczerze powiedziawszy nie przemawia to do mnie. Wolałbym np większą przekątną w standardowych proporcjach :P

Zależałoby mi także na starym złączu VGA żebym mógł stary komputer pod niego podłączyć, a taże możliwości montażu na ścianie (aczkolwiek nie jest to konieczne) :)

Może jesteś w stanie coś jeszcze doradzić? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.08.2015 o 16:37, Antarax5 napisał:

Zapytam jeszcze tylko o zasilacz bo z nim miałem problem czy uciągnie - da rade?

500W niemiecki zasilacz vs PC który je do 250W mocy. Pewnie że uciągnie.

Dnia 18.08.2015 o 16:37, Antarax5 napisał:

Słyszałem ale nie widziałem w praktyce. Różnica jest wyraźna?

G-Sync ogólnie rzecz biorąc sprawia że każda klatka wygenerowana przez GPU pokaże się na ekranie i zrobi to mniej więcej wtedy gdy powinno. Ogólnie rzecz biorąc - to nie jest różnica którą "zobaczysz" ale taka którą "poczujesz". I to całkiem wyraźna.

Dnia 18.08.2015 o 16:37, Antarax5 napisał:

Widziałem parę takich i szczerze powiedziawszy nie przemawia to do mnie. Wolałbym np
większą przekątną w standardowych proporcjach :P

21:9 jest fajne bo wspierane już przez większość nowych gier. Oraz co istotne - w razie czego bez utraty jakości może toto pracować w trybie 1080p, masz wtedy tylko czarne ramki po bokach. 1440p takiej opcji nie zapewnia i skalowanie w dół boli (jeśli jesteś zdecydowany na 2560x1440/1600 to radzę też spojrzeć na R9 390 a nie GTX'a 970 - ten pierwszy lepiej radzi sobie w wyższych rozdzielczościach). Poza tym tak szeroki ekran z powodzeniem może służyć jako dwa (funkcja split-screenu też istnieje) - fajna sprawa jeśli jednocześnie robisz kilka rzeczy naraz.

Dnia 18.08.2015 o 16:37, Antarax5 napisał:

Zależałoby mi także na starym złączu VGA żebym mógł stary komputer pod niego podłączyć,
a także możliwości montażu na ścianie (aczkolwiek nie jest to konieczne) :)

Musiałbyś popatrzeć czy jest coś zgodnego ze standardem VESA, wtedy możesz dokupić ramię i przyczepić je do ściany. Zaś co do VGA - ten pierwszy ekran który podałem (z G-Sync) to wspiera.


A tak - jeśli PC ma być budowany przez sklep to problemów nie będzie. Ale jeśli nie to upewnij się że ta płyta pod B85 to model wyprodukowany w tym roku. One standardowo nie współpracują z 4590 i potrzebują aktualizacji BIOS'u (co zazwyczaj problemem nie jest ale jeśli trafi ci się jakiś leżak magazynowy to może być wyposażony w za starą wersję). Jeśli nie jesteś pewny to możesz wziąć AsRock H97M Anniversary, ten wspiera wszystkie Haswelle od samego początku swojego istnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się