Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 23.08.2015 o 17:59, Shinigami napisał:

Zdecyduj sam, ile jest dla Ciebie warte te ~5 klatek więcej :P


Kurcze, bardzo solidna karta! I faktycznie różnica między nią a 960 to 5fps :) I jeszcze jest opcja SLI, 750-tki tego nie miały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.08.2015 o 18:34, KannX napisał:

Kurcze, bardzo solidna karta! I faktycznie różnica między nią a 960 to 5fps :) I jeszcze
jest opcja SLI, 750-tki tego nie miały.

Lepiej już brać jedną mocniejszą kartę niż dwie takie w SLI ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 10:34, Henrar napisał:

Lepiej już brać jedną mocniejszą kartę niż dwie takie w SLI ;)


I to jest ogólny problem z SLI - dobre rozwiązanie praktycznie tylko dla tych, którym najmocniejsza karta (GTX980 Ti, Titan) nie wystarcza :D
Dla pozostałych - lepiej sprzedać to co się ma i kupić mocniejszą kartę niż dokupić drugą identyczną :D Też miałem kiedyś taki dylemat i ostatecznie wybrałem jednego GTX970 :)

=======================================

W związku z zakupem nowej obudowy (NZXT S340 - swoją drogą wygląda znakomicie i jest świetnie wykonana) oraz chłodzenia procka (Corsair H100i) mam teraz taki mały dylemat. Chłodnicę do AIO musiałem umieścić z przodu budy, ponieważ tylko tam się mieści - wentylatory wydmuchują powietrze na zewnątrz. W standardzie dostałem też dwa wentylatory 120, z tyłu i u góry, które oczywiście również są wywiewowe. Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens?

Wentylator na górze generalnie dobrze się sprawdza przy AC - wydmuchuje cieple powietrze znad radiatora. Jednak przy LC radiatora tam nie ma :D Nie widzę też sensu w odwróceniu go, żeby wdmuchiwal powietrze.

Jednak jeśli go usunę to czym zakryć kratkę, żeby było to eleganckie? Od spodu używam zazwyczaj folii karbonowej, ale w widocznym miejscu chyba tylko oszpeci budę :)

Może ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać układ przeplywu powietrza? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 10:34, Henrar napisał:

> Kurcze, bardzo solidna karta! I faktycznie różnica między nią a 960 to 5fps :) I
jeszcze
> jest opcja SLI, 750-tki tego nie miały.
Lepiej już brać jedną mocniejszą kartę niż dwie takie w SLI ;)


Wiem wiem, już sprawdziłem w testach i w SLI te ''demony'' są wyraźnie wolniejsze od 980 (72fps vs 90fps). Więc lepiej i taniej wziąć jednego GTX 970. Ale ja nie biorę tylko czekam na Nano, a jak Nano za drogie, to na Pascale w przyszłym roku. Tyle opcji :)

Z drugiej strony takie 950 SLI to idealna opcja do jakiegoś ghetto-builda. Jakby jeszcze nie wymagały dodatkowego zasilania to można by to SLI postawić na jakimś Codegenie ;) I byłaby MOC!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2015 o 11:26, pawbuk napisał:

[.]
W związku z zakupem nowej obudowy (NZXT S340 - swoją drogą wygląda znakomicie i jest
świetnie wykonana) [.]


Z ciekawości: czy tę blachę z przodu ściąga się do pracy? Gdzie tam jest miejsce na napędy optyczne i ile HDD mieści się w budzie?

https://www.youtube.com/watch?v=FRqRc64yqM8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 12:03, lis_23 napisał:

Z ciekawości: czy tę blachę z przodu ściąga się do pracy?

Jasne że nie. Zepsułbyś to jak wygląda ;(

Dnia 24.08.2015 o 12:03, lis_23 napisał:

Gdzie tam jest miejsce na napędy optyczne

Nie ma (bo i w sumie po co w dzisiejszych czasach). Przycisku reset też nie ma. Na górze obudowy jest parę złącz USB, włącznik i złącza audio.

Dnia 24.08.2015 o 12:03, lis_23 napisał:

i ile HDD mieści się w budzie?

Do 6 (bodajże po 3x HDD i 3x SSD). Mniej jeśli masz olbrzymią kartę graficzną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2015 o 12:14, ziptofaf napisał:

Jasne że nie. Zepsułbyś to jak wygląda ;(


Czyli powietrze wpada tym tunelem?

Dnia 24.08.2015 o 12:14, ziptofaf napisał:

> Gdzie tam jest miejsce na napędy optyczne
Nie ma (bo i w sumie po co w dzisiejszych czasach). Przycisku reset też nie ma. Na górze
obudowy jest parę złącz USB, włącznik i złącza audio.


Kicha, ja mam aż dwa napędy, w tym jeden BD.

Dnia 24.08.2015 o 12:14, ziptofaf napisał:

Do 6 (bodajże po 3x HDD i 3x SSD). Mniej jeśli masz olbrzymią kartę graficzną.


To akurat fajnie. Ja mam 4 dyski ale płyta główna nie ma aż tylu złącz i musiałem odłączyć stację dokującą na dysk u góry obudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 12:21, lis_23 napisał:

Czyli powietrze wpada tym tunelem?

Prawdę mówiąc nie mam pojęcia. Mam inną budę, tą kojarzę bo rozmawiałem w swoim czasie na reddicie z osobą odpowiedzialną za jej projekt.

Dnia 24.08.2015 o 12:21, lis_23 napisał:

To akurat fajnie. Ja mam 4 dyski ale płyta główna nie ma aż tylu złącz i musiałem odłączyć
stację dokującą na dysk u góry obudowy.

Eee, że co? Przecież twoja płyta ma 4x SATA 6 Gbps i 2x SATA 3 Gbps. Podpowiedź - złącza zarezerwowane dla SATA Express mogą działać jako normalne SATA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 12:03, lis_23 napisał:

Z ciekawości: czy tę blachę z przodu ściąga się do pracy?


Nie jest to rozwiązanie Fractala gdzie ten przedni panel jest na zawiasach - tutaj jest on na stałe, więc zatok 5,25" nie ma. Właśnie się zastanawiam czy kupować zewnętrzny napęd czy zrobić jakieś wyjście na mój stary napęd - nawet gdyby wiązało sie to ze zdejmowaniem bocznej ścianki.

>Gdzie tam jest miejsce na napędy optyczne i ile HDD mieści się w budzie?

Z tego co widzę, to zmieścisz maksymalnie 3 HDD i 2 SSD - akurat montaż dysków w koszyku to chyba największy minus tej budy - żadnych wygłuszeń, sanek itp. Sam staralem się jakoś wygłuszyć HDD przyklejając do niego gąbki, ale to oczywiście prowizorka. Dość niewiele jest też miejsca na kable - normalnie pewnie bym wszystkie bez problemu zmieścił, ale mam jeszcze oplatane przedłużki oraz musiałem wykorzystać aż 3 wiązki SATA - boczną ściankę musialem więc dopychać :D

>Czyli powietrze wpada tym tunelem?

Między przednim panelem a budą u dołu i u góry są szczeliny, którymi powietrze wpada lub jest wydmuchiwane (u mnie ta opcja).
Mi się w tej budzie podoba zamknięta piwnica - dzięki temu nie widać zasilacza, dysków oraz kabli - schludne rozwiązanie. Jak dla kogoś jest to zbyt małe, to jest jeszcze NZXT H440 - jeszcze fajniejsza obudowa, choć też z 200 zł droższa.

@ziptofaf
Akurat karta graficzna nie przeszkadza w montażu dysków SSD, ewentualnie układ SLI z dość grubych kart, choć nie mam jak tego sprawdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2015 o 12:37, ziptofaf napisał:

Eee, że co? Przecież twoja płyta ma 4x SATA 6 Gbps i 2x SATA 3 Gbps. Podpowiedź - złącza
zarezerwowane dla SATA Express mogą działać jako normalne SATA.


A Widzisz, tak mi powiedział gość, który mi składał kompa ... Widocznie nie chciało mu się czegoś dokładać lub bardziej się wysilić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 12:53, lis_23 napisał:

A Widzisz, tak mi powiedział gość, który mi składał kompa ... Widocznie nie chciało mu
się czegoś dokładać lub bardziej się wysilić.


Albo, co bardziej prawdopodobne, nie wie jakie złącza są w płycie głównej. Bo ja tam widzę zwykłe 6x SATA z których dwa mogą być użyte jako SATA-Express. Nic dokładać nie musisz, to są zwykłe złącza i nawet są umiejscowione tam gdzie reszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 12:51, pawbuk napisał:

A tak to u mnie wygląda:


O chłopie, ale pięknie. Ale tam musi być chłodno, wentylacja na 6. Zresztą cała reszta też na 6 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 14:35, KannX napisał:

O chłopie, ale pięknie. Ale tam musi być chłodno, wentylacja na 6. Zresztą cała reszta
też na 6 :D


W sumie cały czas myślałem, że kupię NZXT H440, ale ostatecznie oszczędziłem i wziąlem S340 :D Przynajmniej nie widać bałaganu w kablach ;)
Natomiast to jest dopiero początek modernizacji - planuję przede wszystkim wymienić wentylatory na chłodnicy i upatrzyłem już sobie:
http://www.morele.net/corsair-co-9050006-ww-476993/

Wychodzi 50 zł za wentylator, więc nie jest źle, a w testach wypadają bardzo dobrze ;)
W tej chwili oplecione kable to przedłużki - myślę nad tym czy by nie wysłać kabli od zasilacza do bit-techu do oplecenia oraz zamontowania na nich takich klamerek:
http://www.modding.bit-tech.pl/sklep/pl/klamry-do-kabli/510-klamra-do-kabli-alu-powerczerwona.html

Myślę, że wyglądałoby to genialnie, choć trochę kosztuje ;)
Oczywiście muszę kupić też oplecione kable SATA, bo te żółte wyglądają tragicznie. W zeszłym roku oplatałem sam, ale wyszło średnio.

No i oczywiście zostaje kwestia podświetlenia obudowy - najprawdopodobniej zdecyduję się na paski ledowe (nie wiem jedynie czy bez włącznika będą świeciły cały czas, nawet po wylączeniu komputera). Zastanawiam się nad umocowaniem ich pod płytą główną, na jej krawędziach, ale nad tym będę jeszcze myślał :D

Muszę też kupić czarnego i czerwonego Plastidipa - pomaluję napisy na karcie graficznej i na płycie głównej oraz dyski SSD - wtedy wszystko będzie jednolicie czerwono - czarne.
W sumie mam też aerograf i nie wiem czy modelarskie farby akrylowe by się do tego nie nadawały - na radiatorze i wentylatorze procka wyglądaly dobrze ;)

Docelowo w komputerze ma się znaleźć własnoręcznie zmontowany zestaw chłodzenia wodnego, jednak jest to pewnie kwestia 2 czy 3 lat :)

EDIT:
Na całe szczęście nie widać zbytnio, że wczoraj cała obudowa z podzespołami zleciała mi z łóżka na podłogę :D Wszystko działa, choć w dwóch miejscach nieco zeszła farba :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że planujesz modyfikacje na potworną skalę :)

Napisz jak się spisuje ten dwupak wentylatorów Corsaira. To co mam fabrycznie na H60 to niezbyt dobry wentyl (kiedyś wymienię). Nawet z samymi przedłużkami kabli już jest pięknie, ale skoro chcesz iść na całość i robić od A do Z to powodzenia :)

Co do innych rzeczy, to podświetlenie mnie nie kręci, a rozbudowany system chłodzenia jest dla mnie zbyt rozbudowany i bałbym się wszystko zalać :D No i to jest strasznie droga sprawa. Zostanę przy H60, trafiła mi się wersja z cichą pompką, więc nic tylko się cieszyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że jedno pod drugim, ale mam pytanie do znawców monitorów. Aktualnie mam starego Samsunga T200. Odświeżanie 60hz. Lubię grać z włączonym Vsynciem (w starsze gry, gdzie mam 60fps).

Czy jak wezmę monitor np. 75hz i włącze Vsync, a dana gra będzie mi chodzić maksymalnie w 60fps, to będzie jakiś input lag (czy coś takiego)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 16:08, pawbuk napisał:

[...] z podzespołami zleciała mi z łóżka na podłogę :D


Poświęcasz jej stanowczo za dużo czasu, spanie z obudową jest niezdrowe. Przynajmniej dla niej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2015 o 00:27, Shinigami napisał:

Poświęcasz jej stanowczo za dużo czasu, spanie z obudową jest niezdrowe. Przynajmniej
dla niej :P


To nie wszyscy śpią ze swoimi komputerami?!?!?!?!
Spadła, bo za słabo ją przytuliłem najwidoczniej - następnym razem muszę ją mocniej objąć ramieniem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2015 o 20:08, Achilleus napisał:

W związku z tym, że nie za bardzo mam chęć na składanie komputera od podstaw wybrałem
gotowy zestaw:
http://proline.pl/?p=ZENPC+MASTAH+7PRO
Czekam na Wasze opinie.


W sumie ciężko się do czegoś przyczepić - w tej cenie niczego więcej się raczej nie dostanie. No i do praktycznie wszystkiego wystarczy - można brać jeśli nie chce Ci się bawić w składanie komputera samemu :)
Owszem, można by samemu dobrać podzespoły choćby w takim morele.net i zlecić im złożenie tego, ale obawiam się, że systemu Win7 Pro musiałbyś szukać gdzie indziej na własną rękę, bo w morelach by wyszło drożej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się