Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Jeszcze ja bym prosil o porad pare ;) skladam kompa dla brata, ktory ma byc "na lata". Jego obecny lapek przezyl 5 lat, wiec mam nadzieje, ze to co zlozylem wytrzyma podobna ilosc czasu (wiadomo, mozna robic upgrade w razie co). Cena maks. to 5k zlotych, ktora przekroczylem o 70 zlotych. Wiem, ze na pewno bedziesz chcial wymienic zasilacz ;) do tego polecisz by MSI zamienic na Gigabyte, czego chcialbym uniknac bo moja r9 290 z Windforce sie grzeje niesamowicie i do tego jest glosna. Tu link do zestawu nr 1- http://www.morele.net/inventory/info/DODhR/ .
Mobo wstawilem inne niz Ty zazwyczaj, bo wydaje mi sie solidniejsza (radiatory).

Zestaw nr 2- http://www.morele.net/inventory/info/CihFVz/ ,ktory imo (jesli to ma byc komp na lata) juz sie nie oplaca. A doplata do procka z "K" tez bez sensu.

Zastanawialem sie jeszcze nad opcja kupna uzywki na allegro z gwarancja, jakiegos gtx 970/r9 290x. Myslisz, ze mozliwe byloby dogadanie sie z morelami, by zlozyli kompa bez grafy a zostawili wiszace luzem kable zasilajace grafike? Tak, sam kompa moge i potrafie zlozyc w razie co :p ale skoro mozna to miec za zlotowke..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Cóż, kilka uwag:

R9 390 jest DROŻSZY od GTX''a 970. Po co wybierać droższą kartę kiedy tańszy wariant gorszy nie jest, przynajmniej nie w FullHD. Poza tym na D3H raczej za mocno nie popodkręcasz - model pod Z97 z trudem pozwalał wycisnąć 4.2 GHz a Z170 to tylko jego ewolucja.
Zasilacz, jak słusznie zauważyłeś, oczywiście zmienię.

Efekt końcowy:
http://www.morele.net/inventory/info/Ru8drm/
6600k został ale tym razem w połączeniu z płytą główną z wyższej półki, problemów z OC więc nie będzie żadnych. Do tego pamięci z nieco mniejszymi radiatorami (i dużo niższą ceną). Pojawił się niereferencyjny GTX 970, uciąłem 30 zł na obudowie i oczywiście miejsce Thermaltake''a Smart zajął SilentiumPC Supremo. Dodajmy - da się jeszcze oszczędzić stówkę wybierając miniITX'ową wersję 970tki, jest za 1369 bodajże. Niezbyt dobrze się podkręca i jest nieco głośniejsza ale wydajnościowo to nadal bardzo dobra karta.


Zaś co do uzgadniania z morelami - a po co cokolwiek "uzgadniać"? Przecież komputer nie musi mieć dedykowanej karty graficznej, może uznałeś że zintegrowane GPU ci wystarczy. Więc normalnie bierzesz usługę montażu, zasilacz i tak modularny ci wsadziłem więc wszystkie nieużyte kable do podłączenia GPU znajdziesz w pudle. Ot, po prostu podłączyć potem dedykowaną kartę graficzną samemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, procesory i5/i3 w tych boxach ( http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-4170-3-70ghz-3mb-lga1150-22nm-54w-vga-box-bx80646i34170-732314/ ) są razem z chłodzeniem, tak? Czy jeżeli podkręcać nie mam zamiaru, to opłaca się wymieniać chłodzenie, czy nie zawracać sobie tym tyłka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2015 o 19:15, Piciambeer napisał:

Czy jeżeli podkręcać nie mam zamiaru, to opłaca się wymieniać
chłodzenie, czy nie zawracać sobie tym tyłka?


Szkoda pieniędzy. Haswelle bez podkręcania są z natury chłodne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2015 o 19:40, KannX napisał:

Szkoda pieniędzy. Haswelle bez podkręcania są z natury chłodne :)


Ehe, fajny dowcip! Haswelle, bez podkręcania, zwłaszcza i5 i i7 są akurat zaskakująco gorące, nie bez powodu Intel przeniósł IVR z procesora na płytę główną.

Więc ja to bym tego stówaka wydał na lepsze chłodzenie. Nie to że będzie się przegrzewać (choć jak spróbujesz na boxie przejść Furmarka czy Linpakach to odczujesz temperatury które zbyt przyjemne nie są) ale jest po prostu głośny. A głośność to ZUO i szatany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2015 o 20:05, ziptofaf napisał:

Ehe, fajny dowcip! Haswelle, bez podkręcania, zwłaszcza i5 i i7 są akurat zaskakująco
gorące, nie bez powodu Intel przeniósł IVR z procesora na płytę główną.


A to przepraszam - byłem pewien, że są chłodne. Coś widocznie mi się przywidziało albo źle przeczytałem.

Za stówkę jest Fera na Morelach, albo nieco tańszy Spartan za 80zł, też dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2015 o 20:26, Piciambeer napisał:

To co, boxowy wentylatorek nie wyrobi przy grach?


Wyrobić wyrobi. Ale nie uważam jego kultury pracy za akceptowalną. Z bardzo prostego powodu:
http://techreport.com/r.x/2009_9_24_An_upgrade_tale_2_upgrade_harder/coolers_600.jpg
To po lewej to box. To po prawej to zwykły Evo 212 za nieco ponad stówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O dzieki, rzeczywiscie lepiej zlozone. 390 wybralem po przejrzeniu paru testow, gdzie nawet w 1080p byl o te kilka klatek wydajniejszy od GTXa. Jesli nie uda sie znalezc tej dodatkowej stowki, to wezmie sie miniITX 970 (swoja droga patrzylem na allegro i uzywki sa porownywalne z nowkami... +/- 50-100zl [na 290x nie patrzylem]).

Jeszcze jedna uwaga- zakup bedzie w przyszlym miesiacu (wrzesien, druga polowa) lub za dwa miechy dopiero. Do tego czasu, z tego co czytalem, wiele sie nie zmieni w temacie sprzetu (oprocz pojawienia sie nowych Skylake''ow, ktore mnie nie obchodza ;) ). Mam nadzieje, ze choc ceny troszke spadna ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2015 o 21:15, Ichvander napisał:

Jeszcze jedna uwaga- zakup bedzie w przyszlym miesiacu (wrzesien, druga polowa) lub za
dwa miechy dopiero. Do tego czasu, z tego co czytalem, wiele sie nie zmieni w temacie
sprzetu (oprocz pojawienia sie nowych Skylake''ow, ktore mnie nie obchodza ;) ). Mam
nadzieje, ze choc ceny troszke spadna ^_^


Albo wzrosną. Nieco ponad rok temu było dużo taniej niż teraz, i3 można było dostać za 429 zł. Teraz 499. To od kursu dolara głównie zależy a ten nie wydaje się spadać. Nie nastawiaj się na jakiekolwiek znaczące spadki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2015 o 21:15, Ichvander napisał:

Jesli nie uda sie znalezc tej
dodatkowej stowki, to wezmie sie miniITX 970 (swoja droga patrzylem na allegro i uzywki
sa porownywalne z nowkami... +/- 50-100zl [na 290x nie patrzylem]).


Niedługo zdam raport jak sprawuje się taki Mini GTX 970. Wyrwałem Asusa na Morelach za 1359zł. Wczoraj cena spowrotem poszybowała na ponad 1500. Ale Gigabyte jest nadal w dobrej cenie 1369zł. No i GTX 970 zjada zdecydowanie mniej prądu od Radosława :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2015 o 01:43, KannX napisał:

Niedługo zdam raport jak sprawuje się taki Mini GTX 970. Wyrwałem Asusa na Morelach za
1359zł. Wczoraj cena spowrotem poszybowała na ponad 1500. Ale Gigabyte jest nadal w dobrej
cenie 1369zł. No i GTX 970 zjada zdecydowanie mniej prądu od Radosława :)


Z tego co widzę, to ten "maluch" ma wyższe domyślne taktowania niż mój Strix :D Ech, chyba trzeba będzie podkręcić kartę, bo to trochę taka ujma na honorze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pawel5235 Dla bezpieczeństwa podczas przewozu PCta wypiąłbym kartę graficzną i

Dnia 28.08.2015 o 16:16, KannX napisał:

wiózł osobno. Jak masz wysoki cooler na procku (np. Fera), to również bym go na wszelki
wypadek zdemontował.



A od czego może się popsuć karta graficzna podczas podróży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2015 o 14:28, Pawel5235 napisał:

A od czego może się popsuć karta graficzna podczas podróży?


Od tego że to ciężkie cholerstwo zazwyczaj, polskie drogi bywają zaś wyboiste. Potem otwierasz obudowę a okazuje się że karta wyłamała się ze slotu. Z tego samego powodu należy demontować chłodzenie procesora jeśli masz jakieś większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2015 o 14:31, ziptofaf napisał:

> A od czego może się popsuć karta graficzna podczas podróży?

Od tego że to ciężkie cholerstwo zazwyczaj, polskie drogi bywają zaś wyboiste. Potem
otwierasz obudowę a okazuje się że karta wyłamała się ze slotu. Z tego samego powodu
należy demontować chłodzenie procesora jeśli masz jakieś większe.

ok dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To się cieszę, że mądrze napisałem o transporcie kompa :)

Ciekawi mnie jak wypadnie Radeon R9 Nano podczas testów (niecałe 2 tygodnie chyba?). Ma mieć niby najniższy pobór prądu, ale szczerze wątpię w pobór niższy od ''małych'' GTX 970 :) Wydajność obstawiam pomiędzy GTX 970 i 980, bliżej 980. Cena 649$ wydaje mi się mocno zawyżona. No ale zobaczymy :)

Fajnie jakby Sapphire zrobił R380 Compact ale w wersji z 4GB pamięci. To byłby świetny mid-end do małego komputerka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2015 o 15:11, KannX napisał:

Ciekawi mnie jak wypadnie Radeon R9 Nano podczas testów (niecałe 2 tygodnie chyba?).
Ma mieć niby najniższy pobór prądu, ale szczerze wątpię w pobór niższy od ''małych''
GTX 970 :) Wydajność obstawiam pomiędzy GTX 970 i 980, bliżej 980. Cena 649$ wydaje mi
się mocno zawyżona. No ale zobaczymy :)


Po specyfikacji to jest pełny Fury X, tylko zegary niższe. Więc nie zdziw się jeśli okaże się porównywalny bardziej z Fury aniżeli 980. Jedynym ale są zegary ale z doświadczenia mogę powiedzieć że sprawność energetyczna potrafi rosnąć drastycznie przy nie aż tak dużym zmniejszeniu taktowania.

Ta karta jednak dla mnie jest raczej ciekawostką i zapowiedzią tego co można oczekiwać po Arctic Islands/Pascalach gdzie za zabawkę o tej mocy i wyższej sprawności prawdopodobnie zapłacimy tyle co za 970tkę.

Poza tym - a od kiedy to te małe 970tki mają jakiś wyraźnie niższy pobór energii od modeli pełnowymiarowych? Chip ten sam. Tak uczciwie rzecz biorąc - architektura Fury jest bardzo porównywalna pod kątem poboru energii z Maxwellami w normalnych sytuacjach:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premierowy_test_amd_radeon_r9_fury_vs_geforce_gtx_980?page=0,16

Dnia 30.08.2015 o 15:11, KannX napisał:

Fajnie jakby Sapphire zrobił R380 Compact ale w wersji z 4GB pamięci. To byłby świetny
mid-end do małego komputerka.

A tak w sumie to po co? Różnice między 2GB a 4GB 960tką zazwyczaj są pomijalne. A jeśli pomijalne nie są to tylko w grach które i tak nie chodzą płynnie na tym poziomie detali.

Nie opłaca się to tym bardziej że znowu, 6 miesięcy do nowej generacji kart, po co produkować więcej modeli które będą słabo schodzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2015 o 15:59, ziptofaf napisał:

Poza tym - a od kiedy to te małe 970tki mają jakiś wyraźnie niższy pobór energii od modeli
pełnowymiarowych? Chip ten sam.


Hmm, byłem pewien że jest wyraźnie niższa. Pełnowymiarowe 970 Gigabyte''a mają 2 wtyczki zasilające 6 i 8-pin, a te małe tylko jedną 8-pin. No i zalecany zasilacz do ''małych'' to 400W, a do większych 550W - dane ze strony Gigabyte''a.

Ale racja, na stronie Asusa jest napisane, że ''power consumption up to 225W'', czyli mimo miniaturyzacji pobór ten sam. Co ciekawe nawet wypasione Strixy 970 Asusa wymagają jednej wtyczki 8-pin.

Dnia 30.08.2015 o 15:59, ziptofaf napisał:

> Fajnie jakby Sapphire zrobił R380 Compact ale w wersji z 4GB pamięci. To byłby świetny
> mid-end do małego komputerka.
A tak w sumie to po co? Różnice między 2GB a 4GB 960tką zazwyczaj są pomijalne. A jeśli
pomijalne nie są to tylko w grach które i tak nie chodzą płynnie na tym poziomie detali.


Do Mordora na full, żeby sobie pokaz slajdów pooglądać ;) 4GB w wolniejszej karcie jest dobre, żeby sobie dokupić kiedyś drugą i zrobić mocne SLI/Crossfire. Wiem co sądzisz o SLI, ale należy graczom dawać taką możliwość :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2015 o 21:33, KannX napisał:

Hmm, byłem pewien że jest wyraźnie niższa. Pełnowymiarowe 970 Gigabyte''a mają 2 wtyczki
zasilające 6 i 8-pin, a te małe tylko jedną 8-pin. No i zalecany zasilacz do ''małych''
to 400W, a do większych 550W - dane ze strony Gigabyte''a.

Te dane to taka bzdura że szkoda gadać. Bo w końcu pisane z myślą o ludziach którzy mają zasilacze tak uznanych firm jak Modecom, Codegen czy Tracer.

Dnia 30.08.2015 o 21:33, KannX napisał:

Ale racja, na stronie Asusa jest napisane, że ''power consumption up to 225W'', czyli
mimo miniaturyzacji pobór ten sam. Co ciekawe nawet wypasione Strixy 970 Asusa wymagają
jednej wtyczki 8-pin.


Tak więc przypomnę - wtyczka 8-pinowa może dostarczyć do 150W energii. 6 + 8 pin - do 225W. Samo 6-pin - do 75W. Przez złącze PCI-E dostarczasz do 75W. GTX 970 w żadnej wersji nie jest strasznie energożerny, przypomnę że PC na nim oparty zazwyczaj NIE dobija nawet do 300W. Tak naprawdę 6+8 pin w tej karcie nigdy nie było potrzebne, podobnie nigdy niezbędne nie były te wielgaśne 30 cm warianty. Ale to akurat miałoby negatywny skutek marketingowy - nowe karty mają być duże i mieć po dwie wtyczki!

Sensownym wyjątkiem jest ekstremalny overclocking ale tam i tak się robi takie rzeczy że i 225W nie starcza (i wówczas należy otworzyć karciochę i dosłownie dolutować do niej dodatkową sekcją zasilającą czy inne cuda).

Dnia 30.08.2015 o 21:33, KannX napisał:

Do Mordora na full, żeby sobie pokaz slajdów pooglądać ;) 4GB w wolniejszej karcie jest
dobre, żeby sobie dokupić kiedyś drugą i zrobić mocne SLI/Crossfire. Wiem co sądzisz
o SLI, ale należy graczom dawać taką możliwość :)


Ło panie, na 290tce czy Fury to jeszcze. Ale Tonga o ile mi wiadomo nie oferowała sprzętowego wsparcia dla konfiguracji multiGPU więc zaczynałeś mieć taki microstuttering w niektórych grach że druga karta obiektywnie pogarszała ci rozgrywkę a nie poprawiała wrażenia.

Śmiem twierdzić że gdyby Nvidia i AMD pozostawiła funkcje MultiGPU tylko w kartach od 1000 zł wzwyż to ogólnie wyrządziłaby graczom przysługę.

Ale już poważniej - taka możliwość nie ma sensu z prostego powodu. Skok wydajności jaki zapewni ci dodatkowe 800 zł i Crossfire jest niższy niż sprzedanie karty #1 i wsadzenie R9 390. Że nie wspomnę o jakiejś 490tce czy GTX''ie 1080.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie co może być przyczyna że dysk nie jest widziany w moim komputerze ale BIOS i menadżer urządzeń widzi bez problemu, nie wiem co jest nie tak? Stało się tak gdy włączyłem apke BN i ściągałem aktualke do HS'a, wcześniej coś takiego również miało miejsce ale przez jakiś rok było ok gdy zainicjowałem dysk na nowo, sformatowałem i dane odzyskałem z niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się