Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 08.09.2015 o 17:37, cmurder napisał:

Prosiłbym o złożenie czegoś z 980 do kwoty 5000 zł


Hmm...
http://www.morele.net/inventory/info/xGmZJ3/
Nie za bardzo widzę jak ci upchnąć w tym budżecie 980tkę. Kosztowałoby cię to zbyt dużo wyrzeczeń - trzeba by ostro ciąć na procku i płycie głównej bądź zrezygnować z dysku SSD. Więc wstępnie wsadziłem R9 390 zamiast niego:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_r9_390_vs_geforce_gtx_970_test_kart_graficznych?page=0,6
To nadal dobra karta, wydajnościowo trzyma się pomiędzy GTX''em 970 i 980, zwłaszcza w wyższych rozdzielczościach. Można dopłacić 650 zł do 980tki ale mało się to opłaca (zresztą sam zobacz recenzje) - to jest dodatkowe 10% mocy obliczeniowej w zamian za 40% więcej kasy w GPU. Więc w zamian dostałeś bardzo wydajny najnowszy procesor z odblokowanym mnożnikiem i potężnym systemem chłodzenia, dobrze wyposażoną i wykonaną płytę główną, wydajny i pojemny dysk SSD + dodatkowy HDD. Całość dopełnia naprawdę ładna obudowa.

Jedyne ale - nigdzie nie znalazłem białego R9 390 żeby kolorystycznie komponował się z resztą części (wszystko jest wstępnie utrzymane w biało czarnej kolorystyce).

Alternatywy:
Zalman Z3 Plus White zamiast NZXT Source jeśli uważasz że 3 stówy na obudowę to jednak nieco za dużo. Też ładna.
Crucial MX200 bądź Samsung Evo 850 zamiast Crucial BX100 - nieco wydajniejsze choć i nieco droższe.

Jeśli preferujesz kolory czarno-czerwone nad białe:
www.morele.net/obudowa-nzxt-source-340-usb-3-0-czarny-z-oknem-ca-s340w-b1-690004/ (bądź Zalman Z3 w zwykłej czarnej wersji)
http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-z170-pro-gaming-z170-quadddr4-2133-sata3-hdmi-dvi-dp-usb-3-1-atx-707313/
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-8gb-4gbx2-2400mhz-cl15-1-2v-f4-2400c15d-8gvr-707283/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie ma pieniędzy na sprzęt, który uciągnie w najwyższych, kupuje się tańszy. Ale nazywaj to racjonalizowaniem braków resentymentem jeśli chcesz :P

Powtarzam raz jeszcze. W testach w Internecie, które obejmowały różne miejsca i różne ustawienia GTX 660 uzyskiwała dwadzieścia parę klatek. Kiedy ja PRZY TYCH SAMYCH ustawieniach sprawdziłem to u siebie, wynik był wyższy. A po to w ogóle to napisałem, żeby wytłumaczyć, że przy wyborze karty nie należy się odnosić tylko do testów, bo te często działają... na swój sposób. Nie wiem co jeszczę mogę dodać.

Ty nazwiesz mnie ignorantem, ja Ciebie malkontentem, a oba określenia będą krzywdzące. Dlatego wolę zostać przy gustach i guścikach.

"Nie widać, co nie znaczy, że należy kolorować wnioski." Był kiedyś taki slogan reklamowy, na pewno pamiętasz, "Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?"

Pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.09.2015 o 21:19, ziptofaf napisał:

Jeśli preferujesz kolory czarno-czerwone nad białe:
www.morele.net/obudowa-nzxt-source-340-usb-3-0-czarny-z-oknem-ca-s340w-b1-690004/ (bądź
Zalman Z3 w zwykłej czarnej wersji)
http://www.morele.net/plyta-glowna-asus-z170-pro-gaming-z170-quadddr4-2133-sata3-hdmi-dvi-dp-usb-3-1-atx-707313/
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-8gb-4gbx2-2400mhz-cl15-1-2v-f4-2400c15d-8gvr-707283/

To nie wiem tak naprawdę co zrobić .Mam do wyboru 2 opcje :
dokupić 970 do starego kompa : i5 2500k asrock p67 performance
złożyć nowego z 970 lub czymś wydajnościowo zbliżonym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2015 o 21:52, cmurder napisał:

To nie wiem tak naprawdę co zrobić .Mam do wyboru 2 opcje :
dokupić 970 do starego kompa : i5 2500k asrock p67 performance

Pomysł nie jest zły. Choć 6600k jest w sumie pierwszym prockiem na który warto się przesiadać jeśli miałeś 2500k:
http://pclab.pl/art65154-39.html

Dnia 08.09.2015 o 21:52, cmurder napisał:

złożyć nowego z 970 lub czymś wydajnościowo zbliżonym

R9 390 w sumie jest wydajnościowo zbliżony do 970tki. Szybszy w 1440p, porównywalny w 1080p.

Ot, jeśli chcesz wydać 5000 zł to dostaniesz ogółem naprawdę mocną platformę która starczy na dłuuuugo. I jedyną wymianą która cię może czekać w przeciągu najbliższych 4-5 lat (zakładając że podkręcisz sobie procesor) będzie karta graficzna. Dlatego zresztą nie warto pakować się nadmiernie w jakiegoś GTX'a 980. Im droższe GPU tym szybciej traci na wartości - lepiej kupić kartę za 1300-1400 zł dziś, sprzedać ją za rok-dwa, kupić kolejną za tyle samo (a taki R9 490 / GTX1080 prawdopodobnie będą szybsze od obecnych najmocniejszych kart) aniżeli wydawać na nią ponad 2 tysiące i tylko patrzeć jak nowowydany produkt w przyszłym roku za 1.5 tysiaka jest dużo wydajniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.09.2015 o 22:31, ziptofaf napisał:


Ot, jeśli chcesz wydać 5000 zł to dostaniesz ogółem naprawdę mocną platformę która starczy
na dłuuuugo. I jedyną wymianą która cię może czekać w przeciągu najbliższych 4-5 lat
(zakładając że podkręcisz sobie procesor) będzie karta graficzna. Dlatego zresztą nie
warto pakować się nadmiernie w jakiegoś GTX''a 980. Im droższe GPU tym szybciej traci
na wartości - lepiej kupić kartę za 1300-1400 zł dziś, sprzedać ją za rok-dwa, kupić
kolejną za tyle samo (a taki R9 490 / GTX1080 prawdopodobnie będą szybsze od obecnych
najmocniejszych kart) aniżeli wydawać na nią ponad 2 tysiące i tylko patrzeć jak nowowydany
produkt w przyszłym roku za 1.5 tysiaka jest dużo wydajniejszy.

Dzięki za pomoc , zainwestuję w 6600k i gtx 970 . W 2011 r złożyłem kompa z gtx 570 i szczerze mówiąc grałem na nim bez problemów bardzo długo , więc na tym nowym też pewnie trochę pogram

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2015 o 22:53, cmurder napisał:

Dzięki za pomoc , zainwestuję w 6600k i gtx 970 . W 2011 r złożyłem kompa z gtx 570
i szczerze mówiąc grałem na nim bez problemów bardzo długo , więc na tym nowym też pewnie
trochę pogram


Prawdopodobnie rozsądniejszy od 970tki, jeśli kupujesz PC-ta na długo, jest R9 390.

Zwłaszcza z uwagi na ostatnią "wpadkę" Nvidii:
https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/3j1916/get_your_popcorn_ready_nv_gpus_do_not_support/

Tak w wielkim skrócie - Nvidia twierdzi że mają pełne wsparcie pewnej istotnej funkcji DX12 ale jej włączenie powoduje absurdalny spadek wydajności i znajdą się nawet takie sytuacje gdzie R9 290X/390X wyprzedza 980Ti po jej włączeniu.


No i 970tka to jednak tylko realne 3.5 GB pamięci (ostatnie 500 MB jest tragicznie wolne) kontra 8GB w R9 390.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2015 o 22:53, cmurder napisał:

Dzięki za pomoc , zainwestuję w 6600k i gtx 970.


A, moim zdaniem dobrze robisz. 970 kręci się znacznie lepiej, co zresztą widać nawet w tym samym teście.

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_r9_390_vs_geforce_gtx_970_test_kart_graficznych?page=0,15

Od siebie mogę polecić Asusa 970 Black, ostatnio brałem dla kumpla, stabilne podkręcone 1520/1778 więc jeszcze wyżej niż w tym teście. Do tego cichy jak cholera. 65-75 stopni w jego budżetowej budzie na tych zegarach.

Do tego, karta bierze praktycznie o połowę mniej mocy w stresie w stosunku do konkurenta. Szczególnie jak grasz tylko w full HD. Kupić teraz, a jak pojawią się kolejne karty sprzedać jeszcze na gwarancji, następna generacja może ostro namieszać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2015 o 23:58, Shinigami napisał:

Dnia 08.09.2015 o 23:58, Shinigami napisał:

65-75 stopni w jego budżetowej budzie na tych zegarach.

390tka w wersji Strix nie przekracza 75.

Dnia 08.09.2015 o 23:58, Shinigami napisał:

Szczególnie jak grasz tylko w full HD.

Nie samym FullHD człowiek żyje. Zawsze można ustawić wirtualnie wyższą rozdzielczość i skalować ją do 1080p, wydajność spada ale za to jaki antialiasing wychodzi :P Poza tym coraz wyższe różnice wraz ze wzrostem rozdzielczości oznaczają że limitem jest CPU, nie GPU. A że ostatnimi czasy sterowniki Radeonów wraz z WDDM2.0 i DX12 się znacząco poprawiły to i w 1080p te karty zaczynają wyrównywać z 970tkami, tak przed jak i po OC.

Plus 8GB pamięci vs 3.5GB. Niby nic na chwilę obecną. Ale ile razy mówiono że nie ma co się przejmować i można mieć mniej tyle razy okazywało się że jednak nie. GTX 770 był kartą równie dobrą, nawet lepszą, od R9 280X. Tylko ten drugi po dziś dzień jest całkiem popularną kartą a ten pierwszy przez swoje 2GB już w Mordorze czy zmodowanym Skyrimie nie nadaje się do najwyższych detali.

Od strony czystej mocy obliczeniowej Radeon jest mocniejszą kartą od 970tki, zwłaszcza pod Windowsem 10 i DX12. Fakt, płaci za to poborem energii ale tak bądźmy szczerzy - w typowym domu masz tyle urządzeń elektrycznych że te 100W pod pełnym obciążeniem nie zrobi ci różnicy.

Dnia 08.09.2015 o 23:58, Shinigami napisał:

Kupić teraz, a jak pojawią się kolejne karty sprzedać
jeszcze na gwarancji, następna generacja może ostro namieszać :)


A z tym się już zgodzę. Sprzedaż GPU gdy tylko zaczną pojawiać się nowe karty zawsze była sensowna, wymiana z GTX''a 780 na 980tkę kosztowała niektórych z 200 zł jeśli dobrze wybrali moment.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2015 o 00:12, ziptofaf napisał:

Plus 8GB pamięci vs 3.5GB. Niby nic na chwilę obecną.


Z tego co widziałem w testach, 8GB to w tej karcie przerost formy nad treścią, ale kto wie, może gdy już zaczną wychodzić gry w pełni wspierające nowe biblioteki zobaczymy jakieś znaczne różnice.

Mimo wszystko po dobrym OC, szczególnie w full HD więcej na teraz nie potrzeba. A za rogiem HBM2, wtedy się zacznie. Można też powiedzieć, że rynek jest trochę bardziej otwarty na karty Nvidi z drugiej ręki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2015 o 21:21, rozkosz napisał:

Jeśli się nie ma pieniędzy na sprzęt, który uciągnie w najwyższych, kupuje się tańszy.

You don''t say.

Dnia 08.09.2015 o 21:21, rozkosz napisał:

Ale nazywaj to racjonalizowaniem braków resentymentem jeśli chcesz :P

Racjonalizowanie wraz z kolorowaniem co widać, czego nie widać, Kto jest zdrowy, a kto nie.
Jest resentymenciarstwem. Po prostu. Jest gorsze, to jest gorsze. A opłacalność to inna kategoria.
Deal with it.

Dnia 08.09.2015 o 21:21, rozkosz napisał:

Powtarzam raz jeszcze. W testach w Internecie, które obejmowały różne miejsca i różne
ustawienia GTX 660 uzyskiwała dwadzieścia parę klatek. Kiedy ja PRZY TYCH SAMYCH ustawieniach
sprawdziłem to u siebie, wynik był wyższy.

Nope. Miałeś inne miejsce testowe i/lub inne ustawienie.

Dnia 08.09.2015 o 21:21, rozkosz napisał:

A po to w ogóle to napisałem, żeby wytłumaczyć, że przy wyborze karty nie należy się odnosić tylko do
testów, bo te często działają... na swój sposób. Nie wiem co jeszczę mogę dodać.

Na "swój" sposób to i twoje racjonalizowanie działa.

Dnia 08.09.2015 o 21:21, rozkosz napisał:

Ty nazwiesz mnie ignorantem, ja Ciebie malkontentem, a oba określenia będą krzywdzące.
Dlatego wolę zostać przy gustach i guścikach.

Możesz mnie nazwać malkontentem, albo nawet i debilem. I don''t care.
Nawet nie zamierzam się wpisywać w tę uberpoprawność, która do niczego nie prowadzi.

Dnia 08.09.2015 o 21:21, rozkosz napisał:

"Nie widać, co nie znaczy, że należy kolorować wnioski." Był kiedyś taki slogan reklamowy,
na pewno pamiętasz, "Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?"

"tutututrururtu... in the TV set.. Who you gonna watch... AdBuster"

Ale starczy spamu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, to ja w takim razie trochę zmienię temat. Zastanawiam się nad kupnem komputera ponieważ mój studencki laptop powoli jest już u kresu życia. Komputer służyłby do grania, czasami do pracy po pracy w środowisku CAD jeszcze rzadziej jakieś obliczenia. Złożyłem taki zestaw na morele:

http://www.morele.net/inventory/info/lodxNe/

Budżet ograniczony do 3k - 3.1k łącznie z monitorem (myszkę, klawiaturę mam, napęd optyczny mi nie potrzebny) Prosiłbym o sugestie i z góry dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2015 o 10:49, esken napisał:

Budżet ograniczony do 3k - 3.1k łącznie z monitorem (myszkę, klawiaturę mam, napęd optyczny
mi nie potrzebny) Prosiłbym o sugestie i z góry dziękuję


Nie wygląda toto źle ale zasilacz to bym zmienił na Be-Quiet L8 - seria Vero od SilentiumPC to akurat nie powala... Niezły 500W zasilacz kosztuje ok. 200-300 zł i jak widzisz coś taniej to znaczy że za dużo w tym chińszczyzny.
Reszta jest okej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam zmienić monitor na większy i z matrycą IPS, modele LG nie są aż tak drogie

http://www.morele.net/monitor-lg-24mp47hq-p-749589/

Szczerze mówiąc, kiedy działam w CADzie, czasem nawet na tych 24 calach brakuje mi przestrzeni, bo pole robocze jest mocno ograniczone przez paski z narzędziami, ale do 27 calowca z dobrą matrycą i wyższą rozdzielczością trzeba sporo dołożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2015 o 13:50, Supressor napisał:

A w tym zestawieniu za 1000zł co mi podałeś to jaką grafike mógłbym do tego dorzucić
jak najlepszą do ok.500zł ?


GTX 750Ti. Np. taki:
http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-gtx-750-ti-oc-2gb-gddr5-128bit-vga-dvi-hdmi-pcie3-0-n750ti-2gd5-oc-v1-646092/

http://pclab.pl/art56521.html < sam zobacz czy wystarczająco wydajny dla gier które cię interesują (dość wiekowa recenzja więc od tego czasu można doliczyć 5-10% wzrost wydajności z uwagi na nowsze sterowniki itp).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2015 o 12:39, rozkosz napisał:

Szczerze mówiąc, kiedy działam w CADzie, czasem nawet na tych 24 calach brakuje mi przestrzeni,
bo pole robocze jest mocno ograniczone przez paski z narzędziami, ale do 27 calowca z
dobrą matrycą i wyższą rozdzielczością trzeba sporo dołożyć.


Na pewno będę i tak używał docelowo 2 monitorów, także chyba aż 27 nie jest mi potrzebne. Zresztą praca przez 5 lat na studiach na 15 calowym laptopie trochę zmniejszyła moje oczekiwania :P. Ale zastanowię się nad tą Twoją propozycją 24calowca od LG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.09.2015 o 12:34, ziptofaf napisał:

Nie wygląda toto źle ale zasilacz to bym zmienił na Be-Quiet L8 - seria Vero od SilentiumPC
to akurat nie powala... Niezły 500W zasilacz kosztuje ok. 200-300 zł i jak widzisz coś
taniej to znaczy że za dużo w tym chińszczyzny.


Dzięki za poradę w sprawie zasilacza.

Dnia 09.09.2015 o 12:34, ziptofaf napisał:

Reszta jest okej.

No to fajnie, co by znaczyło że z moimi umiejętnościami czytania ze zrozumieniem też nie ma tragedii. Chyba w takim razie będę na dniach zamawiał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że obecnie działam na box''owym. Temperatury procka przy odpalonym wideo na YT to ok. 40-45, w grach np. Wiedźmin 3 (60-68) i GTA V (66-73). Zastnawiam się więc czy warto, a jeśli tak to na jakie, wymienić chłodzenie?


Edit: bardzo proszę admina o scalenie z poprzednim postem. Będę bardzo wdzięczny. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SilentiumPC Fera? :) 100 zł kosztuje. Nawet Spartan Pro w zupelności wystarczy, a jest jeszcze tańszy ;)
Do niekręconego procka nic droższego nie ma większego sensu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się