Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Sygnaturka ;) Ale byłeś bardzo blisko. MSI R9 380 2G.

Moja płyta główna to chyba największa bolączka, więc było trochę gimnastyki, żeby to wszystko jakoś ładnie upchnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak stawiasz sprawę to zakup RAMu będzie dobrą inwestycją, a na pewno dużo tańszą od zakupu nowego laptopa. Specyfikacja komputera nie jest zła (a uwierz, że widziałem sprawnie działające laptopy o dużo niższej konfiguracji :) ).

W kwestii dysku SSD - najbezpieczniej i najpewniej będzie skonsultować to z serwisem, ale możesz też napisać na jakimś komputerowym forum. Zapaleńcy pomogą. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Posiadam cooler Enermax ETS-T40-TA i zastanawiam sę czy będzie pasował pod socket lga 1151 ? Następna sprawa dotyczy zasilacza SeaSonic M12II-620 będzie wystarczający do kart pokroju gtx 970 , radeon R9 390 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.09.2015 o 11:51, KannX napisał:

To będzie najlepsze rozwiązanie :) 950 to naprawdę fajny układ, aktualnie najtańsze z
niereferencyjnym chłodzeniem kosztują niecałe 700zł. Nieco ponad 100zł taniej od 960,
od której są wolniejsze średnio o 5fps w każdej grze.

Przy moim sprzęcie każda karta to będzie dobre rozwiązanie. ;)
Sądzisz zatem, że nie warto dopłacać tej stówy do 960 dla kilku klatek? Zwłaszcza, że gram w 1360x768?
Reszty sprzętu nie zamierzam na razie zmieniać, może tylko podkręcić procka jeszcze max 200-300MHz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2015 o 10:04, Sztywny_pl napisał:

Sądzisz zatem, że nie warto dopłacać tej stówy do 960 dla kilku klatek? Zwłaszcza, że
gram w 1360x768?
Reszty sprzętu nie zamierzam na razie zmieniać, może tylko podkręcić procka jeszcze max
200-300MHz.


Tak, uważam że do takiej rozdzielczości 950 będzie dobrą kartą. A jak będziesz potem zmieniał resztę (np. płytę i procek na i3 lub i5) to z tą kartą nawet w Wiedźmina 3 pograsz w sensownych detalach (low-medium, tekstury high).

Co do wyboru karty, to weź najtańszą z niereferencyjnym chłodzeniem. Z tego co widzę wszystkie są fabrycznie podkręcone. Sklepy Komputronik, Karen i Morele (w tych sklepach kupowałem) mają dużo punktów odbioru osobistego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2015 o 13:16, KannX napisał:

>

A mam jeszcze pytanko.
Wszystkie nowsze karty mają PCI-Express w wersji 3.0 . Moja płyta główna (Gigabyte GA-970A DS3 rev. 1.1) posiada slot PCI-E 2.0 x16. Czy wystąpią jakieś problemy z kompatybilnością lub spadki wydajności? Jeśli tak, to mniej-więcej iluprocentowe? Warte rozważenia wymiany płyty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2015 o 18:51, Sztywny_pl napisał:

A mam jeszcze pytanko.
Wszystkie nowsze karty mają PCI-Express w wersji 3.0 . Moja płyta główna (Gigabyte GA-970A
DS3 rev. 1.1) posiada slot PCI-E 2.0 x16. Czy wystąpią jakieś problemy z kompatybilnością
lub spadki wydajności? Jeśli tak, to mniej-więcej iluprocentowe? Warte rozważenia wymiany
płyty?


Znalazłem coś takiego na szybko: http://www.guru3d.com/articles-pages/pci-express-scaling-game-performance-analysis-review,1.html i wychodzi że różnice są marginalne (testowane na GTX980) - rzędu 1-2 klatek. Na słabszych kartach różnice nie powinny być praktycznie widoczne. Więc raczej wymiana płyty nie jest konieczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Mam pytanie- mój brat chciał kupić laptopa. Ma na to max 2500 zł, chciałby wziąć na raty, więc fajnie, aby sklep nie miał oferty ratalnej bardzo zdzierającej.
Zastosowania- wszystkiego po trochu, trochę gry, trochę internet, filmy, itp. itd.
Zależy mu, aby miał 8 gb ramu, w miarę dobrą kartę grafiki, co by mógł w jakieś gierki pograć (starczą ustawienia low-medium). Przebąkiwał też o procesorze i7. Ogółem nie jest zapalonym graczem- po prostu od czasu do czasu lubi w coś pyknąć- czasem w fifę, czasem w jakąś strategię itd. Strzelanki raczej nie.
Poza tym na pewno musi mieć windowsa- także lapki bez systemu odpadają.

Proszę o propozycje- pokazywał mi swoje typy z gazetki saturna- są tam dwa lapki Lenovo- jeden za 2399 zł- G50-80 80E502GUPB oraz drugi za 1899 zł G50-80 80E5020LPB.
Polećcie jakiś w miarę dobry sprzęt oczywiście wraz ze sklepem, gdzie można go w miarę fajnie w ratach kupić.

Aha- rozmiar ok. 15 cali (raczej nie mniejszy, ale również niewiele większy).

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

A więc - po pierwsze, wśród dwóch laptopów które pokazałeś żaden nie ma prawdziwego Core i7. Są to jedynie i7 w wersji U - czyli dwurdzeniowce o niskich zegarach, nie jest toto nawet szybsze od mobilnego i3/i5. Prawdziwe i7 to serie MQ i HQ - te mają prawdziwe 4 rdzenie więc są miejscami ponad dwukrotnie szybsze.

Najtańszy jaki widziałem z prawdziwym i7 to taki:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/14232581#techniczne
Z tego co widzę można dostać właśnie w okolicach 2499.

Na pokładzie ma toto GT 840M czyli naprawdę niezłą kartę graficzną jak na tę klasę cenową:
http://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-GT-840M.105909.0.html


Wydajność w grach na dole. Ot, na cuda się nie nastawiaj ale Fifa czy większość mniej wymagających produkcji będzie śmigać.

Wady? Windowsa, jak zapewne zauważyłeś, nie ma. Ale taniej się nie da tak żeby spełnić twoje wymagania co do czterordzeniowego procesora. Inna sprawa że zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej:
https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

W skrócie - masz prawo kupić nawet używanego Windowsa na Allegro za 100-150 zł i go używać. A Microsoft nie może ci tego zabronić w żaden sposób. Więc to nie jest jakiś duży wydatek a co najwyżej z godzina-dwie na zainstalowanie sobie systemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
A zmieniając pytanie- gdybyś miał kupować do 2500 zł- bez patrzenia na przekonania, żę ma być i7 itd. Co byś wygrał, aby było w miarę najlepiej wydajne. Mój brat nie trzaska w highendowe tytuły. W ogóle gra niezwykle rzadko, ale chce mieć możliwość załączenia sobie jakiejś gierki bez przykrych niespodzianek, że coś nie działa, bo sprzęt za słaby, albo integra nie obsługuje gry itp. itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężko o coś ciekawszego niż to co wymieniłem wyżej w tym budżecie. Lapki z GT850 i 950M kosztują nie mniej niż 2900. Fakt że ten wzrost ceny jest uzasadniony - 950M jest ponad dwukrotnie szybszy od 840M. I można na tym już pograć choćby w Wiedźmina 3 (na nisko-średnich ale zawsze). Ogółem zresztą jest to rozsądne minimum na laptopa do grania. Przypomnę - przelicznik wydajnościowy PC-tów do laptopów to 2:1 - laptop za 2.5 tysiaka jest porównywalny z PC-tem za 1200 zł w grach. Więc jeśli to ma służyć nowym produkcjom to naprawdę NIE nastawiaj się że cokolwiek w okolicach 2500 wystarczy - to w końcu komputer o wiele słabszy od PS4 a lwia część obecnych tytułów to konwersje. Ot, nada się toto sensownie do produkcji do roku 2012-2013. NIEKTÓRE gry z 2014 też. Trzymać się z dala od wszystkich gier klasy AAA wydanych w 2014 wzwyż. I tego nie przeskoczysz, laptopy są sprzedawane jako pakiet - taki z dobrą kartą graficzną zawsze występuje w tandemie z odpowiednio mocnym procesorem i wysoką ceną.
Skrótowy poradnik brzmi - czy gra powstała po 2014? Jeśli tak to raczej nie jest dla mnie i należy zaczekać na testy wydajności w sieci, a nuż się da.

Z ceną można co najwyżej zjechać - laptop z 840M i mobilnym Core i5 powinien być o 2-3 stówki tańszy niż wersja z i7 z serii M, teoretycznie nie stracisz też dużo na wydajności (a przynajmniej nie w grach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem- mój brat nie jest nastawiony na gry. Jedynie przy okazji i zazwyczaj jakieś starsze tytuły. Czy mógłbyś zapodać jakiś przykład takiego i5 z tą kartą 840M?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale czad, dostałem właśnie kod na Metal Gear Solid 5 za zakup GTX 970 :D Kartę kupiłem 3 dni przed końcem promocji i byłem pewien, że już się kody skończyły, a tu jednak dali. Pełna radość.

A z innych rzeczy, to sobie kupiłem przedłużkę kabli PCI-E i teraz to jakoś wygląda. Jeszcze mam do odbioru wentylator na przód, dość nietypowy, zrobię fotkę jak zainstaluję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam dosyć spory problem jeśli chodzi o zdecydowanie się na nowy sprzęt.
Parę dni temu zakupiłem super komputer stacjonarny:
i5 4690K
MSI Gaming 3
MSI GTX 970
Hyper X Savage 2x8GB 2400 Mhz
Hyper X SSD 240 GB
Seagate 1 TB 7200
be quiet 630W bronze
Asus Xonar DG

Komputer potrzebowałem do Wiedźmina 3 i do okazjonalnego montowania filmów. Zakupiłem go za 5400zł. Jednak jestem studentem, któy studiuje w innym mieście niż mieszka i przewóz takiego komputera do rodzinnego miasta, jadąc 5 godzin PKP, jest bardzo utrudniony. Oczywiście to nie jest problem przeżyć bez komputera kilka dni (odwiedzam dom raz na miesiąc albo dwa) ale już np. powrót na wakacje lub zmiana mieszkania są bardzo uciążliwe. (do tej pory też miałem stacjonarny).

Nowy komputer zaczął się niespodziewanie sam włączać i nic co robiłem nie pomogło, więc muszę go odesłać z powrotem do sklepu. Pomyślałem, że zamiast go naprawiać mogę go zwrócić i wziąć sobie jednak laptopa. Np. Asusa G751JT (i7-4710HQ, 970m, 16GB, 240SSD, 1TB), który kosztuje 6600zł czyli musiałbym dopłacić jeszcze 1200zł.

Co Wy o tym myślicie? Wolałbym nie wydawać tych dodatkowych pieniędzy, z drugiej strony kupuje sobie mobilność i większą wygodę, a tracę trochę mocy. Moje potrzeby są takie jak pisałem, chcę płynnie pograć w Wiedźmina 3 w Full HD, (ust. wysokie ew. trochę niżej) od czasu do czasu zmontować film w Adobe Premiere. Może wystarczyłby mi jakiś tańszy laptop? A może zostawić stacjonarny i dokupić jakiś tablet/tani laptop?

Proszę pomóżcie, mam niesamowity mętlik w głowie i nie wiem na co się zdecydować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupowałeś gotowca? Moim zdaniem powinieneś zwrócić ten, za podobną kasę złożyć coś na nowszych częściach (wyszły już nowsze procki) i dokupić jakiś laptopek za 1200 - 1500 zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.09.2015 o 13:59, pawbuk napisał:

Kupowałeś gotowca? Moim zdaniem powinieneś zwrócić ten, za podobną kasę złożyć coś na
nowszych częściach (wyszły już nowsze procki) i dokupić jakiś laptopek za 1200 - 1500
zł ;)


Sam składałem. Ale do nowszych musiałbym dopłacić, a wzrost wydajności byłby ok. 10-15%. Co jest nie tak z tym zestawem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nic, jednak składanie teraz czegoś na starej platformie to trochę nieprzyszłościowa sprawa, zobacz sobie testy 6600K + płytkę na Z170, lub wychodzące za jakiś czas tańsze substytuty i będziesz wiedział dlaczego. Szczególnie, że dopłata nie jest specjalnie duża.

Jeżeli zależy Ci na grach to trzymałbym się tego co napisał pawbuk kup mocny sprzęt do gry, i za jakiś czas jakiegoś budżetowego laptopa do przeglądania internetu, pisania czy innych niewymagających rzeczy, w część tytułów pewnie i tak na nim zagrasz. W końcu te dwa dni bez Wiedźmina wytrzymasz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.09.2015 o 14:37, Shinigami napisał:

Generalnie nic, jednak składanie teraz czegoś na starej platformie to trochę nieprzyszłościowa
sprawa, zobacz sobie testy 6600K + płytkę na Z170, lub wychodzące za jakiś czas tańsze
substytuty i będziesz wiedział dlaczego. Szczególnie, że dopłata nie jest specjalnie
duża.


A jaki model płyty głównej pod Z170 i pamięci polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się