Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

A jak te wszystkie różnice wydajności się ma do normalnego użytku domowego gdzie na komputerze zwykle programy instaluje się raz i potem sobie tam leżą. Jaka będzie np różnica pomiędzy czasem uruchomienia firefoxa czy worda między tymi dyskami należącymi do najwolniejszych a np bx100, bo jak na razie to wszystkie testy jakie widziałem pomiędzy dyskami "wolnymi" a "szybkimi" to były różnice ok 1-2s przy wczytywaniu nowych lokacji w grach.
Jak zauważyłem największym problemem tanich ssd jest prędkość zapisu dużych plików - tylko pytanie jak to ma się do normalnego użytkowania komputera, bo nie jestem sobie w stanie przypomnieć kiedy ostatnio zapisywałem plik o takim rozmiarze na dysku inaczej niż z internetu - gdzie ograniczeniem jest nie dysk a łącze. Nie wydaje mi się żeby system wykonywał takie operacje często w związku z czym jego spowolnienie raczej jest marginalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2015 o 19:55, Nufiko napisał:

A jak te wszystkie różnice wydajności się ma do normalnego użytku domowego gdzie na
komputerze zwykle programy instaluje się raz i potem sobie tam leżą. Jaka będzie np różnica
pomiędzy czasem uruchomienia firefoxa czy worda między tymi dyskami należącymi do najwolniejszych
a np bx100, bo jak na razie to wszystkie testy jakie widziałem pomiędzy dyskami "wolnymi"
a "szybkimi" to były różnice ok 1-2s przy wczytywaniu nowych lokacji w grach.


Różnice będą pomijalnie małe. Ale jeśli masz szybszy dysk w tej samej cenie na lepszych warunkach gwarancyjnych to jest zdecydowanie lepszym wyborem. Czas uruchomienia małego programu jakim jest Firefox we wszystkich przypadkach będzie dość niski.

Co innego gdyby tym programem był Photoshop w którym potem będziesz edytować 200 MB plik .psd (całkiem przeciętny rozmiar). O, tutaj zaczną się pojawiać różnice. A że tego rodzaju aplikacje zapisują też w tle co jakiś czas to na dysku który ma bardzo niską realną prędkość zapisu co kilka minut będziesz miał niewielką przycinkę. Na takim który jest bardziej symetryczny - nie. A przynajmniej nie taką którą odczujesz.

Dnia 25.09.2015 o 19:55, Nufiko napisał:

Jak zauważyłem największym problemem tanich ssd jest prędkość zapisu dużych plików -
tylko pytanie jak to ma się do normalnego użytkowania komputera, bo nie jestem sobie
w stanie przypomnieć kiedy ostatnio zapisywałem plik o takim rozmiarze na dysku inaczej
niż z internetu - gdzie ograniczeniem jest nie dysk a łącze.


Najczęstszy przykład - plik wymiany. Jeśli dojdzie do jego użycia toto potrafią być gigabajty w ciągu sekund. A że nie wszyscy mają mnóstwo RAM''u a i sam Windows (zwłaszcza 7) z bliżej nieznanych mi przyczyn bezczelnie woli z niego korzystać zamiast sobie dobrać więcej pamięci RAM to tutaj będą pewne różnice występować.

Drugi najczęstszy przykład - zgodnie z różnymi sondażami mniej więcej 10% graczy streamuje. Więc przez twój system przebijają się gigabajty danych w dość szybkim tempie (zwłaszcza jeśli jesteś Youtuberem więc najpierw idzie materiał wysokiej jakości który dopiero potem edytujesz, przez Twitcha jest nieco inaczej i wszystko raczej zostaje w RAM''ie).

W sumie różnice będą też przy instalowaniu gier np. ze Steama. Bo on najpierw pliki pobiera ale dopiero potem instaluje. Zaś co do ograniczenia jakim jest łącze - przy 100 Mb/s zbliżasz się powolutku do limitu przepustowości tanich laptopowych HDD. Przy 200 Mb/s - to jest już mniej więcej taka wydajność jaką oferuje WD Red. W okolicach 1 Gb/s zaczną cię limitować syfne dyski SSD. Więc na chwilę obecną większości osób to nie dotyka zwłaszcza że ja dość rzadko widuję serwery które potrafią mi słać pliki z prędkością 20 MB/s i więcej. Ale za kilka lat już zacznie - 1 Gb/s nie brzmi aż tak abstrakcyjnie w dzisiejszych czasach a łącza 80-200 Mb/s są już normalnie dostępne komercyjnie. Wcale bym się nie zdziwił gdyby w lepszych płytach głównych pod Cannonlake / AMD Zen+ (o ile AMD będzie wciąż istnieć na tym etapie, choć to akurat okaże się już w ciągu najbliższych 12 miesięcy) powoli zaczęto wsadzać karty LAN 10 Gbps.

Dnia 25.09.2015 o 19:55, Nufiko napisał:

Nie wydaje mi się żeby system wykonywał takie operacje często w związku z czym jego spowolnienie raczej
jest marginalne.


Półprawda. Sporo tanich SSD''ków ma też problemy z zapisem losowym a tego jest całkiem sporo w systemie operacyjnym. Przykładem z którego korzysta PCLab jest czas instalacji pakietu Visual Studio:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/08/ssd_goodram_cx100/charts/vstudio_install.png

Ogółem w typowych sytuacjach domowych - prawdopodobnie nie zauważysz czy masz BX100, CX200 czy Pro 850 czy coś nieco starszego nie będącego chłamem z tego co widzę po testach:
http://pclab.pl/art65255-3.html

Nie pomaga to że wszystkie lepsze dyski dobiły już do limitu możliwości SATA3 więc w sumie nieważne co kupisz (o ile nie ma spartolonego kontrolera jak GoodRAM CX100 / OCZ Trion) to będą się zachowywać w miarę podobnie przy odczycie, ewentualne różnice będą przy zapisie.

Prawdopodobnie zauważyłbyś kolejny skok gdybyś kupił np. Samsunga 950 Pro:
http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/ssd950pro/overview.html

Bo tutaj prędkości są już kosmiczne (i o ile mi wiadomo - da się toto podłączyć chyba tylko na Z97 i Z170). 2.5 GB/s odczytu, 1.5GB/s zapisu. 5x szybciej niż przez SATA. Na bestii tej klasy to masz system Windows uruchamiający się już nie 8-10sekund. A 2-3 (i masz wreszcie powód by w BIOS''ie aktywować FastBoot :P). Fakt że odrobinę za drogi na dzień dzisiejszy, chętniej widziałbym jakieś 950 Evo - 1.5 GB/s odczytu i 1GB/s zapisu brzmi całkiem ładnie.

Przy tym poziomie wydajności to ty możesz już ekranów ładowania po prostu... nie widzieć w wielu miejscach - zapisanie 1GB pliku jest natychmiastowe. A jak klikniesz na tą ikonkę Worda/Firefoxa to po prostu uruchomi się od razu. 0s czekania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BX100 i tak jest jednym z najtańszych dysków SSD o pojemności 250 - 256GB, więc po co się w ogóle zastanawiać? Jeśli chcesz mieć dłuższą gwarę, to bierzesz droższego Samsunga 850 Evo :) Nie ma co się zastanawiać nad innymi dyskami, skoro jest kilka wyróżniających się stosunkiem ceny do jakośći :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2015 o 20:30, pawbuk napisał:

BX100 i tak jest jednym z najtańszych dysków SSD o pojemności 250 - 256GB, więc po co
się w ogóle zastanawiać? Jeśli chcesz mieć dłuższą gwarę, to bierzesz droższego Samsunga
850 Evo :) Nie ma co się zastanawiać nad innymi dyskami, skoro jest kilka wyróżniających
się stosunkiem ceny do jakośći :)


w pojemnościach ok 250 GB to fakt że BX100 cenowo jest dobry, ale przy pojemnościach ok 120GB to jego ceny są w okolicach 260PLN, gdzie tańsze dyski są w cenach ok 210-220PLN. Czyli trzeba dopłacić ok 20-25% ceny za niewiele większą wydajność jeśli chodzi o dysk, na którym trzymasz tylko system + kilka najpotrzebniejszych programów, no i taką pojemnością interesują się zwykle ludzie, którzy liczą często każdą złotówkę i nie będą na takim dysku profesjonalnie uruchamiać Photoshopa a chcą mieć większy komfort przy pracy z systemem.

@ziptofaf
Dzięki za wyjaśnienie. Ogólnie to przez jakiś czas się przymierzałem do ADATA sp550 128GB ale po kilku artykułach mój entuzjazm trochę uleciał, głównie z tego powodu jak wyczytałem czym są te całe komórki TLC. W jakimś teście było opisane, że czas zapisu pierwszych 400MB jest przyzwoity, sypie się dopiero dla danych przekraczających ten rozmiar. No i w większości wypadków pisali, że jest to bardzo przyzwoity dysk aby tanio zwiększyć wydajność kompa.
Zresztą teraz znów czekam na większa dostępność i5 6600K, bo w ciągu ostatniego tygodnia cena podskoczyła o ok 100PLN w sklepach gdzie jest jeszcze dostępny. Liczę, że wróci do normy wraz z nowymi dostawami. A dorzucę tę stówę do większego SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy zapowiadają się rewolucje w segmencie SSD? Bo sam już nie wiem, kompa chcę składać na gwiazdkę, ale gdyby tak się szarpnąć na SSDka już teraz i mieć system uruchamiający się w 20 sekund zamiast 3 minut...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2015 o 23:01, Piciambeer napisał:

A czy zapowiadają się rewolucje w segmencie SSD?

W sumie tak. Wszyscy producenci przesiadają się na 48-warstwowe komórki 3D Nand (dyski SSD są dziwne - im nowszy proces technologiczny tym gorzej, więc 16 nm jest gorsze niż 20 nm. 3DNand korzysta z wielgaśnych komórek typu 36-40nm poukładanych w warstwy które przeżywają 5-10x dłużej), poza tym trwa emigracja do M.2 i SATA-Express. Które to złącza znajdziesz tylko na nowych płytach głównych. Jeśli potrzebujesz z jakiegoś powodu nadnaturalnie wydajnego SSD to prawdopodobnie warto zaczekać i kupić go razem z resztą PC-ta.

Jeśli do szczęścia wystarczy ci "normalny" SSD to tutaj nie będzie już żadnych rewolucji - MX200 czy Evo 850 osiągnęły w zasadzie maksimum co do wydajności jakie da się na SATA3.

Dnia 25.09.2015 o 23:01, Piciambeer napisał:

Bo sam już nie wiem, kompa chcę składać
na gwiazdkę, ale gdyby tak się szarpnąć na SSDka już teraz i mieć system uruchamiający
się w 20 sekund zamiast 3 minut...


Samsung Evo 850 + najtańsza obudowa USB + Samsung Migration Tool = sam skopiuje ci partycję systemową, potem tylko przełożyć go do wnętrza obudowy i gotowe. 20-25 minut roboty i masz wszystko na SSD''ku, nawet Windowsa przenosić nie musisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 11:20, doctorwho napisał:

Który model gtx 970 będzie najlepszy tak do 1500zł?


Najtańszy z niereferencyjnym chłodzeniem :) Z czystym sumieniem polecam Asusa Mini, której aktualnie jestem posiadaczem.

Najtaniej mają go tutaj: http://www.satysfakcja.pl/p/219430-karta-graficzna-pci-e-asus-geforce-gtx970-4096mb-256bit-directcu-oc-mini.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 12:03, KannX napisał:

> Który model gtx 970 będzie najlepszy tak do 1500zł?

Najtańszy z niereferencyjnym chłodzeniem :) Z czystym sumieniem polecam Asusa Mini, której
aktualnie jestem posiadaczem.


Myślałem raczej o większych modelach- przynajmniej 2 wentylatory. Zależy mi na wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 10:39, rozkosz napisał:

Czy w związku z tą rewolucją spadnie cena dotychczasowych dysków? Jeśli tak, to ile to
potrwa?


Zgodnie z tym co twierdzi sam Samsung - cena za gigabajt będzie spadać o 15-20% w ciągu roku. I ten trend pewnie się utrzyma do czasu aż SSDki nie dobiją do poziomu HDD.

W związku z przesiadką na M.2/Sata Express raczej nie zmieni się jeszcze nic. Z kilku powodów:
- Po pierwsze, mało kto ma te złącza w komputerze.
- Po drugie, jakkolwiek ta migracja jest niezbędna by dalej zwiększać prędkości to użytkownikowi domowemu raczej nie jest to jeszcze potrzebne.
- Po trzecie zaś, nadal lwia część produkowanych dysków jest pod SATA.

Nie ma planowanych żadnych nagłych obniżek a jedynie można śmiało zakładać że wzrost prędkości dysków SSD z roku na rok przy jednoczesnym wzroście pojemności będzie utrzymany. Od okolic 100 MB/s w 2011 (za blisko 4 stówy dostępny był 60GB OCZ Vertex Plus - 185 MB/s odczytu, 90 MB/s zapisu) do 550 MB/s w 2015 (Crucial MX200 250GB) do liczb rzędu 1500 MB/s w 2018-2019 (przy prawdopodobnej pojemności w okolicach 1TB). Ot, dyski twarde od bardzo dawna czekały na rewolucję więc mamy kilkukrotne skoki wydajności na przestrzeni bardzo krótkiego okresu czasu odkąd pojawiły się SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 12:14, doctorwho napisał:

Myślałem raczej o większych modelach- przynajmniej 2 wentylatory. Zależy mi na wydajności.


Wydajność tego malucha jest taka sama jak większych modeli. On jest poprostu mały, nic w nim nie jest obcięte (no może sekacja zasilania mniejsza). To jest taki Azjata wśród kart - niepozorny a mądry :) Karta pomimo jednego wentylatora jest bardzo cicha. Rozkręca się powyżej 65 stopni (ja sobie ustawiłem próg na 70 i mam prawie dead-silence podczas grania) Jedynym jej minusem mogą być mniejsze możliwości podkręcania. Jeśli chcesz mocno podkręcać to faktycznie wybierz większy model.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 11:20, doctorwho napisał:

Który model gtx 970 będzie najlepszy tak do 1500zł?


A tak poważnie spytam, nie wolisz R9 390 w świetle jaj jakie wyprawia Nvidia ostatnimi czasy?

Bo tak przypomnę:
http://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/sites/3/2015/08/Review-chart-template-final-full-width-3.0011-980x720.png

www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/Fable-Legends-Benchmark-DX12-Performance-Testing-Continues/Results-1080p-Ultr


R9 390X kosi droższego GTX''a 980 w najnowszym Fable (więc 390 zeżre 970tkę) a w Ashes of Singularity R9 290X... wyrównuje z kosztującym 3000 zł GTX980Ti. Wydaje się że Nvidia całkowicie pokpiła sprawę z DirectX12 (a jednak te gry lada moment się zaczną pojawiać w sporych liczbach) i ciężko polecać GeForce''y na chwilę obecną jeśli to ma być sprzęt na dłuższy okres czasu - architektura Maxwelli jest tak sprawna energetycznie częściowo z uwagi na wykarczowanie funkcji potrzebnych w obsłudze najnowszych standardów. Zwłaszcza że 970tka jest przy okazji próbą oszustwa Nvidii - to wcale nie ma 4GB pamięci. A 3.5 GB - ostatnie 500 MB chodzi bowiem tragicznie wolno. O czym Nvidia wspomniała dopiero wtedy gdy wściekli użytkownicy sami zauważyli że coś jest nie tak.

O, taki "dowcip":
http://www.purepc.pl/files/Image/news/2015/01/geforce_gtx_970_specification.jpg

Tutaj artykuł na ten temat:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_970_ma_mniej_rop_i_pamieci_l2_blad_w_specyfikacji

Jedyną wadą 390tki jest wyższy pobór mocy ale w zamian dostajesz wyższą wydajność w nadchodzących grach korzystających z DX12, już teraz jest szybsza w rozdzielczościach powyżej FullHD oraz masz pełne 8GB VRAM''u zamiast 3.5 (a tak przypomnę - karty nadchodzące w 2016 roku z jakiegoś powodu mają mieć 8-16GB VRAM''u, nikt już nie wspomina o 4).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.09.2015 o 23:40, ziptofaf napisał:

Samsung Evo 850 + najtańsza obudowa USB + Samsung Migration Tool = sam skopiuje ci partycję
systemową, potem tylko przełożyć go do wnętrza obudowy i gotowe. 20-25 minut roboty i
masz wszystko na SSD''ku, nawet Windowsa przenosić nie musisz.

A to następna kwestia, rozterka pomiędzy 120 a 250 GB. Niby systemową partycję zawsze robiłem 100GB i starzało. Ale mając SSD, co cięższe programy lub gry bym chciał mieć odzytywane jak najszybciej, więc pewnie większa pojemność by się przydała. No i tylko ~120zł różnicy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 12:47, Piciambeer napisał:

A to następna kwestia, rozterka pomiędzy 120 a 250 GB. Niby systemową partycję zawsze
robiłem 100GB i starzało. Ale mając SSD, co cięższe programy lub gry bym chciał mieć
odzytywane jak najszybciej, więc pewnie większa pojemność by się przydała. No i tylko
~120zł różnicy...


Na chwilę obecną kupowałbym już 250GB. Samemu jadę na 120GB i już musiałem odrobinę się bawić - choćby przenieść moje dokumenty i foldery pobierania na HDD. Zwłaszcza że 120GB dysk SSD to w praktyce ok. 110GB do wykorzystania czyli w sumie dość niewiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak się miało przez 10 lat Radeony i nawet 4870 z 512MB oraz 6570 z 1GB nie potrafiło płynnie wyświetlać GTA: San Andreas, kiedy podczas premiery tej gry kumpel grał na maxach na GF 6600GT to ma się uraz do czerwonego złomu. Sam we wspomnianym wcześniej kompie na gwiazdkę czaję się na 970tkę.

Edit: ooops, daltonizm :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 12:51, Piciambeer napisał:

Jak się miało przez 10 lat Radeony i nawet 4870 z 512MB oraz 6570 z 1GB nie potrafiło
płynnie wyświetlać GTA: San Andreas, kiedy podczas premiery tej gry kumpel grał na maxach
na GF 6600GT to ma się uraz do zielonego złomu.

Ech, argumenty sprzed 5 lat. Tak proponuję zobaczyć ostatnie sterowniki Nvidii i opinie ich dotyczące np. na reddicie:
https://www.reddit.com/r/nvidia

MNÓSTWO tematów codziennie o tym jak muszą wracać do poprzednich wersji bo najnowsze wywalają się ludziom w powietrze. Z dzisiaj nawet:

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/3mdyvo/whats_the_most_stable_nvidia_driver_for_win10/

Oczywiście - nie twierdzę że z AMD jest dużo lepiej (choć narzekania ostatnio nieco mniej, wprowadzenie WDDM2.0 im wyszło a Nvidii niekoniecznie, zwłaszcza rodzina 7xx jest straszliwie pokrzywdzona i chyba celowo im już obniżają wydajność - GTX780 wyprzedzał początkowo GTX'a 970. Teraz z nim przegrywa...). Z jakiegoś powodu na Radeonie Civilization 5 mi się wywala na najnowszych + Win10 (chodzi poprawnie na nieco starszych) :P

Ot, nie można oceniać sprzętu na przestrzeni tego co było >kiedyś<. Liczy się tu i teraz. Kiedyś procki AMD były super, teraz są w zasadzie kupą złomu. Kingston robił dobre SSD'ki - teraz tylko idiota brałby ich V300. I w drugą stronę - pierwsze Asusy Xonar były cokolwiek awaryjne a X-Fi rządziły. A teraz? Spróbuj zainstalować sterowniki do X-Fi na Win10 tak żeby ci nie wywaliło systemu w powietrze...a Xonary chodzą i to dobrze...

Dnia 26.09.2015 o 12:51, Piciambeer napisał:

Sam we wspomnianym wcześniej kompie na gwiazdkę czaję się na 970tkę.

To dam ci pewną radę. Nie kupuj 970tki na gwiazdkę. Wytrzymaj 3 miesiące dłużej, choćby i na integrze czy obecnym GPU. A wtedy kupisz sobie GTX''a 1070 albo R9 480. I pewnie w okolicach 1400 zł dostaniesz coś co wyrównuje z obecnym 980Ti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.09.2015 o 12:57, ziptofaf napisał:

To dam ci pewną radę. Nie kupuj 970tki na gwiazdkę. Wytrzymaj 3 miesiące dłużej, choćby
i na integrze czy obecnym GPU. A wtedy kupisz sobie GTX''a 1070 albo R9 480. I pewnie
w okolicach 1400 zł dostaniesz coś co wyrównuje z obecnym 980Ti.

Ciii... Pamiętam, że coś się zbliżało, ale do tematu wrócę pewnie za kilka miesięcy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się