Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Różnica między Skylake a nie-skylake to kilkanaście złotych? W takim razie cała gra polega na mobo. Well then, jak ma być jak jest, to i 2500 niech będzie. Ma służyć następne 6 lat :P

edit: tym bardziej, że chciałbym cichą i zimną centralę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2015 o 23:20, Piciambeer napisał:

Well then, jak ma być jak jest, to i 2500 niech będzie. Ma służyć następne 6
lat :P


2.5 mówisz? No to zmieniamy po raz trzeci :P
http://www.morele.net/inventory/info/r6UBNY/

Na nowo pokazał się i5-6500. Miejsce Samsunga 850 zastąpił MX200 (te dwa dyski można stosować zamiennie, MX200 jest nieco wydajniejszy, Evo 850 teoretycznie żywotniejszy). Z uwagi na to że chcesz żeby to przetrwało próbę czasu to wstawiłem ładną obudowę i wyższej jakości płytę główną + high-endowy zasilacz. Choć można tutaj nieco zjechać do Seasonica S12II-520 i Zalmana Z1, w zamian za dodatkowe okolice 200-300 MHz na procesorze (gdybyś wybrał i5-6600 zamiast 6500). Ale nie wiem czy warto :P

EDIT

A, jeszcze się ciszy zachciało... hmm... nie wiem jak jest z tym ze Skylake'ami za bardzo. Ale za 75 zł jest SilentiumPC Spartan a za ok. 95 jest Fera 2. Ten pierwszy nawet sprawdziłem wczoraj ( http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=72235) i jeśli uznasz że fabryczne chłodzenie cię nie zadowala to niewielkim kosztem rozwiązujesz problem na dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2015 o 23:33, ziptofaf napisał:

> Well then, jak ma być jak jest, to i 2500 niech będzie. Ma służyć następne 6
> lat :P

2.5 mówisz? No to zmieniamy po raz trzeci :P
http://www.morele.net/inventory/info/r6UBNY/

Na nowo pokazał się i5-6500. Miejsce Samsunga 850 zastąpił MX200 (te dwa dyski można
stosować zamiennie, MX200 jest nieco wydajniejszy, Evo 850 teoretycznie żywotniejszy).
Z uwagi na to że chcesz żeby to przetrwało próbę czasu to wstawiłem ładną obudowę i wyższej
jakości płytę główną + high-endowy zasilacz. Choć można tutaj nieco zjechać do Seasonica
S12II-520 i Zalmana Z1, w zamian za dodatkowe okolice 200-300 MHz na procesorze (gdybyś
wybrał i5-6600 zamiast 6500). Ale nie wiem czy warto :P


Takie pytanie w specyfikacji płyty głównej piszą że obsługuje tylko taktowanie DDR 2133MHz więc czy jest sens wsadzać szybsze pamięci? Czy nie lepiej by było wybrać np tę płytę: http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z170-hd3p-z170-ddr4-usb-3-1-atx-766005/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2015 o 23:44, Nufiko napisał:

Takie pytanie w specyfikacji płyty głównej piszą że obsługuje tylko taktowanie DDR 2133MHz
więc czy jest sens wsadzać szybsze pamięci?

Jest. Bo jeśli coś ma profil XMP 2400 MHz CL15 to zazwyczaj ma też 2133 MHz CL14 bądź coś podobnego. Poza tym - DDR4 będzie standardem na najbliższe kilka latek, nie ma co brać odpowiednika DDR3''owego 1066 MHz bo to będą kości do wywalenia na śmietnik a nie dorzucenia przy kolejnej rozbudowie PC-ta.

W sumie to są też takie, nawet lepsze a chwilowo w tej samej cenie:
http://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-ddr4-8gb-2666mhz-cl15-czarne-hx426c15fb-8-768447/

Dnia 30.09.2015 o 23:44, Nufiko napisał:

Teoretyczna możliwość podkręcania (choć na tej płycie bym się nie odważył) i obsługa wyższego taktowania RAM''u to jej jedyne zalety. A szitowaty Realtek ALC887, gorszy LAN i po prostu niższa jakość wykonania nie napawają mnie do niej zachęcająco zwłaszcza że jest też droższa.

Z tego co ostatnio przeglądałem oferty płyt na Z170 to coś co uczciwie mógłbym polecić to koszta rzędu 550 zł. Poniżej tego dostajesz teoretyczną możliwość podkręcania (za słaba sekcja zasilania) i zazwyczaj cięcia na samej jakości komponentów są spore.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ołkej, dzięki za setup. Teraz pytanie - czy windows 10 musi kosztować 400zł? O.o Jeśli tak to chyba pozostanę przy stundenckiej siódemce... No i nie wiem, czy jest sens ładować 10 do growej maszynki.
Aha, masz może jeszcze jakiś bezawaryjny HDD 500GB? ;) Kierować się bestsellerami z moreli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2015 o 23:54, ziptofaf napisał:

Teoretyczna możliwość podkręcania (choć na tej płycie bym się nie odważył) i obsługa
wyższego taktowania RAM''u to jej jedyne zalety. A szitowaty Realtek ALC887, gorszy LAN
i po prostu niższa jakość wykonania nie napawają mnie do niej zachęcająco zwłaszcza że
jest też droższa.


Widać mamy inne priorytety u mnie dźwięk ma się głównie wydobywać - nie mam rewelacyjnych głośników, słuchawek nie lubię więc zadowala mnie praktycznie wszystko. Co do gniazda LAN to nie wiem jaka będzie różnica w lepszych. Dlatego też nigdy jakoś nie zwracałem uwagi na coś lepszego.

Dnia 30.09.2015 o 23:54, ziptofaf napisał:

Z tego co ostatnio przeglądałem oferty płyt na Z170 to coś co uczciwie mógłbym polecić
to koszta rzędu 550 zł. Poniżej tego dostajesz teoretyczną możliwość podkręcania (za
słaba sekcja zasilania) i zazwyczaj cięcia na samej jakości komponentów są spore.


Pytanie czy możliwość uzyskania większych prędkości na pamięciach nie jest warta rozważenia za nieco wyższą cenę? A wrzucając procesor bez literki K i tak raczej nie przewiduje się podkręcania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2015 o 23:59, Piciambeer napisał:

Ołkej, dzięki za setup. Teraz pytanie - czy windows 10 musi kosztować 400zł? O.o

Powiem tyle:
https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

Więc wszechmocne Allegro zawsze pomaga jeśli uważasz że 4 stówy to za dużo.

Dnia 30.09.2015 o 23:59, Piciambeer napisał:

No i nie wiem, czy jest sens ładować 10 do growej maszynki.

Do growej warto. DirectX12 masz tylko tam w końcu, poza tym lepiej radzi sobie z najnowszymi procesorami.
Skądinąd, czegoś nie kumam - skoro masz 7mkę to masz też darmową aktualizację do 10tki, wówczas nie płacisz nic.

Dnia 30.09.2015 o 23:59, Piciambeer napisał:

Aha, masz może jeszcze jakiś bezawaryjny HDD 500GB? ;) Kierować się bestsellerami z moreli?

WD Blue. Tylko że 1TB a nie 500GB, różnica w cenie 15 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2015 o 00:14, Nufiko napisał:

Widać mamy inne priorytety u mnie dźwięk ma się głównie wydobywać - nie mam rewelacyjnych
głośników, słuchawek nie lubię więc zadowala mnie praktycznie wszystko. Co do gniazda
LAN to nie wiem jaka będzie różnica w lepszych. Dlatego też nigdy jakoś nie zwracałem
uwagi na coś lepszego.


W samym gnieździe LAN różnicy nie ma (no, może poza grą offline gdzie różnica 1 ms uważane jest już za nieakceptowalne). Ale choćby do lepszych płyt Asusa dorzucają taką śliczną aplikację:
http://puu.sh/ku2C5/6428883ff6.jpg

Miła sprawa bo pozwala na proste kolejkowanie pakietów. Więc nie mam zwiększonych opóźnień w grach podczas jednoczesnego pobierania plików itp. Do Killerów w płytach MSI dorzucają coś podobnego.

Zaś co do dźwięku - a tutaj to zdecydowanie preferuję dobre układy (o ile można w tym kontekście w ogóle mówić o integrach - choć ALC1150 jest temu najbliższy, zwłaszcza w połączeniu z dobrymi kondensatorkami). A przynajmniej niech chociaż mają wzmacniacz (ten MSI ma) - to w ogóle da się wówczas do nich podłączyć lepszej jakości słuchawki i będzie toto jakoś brzmieć. Ot, ja może nie jestem jeszcze audiofilem ale różnicę między starą integrą a dobrą dźwiękówką słyszę bez problemu na niezłych słuchawkach.

Dnia 01.10.2015 o 00:14, Nufiko napisał:

Pytanie czy możliwość uzyskania większych prędkości na pamięciach nie jest warta rozważenia
za nieco wyższą cenę? A wrzucając procesor bez literki K i tak raczej nie przewiduje
się podkręcania.


W przypadku DDR3 nie było różnicy między wyższą prędkością i wyższym opóźnieniem a niższą prędkością ale i odpowiednio niższym opóźnieniem:
http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,9
1866 MHz CL9-11-11-31 radzi sobie zasadniczo tak samo jak CL8-8-8-24.

Ogółem nie twierdzę że obsługa szybszych RAM''ów nie jest fajna ale osobiście oceniam tą możliwość na dość odległej pozycji w tej klasie cenowej i jakoś wolę choćby właśnie lepszą dźwiękówkę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.10.2015 o 00:28, ziptofaf napisał:

Miła sprawa bo pozwala na proste kolejkowanie pakietów. Więc nie mam zwiększonych opóźnień
w grach podczas jednoczesnego pobierania plików itp. Do Killerów w płytach MSI dorzucają
coś podobnego.


Ja robię to na routerze, bo dzielę łącze z innymi osobami i po prostu nie mam innego wyjścia jak je trochę utemperować, bo inaczej nic nikomu nie chodzi jak każdy się rzuci na takiego youtuba, a tak to jedna osoba sobie czeka na film chwilę a inne mogą bez większych problemów przeglądać internety. Poza tym mam internet z powietrza więc nie odczuję tej dodatkowej 1 czy 5 ms, bo bardziej mi szyki potrafi pogoda psuć.

Dnia 01.10.2015 o 00:28, ziptofaf napisał:

Ogółem nie twierdzę że obsługa szybszych RAM''ów nie jest fajna ale osobiście oceniam
tą możliwość na dość odległej pozycji w tej klasie cenowej i jakoś wolę choćby właśnie
lepszą dźwiękówkę :P


No to mamy trochę inne priorytety w tym wypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam współplemieńców. Powoli przymierzam się do kupna nowego komputera, chciałbym więc zapytać o poradę dotyczącą wyboru podzespołów.

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
Do 3000 zł, ewentualnie 3500 (paka bez monitora, myszy i klawiatury).

Sprzęt będzie służył do:
Gry, multimedia.

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
Karta sieciowa 1GBit, ewentualnie jakieś lepsza karta dźwiękowa (prosiłbym uwzględnić osobno).

Jestem Absolutnym Fanboyem:
Procesor Intela, zdążyłem się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o grafikę, to jak najwydajniejsza do podanych kwot.

Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich życząc spokojnego i udanego weekendu : ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2015 o 09:07, BzyQacz napisał:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
Do 3000 zł, ewentualnie 3500 (paka bez monitora, myszy i klawiatury).



http://www.morele.net/inventory/info/x6l4nd/
Najnowszy 4-rdzeniowy i5-6500, 8GB niezłych pamięci DDR4, fabrycznie podkręcony R9 390. Wszystko zamknięte w całkiem niezłej budzie i połączone z wysokiej klasy zasilaczem.
1Gb LAN oczywiście masz zintegrowany na płycie głównej. Gorzej z dobrej jakości dźwiękówką. Nie wiem czy używasz słuchawek czy głośników ani o jakiej klasie cenowej posiadanego sprzętu audio mówimy więc tu w ciemno się nie da.

Zalecam raczej wizytę tej witryny: http://www.audiofanatyk.pl/polecane-daci-i-karty-dzwiekowe/

Masz tam bardzo sensowną listę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie może być szacunkowe TDP GTX 960 4GB od Gigabyte''a ( GV-N960WF2OC-4GD )?
Producent podaje tylko wymagany zasilacz 400W i 2 dodatkowe 6-pinowe złącza zasilania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2015 o 10:02, Sztywny_pl napisał:

Jakie może być szacunkowe TDP GTX 960 4GB od Gigabyte''a ( GV-N960WF2OC-4GD )?
Producent podaje tylko wymagany zasilacz 400W i 2 dodatkowe 6-pinowe złącza zasilania.

Markowe 400 watów, pod warunkiem, że nie masz jakiejs kosmicznej grzałki AMD (typu 1065T) oraz 5 dysków twardych powinno bez problemu wystarczyć. Karta chociażby miała 150-200W, procesor 100W (choc rzadko się do zdarza, najnowsze i najmocniejsze chipy Intela mają chyba 95W, a standardowe jednostki 65W daje około połowy max. wydajności zasilacza zalecanego. Dodatkowo jest bardzo niewiele sytuacji, w których podzespoły ciągną energię równą TDP (tylko benczmarki, ale w benczmarki się nie gra, tylko w gry).
Tutaj masz pobór energii całego zestawu opartego na GTX960:
http://pclab.pl/art61530-25.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2015 o 09:39, Piciambeer napisał:

> http://www.morele.net/inventory/info/x6l4nd/
Ja źle pacze, czy ta płyta główna nie obsługuje DDR4? Jest sens (czy też w ogóle możliwość)
wrzucania czwórek w sloty trójki?


Nie ma takiej możliwości. Fizycznie pamięć nie pasuje to raz, a dwa, że jakby była taka możliwosć elektryczna, to by nie robili różnych lsotów pod ddr3 i 4 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2015 o 10:09, Jackal-pl napisał:

>

Ten i masę podobnych testów już czytałem.
Nie boję się że mój zasilacz nie da rady - da spokojnie.
Pytam, bo nie chcę pójść z torbami przez rachunki za prąd ;)

Sporo edycji 2-gigowych deklaruje TDP na poziomie 120W więc wartość bliską mojego obecnego GTX 550Ti.
I tak chciałbym wiedzieć ile może wynieść TDP w przypadku tamtego Gigabyte''a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2015 o 10:14, Sztywny_pl napisał:

> >
Ten i masę podobnych testów już czytałem.
Nie boję się że mój zasilacz nie da rady - da spokojnie.
Pytam, bo nie chcę pójść z torbami przez rachunki za prąd ;)

Sporo edycji 2-gigowych deklaruje TDP na poziomie 120W więc wartość bliską mojego obecnego
GTX 550Ti.
I tak chciałbym wiedzieć ile może wynieść TDP w przypadku tamtego Gigabyte''a.

No to masz odpowiedź w tym linku co Ci podałem. Cały zestaw bierze 220W, czyli za 5h używania płacisz około 50gr ;p
Sama karta grafiki weźmie w granicach tyle, co Twoja 550Ti, 2GB czy 4GB - niewielka różnica w poborze mocy, w zasadzie zerowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.10.2015 o 10:42, Jackal-pl napisał:

Sama karta grafiki weźmie w granicach tyle, co Twoja 550Ti, 2GB czy 4GB - niewielka różnica
w poborze mocy, w zasadzie zerowa.

Chyba nie do końca... tamte karty mają tylko 1 wtyczkę 6pin, rzeczony gigabyte 6+6 czy nawet 6+8. Jasne, wiadomo że nie musi tego całego zużyć, ale nawet niektóre 2-GB wersje pobierają w stresie sporo ponad te 120W...
Poza tym, podejrzanym jest ze strony Gigabyte, że nie udostępnia danych o TDP a jedynie wymaganej mocy zasilacza :P
No i mój proc sam potrafi brać te 125W.


A dopytuję, bo:
Mam budżet 700-920zł (górne widełki uwzględniają właśnie tego Gigabyte 960 4GB) i dalej nie jestem przekonany, czy kupić najtańszego GTX 950 OC nie-ref, czy jednak już dopłacić do 960 za ok. 850zł, czy może dorzucić jeszcze 70zł do wersji 4-gigabajtowej. Sprzęt w podpisie, rozdzielczość 1360x768.

Upgrade CPU nie planuję przynajmniej do przyszłego roku, i to raczej jego drugiej połowy. Co nie znaczy, że będę chciał znowu wymieniać kartę, fajnie by było jakby dobre parę lat pochodziła. I zapewniła sensowną płynność przy ładnej grafice nawet za rok czy parę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie kupiłem tego kompa, w morelach jest nieciekawa sytuacja w kontekście zamontowania własnego dysku w zestawie :/
Byłem za to u lokalnego sprzedawcy u mnie w mieście i on się upiera, że ta płyta przez chipset to się tylko do biurowych komputerów nadaje i może mi spowalniać procesor i grafikę. Proponuje coś z chipsetem B85. Poczytałem też coś w necie i z tego co się zorientowałem, to może i H81 to nie jest najwyższej jakości chipset, ale nadaje się do i3, bo to w końcu nie jest też najwyższej kategorii CPU, a B85 już do i3/i5... Co sądzisz o takiej płycie: http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85-dualddr3-1600-sata3-dvi-d-sub-matx-b85m-dgs-660976/? Ona ma też taką przewagę, że ma złącze USB 3.0, a obudowa którą chcę zamówić ma taki port z przodu. Poza tym przeżyję te ~60 zł więcej.

EDIT. Jeszcze na dodatek z gościem z BOKu Moreli ciężko jest się dogadać... Nie potrafi mi odpowiedzieć na pytanie, więc zapytam tutaj, może ktoś miał z tym do czynienia lub doradzi coś innego. Nie ma możliwości żeby zamontowali mi w zestawie mój dysk twardy, a po montażu zabezpieczają komputer na miesiąc plombą, a jeśli ją zdejmę przed terminem to stracę gwarancję. Czy na montaż czy na wszystkie podzespoły to nie wiem, dwa razy pytałem i facet nie potrafił mi podać konkretnej informacji. Czy zna ktoś miejsce we Wrocławiu gdzie mógłbym dostarczyć podzespoły do zmontowania? Trochę boję się robić to samemu :/ Chyba, że to nie jest aż takie trudne, mam drobne doświadczenie jedynie z wymienianiem podzespołów, ale nie składaniem wszystkiego od zera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się