Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Ten procesor i5 6600 jeszcze mało opinii użytkowników, ale na testach widzę że rzeczywiście
fajny więc teraz tylko zastanawiają mnie te ddr 4 które do niego musiałbym brać. Widzę,
że do zestawu dorzuciłeś najtańszą 16 http://www.morele.net/pamiec-hyperx-fury-black-ddr4-16gb-2x8gb-2400mhz-cl15-hx424c15fbk2-16-766881/
kiedy średnia cena 16tek kręci się koło 600 zł. Rozumiem, że te są jakieś wolniejsze?


Nie są. Te które wybrałem to całkiem dobry model. Jak chcesz nieco dopłacić to są jeszcze takie:
http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-2x8gb-2400mhz-ddr4-cl14-1-2v-cmk16gx4m2a2400c14-714143/
CL14 zamiast 15, 3 dyszki więcej. Choć powątpiewam by to znacząco wpłynęło na wydajność.

Można znaleźć i za 6 stów ale to jest dla fanatyków podkręcania którzy dostrzegą 1% różnicy w wydajności. No i sporo kości DDR4 jest drogich bo do gwałtownego spadku cen doszło niedawno, z 2 miesiące temu. Więc jak sklep ma resztki magazynowe to sprzedaje drogo.

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Gdzieś widziałem że 2400MHz i CL15 to średnia sprawa, ale mało się na tym znam.

2133 MHz CL15 to odpowiednik DDR3 1333 MHz CL9 czyli tanizna. 2400 MHz CL15 to takie 1600 MHz CL9 czyli już całkiem niezłe kości. 2400 MHz CL14 to coś jak 1866 MHz czyli w zasadzie już klasa wyższa, różnic raczej nie dostrzeżesz między nimi a 3000 MHz.

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Ale czy te 16 w zestawie nie będą
jakieś ograniczone? Nie lepiej w takim razie wziąć 8 gb jakiś lepszych ddr4 a kiedyś
dokupić drugie 8?

Lepiej brać RAM''u więcej, zwłaszcza że te które podałem to naprawdę przyzwoite kości mimo dość niskiej ceny :P

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Druga sprawa płyta główna, rozumiem że w przyszłości wszystko pod nią podejdzie, jest
solidna itd? Tak jak wspominałem kompletnie płyt nie ogarniam.

Ogółem płyty pod najnowsze procki Intela są o stówę droższe niż być powinny. Więc ten AsRock którego wybrałem jest mniej więcej odpowiednikiem H97 Pro4 - więc to powinien być niezły sprzęt.

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Trzecia sprawa, jak z chłodzeniami? Gdzieś na coś powinienem coś dodatkowego brać czy
wszystko styknie jak jest?

Zależy. Podkręcać i tak się nie da. Więc może być fabryczne. Choć ja fabrycznego nie trawię, nie nawet z powodu temperatur a... głośności. Ot, fabryczne chłodzenie Intela latem wyje. I osobiście uważam że lepiej wydać niecałą stówę na SilentiumPC Fortis 3 albo Fera 2. Ale to NIE JEST konieczny wydatek w twoim przypadku a po prostu zwiększony komfort użytkowania.

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Ostatnia kwestia, jak z systemem. Ja wciąż siedzę na xp i nie ogarniam tych nowych. Śmiało
ładować się w 7 i starczy mi ona na kilka lat czy jednak powinienem zainteresować się
10?

Na pewno nie 7. Z bardzo prostego powodu - lada moment mija jego wsparcie techniczne a system pozbawiony łatek to zbiorowisko wszelkiego co złe na tym świecie.

10tka jest niezłym systemem (imho). Jedynym realnym zgrzytem jest to by po instalacji tego systemu przejść do panelu sterowania, wejść w zakładkę prywatność bodajże i powyłączać wszystkie funkcje zbierające dane. Bo Microsoft od jakiegoś czasu uznał że warto pójść za przykładem Androida i patrzeć co tam użytkownik porabia. Można to w większości wyłączyć (choć żeby nie było - 7 i 8.1 dostały "łatki" które robią to samo więc wybranie starszego systemu nie rozwiązuje problemu).

Przy okazji tylko Windows 10 oferuje wsparcie dla DX12 oraz lepsze sterowniki dla Radeonów pod kątem wydajności.

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Kurde, 7 lat temu dałem coś mało ponad 3000 zł i miałem wypasionego kompa z najlepszą
grafą a tutaj mimo że jestem w stanie tyle dać to ta cena koło 4500 zaczyna mnie martwić:P


Spójrz na kurs dolara 7 lat temu a spójrz teraz... Gdyby wrócić do tamtej wartości to zapłaciłbyś z 3500 za całość.

Dnia 29.10.2015 o 16:38, Nightdew napisał:

Mam nadzieję, że rzeczywiście odczuje jakość sprzętu. Dzięki za wcześniejsze odpowiedzi
;)


Powiem tak - i5-6600 + R9 390 to wystarczająca moc obliczeniowa by Wiedźmin 3 śmigał ze wszystkim w Ultra... a to naprawdę ładna gra w tych detalach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2015 o 19:02, ziptofaf napisał:

10tka jest niezłym systemem (imho). Jedynym realnym zgrzytem jest to by po instalacji
tego systemu przejść do panelu sterowania, wejść w zakładkę prywatność bodajże i powyłączać
wszystkie funkcje zbierające dane. Bo Microsoft od jakiegoś czasu uznał że warto pójść
za przykładem Androida i patrzeć co tam użytkownik porabia. Można to w większości wyłączyć
(choć żeby nie było - 7 i 8.1 dostały "łatki" które robią to samo więc wybranie starszego
systemu nie rozwiązuje problemu).

Przy okazji tylko Windows 10 oferuje wsparcie dla DX12 oraz lepsze sterowniki dla Radeonów
pod kątem wydajności.


Wiesz, z systemem jest tak że XP zainstalowali mi 7 lat temu i tak chodzi do dzisiaj bez żadnych problemów. Nie było ani jednego formatu. Bez różnych aktualizacji też się obyłem więc jakbym się uparł to 7 by stykła :P Zobaczę czy kumpel da rade mi jakąś wersję systemu załatwić bo studiuje informatykę to ma dostęp. Jak nie to niestety będę musiał wydać sporą kasę, a ta 10 nie przekonuje opiniami do wywalenia 500 zł :)

Więc kompa mam, wszystko w sumie aktualnie wiem, stronę z której będę zamawiał mam więc pewnie zrobię to na początku następnego tygodnia. Jeszcze zapytam o składanie. Nie chcę chyba się z tym bawić, a na morele robią to za darmo. Dać im do złożenia? Gdybym brał u nich system to niech mi go wgrają też?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na allegro chodzą Win7 po 100 zł, a możesz je zaktualizować do 10 jeszcze przez kilka miesięcy ;) Więc nie opłaca sie wywalać 500 zł na W10 moim zdaniem :D
Problem może sie zacząć jeśli będziesz chciał wymienić mobo czy procka, ale pewnie nowy zestaw przynajmniej z 3 lata Ci posłuży ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mocno wątpliwy ze strony prawnej taki Windows za 100 zł z allegro. Kolega ostatnio kupił, nagrane na płytkę z bazaru, luzem wrzucone coś co chyba miało przypominać certyfikat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, zamiast edytować wstawiłem nowy post. Chciałem dodać że najtaniej a w 100% legalnie wyjdzie kupno windowsa 8.1 i zaktualizowanie do 10. 400 zł za wersje BOX czyli jeśli kiedyś zmienisz kompa to możesz ponownie zainstalować ten sam system, wersja OEM (czyli też taka z allegro, zakładając że jest zgodna z licencją) pozwala zainstalować system tylko na jednym komputerze (licencja przypisana do płyty głównej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2015 o 18:32, Honou napisał:

Mocno wątpliwy ze strony prawnej taki Windows za 100 zł z allegro. Kolega ostatnio kupił,
nagrane na płytkę z bazaru, luzem wrzucone coś co chyba miało przypominać certyfikat.


Kupiłem z dwa miesiące temu, wszystko w porządku, wygląda dokładnie jak ze sklepu, tylko bez pudełka tekturowego :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2015 o 18:32, Honou napisał:

Mocno wątpliwy ze strony prawnej taki Windows za 100 zł z allegro.


O dziwo - nie.
https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

Oficjalna wykładnia prawna od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości mówi że masz święte prawo sprzedać dowolną aplikację (w tym i system operacyjny) a producent nie ma prawa przeszkadzać ci w aktywacji. Więc jeśli to co dostaniesz z Allegro to oryginalna płyta i klucz produktu to masz prawo to zainstalować (o ile tylko poprzedni właściciel nie używa tego samego systemu).

Swoją drogą - licencje OEM od czasu Win 8 nie istnieją w takiej formie o której piszesz. System jest przypisywany do twojego konta microsoftu i tak długo jak jest zainstalowana tylko jedna kopia to jest to legalne. Wyjątek - przy aktualizacji z Win 7 do 10 przechodzi poprzedni status licencji czyli OEM jeszcze na starych zasadach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na nowych windowsach :P Klucz do 8 trzeba obowiazkowo przypisac do konta, by miec win8??
Czyli co jak sprzedawca zuzyje klucz 7 lub 8 do zainstalowania 10, a potem go sprzedaje to co tak naprawde dostanie nabywca? Zainstaluje windowsa 7/8 z lub bez mozliwosci upgrade do 10?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2015 o 11:22, Sarinew napisał:

Nie znam sie na nowych windowsach :P Klucz do 8 trzeba obowiazkowo przypisac do konta,
by miec win8??


Teoretycznie nie musisz. Tylko że dopóki tego nie przypiszesz do konta to licencja jest przypisana do sprzętu (aka konkretnej płyty głównej).

Dnia 31.10.2015 o 11:22, Sarinew napisał:

Czyli co jak sprzedawca zuzyje klucz 7 lub 8 do zainstalowania 10, a potem go sprzedaje
to co tak naprawde dostanie nabywca? Zainstaluje windowsa 7/8 z lub bez mozliwosci upgrade
do 10?


Tak się nie da. Upgrade''ując do Windowsa 10 niejako tracisz licencję na 7/8.1, ot - wymieniasz jedno na drugie. Sprzedając taki system jednocześnie pozostając na 10tce jest już nielegalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedziec, dzieki za info.

Dnia 31.10.2015 o 11:28, ziptofaf napisał:

Sprzedając taki system jednocześnie pozostając na 10tce jest
już nielegalne.


"Cwaniakow" nie brakuje, chociaz nie slyszalem jeszcze o "kolekcjonerskich-malym druczkiem" kluczach do windowsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze póki mam czas zastanawiam się na 2 kwestiami. Jakie są różnice pomiędzy płytami głównymi H170 vs B150 vs Z170? Z170 jest bardziej do podkręcania czyli biorąc zablokowaną i5 6600 nie mam co zwracać uwagę na te płyty? Co do dwóch pozostałych o ile dobrze pamiętam pisałeś Ziptofaf, że B150 jeszcze jakoś sporo testów nie ma dlatego w zestawie mam H170. A są jakieś znaczne różnice pomiędzy nimi? Przyznam szczerze, że ktoś polecił mi http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b150-gaming-m3-b150-ddr4-sata3-usb3-1-atx-b150-gaming-m3-768062/ i podoba mi się kolorystycznie ta płyta (przy sporej wydawanej kasie już chyba na wszystko zwracam uwagę :P).

Druga kwestia tak łopatologicznie za co odpowiada ram na grafie? Większa ilość idzie przy wyższych rozdzielczościach i tyle? Cały czas chodzi mi jednak po głowie ten gtx 970. Przez pierwsze miesiące może się okazać że nowego kompa będę używał naprawdę sporo i przy nawet minimalnych różnicach w poborze prądu może tego się trochę uzbierać. Na dodatek gdybym myślał o zmianie grafiki na nowszą gdzieś za 2 lata to akurat teraz dla odmiany zobaczyłbym jak się pracuje na nvidi.

Swoją drogą nie zapytałem wcześniej. Rozumiem, że jak wyjdą nowe karty to w takim zestawie http://www.morele.net/inventory/info/cvdSKg/ wystarczy wymiana karty na kartę czy będzie konieczne jeszcze wymienianie innych części?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2015 o 17:51, Nightdew napisał:

Jeszcze póki mam czas zastanawiam się na 2 kwestiami. Jakie są różnice pomiędzy płytami
głównymi H170 vs B150 vs Z170?

Dnia 31.10.2015 o 17:51, Nightdew napisał:

Z170 jest bardziej do podkręcania czyli biorąc zablokowaną i5 6600 nie mam co zwracać uwagę na te płyty?


Z170 to po prostu modele dla entuzjastów. Zazwyczaj łączone z odblokowanymi prockami bo i tylko na nich można podkręcać. Dochodzi też lepsza obsługa szybszego RAM''u i różne bajery które zazwyczaj widzisz tylko w tej klasie płyt - lepszy układ dźwiękowy/sieciowy, 2 złącza M.2 zamiast 1, USB 3.1 typu C itp (ale od razu uprzedzam - niezła płyta pod Z170 to wydatek rzędu 600 zł na chwilę obecną).


>Co do dwóch pozostałych o ile dobrze pamiętam

Dnia 31.10.2015 o 17:51, Nightdew napisał:

pisałeś Ziptofaf, że B150 jeszcze jakoś sporo testów nie ma dlatego w zestawie mam H170.
A są jakieś znaczne różnice pomiędzy nimi?

Zgodnie z tym co twierdzi sam Intel:
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-z170-h170-b150-h110-specyfikacja-chipset-procesor-skylake.html

H170 jest płytą konsumencką płytę mainstreamową zaś B150 - płytę biznesową, dla PC''tów nieprzeznaczonych do grania.
Są też różnice w PCI-E x16 - H170 ma ich więcej od B150 (w praktyce ma to znaczenie tylko przy konfiguracjach z kilkoma kartami graficznymi), więcej portów USB oraz złącze M.2 (które pozwala podłączać najnowsze i najszybsze SSD''ki które przy okazji nie zajmują miejsca w obudowie).

Więc jak chcesz coś gamingowego to nie B150 Gaming a H170 Gaming:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h170-gaming-m3-h170-ddr4-sata3-usb3-1-atx-h170-gaming-m3-768059/

Choć ja bym nie dopłacał osobiście - nieco lepsza sieciówka i karta dźwiękowa to niby fajna sprawa, podobnie lepiej wyglądająca płyta ale prawdopodobnie nie zauważysz żadnej istotnej różnicy. Więc proponuję zostać przy względnie taniej płycie na H170 zamiast schodzić do B150.

Dnia 31.10.2015 o 17:51, Nightdew napisał:

Druga kwestia tak łopatologicznie za co odpowiada ram na grafie? Większa ilość idzie
przy wyższych rozdzielczościach i tyle?

Nie. Pierwszą rzeczą na jaką idą olbrzymie ilości VRAM''u są tekstury. Dobrym przykładem będzie Shadows of Mordor:
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/10/shadow_of_mordor/charts/som_1080p_ultra_high.png < tu mamy wszystko na Ultra, tylko tekstury na Very High.
Warto zerknąć na 3 karty - R9 285 (39.3 fps, 2GB VRAM) i GTX''a 770 (41.7 fps, 2GB VRAM) i GTX780 (49.2 fps, 3GB VRAM).
A teraz!
http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/10/shadow_of_mordor/charts/som_1080p_ultra.png < tu już na ultra jest wszystko, w tym i tekstury.
GTX780 ma 51.1 fps (więc w sumie wyszedł nawet lepiej w tym teście niż poprzednio :P), zaś GTX 770 i R9 285 nagle spadły do 17.

To się właśnie dzieje kiedy karcie kończy się pamięć - DRASTYCZNE spadki w płynności. I to akurat niezależnie od rozdzielczości - ot, tekstury Ultra w Shadows of Mordor realnie podbijają zużycie VRAM''u do okolic 2.8-3.0GB.

W swoim czasie widziałem bardzo ładny przykład tego co się dzieje gdy w GTX''ie 970 dobijasz do limitu 3.5GB:
https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/2tu86z/discussion_i_benchmarked_gtx_970s_in_sli_at_1440p/

Ot, gry stają się niegrywalne. Innymi słowy - jeśli pokaże się tytuł który w danym poziomie detali będzie chciał wepchnąć tekstury o wysokich rozdzielczościach i będzie mieć info o tym by mieć GPU z 4GB pamięci (a jednak zeszłoroczny Shadows of Mordor jest niebezpiecznie blisko tego progu) to GTX 970 nie nadaje się do tego celu i będziesz musiał ucinać na detalach bo w momencie gdy tylko zaczyna brakować VRAM''u to spadki w wydajności robią się olbrzymie.

Jedynym częściowym wyjątkiem od reguły są karty z pamięciami HBM (na chwilę obecną - Fury, Fury X, Fury Nano). Te bowiem mają tylko 4GB pamięci ale o DUŻO wyższej przepustowości i algorytmie kompresji danych. Więc ich 4GB to w rzeczywistości nieco więcej niż 4GB w innych kartach. Ale pamięci HBM to na razie rzadkość i dopiero przy premierze najbliższej generacji kart pokażą się w większej ilości kart (a i tam tylko w tych lepszych modelach, pewnie w niczym poniżej R9 490/GTX1070 takich cudów nie ujrzysz... zresztą nadchodzące karty mimo tego że mają mieć szybszą pamięć to i tak będą jej mieć w high-endzie 8-16GB :P).

Dnia 31.10.2015 o 17:51, Nightdew napisał:

Cały czas chodzi mi jednak po głowie ten gtx
970. Przez pierwsze miesiące może się okazać że nowego kompa będę używał naprawdę sporo
i przy nawet minimalnych różnicach w poborze prądu może tego się trochę uzbierać.

Znaczy się 18 godzin dziennie przy pełnym obciążeniu? Jeśli tak to masz rację, będzie z 20 zł rocznie różnicy.

Dnia 31.10.2015 o 17:51, Nightdew napisał:

Na dodatek gdybym myślał o zmianie grafiki na nowszą gdzieś za 2 lata to akurat teraz dla
odmiany zobaczyłbym jak się pracuje na nvidi.

Pracuje się dokładnie tak samo jak na Radeonie. Chyba że mowa o jakichś zastosowaniach profesjonalnych, wtedy zapewne wskazałbym ci GeForce''a - lepiej współpracuje z Linuxem.

Dnia 31.10.2015 o 17:51, Nightdew napisał:

Swoją drogą nie zapytałem wcześniej. Rozumiem, że jak wyjdą nowe karty to w takim zestawie
http://www.morele.net/inventory/info/cvdSKg/ wystarczy wymiana karty na kartę czy będzie
konieczne jeszcze wymienianie innych części?


Wystarczy wymiana karty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2015 o 18:33, Czempion9 napisał:

Cześć! Jaki komputer polecacie tak za około 2500 złotych?


Na razie żaden! Spójrz na przypięty post, na samej górze i zadaj swoje pytanie jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2015 o 22:20, Nightdew napisał:

Swoją drogą tak się zastanawiam, ile jeszcze waszym zdaniem te lepsze i5 będą starczać
do swobodnego grania w nowe tytuły? Rok/dwa/trzy?


Dłużej. Te i5tki są wielokrotnie szybsze niż procesory konsolowe a DirectX12 eliminuje największy problem czyli olbrzymi narzut karty graficznej na procesor. Zauważ że i5-2500k, procesor z 2011 roku, po dziś dzień pozostaje całkiem mocną jednostką a po podkręceniu dogania obecne modele mid-endowe. Postęp technologiczny będzie zaś teraz postępować coraz wolniej - dobiliśmy do 14nm w przypadku procesorów. Można jeszcze zbliżyć się do 10nm... a potem już prawie się nie da zejść jeszcze niżej.

Samemu podejrzewam że mój PC do grania nie będzie wymagać przesiadki z i5-5675c szybciej niż w 2018-2019 (i przez wymagać mam na myśli ograniczanie high-endowej karty graficznej w wymagających grach). Co nie oznacza że do tej przesiadki nie dojdzie rzecz jasna - AMD ma w tym roku wreszcie wypuścić coś nowego a że walczą o przetrwanie i pracują nad tym od 5 lat to chcą uzyskać 40% większą wydajność pojedycznego wątku od Excavatorów (czyli najszybszej możliwej rodziny procesorów AMD, istniejącej tylko w laptopach niestety) i wsadzić fizyczne i prawdziwe 8 rdzeni w wersjach konsumenckich. Więc jest spora szansa że przesiądę się dość prędko. Nawet nie dlatego że jest mi to potrzebne (i tak jeszcze dużo czasu zanim gry będą projektowane z myślą o tego rodzaju procesorach) ale "8 RDZENIUF" bardzo miło brzmi, zwłaszcza jeśli wydajność pojedynczego będzie bliska obecnym Core i5 ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W najbliższych dniach odbieram komputer już z zainstalowanym systemem. Czy mogę przy odbiorze w jakiś sposób sprawdzić czy system wgrany na komputerze jest oryginalny i pochodzi w płyty, którą otrzymam wraz z komputerem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2015 o 22:52, Achilleus napisał:

W najbliższych dniach odbieram komputer już z zainstalowanym systemem. Czy mogę przy
odbiorze w jakiś sposób sprawdzić czy system wgrany na komputerze jest oryginalny i pochodzi
w płyty, którą otrzymam wraz z komputerem.


Nie za bardzo. Zwłaszcza że i tak płyta się nie liczy a klucz który został wpisany przy instalacji. Co można sprawdzić już chyba tylko przy włączonym kompie z pomocą zewnętrznego oprogramowania.

Inna sprawa że o ile nie kupowałeś tego kompa na targu czy od jakiegoś losowego jegomościa na Allegro to szansa na to że wrzuciliby ci piracki system jest w zasadzie równa zero.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.11.2015 o 23:36, Achilleus napisał:

Dzięki za odpowiedź. Czy obecnie dają naklejkę na komputer tak jak to było 10 lat temu?

Dają.

Dnia 01.11.2015 o 23:36, Achilleus napisał:

Co masz na myśli pisząc, że i tak płyta się nie liczy.

Bo i po co ci ona? Teraz instalując Windowsa 8/10 tak naprawdę na płycie są wszystkie wersje systemu. To która zostanie zainstalowana zależy od wpisanego klucza.

Zresztą - Windows 10 to już na pendrivie Microsoft sprzedaje i nawet wrzucono do sieci narzędzia pozwalające wypalić sobie obraz jak zgubisz. Ja w PC''cie nawet napędu do niedawna nie miałem a dokupiłem tylko po to by móc oglądać filmy na BD i robić kopie zapasowe :P

Więc sklep równie dobrze może mieć własny komplet płytek/pendrive''ow z systemem żeby je szybciej móc instalować a tobie da nawet nieodpakowane pudełko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się