Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Głównie do użytku domowego czyli gry itp. Nie trzeba profesjonalnego sprzętu do grania ale dobrze by było gdy nie musiał się martwić o jakość gier w ciągu najbliższych lat, możliwość ewentualnej rozbudowy. No i w sumie wartość sprzętu bliżej tych 4 tysięcy, jako, że dobrze by było gdyby pojedyncza część nie kosztowała więcej niż koło 1 tysiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2015 o 15:58, Fanagir napisał:

Głównie do użytku domowego czyli gry itp. Nie trzeba profesjonalnego sprzętu do grania
ale dobrze by było gdy nie musiał się martwić o jakość gier w ciągu najbliższych lat,
możliwość ewentualnej rozbudowy. No i w sumie wartość sprzętu bliżej tych 4 tysięcy,
jako, że dobrze by było gdyby pojedyncza część nie kosztowała więcej niż koło 1 tysiąc.

Z jedną częścią będzie trzeba złamać tą zasadę - z kartą graficzną. Za tysiaka to dostaniesz R9 380 albo GTX''a 960. W okolicach 1300-1400 są R9 290, R9 390 oraz GTX 970. Karty miejscami o 50% wydajniejsze.

Więc jeśli komp ma być na dłużej to co jak co ale tysiak za GPU to za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, zna się ktoś tutaj na macach ?
Potrzebuję zwiększyć mój dysk i tu zastanawiam się nad przenośnym dyskiem lub jestdrivem 128gb.
Potrzebuję zwiększyć ilość miejsca ponieważ przymierzam się do instalacji drugiego systemu, który jest mi niezbędny.
Może ktoś mi coś doradzić? Jakieś plusy i minusy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2015 o 15:58, Fanagir napisał:

Głównie do użytku domowego czyli gry itp. Nie trzeba profesjonalnego sprzętu do grania
ale dobrze by było gdy nie musiał się martwić o jakość gier w ciągu najbliższych lat,
możliwość ewentualnej rozbudowy. No i w sumie wartość sprzętu bliżej tych 4 tysięcy,
jako, że dobrze by było gdyby pojedyncza część nie kosztowała więcej niż koło 1 tysiąc.


W takim razie zaproponowałbym coś takiego:

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-6500-skylake-socket-1151-64bit-3-6ghz-65w-cache-6mb-box-bx80662i56500-757623/ 915 zł

Płyta główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b150m-bazooka-b150-dualddr4-2133-sata3-satae-hdmi-dvi-usb-3-1-matx-b150m-bazooka-776245/ 355 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-value-ddr4-8gb-2133mhz-cl15-f4-2133c15s-8gnt-779757/ 214 zł

Karta graficzna:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-amd-radeon-r9-390-8gb-gddr5-512bit-dvi-hdmi-3xdp-box-gv-r939g1-gaming-8gd-797437/ 1482 zł

Dysk SSD:
http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-850-evo-250gb-sata3-mz-75e250b-eu-701416/ 345 zł

Dysk HDD:
http://www.morele.net/dysk-seagate-1tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st1000dm003-432403/ 209 zł

Napęd optyczny:
http://www.morele.net/naped-samsung-sh-224fb-sh-224fb-bebe-nastepca-modelu-sh-224db-bebe-740494/ 49 zł

Zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-m1-gold-550w-80plus-gold-modular-spc116-712962/ 329 zł

Obudowa:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-alea-m50-pure-black-spc105-720233/ 212 zł

RAZEM: 4110 zł

Ja bym to tak widział. Cena też odpowiedziała na pytanie czy i5, czy już i7 - i7 będzie tak z 400 zł droższa ;) Więc do zestawu trafila i5 6500, czyli wersja nie do podkręcania. Stwierdzilem w związku z tym, że płyta glowna oparta na chipsecie B150 wystarczy i będzie znacznie tańsza niż tak oparta na Z170.
Pamieci oczywiście już DDR4, na razie tylko 8GB, choć w przyszłości warto dołożyć nawet kolejną kość 8GB.
Karta graficzna to koszt ponad 1000 zł, ale zdecydowanie warto - świetna wydajność, dużo pamięci, przystosowana do wyższych rozdzielczości niż FullHD ;)
Dwa dyski - pierwszy to szybki dysk SSD Samsunga na system, drugi to standardowy HDD na dane, filmy, czy zdjęcia.
Bardzo, wręcz zaskakująco, dobry zasilacz polskiej firmy SilentiumPC - na pewno będzie cichy :)
Obudowa to trochę taki eksperyment - nieco inna niż standardowe Towery, ale zajmująca mniej miejsca :D
Jeśli jednak nie przypadnie do gustu, to można zamienić na bardziej tradycyjne:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-s10-czarny-spc131-778360/ 131 zł lub:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-gladius-m35-czarny-spc128-707485/ 199 zł ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2015 o 15:22, KannX napisał:

Na razie nie jest dostępna w sprzedaży, ale za-rok-może-dwa powinna być :) Lepsza od
Metisa. Lepiej się tego wszystkiego już nie da upakować. Idealnym coolerem do tej budki
będzie Noctua L9i z wentylatorem o standardowej grubości 25mm, zamiast 14.


Może i jest lepiej zaprojektowana od Metisa, ale na pewno aż tak mi się nie podoba ;D No i pamiętaj, że jednak potrzebny jest mniejszy zasilacz, więc łatwiej było wszystko zmieścić :D
Z tych nieco mniejszych obudów bardzo podoba mi się Prodigy M od BitFenixa (choć to jest jeszcze mATX), zwłaszcza z oknem ;)
Ta Noctua rzeczywiście malutka, ale oczywiscie brzydka jak noc :D Dopiero niedawno wprowadzili do oferty jakieś sensowniejsze kolory, bo do tej pory trzeba było wszystko od razu przemalowywać :D

Swoją drogą, wysłałem maila do bit-techu z pytaniem ile by kosztowało oplecenie kabli zasilacza albo zrobienie nowych oplecionych kabli (bo nie wiem jak jest z gwarancja zasilacza przy oplataniu kabli) - jeśli koszt mnie nie przerazi, to pewnie się na to zdecyduje, zostanę więc z wolnymi przedłużkami EPS, ATX i PCI-E - jeśli ktoś będzie zainteresowany, to sprzedam :D Jutro odbieram też oplecione kable SATA oraz sanki na dyski SSD i trochę pewnie w weekend porobię.
Dzisiaj natomiast porobiłem kilka zdjęć budy:

2015112523393131

20151125234037640

20151125234045218

20151125234145468

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o mała podpowiedź:
w chwili obecnej posiadam taki zestaw:
procesor - AMD Phenom 955 BE
płyta - Asus M4A89GTD PRO
karte - Asus Radeon 6950
zasilacz - Tagan SuperRock Series 500W
budę - Lancool K62
dysk ssd 60Gb
Ram 8 Gb GoodRama
pytanie czy w tej chwili opłaca się jeszcze inwestować w upgrade tego zestawu a jeśli tak to w jaki sposób, a jeśli nie to ewentualnie jakie środki zgromadzić żeby ok. marca pomyśleć o jakim sensownym zestawie pozwalającym w miarę spokojnie pograć powiedzmy przez kolejne 3-4 lata? (podejrzewam że to ostatnia moja zmiana kompa, przy następnej syn niech już działa ;D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2015 o 09:44, Zand79 napisał:

pytanie czy w tej chwili opłaca się jeszcze inwestować w upgrade tego zestawu a jeśli
tak to w jaki sposób, a jeśli nie to ewentualnie jakie środki zgromadzić żeby ok. marca
pomyśleć o jakim sensownym zestawie pozwalającym w miarę spokojnie pograć powiedzmy przez
kolejne 3-4 lata? (podejrzewam że to ostatnia moja zmiana kompa, przy następnej syn niech
już działa ;D)


W ten zestaw absolutnie nie opłaca się już inwestować, niestety. Warto by już pomyśleć o czymś nowym, choć wydaje mi się, że zasilacz i obudowa spokojnie mogą zostać. Do wymiany na pewno procesor, płyta główna, pamięci i karta graficzna, czyli wszystkie główne podzespoły.
Przede wszystkim jednak, do czego komputer będzie głównie używany? I ile środków jesteś w stanie odłożyć na nowy sprzęt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem ;( Komp głównie do grania (RPG i FPS), ile? hm widzisz ja bym powiedział że tyle ile potrzeba do sklecenia czegoś na 3-5 lat a moja żona z kolei powiedziałaby "jak najtaniej" :D. Może inaczej czy zestaw za ok 3000 PLN miałby sens czy to mało na dzisiejsze czasy? Mam nadziej że do marca kwietnia ceny trochę spadną w związku z wejściem nowych rozwiązań technologicznych i może dolar w końcu trochę potanieje.
Pozdrawiam i dzięki i szybką odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2015 o 11:18, Zand79 napisał:

Tak myślałem ;( Komp głównie do grania (RPG i FPS), ile? hm widzisz ja bym powiedział
że tyle ile potrzeba do sklecenia czegoś na 3-5 lat a moja żona z kolei powiedziałaby
"jak najtaniej" :D. Może inaczej czy zestaw za ok 3000 PLN miałby sens czy to mało na
dzisiejsze czasy? Mam nadziej że do marca kwietnia ceny trochę spadną w związku z wejściem
nowych rozwiązań technologicznych i może dolar w końcu trochę potanieje.
Pozdrawiam i dzięki i szybką odpowiedź


Myślę, że 3 tys. zł, bez budy i zasilacza, to wystarczająca kwota na w miarę przyszłościowy komputer. Jednak muszę uprzedzić, ze do marca - kwietnia raczej nie ma co się spodziewać wysypu nowości - producenci celują raczej w drugą połowę przyszłego roku z ogłoszeniem nowinek. Na co natomiast można mieć nadzieję? Na aprecjację złotówki w stosunku do dolara, bo w tej chwili właśnie słaba złotówka czyni wszelkie podzespoły komputerowe na naszym rynku dość drogimi.
Jak bym to na tą chwilę widział:

Procesor:
http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-6500-skylake-socket-1151-64bit-3-6ghz-65w-cache-6mb-box-bx80662i56500-757623/ 915 zł

Płyta główna:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b150m-bazooka-b150-dualddr4-2133-sata3-satae-hdmi-dvi-usb-3-1-matx-b150m-bazooka-776245/ 355 zł

Pamięć operacyjna:
http://www.morele.net/pamiec-g-skill-value-ddr4-8gb-2133mhz-cl15-f4-2133c15s-8gnt-779757/ 214 zł

Karta graficzna:
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gtx-970-4gb-256-bit-2xdvi-hdmi-3xdp-gv-n970ixoc-4gd-694686/ 1399 zł

Dysk SSD:
http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-850-evo-250gb-sata3-mz-75e250b-eu-701416/ 345 zł

RAZEM: 3228 zł

Na tę chwilę to byłby chyba najsensowniejszy zestaw do mniej więcej 3000 zł - warto poczekać aż poszczególne podzespoły stanieją, bo w tej chwili ceny są bardzo wysokie. Jednak nie wiem czy w marcu lub kwietniu zakup np tej karty graficznej będzie w ogóle opłacalny, bo będzie ona miała już ponad 1,5 roku i tylko czekała na następców :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.11.2015 o 23:41, pawbuk napisał:

Z tych nieco mniejszych obudów bardzo podoba mi się Prodigy M od BitFenixa (choć to jest
jeszcze mATX), zwłaszcza z oknem ;)


Prodigy M to taki większy Metis, i SLI można zrobić :)

Dnia 25.11.2015 o 23:41, pawbuk napisał:

Ta Noctua rzeczywiście malutka, ale oczywiscie brzydka jak noc :D Dopiero niedawno wprowadzili
do oferty jakieś sensowniejsze kolory, bo do tej pory trzeba było wszystko od razu przemalowywać
:D


Taa, nie wiem kto te kolory wymyślał. Ale wentylator 92x25mm można wziąć jakiś ładny czarny, np. Noiseblockera :)

Dnia 25.11.2015 o 23:41, pawbuk napisał:

Dzisiaj natomiast porobiłem kilka zdjęć budy:


Powiem Ci, że jesteś hardkorem, że dawałeś przedłużkę na kabel 24-pin. Ja bym się tą ładną czarną wtyczką i czarnymi kablami zadowolił, ale dwukolorowa plecionka faktycznie bardziej pasująca :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.11.2015 o 19:58, KannX napisał:

Prodigy M to taki większy Metis, i SLI można zrobić :)


W sumie tak - jeśli ktoś lubi takie małe obudowy, ale nie chce tracić na wydajności, to lepszym pomysłem jest taki Prodigy. W budzie ITX ciężko zmieścić większe chłodzenie, często nie ma też miejsca na napęd, a różnice w wielkości duże nie są.

Dnia 26.11.2015 o 19:58, KannX napisał:

Taa, nie wiem kto te kolory wymyślał. Ale wentylator 92x25mm można wziąć jakiś ładny
czarny, np. Noiseblockera :)


Te kolory to był taki ich znak rozpoznawczy :D Trzeba powiedzieć jednak, że wentylatory Noctui to najwyższa klasa - i pod względem wydajności, i kultury pracy. Więc wymiana na jakieś inne, nawet Noiseblockery to albo cofanie się albo pozostanie na tym samym poziomie ;D

Dnia 26.11.2015 o 19:58, KannX napisał:

Powiem Ci, że jesteś hardkorem, że dawałeś przedłużkę na kabel 24-pin. Ja bym się tą
ładną czarną wtyczką i czarnymi kablami zadowolił, ale dwukolorowa plecionka faktycznie
bardziej pasująca :)


Nie mogę powiedzieć, że EVGA w przypadku kabli do tego zasilacza nie postarała się - naprawdę są porządnie wykonane, kolorystycznie też idealnie spasowane. Czarne kable, czarny oplot, jedynie w przypadku PCI-E są to czerwone kable w czerwonym oplocie. Klasa :D
Jednak dla mnie te oplecione profesjonalnie w bit-techu kable to taka podstawa bez której w tej chwili sobie zestawu nie wyobrażam :D
Przyszła mi też wycena nowych kabli - łącznie by mnie to kosztowalo ok 380 zł razem z klamrami - spoooro!!!! Gdybym zdecydował się jedynie na oplatanie z użyciem moich własnych kabli, to wyjdzie z 280 zł. Tutaj jest to już dla mnie cena do zaakceptowania, zwłaszcza gdybym sprzedał przedłużki. Muszę się nad tym zastanowić ,w koncu codziennie tych kabli do oplatania nie daję :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem Arctic Arctic Freezer 11 LP.
http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-arctic-arctic-freezer-11-lp-cpu-cooler-s-1156-775-k0919-428249/

Ledwo się zmieścił. Problem w tym, że powyżej 500rpm wydaje z siebie taki jakby terkocząco-świszczący dźwięk co jest dość upierdliwe. On tak po prostu ma, czy to się nadaje do reklamacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2015 o 20:02, fenr1r napisał:

Ledwo się zmieścił. Problem w tym, że powyżej 500rpm wydaje z siebie taki jakby terkocząco-świszczący
dźwięk co jest dość upierdliwe. On tak po prostu ma, czy to się nadaje do reklamacji?


Generalnie przy tak niskiej liczbie obrotów powinien być praktycznie niesłyszalny. Nic nie zaburza ruchu powietrza obok wentylatora - kable itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już wiem o co chodzi. Kiedy wentylator jest w pozycji pionowej jest cichy, kiedy w poziomej wpada w jakieś dziwne wibracje i stąd ten hałas. Co ciekawe kiedy jest poziomo ale odwrócony o 180 stopni to działa prawidłowo. Chociaż to i tak nie rozwiązuje mojego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2015 o 21:27, fenr1r napisał:

Już wiem o co chodzi. Kiedy wentylator jest w pozycji pionowej jest cichy, kiedy w poziomej
wpada w jakieś dziwne wibracje i stąd ten hałas. Co ciekawe kiedy jest poziomo ale odwrócony
o 180 stopni to działa prawidłowo. Chociaż to i tak nie rozwiązuje mojego problemu.


Możesz zawsze zareklamować albo zwrócić (jeśli kupowałeś przez internet) - ciężko byłoby tu użyć jakichś uszczelek, żeby postarać się wyeliminować wibracje.
Sprawdzałeś całą krzywą obrotów? Czy ogólnie powyżej 500RPM zaczyna hałasować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Siemka, w jakich miesiącach sprzęt komputerowy jest z reguły najtańszy? Chodzi mi o zasilacz, a te chyba nie tanieją ''z upływem czasu'', tak więc wolę wiedzieć kiedy wybrać się na zakupy. Dodatkowo wspomnę, że się nie pali, więc mogę poczekać nawet do lata ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.11.2015 o 21:43, AL_PB napisał:

Siemka, w jakich miesiącach sprzęt komputerowy jest z reguły najtańszy? Chodzi mi o zasilacz,
a te chyba nie tanieją ''z upływem czasu'', tak więc wolę wiedzieć kiedy wybrać się na
zakupy. Dodatkowo wspomnę, że się nie pali, więc mogę poczekać nawet do lata ;)


Nie ma reguł co do miesiąca. Wszystko tak naprawdę zależy od kursu dolara. Dolar drogi to elektronika w zdecydowanej większości idzie w górę. No, w przypadku zasilaczy nie jest to aż takie oczywiste akurat bo i tak wszystkie są produkowane w Chinach a taki Be-Quiet który robi naprawdę niezłe modele akurat jest niemiecki (i korzysta z usług firmy FSP zlokalizowanej w Tajwanie).

Zacznijmy więc może od pytania - o jakiej mocy w ogóle tego zasilacza szukasz (a jeśli nie jesteś tak do końca pewny - to jaki komputer ma toto napędzać). Ze sporą dozą prawdopodobieństwa można założyć że nawet gdyby dolar spadł drastycznie to pewnie dużych oszczędności byś nie miał. Do większości mocnych PC''tów (jedna karta graficzna, procek podkręcony w sumie jak chcesz) to z olbrzymim zapasem wystarczy SilentiumPC Supremo M1 550, Antec True Power 550 albo Fractal Design Tesla R2 600. Wszystkie dostępne w okolicach 300 zł.

Chyba że mówimy o jakiejś konfiguracji SLI typu 2x GTX980Ti czy Crossfire 2x Fury X. Wówczas za takie rozsądne minimum uznałbym Corsair RM750. A pewnie zalecałbym Corsair RM750i / Be Quiet Straight Power 10. Albo jeśli celujesz w ekstremalny high-end typu 3 karty graficzne naraz - to Be-Quiet Dark Pro P11 1000W, Corsair RM1000x, EVGA G2 1000, Super Flower Leadex 1000, Seasonic Snow Silent-1050.

Od razu też uprzedzę - nie ma czegoś takiego jak dobry zasilacz za mniej niż 200 zł. Są w takiej klasie tylko takie które ci nie wywalą kompa w powietrze. A dobre produkty to wydatek (jeśli szukasz modelu o mocy ok. 500-600W) ok. 300 zł i tego nie przeskoczysz nieważne ile będziesz czekać na spadek kursów walutowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O, fajnie że pojawił się temat zasilaczy, bo zaczynam się rozglądać za następcą mojego Korsarza VX550. Mam go już baaaardzo długo(5 lat gwarancji już dawno minęło) i chociaż działa cały czas tak samo dobrze(przynajmniej z mojego punktu widzenia), to chyba już pora mu na emeryturę.
Teraz tak - w kompie jest i5-4690k(który być może kiedyś będzie kręcony) i stara grafika(Sapphire HD 6850). Będę zmieniał kartę najprawdopodobniej dopiero wtedy jak pojawi się nowa generacja, ale nie będę na pewno ładował się w jakiegoś potwora i będzie to jakaś średnio-dobra klasa(mam zamiar zmieścić się wtedy w widełkach 1-1,5k).
Nie zależy mi na tym, żeby zasilacz był jakoś szczególnie-mega cichy, podobnie jak nie zależy mi na jego wyglądzie.
Za to na pewno chciałbym żeby był produktem bardzo trwałym, żeby posłużył mi przez te kolejne ~10 lat.
Myślę, że mogę przeznaczyć na to max 400zł(względnie coś tam dorzucić, jeśli będzie to mogło zrobić różnicę w poprawie jakości).
Macie jakieś propozycje? Czy też Supremo M1 550 będzie dobry(widzę że często się go tu poleca...aż za często chyba, bo w Morelach stał się niedostępny ;p).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.11.2015 o 21:35, pawbuk napisał:

Możesz zawsze zareklamować albo zwrócić (jeśli kupowałeś przez internet) - ciężko byłoby
tu użyć jakichś uszczelek, żeby postarać się wyeliminować wibracje.
Sprawdzałeś całą krzywą obrotów? Czy ogólnie powyżej 500RPM zaczyna hałasować?


Terkotanie jest cały czas, tylko poniżej 500RPM go nie słychać tak wyraźnie. To chyba kwestia łożyska. Odwrócę go o 90 stopni i działa prawidłowo. Właściwie to działa dobrze w każdej pozycji tylko nie w tej na której mi zależy. Szkoda bo dobrze chłodzi i jest bardzo cichy. Ma jeszcze jedną wadę, jest nieco za duży dla płyty mATX. Plastikowa ramka nachodzi na slot RAM. Zobaczę czy mogę zwrócić i szukam dalej.

Najbardziej z wyglądu to by mi taki pasował.
Scythe Kodati
http://images.morele.net/full/725284_0_f.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się