Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Panowie, obecnie mam I5-2320, 8GB ram + GTX 950 2 GB SC od EVGA
Duża różnica byłaby w fps''ach, jak by poszła zmiana obecnej i5 na nowszą? czy większy nacisk jest na kartę w obecnych grach i ta i5-tka jeszcze starczy na lata :)
Wypadłem z obiegu i nawet nie pamiętam jaka różnica jest między I5 drugiej generacji, a obecną :)
Pytam tak z ciekawości, ale jak napiszecie że różnica będzie widoczna to za jakiś czas pomyślę o wymianie bo jednak z każdą nową produkcją te wymagania już idą w górę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 11:35, Bralo napisał:

Panowie, obecnie mam I5-2320, 8GB ram + GTX 950 2 GB SC od EVGA
Duża różnica byłaby w fps''ach, jak by poszła zmiana obecnej i5 na nowszą? czy większy
nacisk jest na kartę w obecnych grach i ta i5-tka jeszcze starczy na lata :)
Wypadłem z obiegu i nawet nie pamiętam jaka różnica jest między I5 drugiej generacji,
a obecną :)


Bralo, pamiętaj tylko, że w tej chwili za zmianą procesora idzie też zmiana mobo i ramu - a to razem przynajmniej z 1500 zł. Tylko wtedy ta karta będzie wąskim gardłem. W Twoim przypadku najlepsza byłaby jednoczesna wymiana wszystkich podzespołów bazowych - jeśli wymienisz tylko kartę, to będzie ją ograniczał procek, ale z drugiej strony ta karta będzie ograniczała nowego procka :D
No i dochodzi jeszcze kurs dolara, który wymianę czyni mniej opłacalną. W tej chwili chyba tylko ramy opłaca sie kupować, bo są naprawdę bardzo tanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 12:31, pawbuk napisał:

Bralo, pamiętaj tylko, że w tej chwili za zmianą procesora idzie też zmiana mobo i ramu
- a to razem przynajmniej z 1500 zł. Tylko wtedy ta karta będzie wąskim gardłem. W Twoim
przypadku najlepsza byłaby jednoczesna wymiana wszystkich podzespołów bazowych - jeśli
wymienisz tylko kartę, to będzie ją ograniczał procek, ale z drugiej strony ta karta
będzie ograniczała nowego procka :D
No i dochodzi jeszcze kurs dolara, który wymianę czyni mniej opłacalną. W tej chwili
chyba tylko ramy opłaca sie kupować, bo są naprawdę bardzo tanie ;)


No właśnie, sprzęt teoretycznie na papierze wygląda OK i w to, co gram - Obecnie jeszcze BF4, ale na dniach GTA V oraz nowy NFS w lutym, następnie pewnie nowy Fps jakiś (zapewne BF5) To już te wymagania pójdą w górę i zapewne te kilkanaście kl/s spadnie w nowych produkcjach :) Pewnie zrobię tak za jakiś czas, że sprzedam to co mam, a dołożę zupełnie do nowej budy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.12.2015 o 12:31, pawbuk napisał:

Bralo, pamiętaj tylko, że w tej chwili za zmianą procesora idzie też zmiana mobo i ramu
- a to razem przynajmniej z 1500 zł. Tylko wtedy ta karta będzie wąskim gardłem. W Twoim
przypadku najlepsza byłaby jednoczesna wymiana wszystkich podzespołów bazowych - jeśli
wymienisz tylko kartę, to będzie ją ograniczał procek, ale z drugiej strony ta karta
będzie ograniczała nowego procka :D
No i dochodzi jeszcze kurs dolara, który wymianę czyni mniej opłacalną. W tej chwili
chyba tylko ramy opłaca sie kupować, bo są naprawdę bardzo tanie ;)


Ja to jestem ciekaw czy Sandy Bridge wypadnie z obiegu za życia obecnej generacji konsol. Czytałem, że i5-2500k można sparować z GTX970 i będzie to dobrze działać. W sumie nic dziwnego, skoro większość gier obciąża głównie GPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 13:31, Bralo napisał:

No właśnie, sprzęt teoretycznie na papierze wygląda OK i w to, co gram - Obecnie jeszcze
BF4, ale na dniach GTA V oraz nowy NFS w lutym, następnie pewnie nowy Fps jakiś (zapewne
BF5) To już te wymagania pójdą w górę i zapewne te kilkanaście kl/s spadnie w nowych
produkcjach :) Pewnie zrobię tak za jakiś czas, że sprzedam to co mam, a dołożę zupełnie
do nowej budy :)


Jeśli Twój konfig w grach, w które najczęściej grasz jeszcze daje radę, to poczekaj, uzbieraj kasę i od razu wymień wszystko razem :)
Niestety, nie ma teraz sygnaturek, więc wrzuć tu cały swój konfig ;)

@fenr1r
Jeśli ktoś ma Sandy Bridge to, myślę, przyszły rok będzie najlepszym momentem do zmiany sprzętu na nowszy. Już między SB, a Skylakami jest spora różnica, a w przyszlym roku się jeszcze pogłębi.
Od razu to będzie też przejście na DDR4, a i nowe płyty główne obsługują wiele nowoczesnych technologii, nieobecnych jeszcze za czasów SB ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 15:20, pawbuk napisał:

Jeśli Twój konfig w grach, w które najczęściej grasz jeszcze daje radę, to poczekaj,
uzbieraj kasę i od razu wymień wszystko razem :)
Niestety, nie ma teraz sygnaturek, więc wrzuć tu cały swój konfig ;)


Znaczy no teraz gram w bf4 1680x1050 (taki monitor) w wysokich i śmiga w 80-100 fps wiec bardzo mnie to zadowala :) natomiast pewne jest to ze nast gry będą mieć większe wymagania i jeśli nadal będą śmigać w tej rozdziale i ustawieniach średnie -wysokie w ych 60+fps to nie będę zmieniał :)
A sprzęt cały to oczywiście - i5 2320 @3.00ghz +chłodzenie
-Geforce gtx 950 2gb SC evga
-goodram 8gb 1333mhz
- gigabyte GA h61m-d2-b3
- win 7 64 bIT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 15:59, Bralo napisał:

A sprzęt cały to oczywiście - i5 2320 @3.00ghz +chłodzenie
-Geforce gtx 950 2gb SC evga
-goodram 8gb 1333mhz
- gigabyte GA h61m-d2-b3
- win 7 64 bIT

Brakuje jednego istotnego elementu - zasilacza. Jeśli myśleć o jakimkolwiek upgradzie PC-ta to akurat ten podzespół jest dość kluczowy :P

No i nie wiem czy twój PC ma dysk SSD a to w sumie najtańsza droga by zapewnić sobie wyraźny skok wydajności PC-ta :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał ziptofaf, chodziło mi głównie o to, żeby zobaczyć jaki posiadasz zasilacz i czy starczy po upgradzie sprzętu :) Informacja o dyskach też by nie zawadziła.
Tak naprawdę w celu poprawy jakości doznań płynących z rozgrywki warto by było wymienić monitor na FHD, najlepiej 22 - 24 calowy.
W sumie w Twoim przypadku używane Skylaki (w przyszłym roku pewnie trochę ich będzie) też byłyby bardzo sensowną opcją :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 16:32, ziptofaf napisał:

> A sprzęt cały to oczywiście - i5 2320 @3.00ghz +chłodzenie
> -Geforce gtx 950 2gb SC evga
> -goodram 8gb 1333mhz
> - gigabyte GA h61m-d2-b3
> - win 7 64 bIT
>
Brakuje jednego istotnego elementu - zasilacza. Jeśli myśleć o jakimkolwiek upgradzie
PC-ta to akurat ten podzespół jest dość kluczowy :P

No i nie wiem czy twój PC ma dysk SSD a to w sumie najtańsza droga by zapewnić sobie
wyraźny skok wydajności PC-ta :P

Zasilacza nie uwzględniLem bo wiem ze musze wymienić xfx core 450w :)
A ssd nie mam natomiast posiadam starego hitachi 320gb który ledwo działa i daje się odczuć momentami powolna prace pc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 18:27, Bralo napisał:

Zasilacza nie uwzględniLem bo wiem ze musze wymienić xfx core 450w :)
A ssd nie mam natomiast posiadam starego hitachi 320gb który ledwo działa i daje się
odczuć momentami powolna prace pc :)


No to do zmiany praktycznie wszystko :D Jednak nie martw się - u mnie pełny upgrade sprzętu trwał 3 lata :) I tak naprawdę nadal trwać będzie, bo zacząlem sie bawić w różnego rodzaju modyfikacje wyglądu :D W przyszłym roku, jeśli budżet pozwoli, chciałbym wymienić CPU+MOBO+RAM+GPU :D W kolejnym pewnie przejdę całkowicie na dyski SSD i kupię nową klawę ;)
Najlepiej to sobie w ten sposób podzielić - każdego roku wymieniać jeden element, który szybko sie nie zestarzeje - zasilacz, monitor, dysk :) I na bieżąco procka, mobo, gpu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2015 o 19:57, AL_PB napisał:

Co więc mogę zrobić, aby zbootowac system z dysku ?


A dlugo czekales na nowy zasilacz? Ja bym jeszcze sprawdzil ustawienia dyskow w biosie czyli ide/raid/ahci, bo jezeli instalowales i uzywales system majac ustawiony jeden z tych trybow, a bios jakos zmienil na inny to wlasnie jest
informacja o braku bootowalnego dysku. np miales ahci, a teraz jest ide w biosie. (kto to wymysli, ze IDE ma zamiennik PATA ?)
fragment instrukcji plyty
http://www.manualslib.com/manual/431248/Asus-M4a87td-Evo.html?page=56

Ewentualnie jakies livecd system by sprawdzic czy jest dostep do dyskow z livecd lub przelozyc dysk do innego kompa jako drugi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim! Całe szczęście ten wątek nadal żyje i ma się nieźle całkiem, a i z tego co pamiętam zawsze można było tu liczyć na pomocną dłoń i właśnie o pomoc znawców tematu tu poproszę.

Mianowicie mój siedmioletni pecet dokonał żywota, a konkretnie spalił się zasilacz, pociągnął za sobą płytę główną, a w serwisie nie byli pewni czy procek na pewno przeżył. Ładować kasy w takiego starocia raczej nie ma sensu (musiałbym też pewnie używanych płyt głownych z prockami na allegro szukać, a to trochę ryzykowne czy coś sprawnego się dostanie, albo czy znowu inna część zaraz nie pójdzie). Anyway zatem potrzebny jest mi nowy sprzęt. Kilka miesięcy temu zainwestowałem w Playstation 4, dlatego platformę do grania już mam. Myślę nad jakimś laptopem wobec tego (będzie mi chyba wygodniej niż nowego peceta składać), którego będę miał głównie do pracy, spraw uczelnianych, internetu i filmów. W sumie też dobrze by było gdyby ruszyły też na nim jakieś starsze gierki czy gierki indie, tytuły takie powiedzmy jak Counter Strike Global Offensive, jakaś moba typu LoL czy HotS, może jakiś Hearthstone, The Darkest Dungeon. Budżet? Powiedzmy 1500 zł, choć dawno przestałem się interesować hardwarem, a i z laptopami mi nie było nigdy za bardzo po drodze, zatem nie wiem czy da się coś takiego nawet osiągnąć. Jak uruchamianie tego typu gierek zbytnio winduje cenę, to pewnie trudno, daruje je sobie z racji PS4, ale chciałbym uzyskać opinie miejscowych ekspertów :) i coś pomyślimy. Aha, potrzebuję też nowego Windowsa. Pomożecie? Z góry dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prawdę powiedziawszy do 1500 zł coś takiego byłoby w miarę przyzwoite:

http://www.x-kom.pl/p/252047-notebook-laptop-156-lenovo-b50-80-i3-4030u-8gb-500.html

Do tego można wziąć system Windows 7 za 140 zł z Allegro (sam tak robiłem, nie było żadnych problemów, wszystko legalne) - wtedy za ok 1500 zł masz znośny sprzęt. Niestety, w tym budżecie zostaje tylko Lenovo - o ile jeszcze serie Z czy Y robią dobre wrażenie, to serie B i G to tanie budżetowce, które jakościowo nie powalają. A i wydajność takiego laptopa nie będzie zbyt zachęcająca :D
A nie myślałeś o komputerze stacjonarnym? Za 1500 zł można zbudować naprawdę fajny sprzęt w malutkiej i cieszącej oko skrzyneczce - w dodatku z dyskiem SSD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pawbuk pewnie zasugeruje ci jakiegoś ładnego lapka a ja się na nich nadmiernie nie znam ale IMHO nowy PC wcale nie musiałby być złym wyborem w twoim przypadku. Widzę nawet dwie możliwości:

http://www.morele.net/inventory/info/3ayEH8/

Tu mamy model w formacie miniITX. Malutka, estetyczna i bezgłośna skrzynka (wysoka na mniej więcej półtora dłoni, tu masz zdjęcia jej polskiej wariacji: http://imgur.com/a/ls9mP - choć u mnie w środku syf panował gdy robiłem fotki). Wydajnościowo powinna sobie bez problemu poradzić z twoimi wymaganiami:

http://pclab.pl/art56011-7.html

Ewentualnie, wariant nr 2:

http://www.morele.net/inventory/info/EN4m8K/

(tu ma być i3-6100 a nie 6100T ale na morele nie mają, w komputroniku dostaniesz za 20 zł taniej niż 6100T: http://www.komputronik.pl/product/288684/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/Intel_Core_i3_6100.html)

I tym oto sposobem masz normalnego PC-ta. Wydajnościowo będzie standardowo dość podobnie do tego miniPC-ta z wariantu I (przynajmniej jeśli chodzi o same gry - iGPU w i3-6100 jest całkiem niezłe) ale ten tutaj można rozszerzyć o kartę graficzną (do poziomu GTX''a 960/970 nie będzie problemu, Be Quiet robi dobre zasilacze które nie wybuchają i nie niszczą podzespołów :P). I wówczas masz coś na czym ruszyłyby ci w najbliższej przyszłości wszystkie możliwe gry. Nie musisz tego robić teraz bo do wymienionych przez ciebie tytułów dedykowane GPU nie jest potrzebne. Ale tak czy siak - jest to PC na najnowszej dostępnej na chwilę obecną platformie z samymi markowymi podzespołami i wydajności na pewno wyższej niż dowolny laptop jaki możesz dostać w tej klasie cenowej.

Co do Windowsa - zapraszam na Allegro. Sąd Najwyższy UE już jakiś czas temu powiedział że wolno odsprzedawać dowolne oprogramowanie a producent nie ma prawa w tym przeszkadzać:
https://www.techdirt.com/articles/20120703/11345519566/eu-court-says-yes-you-can-resell-your-software-even-if-software-company-says-you-cant.shtml

Więc kupujesz sobie jakiegoś używanego Win 7 za 100 zł, co najwyżej korzystasz potem z aktywacji telefonicznej, jak chcesz to upgrade''ujesz do Windows 10 i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2015 o 23:17, pawbuk napisał:

A i wydajność takiego laptopa nie będzie zbyt zachęcająca :D


Pomijając w ogóle kwestię wydajności:
https://www.reddit.com/r/technology/comments/3m6ku4/lenovo_caught_preinstalling_spyware_on_its/

Lenovo już po raz drugi(!) w tym roku zostało złapane na wrzucaniu spyware''u na swoje laptopy. I to taki którego nie da się wyrżnąć bo wraca nawet po czystej reinstalce systemu. Przy okazji działa to tak "mądrze" że można by wykorzystać to do ataków na 90% wszystkich nowych lapków Lenovo...

Trzymałbym się więc od ich syfu z daleka choćby nawet było to wydajne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2015 o 00:01, ziptofaf napisał:

Lenovo już po raz drugi(!) w tym roku zostało złapane na wrzucaniu spyware''u na swoje
laptopy. I to taki którego nie da się wyrżnąć bo wraca nawet po czystej reinstalce systemu.
Przy okazji działa to tak "mądrze" że można by wykorzystać to do ataków na 90% wszystkich
nowych lapków Lenovo...

Trzymałbym się więc od ich syfu z daleka choćby nawet było to wydajne.


Eh, o wpadkach Lenovo można by eseje pisać :D W dodatku ich serwis znajduje sie w Niemczech i nie jest, powiedzmy delikatnie, najlepszy :D
Przez moje ręce przeszły dziesiątki tych lapków, rozkręcałem je, zmieniałem dyski, pamięci, instalowałem systemy... Z czystym sumieniem mógłbym polecić serię Z i ThinkPady (niektóre Yogi też robią wrażenie), warunkowo serię Y (miała trochę problemów), od G i B bym się trzymał z daleka :D
Jednak za te pieniądze nie ma wielkiego wyboru, praktycznie żadnego...

Co do poleconych przez Ciebie zestawów - w obu zestawach są obudowy, które akurat mam u siebie w domu :D SPC to taki zwykły plastikowy klocek, ale Metis mógłby spokojnie zdobić salon :D No i po wsadzeniu tam zasilacza SFX miejsca jest całkiem sporo :)
W tym małym zestawie też można by przejść na Skylake:

http://www.x-kom.pl/p/252047-notebook-laptop-156-lenovo-b50-80-i3-4030u-8gb-500.html

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h110m-itx-h110-ddr4-sata3-usb-3-0-mini-itx-90-mxb0n0-a0uayz-827809/

No i zasilacz:
http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-sfx-power-2-300w-80mm-bn226-629488/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2015 o 01:09, pawbuk napisał:

Eh, o wpadkach Lenovo można by eseje pisać :D W dodatku ich serwis znajduje sie w Niemczech
i nie jest, powiedzmy delikatnie, najlepszy :D


Ja akurat mam dobre zdanie o serwisie Lenovo. Na pewno lepszy od Samsunga i Toshiby. Chociaż jak mieli jakieś podstawy do stwierdzenia uszkodzeń mechanicznych to nie było zmiłuj się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2015 o 01:19, fenr1r napisał:

Ja akurat mam dobre zdanie o serwisie Lenovo. Na pewno lepszy od Samsunga i Toshiby.
Chociaż jak mieli jakieś podstawy do stwierdzenia uszkodzeń mechanicznych to nie było
zmiłuj się.


Ja nie wyrobiłem sobie opinii na podstawie pojedynczych przypadków - przyjmowałem do serwisu i wydawałem naprawdę wiele laptopów i chyba na serwis Lenovo było najwięcej narzekań.
Prawda jest też taka, że o serwisach raczej nikt dobrze nie pisze, głownie widać tych, którym sie coś nie podoba ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem przez jakiś czas do czynienia z serwisami różnych firm i uwierz mi, Lenovo nie jest jeszcze takie złe. Zazwyczaj szybko odsyłali sprzęt i nie było większych problemów. Raz miałem kolesia, który trzy razy odsyłał lapka do nich, ale to był szczególny przypadek. Anti-malware znalazł na jego kompie ponad 180 obiektów. ;) Ludzie czasami byli "rozczarowani" kiedy przychodzili po odbiór, bo zamiast sprawnego sprzętu dostawali wycenę naprawy. Tak jak już pisałem, Lenovo z mojego doświadczenia jest bardzo rygorystyczne pod tym względem, ale daleko im do tytułu najgorszego serwisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady Panowie. Raczej jestem nastawiony bardziej na lapka, ale PC też jest jakąś opcją, którą pewnie warto rozważyć. Jak mówię nie mam wielkich wymagań odnośnie gierek, bo od gierczenia w nowości mam PS4 :) I myślę tylko o tych paru gierkach, które są dostępne tylko na komputery, czyli CS czy jakieś moby. Na tym podanym przez Ciebie Pawbuk Lenovo myślisz, że takie gierki by ruszyły?
Hmm albo co Panowie sądzicie o lapkach powystawowych/poleasingowych? Zdaje się, że można w ten sposób oszczędzić trochę grosza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się