Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 15.12.2015 o 14:50, Outlander-pro napisał:

Dzięki za rady Panowie. Raczej jestem nastawiony bardziej na lapka, ale PC też jest jakąś
opcją, którą pewnie warto rozważyć. Jak mówię nie mam wielkich wymagań odnośnie gierek,
bo od gierczenia w nowości mam PS4 :) I myślę tylko o tych paru gierkach, które są dostępne
tylko na komputery, czyli CS czy jakieś moby. Na tym podanym przez Ciebie Pawbuk Lenovo
myślisz, że takie gierki by ruszyły?

Tam jest Intel HD 4400.

http://www.notebookcheck.pl/Intel-HD-Graphics-4400.91984.0.html

Z tego co widzę - jak wszystkie detale ustawisz na najniższe to jakiś poziom płynności będzie zachowany. Tylko że taki budżetowy Lenovo jest laptopem głównie z nazwy - to nie jest laptop do częstego przenoszenia, tandetnej jakości wykonanie... no i płacisz za preinstalowany i w zasadzie nieusuwalny spyware który potem będzie ci wciskać reklamy, patrzeć co tam sobie przeglądasz itp. Co jak dla mnie skreśla po prostu całą tę markę - a konkurencja o podobnej wydajności jest droższa i przekracza twój budżet.

Dnia 15.12.2015 o 14:50, Outlander-pro napisał:

Hmm albo co Panowie sądzicie o lapkach powystawowych/poleasingowych? Zdaje się, że można
w ten sposób oszczędzić trochę grosza.


Można. Ale tylko jeśli kupujesz z dużych znanych sieci a nie od allegrowych pseudo-sklepów które odkupią 3 skopane notebooki z serwisu, posklejają z nich 1 sprawny i sprzedadzą jako "powystawowy". To już lepiej kupić używanego laptopa po kimś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2015 o 14:50, Outlander-pro napisał:

Hmm albo co Panowie sądzicie o lapkach powystawowych/poleasingowych? Zdaje się, że można
w ten sposób oszczędzić trochę grosza.


Z mojego doświadczenia jest ok. Kiedyś braliśmy do biura od takiej firmy we Wrocławiu desktopy della, monitory i thinkpady. Na wszystko była roczna gwarancja, więc jak coś było nie tak to szybko wymieniali na sprawne. Powystawowy sprzęt jest zazwyczaj niepełnowartościowy, albo ma jakieś uszkodzenia albo brakuje czegoś, więc trzeba na to zwrócić uwagę. Najlepiej taki sprzęt odbierać osobiście. Obejrzeć, pomacać i mieć chociażby roczną gwarancje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm a co powiecie o konfiguracji zaproponowanej przez CD-Action, w numerze sprzed miesiąca (nr 250)? Za około 1500 zł przygotowali taki zestaw:

Intel Pentium G3250 (3,2 GHz, 2 rdzenie/2 wątki, BOX)
Palit GTX 750 Ti, 2GB GDDR5
MSI H81M-P33 (mATX, H81, LGA 1150)
Kingston HyperX Fury DDR3 (1 x 4GB,1600 MH, CL9)
Seagate 1 TB (3,5 cala, 7200 obr./min, ST1000DM003)
Samsung SH-224DB (24x DVDRW DL, SATA, OEM, czarny)
Chieftec GPA-350S (350W)
Zalman ZM-T1 PLUS

(choć a propos obudowy, to może mógłbym wykorzystać tę z uszkodzonego PC, a konkretnie Bravo Big Tower BA-01B-B-B-400, zawsze to jakaś oszczędność)

Anyway kminię, kminię jakie tu może być dla mnie najlepsze rozwiązanie. Nie sądziłem, że laptopy nadal będą tak drogie/niewydajne, myślałem, że się coś w tej kwestii zmieniło przez 7 lat :S

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2015 o 19:15, Outlander-pro napisał:

Hmm a co powiecie o konfiguracji zaproponowanej przez CD-Action, w numerze sprzed miesiąca
(nr 250)? Za około 1500 zł przygotowali taki zestaw:


Wg mnie jest to zestaw bardziej dla gracza z bardzo małym budżetem, natomiast ja bym w ogóle w tej kategorii cenowej zrezygnował z dodatkowej karty graficznej, a skupił się na innych rzeczach: więcej pamięci operacyjnej, lepsza płyta główna (bardziej przyszłościowa bym powiedział), dysk SSD ;)

Dnia 15.12.2015 o 19:15, Outlander-pro napisał:

(choć a propos obudowy, to może mógłbym wykorzystać tę z uszkodzonego PC, a konkretnie
Bravo Big Tower BA-01B-B-B-400, zawsze to jakaś oszczędność)


Ta obudowa to gigant :D Lepiej ją sprzedać i kupić coś malutkiego :) Zauważam ostatnio tendencję do przechodzenia do coraz mniejszych obudów :D

Dnia 15.12.2015 o 19:15, Outlander-pro napisał:


Anyway kminię, kminię jakie tu może być dla mnie najlepsze rozwiązanie. Nie sądziłem,
że laptopy nadal będą tak drogie/niewydajne, myślałem, że się coś w tej kwestii zmieniło
przez 7 lat :S


Nadal obowiązuje ten przelicznik, że laptop o podobnej wydajnosci do stacjonarki jest mniej więcej 2 razy droższy :D Do internetu laptop za 1500 zl się nada, ale do niczego innego :D Do laptopów z budżetem poniżej 1800 zł lepiej się nawet nie zbliżać :D
Najlepszą opcją byłyby te konfiguracje zaproponowane przez ziptofaf, ewentualnie z moimi poprawkami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2015 o 19:15, Outlander-pro napisał:

Hmm a co powiecie o konfiguracji zaproponowanej przez CD-Action, w numerze sprzed miesiąca
(nr 250)? Za około 1500 zł przygotowali taki zestaw:

Intel Pentium G3250 (3,2 GHz, 2 rdzenie/2 wątki, BOX)
Palit GTX 750 Ti, 2GB GDDR5
MSI H81M-P33 (mATX, H81, LGA 1150)
Kingston HyperX Fury DDR3 (1 x 4GB,1600 MH, CL9)
Seagate 1 TB (3,5 cala, 7200 obr./min, ST1000DM003)
Samsung SH-224DB (24x DVDRW DL, SATA, OEM, czarny)
Chieftec GPA-350S (350W)
Zalman ZM-T1 PLUS


Ogólnie rzecz biorąc - to jest całkiem niezły zestaw. Z jednym istotnym ale. Wysoce budżetowy zasilacz (tak przypomnę - w twoim obecnym zestawie to właśnie 400W Chieftec uznał że pora dokonać aktu samospalenia i zniszczyć trochę komponentów. Kupno modelu 350W z tej samej serii wydaje się mi się więc dziwnym pomysłem) oraz dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor poprzedniej generacji skutecznie sprawiają że choć wydajność wyjściowa jest cokolwiek niezła (nie ma co ukrywać, trzykrotnie wyższa od Intel HD 530) to o modernizacji można zapomnieć. Jak sam pisałeś - na razie na graniu ci nadmiernie nie zależy więc cięcie na wszystkim po kolei by zmieścić 750Ti jest moim zdaniem pomysłem dość przeciętnym. Ot, będziesz potrzebować kiedyś dedykowanego GPU to sobie je dokupisz, Intel HD 530 w i3-6100 aż tak wolny nie jest:
http://www.guru3d.com/articles_pages/core_i5_6600k_processor_review_desktop_skylake,14.html < i3-6100 ma ten sam chip graficzny co i5-6600 więc możesz popatrzeć jak chodzi na tym kilka gier. Jest tam też A8-7600 z pierwszego zestawu, tego w wersji ultra małej. Z tego co widzę - ze znośnym poziomem płynności w średnich detalach (fakt że nie w FullHD, tutaj raczej detale niskie) chodzi na tym Bioshock Infinite i Tomb Raider a to jednak całkiem wymagające gry.

Ot, jak wydajności ci nie starczy to za parę miesięcy pojawi się nowa generacja kart graficznych i, jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, dojdzie do zalewu Allegro obecnymi. Dopłacisz z 4-5 stów wówczas, wyrwiesz jakiegoś R9 280/380 czy tam GTX'a 950 i masz łącznie pełnoprawną maszynę o wydajności w sumie wyższej niż PS4, nawet Wiedźmin 3 w wysokich by hulał. O ile rzecz jasna będzie ci to potrzebne - do indyków oba zaproponowane przeze mnie zestawy spokojnie starczą.

Dnia 15.12.2015 o 19:15, Outlander-pro napisał:

Anyway kminię, kminię jakie tu może być dla mnie najlepsze rozwiązanie. Nie sądziłem,
że laptopy nadal będą tak drogie/niewydajne, myślałem, że się coś w tej kwestii zmieniło
przez 7 lat :S

Laptop za 1500 zł = PC za 750 zł :P Ogólnie rzecz biorąc - poprawa w laptopach w ciągu ostatnich lat nastąpiła i to drastyczna ale nie w klasie budżetowej. Co innego w high-endowej - i7-6700HQ oraz GTX 980M/980 (da się wsadzić normalną desktopową wersję tej karty do notebooka!) sprawia że doganiasz naprawdę dobrego PC-ta. Coś co kiedyś było niemożliwe na laptopie:

http://pclab.pl/art67107-5.html

Jasne, taka przyjemność kosztuje 7.5 tysiaka przy wydajności PC-ta za jakieś 4100-4200 zł. Ale i tak jest to bardzo duży skok wydajnościowy - kiedyś i 10000 nie starczało do nawet zbliżenia się do desktopa. A już na pewno nie z zachowaniem jakiejkolwiek mobilności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

News dnia:

http://www.purepc.pl/podkrecanie/asrock_sky_oc_podkrecanie_zablokowanych_intel_skylake_na_z170

Da się podkręcać procki Intela nie z serii K. Tylko na płytach Z170 na razie ale nie powiem, wyniki cokolwiek zachęcające. Pewnym ale jest to że przestanie wówczas działać iGPU ale większość i tak pewnie go nie używa.

I nagle poważnie zastanowiłem się nad wrzuceniem i5-6400 + AsRocka Z170 miniITX do swojej drugiej maszyny. Wychodzi tak czy siak dużo taniej niż i5-4690K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.12.2015 o 23:28, ziptofaf napisał:

News dnia:


Ciekawe czy intel będzie próbowal to jakoś zablokować (nawet nie technicznie, ale prawnie lub podnosząc ceny) :D Asrock się postarał, to znakomita wiadomość dla wszystkich fanów wydajności, choć oczywiście ta technologia nie jest bez wad ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W poprzedniej generacji któryś z producentów umożliwił podkręcanie procesorów serii K na płytach z serii ''nie-Z'' :) Tylko potem Intel to zablokował czy coś w tym stylu. Tutaj jest jakby trochę na odwrót. Mądrych ludzi ma Asrock trzeba przyznać :)

EDIT: Doczytałem i kolejne wersje biosów tychże płyt nie miały już opcji podkręcania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby nie aktualizować biosu lub wgrać starszą wersję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tutaj niestety wychodzi pozycja Intela jako monopolisty... Ech, AMD z tymi Buldożerami strasznie dało ciała - przecież jeszcze z 5 lat temu trzymali sie nieźle. Jednak premiera Sandy Bridge praktycznie ich pogrzebała na rynku wydajnych procesorów konsumenckich, a teraz Intel robi praktycznie co chce...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2015 o 00:49, pawbuk napisał:

Tutaj niestety wychodzi pozycja Intela jako monopolisty... Ech, AMD z tymi Buldożerami
strasznie dało ciała - przecież jeszcze z 5 lat temu trzymali sie nieźle. Jednak premiera
Sandy Bridge praktycznie ich pogrzebała na rynku wydajnych procesorów konsumenckich,
a teraz Intel robi praktycznie co chce...


Ekhem. To nie AMD dało ciała z Buldożerami. A Intel który płacił dosłownie grube miliardy by producenci nie kupowali procków AMD oraz tworzył własne kompilatory które zaniżały wydajność konkurencji.

https://np.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/3s5r4d/is_nvidia_sabotaging_performance_for_no_visual/cwukpuc

Ciężko o zbudowanie udanego CPU jeśli twój konkurent nie tylko jest zdecydowanie bogatszy co gdy tylko przebiłeś jego ofertę uznał że wydanie kilku miliardów $$$ by tylko cię pogrążyć jest lepszym pomysłem niż większa konkurencyjność własnego towaru. W normalnej sytuacji za coś takiego powinny być astronomiczne wręcz kary ale to Intel i ma to gdzieś :P

Tyle dobrego że na rynku ARM to nie przechodzi i Intel musi sprzedawać swoje procki poniżej kosztów produkcji bo konkurencja kosmiczna xD Więc nie zdziwiłbym się gdyby za parę(naście) latek ta architektura zaczęła zastępować x86 (na które licencję ma tylko AMD i Intel i z nikim nie zamierzają się dzielić) - w serwerach już ma to miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale od strony energetycznej AMD zawsze było za Intelem. Teraz też tak jest. Przykładowo "oszczędny" Radeon 380 w formacie ITX zjada tyle samo prądu co GTX 970 ITX, a różnica w wydajności kolosalna :) Z prockami podobnie, szczególnie słynne 9590 z TDP 220W, które do chłodzenia wymagają "niewiadomoczego" :)

FXy były tak prądożerne, że nawet producenci nie wypuścili ani jednej płyty ITX pod AM3. Jedyną fajną płytą w mniejszym formacie (micro ATX) pod AM3 jaka powstała jest ten oto Asrock. Dobra karta dźwiękowa i obsługuje nawet ramy 2400mhz :)

http://asrock.com/mb/AMD/970M%20Pro3/

Jak coś głupio napisałem, to proszę mnie oświecić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2015 o 14:21, KannX napisał:

No ale od strony energetycznej AMD zawsze było za Intelem.

Hahaha. Nie.

To tak przypomnę - Pentium 4, Pentium D vs Sempron/Athlon 64/Athlon FX/Athlon X2. To Intel robił prądożerne super wysoko taktowane produkty :P

Dnia 16.12.2015 o 14:21, KannX napisał:

Z prockami podobnie, szczególnie słynne 9590 z TDP 220W, które
do chłodzenia wymagają "niewiadomoczego" :)

A to już prawda. Tylko że na ludzki rozum - nie ma co oczekiwać cudów od architektury z 2011 roku. Zerknij sobie za to na Carrizo, AMD Beema, różne APU czyli te w miarę nowe produkty (które skądinąd IPC mają wyższe niż AMD FX) - i co, takie złe pod kątem TDP? AMD radzi sobie nieźle tam gdzie korzysta z współczesnych technologii. Ale nie stać ich było na to by zaprojektować nową platformę dla desktopów przez ostatnie lata. Co na szczęście ma się zmienić w nadchodzącym roku - nie nastawiam się co prawda na to że te procki dokopią Kaby Lake w wydajności na MHz ale faktem jest że obecnie już 2 rdzenie + 2 wątki to za mało a 2 rdzenie + 4 wątki u Intela kosztują majątek. Więc jeśli tylko dadzą coś o wydajności i5-4690k tak by w tandemie z płytą główną było za mniej niż 900 zł to mogą odzyskać spory fragment rynku. No, zakładając że Intel znowu nie uzna za stosowne by grozić i dawać w łapę firmom które pomyślą o skorzystaniu z produktów konkurencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

[ciach]

No tak, bo w 2016 mają wyjść Zeny. No to jestem dobrej myśli i życzę AMD powodzenia. Fakt posiadania pierwszego komputera z procesorem AMD zobowiązuje mnie do wspierania duchowego firmy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś o tym już kiedyś czytałem, ale trzeba przyznać, że wcześniej AMD radziło sobie naprawdę dobrze i nawet potęzny i bogaty Intel musiał sie ich obawiać :D
Wystarczy wspomnieć choćby świetnego Phenoma II X4 965 BE, który był niesamowicie wręcz popularny jeszcze z 4 lata temu. A teraz? AMD sporo namieszało na rynku APU, ale nadal mają problemy z wydajnością pojedynczego rdzenia w CPU konsumenckich.

@KannX
Mój pierwszy komputer też był oparty na Athlonie :D Świetnie sobie wtedy radził z konkurecją w postaci Pentium 3 ;) Też trzymam kciuki za AMD, bo konkurencja zawsze jest lepsza niż monopol :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2015 o 22:14, ziptofaf napisał:


Ogólnie rzecz biorąc - to jest całkiem niezły zestaw. Z jednym istotnym ale. Wysoce budżetowy
zasilacz

Hmm no to powiedzmy, że zwiększę trochę budżet, jaki zasilacz byłby według Ciebie dobry do takiej konstrukcji? Odpowiednio mocny i by nie zrobił mi auto da fe? :)

Dnia 15.12.2015 o 22:14, ziptofaf napisał:

oraz dwurdzeniowy i dwuwątkowy procesor
poprzedniej generacji skutecznie sprawiają że choć wydajność wyjściowa jest cokolwiek
niezła (nie ma co ukrywać, trzykrotnie wyższa od Intel HD 530) to o modernizacji można
zapomnieć.

Fakt, coś poczytałem, że nie jest to nowa konstrukcja, ale dość chwalona za wydajność. To że byłyby problemy z modernizacją nie jest raczej dla mnie problemy - nigdy nie bawiłem się w wymienianie części w kompie.

>Jak sam pisałeś - na razie na graniu ci nadmiernie nie zależy więc cięcie

Dnia 15.12.2015 o 22:14, ziptofaf napisał:

na wszystkim po kolei by zmieścić 750Ti jest moim zdaniem pomysłem dość przeciętnym.

Sam mówisz, że taki zestaw jest chyba niezły. Wiem, że ze mnie laik, ale idea jechania na zintegrowanej karcie wydaje mi się ... lekko niecodzienna :) Raczej wolałbym zainwestować w tę grafikę, bo dyski SSD - fajnie że szybsze, ale droższe i mało mają pamięci, co mnie w ogóle nie przekonuje. Także drogie estetyczne obudowy nie są priorytetem, może być brzydkie :)
Jasne, mam na czym grać w nowości, ale wolałbym też komfortowo ograć CSa, te moby, czy jakieś niedokończone gierki ze steama (mam tam jeszcze Batmany, GTA IV, Deus Exa, Skyrima, wszystko to śmigało na moim starym gruchocie i wolałbym by śmigało nadal. Jeśli za 1500-1800 złożę coś na czym te kilkuletnie gierki i indyki pośmigają, to chyba spoko. 7 lat temu to na składaka wydawałem 3 tyś ;P).
Względnie ile trzeba byłoby dopłacić do jakiegoś bardziej sensownego procka Twoim zdaniem? :)

Jeszcze też sprawa, że chciałbym by mi to ktoś w kupę złożył, bo ja się na tym nie znam. Raz trochę na pałę wymieniałem grafikę w starym kompie (seria geforceów 8800 GT miały jakąś wadę fabryczną i siadały po kilku latach) i kupiłem nową kartę dość na pałę, nie interesując się (a raczej nie wiedząc że coś takiego jest) czy będzie pasowało do płyty głównej, czy jakieś sterowniki trzeba zmieniać itp :P Wolę zatem sam nic nie grzebać, ani też raczej później nie modernizować.

Dnia 15.12.2015 o 22:14, ziptofaf napisał:

Laptop za 1500 zł = PC za 750 zł :P Ogólnie rzecz biorąc - poprawa w laptopach w ciągu
ostatnich lat nastąpiła i to drastyczna ale nie w klasie budżetowej....

Jasne, widzę że jeszcze będę musiał poczekać haha :D Po prostu wyobrażałem sobie, że technologia poszła na tyle do przodu, że za małe pieniądze znajdę bez większego problemu coś to przebije SIEDMIOLETNIEGO peceta. A tu ledwo co mogę złożyć za tą kasę coś najwidoczniej trochę lepszego :P

Anyway dzięki za ekspertyzę, rady i podzielenie się wiedzą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę inaczej zadam Ci pytanie - do czego głownie byś chciał tego komputera używać? ;) Czy przy grach będziesz spędzał 90% czasu, czy 20%?
To są bardzo istotne informacje jeśli chcesz mieć dobrze dobrany zestaw ;)
Choćby dyski SSD - w grach nie będą miały aż tak kolosalnego znaczenia, ale w wielu innych zastosowaniach już tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2015 o 00:07, pawbuk napisał:

To ja trochę inaczej zadam Ci pytanie - do czego głownie byś chciał tego komputera używać?
;) Czy przy grach będziesz spędzał 90% czasu, czy 20%?
To są bardzo istotne informacje jeśli chcesz mieć dobrze dobrany zestaw ;)
Choćby dyski SSD - w grach nie będą miały aż tak kolosalnego znaczenia, ale w wielu innych
zastosowaniach już tak.


Jak sobie myślę to pewnie gry i filmy będą najczęstszym zadaniem :) Po prostu nie te gry najnowsze, wymagające kosmicznych konfiguracji. Dlatego myślę, że komponenty w rodzaju dysku SSD nie są dla mnie priorytetem, myślę, że zwykłe HDD będzie absolutnie spoko :)
Odnośnie pracy, to tylko do magisterki, programu statystycznego, jakichś prezentacji/referatów. Żadnych programów graficznych ani też raczej montowania video.
Sorry jeśli robię się jakiś upierdliwy, czy coś :D Ale już od jakiegoś czasu się męczę z podjęciem jakiejś bardziej konkretnej decyzji i w końcu chciałbym doprowadzić sprawę do końca :P (głównie to mnie ludzie niewydarzeni z serwisu wkurzyli, bo diagnoza spalonego peceta im zajęła ze dwa tygodnie i musiałem ich męczyć).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co może zostać z obecnego komputera? Tylko obudowa? Napęd optyczny (czy jest na SATA jak coś)?
Jeśli coś zostanie, to zawsze będzie można wydać więcej na inne podzespoły ;)

Na pewno nie chcesz sprzedać obecnej obudowy? Jest kolosalna, zajmuje mnóstwo niepotrzebnego miejsca, a zamiast niej mógłbyś kupićcoś malutkiego ;) Zawsze możesz wystawić na licytację na allegro :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się