Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Chciałbym upgrade''ować trochę kartę grafiki ze starego kompa, lecz naprawdę trudno znaleźć coś logicznego.
Mam procesor: AMD X6 1045T, 4 GB ramu, zasilacz 500 W beQuieta oraz kartę Geforce 9600 GT 512 MB...

Zastanawiałem się pomiędzy Radeon 7770, R9 260X, R7 250, Geforcem 640 oraz 750Ti, ale nie wydaje mi się, że któraś karta tutaj pasuje :/ Nie chciałbym wydać dużo pieniędzy, najlepiej tak pomiędzy 250-400 zł, nie przejmuje się, że karta może być za szybka dla tego procesora, bo użyłbym jej jako startowej w nowym kompie (a fajnie jakby była jakakolwiek szybsza w tej cenie).

Chciałbym na tym kompie pograć jeszcze w Wiedźmina 2, GTA 4 i Skyrima z lepszymi teksturami, ale sam nie wiem czy się da zbytnio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.12.2015 o 09:27, Shinigami napisał:

Za trochę ponad stówę więcej, upolujesz praktycznie niezniszczalnego EVO 850 250GB, co
tu dużo nie mówić opłaca się.


Można czasem zaszaleć, to się skusiłem. Damn, zapomniałem już jak to łatwo wpaść w stan "oj, dopłacę te 30 zł i będę miał tę część lepszą" przy składaniu peceta :) A potem człowiek tak dopłaca do każdej części i cena całości rośnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2015 o 22:06, ziptofaf napisał:


Ok, wszystko gra, zasilacz jest dokładnie taki jakiego potrzebowałem. Zaniepokoiło mnie tylko to, że po pierwszym odpaleniu komputera z nowym zasilaczem i kartą, pojawił mi się bluescreen. Niestety nie zdążyłem przeczytać co na nim było, ale później już się w ogóle nie pojawił. Z czystej ciekawości, wiesz może czego mogło to być winą? Karty graficznej, sterowników do karty graficznej, zasilacza?
Jestem bardzo wdzięczny za pomoc ;)

Pojawił się tylko inny, mały problem z kartą graficzną, ale w związku z tym, że temat dotyczy upgrade komputera, to o tym problemie napisze w temacie "Problemy z komputerem (temat ogólny).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę dziwne pytanie - zamierzam wymienić dysk w laptopie narzeczonej na SSD. Ma płytę recovery - czy mogą być jakieś problemy z instalacja systemu na nowym dysku? Ktoś miał jakieś problemy z tym?
Zastanawiam się też czy warto sformatować stary dysk przed wymianą? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie powinno być problemów bo nawet w przypadku Win8 i 10 klucz jest przypisany do płyty głównej. HDD bym nie formatował bo i po co? Zawsze można podmienić i wszystko będzie działało po staremu. A nawet jakby coś poszło nie tak, to zawsze można zainstalować Linuxa. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2015 o 00:40, fenr1r napisał:

Teoretycznie nie powinno być problemów bo nawet w przypadku Win8 i 10 klucz jest przypisany
do płyty głównej. HDD bym nie formatował bo i po co? Zawsze można podmienić i wszystko
będzie działało po staremu. A nawet jakby coś poszło nie tak, to zawsze można zainstalować
Linuxa. ;)


Będzie instalowana 7 i upgrade do 10 :D Wiem, że teoretycznie powinno być ok, ale nie chce mi się potem dzwonić do MS :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie, robiąc jakiś większy upgrade co parę lat moja wiedza o obecnych standardach jest mocno nieaktualna. Dlatego muszę powracać do tego wątku co jakiś czas :)
Tym razem wszystko jest oparte o przesiadkę z rozdzielczości 1920x1080 na 2560x1440. Zastanawiam się jak mocno ucierpi przez to wydajność na poniższej konfiguracji. Nie jest jakaś leciwa, ale podejrzewam, że chcąc w dalszym ciągu grać w najnowsze tytuły na wysokich detalach trzeba ją będzie trochę usprawnić.

i5-3570, MSI GTX 780, 8GB RAM, MSI B75A-G43

I tak na marginesie, bawi się ktoś z forumowiczów w G-Sync/FreeSync? Zależy mi na monitorze IPS, ale te posiadające wspomniane technologie są koszmarnie drogie i mam wątpliwości czy jest w tym jakikolwiek sens jeżeli mój pecet będzie z trudem wyciągać stałe 60 fpsów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2015 o 02:57, Hartus napisał:

Zastanawiam się jak mocno ucierpi przez to wydajność na poniższej konfiguracji.

Zależy od gry. Spadek ilości klatek to tak od 30 do 45%. Choć w kilku tytułach 3GB VRAM''u może wówczas nie starczyć (np. GTA V) i albo tniesz detale albo będziesz mieć ściny do 5 klatek na sekundę.

Dnia 28.12.2015 o 02:57, Hartus napisał:

Nie jest
jakaś leciwa, ale podejrzewam, że chcąc w dalszym ciągu grać w najnowsze tytuły na wysokich
detalach trzeba ją będzie trochę usprawnić.

i5-3570, MSI GTX 780, 8GB RAM, MSI B75A-G43

Wypadałoby usprawnić kartę graficzną. Ale zrobienie tego teraz sprawi że za 5 miesięcy będziesz pluł sobie w brodę bo wyjdzie nowa generacja i pewnie za 1500 zł dostaniesz bezproblemowo coś co sobie z 1440p radzi ze wszystkimi bajerami w Ultra. Więc na razie nie wymieniać nic, wytrzymać na tych plebejskich średnio-wysokich detalach i w okolicach maja dopiero się zainteresować.

Dnia 28.12.2015 o 02:57, Hartus napisał:

I tak na marginesie, bawi się ktoś z forumowiczów w G-Sync/FreeSync? Zależy mi na monitorze
IPS, ale te posiadające wspomniane technologie są koszmarnie drogie i mam wątpliwości
czy jest w tym jakikolwiek sens jeżeli mój pecet będzie z trudem wyciągać stałe 60 fpsów.


Akurat G-Sync i FreeSync działają już od 30-40 klatek. I są warte swojej ceny jeśli grasz w coś bardziej dynamicznego bo całkowicie eliminują zjawisko źle zsynchronizowanych klatek. Choć rozumiem twój problem - samemu patrzę w kierunku 27" ekranu 1440p z 144 Hz (grywam w taki tytuł który na ekranie 60 Hz zamienia się w rozmytą breję :P) i FreeSync. I widzę cenę w okolicach 2000 zł. Z tym że... jak często się wymienia monitor? Raz na 5-10 lat.

Ogółem warto rzucić okiem na monitory ultrapanoramiczne. 21:9 2560x1080 nie jest drogi - za model z FreeSync i matrycę IPS zapłacisz max. 1300 zł.

PS Przypomnę że właśnie minęła gwiazdka i już się na Allegro pojawiają setki "nietrafionych prezentów" a czasem są wśród takich prezentów także monitory/komputery, może wyhaczysz coś taniej niż zwykle :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2015 o 11:15, ziptofaf napisał:

Wypadałoby usprawnić kartę graficzną. Ale zrobienie tego teraz sprawi że za 5 miesięcy
będziesz pluł sobie w brodę bo wyjdzie nowa generacja i pewnie za 1500 zł dostaniesz
bezproblemowo coś co sobie z 1440p radzi ze wszystkimi bajerami w Ultra. Więc na razie
nie wymieniać nic, wytrzymać na tych plebejskich średnio-wysokich detalach i w okolicach
maja dopiero się zainteresować.

Myślałem o przeskoczeniu na asusowego GTX 980, bo jest osiągalny w okolicach 2000 zł. Według testów, które przejrzałem, wydajność na 1440p powinna być, tak jak wspomniałeś, lepsza o co najmniej 30%. Mając na myśli coś ciekawego za 1500zł w maju mówisz o obniżkach cen obecnych kart czy jakiś średni model z nowej generacji, który i tak przebije takiego GTXa 980 pod każdym względem?

Co do procesora to widzę, że i5 wciąż są popularne i wolno się starzeją. Przesiadka na i7 byłaby rozsądna, czy jeszcze nie pora?

Dnia 28.12.2015 o 11:15, ziptofaf napisał:

Z tym że... jak często się wymienia monitor? Raz na 5-10 lat.

Racja, ale niechałbym na miejscu tych, którzy rok temu wybulili ponad 3 kafle na ROGa na matrycy TN, bo "gamingowe IPSy nie istnieją", a po kilkunastu miesiącach ujrzeli następcę, który udowadnia, że jednak można :D

Dnia 28.12.2015 o 11:15, ziptofaf napisał:

Ogółem warto rzucić okiem na monitory ultrapanoramiczne. 21:9 2560x1080 nie jest drogi
- za model z FreeSync i matrycę IPS zapłacisz max. 1300 zł.

FreeSync nie rozważam, bo kiedyś zraziłem się do AMD i już jakoś tak mi zostało. Nie jestem też fanboyem "zielonych", ale osobiście mniej problemów miałem z tą drugą firmą i dlatego trzymam się Nvidii. Choć nie ukrywam, że żal mi tyłek ściska jak porównuję ceny monitorów. Swoją drogą w nieciekawą stronę to zmierza z punktu widzenia klienta. Wydając niemałe pieniądze na monitor stajemy się zależni od kupowania GPU jednej marki przez długie lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2015 o 14:26, Hartus napisał:

Myślałem o przeskoczeniu na asusowego GTX 980, bo jest osiągalny w okolicach 2000 zł.
Według testów, które przejrzałem, wydajność na 1440p powinna być, tak jak wspomniałeś,
lepsza o co najmniej 30%.

Jak już to podkręcony fabrycznie GTX 970. 5% różnicy w wydajności nie jest warte 500 zł. Gdyby to jeszcze miał być R9 Fury to widziałbym po co płacić powyżej 2000 zł bo jednak to GPU to potwór (dobre porównanie 980Ti/980/Fury tutaj: https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/R9_Fury_Tri-X_OC/17.html) który radzi sobie z 4k ale do GTX''a 980 - nie ma po co dopłacać. Albo 970tka albo 980Ti.

Dnia 28.12.2015 o 14:26, Hartus napisał:

Mając na myśli coś ciekawego za 1500zł w maju mówisz o obniżkach
cen obecnych kart czy jakiś średni model z nowej generacji, który i tak przebije takiego
GTXa 980 pod każdym względem?

To drugie. Nowe GPU skutecznie powinny wybić obecną przestarzałą już generację. Osobiście podejrzewam że w okolicach 1500 zł pewnie dostaniesz coś zbliżonego do 980Ti (co w sumie byłoby podobnym skokiem do ostatniego - GTX970 jest równy z 780Ti).

Dnia 28.12.2015 o 14:26, Hartus napisał:

Co do procesora to widzę, że i5 wciąż są popularne i wolno się starzeją. Przesiadka na
i7 byłaby rozsądna, czy jeszcze nie pora?


Dobre pytanie. Odblokowany i5-6600k w grach po podkręceniu zjada bez popitki i7-4790. Podobnie i5-5675c. Ale jak masz kasę - i7-6700k lub 5820k są warte rozpatrzenia. Z tym że kasy tej trochę musi być.

Osobiście uważam że i5 jeszcze rację bytu będą miały przez dobrych kilka latek. JESZCZE nic o realnie wyższej wydajności dla nie-entuzjastów nie ma (aka 6-8 rdzeni na domowych podstawkach) a nawet jak się pojawią (ptaszki ćwierkają o Q4 2016 - AMD Zen ma być ośmiordzeniowcem z prawdziwego zdarzenia) to kolejne parę lat zanim stanie się to istotne w grach. Zwłaszcza że DirectX12 czy Vulkan akurat znacząco obciążenie procesora zmniejszają.

Dnia 28.12.2015 o 14:26, Hartus napisał:

Racja, ale niechałbym na miejscu tych, którzy rok temu wybulili ponad 3 kafle na ROGa
na matrycy TN, bo "gamingowe IPSy nie istnieją", a po kilkunastu miesiącach ujrzeli następcę,
który udowadnia, że jednak można :D


Widziałem tego ROGa. I powiem tak - ta matryca jest lepsza niż znaczna część tańszych IPSów. Więc powodów do narzekania posiadacze raczej nie mają.

Dnia 28.12.2015 o 14:26, Hartus napisał:

Wydając niemałe pieniądze na monitor stajemy się zależni od kupowania GPU jednej marki
przez długie lata.

A to do Nvidii składaj zażalenia. FreeSync jest darmowy i nie wymaga jakichś adapterów wewnątrz monitora. Intel też planuje go używać - a paradoksalnie to on ma największy udział rynkowy, jeszcze trochę a dopiero od 500 zł wzwyż będzie się opłacać kupować dedykowane GPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zrezygnować z dysku HDD i całkowicie przejść na SSD - wyjąłem mojego starego Seagate''a, włożyłem nowego Cruciala (system miałem na dysku SSD), włączam komputer, problemy z bootowaniem. Kombinowałem chyba z pół godziny z ustawieniami w UEFI i dalej to samo. Czy mogly na dysku HDD zostać dane konieczne do zbootowania systemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pod podłączeniu z powrotem HDD wszystko działa idealnie - tak więc najprawdopodobniej na HDD są jakieś pliki potrzebbne do zbootowania systemu. Jak więc teraz te dyski zamienić bez reinstalacji systemu? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2015 o 17:41, ISAMU napisał:

Możesz sklonować system z HDD na SSD przy pomocy programów XXClone albo DriveImage XXL
lub podobnych, są chyba darmowe.


No właśnie problem w tym, że system nie jest na HDD :D Na HDD były instalowane gry oraz wrzucane zdjecia, muzyka, filmy itp :D Zastanawiam się więc co spowodowało, że po zmianie dysku system sie nie bootuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jak zainstalowales system na ssd, przenosiles obrazem, nowa instalacja czy jeszcze inaczej, specjalny programem ? Jak miales 2 dyski podlaczone podczas instalacji systemu (kiedyś tam?) , to sprawdz w menadzerze dysku czy jest aktywna partycja 100MB czy podobna rozmiarowo na HDD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To fajnie, a mozesz napisac jak? np. jakim programem i czy musiales cos kombinowac np. zmniejszac partycje by zmiescila sie nowa partycja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.12.2015 o 20:20, Sarinew napisał:

To fajnie, a mozesz napisac jak? np. jakim programem i czy musiales cos kombinowac np.
zmniejszac partycje by zmiescila sie nowa partycja?


Nie musiałem zmniejszać partycji, bo klonowałem na nowy dysk - programem EaseUS Todo Backup :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Który system najlepiej sprawdziłby się na netbooku z procesorem AMD C-70, 4GB ramu i kartą HD7920? 32 czy 64 bitowy? Wiadomo, że na 32 bitach wszystko powinno działać płynniej, ale czy nie stracę wtedy tych 4GB ramu? System będzie w stanie wykorzystać chociaż 3GB ramu na systemie 32 bitowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się