Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 04.01.2016 o 18:23, KannX napisał:

Czy w związku z tym karty od AMD powinny być chłodniejsze? Może jakieś fajne pasywki
wypuszczą i inne mocne low-profile.


Im mniejsze TDP tym mniej wydzielanego ciepła. Więc tak - będą chłodniejsze. Cóż, AMD i Nvidia mówią o dwukrotnym zwiększeniu efektywności energetycznej i nie ma powodów by im nie wierzyć zwłaszcza że mamy tego pierwszy oficjalny dowód - podejrzewam więc że wydajność zbliżoną do GTX''a 970 będzie się dało uzyskać na karcie która nie wymaga dodatkowego zasilania (bądź dorzucą jej jedną małą 6-pinową wtyczkę na wszelki wypadek gdybyś podkręcał).

Oczywiście zagadką pozostaje jak dopracowany jest proces 16nm oraz jak dobrze się te nowe układy skalują. Wydajność GTX''a 950 przy 50% mniejszym poborze energii - żaden problem. Wydajność R9 Fury X przy TDP zbliżonym do GTX''a 970 - tu już jest trudniej. Wydajność dwukrotnie wyższa od Fury X przy takim samym TDP jak ten Fury X - prawdopodobnie niemożliwe (zwłaszcza że FinFET jest nowym procesem i będziesz mieć dużo więcej odpadów zanim wyjdzie ci udana karta). Dobrze pokazuje to przykład Fury Nano - wydajność o 10-15% niższa od Fury X w niektórych testach przy 40% niższym TDP.

Cóż, tak czy siak poczekamy sobie mniej więcej do maja. I liczę na to że AMD lub Nvidia uznają że warto wydać na start coś za ok. 1500-2000 zł a nie za 3 tysiaki - chyba że to za 3 tysiaki ma zwalczać 980Ti w SLI oraz wrzucą mu 16GB pamięci a aż tak optymistycznie nastawiony to ja nie jestem :P Ideałem dla mnie byłby odpowiednik mocy Fury X/980Ti z 8GB HBM/GDDR5X w okolicach 1700 zł. Co brzmi całkiem realistycznie. Byleby tylko dali mu niezłą wydajność w obliczeniach (Nvidia twierdzi że to jest jeden z ich celów więc może i kartom konsumenckim też poprawią ten przelicznik) a kupię w dniu premiery.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.01.2016 o 17:15, ziptofaf napisał:

Oho. AMD uznało że pora na nowe slajdy i filmiki. Polaris czyli ich nowa architektura:

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2016-amd-reveals-polaris-next-gen-graphics-hardware

Q2 2016, szybciej niż myślałem.


Jak zobaczę, to dopiero uwierzę :D AMD jest specjalistą od filmików i wykresów, jednak często rzeczywistość weryfikowała dość brutalnie ich stwierdzenia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2016 o 12:13, pawbuk napisał:

Jak zobaczę, to dopiero uwierzę :D AMD jest specjalistą od filmików i wykresów, jednak
często rzeczywistość weryfikowała dość brutalnie ich stwierdzenia :D


Noo, pamiętam te plakaty, jak to ich najnowsze Fury mają zdominować rynek i zapewnić ultra wydajność w 4K. A jedynie (chociaż i tak brawo) dogoniły aktualne 980-tki i 980Ti :)

No i kiedy w końcu wyjdzie dwuprocesorowy Fury? (pokazywali już zdjęcia płytki)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2016 o 13:11, KannX napisał:

Noo, pamiętam te plakaty, jak to ich najnowsze Fury mają zdominować rynek i zapewnić
ultra wydajność w 4K. A jedynie (chociaż i tak brawo) dogoniły aktualne 980-tki i 980Ti
:)


Akurat Fury znacząco wyprzedza 980tkę, nawet Nano jest szybszy :P Więc nie można powiedzieć że kłamali - Fury X w 4k wyrównuje z 980Ti, oferta AMD zła nie jest.

Choć tak już abstrahując od tego - ja byłbym niezmiernie wręcz zdumiony gdyby jakimś cudem olbrzymiego skoku w wydajności energetycznej NIE BYŁO. Bo to się wręcz nie da - jeśli wsadzisz tyle samo tranzystorów to masz 4x mniejszą powierzchnię chipu i obniżony o połowę pobór energii. Jedyną sytuacją gdy to nie obowiązuje jest high-end jeśli FinFET jest fizycznie niedopracowany i ma defekty.

Zresztą Nvidia twierdzi to samo o swoich Pascalach - że energetycznie mają być dwukrotnie sprawniejsze. Ot, największy skok technologiczny od 2012 na rynku GPU to obie firmy przygotowują się do szturmu na nasze portfele. I musi to być szturm cokolwiek udany bo Volta (następca Pascala) już ma zaplanowany rok opóźnienia a rynek nie lubi zastoju.

Fakt faktem - już dużo czekania nie zostało, za max 5 miesięcy będziemy mogli się wszyscy przekonać co konkretnie mają dla nas w zanadrzu. Nastawiam się osobiście na płynne 4k na pojedynczym GPU w high-endzie i przejście do 1440p w mocnym mid-endzie (czyli okolice cenowe GTX''a 970). Z tego co zresztą widać to w to AMD rzeczywiście celuje:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_polaris_architektura_nowych_kart_graficznych_radeon

a konkretniej:
http://www.purepc.pl/files/Image/news/2016/01/amd_polaris/amd_polaris_4m.jpg
Ciężko mi sobie wyobrazić po co dawać możliwość sprzętowego enkodowania materiału 4k @ 60 fps w przeciwnym wypadku (swoją drogą spory postęp - CGN 1.0 jak mój R9 280X pozwala tylko na sprzętowe streamowanie 1080 @ 30 fps, rodzina Fury oraz 285/380 na 1080 p @ 60 fps, 4k @ 30 fps. No i teraz wreszcie pełne 4k @ 60 fps, ciekawe kiedy Twitch zacznie oferować taką jakość D:)

Co do Fury X2 - nie zdziwiłbym się gdyby już nie powstało a przynajmniej nie w jakichkolwiek większych ilościach. Za mało czasu zostało do wydania następcy. Taki graficzny odpowiednik Broadwelli :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, może się okazać, że za 1500zł będzie można złożyć kompa, który będzie oferował znacznie lepszą wydajność w grach niż obecne konsole :) Chociaż w sumie to nie będzie żaden wyczyn, bo za 2000zł już można coś podobnego złożyć.

Pawbuk - Milion dolarów, nierobaczywy! Już chyba nie masz nic do poprawiania, czy coś jeszcze wymyśliłeś? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2016 o 18:03, KannX napisał:

Pawbuk - Milion dolarów, nierobaczywy! Już chyba nie masz nic do poprawiania,
czy coś jeszcze wymyśliłeś? :)


Zawsze się coś wymyśli :D Na pewno do zrobienia jest podświetlenie napisu, bo to było od początku planowane. Dojdzie też jeszcze jeden Riing na tył, już zamowiony :D Co jeszcze?
Prawdopodobnie od razu z podświetleniem napisu zrobi się podświetlenie tylne monitora. Chętnie bym też oplótł wszystkie kable, choć to może kosztować.
Muszę roznitować klatkę na dyski w piwnicy i ją wywalić :D

Z tego co już mam w domu - uporządkować muszę kable, bo na razie jest w nich straszny bałagan. Trytytki pójdą w ruch :D No i przyszły też naklejki na wentylatory, na dyski, i na pamieci operacyjne - jutro to wszystko będę nakładał i być może w piątek wrzucam zdjęcia całości w lepszej jakości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się poradzić w sprawie dysku twardego. Potrzebuję dysku tylko i wyłącznie do archiwizowania danych. W grę wchodzą jedynie pojemności od 1TB do 3TB. Nie wiem tylko, co lepiej wziąć. Dysk twardy wewnętrzny + jakaś przejściówka, czy dysk twardy zewnętrzny? Byłbym wdzięczny, gdyby mi ktoś podał jakieś konkretne modele i ogólnie wypowiedział się na ten temat, bo jestem kompletnie zielony, jeśli chodzi o dyski twarde.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2016 o 17:16, pawbuk napisał:

Wrzucam dwie premierowe fotki mojej budy po modyfikacji bocznego panelu:

eeeee fajnego masz tego potworka w domu. nawet nazywa sie tak samo jak jego wlascicel. Ile trzeba wydac pieniazkow na taka obudowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2016 o 20:56, pawbuk napisał:


O, dobrze że mnie ostrzegłeś przed Seagetami, bo właśnie myślałem nad 3TB-owym dyskiem tej firmy. A teraz skłaniałbym się ku WD 2TB.

Samsungi też sobie odpuścić? Bo chcę kupić też jeden z nieco mniejszą pojemnością i znalazłem takiego Samsunga (też z X-KOM):

http://allegro.pl/dysk-zewnetrzny-samsung-m3-portable-2-5-1tb-usb3-0-i5861498932.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.01.2016 o 21:50, SplitGrave napisał:

Samsungi też sobie odpuścić? Bo chcę kupić też jeden z nieco mniejszą pojemnością i znalazłem
takiego Samsunga (też z X-KOM):

http://allegro.pl/dysk-zewnetrzny-samsung-m3-portable-2-5-1tb-usb3-0-i5861498932.html


Sam mam dokładnie taki model i jak na razie działa :D
Przynajmniej jest dość tani ;)
Z tego co pamiętam, to najtrwalsze wg statystyk są dyski Hitach, Seagate wypada tragicznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz wytrzymałego dysku zewnętrznego, to od siebie mogę polecić:
http://cenowarka.pl/?fs=hd710&m=
USB 3.0, odporny na zalanie, wstrząsy, upadki w tym zdenerwowane psy. Większość dysków tej kategorii w tych ślicznych, błyszczących obudowach nie wytrzyma kontaktu z podłogą.

Z wewnętrznych - WD Red, mam od dłuższego czasu 3TB w RAID i bardzo dobrze wypadają, to dyski w zasadzie dedykowane NAS, więc na tym polu sprawdzają się świetnie, jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie danych to raczej jeden z najlepszych kroków jakie możesz zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, pytalem sie juz o to w temacie o monitorach, ale widze, ze ten jest znacznie bardziej aktywny, przez co wzrasta szansa na odpowiedz :) Zastosowanie 50/50 gry/cad.

Moj wybor od tego czasu ograniczylem do dwoch modeli Della:

1) U2715H (WQHD, IPS)

2) S2716DG (WQHD, TN, 144Hz, G-Sync)

Czy roznice w jakosci obrazu miedzy IPS a TN sa faktycznie warte poswiecania wyzszej czestotliwosci odswiezania obrazu? Czy Free-/G-Synci sa warte uwagi z perspektywy przecietnego gracza?

Jestem otwarty rowniez na inne propozycje, jednak w miare mozliwosci o powyzszych wielkosciach ekranu oraz rozdzielczosci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2016 o 13:09, conradzik napisał:

Czy roznice w jakosci obrazu miedzy IPS a TN sa faktycznie warte poswiecania wyzszej
czestotliwosci odswiezania obrazu?


Zależy od zastosowań. W grach - raczej nie warto. Ale już w zastosowaniach bardziej profesjonalnych życie bez IPS-a jest ciężkie - niższe kąty widzenia oraz odwzorowanie kolorów skreśla taki monitor.

Inna sprawa że od jakiegoś czasu są już dostępne 144 Hz IPS''y z rozdzielczościami wyższymi niż FullHD. Choć tanie nie są (przykłady: Acer XB270HU, Asus MG279Q, Acer Predator Z35).

Dnia 06.01.2016 o 13:09, conradzik napisał:

Czy Free-/G-Synci sa warte uwagi z perspektywy przecietnego gracza?

Zdecydowanie tak. Chyba że nigdy nie grasz w dynamiczne produkcje a raczej celujesz np. w Civilization V - wówczas ci G/FreeSync nie potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2016 o 15:08, maniekk napisał:

Czy zastosowanie przejściówki molex na pci express 8 pin ma sens? Okazuje się, że mój
zasilacz ma tylko 6pin końcówki.


Lepiej będzie kupić taką przejściówkę: http://www.morele.net/akasa-adapter-6pin-pcie-na-8pin-pcie2-0-ak-cb052-461769/

Z molexami cośtam czytałem, że lepiej ich nie wykorzystywać do zasilania karty graficznej z pomocą przejściówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2016 o 10:11, Shinigami napisał:

Jeżeli szukasz wytrzymałego dysku zewnętrznego, to od siebie mogę polecić:
http://cenowarka.pl/?fs=hd710&m=
USB 3.0, odporny na zalanie, wstrząsy, upadki w tym zdenerwowane psy. Większość dysków
tej kategorii w tych ślicznych, błyszczących obudowach nie wytrzyma kontaktu z podłogą.

Z wewnętrznych - WD Red, mam od dłuższego czasu 3TB w RAID i bardzo dobrze wypadają,
to dyski w zasadzie dedykowane NAS, więc na tym polu sprawdzają się świetnie, jeżeli
zależy Ci na bezpieczeństwie danych to raczej jeden z najlepszych kroków jakie możesz
zrobić.


Ja z kolei miałem już 2 ADATY w identycznych obudowach. Pierwsza (kupiona 2 lata temu) padła po roku. Zaczęło się od tego, że komputer czasami miał problemy z czytaniem dysku. Później doszło ciągłe parkowanie głowicy, aż w końcu dysk przestał być widoczny przez kabel USB. Po "wyrwaniu" go z obudowy i próby podłączenia do złącza SATA było to samo - ciągłe stukanie i dźwięk parkowania głowicy. Nic poza tym. Natomiast drugi dysk Adata SH93 padł miesiąc temu. Objawy identycznie jak przy pierwszym dysku.

Więc osobiście nigdy więcej nie kupię dysku zewnętrznego od Adata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.01.2016 o 14:02, ziptofaf napisał:

Zależy od zastosowań. W grach - raczej nie warto. Ale już w zastosowaniach bardziej profesjonalnych
życie bez IPS-a jest ciężkie - niższe kąty widzenia oraz odwzorowanie kolorów skreśla
taki monitor.

Inna sprawa że od jakiegoś czasu są już dostępne 144 Hz IPS''y z rozdzielczościami wyższymi
niż FullHD. Choć tanie nie są (przykłady: Acer XB270HU, Asus MG279Q, Acer Predator Z35).

Nie jestem przekonany do monitorow Asusa, czy Acera, gdyz obaj producenci ''slyna'' ze swojej kontroli jakosci (tudziez jej braku) przez co zakup od wymienionych przez ciebie modeli ma w sobie cos z losowosci. W kazdym razie w Niemczech. Z drugiej strony - dodatkowy dreszczyk emocji juz przy pierwszym uruchomieniu gwarantowany :) Predatory nie interesuja mnie jeszcze z jednego powodu - swojego kosmicznego wygladu, ktory byc moze zachwyci 10-latka, dla jednak tak starego chlopa jak ja, wstyd trzymac takie cos na biurku.

Dnia 06.01.2016 o 14:02, ziptofaf napisał:

> Czy Free-/G-Synci sa warte uwagi z perspektywy przecietnego gracza?
Zdecydowanie tak. Chyba że nigdy nie grasz w dynamiczne produkcje a raczej celujesz np.
w Civilization V - wówczas ci G/FreeSync nie potrzebny.



Dzisiaj zwrocilem uwage na jeszcze jeden model, ktory jednak nie spelnia jednego z moich wczesniejszych wymogow, tj. rozdzielczosci. LG 27MU67, bo o nim mowa, posiada bowiem rozdzielczosc 4k przy odswiezaniu 60 Hz i matrycy IPS. Tym co go jednak wyroznia, jest Freesync, co prawda tylko w zakresie 40-60 Hz, no ale jest :) Pytanie ktore mi tutaj na mysl przychodzi, brzmi: Co ma wiekszy wplyw na odbior gry - wyzsze herce, czy Free-/G-synci? Maniakiem FPSow nie jestem, ale jak sie dobry trafi, nie pogardze. Do tego wszystkiego dochodzi zapewne koniecznosc skalowania niektorych programow/gier, jednak w dostepnych testach omawianego modelu spotkalem sie pozytywnymi wrazeniami z giercowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.01.2016 o 20:07, conradzik napisał:

Nie jestem przekonany do monitorow Asusa, czy Acera, gdyz obaj producenci ''slyna'' ze
swojej kontroli jakosci (tudziez jej braku) przez co zakup od wymienionych przez ciebie
modeli ma w sobie cos z losowosci.

To prawda w klasie budżetowej. Ale nie w przypadku ekranów które kosztują po 2000+ zł.

Dnia 06.01.2016 o 20:07, conradzik napisał:

W kazdym razie w Niemczech. Z drugiej strony - dodatkowy
dreszczyk emocji juz przy pierwszym uruchomieniu gwarantowany :)


Też nie przesadzajmy. Nawet gdybyś jakimś cudem miał problem - 10 dni na oddanie bez oddania przyczyny, obowiązuje na terenie całego EU.

Dnia 06.01.2016 o 20:07, conradzik napisał:

Dzisiaj zwrocilem uwage na jeszcze jeden model, ktory jednak nie spelnia jednego z moich
wczesniejszych wymogow, tj. rozdzielczosci. LG 27MU67, bo o nim mowa, posiada bowiem
rozdzielczosc 4k przy odswiezaniu 60 Hz i matrycy IPS. Tym co go jednak wyroznia, jest
Freesync, co prawda tylko w zakresie 40-60 Hz, no ale jest :)


Praktycznie nie ma na świecie sprzętu na chwilę obecną który poradzi sobie z płynnym utrzymaniem 40-60 fps w 4k w najnowszych grach - taki Wiedźmin 3 + Ultra + 4k wyciąga okolice 35 na Fury X/980Ti. Więc FreeSync w 4k jest pieśnią przyszłości i szybciej niż za 5 miesięcy (gdy wyjdą nowe karty graficzne, a i to tylko high-endowe) nie będzie możliwości jego pełnego wykorzystania.

Dnia 06.01.2016 o 20:07, conradzik napisał:

Pytanie ktore mi tutaj
na mysl przychodzi, brzmi: Co ma wiekszy wplyw na odbior gry - wyzsze herce, czy Free-/G-synci?


W grach typu osu!, CS:Go i ogólnie tytułach nastawionych na prędkości - herce. We wszystkim innym - FreeSync/G-Sync (tylko tak przypomnę że musisz w ogóle mieć odpowiednią kartę graficzną).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się