Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 01.02.2016 o 19:39, Ichvander napisał:

Dzieki wielkie, ten LG 29UB55-B mi sie podoba. Znalazlem jeszcze takie dwa:

http://www.morele.net/monitor-lg-29um67-p-740439/

O ile kojarzę (choć mogę się mylić) to jedyna różnica między B55 a M67 jest taka iż ten drugi obsługuje FreeSync. Co jest świetne jeśli masz Radeona ale bez znaczenia jeśli preferujesz GeForce''y.

Dnia 01.02.2016 o 19:39, Ichvander napisał:

O, 1440p. Trochę mały jak na tą rozdzielczość ale... nie jest to zły wybór. Tylko trzeba mieć odpowiednio mocniejszy sprzęt bo ta rozdzielczość już masakruje ilość klatek na sekundę w stosunku do 1080p.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.02.2016 o 19:39, Ichvander napisał:

ktory z 3 wymienionych bys bral? W tym dellu podoba mi sie 3 letnia gwarancja a w LG
funkcja pozwalajaca dzielic ekran...


Sam posiadam taki:
http://www.x-kom.pl/p/179686-monitory-lcd-led-29-lg-29ub65-p-czarny.html

Tylko jest trochę droższy ;) Brałem specjalnie ze względu na regulację wysokosci i wygląd, choć mnie kosztował 1300 zł.
Ja bym wziął któregoś LG - te proporcje 21:9 są fantastyczne do pracy, z funkcji dzielenia ekranu korzystam naprawdę dość często :)
Dell jest naprawdę fajny, ma wyższą rozdzielczość, ale standardowe proporcje obrazu - do pracy wg mnie będzie się nadawał gorzej.
Weź tego LG, który podoba Ci sie bardziej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Planuję wymienić podzespoły to mój obecny sprzęt:

-Zasilacz Tracer 4Life 400 Silent
-karta graf Nvidia GeForce 8600 GT
- 4 RAM
-Płyta głowna Gigabyte GA-P31-DS3L
- Obudowa - Tracer Proton
-PROCESOR INTEL E6600 CORE 2 DUO 2.4GHz

Chcę wymienić na to:
Procesor Intel G3258, socket LGA1150, 64bit, 3.2 GHz (OC pewne)
Płyta główna MSI H81M-P33
Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz


Byłem już na paru forach i ludzie piszą żeby zabrać jakąś i5 zamiast g3258, ponieważ lepiej wybrać i5 z 4 rdzeniami niż ten z dwoma podobno jest duża róznica. Czy ktoś może się wypowiedzieć i zaproponować mi jakąś i5 starszą lub coś nowszego
KWOTA 600-700 ZŁ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Ogólnie rzecz biorąc - jest w tym trochę prawdy. Różnica między i5 a Pentium G jest kolosalna. Przez kolosalna mam na myśli iż niektóre gry po prostu nie uruchomią się na Pentiumie a niektóre (jak Wiedźmin 3, GTA V czy Assassin''s Creed Unity) będą w losowych momentach zawieszać się na 3-10 sekund co sprawia iż zamiast komfortowej rozgrywki masz naprawdę syfną sytuację.
Tylko że... nie widzę jak w twoim budżecie zmieścić jakiegokolwiek Core i5, niezależnie w zasadzie od wieku. Bo nowe same w sobie startują od 800 zł a używka z 600.

Tutaj testy wydajności w różnych grach by zrozumieć różnicę między Core i5 a Pentiumami (w teście Wiedźmina 3 jest też podkręcony G3258):
http://pclab.pl/art63116-48.html < Wiedźmin 3
http://pclab.pl/art57916-12.html < Watch Dogs
http://pclab.pl/art60405-7.html < Lords of the Fallen

Na liście rzeczy do wymiany powinien znaleźć się u ciebie również zasilacz bo ten Tracer pewnego dnia wysadzi ci w powietrze komputer. To naprawdę nie te czasy gdzie można było wsadzić dowolny zasilacz za 50 zł i całość jakoś działała - ten Tracer NIE WSPIERA procesorów od 4. generacji wzwyż (czyli ten Pentium G również odpada) z uwagi na brak wsparcia dla stanów energetycznych C które pojawiają się w tym procesorach. Co oznacza że komputer może mieć problemy z uruchomieniem się bądź stanami uśpienia. Wyjaśnienie tutaj:
http://www.bit-tech.net/news/hardware/2013/05/01/haswell-psu/1

Jeśli maksymalny budżet to istotnie 600-700 zł to w zasadzie zmian nie zaproponuję (części są dobrane w miarę sensownie jak na tę klasę cenową) tylko przygotuj się na zmianę zasilacza np. na ten:
http://www.morele.net/zasilacz-xfx-core-ts-430w-p1-430s-xxb9-697462/

Choć faktem jest że o wiele rozsądniej byś zrobił gdybyś sobie dozbierał i dopłacił do nowego Core i3:
http://www.x-kom.pl/p/262626-procesor-core-i3-1151-intel-i3-6100-370ghz-3mb-box.html - tu mamy i3-6100, 579 zł
http://www.x-kom.pl/p/281628-plyta-glowna-socket-1151-msi-h110m-pro-d-h110-pci-e-ddr4.html < płyta główna dla niego, 249 zł
http://www.x-kom.pl/p/228710-pamiec-ddr4-kingston-8gb-2133mhz-fury-black-cl14.html < 8GB RAM DDR4 (bo najnowsze procki 6xxx już wymagają właśnie takiego), 199 zł
No i zasilacz, ten sam co wyżej (180 zł) - tego naprawdę nie przeskoczysz.

http://pclab.pl/art66945-10.html < tu jego testy wydajności tego nowego Core i3 w różnych grach. Czasem nawet wyprzedza Core i5 4. generacji. I są też dwie dodatkowe zalety - zintegrowany układ graficzny w Core i3 6100 jest wyraźnie wydajniejszy od 8600GT. Co oznacza że możesz się pozbyć wówczas obecnej karty i przy okazji odczujesz wzrost wydajności w grach (bo to jednak karta jest decydującym czynnikiem a nie procesor). Oraz jest to najnowsza platforma Intela - kupno Pentiuma G3258 oznacza że już na wstępie decydujesz się na martwą platformę bez przyszłości. Kupno nowej wersji oznacza wsparcie także dla procesorów nadchodzących pod koniec roku a pamięci DDR4 będą używane jeszcze przez wiele lat.

Ale cóż, dopłata jest naprawdę wyraźna i jeśli chcesz komputer na teraz to ten G3258 jest wyborem dobrym jak na swoją cenę... tylko że nie oczekuj wiele bo nowe gry potrzebują więcej niż Pentium i albo się nie uruchomią albo będą chodzić fatalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oho!

http://www.macworld.com/article/3028981/storage/seagate-slapped-with-a-class-action-lawsuit-over-hard-drive-failure-rates.html

Pamiętam że ktoś ostatnio pytał czy są jakieś statystyki dlaczego odradzamy dyski Seagate. To tu jest właśnie najnowszy przykład (i od razu wytoczony proces przeciwko Seagate''owi, całkiem słusznie zresztą).

32% awaryjność w pierwszych 3 latach..... 1/3 dysków zdycha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że w zeszłym roku nie wyszedł mi zakup kompa (kupiłem samochód :)), to ponawiam moją prośbę z wakacji (w tym czasie w sprawie sprzetu pewnie trochę się zmieniło ;)).

Budżet: 3500 zł
Do czego: definitywnie do grania
Co bym chciał: Dysk SSD 500GB (ostatecznie) lub 1TB (preferowany),
monitor 22'' full HD lub jakiś mniejszy,
Windows (i tak się zrobi 10-tkę, więc chyba wszystko jedno jaki - no chyba, że macie jakieś rady co
do sytemu),
Komp ma być cichy, bo mój obecny strasznie hałasuje jak trochę pochodzi ;)
Procek i karta - nie znam się
Pamięć - chyba 16 GB
Buda - cokolwiek (liczy się wnętrze ;))

Takie rzeczy jak klawiatura, myszka i głośniki - nie ma potrzeby.

Bardzo proszę o konstruktywną i szybką odpowiedź osób znających się na rzeczy, bo XCOM 2 wychodzi już w piątek ;D
Ogólenie chciałbym, aby komp posłużył mi dość długo i żeby dało się na nim grać w najnowsze produkcje bez "bulu" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.02.2016 o 22:35, Abi_Dalzim napisał:

Ogólenie chciałbym, aby komp posłużył mi dość długo i żeby dało się na nim grać w najnowsze
produkcje bez "bulu" ;)


500GB SSD jest drogi jak diabli. Mówimy bowiem o kwocie ~700 zł za coś sensownego. I wsadzenie tej wielkości dysku SSD skutecznie sprawia że z budżetem bym musiał podskoczyć do ~4100.

Tutaj wstępny zestaw:
http://www.morele.net/inventory/info/DTA8Aq/

Budżet nieco przekroczony właśnie po to by zapewnić temu komputerowi długowieczność - różnica między GTX''em 970/R9 390 a wszystkimi tańszymi układami sięga bowiem 40% w najnowszych produkcjach. Poza tym jest 250GB SSD + 1TB HDD, niezły zasilacz i naprawdę wydajna karta graficzna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki :)
Ale Skoro już zaproponowałeś ten 1TB to po SSD? Nie znam się kompletnie, ale po co mi dwa dyski?
Ja chciałem SSD, bo ponoć są ciche i tylko dlatego to wpisałem w swoje "zamówienie" :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 09:30, Abi_Dalzim napisał:

Ok, dzięki :)
Ale Skoro już zaproponowałeś ten 1TB to po SSD? Nie znam się kompletnie, ale po co mi
dwa dyski?
Ja chciałem SSD, bo ponoć są ciche i tylko dlatego to wpisałem w swoje "zamówienie" :)



Bezgłośność SSD to tylko początek długiej listy zalet tych dysków w porównaniu do zwykłego HDD. Warto co nieco poczytać o SSD aby wiedzieć na co się piszesz :)
http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/czy_warto_wymienic_dysk_hdd_na_ssd_warto_test_porownawczy

Obecnie montowanie do kompa tandemu SSD+HDD to już właściwie standard w kompach do grania i nie tylko. System, większość programów czy gry (przynajmniej te które potrafią wykorzystać dobrodziejstwo SSD, bo nie wszystkie to potrafią) instaluje się na SSD a HDD używa się głównie do przetrzymywania danych jak filmy, muzyka itp. Komfort korzystania z kompa w takim przypadku będzie zdecydowanie lepszy od kompa z samym HDD.
Niestety ceny bardziej pojemniejszych dysków SSD są dosyć wysokie, więc mało kto może sobie pozwolić na całkowitą rezygnację z HDD. No chyba, że komuś starcza 256 GB co w dobie dzisiejszych gier komputerowych potrafiących zajmować po kilkadziesiąt GB jest raczej mało prawdopodobne. IMO właśnie dyski SSD o pojemności 256GB stanowią granicę opłacalności dla SSD. Za różnicę w cenie między 256GB a 512GB można mieć dodatkowo nawet 2TB przestrzeni zamiast tych dodatkowych 256GB na SSD a komfort korzystania z kompa będzie właściwie taki sam.

BTW ziptofaf nie uwzględnił w zestawie systemu oraz monitora, więc nie wiem czy podana konfiguracja będzie w zakładanym przez Ciebie budżecie osiągalna :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 09:30, Abi_Dalzim napisał:

Ok, dzięki :)
Ale Skoro już zaproponowałeś ten 1TB to po SSD? Nie znam się kompletnie, ale po co mi
dwa dyski?
Ja chciałem SSD, bo ponoć są ciche i tylko dlatego to wpisałem w swoje "zamówienie" :)


To prawda, dyski SSD są bezgłośne, ale to nie jest ich jedyna ani nawet największa zaleta.
Przede wszystkim są wielokrotnie szybsze od dysków HDD. Wbrew pozorom wymiana dysku HDD na SSD ma dużo większe znaczenie dla zauważalnej wydajności komputera niz wymiana procesora na nowszy :D
Po prostu dyski talerzowe (HDD) to stara technologia, która w ostatnich latach stanowiła wąskie gardło - pozostałe podzespoły musiały "czekać" aż HDD odczyta dane.

Dyski SSD nie stanowia już wąskiego gardła, tylko niestety nadal w przeliczeniu na 1GB są 4 - 5 krotnie droższe niż HDD. Dlatego właśnie ziptofaf podał Ci 2 dyski - mniejszy SSD na system i najczęściej używane programy oraz większy HDD na zdjęcia, muzykę, filmy. Choć jeśli nie potrzebujesz takiej pojemności, to możesz w ogóle olać ten HDD, a za jakiś czas dokupić sobie choćby kolejny SSD 250GB.

Podam Ci taki przykład wymiany HDD na SSD - lapek mojej narzeczonej naprawdę strasznie mulił mimo niezłej konfiguracji sprzętowej. Po 3 latach chciała już go wymienić na nowszy, ale powiedziałem jej, że najpierw spróbujemy wymienić dysk na SSD. Okazało sie, ze czas uruchamiania systemu operacyjnego skrócił się z 1 minuty 40 sekund do 13 sekund. Oczywiście również wszystkie programy uruchamiały sie wielokrotnie szybciej i teraz juz nie myśli o wymianie laptopa na nowszy :D
Ja u siebie mam teraz juz same SSD, do komputera mojej mamy za 1400 zł też obowiązkowo wsadziłem SSD, bo wiem, że żaden procesor i pamieć operacyjna nie dadzą takiego kopa jak SSD ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 10:05, mad_cinus napisał:

BTW ziptofaf nie uwzględnił w zestawie systemu oraz monitora, więc nie wiem czy podana
konfiguracja będzie w zakładanym przez Ciebie budżecie osiągalna :P


Ups!

Nieosiągalna i to na pewno. Windowsa to używanego na Allegro za 120 zł wyrwiesz legalnie więc koszt niewielki. Ale z monitorem już gorzej.

Tak na szybko - procesor zmienić na i3-6100, płytę główną na coś na H110M... i prawdopodobnie również trzeba będzie zjechać z kartą graficzną do R9 380. Ewentualnie wizyta na Allegro i używany R9 290 bo oferuje o kilkadziesiąt % wyższą wydajność. Starczy wówczas na jakiś 22" monitorek w okolicach 500-600 zł, może nawet jakiś IPS się uda wyrwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam prośbę o pomoc w złożeniu zestawu za 5000 zł. Ma służyć do grania. Na monitor, windows, klawiaturę, myszkę mam osobną kasę. W zestawie ma być dysk ssd. Mogę przekroczyć budżet o 500 albo 1000 zł, jeżeli wydajność miałaby znacznie wzrosnąć. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 14:42, berbelek napisał:

Witam, mam prośbę o pomoc w złożeniu zestawu za 5000 zł. Ma służyć do grania. Na monitor,
windows, klawiaturę, myszkę mam osobną kasę. W zestawie ma być dysk ssd. Mogę przekroczyć
budżet o 500 albo 1000 zł, jeżeli wydajność miałaby znacznie wzrosnąć. Z góry dziękuję
za pomoc.


http://www.morele.net/inventory/info/X0vUjQ/

Coś takiego na chwilę obecną, 16GB RAM''u, odblokowany procesor z niezłym systemem chłodzenia, R9 390, 600W cichy zasilacz, 250GB SSD + 1TB HDD, obudowa z oknem (cały PC utrzymany w czarno-czerwonych barwach).

Tylko od razu uprzedzę - wartość tego PC-ta wyraźnie spadnie za 3-4 miesiące bo pojawią się nowe karty graficzne i pewnie w cenie R9 390 dostaniesz coś o wiele wydajniejszego. Więc jeśli to ma ci starczyć na dłużej to w okolicach maja opchnij tego Radeona i kup sobie coś z nadchodzącej rodziny kart. Choć to nie jest tak że R9 390 jest wolny - jego wydajność jest bowiem wystarczająca by uruchomić w zasadzie każdy tytuł w Ultra detalach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak to jest z tymi SSD w końcu? Nie padnie mi taki po przejechaniu powiedzmy 30TB danych? Właśnie widziałem na innej stronie, że w nowym dysku OCZ wytrzymałość jest liczona na właśnie 30TB, a dziennie 24GB. Wiem, że dla zwykłego człowieka zrobienie takiego obrotu, to abstrakcja, ale jak ktoś trzyma tam gry, filmy i zdjęcia, to można dojśc do limitu w 2 - 3 lata.

To wina kości zastosowanych, czy czegoś innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 18:42, maniekk napisał:

Panowie jak to jest z tymi SSD w końcu? Nie padnie mi taki po przejechaniu powiedzmy
30TB danych? Właśnie widziałem na innej stronie, że w nowym dysku OCZ wytrzymałość jest
liczona na właśnie 30TB, a dziennie 24GB. Wiem, że dla zwykłego człowieka zrobienie takiego
obrotu, to abstrakcja, ale jak ktoś trzyma tam gry, filmy i zdjęcia, to można dojśc do
limitu w 2 - 3 lata.


Obecnie standardem dla dysków 256GB jest mniej więcej 70TB (oczywiście zależy od producenta, ale już kilka razy spotkałem sie z taką wartością) zapisanych danych, choć testy pokazują, że to może być realnie nawet 10 razy więcej :D Dużo tutaj zależy od zastosowanych kości, w tej chwili warto brać MLC (TLC Samsunga podobno też dają radę, ale wolę nie ryzykować). Czy to dużo? Mój brat przez ponad rok pracy na dużych plikach graficznych zapisał ok 7 TB danych, ja przez pól roku ok 2TB :D
Tak więc wydaje mi się, że naprawdę cięzko jest zajechać SSD ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 19:32, pawbuk napisał:

Obecnie standardem dla dysków 256GB jest mniej więcej 70TB (oczywiście zależy od producenta,
ale już kilka razy spotkałem sie z taką wartością) zapisanych danych, choć testy pokazują,
że to może być realnie nawet 10 razy więcej :D Dużo tutaj zależy od zastosowanych kości,
w tej chwili warto brać MLC (TLC Samsunga podobno też dają radę, ale wolę nie ryzykować).
Czy to dużo? Mój brat przez ponad rok pracy na dużych plikach graficznych zapisał ok
7 TB danych, ja przez pól roku ok 2TB :D
Tak więc wydaje mi się, że naprawdę cięzko jest zajechać SSD ;D


Zakładam, że pewnie nie chwalą się jakie kośći posiadają i nie ma tego napisane na opakowaniu? W sumie to i tak na system, ale w mniejszym dysku jest większe prawdopodobieństwo owego zarżnięcia. Zgadza się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 19:48, maniekk napisał:

Zakładam, że pewnie nie chwalą się jakie kośći posiadają i nie ma tego napisane na opakowaniu?
W sumie to i tak na system, ale w mniejszym dysku jest większe prawdopodobieństwo owego
zarżnięcia. Zgadza się?


W tej chwili już 120GB nie opłaca się brać :) Za 340 zł (a w morelach był nawet za 325 zł) jest naprawdę fajny Crucial BX100:
http://www.x-kom.pl/p/223285-dysk-ssd-crucial-250gb-25-sata-ssd-bx100-7mm.html

No i teoretycznie 2 razy większa "wytrzymałość) w stosunku do 120GB. A rodzaj kości zawsze można sprawdzic w recenzjach dysków ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2016 o 18:42, maniekk napisał:

Panowie jak to jest z tymi SSD w końcu? Nie padnie mi taki po przejechaniu powiedzmy
30TB danych? Właśnie widziałem na innej stronie, że w nowym dysku OCZ wytrzymałość jest
liczona na właśnie 30TB, a dziennie 24GB. Wiem, że dla zwykłego człowieka zrobienie takiego
obrotu, to abstrakcja, ale jak ktoś trzyma tam gry, filmy i zdjęcia, to można dojśc do
limitu w 2 - 3 lata.



Istnieje limit teoretyczny i praktyczny. Samsung Evo 840 ma niby 70TBW a jak wykazuje rzeczywistość - realnie wersja 120GB przeżywa ok. 100TB. 240GB - 200TB. 500GB - 400TB.

I jest to jeden z mniej żywotnych dysków. Bo Samsung Pro 850 korzysta z pamięci 3DNand w procesie 40 nm (a tutaj im większe tym lepsze) i zgodnie z tym co twierdzi sam Samsung - gwarancja może i pokrywa tylko 70-280TB ale w rzeczywistości to idzie w petabajty.

Dnia 03.02.2016 o 18:42, maniekk napisał:

To wina kości zastosowanych, czy czegoś innego?


Cześciowo - im mniej nanometrów tym mniejsza żywotność. Poza tym istnieje jeszcze podział na trzy rodzaje - SLC, MLC i TLC.
SLC - single layered cells, są w zasadzie niezniszczalne. Dysku na tym opartego nie zobaczysz na rynku konsumenckim a i w serwerach rzadko.
MLC - multi layer cells. Niektóre ich warianty są skutecznie wykorzystywane w warunkach profesjonalnych.
TLC - najmniej wytrzymałe i zazwyczaj najmniej wydajne komórki. Zazwyczaj bowiem Samsung i jego 850 Pro/Evo ich używają i radzą sobie dobrze - fakt że to bierze się z uwagi na 3DNand i ich bardzo duże 40 nm komórki które niwelują wady płynące z TLC.

Ale już OCZ Trion, Crucial BX200 oraz GoodRAM CX100 są takie tanie właśnie z uwagi na tanie kości TLC - żywotność niska, wydajność fatalna... za to cena niska :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.02.2016 o 21:09, ziptofaf napisał:

Ale już OCZ Trion, Crucial BX200 oraz GoodRAM CX100 są takie tanie właśnie z uwagi na
tanie kości TLC - żywotność niska, wydajność fatalna... za to cena niska :P


Czyli w sumie kupujemy najtańszy dysk i stawiamy na nim tylko system, bo jak wyzionie ducha, to w sumie strata żadna, poza czasem poświęconym na ponowne stawianie. Jakby chciało się trzymać dane, to trza postarać się o coś droższego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2016 o 14:59, maniekk napisał:

Czyli w sumie kupujemy najtańszy dysk i stawiamy na nim tylko system, bo jak wyzionie
ducha, to w sumie strata żadna, poza czasem poświęconym na ponowne stawianie. Jakby chciało
się trzymać dane, to trza postarać się o coś droższego.


W ogóle nie opłaca sie kupować tych tańszych dysków - Crucial BX200 kosztuje 300 zł za 240GB, a znacznie lepszy Crucial BX100 340 zł za 250GB :D Lepiej dołożyć te 40 zł i mieć spokój :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się