Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

/.../
Twoja płyta główna jest zgodna z prockami i5 oraz i7-3xxx. Nowych już nie dostaniesz co prawda ale to akurat dobrze bo używki są w niezłej cenie. Żeby kupić nową i5tkę to musiałbyś wymienić znaczną część PC-ta - RAM, procesor oraz płytę główną i z trudem starczyłoby na jakąkolwiek grafikę.

Jednak w przypadku używek jest prościej. Rozejrzyj się na Allegro za:
Core i7 3770, Core i7 2600, Core i5 3570, Core i5 3470 - w tej kolejności. Ten pierwszy jest wydajniejszy niż większość obecnych i5tek a upolujesz go za ok. 800 zł.

Wówczas stać cię na wydajną grafikę. Ponownie - jeśli Allegro wchodzi w grę to bez zastanowienia bierz R9 290 (najlepiej takiego z więcej niż jednym wentylatorem). Tego rodzaju przyjemność (jeśli kupujesz taki z gwarancją) to wydatek 930-1000 zł. I jeśli miałbyś i7-3770 + R9 290 to naprawdę niewiele jest gier które nie ruszą na tym w Ultra detalach (wydajnościowo zresztą taki zestaw odstawałby od i7-4770 + R9 390 o zaledwie ok. 10% a to jest już high-end). Jeśli preferujesz nówki - to zerknij w kierunku R9 380 4GB (choć uprzedzam - mimo wyższej nazwy w rzeczywistości jest o kilkadziesiąt % wolniejszy i raczej celuj z nim w detale wysokie a nie max).

Zasilacz powinien wystarczyć. Piszę zaledwie powinien bo 700W to ten model ma tylko na papierze - jest choćby tylko jedno złącze PCI-E 6+2 i jedno 6 pinowe a niektóre karty wymagają już 2 8-pinowych (więc trzeba lekko uważać przy zakupie karty żeby wybrać o taką: http://puu.sh/n7MlE/18ee32a5a5.jpg). To zresztą pokazuje problem z decyzją jaką podjąłeś - gdybyś zamiast inwestować w większą "moc" na papierze dołożył do droższego i bardziej uznanego 550-600W zasilacza to nie byłoby teraz "powinien wystarczyć" a bez problemu by wystarczył. W razie czego więc proponuję na razie zakup samego procka i karty, sprawdzenie czy to wszystko działa stabilnie (ten OCZ też nie jest kupą gruzu więc co najwyżej komputer ci się sam wyłączy pod obciążeniem jakby coś było nie tak) i dopiero potem można myśleć czy jest na co dalej rozdysponować budżet czy też należałoby pomyśleć nad lepszym zasilaczem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2016 o 15:42, Isildur napisał:

A mam pytanie dotyczące tego co wspomniał lis, chodzi mi o nowe karty graficzne od Nvidii
co to za potwory mają być?


Nvidia Pascal. I faktycznie - prawdopodobnie najlepiej wstępnie kupić komputer dosłownie bez karty graficznej bądź z jakimś tanim układem który potem łatwo sprzedać by w czerwcu się przerzucić na coś z nowych kart. Bo na razie wiadomo o nich jedno - dwukrotnie wyższa wydajność energetyczna i przepaść w procesie technologicznym (z 28 do 14nm, tak dużego skoku nie było od wieeeeeeelu lat i pewnie już nie będzie). I tak poważnie podejrzewam że w cenie 980Ti będzie można wyrwać jakiegoś potwora spokojnie wydajniejszego o dobre 40-70%.

Ale jeśli czekanie nie za bardzo wchodzi w grę to 980Ti wyborem złym nie jest. Fakt - w czerwcu wyraźnie straci na wartości ale nadal pozostanie wystarczająco wydajny do wszystkich gier po kolei na najbliższe lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2016 o 13:27, Isildur napisał:

On tylko gry, więc co byś polecił w tej cenie?
Cena 9500 - 10000 :)


Jak chodzi tylko o granie to zastanowilbym sie nad troche tanszym kompem i kupnem konsoli, ale starszej ( z wyłaczeniem xboxa1 i ps4) w celu zwiekszenia ilosci sprzetu do grania. Wiadomo zależy od indywidualnych preferencji, oczekiwań i takie tam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.02.2016 o 20:54, Sarinew napisał:

Jak chodzi tylko o granie to zastanowilbym sie nad troche tanszym kompem i kupnem konsoli,
ale starszej ( z wyłaczeniem xboxa1 i ps4) w celu zwiekszenia ilosci sprzetu do grania.
Wiadomo zależy od indywidualnych preferencji, oczekiwań i takie tam.


Mocny pecet daje znacznie większe możliwości niż konsole :D 4K, ustawienia graficzne Ultra, a spokojnie można grać na padzie przy telewizorze ;) A jeśli potwierdzą się informacje o hitach z XONE na PC... Co najwyżej warto poczekać z zakupem na nowe karty graficzne, bo dystans w stosunku do możliwości konsol jeszcze się zwiększy ;)

Gdybym miał jednak kupować konsolę, to raczej bym już wybrał PS4 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zna się ktoś na tzw. "Mini-PC"? Chodzi mi o normalny komputer zamknięty w małej skrzynce. Potrzebuję właśnie czegoś takiego z 3-4 wejściami USB (z czego najlepiej 2xUSB 3.0) i możliwość włożenia własnego dysku SSD. Jego przeznaczeniem będzie tylko przeglądanie internetu i częste przegrywanie plików na inne pamięci przenośne. Mam do wydania 800zł. Nieważne, czy PC będzie nowy, czy używany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2016 o 16:38, SplitGrave napisał:

Zna się ktoś na tzw. "Mini-PC"? Chodzi mi o normalny komputer zamknięty w małej skrzynce.
Potrzebuję właśnie czegoś takiego z 3-4 wejściami USB (z czego najlepiej 2xUSB 3.0) i
możliwość włożenia własnego dysku SSD. Jego przeznaczeniem będzie tylko przeglądanie
internetu i częste przegrywanie plików na inne pamięci przenośne. Mam do wydania 800zł.
Nieważne, czy PC będzie nowy, czy używany.


http://www.x-kom.pl/p/281619-nettop-mini-pc-gigabyte-brix-n3150-25sata-box.html

Bez dysku SSD, pamieci operacyjnej i systemu, tylko 2 USB 3.0 (musiałbyś dokupić hub), ale pracowało mi się na tym w pracy naprawdę dobrze - do podstawowych zadań idealny ;) W tej kwocie cieżko coś nowego dostać :D
Używanych też nie ma zbyt wiele, a składaki też wychodzą stosunkowo drogo :D

W tych 800 zł ma być też dysk SSD?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Da się. Samemu mam takie coś:
http://imgur.com/a/ls9mP

I taka przyjemność kosztowała mnie złotówek 917 ( http://puu.sh/nbmPK/4396d481ad.png). Wydajność jest więcej niż wystarczająca do twoich celów.

Tu masz taki wstępny PC:
http://www.morele.net/inventory/info/ZCp0Db/

Athlon 5150, 2 złącza USB 3.0 na obudowie + 4 USB 2.0 na obudowie, całość nawet nie najgorzej wygląda, 4GB RAM''u + 60 GB SSD. Całkiem niezły komputerek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, a jeśli chodzi o dysk twardy, to posiadam już własnego SSD 128GB, więc nie muszę na niego wydawać kasy. Czy w takim wypadku (odliczając pieniądze za dysk twardy) te propozycje są nadal najlepsze do kwoty 800zł?

http://www.morele.net/inventory/info/ZCp0Db/

http://www.x-kom.pl/p/281619-nettop-mini-pc-gigabyte-brix-n3150-25sata-box.html

I który byłby lepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakby móc dorzucić tą stówkę to mój się robi nieco inny - wchodzi Athlon 5350 zamiast 5150.

Ogółem - ten Brix ma podobną wydajność i cenę ale dużo mniejsze rozmiary. Mój ma nieco wydajniejszą grafikę i możliwości rozbudowy (mieści się więcej niż 1 dysk SSD), za to jest większy (nadal jak na PC-ta jest maleństwem ale już nie aż takim).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znajomy posiada płyte główna gigabyte z socketem am2+, ma na tej płycie phenoma II X4 840 (am3), ale chciałby wrzucic cos szybszego. I teraz pytanie czy ruszyl by na tej plycie jakis phenom X6 (am3), wystarczyłby upgrade biosa czy moze sa jakies inne przeciwskazania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.02.2016 o 18:56, TigerXP napisał:

Znajomy posiada płyte główna gigabyte z socketem am2+, ma na tej płycie phenoma II X4
840 (am3), ale chciałby wrzucic cos szybszego. I teraz pytanie czy ruszyl by na tej plycie
jakis phenom X6 (am3), wystarczyłby upgrade biosa czy moze sa jakies inne przeciwskazania?


...Podaj pełną nazwę tej płyty a nie tylko firmę. Możesz sprawdzić w programie CPU-Z w zakładce mainboard. Bo Gigabyte zrobił z 20 płyt na których odpowiedź na twoje pytanie brzmi tak i pewnie kolejne 20 na których odpowiedź brzmi nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy moje zapytanie pasuje do tematu, ale spróbuję i może ktoś pomoże.

Szukam jak najwydajniejszego netbooka, który ma ekran nie większy niż 11,6 cala i przynajmniej jedno złącze USB 3.0. Mogę na niego wydać maksymalnie 800zł (oczywiście biorę pod uwagę starsze, używane modele). Byłoby świetnie, jeśli mógłbym na nim zagrać w mniej wymagające gry typu Gothic 1, Gothic 2, GTA III, GTA:VC, Mafia, albo Painkiller mając te 30fps.

Do kwoty 800zł udało mi się znaleźć te dwa netbooki:
MSI U270 414XPL : Dwurdzeniowy AMD E-450 1.65GHz, Radeon HD6320, 8GB ram (500zł)
Acer V5-121 : Dwurdzeniowy AMD C-70 1.00-1.33GHz, Radeon HD7290, 4GB ram (550zł)

Z testów wynika, że MSI U270 jest wydajniejszy, ale czy ta wydajność starczy do grania w te starsze gry mając stabilne 30fps?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2016 o 22:18, Hommicide napisał:

Z testów wynika, że MSI U270 jest wydajniejszy, ale czy ta wydajność starczy do grania
w te starsze gry mając stabilne 30fps?


Tak. Ale nie po instalacji Windowsa - jeśli jak normalny człowiek skorzystasz z Kubuntu/Xubuntu to i owszem, wydajności starczy. A wymienione przez ciebie gry z Linuxem chodzą całkiem nieźle. Ale jak wrzucisz tam Windowsa 7/8.1/10 to czeka cię pokaz slajdów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2016 o 23:03, ziptofaf napisał:

> Z testów wynika, że MSI U270 jest wydajniejszy, ale czy ta wydajność starczy do
grania
> w te starsze gry mając stabilne 30fps?

Tak. Ale nie po instalacji Windowsa - jeśli jak normalny człowiek skorzystasz z Kubuntu/Xubuntu
to i owszem, wydajności starczy. A wymienione przez ciebie gry z Linuxem chodzą całkiem
nieźle. Ale jak wrzucisz tam Windowsa 7/8.1/10 to czeka cię pokaz slajdów.


Eh, nie myślałem, że aż tak słabo. W takim razie na gry nie mam co liczyć, bo miałem zamiar instalować Windowsa 7. Linuxa nigdy nie używałem i nie wiadomo jak byłoby ze sterownikami do netbooka, albo niektórymi programami codziennego użytku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.02.2016 o 23:18, Hommicide napisał:

Eh, nie myślałem, że aż tak słabo. W takim razie na gry nie mam co liczyć, bo miałem
zamiar instalować Windowsa 7. Linuxa nigdy nie używałem i nie wiadomo jak byłoby ze sterownikami
do netbooka, albo niektórymi programami codziennego użytku.


Sterowników nie musisz instalować żadnych. Linux się w tym aspekcie nie różni znacząco od dziesiątki i naprawdę niewiele jest sprzętu którego NIE wykrywa od ręki (i raczej jest to sprzęt najnowszy a nie paroletni). Co do programów codziennego użytku - a to już zależy jakie. O ile nie masz na myśli czegoś nietypowego jak pakiety Adobe a OpenOffice, przeglądarka, coś do odtwarzania filmów/muzyki itp to wersje linuxowe istnieją.

Ogółem wrzucanie Windowsów do netbooków jest kiepskim pomysłem. Z mojego doświadczenia ze złomem który miał jakiegoś AMD C - wyrżnięcie Siódemki i zastąpienie Xubuntu sprawiło że całość wreszcie nadawała się do użytku a nie włączała 5 minut a i przeglądarka zaczęła jakoś funkcjonować. No ale jeśli jeden system wymaga do działania 800 MHz CPU i 128MB RAM a drugi 2GHz i 2GB to ciężko się dziwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę szukał jakiejś grafiki do kompa w końcu(wiem, że nowe karty nadchodzą wielkimi krokami). Wsadzić toto będzie trzeba do zestawu z Core i5-4690k i Supernova G2 550. Nie chciałbym wydawać więcej niż jakieś 1,4k, i myślę czy by nie wrzucić jakiegoś GF 970(o ile jeszcze kupi się coś takiego w tej cenie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2016 o 17:01, Nephren-Ka napisał:

Chyba będę szukał jakiejś grafiki do kompa w końcu [...]


Nie wiem czy jest sens kupowania GTX 970 (mimo, że sam posiadam :)). Aktualnie lepszym wyborem będzie Radeon 390.

http://proline.pl/?p=GV-R939G1+GAMING-8GD&&cno=1

A jeszcze lepszym wyborem będzie poczekanie na premierę nowych kart. Jaką kartę masz obecnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2016 o 17:01, Nephren-Ka napisał:

Chyba będę szukał jakiejś grafiki do kompa w końcu(wiem, że nowe karty nadchodzą wielkimi
krokami). Wsadzić toto będzie trzeba do zestawu z Core i5-4690k i Supernova G2 550. Nie
chciałbym wydawać więcej niż jakieś 1,4k, i myślę czy by nie wrzucić jakiegoś GF 970(o
ile jeszcze kupi się coś takiego w tej cenie).


W tej chwili odpuść sobie kupno nowej karty - obecna generacja jest już naprawdę wiekowa (GTX970 ma 1,5 roku) i za kilka miesięcy powinniśmy poznać jej następców. Za to 1400 zł pewnie będziesz mógł kupić coś wydajniejszego od GTX980, a może nawet zbliżające się do GTX980Ti.
Miejmy nadzieję, że i Pascale od Nvidii i Polarisy od AMD będą udanymi konstrukcjami, bo nie ma dla klientów nic lepszego niż mocna konkurencja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak apropos nowej generacji kart, to mam wielką nadzieję, że pojawią się jakieś fajne pasywki. Tylko pasywki-pasywki, a nie pasywki pół-pasywki ;) W generacji Maxwelli z w miarę mocnych kart udało się zrobić jedynie w pełni pasywnego GTX 750Ti. Może w nowej będzie lepiej?

Bo bym sobie coś cichego stworzył, ale jeszcze pewnie 10x zmienię zdanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.02.2016 o 17:44, KannX napisał:

Nie wiem czy jest sens kupowania GTX 970 (mimo, że sam posiadam :)). Aktualnie lepszym
wyborem będzie Radeon 390.


Nie wiem czy chcę teraz Radeona, ostatnimi czasy miałem tylko te karty i korci mnie żeby sprawdzić co tam robi Nvidia.;p

Dnia 21.02.2016 o 17:44, KannX napisał:

A jeszcze lepszym wyborem będzie poczekanie na premierę nowych kart. Jaką kartę masz
obecnie?


W ogóle nie mam, jadę na itegrze z proca odkąd sędziwy HD 6850 wyzionął ducha.;d

Właśnie ciekawe jakie będą ceny tych co wyjdą i co to w ogóle będzie(że szybsze i zjadające mniej prądu to się rozumie samo przez się). Ciekawi mnie, czy to nie będzie tak, że będę musiał przebiedować do końca roku na tym zintegrowanym układzie w oczekiwaniu na coś interesującego.;s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się