Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Cześć!

Mam do was prośbę o ocenę zestawu który złożyłem.
Stwierdziłem że zmienię swojego lapka kilkuletniego na stacjonarkę, na początku był budżet 4k - 4,5k i zostało 5k :D. Więc maksymalnie chciałbym na puche wydać 5k. chyba że da się coś z tego zestawu uszczknąć żeby zmieścić monitor, choć niekoniecznie potrzebny bo mam nawet dobry. Z tego zestawu nie jestem pewien połączenia płyty głównej i zastanawiam się czy zostawić ssd :) Na wszelkie zmiany jestem otwarty. Głównie do gier, multimediów, programowania nie hardcorowego.

http://www.morele.net/inventory/info/M2nKJu/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2016 o 16:29, KannX napisał:

Wybierasz kartę, system i ściągasz. Potem jak przyjdzie 960, to tylko go wetkniesz, uruchomisz
komputer, zainstalujesz sterowniki i powinno śmigać.


Karta już drugi dzień jest u mnie i wszystko ładnie działa, ale zastanawia mnie nieco praca wiatraków na niej. Tak siedząc sobie bez niczego(pulpit plus przeglądarka) potrafią co jakiś czas się rozpędzić na krótką chwilę(sekunda-dwie) na tyle że stają się słyszalne. HWMonitor głupieje przy tym i podaje mi jakieś dziwaczne 800000 obrotów na minutę jako wartość maksymalną(co jest raczej niemożliwe xd). Coś takiego w tym modelu jest normalne?
Wartość aktualnej prędkości też wygląda nieco dziwnie, bo 3-4 pomiary są po 700-800 obrotów, po czym nagle pokazuje się tego dwukrotność(czyli 1400-1600), ale to pewnie przez to że są dwa wiatraki na karcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłbym kilka rzeczy.

Po pierwsze - zamiast GTX-a 970 wsadziłym R9 390. Co pokazują bowiem najnowsze gry - Nvidia dała ciała i jej wsparcie dla DX12 w rodzinie 9xx... kuleje. I to bardzo:
http://pclab.pl/art67995-16.html

Porównaj sobie R9 390 vs GTX 970. Ten pierwszy dostaje skoku wydajności po włączeniu DX12 oraz Async shaders. A GeForce? Zwalnia. No i pozostaje jeszcze kwestia ponad dwukrotnie większej ilości pamięci (8GB vs 3.5GB w 970tce) - to nie ma znaczenia dziś. Ale to samo mówiono w poprzedniej generacji - R9 280X vs GTX 770. Pierwszy ma 3GB pamięci a drugi 2. Różnica? W takim Shadows of Mordor kolosalna bo sięgająca 100% - na R9 280X masz stabilne 33-34 klatki w Ultra... a na GTX''ie 770 z 15. Więc jeśli ten komputer ma na trochę starczyć to raczej wybrałbym Radeona.

Choć jednocześnie - już tylko 2 miesiące dzielą nas od premiery pierwszych nowych układów. I nie zdziw się jeśli pod koniec czerwca kupiłbyś za te 1500 zł coś bliższego wydajności 980Ti aniżeli GTX''owi 970. I warto przemyśleć czy nie lepiej tymczasowo wręcz wepchnąć GTX''a 950 i go sprzedać pod koniec maja aniżeli wydawać sporą kasę na kartę która jednak jest już dość wiekowa.

Idziemy dalej - nie potrzebujesz pasty termoprzewodzącej. Jest ona dodawana do samego chłodzenia i gorsza od Silvera V nie jest.


Zmieniłbym XFX''a na EVGA G2 - http://www.morele.net/zasilacz-evga-supernova-g2-80-plus-gold-550-watt-220-g2-0550-y2-757740/ - XTR to dobra seria zasilaczy ale jednak o oczko niżej jakościowo niż G2 - nie bez powodu po rejestracji zasilacze z tej serii mają po 10 lat gwarancji. Jeśli potrzebne ci coś od ręki to jest też Corsair RM550x - równie dobry co EVGA G2 (choć "tylko" 7 lat gwarancji).

Z SSD''ka na pewno bym nie rezygnował. Jeśli uważasz go za coś zbyt drogiego to możesz zmniejszyć pojemność do 120GB ale zdecydowanie odradzałbym całkowite pozbycie się go. Wzrost wydajności jest zbyt wyraźny by go zignorować.

Co do płyty głównej - poczytaj sobie to:
http://pclab.pl/art65601-49.html
Jest recenzja naprawdę sporej ilości modeli, czego można oczekiwać w podkręcaniu (podpowiedź - za mniej niż 630-650 zł nie będziesz mieć w pełni stabilnych 4.5 GHz).

Poza tym nie mam większych zastrzeżeń choć radziłbym przemyśleć ideę tej karty sieciowej WiFi pod PCI-E - to tania karta więc zasięg od samego początku będzie kiepski a brak jakiejkolwiek możliwości przestawienia anteny gdzieś indziej sprawia iż naprawdę możesz mieć fatalne prędkości i lagi (tak od siebie dodam - laptopy, zwłaszcza te z nieco wyższej półki, mają zazwyczaj dużo lepsze wifi niż najtańsze bezprzewodowe karty). Jeśli mówisz o graniu a kabel nie wchodzi w grę - myślałeś o adapterach PowerLine?
http://www.morele.net/d-link-powerline-av-mini-easy-starter-kit-2-ks-az-200-mb-s-1x-10-100-rj45-port-go-plk-200-e-615452/

Jeden taki podłączasz koło routera i podłączasz go kablem do niego, drugi koło swojego PC-ta i postępujesz tak samo... i masz internet. Nie jest to tak szybkie i stabilne jak 1Gbps kabel ethernet ale na pewno mniej wpływa na opóźnienia i prędkość od taniutkiego adapterka WiFi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2016 o 16:44, ziptofaf napisał:

Zmieniłbym kilka rzeczy.


Wow, wielkie dzięki za porady i tego długaśnego posta, przeczytane, obczajone i niektóre rzeczy wzięte do siebie :)
Obecnie zmieniłem płytę główną i zasilacz.

Co do kart graficznych, niby prawda, lecz nie miałem dobrych doświadczeń z radeonami i dlatego postanowiłem pójść w zieloną stronę. Odnośnie też radeonów to czy one nie mają problemów z sterownikami dalej? Pamiętam że kiedyś to masakra była jeśli o to chodzi. Ale sprawa jeszcze do przemyślenia.

Po dłuższym namyślunku, ssd zostaje w takiej formie jakiej jest.

Z kartą sieciową, to przyznam szczerze to wybrałem pierwszą lepszą. Akurat problem mam taki że nie ma możliwości po kablu pociągnięcia bo router stoi pośrodku domu, nie pomyślałem o Powerline kompletnie mi to z głowy wypadło że można po sieci energetycznej, sieć puścić :) fajny pomysł do przemyślenia, ciekawe jak to działa i jaką sprawność to osiąga.

A co myślisz już o takiej karcie sieciowej?

http://www.morele.net/karta-sieciowa-tp-link-tl-wdn4800-451542/

Co prawda router jest pośrodku domu, ale w sumie jedne drzwi mnie od niego oddzielają. Ale jeszcze do zastanowienia co z tym fantem zrobić.

Obecnie tak się plasuje ten zestaw :)

http://www.morele.net/inventory/info/KIi9jS/

Edyt edyszyn:

Tak mi się przypomniało co do premier nowych kart. To prawdopodobnie premierę będą miały nowe karty radeonów a zieloni tylko na papierze pokażą swoje karty i je wypuszczą pod koniec roku, bo mają problemy z wyprodukowaniem pamięci czy coś. Ale to plotka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

R9 280 na pokładzie od ponad roku(wiem, niedługo, ale zawsze to jakiś staż)- żadnych problemów ze sterownikami, te czasy dawno minęły, wystarczy poczytać opinie na forach i zobaczyć, jak karta wypada w testach a R9 390 praktycznie miażdży 970 w D12, przynajmniej w przypadku Ashes of Singluarity. Więc opieranie się na "niezbyt dobrych doświadczeniach" odłóż na bok i zobacz testy kart :P Generalnie, sterowniki AMD teraz idą w dobrą stronę, chociaż nadal jest spory narzut obliczeń na procesor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2016 o 21:25, Deathblade napisał:

Co do kart graficznych, niby prawda, lecz nie miałem dobrych doświadczeń z radeonami
i dlatego postanowiłem pójść w zieloną stronę. Odnośnie też radeonów to czy one nie mają
problemów z sterownikami dalej? Pamiętam że kiedyś to masakra była jeśli o to chodzi.
Ale sprawa jeszcze do przemyślenia.


Mam GTX970 od października 2014 (jeden z pierwszych egzemplarzy jaki dotarł do kraju) i powoli myslę o sprzedaży, a Ty chcesz tę kartę teraz kupować? :) Poza tym ja ją kupowalem za 1500 zł, a teraz kosztuje 1600 zł - kompletnie bez sensu na krótko przed premierą nowej generacji. Możesz poczekać z kupnem zestawu jeszcze jakiś czas, możesz na razie zostać na integrze albo kupić jakąś tanią kartę i ją z niewielką stratą za kilka miesiecy sprzedać. Na pewno jednak nie jest to dobry moment na kupno GTX970 - to już nie jest to samo co na premierę, były dwie afery związane z tym modelem, a i stosunek ceny do wydajności nie wygląda już tak dobrze jak 1,5 roku temu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze robisz nie nastawiając się na nowe karty zbyt szybko, bo widmo opóźnienia ich produkcji jest całkiem realne, pisały o tym portale branżowe. Do tego, przy obecnej kondycji AMD która dalej sukcesywnie traci udziały w rynku nowe karty oraz procesory mogą w zasadzie zaważyć o ich dalszym losie, szczególnie gdy taki trend się utrzyma. To powiedziawszy kupno karty teraz i tak mija się z celem, nie warto - nowych spodziewałbym się jednak w okolicach sierpnia, dodatkowo wszyscy wiemy jak wyglądają ceny na starcie. Szczególnie przy ''atrakcyjnym'' kursie.

GTX970-DC2OC-4GD5-BLACK którą kupiłem za 1450zł zarobiła na siebie, cztery darmowe gry AAA w tym 3 z Denuvo + jeden sieciowy średniak, to mimo wszystko dość dobry deal. Szczególnie biorąc pod uwagę to, że ten model jest już u nas niedostępny, a kręci się na tle innych jak szalony. Mimo wszystko jeżeli zamierzasz docelowo grać w rozdzielczości wyższej niż 1080p nie radzę brać tej karty. To raczej przystanek, nie stacja docelowa.

Też czekam do maja-czerwca, może wtedy dowiemy się czegoś więcej na temat nowej linii z obu obozów - wtedy pewnie pozbywam się karty - lub trochę przed tym, żeby za bardzo nie straciła na wartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2016 o 21:25, Deathblade napisał:

Wow, wielkie dzięki za porady i tego długaśnego posta, przeczytane, obczajone i niektóre
rzeczy wzięte do siebie :)
Obecnie zmieniłem płytę główną i zasilacz.

Co do kart graficznych, niby prawda, lecz nie miałem dobrych doświadczeń z radeonami
i dlatego postanowiłem pójść w zieloną stronę. Odnośnie też radeonów to czy one nie mają
problemów z sterownikami dalej? Pamiętam że kiedyś to masakra była jeśli o to chodzi.


To była prawda wiele lat temu. Obecnie masz takie same szanse mieć problemy tak z GeForcem jak i Radeonem. Czasem na 970tce będziesz spędzać 3 dni w instalację najróżniejszych wersji sterowników w poszukiwaniu tej "stabilnej", czasem i u AMD będą jaja. Ale w obu przypadkach są to już bardzo rzadkie sytuacje. Jedynym ale jest gorsze skalowanie się Radeonów ze słabszymi procesorami w DX11 co akurat ciebie NIE dotyczy bo wybierasz naprawdę mocną jednostkę. Za to dostajesz lepszy hardware.

Dnia 26.02.2016 o 21:25, Deathblade napisał:

Z kartą sieciową, to przyznam szczerze to wybrałem pierwszą lepszą. Akurat problem mam
taki że nie ma możliwości po kablu pociągnięcia bo router stoi pośrodku domu, nie pomyślałem
o Powerline kompletnie mi to z głowy wypadło że można po sieci energetycznej, sieć puścić
:) fajny pomysł do przemyślenia, ciekawe jak to działa i jaką sprawność to osiąga.

Z moich własnych testów - PowerLine wygrywa z WiFi w każdym aspekcie. Tak jeśli chodzi o rozwiązania tanie (czyli 100-200 Mbps Powerline vs 300 Mbps 802.11n) jak i drogie (500-1000 Mbps PowerLine vs 867-1300 Mbps WiFi 802.11ac).
Ogółem: LAN > PowerLine > WiFi
Ot, pół biedy jeśli masz 4-5 kresek zasięgu WiFi - wówczas jest nieźle. Ale jak masz 3 to już często widać wzrost opóźnień o 5-10 ms. Co jednak pewne znaczenie w jakimś CS:Go już ma :P

Dnia 26.02.2016 o 21:25, Deathblade napisał:

Trzy anteny a to już coś. Fakt że nadal na stałe przytwierdzone do płyty głównej więc trzeba w te drzwi "celować" komputerem dla optymalnej jakości. Możesz ewentualnie nieco oszczędzić i kupić np. takie coś też:
http://www.morele.net/karta-sieciowa-gigabyte-gc-wb867d-i-660152/
300 Mbps w 802.11n i 867Mbps w 802.11ac. No i antena (a konkretniej to dwie anteny zespawane w jednej obudowie) jest już tutaj na osobnej podstawce.

Dnia 26.02.2016 o 21:25, Deathblade napisał:


Masz błąd w zestawie.
Płyta główna ASRock Z170 Gaming K4/D3 - płyty z D3 w nazwie korzystają ze starszych pamięci DDR3. Co nie jest pożądane. Jeśli już to ta:
http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-gaming-k4-intel-z170-4x-ddr4-sata3-usb-3-0-gblan-atx-765628/

Dnia 26.02.2016 o 21:25, Deathblade napisał:

Tak mi się przypomniało co do premier nowych kart. To prawdopodobnie premierę będą miały
nowe karty radeonów a zieloni tylko na papierze pokażą swoje karty i je wypuszczą pod
koniec roku, bo mają problemy z wyprodukowaniem pamięci czy coś. Ale to plotka :)


Nie mają problemów. Tylko część nowych kart będzie korzystać z pamięci HBM a producentów jest już więcej niż jeden. Byłbym BARDZO zdziwiony gdyby Nvidia zresztą pozwoliła na to by AMD pierwsze wypuściło karty bo biorąc pod uwagę ich pierwsze testy to jest to olbrzymi skok jakościowy względem obecnej (ponad dwukrotnie niższy pobór mocy przy tej samej wydajności a topowe modele o których co nieco wyciekło na papierze przynajmniej mogą niewiele odstępować od 2x 980Ti...). Oficjalnie mówi się o Q2 2016. Więc poważnie bym się zastanowił nad tymczasowym zakupem nieco tańszego układu i potem jego wymianie zwłaszcza że już widać iż Nvidia naprawdę nie planowała z Maxwellami na przyszłość i pierwsze testy DX12 we wszystkich na razie grach (a jednak ich liczba będzie tylko rosnąć a w ciągu roku-dwóch to będzie już standard) pokazują iż 970tka jest bardzo przeciętną kartą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.02.2016 o 10:56, ziptofaf napisał:


Na razie dodałem karte sieciową z osobną podstawką antenową :) Akurat o zasięg się nie martwię bo w tej chwili na laptopie mam maks.

Dnia 27.02.2016 o 10:56, ziptofaf napisał:

Masz błąd w zestawie.


Faktycznie, przeoczyłem, mój błąd, dzięki za zwrócenie na to uwagi :)

Dnia 27.02.2016 o 10:56, ziptofaf napisał:

bym się zastanowił nad tymczasowym zakupem nieco tańszego układu i potem jego wymianie
zwłaszcza że już widać iż Nvidia naprawdę nie planowała z Maxwellami na przyszłość i


I tak też zrobiłem, po przemyśleniu stwierdziłem że wezmę 950 i później ją sprzedam i kupie flagowca jak wyjdzie, akurat z tym problemu nie mam.

Ostatecznie build wygląda tak.

http://www.morele.net/inventory/info/Uy5vQ3/

I jeszcze raz dziękuję wszystkim którzy się wypowiedzieli i mi pomogli, rozjaśniło mi to parę rzeczy. THX :)

Edit:
Nawet nie spodziewałem się że trochę z ceny zejdzie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, poczytałem nieco na necie i widzę że jedyne rozwiązanie problemu z randomowo dmuchającymi wiatrakami na tej mojej karcie( http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx960-4-gb-gddr5-128-bit-2xdvi-hdmi-dp-box-gv-n960oc-4gd-758802/ ) to update biosu. Wyjaśni mi ktoś jak się przeprowadza taką operację w przypadku karty graficznej żeby niczego nie popsuć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.02.2016 o 13:41, Nephren-Ka napisał:

Karta już drugi dzień jest u mnie i wszystko ładnie działa, ale zastanawia mnie nieco
praca wiatraków na niej. Tak siedząc sobie bez niczego(pulpit plus przeglądarka) potrafią
co jakiś czas się rozpędzić na krótką chwilę(sekunda-dwie) na tyle że stają się słyszalne.
HWMonitor głupieje przy tym i podaje mi jakieś dziwaczne 800000 obrotów na minutę jako
wartość maksymalną(co jest raczej niemożliwe xd).


Na początek proponuję zainstalować program ASUS GPU Tweak (wiem że nie ta firma, ale będzie działać). W programie jest zakładka "Fan speed" i jest możliwość ręcznego ustawienia krzywej obrotów wentylatorów (klikasz na trybik z prawej strony).

http://www.asus.com/pl/support/Download/9/13/0/3/41/

Ustaw sobie tak, aby wentylatory przyspieszały od powiedzmy 65 stopni (ruszasz tylko drugą ''kropką'' na wykresie). Wtedy powinieneś mieć ciszę na pulpicie i podczas ''lekkiego'' grania. Jak ustawisz sobie krzywą, to dajesz "apply", back i zapisujesz profil pod jednym z numerków na dole. Jak sprawdzisz to napisz czy działa :)

20160228010903265

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2016 o 01:14, KannX napisał:

Ustaw sobie tak, aby wentylatory przyspieszały od powiedzmy 65 stopni (ruszasz tylko
drugą ''kropką'' na wykresie). Wtedy powinieneś mieć ciszę na pulpicie i podczas ''lekkiego''
grania. Jak ustawisz sobie krzywą, to dajesz "apply", back i zapisujesz profil pod jednym
z numerków na dole. Jak sprawdzisz to napisz czy działa :)


Hah, w ogóle nie wiem jak dostać się do opcji w której ustawia się te krzywe; jedyne co mogę przestawić to tryb pracy wiatraków z auto na manual(gdzie mogę z kolei ustawić ręcznie szybkość wiatraków, co się rozumie samo przez się); tak na auto jak i na manual(przy ustawieniu 50%) ciągle się wiatraki same na sekundę-dwie podkręcają co jakiś czas na maxa.
To problem dokładnie ten sam, który ludzie opisują tutaj: https://forums.geforce.com/default/topic/885022/geforce-900-series/new-gtx-960-fan-issue/1/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2016 o 01:50, Nephren-Ka napisał:

To problem dokładnie ten sam, który ludzie opisują tutaj: https://forums.geforce.com/default/topic/885022/geforce-900-series/new-gtx-960-fan-issue/1/


No i wychodzi na to, że miałeś rację i koniecznością jest update biosu. W przedostatnim poście ktoś podał linki do programu aktualizującego bios karty i samego biosu do tej 960-tki.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5507#utility - ściągasz drugi link "@BIOS"
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5507#bios - a tu jest sam bios

Jak otworzysz program i klikniesz "?" to pojawi się spory help po angielsku i tam jest napisane jak zflaszować bios karty. Niestety nie mam jak sprawdzić, bo program nie działa z kartą Asusa. Wątpię aby konieczna była deinstalacja i ponowna instalacja sterowników graficznych karty (tak piszą tam na forum). Co najwyżej na czas aktualizacji biosu możesz się przełączyć na integrę.

Mam nadzieję, że to pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2016 o 11:04, KannX napisał:

/ciach/
Mam nadzieję, że to pomoże.


Pomogło, po uaktualnieniu biosu wiatraki pracują już normalnie. Sam update wygląda podobnie jak w przypadku płyt głównych, z taką różnicą że program sterowniki zgasi, mignie ekranem i gotowe.
Dzięki wielkie za pomoc w ogarnięciu tego.

A przy okazji żeby nie było za różowo wykryłem inny problem.;s Otóż bawienie się ze sterownikami od grafiki rozwala mi...dźwięk w komputerze.;d Chyba dźwięk z hdmi w grafice(chociaż sam nie instalowałem nigdy do tego sterów które oferuje nvidia) wrzuca mi się jako domyślne urządzenie(które i tak jest oznaczone jako niepodłączone), wywalając przy tym zupełnie domyślną kartę muzyczną(aim sc808) z systemu(pomaga wyjęcie i włożenie jej z powrotem). Bleeeee, nigdy nic nie może być normalnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2016 o 14:59, Nephren-Ka napisał:

A przy okazji żeby nie było za różowo wykryłem inny problem.;s Otóż bawienie się ze sterownikami
od grafiki rozwala mi...dźwięk w komputerze.;d Chyba dźwięk z hdmi w grafice(chociaż
sam nie instalowałem nigdy do tego sterów które oferuje nvidia) wrzuca mi się jako domyślne
urządzenie(które i tak jest oznaczone jako niepodłączone), wywalając przy tym zupełnie
domyślną kartę muzyczną(aim sc808) z systemu(pomaga wyjęcie i włożenie jej z powrotem).
Bleeeee, nigdy nic nie może być normalnie...


To się bardzo cieszę, że teraz działa dobrze i nie robi chwilowych "suszarek" :)

A co do problemu z dźwiękiem, to nie mam w tej kwestii zbytniej wiedzy. Od dłuższego czasu kupuję płyty z przyzwoitym zintegrowanym dźwiękiem.

Ale skoro nie instalowałeś sterowników dźwięku od nVidii to ja bym je na próbę zainstalował. U siebie mam zawsze zainstalowane, mimo że używam integry na płycie i nie mam żadnych konfliktów. W menedżerze urządzeń w zakładce Kontrolery Dźwięku mam "nVidia HD Audio" i "Realtek HD Audio". Używam Realteka, a zainstalowana nVidia mu nie zawadza. Zainstalować sterowników na próbę nie zaszkodzi, a może pomóc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2016 o 17:10, KannX napisał:

To się bardzo cieszę, że teraz działa dobrze i nie robi chwilowych "suszarek" :)


Ja też, i dzięki raz jeszcze za pomoc.;>

Dnia 28.02.2016 o 17:10, KannX napisał:

Ale skoro nie instalowałeś sterowników dźwięku od nVidii to ja bym je na próbę zainstalował.
U siebie mam zawsze zainstalowane, mimo że używam integry na płycie i nie mam żadnych
konfliktów. W menedżerze urządzeń w zakładce Kontrolery Dźwięku mam "nVidia HD Audio"
i "Realtek HD Audio". Używam Realteka, a zainstalowana nVidia mu nie zawadza. Zainstalować
sterowników na próbę nie zaszkodzi, a może pomóc.


Hmm, popróbuję z tym jak następnym razem się wysypie, póki działa dobrze niech sobie działa.;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, kupuje za około tydzień stacjonarkę, której potrzebuję "na gwałt" do pracy. Z góry więc piszę, że odpadają kombinacje z zakupem tańszej grafy a później męczarnią ze sprzedażą i kupnem nowej. No way. A teraz przejdźmy do rzeczy:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
Mam już ile będę mieć kasy, więc na 100 procent na WSZYSTKO chcę wydać 5300 zł (w tym system + klawiatura). Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o składanie (nie, nie złożę po raz pierwszy, bo nie chcę nic spierdzielić i kropka), także do mojego morelowego koszyka również trafia opcja horrendalnie drogiego złożenia kompa. Niestety.

Sprzęt będzie służył do:
Będę hard userem. Mam zamiar nagrywać wideo z gier, dlatego im wydajniejsza grafa, tym lepiej. Potem oczywiście montaż także im mocniejszy procek tym lepiej. To samo z Ramem.

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
Nie. Mam laptopa ;).

Czy do ceny zestawu należy doliczyć jakieś peryferia ?
Jak napisane wyzej - do ceny mam już doliczone w koszyku system i klawę. Klawa taka a nie inna bo koniecznie chcę mechaniczną a ta wydaje sie być najtańsza (z podświetleniem) i polecana. Zależy mi też na klawiszach z cyframi po prawej, więc odpadają "kastraty".

Jestem Absolutnym Fanboyem:
Proszę nie oferować mi nic AMD ani Radków. Bo mimo wszystko wypadają zawsze gorzej w testach na mięsie, czyli w grach. Bechmarki z jakiegoś 3D Marka mnie nie interesują.

A oto mój koszyk:
http://www.morele.net/inventory/info/tKicRw/

Moje core pytania:
- czy opłaca się dopłacać 70-100 zł do innej płyty głównej? Ta obsługuje DDR4 plus ma dobry kodek audio. Przeglądałem benchmarki płyt głównych i najgorsza od najlepszej różniły się maks 9 fpsami w grach a te bliżej siebie cenowo maks 3, więc moim zdaniem nie opłaca mi się dorzucać tyle kasy, ale wolę się upewnić
- czy ten procek wystarczy do obróbki wideo? Z tego co wiem to tak a nie chcę dorzucać 600 zł na i7-6700. Mam nadzieję, że mogę tego uniknąć
- czy ten zasilacz pociągnie wszystkie podzespoły bez problemu? Specyfikację dobierałem w dużej mierze na podstawie mega testu PCLabu ("komputer za 4500 zł"), więc skoro go polecali to powinien, ale wolę sobie nie spalić karty albo procka
- czy muszę dokupować chłodzenie? Ta obudowa ma zdaje się 3 wiatraki, więc jeśli tyle wystarczy to wolę nie wydawac na nie kasy, po prostu
- i najważniejsze - czy wszystkie podzespoły są ze sobą komplementarne? Czyli, czy wszystkie będą dobrze ze sobą współgrać, nic się raczej nie posypie, nie uzna że jednak woli nie działać itp?

To chyba tyle, dzięki za ewentualne porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
Mam już ile będę mieć kasy, więc na 100 procent na WSZYSTKO chcę wydać 5300 zł (w tym
system + klawiatura). Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o składanie (nie, nie złożę
po raz pierwszy, bo nie chcę nic spierdzielić i kropka), także do mojego morelowego koszyka
również trafia opcja horrendalnie drogiego złożenia kompa. Niestety.

To zróbmy coś z tym horrendalnie drogim złożeniem. Podaj kod promocyjny W3FHN58JFW to wysyłkę i montaż masz za darmo.

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

Sprzęt będzie służył do:
Będę hard userem. Mam zamiar nagrywać wideo z gier, dlatego im wydajniejsza grafa, tym
lepiej.

Umm... że co? Nagrywanie wideo z gier rzeczywiście może być zrobione przez kartę graficzną. Tylko że wydajności to nie wymaga od niej ŻADNEJ. Nawet zintegrowany Intel Iris Pro 6200 potrafi sobie radzić z 45 fps-ami w FullHD a najnowsze Radeony (w przypadku GeForce''ów się po prostu nie wypowiem bo ich nie mam) to już 4k + 30 fps. Ale tak ogółem - do 30-40 fps + FullHD wystarcza dowolna karta graficzna wydana w ciągu ostatnich 4 lat. Spadek wydajności jest zerowy.

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

Jestem Absolutnym Fanboyem:
Proszę nie oferować mi nic AMD ani Radków. Bo mimo wszystko wypadają zawsze gorzej w
testach na mięsie, czyli w grach. Bechmarki z jakiegoś 3D Marka mnie nie interesują.

Ciekawe jakie mięso czytasz i czy to aby nie testy z 2014 :P
http://pclab.pl/art67995-16.html < bo ja tu widzę tak 30% różnicę na korzyść Radeonów i to jest gra :D
http://pclab.pl/art68473-7.html < albo choćby nowy Hitman. 390tka jest po prostu wydajniejsza od 970tki i ja NIE patrzę na żadne 3D marki.

I pełna recenzja:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_sapphire_r9_380_r9_390_r9_fury_nitro_radeony_lepszego_sortu?page=0,21
Tam są właśnie GRY. Średnie wyniki są porównywalne w 1080p a w 1440p to Radeon wygrywa w zasadzie zawsze.

Więc radziłbym poszukać większej ilości recenzji.

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

Ten komputer wyleci ci w powietrze. Masz dysk twardy najbardziej awaryjnej ze wszystkich firm (ostatnio dostali za swoje dyski pozew sądowy bo 33% modeli 3TB padało zanim w ogóle minęła gwarancja), zasilacz to kupa gruzu, nie musisz dokonywać aktualizacji BIOS''u (morele to niejako wlicza w koszt budowy komputera jeśli jest to niezbędne... a jeśli niezbędne nie jest to możesz to zrobić samemu, trwa to 2 minuty i nie wymaga żadnej wiedzy a tylko uruchomienia odpowiedniego programu).

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

Moje core pytania:
- czy opłaca się dopłacać 70-100 zł do innej płyty głównej? Ta obsługuje DDR4 plus ma
dobry kodek audio. Przeglądałem benchmarki płyt głównych i najgorsza od najlepszej różniły
się maks 9 fpsami w grach a te bliżej siebie cenowo maks 3, więc moim zdaniem nie opłaca
mi się dorzucać tyle kasy, ale wolę się upewnić

Płyty główne w ogóle nie dokładają ci fps-ów (co najwyżej mają lepsze ustawienia domyślne). Wybierasz taką która zapewnia odpowiednie porty rozszerzeń i możliwości których potrzebujesz. Co czasem oznacza płytę za 250 zł (gdy wystarczą ci 2 sloty na RAM i z jeden port poza tym na kartę graficzną) a czasem za 1500 (gdy potrzebujesz potężnej sekcji zasilającej by podkręcać, niezbędne są 4 bądź 8 slotów na RAM, przydałby się kontroler RAID i już z góry wiesz że karty graficzne będą 2 i jeszcze planujesz wsadzić dysk M.2.. a i jeszcze chciałbyś dobrego układu dźwiękowego).

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

- czy ten procek wystarczy do obróbki wideo? Z tego co wiem to tak a nie chcę dorzucać
600 zł na i7-6700. Mam nadzieję, że mogę tego uniknąć

"Wystarcza" to kwestia BARDZO otwarta. Bo jednemu to wystarczy Celeron G. Inny kupi i7-5960x za 4000 zł. Należy to rozumieć w ten sposób:
http://pclab.pl/art66130-17.html < tu masz testy różnych procków w obróbce wideo właśnie. Na 6700k i Adobe Premiere Pro czas renderowania filmu wyniósł 26.5 sekundy. Na i5-6500 39 sekund. To jest 50% różnica. Więc jeśli mówimy o dłuższym materiale filmowym to np. z 60 minut robi się 40. Nie wiem o jakim poziomie tej obróbki mówisz i czy czas to dla ciebie pieniądz więc sam sobie musisz odpowiedzieć czy potrzebny ci i7. Choć jeśli tak to poważnie bym popatrzył na poprzednią generację a zwłaszcza Xeona E3-1231v3 i 1241v3 - to tak naprawdę są i7-4770 i 4790, tylko pozbawione zintegrowanych układów graficznych (za to tańsze!). Ale wolniejsze od i5-6500 nie są na pewno, zwłaszcza podczas obróbki.

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

- czy ten zasilacz pociągnie wszystkie podzespoły bez problemu? Specyfikację dobierałem
w dużej mierze na podstawie mega testu PCLabu ("komputer za 4500 zł"), więc skoro go
polecali to powinien, ale wolę sobie nie spalić karty albo procka.


Podpowiem - po dobre testy zasilaczy to się idzie na tą stronę:
http://www.jonnyguru.com/
Jest to jedna z nielicznych w których te testy są NAPRAWDĘ rzetelne a wynik powyżej 9/10 sprawia że producent zasilaczy już się chwali tym na swojej stronie głównej (i słusznie bo udaje się to jednemu zasilaczowi na 20) - dedykowany system do obciążania danego zasilacza, oscylometr, bardzo dokładne woltomierze itd. Nie raz się już gościowi zdarzyło że teoretycznie "dobry" zasilacz wylatywał w powietrze. Od siebie powiem tak - 550W zasilacz to potrafi podchodzić pod 4 stówy za produkt z wysokiej półki (7-10 lat gwarancji). Za 3 stówy są produkty przyzwoite. Za mniej niż 250 są już bomby czasowe. Dziś podziała dobrze, jutro też a za 2 lata (swoją drogą - zasilacz bez 5 lat gwarancji to coś czego ZAZWYCZAJ należy unikać jeśli stać cię na GPU za półtora tysiąca) ci wywali pół komputera w powietrze.

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

- czy muszę dokupować chłodzenie? Ta obudowa ma zdaje się 3 wiatraki, więc jeśli tyle
wystarczy to wolę nie wydawac na nie kasy, po prostu

Nie musisz. Nawet najtańszy Zalman Z1 spokojnie mi wystarczał w środku lata do zapewnienia wystarczającej wentylacji do o wiele bardziej energożernego zestawu od tego co budujesz.

Dnia 28.02.2016 o 22:01, piotkkk napisał:

- i najważniejsze - czy wszystkie podzespoły są ze sobą komplementarne? Czyli, czy wszystkie
będą dobrze ze sobą współgrać, nic się raczej nie posypie, nie uzna że jednak woli nie
działać itp?

Teoretycznie będzie działać ale... tu można znaleźć lepsze sposoby na wydanie tych funduszy:

Opcja pierwsza:

http://www.morele.net/inventory/info/wTFDVi/
- Montaż, jak już mówiłem - jest za darmo. Podobnie wysyłka.
- Całość oparta na nieco starszej platformie. Co pozwoliło mi w niższej cenie wsadzić choćby lepszą płytę główną. -
- Jest też Xeon E3 zamiast Core i5. Tak jak pisałem wcześniej - to jest po prostu i7-4770. Nie będzie znacząco szybszy w grach ale w aplikacjach profesjonalnych powinien i5-6500 skopać zad i to potężnie. I tak - on działa na normalnych płytach głównych i jak najbardziej nadaje się do gier. Jedyną różnicą względem "normalnego" i7 jest brak zintegrowanego układu graficznego.
- Szybszy dysk SSD (MX200 zamiast BX100 - o jakieś 15% szybszy), lepszy HDD.
- Lepsza odmiana 970tki (Gigabyte robi bardzo przeciętne karty - najlepsze dostaniesz od EVGA i MSI).
- Lepsza klawiatura (Cherry Brown zamiast Red oraz bardziej uznany producent - te pierwsze nadają się do czegoś więcej niż nawalania po klawiszach w LoL''u. Redy imho nie są zbyt dobre do pracy a nadają się tylko do nałogowego grania)
- Lepszy jakościowo zasilacz.
- Win 8.1 zamiast 10tki z bardzo prostego powodu - jest o 30 zł tańszy. I można go za darmo zmodernizować do 10tki.
- Tańsza obudowa. Bo to naprawdę wpływa tylko na wygląd a 5 stopni różnicy nie robi, nadal od przegrzania dzielą cię dziesiątki.

Opcja druga:
http://www.morele.net/inventory/info/IqmXeC/
- Tutaj jest już najnowsza platforma. i5-6600, pamięci DDR4 i nadal całkiem niezła płyta główna. Co jednak wcale nie oznacza że będzie szybciej co pokazuje link z pclaba który dałem wcześniej. Ot, pytanie czy wolisz nieco wyższą wydajność czy bardziej przyszłościową podstawkę, oba wybory mają sens.
- W sumie wyszło taniej niż ostatnim razem więc dołożyłem ładniejszą obudowę (z oknem :P) i lepszy zasilacz (5 lat gwarancji, 80Plus Gold).

Poważnie pomyślałbym również nad R9 390 zamiast 970tki (i mówię właśnie o poczytaniu testów z gier a nie benchmarków) - najnowsze tytuły korzystające z DX12 pokazują naprawdę dużą przewagę tego pierwszego. Popatrz sobie choćby na nowe Fable czy Ashes of Singularity.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.02.2016 o 23:54, ziptofaf napisał:

Podpowiem - po dobre testy zasilaczy to się idzie na tą stronę:
http://www.jonnyguru.com/
Jest to jedna z nielicznych w których te testy są NAPRAWDĘ rzetelne a wynik powyżej 9/10
sprawia że producent zasilaczy już się chwali tym na swojej stronie głównej (i słusznie
bo udaje się to jednemu zasilaczowi na 20) - dedykowany system do obciążania danego zasilacza,
oscylometr, bardzo dokładne woltomierze itd. Nie raz się już gościowi zdarzyło że teoretycznie
"dobry" zasilacz wylatywał w powietrze. Od siebie powiem tak - 550W zasilacz to potrafi
podchodzić pod 4 stówy za produkt z wysokiej półki (7-10 lat gwarancji). Za 3 stówy są
produkty przyzwoite. Za mniej niż 250 są już bomby czasowe. Dziś podziała dobrze, jutro
też a za 2 lata (swoją drogą - zasilacz bez 5 lat gwarancji to coś czego ZAZWYCZAJ należy
unikać jeśli stać cię na GPU za półtora tysiąca) ci wywali pół komputera w powietrze.


Mam wrażenie, że nieco przesadzasz z tym straszeniem ;) Doskonale zdaję sobie sprawę jak ważnym podzespołem jest zasilacz i jaki ma on często wpływ na wydajność całego zestawu, ale pewnie 1 na 50 osób taki zasilacz się spali w ciagu 5 lat, a 1 na 200 pociągnie ze sobą resztę podzespołów. A to i tak po walnięciu pioruna :D
Ile osób przez lata korzysta z no-namów, katuje je do granic możliwości i wszystko jest w porządku? :D Nawet nie wiedzą jak im skaczą napięcia :D
W takim zestawie na pewno bym zainwestował w lepszy zasilacz dobrej firmy, ale i ten wybrany to nie tani złom - spokojnie dał by sobie radę z takim zestawem i zapewne wiele lat pochodził ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się